نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 192299
اندیشه های ماندگار امام خمینی (ره)
بخش تعاملی الف - اعظم فعله گری
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۷
تاریخ همواره پراز سرگذشت بزرگمرانی بوده است که به معنای واقعی تاثیرفراوانی برجامعه خودودیگرجوامع داشته وچون چراغی فروزان روشنای راه مردم واندیشمندان نسل جدید بوده اند.دراین بین بایدازمردی نام بردکه آراواندیشه هایش از زلال اسلام ناب محمدی سرچشمه گرفته وبه او شخصیت چند بعدی داده که همگان واقف بر این ابعاد می باشند.مردی فقیه ،متکلم،عارف،فیلسوف ودانشمندکه ابعاد سیاسی اعتقادی زندگیش از سایر حوزه ها پررنگ تر وبرجسته تر بوده است.

معمولا" تصویرغالب جهان از امام خمینی (ره) تصویری است که درآن چهره رهبری سیاسی آن بزرگمرد به عنوان رهبر بزرگترین انقلاب قرن غلبه داشته وامام بعنوان شخصیتی است که توانسته با بسیج میلیونی مردم ایران ،نظام شاهنشاهی ظالم وستمگر را واژگون کرده و حکومتی الهی با پشتوانه مردم را جای گزین آن گرداند.از مفاهیم محوری در اندیشه امام خمینی(ره) رابطه دین وسیاست است.از دیدگاه ایشان سیاست این است که جامعه را هدایت کند وراه ببرد تمام مصالح جامعه را در نظر بگیرد ودر مجموع سیاست باید انسان را در مسیر هدایت و کمال و رساندن جامعه به سوی مصالح آن تلاش کند.در بیانی دیگر ایشان تمام اسلام را سیاست میدانندومتذکر میشوند که اسلام را بد معرفی کرده اندسیاست مدن از اسلام سر چشمه می گیرد. بنا براین اهداف حکومت اسلامی که در آن دین وسیاست با هم عجین شده اند تحقق عدالت،ازادی واستقلال است. از نظر بنیان گذار کبیر انقلاب عدالت از مهم ترین اهداف نظام سیاسی در ایران است که از آن به عنوان یک شاخص جهت تشخیص حکومت حق از ناحق استفاده کرده اند.مهم ترین کارکرد واثر تحقق عدالت از دیدگاه ایشان بر قراری وایجاد محیطی امن وآرام برای بروز استعدادها و تواناییها و خلاقیتهای افراد در تمامی حوزه های فکری وعملی خواهد بود.هم چنین مهم ترین شاخص عدالت در حوزه اقتصادی را رفع نیاز های اساسی همه اقشار جامعه و به صورت خاص طبقات محروم می توان ذکر کرد.البته در کنار وجود یک نظام سیاسی عدالت طلب امام خمینی معتقدند که کار گزاران حکومت نیز باید به عدالت معتقد بوده ورفع محرومیتها را منش وعقیده خود بدانند وعملا مدافع محرو مان باشند.ساده زیستی مسئولین در نگاه ایشان باعث درک آنها از محرومیتها شده و تلاش آنها را در ایجاد عدالت و تامین نیازهای اساسی اقشار محروم در پی خواهد داشت.

حضرت علی (ع)نیز در باب رعایت عدالت توسط حکومت میفر ماید:زمانی که حکو مت بر پایه عدل و عقل استوار باشدخداوند دوستداران آن را یاری میدهد ودشمنانش را خواری رساند.در کنار عدالت دخالت مردم در حکومت از اهمیت ویژه ای بر خوردار است و اساسا این نکته مد نظر همه متفکران بوده است که هر مقدار مردم دخالت و نظارت بیشتری داشته باشند جلوی دیکتاتوری وخود کامگی بهتر گرفته میشود بنیان گذار انقلاب بیان می دارند که شکل حقوقی رژیم نیست که اهمیت دارد بلکه محتوای آن مهم است،طبیعتا می توان یک جمهوری اسلامی را در نظر گرفت. امام دخالت همگان را درسیاست امری لازم شمردند وهر گاه گروه یا فردی می خواستند به نحوی جلوی شرکت مردم را در این امور بگیرند و یا آن را کمرنگ کنند به شدت باآن برخورد می کردند و تحلیل ایشان از این حرکات چنین بود :بیدار باشید توجه کنید اینها می خواهند با شیطنت کار خودشان را انجام دهند.حکومت اسلامی امام چنین می پذیرد که بهترین راه برای حل مسائل اجتماع حاکمیت مردم برسرنوشت خودشان است.بنابر این حکومت اسلامی باید مشارکت دائمی مردم را پذیرا باشد.امام بر این مسئله تا کید زیادی دارد .در نظام سیاسی اسلام وسائل و ساز وکارهای بسیاری برای نشان دادن حاکمیت مردم وجود دارد که به کمک آنها می توان خواسته های مردم را به طرق مستقیم یا غیر مستقیم بیان کرد از این رو کسانی که به عنوان نمایندگان قانونی مردم انتخاب می شوند د رمورد اعمال خویش در مقابل مردم مسئول هستند و تصمیمات خود را باید با استفاده از خواسته های مردم اخذ کنند.

امام جایگاه مردم را بسیار بالاتر از مشورت گیری ومشورت دهی میداند و می فر ماید:این همان جمهوری اسلامی است که تمام امور آن در همه مراحل حتی رهبری آن بر اساس اراء مردم بناشده است این نقش برای مردم بالاتر از مشاوره است چه اینکه مشاوره با استقلال رهبر و امام منافات ندارد ولی در این نظریه مردم در عوض رهبر و شریک او هستند که طبعا اذن و رضای هر دو معتبر است. در نظام اسلامی اصل باید بر این قرار گیرد که حکو مت با ید با موافقت مردم به کار انها و امور جامعه سامان دهد.
 
کلمات کلیدی : اعظم فعله گری
 
براری
۱۳۹۲-۰۴-۱۷ ۲۰:۲۵:۴۴
خانم فعله گری مطلب شمارا مطالعه کردم . مشخصا" حضرت امام را خوب شناخته اید که نظرات واندیشه ایشان را اینگونه شیوا منعکس نمودید در پناه حضرت ولی عصر (عج) سربلند ودر مسیر راه امام (ره) پیروز باشید (1498146) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.