نظر منتشر شده
۴۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503001
درباره اعتصاب غذا/ پیشنهادی درباره حصر
محسن مهدیان، ۲۷ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۵
آقای کروبی اعتصاب غذا کردند و به بهانه نگرانی از سلامت وی، مباحثی هم درباره رفع حصر مطرح شد. 

ضدانقلاب داخلی و خارجی مخاطب ما نیستند. اما اگر برایتان کشور و نظام اهمیت دارد و از طرفی درباره حصر ابهام دارید و نگران هستید چند نکته را باید مرور کنیم.

یکم. آقای کروبی ممکن بود با این اعتصاب غذا از دنیا بروند. ایشان آخوند هستند و می دانند این یعنی خودکشی. بعدها در تاریخ خواهند نوشت یک روحانی مسلط به شرع، برای مخالفت با قانون نظام، قانون خدا را زیر پا گذاشت. 

البته سابقه ای هم از این جنس وجود دارد؛ وی برای اعتراض به نتیجه انتخابات، قانون اساسی کشور را زیر پا گذاشت. 

دوم. حصر برای چه چیز است؟ یک منطق خیلی ساده وجود دارد. 
محاکمه آقای کروبی حق ایشان است. حق هم دارند چنین مطالبه ای داشته باشند. مطالبه ما نیز چنین است. 
اما چرا نظام دادگاه علنی برگزار نمی کند؟ خیلی ساده است. نگران امنیت مردم است. 
از آنجائیکه سابقه قانون شکنی سال 88 وجود دارد، اگر قرار باشد برگزاری یک دادگاه به آشوب در کشور منتهی شود کدام حق ارجح است؟ حفظ امنیت مردم یا برگزاری دادگاه برای یک نفر؟ 
 
اقای مطهری و دیگران به همین سوال ساده جواب دهند. ممکن است گفته شود که ما پیش بینی می کنیم آشوب نشود. چرا باید حافظان امنیت مردم باور کنند؟ مگر نهاد قانونی برای فهم این موضوع وجود ندارد؟ نهادی که در تصمیم دیروز و امروزش برای حصر، آقای رئیس جمهور حضور داشتند، قابل اتکاتر ست.

سوم . آقای مطهری از جناب کروبی نقل کرده اند که به او گفته شده برای برداشتن حصر باید توبه کند. احتمال می دهم سوء تفاهم شده باشد. توبه از چه چیز؟ 

اشتباه بزرگی است که تصور می شود حصر به جهت ادعای تقلب است. حصر یک سال بعد انتخابات اجرا شد و به جهت حفظ امنیت کشور بود نه ادعای تقلب. حصر واکنش به آتش افکنی در کشور است؛ نه نتیجه ادعای تقلب و یا محاکمه.

نباید آدرس غلط داد. البته احتمال می رود منظورشان از توبه، اعلام برائت از قانون شکنی ها باشد؛ اگر چنین بوده پیشنهاد خوبی است. بهتر بود ایشان می پذیرفتند.
پیشنهادی که به این فهم می رسد؛ همین است.

چهارم و پیشنهاد؛
آقای خاتمی و مطهری و باقی دوستان شان، به این موضوع فکر کنند که چطور می شود به مردم تضمین دهند که با رفع حصر و برگزاری دادگاه، امنیت کشور بهم نریزد.
شور بگیرند و پیشنهاد دهند. مثلا محصورین تضمین کتبی دهند یا هرچیز دیگر. با این تضمین سیاسی حصر برداشته شود و بعد هم در انتظار دادگاه باشیم.

پنجم. یک نکته درباره دادگاه باقی مانده است. 
فراموش نشود که این دادگاه درباره اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" است. ساده تر اینکه اگر اقای کروبی حتا بتواند ثابت کند احمدی نژاد صد هزار رای و موسوی 30 میلیون رای داشته است، بازهم به جرم اعتراض خارج از ساختار قانونی و دعوت مردم برای ریختن به خیابان ها "باغی" محسوب می شود و حکم شان روشن است.
 
کلمات کلیدی : حصر، رفع حصر، اعتصاب غذا، کروبی، موسوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۱۸:۳۸
اینکه مطالبه کنندگان پر سر و صدای «رفع حصر» هیچوقت فلش اصلی این مطالبه را به سمت روحانی نگرفته اند از یک واقعیت حاکی است: آنها اساسا به دنبال «رفع حصر» نیستند، بلکه بدنبال بهره برداری سیاسی – تبلیغاتی از این مطالبه هستند، وگرنه که به قول روحانی، مرجع مطالبه «رفع حصر» مشخص است و ابزار مطالبه از این مرجع یعنی «مجلس» هم در اختیار «مطالبه گران رفع حصر»! مضحک نیست که همه مطالبه آنها از روحانی این باشد که به ماموران بگوید در خانه کروبی نمانند؟!

واقعیت روشن است: مطالبه ای برای رفع حصر در کار نیست، این یک بازی سیاسی رسانه ای است و باز هم قربانی این بازی سیاسی کارانه؛ مهدی کروبی، فرزند احمد! (4524080) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۴۸:۲۶
بسیار ساده ، قوی و مستدل.
دوستان لطفا منطقی به سخنان جناب آقای مهدیان انتقاد کنند ، این یعنی این که " معیار آن ها حق و منطق باشد " نه " تعداد لایک های بیش تر " (4524282) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۹:۳۸:۰۲
به نظرم ریش سفیدان و بزرگان طرفدار رفع حصر یک میثاق نامه و تعهدنامه ای امضا کنند که با رفع حصر آقای کروبی و طرفدارانشان شلوغ کاری و بلوا نمی کنند و مسوولیتش را به عهده بگیرند و اگر رعایت نکردند نظام حق دارد که حصر را دوباره اعمال کند. اگر تضمین می دهند که قانونمند بمانند می شود رفع حصر را انجام داد. یعنی باید مسوولیت پذیر باشند. (4524850) (alef-2)
 
امیر حسین سلطان/تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۶:۴۰
گویا مزاح می فرمایید! گیرم که جناب آقای کروبی مستحق بالاترین کیفرهای نیوی و اخروی هم که باشند(فرض محال محال نیست)سالهاست که "رفع حصر" مطالبه می شود و چه بسا حتی انتخاب جناب آقای دکتر روحانی در سال 1392 در پی این خواسته بوقوع پیوسته باشد. پشتیبانی و حمایت صریح جناب آقایان خاتمی و مرحوم هاشمی رفسنجانی از کاندیداتوری جناب آقای دکتر روحانی قابل چشم پوشی و کتمان نبوده ، نیست و نخواهد بود و صدالبته موضعگیری آن دو شخصیت مورد احترام جامعه در مورد مسائل خرد و کلان کشور و نظام نیز زد اکثریت رای دهندگان و افکار عمومی جامعه کاملا روشن و مشخص بوده و هست. حالا شما با انکار این واقعیات مسلم و تغییر صورت مسئله به دنبال چه هستید خدا می داند؟! والله اعلم. (4524294) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۰:۴۵:۰۳
اینکه شما فکر میکنید اکثریت رای به اقای روحانی برای مطالبه رفع حصر بوده است، از جنس همان توهم تقلب یازده ملیونیه هشتاد و هشت است (4525147) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۴۸:۴۵
🔺️فوت سران_فتنه در حصر خسارت بزرگی است. گره پیچیده ترین شورش علیه جمهوریت باید در یک محاکمه علنی باز شود. (4524546) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۷:۴۱:۵۵
قانون اساسی رو اینجا به دوستان یاداوری می کنم امیداورم الف دیگه قانون اساسی رو حداقل منتشر کنه:

اصل‏ يكصد و شصت و پنجم ‎‎‎‎‎:
محاكمات‏، علني‏ انجام‏ مي‏ شود و حضور افراد بلامانع است‏ مگر آن‏ كه‏ به‏ تشخيص‏ دادگاه‏، علني‏ بودن‏ آن‏ منافي‏ عفت‏ عمومي‏ يا نظم‏ عمومي‏ باشد يا در دعاوي‏ خصوصي‏ طرفين‏ دعوا تقاضا كنند كه‏ محاكمه‏ علني‏ نباشد.

اصل‏ يكصد و شصت و هشتم:
رسيدگي‏ به‏ جرايم‏ سياسي‏ و مطبوعاتي‏ علني‏ است‏ و با حضور هيأت‏ منصفه‏ در محاكم‏ دادگستري‏ صورت‏ مي‏ گيرد. نحوه‏ انتخاب‏، شرايط، اختيارات‏ هيأت‏ منصفه‏ و تعريف‏ جرم‏ سياسي‏ را قانون‏ بر اساس‏ موازين‏ اسلامي‏ معين‏ مي‏ كند.

اصل‏ سي و چهارم:
دادخواهي‏ حق‏ مسلم‏ هر فرد است‏ و هر كس‏ مي‏ تواند به‏ منظور دادخواهي‏ به‏ دادگاه‏ هاي‏ صالح‏ رجوع‏ نمايد. همه‏ افراد ملت‏ حق‏ دارند اين‏ گونه‏ دادگاه‏ ها را در دسترس‏ داشته‏ باشند و هيچكس‏ را نمي‏ توان از دادگاهي‏ كه‏ به‏ موجب‏ قانون‏ حق‏ مراجعه‏ به‏ آن‏ را دارد منع كرد

اصل‏ سي و دوم:
هيچكس‏ را نمي‏ توان‏ دستگير كرد مگر به‏ حكم‏ و ترتيبي‏ كه‏ قانون‏ معين‏ مي‏ كند. در صورت‏ بازداشت‏، موضوع‏ اتهام‏ بايد با ذكر دلايل‏ بلافاصله‏ كتبآ به‏ متهم‏ ابلاغ‏ و تفهيم‏ شود و حداكثر ظرف‏ مدت‏ بيست‏ و چهار ساعت‏ پرونده‏ مقدماتي‏ به‏ مراجع صالحه‏ قضايي‏ ارسال‏ و مقدمات‏ محاكمه‏، در اسرع‏ وقت‏ فراهم‏ گردد. متخلف‏ از اين‏ اصل‏ طبق‏ قانون‏ مجازات‏ مي‏ شود. (4524748) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۲:۱۵:۱۴
به نظرم آقای روحانی به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی باید تضمین بدهد که محصورین در صورت محاکمه نتیجه حکم قانون را میپذیرند و دوم اینکه امنیت کشور را در صورت محکومیت محصورین در دادگاه در مقابل آشوب احتمالی طرفدارن حفظ میکند. (4525737) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۲۵:۲۳
حرف از قانون اساسی زدید آقای مهدیان، پس این را بدانید طبق همان قانون اساسی که نام بردید برگزاری دادگاه علنی حق ایشان است. (4524082) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۵:۴۵
ظاهرا در کنار اعتصاب غذایی کروبی درخواست کرده که او را محاکمه علنی بکنند! گرچه از کروبی که روحیه متزلزلی دارد و هر از چندگاهی در حد اعلام توبه علنی از وی نیز اخباری منتشر شده این موضع نیز دور از انتظار نیست و نخواهد بود. البته در اینباره نیز می توان نکات کوتاهی را مطرح کرد. اول از همه باید بر این نکته تاکید کرد که بسیاری از مجرمین و به خصوص آنانکه دامنشان به خون بی گناهان آلوده شده به لحاظ روحی به دنبال راحت شدن از برخی افسردگی های روحی و عذاب وجدان های عمیق و وحشتناک بوده و به همین دلیل همواره این دست از مجرمان رسیدگی سریع به جرائم شان را مصرانه مطرح می کنند. دوم نیز اینکه کروبی به علت کهولت سن و به صورت طبیعی حتی در صورت آزاد بودن کامل نیز توان فعالیت سیاسی خاصی را نخواهد داشت! برای افرادی که مدت زمان استفاده سیاسی از جسم کروبی رو به پایان است، دمیدن بر محاکمه وی، گرفتن زمان و البته ایجاد فضا برای برخی سواستفاده های سیاسی یک ضرورت اجتناب ناپذیر به شمار می آید. (4524291) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۸:۱۱:۳۸
مثل این که شما نمیدانی طبق قانون اختیار علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه با قاضی است (4524778) (alef-13)
 
Saudi Arabia
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۲۶:۴۳
حالا حكمشون هر چي باشه. آخرش اعدامه. عيبي نداره. كروبي كه اعلام كرده رأي دادگاه رو مي پذيره. (4524084) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۲:۰۳
تضمین هم می دهید اون هایی که دنبال بهانه برای ایجاد هرج و مرج اند هم نتیجه را بپذیرند؟!
قبلا که این طور نبوده و نپذیرفتند! (4524285) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۴۳:۳۳
احسنت نکات خوبی بود (4524095) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۵۰:۱۰
چه استدلال بی منطقی! چون معلوم نیست بعد از برگزاری دادگاه امنیت حفظ بشه، نباید دادگاه برگزار کرد؟! یعنی نظام نمی تونه در امنیت قبل و بعد از دادگاه، محاکمه رو انجام بده؟! عجیبه واقعا
(4524099) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۹:۵۶:۲۶
خیلی یکجانبه و بدون انصاف نوشتی . (4524153) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۳:۲۴
لطفا ایرادش را بگیرد و کلی گویی نکنید: کدوم قسمت اش بدون انصاف بیان شده؟ (4524288) (alef-13)
 
سلیمی ساعتلو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۰۲:۱۵
جناب مهدیان متاسفانه مشکل اساسی اینجا است که هنوز یاد نگرفته ایم همدیگر را گوش کنیم و تحمل کنیم، از هر طرف. (4524162) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۴۲:۲۶
بله اگر یاد گرفته بودیم به سخن هم گوش بدیم وحشیانه نمی ریختیم توی خیابون (4524277) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۳:۴۳:۵۵
سال 88 هر دو جناح اشتباه کردند ولی هیچکدوم اشتباه خودشون رو نمیپذیرن

1- اشتباه اصلاح طلبان این بود که جوی بوجود آوردند که انگار پس از به قدرت رسیدن دیگر کسی جلودارشون نیست یا میخوان همه چیز رو بهم بریزدند. اشتباه دیگرشون هم بی توجهی به مسائل امنیتی و شرایط منطقه ای و جهانی کشور بود مثل بحث هسته ای.

2- اشتباه اصولگرایان هم رو میدونیم در مورد خود انتخابات و پس از آن هم که اگه بنویسم ممکنه سانسور بشه!

به نظر من باید اصلاح طلبان پیشگام بشن و اشتباه خودشون رو بپذیرن. اصولگرایان هم احتمالا این کار رو خواهند کرد. (4524448) (alef-13)
 
ارش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۰۴:۳۶
خوبه كه نوبسنده تحمل نياورده و در دو خط اخر حكم دادگاه رو هم صادر كرده. اجازه بديد دادگاه و قاضي و افكار عمومي حكم بدهند. (4524164) (alef-13)
 
مهندس جنت شهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۱۵:۰۴
چگونه یک اسیر فلسطینی که اعتصاب غذا میکند و میمیرد میشود شهید ولی اعتصاب غذای کروبی میشود خودکشی...دست بردارید از این استفاده ابزاری از دین...امثال کروبی و موسوی اگر نبودند جوانان ما اکنون پای میز قمار در حالت مستی به چند جنس مخالف کیفور بودند نه اینکه روحیه شهادت طلبی داشته باشند... (4524170) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۹:۳۳
خدا رو شکر که به لطف شما علت روحیه شهادت طلبی جوانانمون رو هم فهمیدیم!!! (4524300) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۶:۳۶:۲۷
" امثال کروبی و موسوی اگر نبودند جوانان ما اکنون پای میز قمار در حالت مستی به چند جنس مخالف کیفور بودند نه اینکه روحیه شهادت طلبی داشته باشند " چه جمله جالبی!!!!!! (4524680) (alef-13)
 
علی کریمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۲۵:۱۶
جناب آقای محسن مهدیان

اگر مسایل به همین روشنی است که شما مرقوم فرموده اید دو سوال اساسی وجود خواهد داشت که پاسخ می طلبد:

1- چرا هیچ کس و هیچ نهادی حاضر نیست با صراحت مسئولیت حصر را بپذیرد و با ارایه دلایل خود در رسانه ملی افکار عمومی را متقاعد نماید؟ در صورت انجام این کار می توان بدون واهمه از آشوب و نگرانی از امنیت مردم ،افراد در حصر را به طور علنی محاکمه و یا حتی حصر را به همین شکل ولی با همراهی افکار عمومی ادامه داد.

2- آیا در فتنه سال 88 فقط این سه نفر مقصر بودند؟ (4524183) (alef-13)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۱۲:۵۱
1.شورای عالی امنیت ملی با صراحت پذیرفته است. امضای رئیس جمهور هم پای حصر میباشد. قوه ی قضائیه هم با صراحت دفاع کرده است. مجلس هم میتواند جلسه ی فوق العاده بگذارد و آن را بشکند.
مجلس و شورای عالی در اختیار مخالفین حصر است. سوال ما هم اینجاست که چرا آقایانی که این کار را کرده اند و یا قدرت شکستن آن را دارند نامه مینویسند دریغ از یک ذره عمل! به نظر شما از جنابعالی سوءاستفاده نشده است؟
نکته ی بعدی این است که طرف بحث امنیت، افکار عمومی نیست عده ای هستند که جان مردم برای آنها هیچ ارزشی ندارد یاغی هایی هستند که تهران را به آتش کشیدند و بسیاری از مردم بیگناه را بدون هیچ دلیلی کشتند. عاشورا را که یادمان نرفته! فیلم های دیگری هم هست!

2. در فتنه ی 88 تعداد زیادی مقصر وجود داشت فقط این سه نفر نبودند اما این سه نفر تخلف هم کردند(متخلفین دیگری هم بودند که احکام اعدام ابد و حبس گرفتند این آقایان شانس آورده اند). کسی را به خاطر تقصیر محاکمه نمیکنند به خاطر خلاف محاکمه میکنند. جرم هم کاملا مشخص است و نتایج آن هم مشهود است. اقدام علیه امنیت ملی و دعوت به خروج علیه نظام!. نزدیک به 100 نفر کشته از دو طرف و اجرای تحریم های فلج کننده فقط به خاطر عدم تمکین و لجاجت. یادم هست سال بعد در افغانستان ادعای تقلب مطرح شد نفر دوم انتخابات گفت ما به اندازه ی کافی کشته داده ایم نمیخواهم کشور به هم بریزد! ایکاش به اندازه ی همسایه مان بعضی مسئولین شعور سیاسی داشتند!

3. بعد از دادگاه علنی قطعا اقلیتی که فکر میکنند کروبی و میرحسین حق داشته اند هم متوجه میشوند آنها گناهکارند اما مشکل بزرگ آنجاست که نتجه ی دادگاه معلوم است (چون گفتنی ها گفته شده و نامه ها هم وجود دارد) و چه با تخفیف به ابد به خاطر سابقه یا اعدام مجددا یک جبهه ی جهانی بی مورد علیه ما ساخته می شود و دوباره تحریم و تحریم و تحریم! مقصرین اصلی تحریمها در هرصورت تحریم میآورند آنها را بشناسید(البته با احترام و حفظ سمت برای آقای شیرزاد پدر تحریمها!).

4. حال اگر مجددا سوالی هست بفرمایید. (4524487) (alef-13)
 
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۳۹:۴۶
چرا شما فقط از آقایان کروبی و موسوی و مطهری انتطاراتی دارین؟پس طرف مقابل چی؟یعنی طرف مقابل تو این قضیه کامل درست و انسانی و قانونی رفتار کرده؟ (4524211) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۶:۳۶:۳۱
طرفداران کروبی و موسوی روحیه آشوب طلبی دارند نه شهادت طلبی، طرفداران موسوی و کروبی به خون شهدا بدترین خیانت ها را کردند چطور می توانند شهادت طلب باشند. (4524681) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۰۱:۲۰
برخی طرفداران شما هم روحیه سرکوب طلبی دارن (4525053) (alef-13)
 
یزدی
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۱۳:۴۷
خداوند هر 4 نفر سران فتنه را در آتش جهنم بسوزاند و سایر طرفدارانشان را (4524240) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۱۹:۵۵
خیلی جالب از شرع و خدا و قانون حرف میزنی ولی اول اینکه ایا زندگی ماموران در زندان (محل حصر)جز شرع یا قانون هست دوم اینکه زندانی کردن بدون دادگاه ایا جز شرع هست سوم اینکه بیان گوشه ای از حقیقت اون هم یا برداشت فکری خودتون عین دروغ گفتن هست و ایا دروغ گفتن در شرع هست؟ (4524249) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۲۳:۵۳
طبق استدلال متملقانه شما شهادت نيز گناه است چون قران ميفرمايد در برابر بيعدالتي با جان و مال خود قيام كنيد محاكمه عادلانه و علني حق هر كس كه در مظان اتهام است ميباشد (4524253) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۱:۵۶:۲۲
با عرض سلام و احترام.

بنده با صحبت های نویسنده محترم موافق نیستم. بخصوص با اینکه "برگزاری دادگاه، امنیت مردم را با خطر مواجه می کند" موافق نیستم. مثلا اینکه چرا نمایش دادگاه برخی افراد در بحبوحه ماجراهای سال 88 امنیت را صدمه نمی زد اما برگزاری دادگاه های افراد مشابه پس از چند سال و ایجاد آرامش، خطرآفرین است. آیا نمایش دادگاه آقای کرباسچی بصورت علنی، امنیت جامعه را خدشه دار کرد؟


اما فرض کنیم که حرف ایشان درست است و "برگزاری این دادگاه، امنیت مردم را به خطر می اندازد و بهمین دلیل دادگاه نباید برگزار شود".
با فرض پذیرش نظر ایشان، خواهش می کنم نویسنده محترم، فقط همین یک سوال را پاسخ بدهند:

بر اساس کدام اصل قانون اساسی کشور، کدام نهاد می تواند تصمیم بگیرد که برگزاری کدام دادگاه مخل امنیت کشور است و برگزاری کدام دادگاه مخل امنیت نمی باشد؟


من هرچه قانون را جستجو کردم چیزی پیدا نکردم. (4524292) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۳:۲۱:۵۳
جناب کروبی حق دارند از حقوق اولیه خود که همانا دادگاه علنی و خروج مامورین است استفاده نمایند اگر چه با حق اعتصاب غذا باشد (4524424) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۰۵:۲۶
عمق استدلال در مجموعه شماها همین است ؟؟

خیلی دوست دارم نظر صریح جناب دکتر توکلی (که مدتی است زیاد ادعای شفافیت و سلامت دارد و برخی مواقع هم با اجازه بزرگترها حرف های خوبی می نویسد ) در این مورد حصر و نکات ساده و مستدل شیر مرد و نماینده واقعی ملت جناب مطهری داشته باشم.

از شما الفیون انتظار چاپ ندارم چون واقعا ادای ازاد اندیشی را در می اورید
ولی انتظار دارم به آقای توکلی منتقل کنید.

یک همکار دانشگاهی جناب توکلی (4524474) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۱:۴۹:۴۸
خوب بزرگوار نظرتون رو میفرمودید تا ما با عمق افکرات شما آشنا شویم...

این نفرات بدون اسناد محکم و صرفا با بیان برخی تخلفات که آن را هم در کف خیابان می خواستند پیگیری کنند در سال 88 کشور را به آشوب کشیدند و خون ها ریخته شد با آتش افروزی آنها...
مسئول ادامه حصر هم مشخص است: شورای عالی امنیت ملی و البته دلیل آنها برای ادامه حصر دور از منطق نیست. (4525672) (alef-2)
 
علیرضا فلامرزی جهرمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۲۰:۰۴
استدلال هاتون بسیار ضعیف و غیر قابل قبوله.آقایان کروبی و موسوی مطابق قانون اساسی مجرم هستند و باید محاکمه شوند و نگهداری این آقایان در حصر خانگی نه تنها به صلاح نیست بلکه مایه از بین رفتن اعتبار عمومی کشور می شود.اینکه کشور به هم می ریزد و فلان و بیسان یک دلیل کلی است.
اگر قرار باشد صرفا بدلیل ترس از یک سری اوباش قانون به شکل مستمر زیر پا گذاشته شود مقابله با مفسدان اقتصادی در اولویت مصلحت اندیشی است چون آنها نه تنها علیه نظام شمشیر از رو نکشیده اند بلکه در مناصب خاص نیز قرار دارند.

من بعنوان فردی که قصد دارم در زندگی قانون را زننده ی حرف آخر در کشور بدانم و این آقایان را مجرم می دانم (افراد سعی می کنند با گفتن فقط این دو نفر مجرم بودن؟-این دو قانون شکن یاقی رو تبرئه کنند،دلیل نمی شود،هر کس خلاف قانون عمل کند هر کس می خواهد باشد باید محاکمه شود؛بماند که جرم این دو نفر کاملا مشخص است و اقدام علیه امنیت ملی به شکل علنی است) خواستار محاکمه ی علنی این آقایان هستم. (4524497) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۳۶:۴۸
دوست عزیزی که گفته اید سخنان آقای مهدویان را منصفانه نقد کنید ,متاسفانه سایت الف مطالب را گزینشی پخش می کند ولی ما پاسخ می دهیم :اگر گمان می کنید که با محاکمه این افراد آشوب سراسری مملکت را فرا می گیرد ,پس لاجرم باید بپذیرید مخالفین حصر وحامیان محصورین اکثریت مردم را در بر می گیرند پس باید به نظر اکثریت احترام بگذارید . (4524530) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۲:۱۴:۳۲
به نام خدا
باسلام
به نظرمی رسدشما از نوشنه مستدل مورد بحث بخشی را به دلخواه بر گزیده وبا اعمال تغییراتی که مناسب با اساس استدلالتان باشد،فرموده اید:«اگرگمان می کنید که با محاکمه این افراد آشوب سراسرمملکن را فرا می گیرد،پس لاجرم باید بپذیرید مخالفین حصروحامیان محصورین اکثریت مردم رادربرمی گیرندپس باید به نظریه اکثریت اخترام بگذارید.».همانطوریکه درابتدای جمله نقل شده بالا،شما،به درستی وبا استفاده از واژه شرط«اگر» وواژه «گمان» سخن خودرا آغاز نموده اید، نویسنده مطلب هم سخن خود درمورد وقوع آشوب با واژه شرط«اگر» شروع کرده است واین نحو سخن گفتن نشان از پیش بینی احتمال وقوع امری است و،صرفا، یک نظرشخصی بر گرفته ازتوجیهاتی که در باره حصر اشخاص مورد بحث وجود داشته ولاغیر.بنابراین،جای سئوال است که چرا شما یک تصور ،صرفا، احتمالی را پایه استدلال نادرست ونتیجه نادرست تر خود قرارداده اید؟ چرا فکر می کنید وقوع چیزی که شما خود اطمینان به وقوع آن ندارید و«محتمل»است، مساوی با اکثریتی بودن طرفداران اشخاص قانون شکن در حصر تلقی می نمائید؟ چه کسی گفته «اکثریت» بودن مساوی با «حقانیت» است وهرچه خواست همان باید شود حتی اگر مغایر با قانون وارزش های مقبول جامعه باشد؟ (4525734) (alef-2)
 
میرحسین
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۵۸:۵۵
میرحسینم
جناب مهدیان
می دانم کامنت مرا در سایت اتان انتشار نمی دهید ولی می گویم چرا که حرف حق را باید همیشه زد.
1. صحبت از قانون نظام کردید. کجای قانون گفته است حصر یک فرد جایز است. احتمالا قانون اساسی را خوب نمی دانید یا اینکه از آن عبور کرده اید.
2. صحبت از محاکمه کرده اید. سوالی دارم آیا آغازگر فتنه میرحسین و شیخ کروبی بود یا آن آقایی که مالک سایت الف (جناب توکلی) در دوره نخست ریاست جکهوری اش از ایشان حمایت می کردند. آن آقایی که لشکر کشی خیابانی را راه انداخت و مردم را خس و خاشاک نامید. آن آقایی که این همه خسارت به کشور وارد ساخت. پس محاکمه او چه می شود؟ نیمه دیگر لیوان را هم ببینید.
3. آیا با واژه عدالت و برابری حقوق انسان ها آگاهید؟ چرا به این سه بزرگوار فرصت داده نشد تا دفاعیات اشان را بگویند.
4. آیا سزاست که خانم محترمی را هفت سال (بدون محاکمه) نگه دارند؟
5. دوست عزیز. به حول و قوه الهی امنیت ملی توسط برادرهای سپاه و مردم هوشیار تامین است و دشمن خارجی هیچ غلطی نمی تواند بکند.
6. قبول دارم که ادامه روند این سه بزرگوار، امری نادرست بود. اما آیا این اقدام تنبیهی برای ایشان کافی نیست؟
7. چرا زمانی که از قانون سخن می گویید. به سراغ مرد محبوب آن دورانتان نمی روید. در انتخابات رد صلاحیت می شود با کمال وقاهت جلو دوربین ظاهر می شود و به خودشان رای می دهد. این یعنی چه؟ مگر نه این است که شورای محترم نگهبان را قبول ندارم. مگر نه این است که رای باطله می دهد. این قانون شکنی و دهن کجی به نظام نیست؟ این یاغی گری نیست؟
8. در اخر شما را به رفع کدورت ها و فراموشی خسارات ها دعوت می کنم.
9. بیایید رافت اسلامی را به جهانیان ثابت کنیم. بیایید اتحاد را در میان یکایک اقشار مردم بگسترانیم.
10. باور کنید آن دوران تمام شده است. بیایید مهربان باشیم. (4524559) (alef-13)
 
یگانه
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۹:۱۳:۲۸
دوباره همان بحث های نخ نما
متاسفانه دوستان فقط سوال میپرسند اما حتی یکبار دنبال جوابها نمیروند:

1. در قانون اساسی مسئله ی حصر وجود دارد که زیر نظر شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته و البته باید توسط قوه ی قضاییه تفهیم اتهام صورت گیرد. با در نظرگیری تفهیم اتهام و شرایط جامعه هر محاکمه ای که صورت گیرد باز هم به حصر تبدیل می شود. لطفا با حقوقدانان غیرسیاسی مشورت کنید اگر با این اطلاعات سطحی در دادگاه وارد شوید مجددا چیز چیز کرده و موجبات خنده ی جمع را فراهم میکنید(در مناظره هم اطلاعاتتون در همین حد بود!)
2. بله آغازگر فتنه جناب میرحسین بود وقتی به دروغ گفت من برنده ام و هر نتیجه ای غیر از این باطل است! محاکمه ی آقای احمدی نژاد هم به دلایل اتهاماتشان در جای خود که ربطی به فتنه ندارد. ایشان 40 میلیون برنده را برنده ی انتخابات دانست و مملکت را به دو قسمت تقسیم نکرد خس و خاشاک را هم به 13 میلیونی که به میرحسین رای داده بودند نگفت. مجرم کسانی هستند که به خاطر حرفهای ایشان موج ایجاد کردند و موج سواری کردند و مملکت را به آشوب کشیدند.
3. این دوستان نزدیک به یک سال و نیم فرصت داشتند از خود دفاع کنند اما تنها کاری که کردند به هم زدن کشور بود نتیجه ی کارشان هم شد عاشورا! یادتان رفته ؟وقتی به گروهی یکسال و نیم وقت میدهی و نتیجه اش چنین چیزی می شود خیلی پر رویی میخواهد دوباره درخواستی داشته باشند. نامه های جناب موسوی هم هست از این نامه ها جز نافرمانی و آشوب های اجتماعی چیزی برداشت نمیشود.
4. آیا سزاست با کسی که باعث کشته شدن نزدیک 100 نفر و اجرای تحریم های فلج کننده شده است و هیچکدام از دفاعیات قبلی اش کارش را توجیه نمیکند مانند بقیه رفتار کرد؟ از کجا معلوم مجددا با برگزاری دادگاه ایشان فتنه ی جدیدی شروع نشود و دروغهای بزرگتر گفته نشود و مال و جان مردم به خطر نیفتد ایشان یکبار نشان داده اند حاظرند برای یک دروغ جان انسانها را به بازی بگیرند.
5. بله عزیر من دشمن خارجی هیچ غلطی نمیتواند بکند اما دشمنان داخلی چه؟ آنان که تهران را صحنه ی جنگ کردند چه دوباره عاشورا و کشته های آن روز به خاطر حجاب و بسیجی بودن را یادآوری میکنم آیا اگر چنین اتفاقاتی بیافتد دوستان مسئولیتش را میپذیرند؟
6. وقتی اقدام تنبیهی کافی است که یا متناسب با جرم باشد یا طرف توبه کند و برگردد(البته با شرایطی) این اقدام تنبیهی اصلا با جرم مرتکب شده توسط این افراد که برابر نیست از طرف دیگر هیچ اثری از پشیمانی هم در رفتار ظاهی این آقایان و اطرافیانشان دیده نمی شود. انگار نه انگار کشوری به فنا رفته و جوانانی کشته شده اند!
7. ایشان جرمشان فردی است و در قالب گفتمان آزادی اصلاحات یک نافرمانی مدنی تلقی می شود که از نظر خودشان جرم نیست. اگر رفتار ایشان جنبه ی اجتماعی به این بزرگی پیدا کند حتما درباره ی ایشان هم چنین برخوردی میکنیم. هر چند کم در مورد ایشان از جانب اصولگرایان گفته نشده است. راستی اصلاح طلب شدن ایشان را نیز پیشاپیش به شما تبریک میگوییم!!! امیدوارم مثل مرحوم هاشمی یک شبه از هیولا به فرشته تبدیل نشود.
8. کدورت ها شخص نیست و خسارت ها ملی است این موارد فراموش نمی شود باید جبران شود وگرنه هر کسی هر کاری کند میتواند قصر در برود.
9. رافت اسلامی نمیتواند از خونهای به ناحق ریخته شده بگذرد و عوامل برهم زننده ی امنیت ملی را تبرئه کند. اتحاد زمانی برقرار می شود که مردم از حق خود آگاه شوند و متوجه شوند حقشان به آنها رسیده است.
10. بله آن دوران تمام شد اما نتایجش چه؟ کدورت های بین مردم چه؟ خونهای ریخته شده چه؟ خسارات ملی جبران نشده چه؟ هجمه جهانی چه؟ متهم کردن نظام به تقلب چه؟ خروج بر علیه مردم چه؟ و هزاران چه دیگر. اگر این آقایان بخواهند آن دوران تمام شود باید حصر را بپذیرند چرا که دادگاهی کردن آنها نتیجه ای جز حکم اعدام ندارد (حکم بغی بر علیه نظام اسلامی از نظر تمامی فقها از آغاز اسلام تا کنون اعدام است و همه میدانیم دفاعیه ی معتبری هم وجود ندارد وگرنه منتشر میشد) و این حکم یعنی فتنه ای جدید،تحریم های جدیدتر و بحرانهایی بزرگتر. (4524834) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۵:۴۹:۵۸
آیا شهید فهمیده خودکشی کرد؟ (4524617) (alef-13)
 
فتنه 88 را فراموش نمیکنیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۶:۱۲:۴۳
والا کسیکه در سال 88 هنوز رایگیری تمام نشده بود و خودش رو پیروز انتخابات نامید این فتنه گرها بودن نه رییس جمهور سابق و جشن و شادی بعد از پیروزی در هر انتخاباتی حق برنده انتخابات است مثل همین امسال که طرفدارهای روحانی امدن به خیابان و شادی کردن ولی در سال 88 طرفدارهای فرد بازنده امدن به کف خیابان و تهران را به اشوب کشیدن و به اموال عمومی اسیب زدن و حدود 60 نفری هم کشته شدن. ضمنا اگر تقصیر رییس جمهور قبل رو تو مناظرات میبینید که در مناظرات هم در سال 88 و هم در این دوره دروغها و تهمت های فراوانی بر ضد رییس جمهور سابق گفته شده و هجمه سنگین به سمت ایشان اورده شده که بی سابقه در تاریخ است. و در مورد حصر فتنه گرها میدانید که در بهمن 89 این افراد به حصر رفته اند و دلیلش هم به خاطر انقلابهای عربی و دعوت فتنه گران به حضور افراد اغتشاشگر در خیابان به بهانه همراهی با این انقلابها بوده است و کاملا مشخص است که دنبال براندازی نظام بودن و در این قضیه اصلا رییس جمهور سابق نقشی نداشتن. و در مورد اینکه میگید اقای بقایی رای باطله دادن این به خودشون مربوطه و طبق قانون افراد حق دارن که رای به یکی از این افراد کاندید بدهند یا رای ممتنع بدهند و این جرم نیست. همانطوریکه هر دوره نزدیک به 2 میلیون رای باطله داریم. در ضمن اگر قرار به دقت در این کاها باشد که اصلاح طلبها خیلی از دوره ها عملا انتخابات را تحریم کردن پس باید همه انها در زندان باشند نه اینکه الان در راس قدرت باشند. و یه نکته دیگه هم اینکه اصلا شخصی مثل کروبی مگر در سال 88 چقدر رای اورد که خودش رو وارد این ماجرا کرد. اصلا این فرد مگر چیکاره بود. دیگه 300 هزارتا رای که خود رییس ستادش هم به کروبی رای نداده بود چه جای اعتراض داشت. به نظر من اگر واقعا امکانی بود که دادگاه صالحه ای برگزار بشود شک نکنید اکثره اصلاح طلبها الان به جای مدیریت و ریاست میبایست در زندان میبودن نه اینکه شخصی مثل بقایی را بدون هیچ جرمی 7 ماه ببرن در انفرادی و بعد هیچ چیزی رو نتونند ثابت کنند و با دلایل پوچ و بیهوده دنبال محاکمه رییس جمهور سابق باشند که مثلا یکی از جرمهایش این باشد که 7 هزار میلیارد به هدفمندی اختصاص دادی. به نظرم بهتره برای کسانی که از سال 88 یادشون رفته بیانیه های فتنه گرها در اون روزها منتشر بشه و همچنین اقداماتشون یاداوری بشه و جلو مظلوم نمایی و سو استفاده یه سری افراد گرفته بشه. لطفا منتشر کنید. خسته شدم از تایپ (4525228) (alef-2)
 
محسن
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۱:۰۷:۴۳
اولا از قانون نظام حرف میزنید که این قانون فقط برای کسانی است که دیگر خودی نیستند، یا اینکه آتویی برای تهدید کردن سران ندارند،
دوما اگر چنانچه محصورین در این وضعیت دچار فوت شوند عواقب آن برای نظام بسیار بیشتر از رفع حصر خواهد بود.
سوما از هر تریبون رسمی و غیر رسمی و رسانه نظام ادعاهایی علیه محصورین به شدیدترین وجه زده شد ولی آیا فرصت دفاعی هم به آنها داده شد.
چهارما در انتخابات ۸۸ نهادهای برگزار کننده انتخابات و ناظرین همگی از کاندیدای خاصی حمایت میکردند چگونه میشد که دعوی تخلف خود آنها را از خودشان داشت.
و در نهایت حصر دم دستی ترین راهی بود که انتخاب شد و به نظر من هزینه بالایی هم برای نظام داشته و خواهد داشت (4525173) (alef-13)
 
شهروند
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۱:۳۸:۳۲
این شش سالی که در حصر بودند بر اساس کدام قانون بوده؟باید روشن شود کجا چنین تصمیمی گرفته شده است؟ اول تکلیف این شش سال مشخص شود و بعد دادگاه تشکیل شود و نتیجه هر چی بود آقای کروبی گفته قبول می کنم (4525192) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۳۱:۵۷
نظرات و صحبت نویسنده این مقاله خلاف واقعیت است
اقای روحانی در دوره اول قول داد توانش را برای رفع حصر بکار گیرد که متاسفانه نتوانست ولی توانست خواست رای دهنگان به خود را در روابط خارجی و تعامل با دنیای ازاد تا حدودی براورده نماید علی رغم کارشکنی های زیادی که انجام گردید. در دور دوم انتخابات خواسته تمام رای دهندگان به ایشان رفع حصر بود بیش از۲۴ میلیون نفر و ان تعداد از مردمی هم که رای ندادند که بالغ بر میلیون ها نفر هستند معتقد بودند رای انها تفاوتی نخواهد کرد. اقای روحانی اگر ناتوان هستند در رفع حصر بایستی محترمانه از کار خود استعفا دهند در غیر اینصورت رای دهندگان به ایشان به خیل همان مردمی که رای ندادند خواهند پیوست و نا امید از تغیر و اصلاح توسط صندوق های رای و نام ایشان به اینکه نتوانستند کاری انجام دهند بلکه به اینکه مردم را فریب دادند گره خواهد خورد. ایشان هم اکنون نیز خلف نموده از بکار گرفتن اقلیت ها و خانم ها در کابینه و وقت زیادی نخواهد داشت (4525327) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۲:۰۴:۴۹
آنچه که اولویت دارد حفظ ایران است فارغ از مسائل سیاسی و ایدئولوژیک نظام ، کروبی به ملت ظلم کرد و مردم را به جان هم انداختند و او یک مجرم 100 درصدی است. (4525706) (alef-2)