نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503179
روزنامه جوان: موسوی و کروبی اعدامی اند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۱
عبدالله گنجی در روزنامه جوان نوشت: آتش تهیه شدید اصلاح‌طلبان و رسانه‌های غربی همسو – به‌خصوص بی‌بی‌سی- نشان از سناریویی است که می‌خواهد اولین ثمره انتخاب روحانی را رفع حصر معرفی کند. اما  رفع حصر الزاماً به پایان مدنظر اصلاح‌طلبان ختم نخواهد شد. بعد از هزاران توئیت، پست، موضع و برنامه تلویزیونی در رسانه‌های غربی درصدد ارائه چهره‌ای مثبت از نظام در فردای رفع حصر برآمدند. انگاره ذهنی آنان این است که نظام رفع حصر را به مثابه «ضربه به اقتدار» خود می‌داند لذا درصدد برآمدند انجام رفع حصر را «قهرمان شدن نظام» معرفی کنند. البته این جماعت به تجربه آموخته‌اند که نظام جمهوری اسلامی نه تحت فشار تصمیم می‌گیرد و نه رهبران آن «محبوبیت غیرحق» و به هر قیمت را زیبنده خود می‌دانند. تجربه محاکمات 20 سال گذشته نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان به صورت مطلق محکومیت‌های خود را ناحق و سیاسی دانسته‌اند و هیچ موقع به احکام قضایی در خصوص افراد خود تمکین نکرده‌اند و تلاش کرده‌اند با اجتماعی کردن مسئله، چهره‌ای وارونه از نظام ارائه دهند.

بنابراین تقاضای محاکمه به جای آزادی را ریاکارانه طرح می‌کنند و اعتقادی به محاکمه و پذیرش نتایج آن ندارند. اگر بپذیریم که این جماعت می‌دانند نظام تحت فشار تصمیم نمی‌گیرد پس این همه سروصدا برای چیست؟ بدون تردید هدف همان بود که دم خروس سازمان حقوق بشر همزمان با اعلام اعتصاب غذای کروبی بیرون زد و به صورت آنلاین بیانیه نگرانی صادر شد. اصلاح‌طلبان داخل و خارج به دنبال تولید مسئله حقوق بشری برای نظام هستند و همزمانی ممنوع‌المعامله شدن 152 تن از کارکنان بی‌بی‌سی و اعتصاب کروبی نمی‌تواند دو مسئله مجزا باشد، خصوصاً اینکه تقی کروبی یک پای ثابت بی‌بی‌سی است.

رفع حصر یا به آزادی منجر می‌شود یا به محاکمه، اما پیش‌نیاز آن درک متقابل نظام و مخالفان حصر از چیستی مسئله است. فهم نظام با اصلاح‌طلبان از چرایی حصر 180 درجه متفاوت است و با این تفاوت حداکثری رسیدن به راه‌حل واحد و مشترک ناممکن است. اصلاح‌طلبان بر این باورند که حصر رسانه‌ای این افراد از سوی نظام برای پیشگیری از احتمال تکرار آن حوادث تلخ است و بعضاً به صورت تلویحی می‌خواهند از نظام نگرانی‌زدایی کنند و از قاعده «شتر دیدی ندیدی» استفاده می‌کنند، اما به نظر می‌رسد حصر این افراد از خاستگاه نظام نه صرفاً برای پیشگیری از تکرار ماجراهای تلخ است، بلکه به دلیل پیشگیری از اعدام است.

وقتی جرم این افراد را در یک بسته قضایی در اختیار حقوقدان قرار دهید، طبق قانون مجازات اسلامی گزینه‌ای جز اعدام نخواهد گفت و بدیهی بودن جرم، تشکیل دادگاه را صرفاً به مثابه «تشریفات قضایی» نشان می‌دهد، اما نظام به پاس زحمات این افراد برای گذشته کشور، مصلحت را در تقلیل جرم به «حصر رسانه‌ای» دانسته است، لذا اصرار اصلاح‌طلبان به رفع حصر با توجه به جرم این افراد، الزاماً به آزادی منجر نخواهد شد و ممکن است نظام با لبیک به خواسته اصلاح‌طلبان پایان حصر و شروع محاکمه را آغاز کند که شاید ناخوشایندتر از امروز باشد.

اگرچه اکنون هم بخشی از اصلاح‌طلبان که در معارضه با نظامند، نان حصر را چرب‌تر از نان رفع حصر می‌دانند و به طریق اولی اعدام را آورده بهتری برای خود می‌دانند. بدون تردید بخش خارج از نظام اصلاحات اعدام را مطلوب خود و آن را به مثابه «مسئله‌ای بحران‌ساز» برای نظام و قابل بهره‌برداری می‌داند. این جماعت که آرزویی جز تولید بحران برای نظام ندارند منتظر اعدام هستند و عوایدی را برای خود در فردای آن تعریف کرده‌اند. آنان خونخواهی را برای معارضه با نظام مفیدتر از مطالبه رفع حصر می‌دانند. اگر آنان دلسوز این سه نفر هستند و در این مسئله صداقت دارند نظام را به سمت اعدام هل ندهند. اگر اصلاح‌طلبان دنبال رفع حصر (آزادی) بودند، حتماً به صورت رسمی و علنی تکلیف خود را با طرح دروغین تقلب و شعارهای مطروحه علیه نظام و انقلاب در خیابان‌های تهران روشن و اعلام برائت می‌کردند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۰۹:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۳:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۴:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۸:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۲۳:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۴:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۵:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۷ ۱۸:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۷ ۰۷:۵۵
 
 
کلمات کلیدی : رفع حصر+حصر+میرحسین موسوی+کروبی
 
بنده خدا . اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۵۰:۱۷
بسم الله الرحمن الرحیم.
با سابقه ای که از الف دارم احتمال نشر آنرا نمیدهم لکن تقاضا دارم به نویسنده محترم ارایه فرمایید.
مطالبی که نوشتید زایده فکر شماست که نشان میدهد از حقیقت بدور هستید و از نظر وجدان بسیار بسیار نگرانید!!
اولا اینجانب بارها عرض کردم اصلاح طلب نیستم. اما حصر را غیر قانونی میدانم..
ثاتیا جنابعالی چرا هر صدای عدالتخواهی در جامعه را به بیگانگان ربط میدهید. اگر بی بی سی بگوید نماز خوب است شما ترک نماز خواهید کرد؟!!!
رابعا چرا فقط دنبال قتل و اعدام هستید. چرا فرض نمیکنید نظام بخاطر هشت سال حصر غیر قانونی آنها را آزاد کند تا به زندگی خود ادامه دهند.
خامسا کدام انسان شرافتمندی را سراغ دارید که جرم احمدی نزادرا کمتر از محصورین بداند؟!!!پس او چرا آزاد است؟
شاید در بین اصلاح طلبان افرادی باشند که نان حصر میخورند و این را هم غیر ممکن نمیدانم. اما شما هم بپذیرید که هنوز ضرب سکه فتنه رونق دارد!!! (4525348) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۶:۰۸:۲۸
احمدی نژاد رئیس جمهور قانونی بودند وخدمات زیادی ارائه کردند چطور او را با خائنین به ملک و ملت مقایسه میکنید؟

الف جان منتشر کن... (4531583) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۹:۰۸:۵۶
اقای عبدالله گنجی حقوقدان هستند؟؟؟ وکیل هستند؟؟؟ قاضی قوه قضاییه هستند؟؟؟ دادستان هستند؟؟؟؟ دادیار هستند؟؟ میشه بگن در زمینه حقوق چه مطالعاتی کردند؟؟؟ .......به نظرمی اد هیچکدام ......ایشون به اصطلاح خبرنگاره ....پس به نظرم در زمینه تخصصش بهتره حرف بزنه.. (4525392) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۹:۰۹:۵۵
شماکه قاضی نیستید حکم صادرمیکنید میلیونها ساعت علیه انان گفتید یکساعت هم به انان اجازه دهید صحبت نمایند عدالت بک تنه به قاضی رفتند نیست (4525394) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۹:۲۰:۰۶
اول محاکمه علنی بعدش ، حکم هر چی بود اجرا بشه....
خدا رو چی دیدی شاید هم قضیه طور دیگه ای شد (4525409) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.