نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454383
964 نفر بعدي چه كساني هستند؟
بخش تعاملی الف - حميد نجف
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۶


عيد كه مي شود ولوله عجيبي بين مردم مي افتد، ميزان  استرس و هيجان افراد افزايش مي يابد و عجله براي ما كه ذاتا اهل كار در دقيقه 90 هستيم چاشني عمل قرار مي گيرد.

از يك طرف خستگي ناشي از نظافت و خانه تكاني و از طرف ديگر استرس و هيجان  خريد شب عيد و هديه به اين و آن و در ادامه ازدحام و شلوغي از مراكز خريد گرفته تا خيابان ها و جاده ها، اين ها همه مي تواند آبستن حوادث ناگواري براي ما باشد.

اجازه بديد يك بار ديگر با هم مرور كنيم، عيد نوروز، خستگي، استرس، هيجان، عجله و شتاب عناصري كه با ادغام هم مي تواند معجوني خوش طعم اما بسيار خطرناك بسازد. معجوني كه لذت خوردن آن بايد حتما با كمي چاشني صبر و احتياط توام باشد و الا ممكن است بدون تعارف، چون سمي مهلك ما را روانه بيمارستان يا حتي قبرستان نمايد.

با نگاهي به آمار سوانح و حوادث رانندگي در نوروز 95 در مي يابيم كه خيلي ها با پرهيز از مصرف دو چاشني احتياط و بردباري به راحتي باعث مرگ ناگهاني خود و ديگران شده اند. بر اساس آمارهای موجود در نوروز 1395، 964 تن در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند كه از این تعداد 663 نفر در مسیرهای برون شهری، 206 نفر در محورهای درون شهری، 90 نفر در جاده های روستایی و پنج نفر در مسیرهایی نامعلوم جان باخته اند.

همچنين در نوروز امسال 86 نفر در حوادث رانندگی استان فارس جان خود را از دست دادند كه از این تعداد 48 نفر در مسیرهای برون شهری، 22 نفر در محورهای دورن شهری و 16 نفر در مسیرهای روستایی جان خود را از دست داده‌اند. در نوروز سال جاری پس از استان فارس، استان خوزستان با 69 فوتی در رتبه دوم تعداد فوتی های تصادفات قرار می گيرد.

كساني كه در همين روزهاي انتهايي اسفند سال گذشته همگام با ما در تدارك كارهاي عيد بودند و خود را براي پشت سر گذشتن نوروزي شاد و لذت بخش آماده مي كردند. كساني كه مثل اكثر ما مرگ خود را طي روزهاي آينده باور نداشتند و بعضا به  توصيه ها و تذكرهاي ايمني در سفر هاي نوروزي بي توجه بودند.

بيائيم نوروز 96 را  تنها با كمي دقت و توجه به كام خود و فرزندانمان تلخ نكنيم، بيائيم امسال براي اولين بار احترام به حق تقدم را در جاده ها ي كشور به مرحله اجرا بگذاريم.

بيائيم براي نوروز 96 حداقل رقم های بالا را برعكس كنيم.
 
کلمات کلیدی : حميد نجف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۸:۰۹:۴۲
مردم ما اکثرا تخلف رو حق مسلم خودشون میدونن و به این صحبتها توجه ندارن از این حرفا اینقدر در تلویزیون زده شده و حتی براش برنامه خاص درست کردن که حد نداره ولی گوش کسی بدهکار نبود و هرسال در این 10 روز عید 1000 نفر کشته میشن (4205772) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۱:۳۱:۰۷
کدوم برنامه؟؟؟؟ کدوم فرهنگ سازی؟؟؟؟ پلیس باید سخت گیر باشه جریمه باید سنگین باشه ماشین رو باید پلمپ کرد تا بالاخره نتیجه گرفت (4207317) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۰:۵۴:۳۴
برنامه سفر بخیر بوده دوست عزیز (4210219) (alef-11)
 
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۲:۴۹:۳۶
بله؛ منتها به نظر من، اگر بیست سال پیش با برنامه های دقیق جلوی مهاجرت به تهران گرفته می شد (البته با تقسیم عادلانه و درست منابع اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی) قطعا در کاهش مرگ و میر جاده ها موثر بود و اینقدر شاهد حوادث تلخ نمی شدیم. سریز شدن مهاجرین از تهران به شهرستان ها و از شهرستان ها به تهران، بیشترین حجم ترافیک و حوادث را در پی داشته است و دارد و خواهد داشت. نگید نه، این یک واقعیت مسلم است. (4207531) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۱:۵۸:۱۳
در هم-اندیشی با جناب صادق ۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۲:۴۹:۳۶
این یک امر طبیعیه که هر کسی خانه و کاشانۀ زیست و بوم خودش رو به درد غربت و غریبانگی ترجیح میده و بر این اساس علت عمده و سرآغاز اینهمه مهاجرت بیرویه و روزافزون به تهران را باید در این یافت که در شرایط دشوار جنگی و حتی پس از آن !!!!! و با نابود شدن کلیۀ قطب های اقتصادی در استان های مرزی کشور و شوربختانه بدلیل نبود هیچ ساز و کار واقعی و غیر شعاری !!!! برای رسیدگی عملی به وضعیت ساکنین مناطق مرزی (که در بسیاری از موارد حتی دیگر سقفی نیز برای بیتوته کردن و گذران شب و روز در اختیار نداشتند) این خیل عظیم دردمند و بی پناه چاره ای ندیدند جز آنکه برای سد جوع !!!! و یافتن لقمه ای نان به تهران مهاجرت نمایند و ........ ؛ (4207718) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۱۵:۲۰:۳۷
اولا به بحث ربطی نداره کامنت شما
ثانیا نمیشه که درامد نفت رو در تهران و تبریز خرج کرد بعد هم گفت کسی تهران نیاد. (4207911) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۲:۵۱
ببینید چند نکته هست:
اول اینکه مردم ما تخلف میکنند و دوست هم ندارن میزان جریمه ها زیاد بشه چون میدونن کارشون بی تخلف نمیشه
دوم اینکه تخلف کردن خودشون روانکار میکنن شما کنار یک فرد بشینید میبینید که تا رسیدن به مقصد حداقل 10 تا تخلف میکنه ولی در مقصد انکار میکنه که تخلف کرده
سوم اینکه چون کیفیت خودروها پایینه این بهانه رو توی دست دارن که بله مشکل از خودرو است در حالی که تا ادم تخلف نکته تصادف نمیشه که بخایم برسیم به بحث اینکه ماشین محکم بود و کشته داد یا نداد
به این دلایل دوستان دست از تخلف برنمیدارن و مسائل رو هم میندازن گردن خودرو و جاده و پلیس و...در اینکه خودروهای ما مشکل دارن هم شکی نیست ولی اگر طرف تخلف نکنه تصادف نمیشه و کشته ها به حداقل خودش میرسه و صمن اینکه کسی که معتقده جاده وخودرو مشکل داره چرا باید بد رانندگی کنه؟ اون حکایت شده که فردی پوست موز دید زمین افتاده با ناراحتی گفت ای وای دوباره باید زمین بخورم
بصورت خلاصه:
عمده مشکل رو از سمت فرهنگ رانندگی دوستان هموطن میبینم که هم انکار میکنن تخلف میکنن و هم تخلف رو حق مسلم خود میداند هم دست فرمون خود را بهترین میدانند و هم هر مشکلی باشه میندازن گردن خودرو و جاده و فرافکنی میکنن
توصیه می کنم به دوستان که دست از این بهانه ها و کارهایی که دیگه خیلی نخ نما شده بردارید خوب رانندگی کنید و پلیس هم خواست حریمه تون کنه با خوشرویی حریمه را قبول کرده و دیگه هم تخلف را تکرار نفرمایید
از پلیس هم میخام که بشدت برخورد کنه و میزان جریمه ها هم بیشتر بشه و ابطال گواهینامه و معرفی دوستان بزرگوار بهانه تراش به دادگاه رو در دستور کار خود قرار دهند (4206617) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۰۷:۲۶
این فاجعۀ جاده ای فقط در صورتی فروکش خواهد کرد که یک تغییر رفتار مثلثی یا سه-گانه در رفتار ها را شاهد باشیم :
- یک مورد تغییر رفتار نرم-افزاری (فرهنگ-سازی راننده) ؛
- دو مورد تغییر رفتار سخت-افزاری ( خودرو- سازی ، جاده- سازی) ؛
وگرنه تا آن زمان این سریال غمبار و دردناک جاده ای ، در نو-روز و در همه-روز، همچنان و کماکان و بدون پایان ، کشته ها خواهد گرفت ؛ (4206621) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۰:۴۳:۰۲
علت این فقط عدم احترام به حقوق دیگران است
هر کدام از رانندگان ما در شلوغی جاده فقط احساس میکنند خودشان زرنگ هستند و باید زودتر به مقصد برسند و مردم مهم نیستند و حقی ندارند

افسوس به این همه بی فرهنگی (4206667) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۲۴:۰۹
بابا چه خبره عیده که عیده خیلی ها خودکشی میکنن تو همه چیز افراط میکنن حالا ی سال اروم برگزار کنین به خدا هیچ اتفاقی نمیفته (4206722) (alef-11)
 
وندی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۲۷:۴۸
تخلف ها زمانی از بین می رود که درجامعه به یک ضد ارزش تبدیل شود اما تا زمانی که ایده های ما بر این باشد که برای موفقیت حتما باید از یک بیراهه ای عبور کنیم این هرگز محقق نخواهد شد به عنوان مثال برای یافتن یک شغل حتما باید یک پارتی داشته باشی یا برای گرفتن یک وام حتی کوچک /همچنین تخلف کردن در تقریبا همه دستگاههای دولتی به یک روال عادی تبدیل شده به طوری که انگار خود قانون است مثلا آیا فروش تراکم در شهرداری یک قانون فروشی نیست ؟ یا تغییر کاربری های گسترده؟آیا تجاوز به محیط زیست مثل دریا خواری کوه خواری بیابان خواری امری عادی نیست؟ آیا آلوده کردن طبیعت امری عادی برای ما نشده؟پس چطور شما انتظار دارید که مردم فقط در امر رانندگی قانون را رعایت کنند ولی در سایر جاها قانون مند نباشند ؟ (4206724) (alef-11)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۱:۳۳:۰۷
چند روز پیش پسر یکی از آشناهامون غروب داشت از شهر خارج میشد یهو میخوره به یه مانع وضربه مغزی وفوت میکنه .بعدا مشخص شد بدون اطلاع و تابلوی هشدار ,یک سرعت گیر اونجا گذاشته بودند که برای رد شدن حتما بایستی از موتور پیاده میشدی. (4206729) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۲:۰۹:۰۸
باز هم میگویم که درصد قابل توجه این وضعیت تنها پلیس است چرا که اگر قبل راه بندان و در جاهایی که راه چند بانده میشود حضور داشته باشد ترتیبی اتخاذ نماید تا فقط در یک خط باشند مشکل حل خواهد شد. (4206767) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۱۹:۲۷:۰۳
عقل که نباشد جان در عذاب است (4207213) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۲:۰۶:۱۹
چرا همه در ايام عيد براي يك سفربا اعمال شاقه مردم تلاش مي كنندومتاسفانه رسانه ملي هم مردم براي سفر رفتن تشويق مي كنند همانگونه كه براي خريد بيشتر شب عيد مرتب مردم را تشويق مي كنند (4207370) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۳:۰۴:۳۶
ما که جزو قشر مستضعف هستیم این دغدغه ها رو نداریم. چون نه ماشین داریم و نه پول هتل و مسافرخونه. میشینیم خانه و تلویزیون نگاه میکنیم. (4207425) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۲۳:۱۹:۵۵
يكى از علامتهاى كشورهاى درجه يك و درجه دو و درجه سه در جهان
نوع رانندگى - ميزان تخلفات - ميزان تصادفات - ميزان جراحات و زخمى ها -
ميزان معلوليتها - ميزان مرگ و مير .
بنظر ميرسد قوانين رانندگى و راهنمايى نسبتا خوبى وجود دارد ، اما در مقام اجرا
ضعيف است ، پليس راهنمايى بايد قاطع و قدرتمند و البته با احترام محافظ قوانين
و مجرى اى صحيح العمل باشد ، گاها ديده ميشود پليس بنوعى مراعات مسافران
را هم ميكند و گاهى انگار رودربايستى دارد به پليس بايد اموزش داد و ياداورى نمود
هزينه هاى درست انجام ندادن وظايف براى كشور و مملكت خسارت بار است
هزينه هاى تصادفات و هزينه هاى بيمارستانى و امداد زخميها هزينه هاى شركت هاى
بيمه براى اين تصادفات و ديه هاى ناشى از اين تصادفات در سطح كل ارقام
نجومى وحشتناكى را تشكيل ميدهد .
پس در مرحله اول پليس و مامور راهنمايى رانندگى بايد بدون اغماض در اجراى
قوانين دقيق و قاطع و بدون هرنوع ملاحظه و توجيهى شخصى باشد البته با احترام
كامل به شهروندان
و اما در مرحله دوم بايد با اعلام عمومى و چند باره و قاطع و با وضع و تعيين جرايم
سنگين در ايام تعطيلات براى موارد زير به رانندگان اعلام نمود در خروجى شهر ها
با دادن اعلاميه ها به رانندگان حجت بر انها تمام كرد كه موارد مثل
١- سرعت غير مجاز ٢- سبقت غير مجاز ٣- هرنوع انحراف به چپ و راست
٤- ورود و حركت در قسمت خاكى كنار جاده ها ٥- رعايت نكردن خطوط جاده و
٦- هرنوع حركات مارپيچى و نمايشى ....و و و و
پليس راهنمايى با قاطعيت برخورد ميكند ، و حتى از ادامه حركت خودرو جلوگيرى
نموده و خودرو توقيف و راننده خاطى به دادسرا و دادگاه معرفى خواهد شد
در اين ايام براى هركدام از جرايم فوق جريمه هاى پانصد هزار تومانى تا يكمليون
تومان اعمال خواهد شد و و و و
بنظر من ميزان مرگ و مير به كمتر از پنجاه نفر خواهد رسيد و ميزان معطلى در جاده ها
نيز بخاطر منظم راندن مردم كاهش خواهد يافت
و اگر ماموران راهنمايى و پليس در ورودى شهرها اعمال نظارت دقيق نمايند و از توقف
اتوموبيلها و بخصوص دوبله ايستادن در جاهاى ممنوع جلوگيرى نمايند ترافيك روان ترى
نيز وجود خواهد داشت .
اما همه اين كارها وقتى نتيجه ميدهد كه مامور راهنمايى بحاى نشستن در اتوموبيل
و يا در كمين پشت دوربين به ميدان امده و به راهنمايى رانندگان بپردازد و با خاطى نيز بشدت برخورد نمايد .
ميكند (4207442) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۷ ۰۸:۳۹:۰۰
تو جاده بارها پیش اومده به راننده ای که رانندگی پرخطر داشته تذکر دادم. با بدترین الفاظ و توهین ها جوابم رو داده.
چه میشه گفت. خداوند بارها تو قرآن فرموده. تفکر و تعقل.
اما الان به جای این دو واژه تو ذهن خیلی از ماها لجبازی، جهل و خرافه جا خوش کرده (4207594) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.