نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 338459
خيمه شب بازي ، آخر سال
بخش تعاملی الف - حميد نجف، عضو حزب اسلامی کار
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۱


همه ساله در چنين ايامي شاهد نشست اعضاي شوراي عالي كار متشكل از نمايندگان دولت، كارفرمايان و كارگران براي تعيين دستمزد سال آتي هستيم، مراسم خيمه شب بازي كه نمايندگان ظاهرا كارگري نقش خود را به اندازه کافی بازی نمی کنند.

اعضاي كه هميشه در اين خيال سير مي كنند كه نقش اساسي در اين چانه زني ها داشته اند، در حالي كه با يك نگاه اجمالي به نتايج تلاش آنان در سال هاي گذشته، شاهد كوچكتر شدن پي در پي سفره طبقات كارگري بوده و هستيم.

آيا اگر نمايندگان كارگري از روز اول وارد اين نمايش مضحك نمي شدند، وضع امروز حقوق و دستمزدها چگونه بود؟

حداقل دستمزد ها چقدر بود؟

"دويست هزار تومان" يا "پانصد هزار تومان"

بنده به ضرس قاطع عرض مي كنم همين رقمي بود كه امروز تعيين شد.

نمايندگان كارگري بهتر است از سال آينده وارد ميداني كه هيچ نقشي درتصميم سازي آن ندارند، نشوند و آبروي خود و اين طبقه زحمتكش را بيش از اين نريزند، بگذاريد دولتمردان و صاحبان سرمايه ( كارفرمايان ) طبق معمول كار خود را انجام دهند، اينگونه شما نمايندگان طبقه كارگر، حداقل شرمنده اين جامعه بزرگ حقوق بگير كشور نخواهيد شد.
 
کلمات کلیدی : حميد نجف
 
بهروز ساریخانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۱۷:۳۴:۱۴
با سلام.
1- شکی نیست که با توجه به هزینه های حداقل زندگی, سالهاست که میزان "حداقل دستمزد" تعیین شده برای کارگران - که واقعا از زحمتکش ترین بخشهای فعال کشورند - هیچ تناسبی با هم ندارند.
کارگران - مثل بسیاری از دیگر کارکنان شرافتمند - در این سالها مجبور شده اند سال به سال هم از سبد خانوار خود, بزنند و هم برای تامین همان سبد کالای محدود نیز به کارهای 2 و 3 شیفت روی بیاورند که با اصل صیانت از نیروی کار کشور کاملا مباینت دارد.
2- اما براستی در شرائطی که تولید کشور, عمدتا با تنفس مصنوعی زنده است و بسیاری از کارآفرینان برای جلوگیری از تلاشی کارگاهها و کارخانه هایشان, مجبور شده تا چوب حراج به دارائی هائی بزنند که در طول سالیان و با زحمت گرد آورده اند, چه میشود کرد ؟
بنظر میرسد نویسنده محترم لازم است با نگاهی جامعتر به موضوع نگریسته و اگر پیشنهادی هم ارائه میدهند, همه جانبه تر باشد.
قهر و بایکوت, هیچگاه راهکار سازنده ای برای مشکل اساسی بیماری مزمن تولید کشور نیست. کارگران و کارآفرینان در حال حاضر - با وجود برخی تضاد منافع - دو بال پرواز تولید کشورند و رو در روئی آنان, هیچ مشکلی از دو طرف و تولید کشور حل نخواهد کرد.

عزت زیاد
تهران - 25 اسفند 94 (3606138) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.