نظر منتشر شده
۱۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 261734
چرا تورم 40 درصدی معيار تعيين دستمزد نبود؟
بخش تعاملی الف - حميد نجف، 9 اسفند 93
تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۵
همه ساله در چنين ايامي شاهد كشمكشهاي نمايندگان كارگري ، كارفرمايي و دولتي ها بر سر تعيين ميزان حقوق و دستمزد بيش از ۱۲ ميليون نفر از كارگران و كاركنان تحت پوشش قانون كار هستيم.

افرادي كه از نظر عملكرد بالاترين زحمت و مشقت را براي به حركت در آوردن چرخ لنگان صنعت كشور بر دوش دارند و متاسفانه از كمترين حقوق و مزايا برخوردارند ، موضوعي كه نه از نظر شرعي قابل قبول است و نه از نظر عقلي قابل درك ، حقيقت تلخي كه هر چه سريعتر بايد توسط مقامات ارشد دولت تدبير و اميدچاره اي براي آن انديشيده شود.

از آنجائيكه مادهٔ ۴۱ قانون کاربه خوبی معیارهایي را در جهت تعیین حداقل دستمزد کارگران مشخص کرده است و به وضوح به دو مبنای اساسی آن يعني پایهٔ نرخ تورم و سبد معیشت خانواده کارگری اشاره كرده است ، لازم نيست كه نمايندگان كارفرما و دولت براي چانه زني به موارد حاشيه اي بپردازند و چشم به روي فاكتور اصلي يعني همان سبد معيشت كارگران ببندند. در حالي كه قانون تاکید می‌کند میزان دستمزد باید به گونه‌ای باشد تا «زندگی یک خانواده متوسط کارگری را تامین کند» ، چرا نسبت به آن بي توجهي مي شود؟
با وجود اينكه دستمزد کارگران سهم اندكي از مناسبات بودجه‌ای بنگاههای اقتصادی را در بر می‌گیرد اساسا چانه زني براي افزايش اين سهم ناچيز از سوي كارفرمايان قابل فهم نيست ، اگر ميزان هزينه ها اينقدر براي بنگاهاي اقتصادي مهم است ، چرا در خصوص هزينه هاي گزاف ناشي از سو مديريتها و فساد مالي مستتر در شركتهاي خود گامي بر نمي دارند؟
چرا در رابطه با تغيير ساختار معيوب و بيمار سازمان يا بنگاه خود تلاشي صورت نمي دهند؟
آيا نمی‌توان با رعایت بهداشت مالی از تلف شدن هزینه‌ها زائدجلوگیری کرد؟
چرا هميشه كارگران و حداقل بگيران بايد تاوان سنگين اين افزايش هزينه هاي زائد را پرداخت كنند؟

متوليان اقتصادي كشور و کارفرما‌یان این نکته را فراموش کرده‌اند که افزایش دستمزد در یک چرخهٔ اقتصادی سالم مجددا به خود سیستم بازار بر می‌گردد و نهايتا منجر به خروج از ركود همان بنگاه اقتصادي مي شود و آن را منتفع مي سازد. از طرف ديگر تعيين عادلانه دستمزد مي تواند ضمن افزايش انگیزهٔ كاري كارگران و كاركنان بازدهی عملكرد آنان و ميزان بهره وري كار ي اين قشر را بصورت شگفت انگيزي بالا برده و موجبات رونق و شكوفايي هر چه بيشتر بنگاه اقتصادي را در پي آورد.

متاسفانه جهت گیری‌های دولت هم طي چند سال اخير در خصوص متناسب سازی نرخ تورم با میزان دستمزدها به شكل اصولي پيش نرفته است ، براي نمونه سال گذشته كه كشور با تورم بيش از ۴۰ درصدي رو به رو بود اين معيار براي تعيين مزد در نظر گرفته نشد و حقوق ها تنها ۲۰ درصد افزايش پيدا كرد، اين يعني كاستن ۲۰ درصدي از قدرت خريد كارگران، اما امسال كه تورم حدود ۱۴ درصد اعلام شده دولت بر اين مبنا سياستهاي افزايش دستمزدها را تنظيم مي كند و اين رقم را ملاك عمل خود قرار مي دهد، هر چند كه در خصوص اين ۱۴ درصد و نحوه محاسبه آن نيز انتقادات جدي بر دولت وارد است.

قیمت نان که کف خرید کارگران است به یکباره ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. اینجا باید از دولت پرسید واقعا نحوهٔ محاسبه شما چگونه است که رقم ۱۴ درصد را به عنوان مبنای افزایش حقوق در نظر می‌گیرید. این مبنا اساسا دچار شبهه است و با واقعیت همخواني ندارد.

به هر حال مبنای تعیین دستمزد باید به گونه‌ای باشد که زندگی یک خانواده متوسط را طبق قانون تامین کند. در غير اينصورت نگراني معيشتي خود دليلي خواهد شد براي افزايش ركود، فساد اقتصادي و همچنين ناهنجاري هاي اجتماعي.
 
کلمات کلیدی : حميد نجف
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۱۸:۴۰
آقا جو ندهید تورم در بهمن ماه صفر بود وان شای الله در اسفند منفی می شود وما با تورم منفی 40 سال 94 را می گذرانیم (2710387) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۰۷:۴۴
آقای روحانی و همکاران ایشان در دولت تدبیر، همیشه عنوان میکنند که میراث بسیار بدی را از دولت قبل به ارث بردند، البته درست می‌گویند، ولی‌ این را نمی‌گویند،که دولت قبل یک میراث بسیار عالی‌ برای آنها باقی‌ گذشت،،، آنهم این بود که آنقدر باد عمل کرد و آنقدر ناراضی تراشی و سؤ مدیریت از خود به جا گذشت که حالا مسئولان در دولت جدید هر کاری کنند، مردم خسته از دولت مدیر جهانی‌ می‌گویند، باز هم به بدی آن دولت نمیرسد و باید از این دولت حمایت کرد!!!... از این امتیاز بزرگتر!!!!! (2710573) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۵۶:۵۰
هر اقدام اقتصادی باید مستندات اقتصادی داشته باشد
وقتی دماسنج اقتصاد ایران، شاخص بورس نشان از رکود اقتصادی دارد، کاهش تورم در زمان رکود تولید امکان ناپذیر است.
اگر آقای نوبخت اعتقاد دارد شاخص بورس حبابی بوده و در حال تخلیه 30% حبابش است، چرا پس با مدیران حباب ساز برخورد قانونی نمی کند؟
اگر شاخص حباب نداشته پس رکود حکمفرماست و ارقام رشد اقتصادی و کاهش تورم افسانه است. (2710701) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۲۱:۴۳
اگه بورس حباب داشته تقصیر کیه؟ یادمون نرفته تو 6، 7 ماه اول این دولت هم شاخص ها درحال رکورد زنی بوده اون موقع خود آقای نوبخت و طیب زاده هم داشتند به به و چه چه نثار بورس میکردن، حالا که شده یه بورس ورشکسته همه اون ها حباب بوده؟ متاسفم برای مسئولین ب....جز فرافکنی کاری بلد نیستن (2711316) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۰:۱۶:۰۹
نزول اقتصاد ایران از سال 86-87 شروع شد! امستندات ان را کسی مشاهده فرمودید 90-91! اقتصاد کشور بقالی سر خیابون نیست که تا مثبت و منفی شد شما در جیبتان احساس کنید!
در ثانی رشد بازار بورس در سال های اخیر با توجه به چه رشدی در صنعت ما بود؟! کدام کارخانه پیشرفت کرد؟ شما که شاخص اقتصاد می دانید توضیح دهید کارخانه ای که هیچ فرقی با ماه قبلش نکرده چرا باید سهامش 2 یا حتی 3 برابر شود ؟! چون 3 برابر شد اقتصاد پیشرفت کرده ؟!!
شما گویی در این کشور زندگی نمی کنید. کاهش تورم موفق نبوده ؟ اگر نبود الان همین مرغ را باید بالای 12000-13000 هزار تومان می خریدید!
جالب است کسانی که باعث و بانی این اشفتگی اند امروز طلب کارند که چرا اقتصاد ما اینطور است! چرا قدرت خرید کم است!
بروید کمی مطالعه کنید رشد و افول یک اقتصاد برای کشوری به بزرگی ایران چقدر طول می کشد! بعد نظر دهید !
مدیران حباب ساز از مردمی که بدون کمی اطلاع از بورس به هوای یک شب پولدار شدن سرمایه گذاری کردند سوء استفاده کردند. باشد که مردم از رویای یک شبه پولدار شدن بیرون بیایند و باور کنند که باید کار کرد! متاسفانه نوسانات سالهای اخیر همه را از کار کردن پیشمان کرده و به دنبال یک شبه پولدار شدن افتادند! ( بیشتر مشکل این کشور خود ما مردم هستیم.... صف سکه، صف دلار... صف مرغ همه نماین گر مشکلات ماست... همش تقصیر مسولین نیست! ) (2712496) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۹:۲۸
بیدلیل شایعه آفرینی نکنید.
فعلا که همان مدیران در شرکت بورس بر سر کار هستند.
به این معنی است که دولت جدید از سلامت و پاکدستی آنها مطمئن است.
پس شما از کدام حباب و رانت صحبت می کنید؟ (2712881) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۴:۱۱:۲۱
دوست عزیز، کاملا برعکس آنچه که شما می گید، اتفاقا تورم پایین در زمان رکود و تورم بالا در زمان رونق اقتصادی کاملا طبیعی است. این از معجزات دولت قبلی بود که ما در یک دوره ای هم رکود داشتیم و هم تورم بالا.
ضمن اینکه برخلاف تصور شما، حباب از جنس رانت و تخلف نیست و معنایی ندارد که به دلیل به وجود آمدن حباب با کسی برخورد شود. نقدینگی جامعه زیاد شده بود و با به وجود آمدن امید و انتظار بهبود اوضاع بورس و عدم افزایش نرخ ارز ، این نقدینگی به بورس سرازیر شد. این تقصیر کسی نیست. (2716449) (alef-10)
 
فرهاد
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۳۱:۳۴
آقا ربطی به دولت نداره.اگه ما یه اتحادیه کارگری قوی داشتیم مثل تمام دنیا یه اعتصاب کوچولو کارو پیش میبرد.ولی متاسفانه در این مملکت همه چیز سیاست زده است.دموکراسی فقط اومدن مردم توی انتخابات و راهپیمایی نیست.کارگر بیچاره حق حرف زدن نداره حرف بزنه اخراج میشه کسی هم پشتیبانش نیست. (2710778) (alef-13)
 
تبسم
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۶:۰۰:۵۰
مگر سرت به تنت زیادی کرده که حرف از اتحادیه کارگری میزنی؟؟؟؟؟؟
کارگران ایران با برده های زمان فرعون هیچ فرقی ندارند مگر برده هم به اتحادیه نیاز داره؟
شلاقش هم خجالت زن و بچه اش می باشد که تا آخر عمرش به دلش ماندگاره. (2711445) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۱۳:۱۴
افزایش حقوق کارمندان و کارگران هر درصد هم افزایش پیدا کند اشتباه بزرگی است که اقتصاد دانان از پایان جنگ تحمیلی در پیش گرفته اند
نسخه ایی که اشتباه پیچیده شده است .
افزایش حقوق کارمندان اگه ده درصد افزایش پیدا کند یک نوع گارانتی و تضمین برای سود جویان خواهد بود که کالاهای احتکار شده و انباری خود را تا بیست درصد هم گران کنند و مشکلی هم برایشان ایجاد نشود - لطمه ایی به مال وارد نمی شود - فردا روز هم به دولت می گویند این نرخ طبیعی است.
راهکار این است که هرساله بجای اینکه درصدی بعنوان تورم و افزایش حقوق اعلام گردد
دولت حقوق کارمندان و کارگران را ده درصد کاهش دهد و
از طرفی دیگر نبض بازار را کنترل کنند مثل تامین کالاهای اولیه مردم و اقدام به فروش مستقیم همین کالاها با نرخ بدون واسطه .( روغن - برنج - گوشت - مرغ و ..)

قطعا سود جویان وقتی با کم شدن قدرت خرید مردم مواجه میشوند زود تر از دولت اقدام به حراج کالاهای خود می نمایند مبادا سرمایه اولیه آنها لطمه ببیند .از طرف دیگه شما می دانید دولت چند میلیون کارمند دارد؟
بجای اینکه ده درصد دیگه آخر ماه حقوق اینها را تامین کند !! آنرا که نمی پردازد هیچ . می تواند ده درصد دیگه از ماه قبل کمتر بپردازد (2710872) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۶:۲۱
دولت احمدی نژاد با نفت 150دلار.وتورم 35درصد .به کارگرها15درصد داد و شما نمایندگان محترم تصویب واحسنت گفتید.نامتان در تاریخ ثبت خواهد شد. (2710940) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۱۷:۳۷
روز بروز قیمت نفت دولت قبل بالاتر می رود. عجب برکتی داشته دولت قبل که هنوز بجا مونده است.. (2711306) (alef-11)
 
majid r
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۴۱:۴۸
اگر تورم امسال 16 درصد بوده درست و قول .
باید هر سال 10 درصد بالاتر از نرخ تورم به حقوق و دستمزد کارگران اضافه کنند تا اختلاف بین هزینه و درآمد کمتر شود.
در ضمن ممکن است قیمت بعضی اجناس در طول یک ماه بالاتر رفته باشد و تورم آن ماه صفر باشد چون ممکن است به مقداری که تورم مثلا چند اقلام از کالاهی مصرفی بالاتر رفته و چند قلم دیگر کاهش یافته باشد و این در محاسبه نرخ تورم خنثی باشد. (2710669) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۰۱:۲۹
آقای مجید جان، موضوع اینست که اگر حقوق من 1 میلیون تومان باشد، 14درصد افزایش حقوق فقط 140 هزارتومان به من اضافه می کنه که حتی بیش از آن را باید بابت اضافه کرایه خانه در سال جدید بپردازم.
زمانی دولت می تواند افزایش حقوق را 14درصد اعلام کند که قدرت داشته باشد تا افزایش نرخها بخصوص کرایه خانه را کنترل کند.
اما تجربه ثابت کرده اقتصاد ما در دست دلالان است و امیدی به کنترل نیست. (2710714) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۰۸:۵۷:۲۰
شما در اشتباه هستي
وقتي اعلام مي شود افزايش حقوق 14 درصد به اين معني است كه 14 درصد به حقوق پايه اعلام شده وزارت كار اضافه خواهد شد(سال 93 حقوق پايه وزارت كار ششصدهزارتومان است) يعني شما هر اندازه حقوق بگيري فقط ششصدهزارتومان آن شامل 14 درصد افزايش خواهد شد.
شما چه 1 ميليون حقوق داشته باشي چه 2 ميليون و چه بيشتر ، فرقي نمي كند و افزايش حقوق شما حدود 84 هزار تومان خواهد بود. (2718502) (alef-10)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۱۵:۳۰:۵۵
آقارو باش 1 میلیون 14 درصد 140 هزار تومان عزیزم 14 درصد به حق اشتغال فیشت اضافه میشه که احتمالا 50 تا 70 هزار تومان نه 140 هزار تومان خواب دیدی خیر باشه. (2763934) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۱۱:۰۰
بجاى افزايش دستمزدها قيمتها را كاهش دهند ، زيرا با افزايش دستمزدها بيشتر از همان افزايش گرانى و تورم ايجاد ميشود و ارزش همان حقوق قبلى را پايين مى اورد ... معلوم نيست چرا نمايندگان كارگران و كارمندان در سازمانها و حتى در مجلس متوجه اين امر نيستند و چرا بجاى افزايش بيهوده دستمزدها بدنبال راه حل واقعى و قاطع كه بنفع همه باشد نميروند . ؟! (2710862) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۴ ۰۱:۲۰:۰۱
درست است بهترین کار برگشت دلار به قیمت واقعی زیر 1000 تومان آن هست (2723079) (alef-10)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۱۵:۳۳:۳۴
اتفاقا کاملا متوجه هستند اما نمیتوانند کاری انجام دهند چون زمام امور دست اونها نیست دست دلالان ، رانت خواران ........ هست. (2763941) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۶:۰۷:۲۶
اینا ایی که نوشته برای ایرانه هاااااااااااااااااااااا؟ شما از کجا داری این مطلب رو میخوووونی دوست عزیز؟ (2711456) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۶:۵۹:۳۸
تورم هم تورم های قدیم (2711577) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۰:۳۹:۵۸
پس ب ای سال95باید40درصدازحقوق ما ررو کم کنند! (2712537) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۷:۳۶:۳۳
دست گلت درد نکنه . واقعا ما چقدر خوشبختیم ...........! (2712733) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۴:۱۱
روحانی مچکریم... (2713280) (alef-3)
 
قرتاسي
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۲۱:۰۸
چون مردم را ساده فرض كردن و هرچي دوست دارن بهشون زور مي گن. (2710390) (alef-13)
 
بازنشسته کشوری
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۱۳:۰۹
این اختصاص به دولت فعلی ندارد. در دو دولت قبل هم هر وقت کم آوردند بر سر کارگران و کارمندان بخصوص بازنشستگان آوار کردند. در 10 سال اخیر قدرت خرید اقشار ضعیف کم و کمتر شده و در این مورد متاسفانه دولت فعلی هم پا جای پای دولت احمدی نژاد گذاشته. (2710734) (alef-13)
 
مهدی عسلو
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۳۰:۵۲
همیشه همینجوری بوده، به ما کارگران که میرسه پولی درکارنیست،واقعابرای دولت و مملکت شرم آوره، این طرز زندگی شایسته ما نیست،همیشه چندین پله زیرخط فقر زندگی میکنیم. اون آقایون تصمیم گیرنده هیچکدوم مشکل مالی ندارند،همه اونها زندگی در رفاهی دارن،چه میدونن ما کارگران چه میکشیم. آقایون لطفا کاری کنید پول دکترودرمان ما کارگران پیمانکار تو عسلویه دربیاد. (2710407) (alef-13)
 
فوق لیسانس بیکار
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۷:۳۵:۳۳
خوش به حالت عسلویه کار می کنی
یه کاری هم برای ما دست و پا کن (2711657) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۳۲:۰۴
چون آن ۴۰ درصد برای موقعی خوب است که بگوییم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد رساندیم، نه برای موقعی که می‌خواهیم حقوق کارمندان را ٔبر اساس تورم حساب کنیم، در آن صورت باید همان ۱۵ درصد ملک باشد!!!... این هم یکی‌ از تفاوتهای اساسی‌ دولت امید با دولت مدیر جهانی‌... بسیار اساسی‌!!!! (2710409) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۳۲:۱۰
رقم 40 درصد فقط جهت افزایش قیمتها کاربرد دارد نه افزایش حقوق!!! (2710410) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۳۸:۱۸
جالبه که هر جا لازم شد آمار رو دست کاری میکنیم و هر نتیجه ای دلمون خاست ازش میگیریم اینکه حقیقت چیه اصلا مهم نیست فقط مهم اینه که ما چه استفاده و نتیجه ای میخایم. وقتی اینجور شد آمار تورم منفی هم میشه تازه حقوقم کم می کنند (2710420) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۴۲:۳۰
نمایندگان کارگری؟؟؟؟/
سندیکا دارین ؟؟؟ (2710424) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۵۴:۰۸
آقا شما هم حوصله ای دارین ها ! سندیکا اول از همه پول و پارتی می خواهد، دارید ؟ تازه هر کی پارتی داره رانت هم داره ، روز از نو روزی هم از نو !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2711253) (alef-11)
 
سرپرست خانوار
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۴۴:۴۶
همواره دولتها تلاش در نشان دادن مقدار کمتر ی برای تورم سالیانه را دارند.
اما خانواده حقوق بگیر؛ با درآمد ماهیانه ثابت؛ کاهش توانایی خود در تامین مایحتاج خانواده را حس میکند.
دوستان ما در بخش اقتصادی کشور با یک حساب سر انگشتی و مقایسه افزایش حقوق یک خانواده در ده سال گذشته با افزایش تورم در این ده سال متوجه بروز فاجعه و ادامه دار بودن آن خواهند شد.
دوستان عزیز ؛ در این ده سال گذشته هر خانواده ای برای بقاء اقتصادی خود به نحوی متفاوت با مشکل مقابله کرده است.
حتی؛ برخی سالیانه با دریافت وام به بهانه های مختلف کسری سالیانه ناشی از تورم تحمیلی را جبران کرده اند تا شاید سال بعد گشایشی شود. ولی باز پرداخت این وام ها مصیبت دیگری برای خانواده ؛ علاوه بر تورم؛ برای اقتصاد خانواده در سال بعد شده است.
آنچه برای ما روشن است ؛ با ادامه این بی توجهی به معیشت ما؛ دیگر امکان مقاومت برایمان مقدور نیست. مسلم است که آنان که از انواع رانت ها؛ از دولتی و غیره؛ استفاده میکنند شرایط ما را درک نخواهند کرد و اهمیتی هم نخواهند داد.
اما؛ تا زود است؛ چاره ای نو باید اندیشید. (2710429) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۸:۲۹
مثلا اگه دير بشه چه كاري از دستتون بر مياد ؟ (2711135) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۰۶:۵۵:۵۸
در عمل خواهید دید
پایان ماه عسل رانتخواران نزدیک است. (2715340) (alef-10)
 
rahim
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۴۹:۰۰
وقتی اقایان شکمشان سیر و سفره خانه شان رنگینه براشون مهم نیست که کارگر از گرسنگی بمیره!!!!! کارگری که بیشترین توهین ها و ناملایمات زندگی رو به جونش میخره تا یه لقمه نون حلال برای زن و بچه اش ببره..... همه چی از نون گرفته تا مرغ و گوشت و میوه شدیدا گران شده و میگویند 15 درصد تورم داریم پس شما اقایون یا اصلا مرغ و گوشت و میوه و نون نمیخورید یا اصلا خرید نمیکنید که همچین ادعایی میکنید. پس کجاست عدالت؟؟؟؟؟؟؟ (2710434) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۱-۰۳ ۱۵:۳۷:۲۱
گشتم نبود نگرد نیست!!!!!!!!! (2763946) (alef-3)
 
محمد مهدی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۸:۵۴:۰۰
برای اینکه نمایندگان کارگری قوی نیستند برای اینکه کارگرها در نقطه ضعف قرار دارند برای اینکه ترس از بیکاری بر هر ترس دیگه غلبه میکنه (2710446) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۰۵:۲۳
میانگین نرخ تورم در کشور و در 40 سال گذشته 19 و نیم % بوده.

منبع http://www.eghtesadnews.com/Live/Stories/DEN-103806

حالا بفرض که تورم در اسفند 93 به 14 درصد برسد.

با توجه به روند 40 ساله گذشته، چه تضمینی برای ثبات یا ادامه کاهشی تورم وجود دارد؟

آیا اگر متوسط تورم سال 94 به 28 درصد رسید، آقای دکتر نوبخت ، مابه التفاوت حقوق را چگونه به کارکنان پرداخت خواهند کرد؟

آیا عاقلانه است که یک روند 40 ساله تورم را فقط بخاطر تورم یکماه، نادیده بگیریم؟ (2710467) (alef-13)
 
صادف
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۱۰:۲۰
جانا سخن از دل ما مي گويي (2710473) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۱۱:۳۵
شما دلت خوشه بیسواد افراطی !
مگه نشنیدی ؟! تورم بهمن ماه صفره ! پس همین 14 درصدی هم که اضافه می کنن یعنی 14 درصد بیشتر از نرخ تورم اضافه کردن !

البته به نمایندگی از سایر کارمندان ، حقوق کارمندان نهاد ریاست جمهوری را 29 درصد افزایش داده اند !!!
روحانی مچکریم !
واقعا من نمیدونم چطوری از دولت تشکر کنم.
در عرض کمتر از صد روز در موضوع هسته ای توافق کردند ! و تحریم ها برداشته شد. تورم هم که به 30 و 20 و 16 و 15 و 14 درصد رسید و در نهایت تورم ماهانه را هم که صفر کردند . نرخ رشد هم که از منفی 9 به مثبت 2 و 3 رساندند و رونق برقرار شد(البته قبلا از منفی 5 و هشت دهم به مثبت 4 رسونده بودن! نفهمدیم جطوری تغییر کرد!) . قطار سریع السیر تهران قم اصفهان هم که به گفته مسئولان مربوطه در شهریور همین امسال ، حدود 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ، کلنگش را زدندند)
دیگه چی میخواید ! (2710474) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۵۹:۴۹
مثل اینکه خیلی شکمت سیره . پس چرا مرغ شده 8000تومان (2710709) (alef-13)
 
عليرضا
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۱۷:۲۰
از اين سيستم اقتصادي بيشتر از اين نبايد انتظار داشت ، هر جا كه دولت دخالت دارد و تصميم سازي مي كند ، حتماً بك چرخه معيوب هم ايجاد ميشود ، به اختلاف عييدي پرداختي توسط دولت نفتي و بخش خصوصي هم نگاه كنيد ، دوگانگي را بخوبي خواهيد ديد ، لذا نميتوان از دولتي با اين نگاه وساختار انتظار داشت كه حقوق ودسمزد را متناسباً افزايش ويا كاهش دهد ، و اين موضوع صد البته ازگذشته به ارث رسيده است ، و بايد به اصلاح ان كمك كرد ، ضمن انكه اين امر يك موضوع پيچيده اقتصادي است وبه پارامتر هاي زيادي بستگي دارد بطور مثال
١- كوچك كردن دولت :
صرفه جوي در هزينه هاي جاري و اختصاص صرفه جويي حاصله به پروژه هاي جاري و افزايش حقوق اقليت باقيمانده در بدنه دولت و لذا افزايش كارايي و دقت ونظارت بر اجراي صحيح طرح ها وپروژه ها ، واين سيكل سالم به مرور تشديد ميشود و به جاي ميرسد كه هركس در مقابل كارش مسئول خواهد شد ، و اين يعني سالم سازي و.......
٢- در كشاورزي وصنعت وخدمات وبطور كلي در بخش خصوصي هم ، چاره كار برنامه ريزي براي رقابت پذير كردن محصولات وخدمات ميباشد بطور مثال در صنعت بايد سطح اتوماسيون بالا تا ضمن افزايش كيفيت ، كاهش نيروي كار ولذا افزايش بهره وري و بدنبال ان افزايش سطح درامد شاغلين و اين كيفيت ورضايت مندي موجب افزايش توليد و فروش خواهد شد و لذا نيروي كار بيشتري به كار گرفته خواهند شد واين سيكل هم شروع به كار و اصلاح خود خواهد كرد
٣-دولت دست از حمايت ( بخوانيد دخالت ) از تمام امور غير امنيتي بردارد ، مطمئاً باشيد حداكثر ظرف يك دوره ٥ ساله همه معظلات امروز كه ناشي از تدبير ( بخوانيد تعقير مدام سياست ) است حل خواهد شد ، مردم را به مردم واگذاريد ، بدانيد گزينه مردم خصوصاً در امر اقتصاد همواره بهترين خواهد بود و دولت نقش ناظر و سياست گذار كلان را داشته باشد
و بسار موضوعات ديگر ،! كه موجب اينگونه اشكالات اقتصادي منجمله حقوق ودستمزد كه واقعي نيست ميگردد .
خداوند به همه ما كمك كند كه اين كشور را اباد كنيم (2710485) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۱۸:۰۹
این تصور معمول که دستمزد باید در حدی باشد که زندگی را تامین کند و... خیلی قشنگ و ایده آل است اما گاهی شدنی نیست!
کشور بزرگتر از آن است که این موضوع را به توان به زبان ساده توضیح داد اما شما یک کارگاه چند نفره را در نظر بگیرید که فروش مشخص و محدودی دارد - اگر فروش و درآمد کارگاه آنقدر نباشد که بتواند به پرسنل خود بر اساس سطح زندگی حقوق بدهد، ناچار خواهد بود که به آن ها کمتر حقوق بدهد. این انتظار که کارگاه باید در سطحی حقوق بدهد که زندگی پرسنل تامین شود اصلا شدنی نیست. احتمالا باید افرادی را بیرون کند تا به بقیه حقوق بیشتر بدهد. این هم شدنی نیست چون با کم کردن افراد درآمد بازهم کمتر می شود
دستمزد با ارزش افزوده ای که تولید می شود ارتباط دارد نه نیاز پرسنل. وقتی پولی نیست از کجا حقوق افزایش یابد؟
در این شرایط افزایش حقوق هم در واقع کاهش حقوق است چون با افزایش حقوق ها تورم بالا می رود و قدرت خرید کم می شود.

خلاصه اینکه وقتی افزایش دستمزد از تورم کمتر است یعنی اقتصاد کشور بیمار است و ایراد از تصمیم گیری در مورد حداقل حقوق نیست، ایراد در عدم درآمد کافی کشور است. (2710486) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۸:۵۳
در این کشور درامد نیست/!!!؟ کمی به دور و بر خودت نگاه کن!!! تعداد خودروهای بالای میلیارد که پارسال میدیدی با امسال برابره؟!!! صاحب این خودروها همان صاحبان کارگاهها و کارخونه هایی هستند که وقتی به افزایش حقوق کارگراش میرسه اشک تمساح میریزن که فروش نیست و وضع خرابه و همه چی بهم ریخته.احتمالا شما هم صاحب کارخونه ای چیزی هستید دوست عزیز (2711114) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۹:۴۵:۴۹
سلام دوست عزیز ایا امار دستمزدها رو داری کارمندای رسمی ؟ حالا بماند رسمی شرکت نفت و وزارت نیرو کلا تافته جدا بافته اند بعد قراردی و بعدش کارگری به جرائت میشه گفت فرقشون خیلی زیاده واقعا تو شرکت نفت و وزارت نیرو افرادی حقوق بالاتر از 10 میلیون میگیرن با مزایای اونجوری فقط حسابهاشون فعاله و فعالیت کاری انها صفره و کارهای اصلی رو نیروهای شرکتی و قراردادی انجام میدن خو با یه بررسی میشه حقوقها رو برای همه هماهنگ کرد نه طرح نظام هماهنگ بخوانید بی هماهنگ . اگه اونجوری بشه حقوق همه میاد روی خط فقر ولی الان یه عده مرفه و بی نیاز و اکثرا زیر خط فرق . برادر من بی عدالتی رو از حکمهای اداری ببینید (2712906) (alef-13)
 
رضایی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۳۶:۵۴
تازه تورم بهمن ماه صفر شد ! کی فکرشو می کرد !! (2710505) (alef-13)
 
عبدالله
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۳۸:۲۷
وقتی دولتها بعنوان بزرگترین کارفرما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دستمزد کارگران در طول 36 سال اجحاف نموده و می نمایند چکونه می توان به سایر کارفرمایان امیدی برای پرداخت دسترنج کارگران امیدوار بود؟ (2710508) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۳۸:۵۲
اينجاايران است حتما کتابى که اين دولتمردان ودولت تدبيردارد باقرانى که دست مردم است فرق دارد يااينکه معنى اسلام همينه که دارن نه انکه على عليه السلام داشته اما به نظره اين .....عدالت صبحانه ميلياردى اين اقايان انهم ازبيت المال (2710509) (alef-13)
 
محمد میانجی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۱:۰۰
بنام خدا
زور دولت فقط به قشر کارگر و کارمند میرسه
حقوق رو هر طور دلش می خواد افزایش میده(تورم پایین باشه بر اساس تورم،- تورم بالا باشه برای افزایش مشارکت و همراهی با دولت برای کاهش تورم باید حقوق ما کم بشه- هزینه کاهش تورم رو ما می دیم)
حتی مالیاتشو قبل پرداخت حقوق از ما کم میکنه. می دونید چرا؟؟ چون زورش فقط به قشر کارمند و کارگر می رسه
جرات و شهامت گرفتن مالیات از پولدارها رو نداره- مثلا طلا فروش ها- تا خواست کاری بکنه اعتصاب کردن و لابی های گسترده خود در هیات دولت رو واسطه کردن
دولت پا پس کشید اما طلا فروش ها گستاخ تر شدن- 8 درصد مالیات ارزش افزوده رو از مردم میگیرن و به دولت نمی دن
خداوندا ظهور مهدی موعود را نزدیک تر کن
آمین (2710515) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۶:۳۲
بزرگترین ظالم در حال حاضر در این کشور خود دولته.الان به ما دم عید که میشه کارمندی عیدی و مزایا میده.حق اولاد و عائله مندی را کارمندی میده و در واقع مفت حساب میکنه اما به ساعت کار که میرسه میشیم کارگر و کارگری حساب میکنه.وقتی شکایت داریم میگه باید به خود سازمان شکایت کنی چون کارمندی اما وقتی صحبت اخراج و تنبیه میشه کارگری بیرونمون میکنن و قرارداد سه ماهه میبندن! (2711130) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۱۳:۵۸
حالا اومديم و به اين زودي ها ظهور نكرد , تكليف ما چيه اين وسط ؟ (2711145) (alef-13)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۵:۵۸
من به عنوان یک کارگر که 15 سال هست کار می کنم و هنوز قدرت خرید ندارم به شما می گم امسال میزان افزایش حقوق طوری باشه که بتونیم زندگی کنیم ، بتونیم حداقل زندگی رو داشته باشیم وقتی برای درمان آنفلانزا با دفترچه تامین اجتماعی باید 50 هزار تومن خرج کنیم ، چطوری میشه با حقوق 700 یا 800 تومنی زندگی کرد !!!! حقوقمون رو بدرستی افزایش بدید . اینو به نمایندگان کارگری اعلام کنید. (2710523) (alef-13)
 
میرباقری
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۸:۱۳
کی گفته پارسال تورم 40 درصد بوده از کدوم مرجع استخراج کردین ؟؟
تورم نقطه به نقطه سال 92 برابر 19.6 و تورم 12 ماه منتهی به اسفند 32.4 بوده و همچنین حقوق کارگران نیز 25 درصد افزایش یافت و اختلاف بین تورم نقطه به نقطه نشون از روند بسیار کاهشی نرخ تورم داده پس لطفا فرافکنی نکنید
لازم به ذکر است که کشور در تحریم بوده و در آمد کشور به شدت کم شده بود
زمان آقای احمدی نژآد کجا بودید؟؟؟ (2710529) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۱۷:۴۰
آقای میر باقری با کمالِ احترام فکر میکنم شما دستت تویِ جیبِ خودت نمیره؟ لطف کن با جیب ِ ما کاری نداشته باش! (2710590) (alef-13)
 
کسری
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۵۷:۱۴
آقای میر باقری عزیز تورم نقطه به نقطه یعنی نسبت به سال گذشته آهنگ رشد تورم 19.6 درصد بوده نه خود تورم 19.6 درصد است شما که دوست دارید از طیف خاصی حمایت کنید لطفا" بقیه را به اشتباه نیندازید. (2711111) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۶ ۰۷:۱۰:۲۸
رييس جمهور فرمودند تورم 40 درصد است :
خبرگزاري ايلنا - سرويس كارگري كد خبر 79668 (2726600) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۹:۰۲
کی مبنای تعیین حقوق و دستمزد بر پایه نرخ تورم واقعی بوده که الان هم دومیش باشه . کدام دولت اینکارو کرده بگین تا ما هم بدونیم . همیشه تورم چند سال نوری از حقوق و دستمزد و ... جلوتر بوده . (2710530) (alef-13)
 
یکی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۹:۲۱
شما نمایندگان مجلس به خودتان اجازه ورود به هر موضوعی را می دهید اما به حقوق مردم که می رسید کاری از دستتان بر نمی آید (2710531) (alef-13)
 
احمد ک
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۰:۵۹
دولت بیاید وصادقانه به مردم اعلام کند :(مردم تورم بین 25 تا 28 درصد در نوسان است پول نداریم حقوق ودستمزدها را اضافه کنیم از هزینه های خود بزنید ودولت را کمک کنید )به خدا این مردم با جان ودل قبول خواهند کرد این مردم طی 35 سال تمام اکروبات بازی دولتهای متعدد را پذیرفتند ،احمدی نژاد را که کشتی کشور را به گل نشاند تحمل کردند،اکنون هم رفته دنبال ان کامیون طلا وان 18 میلیارد دلار که درخیابانهای ترکیه سرگردان بود ورفته که اتحاد بین خود وجبهه پایداری را با اعتدال مستحکم وانها هم حمایت کنند که این اعجوبه استعداد برگردد رضا ضراب را با همه جرم اردوغان ازاد کرد همه با هم چه اتحادی ؟بعد این دولت هم یاد گرفته که به شعور مردم اهانت کند میگوید تورم 14 درصد به خدا این مردم بسیار نجیب وساده وخوش باورند اذیت کردن وسر کار بردن انها گناه دارد (2710536) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۳:۰۳
حرف دل مارو زدی ای ول (2710959) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۳:۰۴
چون تورم 40 درصدی برای کارفرما هم هست. کارفرما از کجا بیاره پرداخت کنه؟

اما چون فساد بیشتر از سلامته نمیشه اثباتش کرد. چون یه عده نونشون آجر میشه و بخوای جلوشون وایسی کله ات می کنن.

اقتصاد ما بیماره. افزایش حقوق رو بکنید 40 درصد من هم کارم رو تعطیل می کنم و 10 نفر بیکار می شن. (2710541) (alef-13)
 
فیثا غورس
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۵:۱۳
سلام به ملت ایران.شما این دولت تدبیر وامید را نزنید زیرا محاسبات آماری من که به شما رسیده اشتباه بوده است لطفا با این دولت مدارا کنید! (2710550) (alef-13)
 
1360
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۰۹:۵۹:۳۵
اگر دو كلام اقتصاد خرد و كلان خونده بودي ميفهميدي كه اقتصاد جي پي دي بايد مثبت باشه يا انبساطي باشه تا تورمي نباشه بايد 2 سال پيش كه پايه پولي داشت تخريب ميشد جلوشو ميگرفتي نه الان تا زماني هم كه ما نتونيم پول نفت و صادراتمونو نگيريم هيچ تحولي ايجاد نميشه عمو (2710558) (alef-13)
 
عمو
۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۱۴:۵۱:۳۸
GPD یا GDP ؟؟؟؟؟!! (2719877) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۰۰:۵۳
نکات زیر در خصوص مطلب فوق قابل بیان است
1-منظور نویسنده از هزینه گزاف مدیریت فکر کنم بیشتر شامل شرکتهای دولتی میباشد ضمن اینکه همین عامل باعث تورم 40 درصد در کشور شده است و هیچکس جوابگوی ان نیست
2-در خصوص افزایش 20 درصدی سال قبل هم لطفا مطالعه دقیقتری داشته باشید فکر میکنم وزیر کار که خود روزی کارگر بوده کاملا به مسائل اشناست و وقتی نتوانست پایه حقوق را افزایش دهد توانست با افزایش سایر موارد دریافتی از جمله حق مسکن و خواربار و بن کارگری این افزایش را تا حدود حداقل 30 درصد بالا ببرد (2710563) (alef-13)
 
بهنام
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۰۴:۱۳
من به عنوان کارفرما همین الان هم موندم تو پردعخت حقوق تازه
اداره بیمه و دارایی پوست مارو کندن طلب رشوه میکنن رقم های آنچنانی میبرن (2710569) (alef-13)
 
سیامک
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۴:۵۳
اقای کار فرما اگر تولد کنند ه هستی ویاهرکاری دیگه ای اگه برات سود نداره پس چرا ادامه میدی (2710896) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۴:۲۱:۲۲
ادامه نده خوبه یعنی؟ خیلیا ادامه ندادن و تعطیل کردن که الان اوضاع اینه. (2716495) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۳۰:۴۶
احمدک جان من جانباز 70 درصد جنگ هستم پارسال یک دندان پر کردم 330 با عصب کشی امسال با 550 من سواد ریاضی ندارم تفاوتش چند در صد میشه؟.گه حسن روحانی میگه 14 در صد یا ایشون و ...دروغ میگن یا من نمیفهمم/منو راهنمایی کن (2710638) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۷:۲۰
با سلام خمدت جاباز عزیز.
پر کردن یک دندان اگر هم چهار کاناله باشد 550 هزار تومان نیست
در ضمن این که شما می گویید جز کالاهای خدماتی محسوب می شود و اقلام خدماتی هم فقط همین یک مورد نیست همه اقلام را باهم حساب می کنند و نرخ تورم می دهند (2710945) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۸:۲۴
سلام
ملاک محاسبه نرخ تورم که هزینه دندانپزشکی حضرتعالی نیست
سبد تورم را در نظر می گیرند و میانگینش نرخ تورم میشه
الان 2 سال هم هست که قیمت مسکن ثابت مونده شما ولی اون را در نظر نمیگیرید (2711134) (alef-13)
 
اصغر
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۷:۴۰:۰۴
داداش منم پارسال زمستان بلیط قطار لوکس سوار می شدم 26 تومن شده 48 تومان الان میشه چن درصد؟ (2711666) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۰:۳۱:۱۶
ایشالله تورم اسفند منفی بشه تا ما کارمندا بتونیم از حقوقمون در سال آینده به دولت کمک کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!! نه اینکه دولت 14% به ما کمک کنه . (2710640) (alef-13)
 
بهروز
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۲۰:۵۰
]چرا مثل کشورهای اروپایی از این حجم عظیم نیروی کارگری برای احقاق حقوق استفاده نمیشود مگر اتحادیه کارگری ما چه کم از دیگر اتحادیه ها دارد شما هماهنگ کنید ما همکاری میکنیم.شان انسانیت را با این حقوق از ما گرفته اند . تا کی میتوان تحمل کرد. خونمان به جوش آمد.والله (2710755) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۵:۰۴:۵۰
كدام اتحاديه گارگري را مي گوييد؟؟!!!
اينهايي كه الان هستند همه از طرف دولت و سرمايه دارها منصوب شده اند و سالهاي سال است كه كارشان حمايت از سرمايه داران و خيانت به كارگران است (2716647) (alef-10)
 
abbas
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۰:۰۶
با تعیین سطح دستمزد ما مزیت اقتصادی مناطق محروم را که " کارگر ارزان" باشد را از آنها گرفته ایم و موجب شده ایم که سرمایه دارد سرمایه خود را به سمت مناطق توسعه یافته ببرد. (2710800) (alef-13)
 
موسی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۵:۴۳
خداروشکر سایت الف به فکر کارگرهای بدبخت افتاد هرچند هیچ کاری برای کارگرها نمی کنند (2710810) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۴۹:۰۴
حداقل حقوق از ابتدای سال 93 حداقل 25 درصد افزابش یافته در صورتیکه تورم میانگین 12ماه تاپایان سال 93 حدود 15 درصد بوده یعنی در سال 93حدود 10 درصد بیشتر از تورم انتظاری اضافه حقوق پرداخت شده ملاک افزایش حقوق تورم سال اینده صحیح است نه تورم سال گذشته چون قیمت تمام شده حال است نه گذشته (2710815) (alef-13)
 
ناظر بر خودم
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۵۱:۲۰
با سلام و خسته نباشيد به تمام دلسوزان و خدمتگزاران
خواستم بگم به بعضي ها كه سكان مملك را به دست مي گيرند و اولا وعده هاي خود را اصلا نياز عملي كنند. و دوما به شعور مردم توهين نكنند . وسوما اينكه در بحث تورم چرا روي نقدينگي و ارزش پول مردم فكر نمي كنند اگربه يك حساب سرانگشتي به عنوان دخل و خرج براي همين سال 1393 نگاه كنيم به فرض ابتداي سال يك ميليون تومان داشته و به قول مسئولين محترم تورم نقطه به نقطه رو به كاهش بوده ارزش اين يك ميليون تومان اول سال تا پايان سال چند درصد كاهش داشته ! آيا 14 درصد ؟
خواهشا مسئولين پاسخ دهند و رئيس جمهور محترم هم ديگر خالي بندي نكنند . (2710819) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۵۳:۳۸
برای من که اهل سیاست بازی نیستم روحانی واحمدی نژاد فرقی نمی کنه وقتی مشکل بیکاری وبی عدالتی وفقر روزافزون وجود داره دیگه امیدی به زندِگی نموده اِگه اون دنیایی باشه میدونم حقمو از کیا بگیرم (2710823) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۰:۵۸
میدونین چیه؟ خودتونه خسته نکنین، سر کارفرما و سر دولت توی یک آخره (2710885) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۷:۱۹
آقای روحانی همین بهمن ماه که تورم 0 اعلام شد. مرغ 40 درصد ونان 60 درصد ودرطول سال 93 شیرخشک 50درصد پوشک بچه 30درصد کرایه مسکن 30درصد زایشگاه خصوصی 30 درصد لبنیات 20 درصد گران شده اند. بروید تحقیق کنید واطلاع کسب کنید.ضمنا" از روحیه بیمار جامعه بدلیل عدم توانایی ایجاد زندگی نسبتاگ خوب برای خانواده خودتان متوجه همه چیز هستید. پس لطفا" ...... (2710905) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۲۸:۴۸
کدام تورم؟ ! افزایش بهای خدمان و کالا به معنای تورم نیست. تورم وقتی است که مسوولان اعلام کنند. (2710909) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۱۴:۵۵:۰۰
اصلا ما در ایران تورم نداریم بلکه روز بروز قیمتها منطقی تر می شوند!! (2719883) (alef-3)
 
مسعود
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۴۱:۵۰
سلام

چرا یک نفر را که خودتون قبول دارین برای آزمایش نمیذارین که برای مدتی با حداقل حقوق کارگری زندگی کنه ؟ نه حرف کارگر و نه حرف شما هر چی همون گفت قبوله (2710932) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۱:۵۴
دولت مي پندارد كه براي كاهش تورم بايد نقدينگي را كنترل كند
براي كنترل نقدينگي بايد از سفره طبقه محروم حقوق بگير بكاهد
دولت نمي داند كه كنترل تورم از اين طريق منجر به ركود مي شود
و ركود خطري به مراتب خطرناكتر از تورم براي اقتصاد كشور دارد (2710957) (alef-13)
 
چکیده
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۲:۵۸:۰۷
از مسئولین بدون درد تقاضا میکنیم به مدت یکسال مدیریت هزینه منزل مارا بعهده بگیرند مابقی درآمد هم مال خودشان. (2710970) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۱۶:۰۴
ببين آقا جان ! يكي از آشناها سفارشت كرد ،گفتم دوست عزيز ! تو اين كار گاه با اين وضعيت كه
پيش ميره ، خودمم اضافي ام ! دو سه ماه ديگه بايد خودم هم دنبال كار بگردم ! نيرو زياد دارم ،
خيلي اصرار كرد كه بيكاري ،زن و بچه داري ، گرفتاري ! گفتم دوست عزيز ،روي شما را پس نمي
زنم ! بگو بياد ! اومدي،ولي هنوز چيزي نگذشته انگارداري زبون درازي مي كني ! كلاس گذوشتي و
به بقيه " درس " ميدي كه اين جا حقوقمون كمه ! حقمون داره خورده ميشه ! از قانون نميدونم كجا
از فرنگستان صحبت مي كني ! از مقام والاي انسان و از كرامت انسان حرف مي زني ! همين قدر
بگم اين جا مدرسه و جاي ميتينگ و كنفرانس نيس ! صدات در بياد دمتو مي گيرم ميندازمت بيرون!
دو باره خودت و زن و بچه ات گشنگي بكشين تا بدوني يك من آرد چندتا گرده داره ! نه فقط تو بلكه
هر كدام از اين ها كه اين جا كار ميكنن ! همه بايد چشمي باشن و گوشي ! آسه بيان ،آسه برن تا
گربه شاخشون نزنه ! زبانشان بايد تعطيل كنند ! آقا جان بي كاري داره بيداد ميكنه ! كارمند هم
پس از سي سال براي دولت كار كردن ،به جاي اين كه ديگه بره استراحت كنه ،دنبال كار مي گرده !
حالا كو كار ؟ ! مجبوره بره شاگردي مغازه اي بكنه كه به جاي پسرشه ! همه اين ها كه در اين جا
مشغول كار شدن ،همه خوش و خوشحالن ! شانس آوردن كه اين جا براشون كار پيدا شد ! ديگه
براي همه شون " كويت " شد !! حالا تو چه خيال ميكني ،الان ٧٣ نفر اين جا متقاضي كار شدن
همه ليسانس و فوق ليسانس ! مياد اين جا التماس ميكنه براي كار ! ميگم بابا جون ! تو ليسانس
داري ، فوق ليسانسي ! تو بايد مدير كل باشي ! مدير عامل باشي ! كارگر ساده كه نميشه ! ميگه
اصلا اشتباه كردم كه درس خوندم ! شما فكر كن من پنجم ابتدايي دارم ! شما فقط يك كار براي
من جور بكن ! اصلا فكر كنين من بيسواد مادر زادم ! ! هي التماس ميكنه ! ميگه هر كاري باشه
انجام ميدم ! هر حقوقي كه باشه از سرم زياديه ! خب بيچاره حق داره ! ميگه ديگه خجالت ميكشم
براي يك كرايه تاكسي دستم جلو بابام دراز باشه ! خب بي چاره حق داره ! با ٢٨ سال سن ،بايد
به بچه اش پول تو جيبي بده ،از پدرش تو جيبي مي گيره ! حالا مگه طفلك با اين سن و سال زن
داره كه بچه داشته باشه ؟ ! بيچاره التماس ميكنه ،تمنا ميكنه ! ميگه نظافت ميكنم ! جارو ميكنم !
فرمون مي برم ! سبزي خونه تون پاك ميكنم ! فقط يك كار به من بده ! اون يكي ديگه اومده باز هم
طفلك فوق ليسانسه ! التماس ميكنه كه حاضرم چهار پنج ماه مجاني كار كنم تا بدوني كه آدم خيلي
زرنگ و پر كار و كار درستي هستم ! بنده خدا اين قدر التماس كرد كه دلم ريش ريش شد ! ديگه
چيزي نمونده بود كه دست مو ببوسه ! مي خواس رو پاهام بيفته !! حالا با اين وضع تو با چهار
كلاس سواد اين جا بزرگتر همه شدي و كلاس ميذاري ! " ليدر " كارگاه شدي !! امروز بشين
فكراتو بكن ! نمي صرفه برات از فردا تشريف نيار ! گفتم كه ٧٣ نفر متقاضي كار شدن ،همه شون
هم ليسانس و فوق ليسانس ! همه شون هم با ثلث حقوق تو كلاهشان به آسمان مي اندازن !! ختي
حاضرن چند ماه هم مجاني كار كنن! دوست نداري از همين لحظه تو را به خير و ما را به سلامت
خيلي خوش اومدي ،دعاگويت هم هستم ! مخلصتم هم هستم !! (2711008) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۱:۳۶:۵۳
قلم خوبی داری، ایول ...
برو تو کار داستان کوتاه. (2713193) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۰:۱۱
دولت کسری بودجه دارد بنابراین قیمت ها را هر طور بخواهد افزایش می دهد اما دستمزدها را به اندازه ای که می تواند زیاد می کند. قضیه به همین سادگی است. (2711041) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۸:۳۸
تورم صفره
حقوق هم باید صفر باشه
روحانی مچکریممممممممممممممممممممممممممم (2711091) (alef-13)
 
انقلابی
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۴:۴۴:۰۹
سلام لطفا منتشر کنید توروخدا
متاسفم تو کشوری زندگی میکنم که با رشد قیمت مرغ نون و میوه و.... میاد میگه تورم ۰درصدهمگه ما کوریم و نمیبینیم چی گرون شده و دروغ که این دولت برای مبارزه با اون رای اورده رو سرلوحه کار خودش قرار داده و مثل قبلی کشور رو ...و مردم رو .... فرض کردن اون که میگفت رشد داریم کشور شد این این که میگه تورم صفره ببین چه خواهد شد
از همه بدتر ب...میرسم به حق مردم فقط دوتاشو میگم یکی یارانه و دیگری حقوق
با چه عقلی همه چیزو گرون کردید که یارانه بدید و حالا گرونی ده برابر شده و یارانه رو میخواید قطع کنید این کجای اسلام خدمت به مردمه ؟ بعدش تورم ما الان ۳۴درصده دولت میگه ۱۴ درصد م.... (2711225) (alef-11)
 
فريد
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۰۹:۲۴
سال آينده نيز دستمزد ما كارگران حدود 15 تا 20 درصد افزايش خواهد يافت.
اما بعد قيمت كالا و خدمات و كرايه خانه و مسكن و غيره در چندين چند نوبت مثل هميشه افزايش خواهد يافت: يكبار به علت فقط انتشار خبر افزايش دستمزدها! سپس به دليل افزايش قيمت مواد اوليه ، بعد به دليل نوسانات جهاني نرخ ارز و طلا و نفت(جالب اين است كه نرخ طلا و ارز و نفت چه افزايش پيدا كنه و چه كاهش، قيمت ساير كالاها معمولا فقط افزايش پيدا مي كند!) بعد به دليل افزايش نرخ كرايه حمل ، بعد به دليل افزايش قيمت نان، بعد به دليل افزايش قيمت شير و لبنيات، بعد به خاطر بعد به دليل افزايش احتمالي قيمت بنزين بعد به خاطر ... واقعا" چه كسي پاسخگوست؟ ما هرسال چند صد هزار تومان جاي خالي مخارج داريم و به قول معروف:
به حال آن مرد نگون بخت بايد گريست كه دخلش بود نوزده خرج بيست! (2711286) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۱۱:۱۴
حقوق من 600000تومن (2711288) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۱۴:۳۳
هر مقدار افزایش حقوق نیرو کا ر اگر بهروری افزایش نیابد چون سایر نهادهای تولید افزایش متوسط 15 درصد داشته اند قیمت تمام شده افزایش خواهدداد (2711297) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۱۹:۵۲
اگر شما اندکی از علم اقتصاد آگاه بودید اونوقت بود که میفهمید هر چه حقوق اضافه تر بشه اونوقت تورم ، بی کاری و رکود بیشتر میشه .
درسته که تورم به لطف بعضی اقتصادانان دولت قبل خیلی بوده ولی در حال حاضر اگر حقوق با رشد بیشتر از تورم امسال اضافه بشه کارگان دیگر همین حقوق را هم نمیگیرند چون تعداد کارگران اخراج شده بیشتر از میزان افزایش حقوق خواهد بود. (2711311) (alef-11)
 
علي
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۸:۳۸:۴۹
جناب دانشمند اقتصادي
اتفقا نظريات جديد در مورد اقتصاد حرف تو خالي شما رو رد مي كنه
نويسنده در مطلب خود به اين شبهه شما پاسخ داده
در قديم در معادن به كارگر ها پول زيادي مي دادند و از طرفي سرگرمي درست مي كردند كه بخشي از آن پول را هزينه خود كند و به اين ترتيب رضايتمندي در فرد ايجاد مي شد.
اطلاعات علمي شما بسيار محافظه كارانه و بسيار قديمي است.
لطفا بازنگري كنيدو مطالب و نظريات جديد را نيز مطالعه بفرماييد. (2712799) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۲۲:۴۶
چرا وقتی که دولت قبل با بالای 30% تورم 18% حقوق رو افزایش می داد و نمایندگان هم بدون اعتراض تایید می کردند کسی حرفی به میان نمیاورد؟
کاری به کم یا زیاد بودن الان ندارم اما چرا رفتار اقایون اصولگرا اینقدر دوگانه هست؟
از مفسدی مثل معاون اول حمایت همه جانبه می کنند و وزیر رو به خاطر بررسی وضعیت رانت های تحصیلی استیضاح می کنند!!! (2711320) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۳۲:۰۹
اگر احمدی نژاد با آمار غلطی که می داد پایه اقتصاد مملکت رو بهم نمی زد الان این بساط رو نداشتیم . (2711354) (alef-3)
 
سهراب
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۵:۵۲:۰۷
زیاد به دل نگیرین اقایون یه چیزی باید بگن وگرنه رسانه ها چه چیزی واسه نوشتن دارند (2711417) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۰:۴۶
نظام بانکی خیالش را راحت کرد با افزایش 40 درصدی حقوف شاغلین از 350 الی 700 هزار تومان به کارمندانشان از اول اسفند 1393 کار را یکسره کرد و لی ما بدبختهای بازنشته بانکها که یک ریال هم حقوقمان اضافه نشد این را اپارتاید نظام بانکی بازنشته بانک (2711581) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۱۴:۵۹:۰۷
ما که توی بانک خصوصی کار میکنیم خبری نیست. (2719895) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۷:۰۶:۴۷
جون هر كي دوس دارين حقوق ما كارگارو خدايي بشينيد حساب كنيد كه ماهي چقد ميشه؟؟؟؟منكه موندم با 90 هزار تومن كه قراره زياد بشه كجا سرمايه گذتري كنم؟؟؟؟؟ واقعا انصاف نيست (2711598) (alef-11)
 
arash
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۹:۳۹:۴۹
متاسفافه جامعه کارگری به دلیل نبود تشکل درست حسابی مثل کشورهای اروپای ازجمله فرانسه قادربه گرفتن حق خود نیست .....واین بزرگترین قشرکه از بزرگترین قدرت برخوردارهستن ولی رهبری وتشکل درستی ندارن نخواهد توانست به حقوق اولیه خود برسند .....به امید روزی که همه بیدار و متحدشویم (2711934) (alef-13)
 
دادور
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۲۱:۲۹:۰۰
باسلام
دوستان به نظر من با کاهش توان خرید، اقتصاد و تولید به حرکت در نخواهد آمد و این اندک تولیدات داخلی (با توجه به پتانسیل بالای ایران در تولیدات ) نیز از بین می رود. (2712190) (alef-7)
 
احمد
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۲۲:۵۱:۲۷
طی سالهای گذشته اینقدر نرخ تورم را به دروغ کم اعلام کرده اند و حقوق کارگران را اینقدر کم افزایش داده اند که باید حداقل 300 درصد به حقوق کارگران اضافه شود تا بتوانند به زندگی عادی خود ادامه دهند برای امرار معاش با قیمتهای امروز یک کارگر باید حداقل دو میلیون حقوق بگیره مثل اینکه این آقایان در این کشور زندگی نمی کنند (2712330) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۰:۰۱:۵۰
آمار های دولتی دروغ است (2712476) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۱:۳۳:۴۷
ببخشید چرا نمیشه منفی داد؟ (2712600) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۸:۱۰:۲۳
من کارگرم . همه شما بیکارید! سر خودتون درد نیارید (2712773) (alef-11)
 
خکیم
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۹:۲۳:۵۴
من از این خشم فروخورده جامعه تهی دست و کارگر میترسم
کافیست بهانه ای برای به خیابان آمدن پیدا شود آنگاه ببینیم تصمیم گیران و کسانی اینک که حق ایشان را میخورند آیا پاسخگوی ناامنی ها و خرابی ها خواهند یود؟ (2712866) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۰۰:۱۳
من بیچاره با این تورم 850 تومن حقوق ماهیانه رو کجای دلم بذارم؟؟!!! (2713267) (alef-3)
 
ح
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۲۱:۰۶
سلام دوستان چرا ما كارگران اعتراض نميكنيم و هميشه تو سرمون ميزنن چرا؟ در صورتي كه يه روز كار نكنيم چه ضرر ري به كارفرما وارد ميشه؟ (2713324) (alef-7)
 
هادي
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۲۳:۴۳
من در دانشگاه كار ميكنم حقوقم 800 افزايش حقوق 14%
و هيات علمي دانشگاه كمترينشون 2 ميليون حقوق افزايش حقوق 25%
عادلانه هست مگه نه ضرب كن تفاوت رو بسنج........چي بگم ميرم ميميرم (2713328) (alef-7)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۴:۳۱:۴۴
آه از درد بی درمان تورم فساد آفرین
---
تورم 40 درصدی ملاک تعیین افزایش دستمزد زحمتشکان(کارگران و کارمندان) قرار نگرفت چون نخست برای جبران کسری دولتها دیوار کوتاه تری از اين بی پناهان خاموش وجود ندارد و حتی بخش خصوصی جبران افزایش مالیات پرداختی خود را بزور از جیب این محرومان تامین می نماید و دولتها نیز بی پروا هم خود عامل اجحاف و هم نظلره گر بی تاثیر اجحاف بخش خصوصی هستند. (2713725) (alef-7)
 
mohammadi
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۴:۵۴:۳۹
معیار نرخ تورم برای افزایش دستمزد وحقوق اساسا کار اصولی بنظر نمی رسد وناچارا باید مورد نظر قرار گیرد و بارشد اقتصادی وبالابردن عوائد نیروی کار از این طریق باید اقدام نمود ودر شرائط حال حاضر بنظر باید دولت تدبیر وامید برای جلوگیری از فشار به بخش تولید در افزایش دستمزد علاوه بر افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم سهمی را به عهده بگیرد (2713807) (alef-7)
 
حمید
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۹:۵۸:۰۷
آدم بره توو آلمان ظرفشور رستوران بشه ولی برده ی این دولتمردان نباشه (2714606) (alef-3)
 
نادرخانی
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۱۷:۳۱:۴۷
بیخیال کارگر ها ، ما که نه حزب کارگری درست حسابی داریم و نه قدرتی تو دولت و مجلس .......بیچاره کارمندان بانک ها که حقوقشون رو 400 تا 800 هزار تومان افزایش دادند..... (2717190) (alef-3)
 
حجی
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۲۰:۴۹:۵۸
در کشور ما که اصلا ثبات قیمتی وجود ندارد افزایش حقوق بی معنیست.چون مثلا اگر امسال حقوقها 14درصد افزایش یابد قیمتها بیشتر از 14 درصد افزایش می یابد این یعنی افزایش حقوق همیشه از افرایش قیمتها عقبتره.اگر قیمتها ثابت بماند میشه گفت افزایش حقوق داریم. (2785499) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.