نظر منتشر شده
۶۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 270252
افزايش اجاره ها، حنايي كه ديگر رنگي ندارد
بخش تعاملی الف - حميد نجف، 20 اردیبهشت 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۵
شايعه افزايش اجاره مسكن ، كه همه سالي براي دميدن به كوره خاموش بنگاه هاي معاملاتي ملكي در اين ايام صورت مي گیرد، حربه كهنه ايست كه چند سالي است با تشديد ركود ،هوشياري مردم و رسانه ها ديگر راه به جايي نمي برد .

دلالان فاسد اين بخش چند روزي است كه مجددا همچون سنوات گذشته در اين ايام مشغول بازار گرمي براي كسب و كار خود هستند شايعه خنده دارگراني ۴۰ درصدي اجاره كه حربه امسال اين جماعت است ، چون سنگي بزرگ است كه نشاني از نزدن دارد شايعه اي كه در بازار كنوني مسكن بيشتر شبيه يك جوك مي ماند.

اتفاقا اكثر صاحب نظران واقعي و فعال اين حوزه با توجه به كاهش شديد قيمت مسكن ناشي از ركود ، حتي كاهش احتمالي اجاره بها ء مسكن در سال جاري را دور از انتظار نمي دانند.


معمولا تابستان كه مي شود، آغاز داستان درد بي درمان خانه به دوشان و جنگ مالك و مستاجر شروع مي شود و از همه مهمتر حكايت بعضي ازاين دفاتر املاك و دلالان بي وجداني كه در اين بين تنها به فكر بافتن كلاه پشمي براي خود هستند.

براي اين جماعت هر فسخ قراردادي دو قرارداد جديد در دل دارد، پس لازم است كه براي افزايش قرارداد بيشتر، هر چه در توان دارند بر كوره فسخ قراردادهاي قبلي بدمند، و چه بهانه اي بهتر از شايعه پراكني و دامن زدن به گراني بيشتر، هر چه مبلغ اجاره بالاتر طبيعتا كميسيون بيشتر ، افرادي كه طي اين سال ها ثابت كرد ه اند كه به جاي دولت، حرف اول را در تعيين نرخ اجاره وفروش مسكن مي زنند، جماعتي كه خوشبختانه ديگر، نبض بازار را در دست ندارند.

دلالاني كه بخشي از ركود فعلي مسكن ناشي از عملكرد منفي و غلط آنان طي سنوات گذشته بود ، جماعتي كه اينقدر بر طبل گراني كوفتند تا ركود آن دامنگيرشان شد.

متاسفانه در سال هاي پيش نقش اين گروهها چنان تاثير گذار بود كه تلاش مسئولان و مردم، هميشه در برابر اين گروه ابتر مي ماند و نهايتا بازي به نفع آنان پيش مي رفت ، در حقيقت ، هميشه اين دلالان و واسطه ها بودند كه حرف اول و آخر را مي زدند، هر چند نقش مخرب بعضي از بانك ها وموسسات سرمايه گذاري را هم نمي توان در اين بين بي تاثير دانست.

پس از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد با كنترل نقدينگي و همچنين افزايش ناچيز دستمزدها در برابر تورم حدود ۴۰ درصدي، به تدريج شاهد كاهش بيشتر قدرت خريد مردم بوديم، كاهشي كه با وجود رنج و عذاب مضاعف براي ملت، توانست تا حدودي از تب و تاب قيمت هاي افسار گسيخته و گراني بيشتر مسكن بكاهد، آرامشي كه البته نقش مخرب ركود هم در آن هويدا است.

يكي از راه حل هاي پيشنهادي به وزير محترم راه و شهر سازي، براي گذار از مرحله بحراني تابستان پيشرو تنها هدايت و كنترل صحيح رسانه ها به خصوص رسانه ها و نشريات اقتصادي است.

همان رسانه هايي كه متاسفانه بعضي از آنان سالهاي قبل به تريبوني براي طبقه سرمايه دار و دلالان اين بازار بدل شده بودند، كساني كه قبل از آغاز هر تحولي با شايعه سازي زمينه هاي رواني اين پديده ناميمون را، در ذهن مشوش مردم رنجديده كشور آماده مي كنند.

جناب آقاي آخوندي و ساير مديران بخش مسكن بايد بدانند كه آنچه همچنان جريان دارد كاهش قيمت مسكن آن هم به واسطه ركود است، در همه جاي دنيا كاهش نرخ مسكن بر كاهش اجاره بها تاثير گذار است، اگر در كشور ما اين چنين نيست به واسطه تدبير غلط ما است.

پس لازم است كه وزير محترم راه و شهر سازي و ساير دست اندركاران و رسانه هاي همسوي دولت تدبير و اميد از طريق مصاحبه، تهيه گزارش و مقاله اين واقعيت را با صداي بلند فرياد زنند شايد اين بار بتوان با همراهي و شفاف سازي در برابر اين مافيا پيروز شد.
 
کلمات کلیدی : حميد نجف
 
رضا
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۲:۴۴:۲۸
صاحب خانه من اجاره خانه را 35 درصد افزایش داده و من مجبورم به خانه ای کوچکتر در محله ایی پائینتر نقل مکان کنم. (2877905) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۶:۵۷:۵۲
تشکر از نویسنده محترم آقای حمید نجف.

آقا رضا ، هرگز و هیچ خانه ای امسال شاهد رشد 30 درصدی اجاره بها نبوده.
امثال همین نظرات شما هم بیانگر تلاش دلالها برای ایجاد بازار کاذب است.
هر بازاری که در آن دلالی رونق داره مثل املاک / بورس/ طلا/ ارز / دارو شاهد همین فسادها هستیم.
از قوه قضاییه درخواست دارم برای جلوگیری از ایجاد تشویش مالی در کشور، قاطعانه با برخی دلالها ی سودجو مقابله کند. (2878638) (alef-13)
 
عطاالله
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۵:۴۶:۱۵
بنده کرج هستم و امروز مالک زنگ زد و گفت 30 درصد افزایش! یکسال هم هست که اینجام و نه 100سال ! خیلی راحت میگه نمیخوای خوش اومدی! الان اینجا دلال کجاست و کیه؟ شما بفرما برای جلوگیری از تشویش مالی به کجا مراجعه کنم!؟ ایکاش بهمین راحتی بود که تو خونه و از پشت صفحه مانیتور نسخه پیچید! (2887922) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۴ ۲۱:۰۷:۵۸
تورم واقعی بالای ۴۰ درصد بوده باید هم اجاره ها حداقل ۴۰ درصد گران شود (2890028) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۸:۳۱:۱۰
احتمالا شما چند سالی در اون خونه با درصد افزایش پایینتر از محل نشسته بودی، و گرنه من هم خودم خونه دارم که میخوام اجاره بدم و هم دنبال خونه برای اجاره کردن میگردم. افزایشی که من میبینم حدود 15 درصده.
خونه خودم شرق تهرانه که چون محل کارم غرب تهرانه مجبورم غرب باشم. البته بهتر بود خونه رو میفروختم و میومدم غرب میخریدم که از ترس دلالها جرات نمیکنم این کار رو انجام بدم چون اصلا بعید نیست از دستش بدم. (2880975) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۰:۰۱:۵۱
افزايش 40 درصدي اجاره همان قدر غير واقعي است كه افزايش صفر درصدي ويا منفي ( به زعم نگارنده ) اگر واقع بين باشيم افزايش حدود 15 درصد با توجه به تورم منطقي است (2881111) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۱:۱۹:۴۴
دولت باید واسطه گری را بردارد و مردم خودشان در سایتی ملی خرید وفروش کنند و در دفاتر اسناد رسمی اجاره نامه را تنظیم یا تمدید کنند (2881227) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۸:۰۸:۱۷
متاسفانه دولت بر گرانفروشی بنگاههای املاک هیچ نظارتی ندارد .

طبق قانون حق المشاوره بنگاهها بصورت زیر میبایست محاسبه شود :

معاملات تا سقف 50 میلیون تومان از هر طرف نیم درصد قیمت معامله + مالیات بر ارزش افزوده .
معاملات بالاتر از 50 میلیون تا بینهایت بابت هر 1 میلیون مازاد بر 50 میلیون مبلغ 2500 تومان تا سقف نهایی 900 هزار تومان + مالیات بر ارزش افزوده ملک .

95 درصد مردم از این فرمول اطلاعی ندارند و دولت هم که روی قیمت کالا های مصرفی حداقل نیمچه نظارتی میکند ، در این بخش دست بنگاهها را باز گذاشته تا هرطور دلشان میخواهد مردم را سر کیسه کنند .

تازه بعضا" بنگاهها به این هم راضی نیستند و با فروشندگان تبانی میکنند تا ملک را گرانتر فروخته و پول بیشتری از فروشنده دریافت کنند .

گو اینکه خود دولت هم که میبایست مالیات بر ارزش افزوده را فقط در موقع خرید املاک دست اول اخذ کند بصورت غیر قانونی این مالیات را از همه معاملات میگیرد . (2881713) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۸:۰۷:۵۰
اتفاقا" افزایش اجاره بها کاملا منطقی است چون وقتی سود بانکی پایین بیاید من که 20 میلیون از مستاجر گرفتم دیگر ان مبلغ مثل گذشته ارزش ندارد چون سود ان مانند گذشته نیست و باید برای جبران ان مستاجر مبلغ بیشتری را به من بپردازد تا جبران مافات شود دوستان. (2881711) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۲:۴۸:۵۲
میگن 40 درصد که رو 20 در صد همه خوشحال بشن (2877922) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۳:۲۰:۲۷
ای کاش شایعه بود ولی متاسفانه حقیقت داره ... مالکین، اجاره بها رو بالا بردن و قابل کتمان نیست (2878017) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۳:۲۶:۵۶
گویا واقعا از جامعه خبر ندارین؟!
این روزها اجاره خونه ها حداقل 25درصد نسبت به پارسال گرون شده و هیچ صاحب خونه ای حاضر نیست کمتر از 100تومن رو اجاره پارسال بکشه! (2878034) (alef-13)
 
alireza
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۳:۴۹:۲۷
اگر مسولین به فکر اجاره نشینها هستند چرا اعلام نمیکنند که موجرها حق افزایش اجاره را ندارند. اضافه حقوق 14 درصد . افزایش اجاره تا 40 درصد . خدا انشالله ازتون نگذره. (2878119) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۳:۵۴:۳۸
خانه 200 ميليوني را در تهران 30 ميليون رهن كردم حالا شده 150 ميليون ميگه 10 تومان بزار روش
مگه من ديوانه ام
به مستاجرها پيشنهاد ميكنم كه امثال جلوي هر گونه افزايش قيمتي به ايستند
خانه به بركت وفور مسكن مهر زياد است نگران نباشيد
زحمت خانه به دوشي و اسباب كشي را به جان بخريد بهتر است تا زير بار حرف زور صاحب خانه برويد
در بازار يك چرخ بزنيد مورد مناسب زياد است
از الف و جناب نجف هم به دليل باز كردن اين باب و اطلاع رساني ممنونم (2878137) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۳:۳۷:۵۹
خونه های وسط کویر رو که کسی نمیتونه بره توش زندگی کنه، بعدشم شما از خونه این صاحبخونه بلند شی باید بری مستاجر یه صاحبخونه دیگه شی بالاخره. (2880371) (alef-13)
 
جلیلی
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۳:۵۵:۳۷
من نمیفهمم الف چرا برای چندمین بار به این موضوع اشاره میکنه.به جای نشستن پشت کیبرد و تایپ یک سری توهمات برین مناطق مختلف شهر به املاکی ها سر بزنید یا اصلا آگهی های روزنامه امسال رو با پارسال مقایسه کنید تا ببینید گرون شده.ماهم که هر سال خونمون کوچیکتر و محلمون پایینتر . (2878140) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۷:۴۲
املاكي هر چي گفته بگه دلال كه نبايد ملاك عمل ما باشد
نرخ بالا بزاره اجاره نميره
مثل فروش مسكن نرخ بالا دادن فروش نرفت الان زير قيمت ميتوني بخري (2878272) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۶:۱۸:۱۶
اشتباه جنابعالی و امثالهم همینجاست , کو خریدار ؟ کجاست؟ قاعدتا" با اینهمه افت قیمت ,خرید خانه باید رونق میداشت که اصلا و ابدا ندارد . به همون نسبتی که خانه ارزان شد 3برابرش پول تو جیب بنده و جنابعالی بی ارزش شده است! برای همین است که هموطنان معتقدند که مسکن باز هم باید ارزانتر شود در صورتیکه متولیان امر بارها گفته اند که این کف بازار است و اگر پولی دارید خرید کنید. سابق بساز و بفروش 500 میلیون آورده داشت و به ازائش 500 تومن هم سود میکرد الان همون آدم یک میلیارد میاره و بعد از 2سال 200میلیون سود هم برداشت نمیکنه!برای همینه که تقاضای جواز ساخت تا 60درصد افت داشته!
همه ما بهم وصلیم و شما نمینونی انتظار داشته باشی که نانوا سود نبره و ضرر کنه اما بقیه کاسبها همه سود ببرند . (2888007) (alef-11)
 
والی
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۳۸:۲۵
قیمت مسکن همچنان رو به کاهش است . واحدهای فروخته نشده وارد بازار اجاره شدند . اجاره بها از روی قیمت مسکن تعیین میشود و قیمت مسکن کاهش شدید داشته . نتیجه اینکه اجاره بها هم میبایست پایین بیاد .
مستاجران این را بدانند که عرضه آپارتمان برای اجاره بسیار زیاد شده . پس زیر بار افزایش اجاره بها نروید . (2878242) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۵:۱۹
هر افزايش قيمتي بايد با يك استدلال منطقي صورت گيرد
مماشات مستاجران و عدم ايستادگي آنان هميشه موجب شكست بوده است
شما هم اگر واقعا اتحاد داريد
يك شايعه در رد آن شايعه بسازيد به جاي تائيد شايعه آنان (2878264) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۸:۲۵
مستاجران باريچه دست دلا لان و صاحب خانه ها نشوند مشكل حله (2878277) (alef-13)
 
سهامی
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۹:۰۶:۳۶
وقتی بی سرپناهی چه جوری میشه بازیچه نشد. واقعا وزارت مسکن دولت یازدهم بی برنامه ترین وارتخانه است. (2881030) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۴۹:۴۲
وقتی مملکت قانونی برای قیمت گذاری املاک و اجاره بها نداشته باشد همین میشود که چهارتا مغازه دار سیاست گذاری و تعیین تکلیف کنند.و خون مردم را تو شیشه کرده سودهای کلان ببرند... (2878282) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۵۳:۳۵
بازار گرمي دلالان


سكانس اول:

تو چرت بود، كه تلفن زنگ زد، با بي حوصلگي گوشي را برداشت، شما؟

سلام، از بنگاه سر كوچه تماس مي گيرم، خوبي انشا ا...

سلام از ماست، بد نيستم، چه خبر؟

بنگاهي: سلامتي، گفتم مهلت اين مستاجرت داره تمام ميشه، نمي خواي بلندش كني؟

صاحب خانه: نه ، براي چي؟ آدم شريفيه، تازه يكساله اينجاست.

بنگاهي: آخه كرايه ها خيلي بالا رفته، من يك مشتري خوب برات سراغ دارم، مي توانم تا ۳۰ درصد بالاتر برات اجاره بدم.

صاحب خانه: نه بابا ؟! خانه كه نسبت به پارسال تو سرش هم خورده، چه جوري كرايه خانه بالا رفته.

بنگاهي: آقا جان تو بلندش كن من برات بالاتر اجاره مي دهم.

صاحب خانه: چي بگم آخه؟!

بنگاهي: هيچي بابا، بگو مي خواي براي پسرت زن بگيري.

صاحب خانه: پسرم؟!، اونكه تازه هفت سالشه

بنگاهي: بابا يه چيزي بهش بگو ديگه به هرحال خود داني، فعلا باي .


سكانس دوم:

تازه از سركار برگشته بود، خسته و كلافه، كه تلفن زنگ زد.

بنگاهي: الو سلام، چه طوري آقا، خوبي

مستاجر: شما

بنگاهي: من از اين بنگاه سر كوچه زنگ مي زنم

مستاجر: بفرمائيد

بنگاهي: داشتم اين قراردادها را مرتب مي كردم، قرار داد شما رو ديدم، گفتم، دو سه ماهي بيشتر ازش نمانده، برنامه شما چيه؟ مي خواهيد بشينيد يا پاشيد؟

مستاجر: والا هنوز فكري نكردم، اگه دندون گردي نكنه شايد يكسال ديگه بشينيم.

بنگاهي: فكركنم براي سال جديد ديگه خانه را به شما اجاره نده.

مستاجر: چرا آخه؟

بنگاهي: من چند روز پيش ديدمش، مي گفت مي خواهد براي پسرش آستين بالا بزنه.

مستاجر : پسرش؟ اون كه هفت، هشت سال بيشتر نداره.

بنگاهي: نمي دانم ديگه فقط مي دانم، كه بايد فكر جا باشي، از شانس خوب شما من چند تا اكازيون برات رديف كردم، فردا وقت كردي بيا تا نشانت بدم.

مستاجر: آقا لطف كردي، خدا از بزرگي كمت نكنه، فردا حتما مزاحم مي شوم.

بنگاهي: بيا آقا جون، بيا ... (2878294) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۱:۴۹:۳۳
مستاجرمون گفت اگه میشه 350هزار تومن را کنید 300 هزار تومن گفتم قبول (2881277) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۴:۵۷:۵۷
آقاي جليلي تا امثال شما هستند وضعيت همين است
امثال شما هميشه سوار موجي ميشويد كه ديگران برايتان آماده كرد ه
اند
زير بار حرف زور نرو خانه به نسبت پارسال چند درصد ارزان شده برو نگاه كن فايلهاي قولنامه را نگاه كن نه ارقام الكي پشت شيشه را (2878305) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۵:۱۹:۵۹
با تشکر از سایت الف
دولت باید واسطه گری را بردارد و مردم خودشان در سایتی ملی خرید وفروش کنند و در دفاتر اسناد رسمی اجاره نامه را تنظیم یا تمدید کنند (2878382) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۸:۱۸:۱۹
دولت با مالیات بر مسکن دوم را اجرایی کند تا قیمت مسکن کاهش یابد (2880944) (alef-13)
 
م
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۶:۲۰:۳۷
چرا کسی نظارت نداره رو اجاره خونه ها ،مسوولین چکار میکنید? چرا به فکر مردم نیستین، مادرم سر پرست زندگی هست ،از کجا بیاره پاسخگو خورد و خوراک باشه،اجاره خونه بده،خرج 4 تا بچه رو بده،تو رو خدا به فکر زنان سرپرست باشید ،با این اجاره بها های زیاد همش استرس داریم که خدایا چکار کنیم ،همش ترس داریم که اخر باید کنار خیابون چادر بزنیم... (2878526) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۱۹ ۱۷:۱۱:۳۸
یه سری به بنگاهها بزنید واقعیت اونجاست نه تو سایت. تو گیشا ملک 100 متری زیر 120 میلیون برا رهن دارید می خوام حتی 30 ساله. (2878666) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۰۸:۱۶:۱۰
همين گونه احساس عجز باعث باخت شماست (2879660) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۳:۵۹:۴۴
عجز چیه برادر من خوب راست میگه
طرف دو هفته وقت داره خونه قبلی رو خالی کنه به تظر شما باید چیکار کنه؟
خونه اجاره نکنه و عجز نشون نده که قیمت پایین بیاد؟؟
وسایلشو کجا ببره؟؟
چرا از روی شکم سیری حرف میزنید... این بنده خدا قطعا مستاجر است که اینو گفته چون بنده هم همین روزها دنبال خانه بودم سی سال ساخت صد متری توی گیشا با رهن 120 تومان محال است پیدا شود مگر زیر زمین
در ضمن گیشا با بقیه جاهای شهر هم چندان فرقی نمیکند چهار خیابون بالاتر 20 میلیون رهن بیشتر چهار خیابون پایین تر 20 میلیون رهن کمتر
نیازی نیست حتما مستاجر باشید تا قضیه را درک کنید سری به روزنامه ها وسایتهای مسکن بزنید
طرف یک خونه صد متری داره میخواد تمام عقده های از بچگی تا الان خودشو با این خونه از دل اجاره خونه و مستاجر در بیاره
همین مالک محترم اگر سه تا سه تا خونه نداشت الان این اقا هم میتونست خونه داشته باشه و اولین امکانات زندگی یک ادم رو داشته باشه
با پول رهن یک خونه یک خونه دیگر رو پیش خرید میکنن و همینحوری توی چند سال صاحب چندین ملک میشوند نمیدونم میشه ملک رو با خودشون اون دنیا ببرن که اینقدر خونه جمع میکنن
این ادمها حتی از بچه های خودشون هم اجاره خونه میگیرن
به ازاء خونه دوم اگه 50 درصد مالیات بگیرن این ادمها چون اکثرا طماع هم هستند و حاضر نیستند ملک به اسم خونوادشون بزنن تنبیه میشن و پولشونو در جهت ساخت مملکت به کار میبرن نه طمع خونه دهم و بیستم (2881619) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۹:۰۰:۲۹
آقای احساس عجز که نفست از جای گرم بلند میشه می خوام بدونم وقتی صاحبخونه بهت بگه بلند شو و شما فرصتت برای پیدا کردن خونه محدود باشه اونوقت احساس سبکبالی بهت دست میده؟اثاثتو میبری میریزی تو کوچه تا بعد سر فرصت و عزت مندانه خونه پیدا کنی؟جواب زن و بچه رو چی میدی؟همین طرز فکر کوته بینانه شماست که ریشه مشکلات مملکته یعنی ندیدن واقعیت ها و بلند پروازی نا بجا. (2881793) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۷:۵۵:۵۸
احتمالا شما هم از جماعت بنگاه دار هستید. (2880911) (alef-13)
 
مالك
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۸:۱۰:۲۹
دوست عزيز من در گيشا آپارتمان 105 متري 5 سال ساخت دارم 105 ميليون رهن كامل مي دهم. (2881715) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۵:۰۰:۳۸
105 ميليون ارزونه 120 ميليوني ميخواد (2887825) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۰۱:۲۷:۱۱
قیمت اجاره در کشور ما ارتباط مستقیم با نرخ تورم دارد تا زمانی که تورم هر سال بالا می رود و همه چیز گران می شود نباید انتظار داشت اجاره منطقی باشد. (2879509) (alef-11)
 
صادق
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۰:۰۸:۵۰
خیلی ازمردم پول رو به جای اینکه بیاورند دربازار وتو لید و فعالیت اقتصادی ، در موسسات خصوصی وبانک های اسلامی گذاشته اند و سودش رو میگیرند وتازه بدون دردسر و هزاران موانع و تضمنی ، مردم عزیز باید متوجه بشوند وقتی در دوسال وهمین امسال ساختمانی و واحد مسکونی ساخته نمی شود چه آینده ای پیش رو داریم .سالانه حداقل شش صد هزار واحد مسکونی باید تولید شود .حالا کسانی که منتظر پایین آمدن قیمت هستند ،آمار ساختمان های احداث شده این دو سال دولت تدبیر وامید را مطالعه بفرما یند. (2879850) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۷:۲۷:۲۶
مالیات بر مسکن دوم باید اجرایی شود تا قیمت مسکن کاهش یابد ، مسکن نباید کالای سرمایه ای باشد (2880856) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۴ ۱۲:۱۹:۳۵
دوست عزيز مگر ميشود؟ ماليات براي اصناف خرد و توليد كننده ها ست،!! جالبه همين سايت الف مطلبي رو از دنياي اقتصاد منتشر كرده بود كه آقاي كارشناس! فرموده بود قيمت رهن يك سوم قيمت كل خونه هست كه طبق عرف قابل تبديل هم ميباشد!!! بر فرض كه كارشناس درست بگه، فقط تا جايي كه من ميدونم در اكثر كشورهاي پيشرفته با ٢٠ در صد پرداخت خانه ميخرند و الباقي بر حسب توان قسط بندي ميشود، البته قوانين زياده ديگه اي هم همانند آن كه شما گفتي هست، بيا اينطوري فكر كنيم در كشور ما هيچ نهادي زورش به صاحبخانه هاي چند خانه اي نميرسه، حالا چرا؟؟ .... ... (2889315) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۷:۵۵:۲۶
بساز و بفروشهایی که چند سال قبل در یک بازه زمانی 3 ساله قیمت مسکن رو 300 تا 400 درصد افزایش دادند سالیان سال باید شاهد رکود در بخش مسکن باشند تا یادشون بمونه مثل کفتار به جان مردم نیازمند مسکن نیفتند. (2880910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۸:۲۵:۰۸
اين دلالان بي شرف براي معامله يك ملك به مبلغ ١٦٠ ميليون و براي چند ساعت خونه نشون دادن و نيم ساعت حرافي، اگر خيلي خوشحساب و قانوني باشند مبلغ يكچهارم اجاره را از هر طرف ميگيند، يعني از چنين معامله ٢.٤٠٠.٠٠٠ تومان از دو طرف ميگيرند.
معمولا هم به همين راضي نيستند و به زور اين رقم را به يك دوم مبلغ ماهانه اجاره از هر طرف ميگيرند.
خدا نسل مفت خوران را بر اندازد (2880960) (alef-13)
 
Kh
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۳:۲۹:۵۲
يه كم مودب باشيد بد نيست شما بي واسطه عمل كن پيش دلال نرو دعوتنامه كه براتون نفرستادن (2881434) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۷:۱۸:۵۰
دلالی؟ (2881657) (alef-11)
 
Kh
۱۳۹۴-۰۲-۲۴ ۰۱:۱۵:۵۸
اره دلال دوست نداري؟ (2888737) (alef-11)
 
همساده
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۱۹:۲۸:۳۰
قیمت توی شهرستانها هم گرون شده من توی شهر دماوند زندگی میکنم پارسال ۴۰۰ میدادم الان صاحبخانه اجاره رو کرده ۶۰۰ هزار تومان!!!هر کجا هم میپرسیم پول پیش نمیگیرن بیشتر رو اجاره مانور میدن!! این میشه چند درصد تورم!!!دماوند که یه شهر کوچیکه اینجوریه وای به حال بقیه شهر ها
هیچکس هم کاری نمیکنه چرا از خواب بیدار نمیشید !!! (2881074) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۰:۱۱:۰۶
هميشه براي من جاي سوال بوده كه چرا وقتي قيمت گذاري همه چيز دولتي است ، اين يك قلم جنس كاملا"‌آزاد است ؟
چرا همه قراردادهاي حقوقي بايد در دفتر اسناد رسمي ثبت شوند اما براي مسكن صنف بنگاه دار به وجود امده ؟

ايجاد دفاتري مانند دفتر خدمات دولت الكترونيك كه مستقيكا"‌زير نظر وزارت مسكن فعاليت بكنند و سيستم يك پارچه اطلاعات خانه ها را داشته باشند هم جلوي تك روي ها را مي گيرد ، هم جلوي فروش خانه هاي خارج از محدوده و فروش سوري مسكن را مي گيرد و هم دست دلالان را كوتاه مي كند .

سربسته بگويم ، تنها راه نجات مسكن ، منع بانكها و دولتاز سرمايه گذاري مستقيم در مسكن است ، امروز سرمايه عظيم بانكها صرف ساخت برج ها و مالها در شمال شهر مي شود و آنها براي سود بيشتر به دنبال افزايش نرخ هستند . (2881138) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۱:۳۸:۴۳
وای بر شهری که در آن هر روز بستنی فروشها تعطیل می شوند تا به بنگاه مسکن تبدیل شوند!

چرا دولت به افرادی که هزینه ساخت مسکن را دارند ولی زمین ندارند - و تا کنون زمین دولتی یا وام مسکن نگرفته اند- از طریق زمین شهری زمین واگذار نمی کن تا بخشی از فشار بر مردم کاسته شود؟

چرا فقط با یک را حل به سراغ حل مشکل مسکن می روند؟ چرا همه راهها را با هم امتحام نمی کنند؟ 1- وام خرید 2- دادن زمین به شرط ساخت در مدت معین(زمین شهری سابق) 3- طرحی مشابه مسکن مهر یا مسکن اجتماعی (2881261) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۷:۳۳:۱۶
دریک خیابان 300 متری در محله ی ما بیشتر از 15 بنگاه مسکن وجود دارد سوالم این است چرا ؟ (2881683) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۱:۴۷:۲۸
چرا برای گرانی خدمات دولتی اینقدر اعتراض نیست مانند اب ،برق،گاز،بلیط قطار،بلیط هواپیما وجدیدا تلفن وغیره فقط به یک مسایلی اهمیت بیشتری میدهید که کسی نمی تواند پاسخ گو باشد شما اول جلوی گرانی خدمات دولت را بگیرید همه چیز درست خواهد شد واجاره مسکن هم ثابت خواهد ماند (2881275) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۰:۴۴:۳۳
مالک گرامی کم خون مستاجرین را در شیشه کن (2886991) (alef-11)
 
سهیل
۱۳۹۴-۰۲-۲۰ ۲۲:۵۰:۲۵
من اجاره مستاجرم را پانزده درصد افزایش دادم خودش هم رفت تحقیق کرد و بدون چانه زدن پذیرفت (2881372) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۰:۴۶:۰۳
در هیچ کجای تهران در حال حاضر خانه دوخوابه 100 متری برای یک خانواده 5 نفری امکان ندارد زیر یک میلیون و پانصد هزارتومان خانه اجاره ای انهم با پول پیش در حد سی میلیون تومان پیدا کنید
بعد میگویید حربه است و این حنا رنگی ندارد
نابود شدیم به خدا نابود (2881547) (alef-11)
 
مستاجر
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۱:۲۷:۰۷
چرا دولت و مجلس فکری برای نظارت بر فعالیت بنگاههای معاملات املاک نمی کنند ؟عین قارچ هم دارن زیاد می شن ! این بنگاهها ، هر چقدر اجاره بها بالاتر باشد سهم دریافتیشون هم بیشتر می شود اتفاقا یکی از دلایل افزایش اجاره بهای مسکن هم همین آقایون هستن چند وقت پیش رفتم به یک بنگاه املاک که سراغ آپارتمان اجاره ای رو بگیرم ، طرف داشت پشت تلفن صحبت می کرد و از حرف های ایشون می شد متوجه شد که داره با یک مالک یا صاحب خونه صحبت می کنه . چند بار این جمله رو پشت تلفن تکرار کرد : آقای ..... من به شما قول می دم که ملکت رو حتی بیشتر از اون مقداری که می ارزه برات اجاره اش بدم !!! من با شنیدن این جملات از بنگاه خارج شدم (2881583) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۳:۵۹:۱۳
من استرالیا زندگی می کنم از 3 سال پیش که تا حالا مستاچرم اجارم 1 دلار هم اضافه نشده اینجا پول پیشم که معنی نداره فقط اجاره ماهانه . (2881618) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۸:۲۵:۳۸
واقعا مالک بودن دیگه جز ضرر چیزی نداره (2881736) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۰۹:۳۵:۴۲
برای اولین بار نباید اجره مسکن افزایش پیدا کند ... (2881863) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۰:۴۳:۳۱
آمین یا رب العالمین (2886985) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۰:۰۸:۴۸
بافت املاکی ها از اول در ایران خراب بوده و بالتبع افراد جدیدی که در این کار می روند هم از همان تیپ قبلی ها هستند کارگزاری مسکن یک شغل تخصصی است دولت به راحتی میتونه این مشکل را حل کنه که با برگزاری آزمون و شروط تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد اقتصاد، مدیریت و عمران در هر شهر به تعداد مناسبی کارگزاری رسمی املاک بده و دیگه پروانه املاکی جدید صادر نشه و املاکی های موجود هم دایره فعالیت شون محدود بشه تا تدریجا حذف بشوند اونوقت خواهید دید که این روحیه شدید جوسازی، چواندازی، ترویج شایعات و کارهای عجیب و قریب دیگه و ... ذاتی مبادلات مسکن نیست بلکه خصلت حدود چند ده هزار آدم فعال تو این حوزه است که خون 80 میلیون آدم را تو شیشه کردند و تا ابد هم خواهند کرد مگر ایتکه از جایی بافت تخصصی کارگزاران رسمی در این حوزه جایگزین بشه نظیر کارگزاران رسمی بیمه، سهام، بورس کالا، خدمات ارتباطی موبایل که اونها این مسائل را ندارند و شفاف و بی شیله پیله کار میکنند (2881956) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۲-۲۱ ۱۲:۱۶:۳۷
من خودم دیدم مستاجر با 32درصد افزایش رضایت داشت چون با کاهش سود سپرده های روزشما بانکی اجاره بها به طز وحشتناکی رفته بالا و... (2882349) (alef-13)
 
شاهد
۱۳۹۴-۰۲-۲۲ ۲۱:۳۷:۱۹
سلام با تشکر از سایت الف. ونویسنده مقاله در واقع اجاره گران نشده ولی دستهای هستند که میخواهند با شایعه سازی ‌و تکرار شاید باعث بالا رفتن اجاره شوند از جمله نفوذ به صداوسیما وتهیه گزارشهای الکی نشان. دهند که اجاره بالا رفته وباعث عادی شدن گرانی های ساختگی شوند صدا وسیماهم چون میخواهد دولت را در افکار عمومی ... (2886158) (alef-11)
 
محمود
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۴:۱۱:۲۷
21سال دریک اپارتمان مستاجرم مالک ادم باانصافی است والبته من هم ازاری نداشته وسروقت به تعهداتم عمل کرده ام سال قبل 10درصداضافه کرده وامسال هم درهمان حدوددراین مدت کاری بابنگاههانداشتیم ازمالکان محترم می خواهم بنگاههاراول کنندوبامستاجران مداراکنند (2887682) (alef-11)
 
رسول
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۱۶:۲۳:۱۰
همه کا لااز از سال قبل حدودا 20درصد افزایشداشته هزینه های اب وبرق گازوسایرخدمات ازتورم اعلام شده بیشتر است مضافنا 15درصدتورم سال قبل رابااندکافزایش دستمزدها با افزایش دوباره نرخ خدمات وکالاها درسال جدید تورم به30درصد میرسد حلا شما انتظار دارید که اجاره هابالا نرود جامعه با این گونه تحلیلها دچار استرس ودرگیری های ناخواسته مشود (2888014) (alef-11)