نظر منتشر شده
۱۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 252825
همایش های جنجالی دانشجویی و چند نکته
بخش تعاملی الف - سهراب زند، 25 آذر 93
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۱
جنبش دانشجویی این هفته سخنرانانی داشت که یکی از آن ها جنجالی ترین بود. به نظر می رسد لازم نیست به محتوای این سخنرانی پرداخت. چرا که برای بسیاری مطالب واضح شده است. اما آنچه مورد نظر یادداشت پیش رو می باشد، نوع برگزاری این جلسات است. یعنی فارغ از بد و خوب بودن سخنرانان و حرف هایشان این ره که جنبش دانشجویی می رود به ترکستان هم نیست به ناکجا آباد است!

اول
سخنرانان از هر طیف و گروهی که می باشند باید عواقب سخنان خود را بپذیرند و اینگونه نباشد که سخنرانی نقد و انتقاد را با توهین و تهمت یکسان تصور کند و بعد هم فریاد عدم آزادی بیان سر بدهد. دلیلی ندارد که کسانی پشت ارزش ها مخفی شوند و بالاترین ارزش اسلام که آبروی افراد است را زیر پا له کنند و کسی هم جرأت سخن گفتن نداشته باشد.

به راحتی تهمت جاسوسی، وطن فروشی و ... به شخصیت های سیاسی زده شود، آنهم بدون دلیل و با استناد به مدارک بی ارزشی که در هیچ دادگاهی اثبات نگردیده است، بعد هم هیچ. ما کی به این درک سیاسی می رسیم که نقد جدای از تهمت است؟ یک نقد می تواند بسیار تند باشد اما تهمت نباشد. یک نقد هم می تواند ظاهرا بسیار مؤدبانه و آرام باشد اما آغشته به تهمت های فراوان.

دوم
بسیاری از دانشجویان باید از این حالت خامی و احساساتی خارج شوند. چرا به سخنران اجازۀ صحبت نمی دهند و مرتب میان سخنان او شعار می دهند و با فریاد ها و سوت و کف های احساسی جلسات را تبدیل به میتینگ هایی بی نتیجه، شلوغ ، عصبی و سطحی می کنند؟ مؤدبانه بنشینند کامل گوش بدهند، جایی که موافق بودند تشویق کنند اما کوتاه و منظم و مخالفت را هم بصورت کوتاه ابراز کنند تا اینگونه هم سخنران پیامشان را بشنود هم بتواند به صحبت هایش ادامه دهد. این شیوه که هرطیفی تعدادش یا صدایش بلند تر بود باید کنترل جلسه دستش باشد، اصلا در شأن دانشگاه نیست، در شأن شعبان بی مخ هاست.

سوم
تجمعات و سخنرانان باید پاسخ داشته باشند، یعنی دانشجویان در حد معقول به صورت پینگ پونگی همایش هایی در پاسخ به هم برگزار کنند، امروز این طیف سخنران دارد، فردا طیف مقابل یا منتقد، بتواند تجمعی در پاسخ برگزار کند. اگر امکان مناظرۀ منطقی و سالم بود که چه بهتر.

امروز یکی می آید می گوید انرژی هسته ای فقط ضرر داشته، فردا یکی می آید می گوید مشکل هسته ای نبوده استقلال بوده ضرر هم نداشته، و هر یک هم ادلۀ خود را ارائه می کنند. اینگونه، از یک طرف حرارت های بیجا جای خود را به پخته تر شدن مباحث می دهد و دانشجو می تواند در جلسات موافق و مخالف بحث را در ذهنش پخته تر سازد، نه اینکه با شعار و سوت و تشنج اصل مطلب را هم نفهمد که دعوا سر لحاف بود یا چیز دیگر!

از طرف دیگر کسی که می خواهد با جنجال و خوش زبانی حقیقت را واژگون سازد بیشتر مشخص می گردد، دانشجو هم خودش در حد خودش قضاوت می کند. در مجموع این شیوه به صورتی است که نه تنها فایدۀ چندانی برای رشد سیاسی و علمی ندارد بلکه به جلسات گناهان کبیره ای شبیه است که دودمان دین انسان را بر باد می دهد.
۱۳۹۴/۰۷/۰۴ ۱۱:۲۴
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۵ ۱۴:۴۷
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۱ ۱۲:۰۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۴ ۰۶:۲۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۱ ۰۷:۰۷
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۵ ۱۱:۵۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۲ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۱ ۰۷:۵۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۸:۰۲
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۷:۳۵
 
 
کلمات کلیدی : سهراب زند
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۰۶:۱۷
منتظر دستور جنابعالی بودیم (2551275) (alef-1)
 
سپاسی
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۰۸:۱۷
همین دیگه تا یکی میاد یه راهی نشون بده عین عوام سریع میگیم به تو چه!
این یه راه حله که ما بهش توجه نکنیم میشیم همینی که هستیم. (2551595) (alef-13)
 
قافی
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۳۵:۱۳
چرا عده ای انحصار طلب با افکار جمود نمیخواهند واقعیات جامعه را باور کنند دوره تحمیل افکار به سر امده است.... (2552169) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۰۸:۵۵
شما گوش نده
برو جیغ بزن اونم پشت به سخنران (2551597) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۱۹:۰۰
این سوت و کف زدن ها زمان اصلاحات درست شد . فکر می کردن سوت و کف ... نشانه جامعه مدنی . خیلی از انحراف ها ی جنبش دانشجویی از زمان اصلاحات ایجاد شد . (2551613) (alef-13)
 
کاوه
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۰:۰۳:۰۳
سوت و کف از فحش و تهمت خیلی بهتره , یه زمانی بود که اگر به اشتباه قسم میخوردیم بین انگشت شصت و اشاره را گاز میگرفتیم که چرا قسم دروغ خوردیم اما الان بدون هیچ تحقیق و دادگاهی به طرف مخاطبمان انگ لواط کاری و دزدی و فاحشگی و مزدوری و جاسوسی و کافری و محاربی و بی دینی و فتنه گری و فتنه سازی و فتنه پروری و عملی و معتاد و تریاکی ولا ابالی گری ودین ستیزی و اوباش گری و عمله دشمنی و الی ماشاله...... میچسبانیم . انگار نه انگار که ممکنه روز حساب و کتابمان همین فردا باشد . (2551774) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۳:۱۶:۴۰
سوت و کف از زمان اصلاحات شروع شد؟!! یه چند صد سالی اشتباه میکنید متاسفانه در مورد زمان شکل گیریش! (2552082) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۲:۲۶:۳۳
نظرم با شما منفی هست ولی منفی از کار افتاده؟ (2552874) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۱۶:۳۴
اگه وقت شد یکم درس هم بخونید .بلانسبت دانشجو هستید و کشور به شما وابسته. (2551690) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۴۶:۰۴
کشور به هیچ دانشجویی وابسته نیست. فقط به نفت وابسته است (2552365) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۲:۰۹:۱۷
به عنوان یک دانشجو از جلسات این چنینی دانشجویی حالم بهم میخورد. چون محل بحث و تعقل و گفتگو نیست. محل گیـــــــــــــــس و گیــــــــــــــــــس کشی های کــــــــــــــــــــودکــــــــــــــــــــــــانه است که همچون کودکان خردسال کم عقل، بر علیه هم فریاد می زنند و تهمت می زنند و نه با منطق که با جیغ های بنفش و پلاکاردهای توهین آمیز حرف شان را بهـــــــــــــــم می زنند.

آیا اینها نماد تعقـــــــــــــــــــــــــــــــل و فعالیــــــــــــــــــــــــــــــــــــت سیاسی در کشورند!!!!!!!؟ وای به حال ما که اینها (هر دو طیف شان) فرهیختگان این جامعه باشند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بعضی وقت ها احساس می کنم یک بچه صافکار که تا پنجم ابتدایی بیشتر تحصیل نکرده فهم و درک و صبرش بسیار بیشتر از کسانی است که اسم خودشان را اینگونه دانشجو گذاشته اند و جز جیغ بنفش کشیدن و ناسزا گفتن و بهم زدن سخنرانی با سوت و کف کار دیگه ای بلد نیستند (2551962) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۱:۵۵:۳۶
نقدی بر نوشته بالا.
یک آقای حسین شین. یک فرد که صاحب روزنامه ای, طرفدار یک جناح سیاسی مشخصیه, در روزنامه ایشون تهمت و هزاران موراد مختلف زده میشه از فحاشی گرفته تا خیلی موارد دیگه و هیچ کدوم مدرک معتبری ندارند فقط حرف و گاهی شایعه است و موارد دیگه. این فرد نه وزارت اطلاعات نه قوه ی قضایه ولی نقش هر دو رو بازی می کنه, صداوسیما ازش دعوت می کنند تا دانشگاه. در این شرایط چرا باید دانشجو ساکت بشینه منطقی باشه و هزاران مورد دیگه. احترام دو طرفه است وقتی کسی انقدر فضا داره که تمام حرف هاش رو مشخص بیان می کنه چه جای گوش دادن به حرف هاش. شوخی می کنید یا خودتون رو زدید به اون راه. بله آزادی بیان خیلی خوب ولی تا وقتی که صدای همه شنیده بشه و همه شرایط یکسان داشته باشند نه که یک آقای همه امکانات رو داشته باشه و بعد وقتی جا به توهین به ایشون میرسه مقاله نوشت که نباید این کار رو کرد. اگه قرار این موضوع باشه اول یه مقاله در باب ایشون بنویسید.
سوال ایشون چرا این همه اطلاعات دارند ولی وزارت اطلاعات ندارند؟
سوال اگر کسی جناح سیاسیش مشخص و همه میدونند برای جناح خودش سر جناح دیگری رو می بره چرا باید قبول کرد ایشون آدم راستگویه؟
دوم شما سر سخرانی حسن خمینی در ۱۴ خرداد شما کجا بودی؟ سخنرانی آقای خاتمی؟ سخنرانی خیلی های دیگه؟ چرا یهو یادی از ادب و اداب سخنرانی افتادی؟
سوم اگر فضای آزادی بیان و مساوی برای همه در کشور باشه دقیقا در سخنرانی های این شکلی چنین اتفاقی نمی افته چون هر کس توان بیان اعتراضات خودش رو داره ولی وقتی نیست در مراسم های که کوچکترین فضای برای اعتراض بوجود میاد دانشجو ها هم از اون استفاده می کنند. اول فضا رو درست کنید بعد بگید ادابش چیه
سوم چرا به سخنران اجازه سخن رانی نمیدن؟ دقیقا سوال من اینه که چرا به بقیه نمیدن؟ چرا فقط ایشون؟ اتفاقا دانشجو ها تمام تفکرات تکراری سخنران مورد بحث حسین شین. رو شنیده بودند و بهش آگاه بودند دلیلی برای سخنرانی ایشون نبود, تکرار مقالاتی بود که هر روز توی روزنامشون چاپ میشه دقیقا ایشون فضا برای بیان عقیده اشون کم ندارند اتفاقا چون زیاد دارند یه چند جا هم باید یکم ایشون ساکت باشند تا صدای بقیه هم شنیده بشه.
چهارم در مورد مناظره یا فضای برای سخنرانی... جناب شما تلویزیونت رو روشن کن ببین در جامعه چنین امکانی هستش؟ خود صداوسیماش جناجیه و خودش آموزش میده که چنین تفکری نباشه بعد شما انتظار داری دانشگاه توش چنین اتفاقی بیفته؟ جناب از یه جای باید شروع کرد مثلا همین الان اگر این نظر من سانسور نشه خودش می تونه یه امکان مناظره باشه ولی در بیشتر مواقع این فضا فقط برای افرادی مشخص نه همه.
پنجم در مورد نقد و تهمت. حق با شماست نقد با تهمت خیلی فرق داره ولی این انتظار دوطرفه است وقتی کسی که خودش تهمت میزنه نباید هم انتظار داشته باشه که چنین برخوردی باهاش نشه. حسین شین. سابقه اش مشخص... الف هم مشخص که به کدوم جناح وابسته است... متاسفانه نوشته شما بعد از این اتفاقات نشان از این داره که وقتی انگشت اتهام با جناح ما ( بگویید راست) میره ما انتظار برخوردی منطقی داریم ولی وقتی به جناح دیگه حمله میشه, ما ( بگویید راست ) اصلا رفتارمون با انتظاراتمون یکی نیست.


ــــــــــــ
سخنی با سانسورچی.
ممنون میشم از سانسورچی عزیز من در این نوشته نه تهمت زدم و نیش و نه.... می خوام ببینم نویسنده این مقاله چقدر خودش عمل گراست و فقط حرف نیست.
( یک نکته در مورد سانسور چی عزیز یک بار این مطلب رو گفتم شما وقتی توهین به جناح چپ میشه رعایت نمی کنی و سانسور نمی کنی ولی وقتی به جناح راست یکی دهن کجی کنه سریع سانسور می کنی خواستم بگم حواست باشه یکم انصاف هم بد چیزی نیست.) (2552235) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۵۹:۰۷
چجوري بعضيا اراده كنن همايش يرگذار ميكنن اما بعضيا صحبتشم ميكنن بايد مجوز صحبت كردنشم از قبل گرفته باشن .
اين يك بام دو هوا بودن رو هر وقت تونستيم حل كنيم اون وقت باييد نصيحت كنيد .
به نظر جرياني كه از اين هيجانات احساسي و قالبا خود جوش به وقتش استفاده ميكنه بايد انتظار هرگونه امتياز خواهي رو ار سياه لشكرهايش داشته باشه .
به كسي كه بر نخورد ؟ (2552389) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۲۲:۰۳:۰۳
آنچه که از فضای جامعه می آید نشان از تولد یک مولود سیاسی دیگر دارد؟
منتظریم
شاید یک حزب موافقت در راستای همان مشارکت سابق!!!
ولی به نظر می رسد لازم است
چون برخی ها افراط وتفریط زیادی از خود دارند (2553829) (alef-13)
 
mehdi
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۱۵:۵۸:۲۳
من نفهمیدم که دوستانی باین کامنت نظر مثبت دادند ازچه منطقی پیروی میکنند ؟خوب نویسنده که نه توهینی روا داشته ونه حرفی غیر منطقی زده . درکل عنوان کرده که دیالوگ ازمنولوگ بهتره . گفته که نقد باید باشد نه نفی . توهین را نفی کرده . وبطور کلی نظری خلاف انچه میتواند په مردم سالاری وقوام وپایداری ان کمک کند نداشته است . ازهمه اینها گذشته مگر نه اینکه مردم سالاری بدون کثرت گرایی یعنی هیچ ؟ نه اینکه مردم سالاری یعنی گوناگونی اندیشه وتحمل مخالف ؟ حالا این مخالف میتواند احمدی نژاد باشد ویا خاتمی ؟ ویا هرکس دیگر . مگر بزرگی نگفته که من با نظرتو مخالفم ولی حاظرم جانم را فداکنم تا تونظرت را بگوئی ؟ چه فرقیست بین هو کردن شریعتمداری وخاتمی ویا حجاریان ؟ حتما طرفداران اصولگرایان خطا میکنند که جلو سخنرانی اصلاح طلبان را میگیرند ولی ایا هو کردن شریعتمداری درست است یا اینکه نوعی عقده گشائیست . البته من هشت سال اقای احمدی نژاد وشرایط حاکم براصلاح طلبان را درک میکنم ولی مردم سالاری واقعی بجز با احترام با نظر مخالف سعیست بیهوده واب درهاون گوبیدن . بگوشیم علیرغم اختلاف نظر دربوجود اوردن جوی ارام گام برداریم چرادرجائی که منطق زورحکم فرما باشد منطق کلامی واستدلال دران جائی نخواهد داشت . باتشکر ازسایت الف ونویسنده مفاله . بااحترام ومهر به همه (2555400) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۵:۵۳
هر کارتون بکنن بی ادبین (2560674) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۰۸:۰۰
سواد نقد نباشد و تریبون هم فقط دست یک جناح باشد بهتر از این نمیشود (2551280) (alef-1)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۱۷:۲۰
جناح طرفدار دولت دیگه چون به مخالفانشون که اجازه صحبت نمی دن فقط هم بلدن با بی ادبی با منتقد صحبت کنند (2551607) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۳:۱۸:۱۲
خوب پس میشه بگید اون تعداد دانشجوی بسیجی و مثلاً مستقل چی بودن تو اون جلسه؟ و اون آقای سوال کننده ی مستقل!! چه طور تونستن 20 دقیقه سوال بپرسن و در واقع فحش بدن به سخنران؟ (2552084) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۳:۴۳:۰۵
فرقي نميكنند كي در دولت باشد. هر كه باشد جناح مخالف كمتر أجازه صحبت دارد. اصولگرا و إصلاح طلب هم ندارد. اپوزيسيون هم كه كلا تريبون ندارد (2552119) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۳:۴۴:۵۷
پس چرا براي هادي غفاري اين همه مشكل پيش أمد؟ (2552122) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۹:۰۹:۱۴
چه جالب!!!!!
زماني كه به آقاي خاتمي اين تهمتها زده مي شد سسايت الف وجود نداشت !!!!! (2552459) (alef-13)
 
یک دوست
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۲:۳۲:۵۹
انقدر بی ادبی دیدیم توی چند سال گذشته که بی ادبی تو کشور نهادینه شده.
وقتی بالاترین مقام اجرایی کشود پشت تریبون لولو و قطعنامه دان و آبو بریزین اونجا و ... میگفت کجا بودید؟
چرا تا سخنرانی آقای شریعتمداری اینطور شد یاد ادب افتادید؟
این همه سخنرانی توی این سالها به هم ریخت، چرا اون وقت تذکر نمیدادید؟ (2552883) (alef-13)
 
علی از هشترود
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۷:۵۷:۳۵
مشکل اینجاست که کسی به خاطر افترا مواخذه نمی شود. نقد با تهمت نباشد حاج حسین ها آرام نمی گیرند و دانشجو هم بی سوت وکف نمی نشیند (2554557) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۷:۲۹
اخی یه نگاه تو لیست سخنرانان روز دانشجو بنداز ببینین تریبون دست کدوم جناه بود؟ رو سیاهییین (2560675) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۱۶:۲۴
هدف از ایجاد اینگونه نشستها نه حل مشکلات و رفع سؤ تفهمات بلکه لوس کردن مطلب و هیاهو برای از بین بردن صورت مساله است.... (2551294) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۱۷:۴۱
به عنوان يك دانشجو كه تو اين فضا اونم يكي از بدترين هاش يعني تهران درس ميخونه ميگم هم حق داريد و هم خيلي خيلي حق نداريد چرا؟؟؟
وقتي يك آدم وصل به هزار جور رانت و حكومت هر جور تهمت و تحليل درست و غلطي ميكنه هيچ وقت هم حاضر نيست در يك گفتوگوي دو طرفه با من و امثال من بشينه و جواب حرف رو با تهمت و تمسخر و ... ميده نه يكبار بلكه هميشه شما يه راه به من و امثال من پيشنهاد كنيد كه اين خشم و نفرت رو بيرون بديم؟؟؟
از طرف ديگه اگر همينكار رو يه منتقد اينطرف انجام بده بايد تهديد به خرد شدن دندان و زندان و... بشه خب بفرماييد اينطور حرفا براي ما تعقيب قضايي داره و جيزه ولي براي ديگران خوب
در نتيجه اين خاصيت دانشجويي كه ساكت نميشه اگر جلوي حرفش رو بگيريد فرياد ميزنه (2551298) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۲۳:۲۱
دانشجو جوگیر ترین عنصر جامعه است.
متاسفانه در طی سالهای طولانی تحصیل در دانشگاه شریف، هیچگاه ندیدم که بحث سیاسی منطقی بین دانشجویان صورت بگیرد..
نمونه ی بارزش اعتراض سیاسی گروهی از اعضای انجمن اسلامی شریف به مجید مجیدی بود که برای اکران یکی از فیلم هایش به دانشگاه آمده بود که خاطره ی تلخی را به جا گذاشت.

هو و جنجال و بر هم زدن سخنرانی مدعوین از نکات منفی دیگری ست که بیشتر هم از سوی منتسبین به اصلاح طلبان انجام می گیرد. (2551308) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۲۴:۰۲
اشکال از این دانشجویان نیست مشکل از جریانهای بالادستی است که در میان آنها القا می کند که هر صدای مخالفی کفر وفتنه است و اصلا نباید بیان شود چه رسد به اینکه شنیده شود. (2551310) (alef-13)
 
يك بنده خدا
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۲۶:۵۵
ممنون از اين مقاله منصفانه (2551312) (alef-13)
 
siaria85@yahoo.com
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۳۵:۱۹
چرا قوه قضاییه آقای شریعتمداری رو به واسطه حرفهای بی سند و زشت محاکمه نمیکند؟سالهاست یه سری اسناد داره که فقط خودش دیده و شنیده (2551335) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۴۰:۵۵
ما که دیگر دانشجو نیستیم چرا سهمی در این مراسم ها نداریم؟ آزادی در سطح جامعه کجاست آیا؟ (2551343) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۵:۵۱:۲۶
دانشجوی بی سواد کاری بجر برهم زدن نظم دانشگاه بلد نیست اگر این کارهارا نکنند چه کار بکنند (2551361) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۰۴:۱۴
چرا همه می خواهند دانشگاه در کنترل خودشون باشه و همه می خواهند برای دانشجوها تعیین تکلیف کنند. چرا همه می خواهند دانشجوها رو با دروغ و فریب همراه خودشان کنند اگه در این سمینارها و جلسات چیزی به دانشجو اضافه نشود
اتلاف عمر جوانان است (2551382) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۱:۰۰:۳۳
دروغ و فریب یا سند افشاگر؟ (2552191) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۱۱:۰۵
دانشگاه محل تعقل است نه تهمت هاي مختلف ومگر دانشگاه دادگاهه كه اين اقايان مي ايند وتهمت ميزنند؟ (2551389) (alef-13)
 
سید
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۵۹:۲۵
افشای اسناد بود نهممت و هر چه بنامید. ظرفیت خود را بالا ببریم! (2552190) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۱۳:۱۶
بعضي فكر مبكنند دانشگاه محلي بري اشتهارشون وتوهين و فحاشي
اشتباه گرفتين (2551393) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۱۶:۴۰
این مشکلات با تداوم این عرصه باز سیاسی و کسب تجربه مرتفع خواهد شد نه با توصیه اخلاقی. جنبش دانشجویی به زودی ضرورت نقد خود را درک خواهد کرد (2551400) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۱۷:۱۵
دانشجویان فعلی دانشگاه ها بین طیف متولدین پس از سال 70 هستند. یعنی کسانی که نه پیش از انقلاب ،نه امام، نه جریان انقلاب، نه اشغال سفارت و نه جنگ تحمیلی را شاهد یا شخصا درک کرده اند. بنابراین سخنرانان باید بپذیرند که با طیف جوانانی روبرو هستند که برای ارزیابی فقط همین مصادیق فعلی را در نظر می گیرند.به گونه ای هیجانی حرف نزنند که گویی در برابریک شومن قرار گرفته اند. جامعه جوانان نیاز به آموزش منطق گرایی و روش های استدلالی دارد. و ساحت دانشگاه نباید به اغراض حزبی و گروهی آلوده شود. (2551402) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۲۴:۲۱
جالبه شما وقتی طیف خودتون براش مشکل پیش میاد میرید سراغ قانون و اخلاق و مرام و...؟
این اقای هادی غفاری را که به قول اون برادر دانشجویان میخواستند بکشند و... (2551418) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۲:۰۹:۴۹
این حرف شما مغالطه است. اگر حرفی درست است باید پذیرفت حتی اگر شخص گوینده خود عمل کننده نیست :) (2552245) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۴۴:۵۲
موافقم!
به نظر من وقتی شما (به هزار دلیل موجه حتی!) حق صحبت کردن را برای مدت طولانی از گروهی بگیری، این گروه به دلیل تجمع نیاز به ادای سخن، دیر یا زود فریاد خواهد زد(!)، ما با عملکردمان به دانشجویان می آموزیم چگونه باشند! تا امروز آموزش داده ایم اگر زورت رسید، صدای مخالف را حذف کن! خوب امروز هم داریم نتیجه همین آموزش را درو می کنیم! چاره ای نیست جز آنکه، افراد مودب از هر گروه را انتخاب کرده و برایشان همانطور که گفتید جلسه مناظره بگذاریم، همانطور که گفتم در این مرحله به نظر من ادب این افراد است که مهم است و نه شهرتشان، دلیل آن هم این است که ما می خواهیم در عمل گفتگو و مخالفت را آموزش دهیم، دانشجو باطنا دانش پذیر است، فن کلام یک دانش است، اگر این را بیاموزیم، آنگاه اگر گوینده توانایی ارائه نقد بدون تهمت را نداشت، دانشجو جلسه را ترک خواهد کرد، وکسی که تنها شنوندگانش نورچشمی هایش باشند، اصولا ارزش توجه کردن را نخواهد داشت! (2551445) (alef-13)
 
مصطفی
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۴۶:۳۲
همه نکات تا حدودی درست و نشاندهنده اینکه ما ته تهش سرتا پا یک کرباسیم ، نه انتقادپذیریم نه ارزشی ، نه به اصول اولیه تمدن پایبندیم نه به قوانین اولیه دین ، فقط سنگ خودمان را به سینه می زنیم از هر کی خوشمون بیاد یک جوری توجیهش می کنیم و .... (2551452) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۴۷:۳۹
اگر همین کار را برای مخالفین شما انجام دهند .آن را عملی انقلابی و خود جوش میدانید.زمانی که جمعی وحشی سخنرانی بزرگان را به هم میزدند آن را اگر تایید نمیکردید.نفی هم هم نمیکردید.اینگونه بی قانونی ها اول توسط چه کسانی و چگونه باب شد؟؟؟؟؟ (2551455) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۱:۳۶:۳۱
من دنبال مصداق سخنان این آقا (یا خانم) هستم میشه یکی چندتا مثال بزنه! (2551926) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۸:۳۰
از زمان اصلاحات که رئیسش گفت میندازیمتون بیرون (2560680) (alef-13)
 
1690
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۴۸:۰۱
ما نفهميدم چرا يه عده هرجي ميخوان ميگن وتمام ابزار رسانه اي دستشونه ولي بعضي كوچكترين حرفي بزنن دشمنو .......... هيچ ابزار رسانه اي هم ندارن (2551457) (alef-13)
 
بیگم خاتون
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۹:۲۸:۳۰
سلام. واقعا راست گفتی. مثل این اصلاح طلبان. هزارتا روزنامه و بی بی سی و وی او ای دارند اما طفلی ها ننه غریبم بازی در می آرند که وای روشنفکر ها را کشتند!
خدا به قلم شما جوهر بیشتری بده.الف جان مردانگی کن و حرف ما را هم چاپ کن. (2553613) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۵۱:۰۹
سلام عزیز
به نظرم مشکل آنقدر که به بیرون از دانشگاه مربوط می شود، به دانشجو ربطی ندارد. بهتر بگویم، دانشجوها بهتر از کسانی که بیرون نشسته اند میتوانند با هم گفتگو کنند، منتها اگر آن بیرونیها بگذارند! (2551464) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۶:۵۴:۲۱
بابا این جا هم همون تعصب استقلال پرسپولیسیه کسی دنبال منطق نیست (2551472) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۰۲:۵۱
اگر سخنران با رعایت ادب و منطق و استدلال سخنرانی کند همه به دور از تشنج حرف هایش را گوش می دهند و هرجا خوششان آمد تشویق می کنند اما یک وقت سخنران غرض ورزی و عناد شخصی را دستمایه انتقام از تفکر غیر از خودش قرار می دهد و به هر شیوه ای از جاسوسی تا ارتباط با اسراییل و الحاد از اسلام سعی در برافروختن آتش کینه جمع مخالف برای بهره برداری سیاسی دارد. در این صورت انتقاد از آشوب و شعار و تشنج در مستمعین به دور از انصاف است (2551487) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۰۳:۰۴
موضوع این مقاله خیلی برایم جالب بود
8سال هیچ تحلیلی به این صورت ازادانه بیان نمیشد ببینید بمحض اینکه طرف مقابل توانست حرف بزند و یا اینکه حرفهایش را بشنوند انوقت است که این چنین تحلیل
میشود
1-سخنرانان از هر طیف و گروهی که می باشند.................
2-بسیاری از دانشجویان باید از این حالت خامی و احساساتی خارج شوند.......
3-تجمعات و سخنرانان باید پاسخ داشته باشند............
همه این موارد از قبل مشخص بود ولیکن چون خودتان در موضع قدرت بودید این موارد را رعایت نمیکردید
امیدوارم نظرم منتشر شود (2551488) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۱:۳۸:۴۱
یعنی شما هشت سال کل مطالب این سایت رو خوندی و الان یادته! دست بردار چقدر تعصب و کینه ........ (2551929) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۴:۰۹:۴۱
بسیارزیبا گفتی احسنت (2552269) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۳۹:۴۴
8 سال با روزنامه هاتون کم تحلیل کردین و هز چی دلتون خواست زدین؟
یادتون رفت کیا عکس رئیس جمهور رو اتش زدن
کیا؟؟؟؟ (2560682) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۰۳:۴۰
صد رحمت به تماشگر نمای متعصب استقلال پرسپولیس
این دانشجو که پول بیت المال داره خرجش مشه هم مثل همونه متعصب + ادعا طاقت گوش کردن هم نداره (2551490) (alef-1)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۰۶:۱۳
سلام
زمانی که بیش از اندازه در گوش جوان خام و پر از احساسی که تازه از محیط دبیرستان وارد دانشگاه شده، و بدون آموزش و پیش زمینه لازم، در گوش او خوانده شود که تو نخبه ای، بار کشور رو دوش توست، آینده سازی ، تحصیل کرده ای و ...
به سادگی جو زده می شود و می توان به راحتی از فوران احساسات او برای منافع خود استفاده کرد (2551494) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۴:۴۲:۰۶
در گوش او خوانده می‌شود که: تو نخبه‌ای! اما بعد از این که فریب خورد و بازیچه دست اهداف سیاسی شد گفته می‌شود: عجب نخاله‌ای! (2552276) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۰۷:۵۵
حال که شاید جناح مقابل شما به خاطر بازشدگی فضا علیه برخی هم فکرانتان مطلبی بگوید به فکر افتاده ایی؟ هشت سال یا خود تهمت زدید از تهمت زننده دفاع نمودید خاطر شریفتان نیست؟ (2551497) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۳۰:۵۷
يعني فكر ميكنيد مي شود يك برنامه در دانشگاه تهران گرفت و جواب پنج سال تهمت هاي حسين شريعتمداري و بقيه را داد؟ (2551518) (alef-1)
 
سام
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۵۷:۲۱
جواب تهمت تقلب را در چند جلسه می شود داد؟ (2551571) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۹:۲۰:۱۴
موضوع تقلب تهمت نبود يك موضوع حقوقي بود كه ميشد بدون هيچ جنجالي مورد برسي قرار گيرد . درست يا نادرست بودن ادعا مسئله اي بود كه مي بايست در نهادي كه خود موضوع شكايت نباشد رسيدگي ميشد . وقتي مدعيون بر تقلب از وزارت كشور و شوراي نگهبان شاكي بودن آنها نمي توانستند بر موضوع اعمال نظر كنند و مي بايست موضوع به يك نهاد ديگر سپرده ميشد كه نشد .
به نظر من در دو سوي ماجرا كساني به عمد به دنبال مقاصدي بودند كه مردم از آنها بي خبر بودن وگرنه همه ميدانيم با شورش و انقلاباتاي يك شبه كه هيچ زير ساخت فكري منسجمي در اقشار جامعه ندارند نمي توان به دمكراسي رسيد . دمكراسي آمپول نيست كه يك شبه درمان كند . مردم به دنبال شورش براندازي و يا هر اسمي كه شما بر آن ميدهيد نبودن . (2552467) (alef-13)
 
دکتر
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۲۳:۳۹
منم اسناد و مدارکی دارم که اقای شریعت مداری با موساد در ارتباطه به وقتش میگم میگم میگم (2552563) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۵۴:۳۳
شریعتمای پاسخ حفهایش را نگرفت بلکه با چشم خودش دید (2551652) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۸:۴۷:۴۹
اگر یک نفر باشد که راست بگویید آن هم حسین شریعتمداری است و اگر می خواهی واقعیت را بفهمی برو روزنامه کیهان را بخوان (2552433) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۴۰:۳۷
تهمت ، کسی واسه تهمت زدن مدرک نشون نمی ده ، مرئین بیاین و باهاش مناظره برپا کنین (2560685) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۳۳:۲۸
دانشجوها اکثرا فرهنگ گفتگوی منطقی ندارند و فقط تشویق و توهین را خوب بلد هستند ! خصوصا آنهایشان که بیشتر ادعای فرهنگ و ازاد اندیشی و تمدن دارند! درست مثل تماشاگران فوتبالی ! در همین سطح!!! (2551521) (alef-1)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۱۸:۵۳
چطور می شود تفکر و منطق و آگاهی را تو کشوری له کرد و بعد انتظار آنچنانی داشت!؟ (2551693) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۴۹:۳۷
بسیجیها امروزی فرهنگ گفتگوی منطقی دارند؟؟ (2551752) (alef-13)
 
پرویز
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۸:۲۰:۳۶
طرز صحبت کردن شما الان درسته؟!؟ دانشجوها اکثرافرهنگ گفتگو منطقی دارند. چیزی که وجود نداره فرهنگ پذیرش نظر افراد دیگری هست که با شما موافق نیستند.دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد (2552406) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۷:۳۷:۴۵
بعضی ها همیشه مصونیت دارن
که از قصا همفکر اقای توکلی هستند (2551530) (alef-1)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۶:۱۲:۳۴
اگه یه اصلاح طلب یک صدم تهمتهایی و فحاشیهایی که این آقای شریعتمداری می کنه می کرد 10 سال زندان روی شاخش بود. (2552288) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۶:۱۳:۴۴
این چه عدالت قضایی است که این آقا با اینکه روزنامه اش سالهاست تبدیل به فحش نامه و تهمت نامه شده است آزاد است و حتی پایش به دادگاه نرسیده و یک روز هم روزنامه اش تعطیل نشده است؟ اگر بنا بر عدالت است عدالت باید برای همه باشد نه یک گروه خاص. (2552289) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۰۳:۳۲
آقای تحلیلگر محترم سایت الف,
مشکل اینجاست که آنقدر دانشجو بغض دارد که نمیداند چگونه خالی کند ایراد از دانشجو نیست ایراد از مسئولینیست که با ایجاد فضای یک طیفی و بسته بغض فروخفته در دل دانشجو ایجاد کردند!!!
دانشجو وقتی 4 سال زیر بمباران یک جریان سیاسی خاص قرار گرفته و گوش شنوا برای حرف هایش نبوده انتظار دارید بعد از 4 سال فشار الان به راحتی اجازه دهد سخنران آن طیفی که دانشجو ازش دل پر است راحت در دانشگاه سخنرانی کند؟ 4 سال وضعیت کشور را آنگونه اداره کردند و الان هم میگویند احمدی نزاد که اصولگرا نبود (کی بود کی بود من نبودم!!!)
امیدوارم سایت الف سانسور نکند!!! (2551584) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۰۲:۱۰:۲۶
عزیزم فکر نمی کنی دانشجوی 4 سال پیش هر مقطعی هم که بوده الان باید فارق التحصیل میشده؟ شاید هم از نابغه های روشنفکر بوده و هر ترم مشروط میشده که هنوز بعده 4 سال دانشجوی/ چه خفقانی چه کشکی؟ الان کدوم یکی از این دوستانی که جیغ و داد میفرمایند در 4 سال پیش ساکت و ارام بودن. نشریاتشون هست (2554048) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۳۵:۳۰
اون موقع که تریبون ها صد در صد دست دوستان شریعتمداری بود و هم تهمت میزدند هم دانشجویان را ستاره دار و بازداشت میکردند هم بیت المال را به تاراج میبردند کسی از این نصیحت ها نمیکرد. (2551627) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۳۷:۲۵
صحبت های آقای شریعتمداری مستدل و با سند و مدرک بود. ایشون گفتند قراره کتابش منتشر بشه. پس حرف های ایشون تهمت نیست (2551630) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۵۱:۱۷
احتمالا با بودجه ملت ایران منتشر میشه و با بودجه ملت ایران خریداری میشه (2551755) (alef-13)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۰:۰۶:۰۷
چه استدلال با منطقی! دوست عزیز یه سوال از شما دارم :
چرا آقای شریعتمداری اسناد و مدارک مستدل (؟!) خود را در اختیار قوه قضائیه قرار نمیدهد؟! و با این اسناد به قول شما مستدل به دو قطبی شدن جامعه ادامه میدهد؟ (2551781) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۲:۲۰:۵۰
اگر سند و مدرک دارن، چرا چهارساله در روزنامه ی وزینشون منتشر نمیکنن و مدام به آینده ای نا معلوم موکول میکنند؟

تا وقتی سند ارائه ندن، تهمت هست. (2551979) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۳:۵۲:۰۸
منفی (2552268) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۹:۳۵:۲۹
آقا بگید قربون دستش چاپ نکنه ما حرفشو قبول داریم همون روزنامش کافیه...بدبخت مردم ما که پول نفتشون خرج چاپ کتابای این آقا و روزنامه ی پرمغزش میشه!!! (2552486) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۳۸:۱۱
توقع باید منطبق با واقعیت باشد در جامعه ایکه امام جمعه اش فک و دندان مخالف فکریش زا هدف میگیرد از یک جوان بیست ساله چه توقعی میتوان داشت . امام جماعت نه روستاییدور افتاده بلکه شهر شعر و ادب شیراز . (2551632) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۸:۳۹:۴۸
اگر اين دانشجويان انرژي خودشون خالي نكنن كه امثال شماها خيلي وقت پيش بايد بساط جمع مي كرديد... (2551634) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۰۷:۵۳
تیتر مقاله شما را خواندم ذهنم رفت جا ی دگر . مقاله را خواندم دیدم عجب حرف حسابی نوشته اید .چقدر خوب و منطقی . انوقت یکی مثل ان اقای در صدر کامنت ها می نویسد منتظر دستور شما بودیم . دل که کور شد همه چیز فیلتر می شود . خدایا خودت بفریادمان برس . (2551678) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۴۵:۳۹
شما چشم پزشک دل هستید؟ آن هم از راه دور و با خواندن چند کلمه از نوشته یک شخص!؟؟ (2552175) (alef-13)
 
آریو
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۲۰:۳۷
دیگه امروز همه میدونند که کیا جاسوس صهیونیستها هستند. از قدیم گفتند کافر همه را به کیش خود پندارد. یک سری به روزنامه ها و شبکه های اجتماعی صهیو نیستها بزنید خواهید دید که آمریکاییها ، انگلیسهای کثیف و اسراییلیها ی بچه کش از کیا دفاع میکنند. (2551695) (alef-13)
 
واقع بین
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۰۸:۳۴
جاسوس کسی است که به این راحتی قابل تشخیص نباشد اگر اینگونه جاسوسها را شناسایی می کنید سخت در اشتباهید چون انها کاری نمی کنند که جاسوسانشان لو بروند.اگر میخواهی بدانی چه کسی جاسوس است به حرفها توجه نکن در عمل ببین که عملکرد چه کسانی به نفع کشورهای دشمن تمام می شود.... (2552538) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۲۹:۵۸
در همین مجلس هم هر کی می خواد وزیر بشه بی دلیل و بدون هیچ دادگاهای سریع می بندنش به فتنه ای که سرانیش هم باز بدون هیچ دادگاهی در حصر هستن. وقتی نماینده مجلس رعایت نمی کنه دیگه از دانشجو هم نباید انتظار داشت. (2551720) (alef-13)
 
ذاکر
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۳۱:۱۶
با سلام. جای بس تعجب اوره ک سایت الف هم از همفکران و هم حزبی هاشم داره نقد میکنه.متاسفانه اقای شریعت مداری مثه بعضی ها ک در گذشته خوشونو فرد سالم و بقیه رودزد میدونست تفکری داره . جناب حسین جان افکار شما دیگه تاریخ مصرفش گذشته خدا و کیلی با اون تهمت و افترا ک میزنین. (2551723) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۱۰-۰۱ ۲۲:۴۳:۱۹
یادت باشه شریعتمداری مدرک نشون میده
به خدا اگه ذره ای از حرفاش تهمت بود تا حالا اصلاح طلبا حداقل 1000 بار کشونده بودنش دادگاه
بابا یکی از شمام بیاد با مدرک بگه این حرفها تهمت
نه اینکه اصل مسئله رو پاک کنین (2560694) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۱۹:۵۴:۳۲
ببخشید اگر چیزی نگید میمیرید (2551759) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۰:۱۱:۵۱
به نظرم دراین چندسال اخیرمامردم وبخصوص صاحبان قدرت ازنظراخلاقی خیلی سقوط کردهایم به راحتی به افرادی که باافکارمازاویه دارندتهمتهای ناروامیزنیم بدون اینکه سندی داشته باشیم وتاسف بارتر اینکه قوه قضافقط تماشاچیست جای امام خالیست تاببیند مدعیان دینداری چگونه چوب حراج به باورهای مردم میزنند (2551791) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۵ ۲۰:۱۴:۴۸
90 درصد دانشجو ها در این کشور شعور سیاسی ندارند.

این نقد است. اتهام نیست. (2551796) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۰۳:۴۰
درود بر شریعتمداری بزرگ ، حرفهای ایشان همه با سند بود و جناح مخالف چون حرف منطقی نداشتند فقط سوت و کف می کشیدند . (2552140) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۴۲:۰۵
ایناتوفامیل هم گردن کلفتی به افرادفامیل می کنندازشون بیشترازاین انتظاری نیست فکرمی کنندانقلاب وایران قباله اجدادی شونه ازبرج عاجشون پایین بیانیستن به هرکس یک انگی می زنند اصلن هم دلشان برای انقلاب واسلام وایران نمی سوزه وگرنه این قدتفرقه افکنی نمی کردن (2552172) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۰:۴۴:۰۵
سید محمد خاتمی 8 سال رئیس جمهور این کشور بود. بهترین دوران در تمام زندگانی ما در ریاست جمهوری او گذشت. حالا یکی پیدا بشود که توی چشم ما نگاه کند و درباره این شخص عزیر حرف مفت بزند؟ چیزهایی بی‌ارزشی بگوید که از بس تکرار کرده نخ نما شده و در هیچ دادگاهی هم اینها نه مدرک محسوب می شود و نه اصلا مسموع خواهد بود؟ هیچکس هم کمتر از گل به او نگوید؟ مودبانه بنشینیم و گوش کنیم که با گستاخی و نادانی به هر چه چیز خوب در این کشور تف بیندازند؟ سکته می کنیم که!
از هفت دولت هم ازادند. هیچکس هم برای حرف‌هایشان دلیلی نمی خواهد. (2552173) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۲:۰۹:۴۳
واقعا از تعداد لايك هاي هر نظر ميشه فهميد مردم ايران چي و كيو ميخان (2552244) (alef-13)
 
مريم
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۳:۱۱:۰۰
با سلام متاسفانه به بهانه سخنراني در دانشگاه جلسه فحاشي تهمت زدن افترا به كساني كه براي اين كشور زحمت كشيدن و مي كشن اقايان مسلماني و پايبندي خود را در تهمت نا روا مي دانند تا كسي جرمش در دادگاه محرز نشده نمي توان گفت محكوم و لي اين اقايان محكوم مي كنند و حكم صادر مي شود ايا اين است مسلماني ما در زماني كه كشور نيازمند همدلي و همراهي و امنيت و اسايش است قدر اين نعمت را نمي دانيم كه بالاترين نعمت امنيت است كه الحمداله به لطف خدا و فرزندان غيور ايران داريم پس چرا به همديگه انگ بي وطني وطن فروشي مي زنيد مگر مملكت فقط مال شما است كه سينه چاك مي كنيد و فحش مي دهيد ذهن دانشجويان را خراب نكنيد دانشگاه محل تعليم و تر بيت است نه گنگره و نه حزب (2552262) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۶:۱۱:۱۴
بسیار خوشحالم که در این کشور تندروها هم می توانند بیایند در دانشگاه حرف بزنند. اشکالی نداره. باید دموکراسی رو تمرین کنیم. گرچه این آقایان توی 8 سال گذشته هیچ تریبونی در دانشگاه به اصلاح طلبها ندادند اما دولت اعتدال نباید مثل آنها رفتار کند. اشکالی نداره. خیلی هم خوبه. (2552287) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۱۷:۲۴
در مورد نکته ی دوم:
اولا کجا میتونن به جز اینجا فریاد بزنن و نظرشون رو بگن، توی صداوسیما؟توی خیابون؟ کجا؟ مجبورن اینجا فریاد بزنن چاره ای نیست. همچین سرکوب کردن این صداها رو که مسئولان باورشون شده دیگه طرفداران موسوی و کروبی و سبز ها دیگه وجود ندارند.
اگر سبزها می گفتند دندان های شریعتمداری را خرد می کنیم، در شان دانشگاه نبود. وگرنه فریاد زدن و اعتراض کردن حق داشنجو هست. اخیرا امام جمعه ی شیراز گفت دانشجویان بسیجی دندان های فلانی را خورد می کردند اگر فرار نکرده بود و شما نگفتید در شان دانشگاه و دانشجو نیست (2552316) (alef-13)
 
یک کلام
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۳۰:۵۵
آقای تحلیلگر اگر حرفهای شریعتمداری درست باشد باید تمام دستگاههای امنیتی کشور و مدیران آنها در 20 سال گذشته دشمن ملت و ضد انقلاب بوده اند (2552330) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۳۷:۵۵
گفته ها و شعارهای این همایش را به این دلیل منتشر نمی کنید که میدانید هر چه گفته شد تیشه ای بود بر ریشه دروغها و مردم مردم کردنهای 5 ساله ی هم فکران شما!!!! چون اگه چه برا خود مردم مشخص بود ولی در رسانه هم باید اعتراف کنید 5 سال سرکوب نتیجه نداشت که نداشت!! (2552347) (alef-13)
 
یزدان
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۵۱:۳۶
این شریعتمداری اصلا به دل نمی نشیند (2552372) (alef-13)
 
مودی
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۷:۵۳:۳۷
جناب آقای زند ؛شما هم مثل هر کسی حق دارید طرفدار و یا مخالف یک شخص گروه و یا جناح باشید و صد البته این درسخنان شما کاملا مشخص است ؛اما تعجب من در این است که چرا شما فقط بعد از سخنرانی های افراد یک طیف مشخص این چنین در مقام نصیحت و نسخه پیچی بر می آیید.
چرا هنگامی که در 16آذر دولت تقریبا اکثر سخنرانان طیف منتقد خود را به دانشگاهها راه نداد چیزی نگفتید؟؟ ضمنا اینکه میگویید نباید به راحتی تهمت جاسوسی و وطن فروشی و... زد درست اما شما چند پهلو حرف زدید و مشخص است که این حرفها را فقط برای نقد شریعتمداری مدیر مسئول کیهان گفتید ...اولا شریعتمداری اصلا از طیفی نیست که معتقد به عدم وجود آزادی بیان در مملکت است دوما از معدود افرادی است که هر چه میگوید سند آنرا همراه خود دارد و منتقداان و مخالفانش هر بار که او را تهدید به دادگاه کرده اند فقط برای انحراف افکار عمومی و شانتاژ تبلیغاتی بوده است و به ندرت به دادگاه رفته اند مثال آن همین ادعای شریعتمداری برای ملاقات خاتمی و جرج سروس یهودی و عدم رفتن به دادگاه از سوی خاتمی است.
این رسم مخالفان شریعتمداری است که هر چه دلشان میخواهد کل نظام را زیر سئوال میبرند و بلافاصله داد میزنند که آزادی نیست ...شما را چه میشود آقای زند تعلق خاطرتان به یک جناح و گروه خاص اشکالی ندارد اما بی انصافی و وارونه حرف زدنتان درست نیست... (2552378) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۰۸:۲۴:۳۸
حق با ذاکر است (2552410) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۰۱:۰۳
بعضیها جنجال وبی منطقی نون وآبشون هرچه فضاآرامترباشدبراشون مضرتره اصلابه قول بنده خدائی آرامش سمی ست برای آنها (2552523) (alef-13)
 
سهراب
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۰۷:۵۵
"چرا به سخنران اجازۀ صحبت نمی دهند و مرتب میان سخنان او شعار می دهند و با فریاد ها و سوت و کف های احساسی جلسات را تبدیل به میتینگ هایی بی نتیجه، شلوغ ، عصبی و سطحی می کنند؟ "
يعني اگر بعد از هرجمله سخنران ،يكي با صداي بلند وتمرين شده بگويد "تكبيييير"وحاضران يك متن طولاني را با مشتهاي گره كرده بخوانندبهتر است؟ (2552537) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۴۳:۲۸
با سلام مطلب خوبی بود انصافا باید از چنین مطالبی استقبال کرد ، حرف درست از زبان هر کس گفته شود پسندیده است.باید بپذیریم که نه تنها فضای دانشگاه ،که فضای کل جامعه ،بدلیل سانسور نظر مخالف در سال های متمادی بخصوص در رسانه ملی بسیار ناسالم و بحران زا شده است.این بعهده بزرگان اخلاق است تا به میدان بیایند،البته اگر بی اخلاقان بگذارند. (2552599) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۰:۵۳:۵۴
با سلام ..جناب زند خواهش میکنم عکس یکی از همفکران ارزشی خودتان را که در سایت انصاف نیوز زده و حرکت رکیکش را ببینید و قضاوت کنید و جواب دهید که انانی که به نظر شما اصولی و ارزشی هستند این طور رفتار میکنند.????شرم آور نیست که یک دانشجو با آن ظاهر که گول زننده است این رفتار را بکند ماچگونه به نام اصول به خود اجازه هر کاری را میدهیم و به دیگران اجازهنمیدهیم حتی از خود دفاع کنند .... (2552613) (alef-13)
 
دانش
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۱:۳۶:۴۳
دوستان عزیز حاضر در بحث،
۱-یکی به نام ارزشها طرف مقابل رو میکوبه و دوره بعد طرف مقابل بن نام آزادی جبران میکنه.
۲۰- برای آزادی آنقدر باید فضا باشد تا با ممارست و تجربه کردن به ایده آل ها رسید.
۳-این وظیفه حکومت در قبال مردمش هست و باید صبر و تحمل داشت تا به سطح تعادل رسید.همانطور که چندی پیش غربی ها رو با شعور اجتماعی دانستند و ما ایرانی هارو نه.البته درست است ولی این وظیفه حکومت هست.
۴-لطفا پشتیبانی رو از گروهای فشار بردارید از هر سمت و سویی که هستند تا راه تجربه آزادی مهیا شود. (2552714) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۱:۴۶:۲۴
الف


تو خوبی (2552761) (alef-13)
 
اشنای 7
۱۳۹۳-۰۹-۲۶ ۱۵:۵۳:۴۸
ای کاش در دولت گذشته هم طرف مقابل اجازه سخنرانی در این گونه محافل را داشت (2553279) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۰۶:۲۳:۲۹
من نمی دانم چه اصراری بر انجام فعالیت های سیاسی در دانشگاه است؟؟ یعنی چه که دانشجو باید سیاسی باشد اما زیر بار گروه های سیاسی خارج از دانشگاه نرود در عمل مشخص شده چنین چیزی عملی نیست همه فعالان سیاسی دانشگاه در حقیقت آبشخور فکری و عملیاتی خود را از بیرون از دانشگاه می گیرند آنکه بیرون از دانشگاه اصلاح طلب است در دانشگاهنیز تلاش بی حدو حصر برای جذب افراد به این آبشخور را دارد و آنکه اصولگر نیز به همچنین اصلا این تفکر سیاسی کردن دانشجو و اهمیت دادن به فعالیت سیاسی وی اشتباه است دانشجو باید دانش بجوید نه در پی فعایت سیاسی آن هم در دانشگاه باشد نتیجه هم همین است تعدادی جوان پر شر و شور که تمام هدفشان نفی مخالف خودشان است و از هیچ اقدامی برای نیل به این هدف ابایی ندارند اینان در دانشگاه با این نوع فعالیت سیاسی تنها دیکتاتوری را یاد می گیرند و نفعی هم برای ارتقای علمی کشور ندارند چند نفر از این فعالان دانشجویی سالهای 60 تا 70 الان نابغه علمی شده اند؟؟ جر منافع مادی و کسب مقام سیاسی نتیجه ای هم داشته؟؟ سیاسی کردن دانشگاه از ابتداء بد تعریف شده و بد عمل شده در هیچ جای دنیا دانشگاه به عنوان محل ایراد سخنان سیاسی رئیس جمهور یا تشویق به موضع گیری های سیاسی دانشجویان انتخاب نمی شود ولی در ایران علیرغم روند منفی ای که این گرایش در بی توجهی به علم در دانشگاه ها ایجاد کرده هر روز داریم بر این دامن می زنیم و اساتید دانشگاه شده اند تئوری پرداز سیاست و اقتصاد و فرهنگ و جامعه بدون اینکه اصلا اعتنایی به وظیفه اصلی خویش به عنوان استاد دانشگاه جهت آموزش دانشجو و تربیت علمی وی بنمایند (2554091) (alef-13)
 
سلام
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۳:۰۴:۲۴
چرا اگر اين حرفها تهمت است خاتمى از او شكايت نميكنه؟!!!! (2554291) (alef-13)
 
علی از هشترود
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۱۷:۵۱:۲۱
تا حاج حسین ها آزادانه تهمت می زنند و هیچ مسئول قضایی رسیدگی نمی کند ، از دانشجو انتظار آرام مثل بچه محصل نشتن را نداشته باشید. باید دانشجو معتقد باشد شخصی که حرف می زند پاسخگو هم خواهد بود (2554552) (alef-13)
 
علی بالا
۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۲۰:۲۱:۲۵
نظر من اینست که همانطورکه درجامعه اگر دستمال یک خانم بیوه خوشگل پولدار زمین بیافتد ده نفر میدوند تا ان دستمال را ازروی زمین بردارند وتقدیم خانم بکنند اما اگ مثلا پیرمردی درگوشه ائی ازحال رفته ورو بموت باشد بیخیال کنارش رد میشوند کسی ازانها نمیپرسداینها همان دانشجویانی هستند که 18 تیر کذائی بخاطر ثواب اخرت ازطبقه سوم به پائین پرت شان میکردید بعضی ها اشک تمساح هم ریختند اما معلوم نشد انها کی بودند وازطرف چه کسی تیر شده بودند تا حالا سه چهارقاضی القضات هم عوض شده هیچکدام باین موضوع نپرداخته اندهمه میگویند دانشجو بیداراست دانشجو اگاه است وبعد ش هم میگویند شمارا فریب دادند مواظب باشید سیاست بازها ابلیسند فریبکارند اهریمنند سیاست پدرمادرندارد اما همه میدانیم این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی قیافه واقعی اینهارا بعد ازانتخابات ببینید میفهمید که اوضاع ازچ قراراست (2554698) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۸ ۲۲:۵۸:۲۳
عیب نداره اینا همه بچه های خودمونن دوستشون داریم و به همه شون احترام می گذاریم بلکه احترام متقابل باشد من خودم دانشجو ندارم ولی جدی می گم همه دانشجو ها را دوست دارم. (2555951) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۰:۰۱:۴۵
سلام
خيلي جالبه دادكاهها كه كلا با حروف الفبا متهمان رو اعلام ميكنند و افتضاحات رو هم كلا پنهان ميكنند يك حكم الكي بي نتيجه براي ميلياردها اختلاس مي دهند پس شمادر مورد كدوم اتهام اثبات نشده دادگاهي صحبت ميكنيد؟ اتهامات اصولا اثبات شده يا نشده كلا فقط روكش ماستمالي ميخورند... تريبون دانشجويي كم رمق و تازه از فشار دست رها شده را خيلي بي انصافانه نقد كرده ايد اگر واقعا دل و جرات داريد جريانات وحشتناك با سند و دليل را نقد كنيد....كه نميكنيد چون مطمئنم شما با اين قلم وابسته به جاهاي سالمي نيستيد (2556352) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۹-۲۹ ۱۹:۰۲:۲۹
شغلت چیست؟ فتنه انگیزی! نه! اصلاح طلبیم! می خواهیم بشریت را اصلاح کنیم اما خودمان هم نمی دانیم می خواهیم چه کار کنیم و چیکار می کنیم! (2557246) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.