نظر منتشر شده
۴۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 258377
آیا امام گفت: "آب و برق مجانی می شود"؟!
بخش تعاملی الف - سهراب زند، 11 بهمن 93
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۷
 

مطرح شدن و پرداختن صریح و بی تعارف به شبهات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، نه تنها امری پیراسته از عیب است، بلکه تکلیفی ضروری و لازم برای آگاهان و دوست داران انقلاب است. و البته بی پاسخ گذاشتن این شبهات و میدان را برای مخالفین و نا آگاهان خالی نمودن عیب و کم فهمی است. در پاسخ به شبهات هم باید بی تعارف بود و صریح، چرا که پاسخ دادن های آبکی و تعارفی نه تنها شبهه را حل نمی کند، بلکه ممکن است بر حجم شبهه هم بیفزاید!

یکی از شبهات مطرح راجع به انقلاب و امام راحل (ره)، عدم تحقق وعدۀ امام راحل مبنی بر" مجانی کردن آب و برق"، به مردم است.

ادعا می شود که امام، در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷در بهشت زهرا سلام الله علیها به مردم وعده داد که به شما آب و برق مجانی می دهیم و به این وسیله و با وعده های غیر واقعی درصدد فریب و همراه نمودن مردم بر آمدند. امری که با سیرۀ امام (ره) اصلاً قابل جمع نمی باشد و این مسأله برای دوست داران و یاران امام، امری بسیار ناراحت کننده و سؤال برانگیز است. عده ای از منتقدین نیز معتقد هستند اصلاً اصل چنین وعده ای از لحاظ کارشناسی صحیح نیست و همان بهتر که محقق نشد. چرا باید توزیع انرژی رایگان باشد؟ آنهم برای مردم ما که این قدر در مصرف بی رویه کارنامۀ غیر قابل قبولی دارند! و معتقدند اصل وعدۀ مذکور یک وعدۀ غیر کارشناسی و ناپخته می باشد.

اما چند نکته در پاسخ به این مسأله:

۱) به ادعای منتقدین و مخالفین، این سخنان پس از پیروزی نهضت است. شاه فرار کرده است، امام با استقبال بی نظیر و عاشقانۀ میلیون ها نفر، پس از سال ها تبعید به ایران آمده است. مردم چنان شوق و شوری به امام دارند که از مهرآباد تا بهشت زهرا به دنبال ماشین امام می دوند، با قطع پخش تلوزیونی سخنرانی امام، در بسیاری از شهرها مردم از عصبانیت تلوزیون ها را می شکنند و به خیابان می ریزند. رژیم شاه و دولت مقوایی بختیار، در حال غرق شدن دست و پا می زند و هرگز امیدی به موفقیت رژیم گذشته نیست.

بااین مقدمه روشن می شود که امام با این وعده ها انقلاب را به پیروزی نرسانده و توده ها را برای انقلاب اسلامی مورد نظر خود بسیج ننموده است چرا که قبلا این اتفاق(پیروزی انقلاب) افتاده است. پس مردم با وعده های آب و برق مجانی و قیام نکرده اند. اما این شبهه به جای خود باقی است که امام این وعده را برای به شور و شوق درآوردن مردم، و حمایت آنان در ادامۀ راه، بیان فرموده باشند!

حالا بپردازیم به مستندات و اصل سخن امام راحل و توضیح آن. سوال اول این است که:

چه کسی اولین بار این وعده را به مردم داد؟

این وعده (مجانی کردن آب و برق) به هیچ عنوان در بهشت زهرا، یعنی در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ از طرف امام بیان نگردیده است! از بسم الله سخنان امام تا والسلام آن چنین جمله ای وجود ندارد که عده ای ادعا می کنند چرا سخنان کامل امام در بهشت زهرا پخش نمی شود؟!(متن کیهان وقت در سایت ها موجود است از بسم الله تا والسلام)

اولین بار این وعده در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۵۷ توسط سخنگوی دولت موقت، عباس امیر انتظام با قیدی قابل تأمل اعلام می گردد:" برای کم درآمدها آب و برق مجانی می گردد."

با بررسی ها بعمل آمده مشخص می گردد که امام سه بار راجع به آب و برق مجانی سخن گفته اند؛

مقطع اول این سخن نه در بهشت زهرا، که در پیام ۱۴ ماده‌ای نهم اسفند سال ۵۷، قبل از ترک تهران به مقصد قم با توجه به وضعیت حاکم بر کشور و بالا رفتن انتظارات مردم و قول و قرارهای بعضی سران و رهبران انقلاب بعد از اعلام دولت موقت، خطاب به ملت ایران می‌فرمایند:

«من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگر فعلا برای طبقات کم‌بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان‌ برانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده‌اند و با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت‌ها برطرف خواهد شد، سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد.» (صحیفه امام، ج۶، ص۲۶۲)

با فاصله یک‌روزه از پیام قبلی، در بدو ورود به قم (۱۰ اسفند ۵۷) در سخنرانی مدرسه فیضیه فرمودند: «ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها. دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم.» (صحیفه امام، ج۶، ص ۲۷۳)

مجددا روز بعد (روز جمعه ۱۱ اسفند ۵۷) در کتابخانه مدرسه فیضیه (خطاب به خبرنگار روزنامه اطلاعات) می فرمایند: «هر چه زودتر باید مشکل مسکن برای بی‌خانمان‌ها و فقرای ایران حل گردد و برای هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق برای فقرا و بی بضاعت‌ها باید مجانی گردد. به نظر من بیشتر انقلابیون واقعی یعنی آنها که نیروی عظیم و کوبنده این انقلاب بودند، مردم غیر مرفه بودند. کسانی که بیشترین کشته ها را دادند و با نیروی ایمان واقعی و اعتقاد راسخ، باعث پیروزی انقلاب شدند، همان کسانی بودند که به هیچ وجه اشرافی و مرفه نبودند و از طبقه پابرهنه بودند.» (صحیفه امام، ج۶، ص ۲۹۷)

در سخنان حضرت امام (ره) دو نکتۀ مهم به چشم می خورد. اول اینکه این وعده، وعده ای موقتی است اولین بار امام (ره) از کلمۀ "فعلا" استفاده می کنند و بدین صورت، جواب یکی از سؤال ها حل می شود که می گفت توزیع رایگان انرژی به مردم، امری غیر کارشناسی است. چرا که امام چنین تفکری ندارد و ناظر به فقر و سختی فعلی وعده ای را مطرح می سازند نه یک سیاست اقتصادی دائم و البته امام در سخنرانی ۱۰ اسفند تأکید می کنند که هدف ما این مسائل نیست بلکه هدف اصلی ما از انقلاب رشد رفاه معنوی شماست و شما به این رایگان شدن برای مستضعفان دلخوش نباشید.

دوم اینکه این وعده در هر سه مرتبه برای مستمندان ذکر شده است نه عموم مردم که این هم تحقق یافت. تحقق آن به این گونه بود که میزان مشخصی از مصرف تا مدت ها بعد از انقلاب رایگان بود و افزایش مصرف نسبت به آن میزان معین هزینه داشت، ضمن اینکه برای تحقق وعده های اقتصادی امام (ره) حساب صد امام- کمیتۀ امداد امام خمینی- بنیاد مسکن- بنیاد مستضعفان- جهاد سازندگی و... راه اندازی گردید و با بضاعت خود به سرعت به سامان دادن وضعیت معیشتی، بهداشت و بی سرپناهی فقرا در سراسر کشور پرداخته شد به گونه ای که پدیده های زشت و ناراحت کننده ای در عرصۀ کلان شهرها مانند حلبی آبادها(شهرک هایی که خانه های آن از حلب های مصرف شده و تخته چوب و نایلون ساخته می شد و فقرا با زن و بچۀ خود در آن زندگی می کردند!) زندگی های خرابه نشینی و ... از چهرۀ شهرها زدوده شد.

البته این ها همه با در نظر گرفتن این است که دشمنان داخلی و خارجی هرگز نگذاشتند امام راحل و دولت های زمان ایشان، یک روز را با آرامش به رهبری دینی و مادی و معیشتی مردم بپردازند.

یک روز کودتای نوژه، یک روز غائلۀ کردستان، یک روز خلق عرب، یک روز ترکمن صحرا، بار دیگر دمکرات آذربایجان، اینها با هزینه های جانی و مالی به سختی حل می شد، هشت سال جنگ ویرانگر آغاز می گردید! و البته همۀ اینها در شرایط تحریم های سخت اقتصادی باید مدیریت می شد، عمر رهبری امام راحل به روزهای سختی گذشت که دشمن هر روز منتظر سقوط اصل این انقلاب بود اما امام امت با تمام گرفتاری ها ذره ای از محرومین غافل نبود و دستگاه ها و مراکز مرتبط در حال لبیک به فرمان حمایت از مستضعفین بودند و البته باید به رهبری امام و قاطبۀ مسئولین آفرین گفت که تا انتها آرزوی سقوط اقتصادی و پشت کردن مردم به انقلاب و نظام را به گورستان آمال و آرزوهای دشمنان این ملت فرستادند.
۱۳۹۴/۰۷/۰۴ ۱۱:۲۴
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۵ ۱۴:۴۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۴ ۰۶:۲۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۱ ۰۷:۰۷
 
۱۳۹۳/۰۹/۲۵ ۱۴:۵۱
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۵ ۱۱:۵۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۲ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۱ ۰۷:۵۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۸:۰۲
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۷:۳۵
 
 
کلمات کلیدی : سهراب زند
 
خرزو خان
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۲:۵۵:۰۸
پول آب را بدهیم ؛ پولِ برق ، جدا ! (2651874) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۴ ۰۸:۴۸:۵۵
نوشتن این مقاله های مسخره بیشتر نمک به زخم مردم پاشیدن است.
آب برق مجانی حتی اگر گفته شده باشد هم منطقی نیست. اما بروید ببینید در این 36 سال چه گلی به سر مردم زدید. نمی خواهم ناشکری خیلی چیزها را بکنم اما بروید مقاله بنویسید راجع به کم کاری هایتان، راجع به مسئولین بی لیاقت.
چرا راجع به سخن امام که فرمود نگذارید انقلاب دست نااهلان بیافتد مقاله نمی نویسید؟ چون باید بنویسید :

بسم الله الرحمن الرحیم

امام راحل ما نتوانستیم انقلاب را از نا اهلان حفظ کنیم که هیچ ، نا اهلان به همه جای این انقلاب نفوذ کرده اند

والسلام

مردم نجابت بخرج می دهند، مسئولان دارند سوئ استفاده می کنند !

کجای کشور ما بوی امیرالمومنین می دهد ؟ کجاست عدالت ؟ کجاست آرمان ها ؟

دین مردم را بهتر کردید یا دنیایشان را ؟ من در خیابان با دیدن اکثر بانوان شرمم می شود یکی از خارج بیاید و ما به او بگوییم اینجا کشور اسلامی است. در اداره شرمم می شود بگویم اینجا رشوه نه تنها خلاف قانون است که خلاف شرع است و ...

دنیای مردم را هم که فکر کنم کاری نمی کردید خیلی بهتر بود ! (2659056) (alef-13)
 
متعجب متاسف متحیر
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۳:۰۱:۱۱
آب و برق مجانی نمیخوائیم .
فقط آب و برق رو با ما به همون قیمت انتقال به افغانستان حساب کنید .
آخه ما ایرانی هستیم و ساکن این وطن !!! (2651895) (alef-3)
 
اسمان
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۳:۲۱:۰۷
حرف سخنگوی دولت که حساب نیست. (2651950) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۳:۲۹:۱۲
.بسیار روشن کننده بود ممنون (2651982) (alef-3)
 
سلام
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۱:۰۲:۰۰
با پوزش من قسمتی که در ده اسفند 57 بود را گوش کردم و درست هست بنابر این نیازی به چاپ نظر قبلی نیست ممنون (2653203) (alef-3)
 
hamid
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۳:۲۳:۴۷
متشکرم
وقتی از امام عزیز ما هیچ چیز پیدا نمیکنند مجبورن به این مسائل سطحی و پیش پا افتاده استناد کنند (2653423) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۴:۱۷:۱۸
دوست عزیز، ما به لطف تلویزیون خودمون از اول تا آخر نطق اما رو صدبار شنیدیم. مساله این نیست که ایشون کی گفتن، مساله اینه که بالاخره مطرح شده، حالا با قید "برای کم درآمدها" (2652124) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۴:۲۰:۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار عالی بود کاش در اخبار سراسری و یک برنامه تلوزیونی هم بیان می شد (2652136) (alef-3)
 
هادی
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۴:۲۷:۰۰
استفاده کردیم متشکریم (2652150) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۴:۳۳:۴۸
بسیار عالی و کامل......ممنون از روشنگریتون .....امیدوارم مردم درک کنند.. (2652174) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۴:۳۶:۲۳
ممنون از این اطلاع رسانی چون واقعا نسبت به این شبهه هیچ پاسخی نداشتم که به پسرم بدهم (2652182) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۵:۴۳:۵۷
البته دولت کنونی تلافی همه کذشته را در آورده است هر قبضی که می آید نسبت به قبض قبلی تا 50 درصد افزایش قیمت دارد . (2652410) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۵:۴۶:۰۵
فتوا و حکم فقیه بر مبنای محاسبات روز قابل تغییر است
---
اگر هم امام رضوان الله تعالی علیه در باره ی پول آب و برق و خدمات حکومتی دیگر با محسابات شرعی و عقلی روز چنین گفته باشند گفته ایشان نه فتوا بوده و نه حکم، بنا بر این و حتی در صورت فتوا و حکم بودن گفته ، فقیه با محاسابات شرعی و عقلی جدید می تواند فتوا و حکم خود را تغییر دهد و یقینا چنین روشی نزد همه ی فقها معمول و مرسوم بوده و هست و هیچ عیب شرعی در آن نیست. (2652420) (alef-3)
 
ایوب
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۶:۲۰:۵۱
خیلی وقت بود بدنبال پاسخ این مسئله بودم.
ممنون (2652538) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۶:۵۵:۱۴
شما لطف کنین همه ی سخنان امام ره را در بهشت زهرا تمام و کمال بگذارید به همراه صوت ایشان ایگونه بهتر است حتما صوت کامل ایشان وجود دارد!!! (2652655) (alef-3)
 
خنگول93
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۷:۰۱:۳۹
کلمات "فعلا" و "موقتا" و"مستضعفین" در سخنرانی ها وجود ندارد!!! (2652672) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۷:۱۲:۵۵
كلا يك وقت صلاح است مجانى شود يك وقت هم صلاح است ١٠٠٠ برابر بيشتر پول بگيرند هركارى زمان و مكان خودش را ميطلبد ، همانطور كه حضرت امام فرموده اند بايد برنامه حكومت اين گفته حضرت امام باشد و مسئولان خودشان بنشينند و كلاه خودشان را قاضى نمايند و بينى و بين الله ببينند ايا در حداقل راه و فرمايشات امام عزيزمان حركت ميكنند يا خير و خودشان به وجدان خودشان مراجعه فرمايند !
حضرت امام ميفرمايند :
" ما علاوه بر اينكه زندگى مادى شما را ميخواهيم مرفه بشود ،، زندگى معنوى شما را هم ميخواهيم مرفه باشد " صحيفه امام جلد ٦ صفحه ٢٧٣
ايا زندگى مادى و معنوى مردم مرفه شده است !؟ (2652703) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۰۸:۲۶:۰۸
از قبل انقلاب که بهتر شده قطعا (2653752) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۰:۵۶:۴۱
از زمان خوارزم شاهیان هم مطمئنا بهتر شده ولی آیا این مقایسه درست است. بهتره نگاه کنی ببینی بقیه کشورها کجا هستند و ما با این همه منابع طبیعی و انسانی کجا هستیم. الان شرکت اپل با سود سه ماهه ای بالغ بر 18 میلیارد دلار داره تو دنیا حرف میزنه. ما به عنوان یک کشور چه حرفی برای دنیا داریم. (2654046) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۶:۲۸:۳۰
به نظر من مهمترین جمله این سخنرانی تاریخی امام (ره) این است:
"روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم." (2655188) (alef-3)
 
m
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۸:۰۶:۲۳
باسلام
ممنون از مبحث بسيار پر محتوا ي شما كه ملت را روشن ميكند از يك امر نفاق انگيز (2652843) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۱۸:۴۴:۵۲
با شش میلیون بی کار و دو میلیون معتاد چگونه به مقام انسانیت برسیم.نقشه راه چیست؟؟؟ (2652936) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۴۶:۴۷
مقام انسانیت وقتی حاصل میشود که تبعیض قومی و جنسی و دینی و ...از بین برود (2653378) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۱:۱۶:۵۳
ایا برای کم درامدها مجانی شد؟ (2653219) (alef-3)
 
عباس
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۰۵:۲۹
خیلی خوب وبا استدلال محکم واسناد بدون خدشه. تشکر (2653300) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۱۰:۱۶
ریئس اداره برق شهر خشت شهرستان کازرون برای 500 نفر قبض برق 750 هزار تومانی تا یک میلیونی صادر کرده وقتی مراجعه می شود می گوید خطای کنتر است این هم از اب وبرق مجانی لطفا پیگیری نمایید (2653315) (alef-3)
 
صابري
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۲۷:۲۹
اگر جنگ نمي شد حتما مجاني مي شد (2653348) (alef-3)
 
سعیدی
۱۳۹۳-۱۱-۱۱ ۲۲:۳۴:۰۸
اصلا قانع کننده نبود.به وعده های امام عمل نشد.دوران امام که جنگ و غاءله بود ولی حالا که برخلاف فرموده های امام دارین پدر فقرا رو در میارین.بابا ما با8نفر اعضای خانواده سبد کالا نمیگیریم بعد استاد دانشگامون با3بار حج رفتن وماشین هیوندا چند بار سبد دریافت کرده (2653359) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۰۰:۳۸:۴۰
فايل صوتى که من شنيدم اينطور نبود. (2653537) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۰۷:۴۰:۳۹
3 سانتيمتر آنطرف تر در وب سايت الف خودتان:
"تردد در تونل‌های پایتخت پولی می‌شود" (2653702) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۰۹:۳۴:۱۴
یارانه هائی که امروز ما می گیریم، به تعبیری مجانی شدن آب و برق برای مستضعف ها نیز هست.

شاید برای تهران نشین ها چندرغاز باشد، اما کمک خوبی به مستضعفین در روستاها و شهرهای ضعیف هست. و خیلی بیشتر از مجانی شدن آب و برق هم هست. (2653847) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۴ ۰۱:۴۴:۵۹
مثل اینکه تو روستا زندگی نمی کنی داداش برای خودت کامنت می گذاری میدانی قیمت آب و برق هم با گاز تو روستا چقدر گران شده مخصوصا حمل و نقل بس دیگه دروغ (2658872) (alef-10)
 
ع
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۵:۴۷:۰۲
با سلام
متن نگارنده مطلب با فرض صحت مطرح شده ایرادتی دارد:
با بیان واژه فعلا اذعان داشته اند که موضوع خبر صحت داشته هرچند که موقتی عنوان شده است. آنچه مسلم است رفع حالت موقتی بودن در رفع فقر و وجود نداشتن طبقه مستضعف است. در حالیکه به نظر نگارنده مطلب طبقه محروم فقط در همان چند سال اول انقلاب وجود داشته و در حال حاضر وجود ندارد. لذا شایسته است چشم مادی و معنوی خود را نسبت به جامعه باز نمایند و طبقات محروم را بهتر ببینند.
اما بیان همین مقدار از سخنان بهتر بود که از طریق رسانه ملی بدون هرگونه تفسیر و سانسور به سمع و نظر مردم برسد. (2655036) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۵:۵۵:۱۳
ما با وجود ارزانی قیمت این همه مصرف داریم واویلا به اینکه مجانی میشد (2655067) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۰۰:۰۴:۴۱
خب مصرفتان را کم کنید ، راستی میخواهی خانواده ای را معرفی کنم که ماه تا ماه رنگ گوش قرمز را نمی بینند ؟ (2663957) (alef-10)
 
صادق
۱۳۹۳-۱۱-۱۲ ۱۶:۴۱:۰۷
درفیشهای برق میلغی بعنوان عوارض برق به نسبت برق مصرفی درج شده ازمتصدی وصول مطالبات اداره برق خرمشهردلیل درج این مبلغ را پرسیدم ،ایشان گفت بابت هزینه شبکه است . آیا واقعاٌ هزینه شبکه رامصرف کننده باید پرداخت کند یااینکه مشکل تامین کسری بودجه است ؟ (2655233) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۳ ۱۱:۴۶:۵۸
سخنرانی را کامل پخش کنید تا مردم یقین کنند (2657035) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۵ ۰۷:۲۳:۱۷
خودم سخنرانی امام را در بهشت زهرا گوش دادم و عین جملات را در آنجا گفتند پس بی جهت مغلطه نکنید در ضمن امام افراد خاصی را جدا نکردند (2661417) (alef-13)
 
مهرداد
۱۳۹۳-۱۱-۱۵ ۰۷:۵۰:۴۰
موضوع کاملا روشنه. این اراده در امام و بسیاری از مسئولین اون زمان برای بهبود معیشت مردم وجود داشته و یکی از راهها و برنامه های خودشون رو مجانی کردن آب و برق عنوان می کردن. اما دشمنی های داخلی و خارجی، جنگ و ... این اجازه رو به اونها نمی ده. به هر حال برای مردمی که فرزندان خودشون رو به طرف شهادت و کشته شدن در راه خدا می فرستادن، مجانی شدن آب و برق قطعا و صد البته قطعا انگیزه اصلی انقلاب نبوده. (2661437) (alef-13)
 
رضایی
۱۳۹۳-۱۱-۱۵ ۲۲:۱۵:۲۳
بسیار عالی بود. خدا پدرتان را بیامرزد با این مطالب روشنگرانه لطفا بیشتر از این دست مطالب بگذارید. (2663731) (alef-13)
 
سایل
۱۳۹۳-۱۱-۱۵ ۲۲:۴۳:۱۴
لطفا یک نفر بگوید سخنان کامل امام در بهشت زهرا چرا در روز ورودشان پخش نمیشود تا همه سوءتعبیرها رفع شود (2663790) (alef-13)
 
teacher
۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۱۲:۳۵:۳۳
من 10 سال وزارت نیرو بودم این حرفی که یکی از دوستان میفرماید مصرفتان را کم کنید به هیچ وجه درست نیست فقط اتلاف انرژی در شبکه های فرسوده 33 درصد است به عبارتی ساده یک سوم اترژی تولیدی در شبکه های برق کشور هدر میرود و ربطی به مصرف مردم ندارد . در اکثر کشورها شبکه های فشار متوسط و ضعیف هوایی دیگر وجود ندارد در حالی که در حوزه خدمتی من در شهرستان 200 کیلومتر تیر چوبی با عمری بالای 40 سال بود.عامل دوم اتلاف انرژی به دلیل عدم استاندارد خانه ها در ایران است که به دلیل فقر مردم توانی برای اصلاح آن وجود ندارد و گرنه چه کسی دوست ندارد در خانه اش از پنجره دو جداره یا دیوارهای عایق و پوششی یا مصالح مدرن و استاندارد استفاده کند؟ (2664726) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۱۲:۳۹:۴۴
کاش صدا سیما یکبار دیگر صوت اما را 10 20:30 پخش میکرد تا سو تفاهم ها بر طرف شود. (2664753) (alef-6)
 
سید مهدی حسینی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۱:۰۰:۲۴
سلام مطلب بسیار مفیدی بود. (3360227) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.