توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 251553
همگامی سردار و ظریف
بخش تعاملی الف - سهراب زند
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۹

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجۀ کشورمان گفت:
«به دنبال مذاکرات، جمهوری اسلامی ایران امن‌تر شده است»

سردار عزیز جعفری هم در واکنش به وی اینگونه گفت که:
"استحکام دیپلماسی ما در مذاکرات هسته‌ای، مدیون الهام بخشی انقلاب اسلامی و اقتدار دفاعی و امنیتی نظام مردمی ماست، نه آنکه امنیت نظام اسلامی‌مان دست‌آورد مذاکرات یکساله اخیر باشد."

باید گفت که هر دوی این نظرات کاملا صحیح است و هیچ تضاد و تناقضی در میان نیست.

اصل حرف سردار جعفری کاملا درست است، اما حرف ظریف این نیست که امنیت نظام اسلامی‌مان دست‌آورد مذاکرات یکساله اخیر بوده است.

بلکه سخن از "امن تر شدن" در میان است. به نظر می رسد در نقد دولت، متاسفانه دقت در استماع دقیق واژگان مشاهده نمی شود و این باعث تاسف است. امن تر شدن کشور بخاطر مذاکرات کجا و اینکه امنیت نظام اسلامی دست آورد مذاکرات اخیر است کجا.

اولی مکملی بر داشته هاست و دومی منشاء امنیت است. هیچ کس نمی تواند منکر این شود که یک دیپلماسی قوی و زیرکانه بسیاری از مواقع چنان حاشیۀ امنی می سازد که هیچ ارتش و تسلیحاتی نمی تواند آن حاشیۀ امن را ایجاد کند.

خود سردار جعفری و دیگر رزمندگان دلاور اسلام بهتر می دانند که خون شهدا و رشادت امثال عزیز جعفری ها از یک طرف اقتدار و امنیت می آفرید و دیپلماسی سخت و نفس گیر ولایتی و یارانش از سوی دیگر خاک های اشغال شده و اسرای آزاده را به داخل مرزهای میهن باز می گرداند.

یک دیپلماسی ضعیف می توانست خون شهدا و ایثارگری مردم را به باد دهد.

این سال ها نیز نتانیاهو در سخنانش بر علیه ایران، بارها به غربی ها هشدار داده بود که طرف ایرانی با مذاکرات وقت کشی می کند و به توسعۀ زیرساخت های هسته ای خود می پردازد و روز به روز قوی تر می شود.

تقابل بی جهت صحیح نیست و حرف ظریف هم کاملا صحیح است که فضای کشور با مذاکرات امن تر شده و مسلما پشتوانۀ ظریف و یارانش همان هایی است که سردار جعفری گفته اند. این ها با هم همگام و مکمل هستند، رسانه ها به تقابل دامن نزنند.
۱۳۹۴/۰۷/۰۴ ۱۱:۲۴
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۵ ۱۴:۴۷
 
۱۳۹۳/۱۱/۱۱ ۱۲:۰۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۴ ۰۶:۲۷
 
۱۳۹۳/۱۰/۰۱ ۰۷:۰۷
 
۱۳۹۳/۰۹/۲۵ ۱۴:۵۱
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۲ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۳/۰۹/۱۱ ۰۷:۵۹
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۸:۰۲
 
۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ۰۷:۳۵
 
 
کلمات کلیدی : سهراب زند