نظر منتشر شده
۶۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 288518
راه حلی ساده برای پایان دادن به شایعات کم فروشی بنزین
بخش تعاملی الف - سعید قاسمی زاده، 21 مرداد 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۶
شایعه یا واقعیت ملموس، بسیاری از خودروداران نگرانند. در سایتهای معتبر هم گزارشهایی در باره کم فروشی بنزین منتشر شده است. بخصوص در این گزارش با عنوان «کلکهای کم فروشی بنزین»، نظرات مخاطبان جالب توجه و غیرقابل انکار است.

انتقادات صریح مردمی و پاسخ های قانع نکننده مسوولین برای مردم، در حکم همان پنجره شکسته است که می تواند بازتولید کننده بی قانونی های بیشتر در جامعه باشد. به طور خلاصه نظریه پنجره شکسته می گوید یک پنجره شکسته حامل این پیام است که این ساختمان بی صاحب است و هر کسی هر خلاف عرفی می تواند بکند!
گزارشهای مردمی حاکی است در پر کردن یک ظرف مثلا ۴ لیتری، بیش از ۵ لیتر بنزین خریده اند، مسوولین می گویند پمپ ها تحت نظارت مستمر هستند! آقایان مسوولی حداقل کشفیات را گزارش کنید مگر اینکه هیچ تخلفی را کشف نکرده اید.

نویسنده این مطلب سابقه چندسال همکاری در یک واحد نظارتی دولتی دارد و دوره ها و آموزشهایی در زمینه کیفیت، کنترل کیفیت و تضمین کیفیت دیده است. برای مسوولین پیشنهاد می شود به جای تاکید صرف بر نظارت و کنترل، فرایندهای تضمینی را جدی بگیرند.

برای تخلف احتمالی در فروش بنزین نیز یک راه حل تضمینی ساده وجود دارد که در گزارشهای مردمی به آن اشاره شده است. کافی است مسوولین این گزارشات را جدی بگیرند.

در یک مورد از این گزارشهای [اثبات نشده] مردمی، ایده راه حل ساده ای نهفته است.
عادل [یکی از مخاطبان مطلب] میگوید:
«چند روز پيش با اتوموبيل سانتافه به جايگاه بالاتر از [***نام جایگاه حذف شد] رفتم در حاليكه باك بنزينم كاملا خالي بود ، كارگر پمپ ضمن زبان بازي فراوان كه حاكي از دلسوزي براي ماشين بنده و بدي كيفيت بنزين ها بود اصرار بر فروش اكتان داشت ، ضمن اينكه در هنگام زدن بنزين سوپر از بنده خواست كه براي پرداخت پول با كارت اعتباري به مقابل دفتر بروم! هنگاميكه بازگشتم اعلام داشت كه ٦٠ ليتر از يك كارت و ٥ ليتر از كارت ديگر برايم زده وبنده هم انعامي به وي دادم و هنگام نگاه به امپر ديدم نصف را نشان ميدهد!! هنگام اعتراض كارگران ديگر هم به كمك وي امدند كه باك سانتافه ٨٠ ليتر !!!است و شما نميدانيدو با دستپاچگي من را دوباره به جلوي پمپ هدايت كرده و با ناباوري من ١٥ ليتر ديگر را در باكم ريختند و هنگاميكه گفتم عيب ندارد اگر شما راست ميگوييد و دزدي نكرده ايد و من يكبار ٦٥ليتر و مجددا ١٥ ليتر زده ام متصدي جايگاه تاييديه ٨٠ ليتر بنزين در خودرو به پلاك مشخص من را بدهد كه مجددا همگي از جمله مسوول جايگاه از من خواستند كه بدون پرداخت پول بنزين!!! و بدون سروصدا كردن جايگاه را ترك كنم و بروم!!!
و نهايتا هنگاميكه شكايت و سروصداي من در بين رانندگان ساير خودروها تاثير گذار شده بود متصدي شب جايگاه من را كنار كشيد و گفت اقا اين بابا يك اشتباهي كرده و او را از نان خوردن نينداز و گذشت كن!!»


راه حل این است:
جایگاه داران موظف شوند در صورت درخواست مشتری که متقاضی پر کردن کامل باک بنزین خودرو است، گواهی یا فاکتور فروش بنزین صادر کنند! مشتری نیز میتواند این فاکتور را بعنوان سند تخلف به مسوولین نظارتی ارائه کند. در این صورت به نفع مشتریان خواهد بود که از متصدیان درخواست پر کردن کامل باک کنند و اگر پمپی خراب است، مسوول جایگاه جرات نمی کند برای یک باک ۴۵ لیتری، فاکتور ۵۵ لیتری صادر کند!! با این مکانیسم تنبیهی، به نفع جایگاه دار خواهد بود که پمپ هایش را به طور مستمر کالیبره کند. و مساله از اختلاف نظر مردم با پمپ داران تبدیل می شود به اختلاف نظر شرکت پخش نفت و جایگاه داران.

کدام یک به نفع جامعه است؟
صد البته، مردم نباید مشکلات نهادها را تحمل کنند. نهادها بهتر می توانند اختلافات خود را حل کنند.
 
کلمات کلیدی : سعید قاسمی زاده تمر
 
حمید
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۰:۳۵:۱۴
چند روز پیش یه دبه بیست لیتری بردم. بیست و یک لیتر پبنزین زدم ولی دبه پر نشد.
دبه خراب بود (3110505) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۱:۴۲:۱۴
کار شما از دو جنبه اشتباه بوده:
1) بنزین ماده ای سرطان زا است چه بوی آن و چه تماس با آن. باید بنزین در داخل باک اتو موبیل تخلیه شود.
2) نباید از دبه برای حمل بنزین استفاده شود که امکان اشتعال آن را بالا می برد. بلکه باید از ظرف مخصوص بنزین برای این کار استفاده شود. کافی است که سرچی در اینترنت کرده تا مشخصات و شکل این ظرف قرمز رنگ را مشاهده کنید. در کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا تنها بنزین در این ظرف ها به فروش می رسند. (3110734) (alef-3)
 
بهزاد
۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۱۴:۰۹:۰۸
دوست عزیز و گرامی امید که گوش شنوایی برای این پند حیاتی شما پیدا شود (3132182) (alef-11)
 
يه نفر
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۲:۳۲:۴۱
احتمالا دبه ها هم دبه كردند !!!D: (3110914) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۵:۵۱:۵۴
جالبه. منم 40 لیتر بنزین زدم ولی ماشین 32 لیتر نشون داد. شاید امپر بنزین همه ماشین های ایران خراب هستن (3111595) (alef-11)
 
HAMED
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۹:۰۰
دبه ها بیست لیتری نیستند یابیشتر و یا کمتر هستند
برای امتحان میتونید از 4 لیتری های مدرج استفاده کنید
مثل چهار لیتر های کاسترول
یا اینکه اون دبه رو با همه نازل ها لبریز کنید تا متوجه بشید
ولی بازهم چون اون دبه پلاستیکی هست تو هوای گرم و سرد فرق داره
توی شرکت نفت یه واحد کنترل و کیفیت داره که با تماس مشتریان میاد توی پمپ بنزین ها و نازلها رو امتحان میکنه که شمارش همون 09627 هست
ضمن اینکه اینجور حقه بازی ها که کارگران در میارن توی همه قشرها هست آدم باید خودش حواسش باشه تو فروشگاه ها ، میوه فروشی ها و سوپر مارکت ها اگه حواست نباشه وزن کمتر میکشن، پول بیشتر میگیرن و یا جنسی رو که نخریدی فاکتور میکنن که چون عجله داری پولش رو میدی
و اون آقایی که فاکتور میخواد اگه ساعت سوختگیری و شماره کارت سوخت رو داشته باشه باتوجه به اینکه تمام پمپ بنزین ها دوربین مدار بسته دارن میتونه میزان سوختگیری رو بفهمه و بهترین راه اینه که از کارت خودش سوختگیری کنه که خودش بهترین فاکتور هست. روزی هزارتا ماشین تو پمپ بنزین سوختگیری میکنن هزار تا فاکتور ......
مگه میشه؟
مگه داریم؟ (3117054) (alef-11)
 
پرستو
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۹:۳۷:۵۶
من بعنوان یک خانم همیشه درخواست میکنم که کارگر جایگاه برایم بنزین بزند.

هربار با مغلطه و کارت عوض کردن یا جلوی مونیتور وایسادن و زود صفرکردن یا هزار کلک دیگه پول اضافی میگیرند و بعد از روشن کردن ماشین میفهمم که چند لیتر اضافه گرفتند.

در اغلب جایگاه ها مدیر جایگاه هم با آن ها همدست است. خیلی از خانم های همکار هم همین تجربه را دارند.

پس خانم های محترم مخصوصا مواظب و هوشیار باشید (3117215) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۲:۵۸:۲۳
در یکی از پمپ بنزینهای بین راهی ( مامونیه در آزاد راه ساوه ) بستنی میهمن 1000تومانی را 1500 تومان خریدم و فروشنده گفت اینجا تو جاده هستیم!
کم فروشی بنزین که جای خود را داره! (3121006) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۳۰ ۱۸:۰۳:۴۵
دقت کردید هنوز جایگاه دارها از کارتهای700استفاده میکنند (برا اونائی که کارت ندارن) من خیلی ضرر کردم بنزین 1000تومان شد ولی این کارتهای700رو که میبینم میفهمم برا ما 60لیتر در ماه میریختن سهمیه1000تائی هم داشتیم و ما بیخبر بودیم روحانی مچکریم (3129920) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۰:۳۷:۱۳
دوست عزیز روزانه ما با هزار تا مشکل شبیه این در نقاط مختلف و سازمانها و شرکتهای مختلف مواجه می شویم ملت که نمیتوانند روزانه 1000 بار فاکتور طلب کنند و دعوا راه بیندازند، کار باید از اساس درست باشد. به جای اینگونه مقالات باید بررسی بفرمایید که چرا اون فرد بنزین دزدی میکنه؟ در این بررسی ممکنه برسید به حداقل دستمزد 600 تومنی که کفافا مخارجش رو نمیده و...یا هر عامل دیگه ای .کلا کاری ندارم عاملش چیه اینگونه راه حلهای اخر کاری و...جوابگو نیست. (3110508) (alef-13)
 
سعید قاسمی
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۱:۳۳:۵۹
شما هم راه حل خودت را داری. قبول شما عمیقتر می خواهی به مساله نگاه کنی.
لطفا ایده ات را کامل بیان کن استفاده کنیم.
در این مقاله من سعی کردم فقط به بعد «پنجره شکسته» و احساسات پاسخ نگرفته مردم نگاه کنم و نه بیشتر.

مساله ای که شما باز می کنید، بسیار عمیق تر است. شما در واقع می پرسید چرا نیروی کار ایرانی تامین یا حتی احساس تامین شدن ندارد!
از قضا همین الان یک نوشته نزدیک به این خصوص در دست تهیه دارم برای یک همایش مهاجرت.
امیدوارم بتوانم به سرانجام برسانم و قسمتی را در سایت الف هم منتشرش کنم. (3110704) (alef-13)
 
فرهنگ پرور
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۷:۵۵:۴۴
آفرین, ظاهرا آقای منتقد می‌خواهند, صاحب و مدیر پمپ بنزین را تبریه کنند, و تمام گناه را گردن یک کارگر بیندازند, وقتی سازمان های بازرسی حداقل سعی نمی‌کنند با بازرسی بیشتر اگرففریبی در کار است روشن شود و یا مردم را اقناع کنند, مردم حق دارند به همه چیز حتی آدم های سالم شک کنند (3113863) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۲۰:۴۳:۵۹
صاحب و مدیر پمپ بنزین هم یه ادمن و باید بررسی بشه که چرا اینکارو میکنن؟ درامدشون کمه؟ هزینه شون زیاده و..چرا توی اتروپا و امریکا این کارا نمیشه؟
وظیفه نظارت و تست با فرد دیگری است نه با مردم (3119564) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۱:۴۵:۱۵
احسنت (3110742) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۵:۳۶:۴۰
با این استدلال هر کسی که حقوقش ادا نمی شه میتونه دزدی کنه ها!! (3111545) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۲:۴۹:۱۴
با استدلال شما هم باید مردم روزانه با هر کسی دعوا کنن و فاکتور طلب کنن. دوست عزیز باید کار بنیادی درست باشه و بعد اگر اندک مشکلی هم بود مردم فاکتور طلب کنن شما فکرشو بکن اگر قرار باشه توی پمپ بنزین دادن فاکتور هم به ماجرا اضافه بشه چه صفی تشکیل خواهد شد و چه گرفتاری خواهیم داشت.
یه جا دو جا نیستش که من هر جا میرم مشکل وجود داره (3112697) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۸:۰۴:۱۶
شما با کارت بانکی حساب کن و فاکتور آماده است. فقط دقت کن باک را سرریز کنی ها!!
از قضا اگر عادت کنیم باک را پر کنیم کمتر به پمپ بنزین مراجعه کننده خواهیم داشت و صفها بلند مدت کوتاهه خواهد شد.

الان برای ده تا ده تا زدن مردم می رون پپپ بنزین (3113873) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۷:۵۸:۳۱
وقتی شما و من و امثال ما ، حاضر نیستیم وقت بذاریم هرکسی به خودش حق میده از ما سوئ استفاده کنه و هر جور خواست حساب کنه چون فاکتوری هم نمیگیریم این میشه فقط میتونیم هی غر غر کنیم و بذاریم همه حقمون رو بخورند (3111878) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۴:۳۷
فکر کردی این کم فروشی ها پولش میره تو جیب کارگر !!!! صاحب جایگاه حالشو میبره برادر (3113500) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۳۰ ۲۳:۳۸:۰۵
با سلام. بهترین روش که سال‌هاست کشورهای پیشرفته از ان استفاده می‌کنند، استفاده از ظرفیت و امکانات شوراهای مردمی شهر و روستاست. باید بین سازمان‌ها و ادرات قوانینی تصویب گردد تا این نهادها بتوانند حسب مورد و وفق قوانین از امکانات شوراها در تیم‌های نظارتی و بازرسی خود استفاده کنند. مثلا افراد داوطلب توسط شوراها ثبت نام و معرفی شده و توسط نهاد مربوطه اموزش های پایه را فراگرفته و در تیم‌های بازرسی حضور داشته باشند. باید مردم به وسیله راه‌ها و روش‌های تعریف شده‌ای احساس حضدر حضور و مداخله در امورات جاریه شهر و روستایشان پیدا کنند. کارها را به مردم بسپارید و نتایج شگفت‌انگیز انرا حتی در کوتاه مدت شاهد باشید. (3130363) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۱:۵۷:۲۱
من هم با اینکه مطمئن بودم باکم 20 تا خالی داره ولی 30 تا بنزین زدم! (3110808) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۳۹:۱۸
ههههههه من تو پراید 48 لیتر زدم حال می کنی خودرو وطنی رو
تا خرخره که چی بگم تا ته سوزن انژکتور هاشم پرکردم از بنزین .اصلا رادیاتم هم پربنزین شد فک کنم ..تازه محض اطمینان پیچ کارتلم باز کردم به جای روغن بنزین ریتختم اینجوری 48 تا زدم .... (3111715) (alef-13)
 
عاملی
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۱:۵۸:۴۴
آیا فقط اینها دزدی میکنند؟؟ سری به هر فروشنده ای بزنید از این شیرین کاری ها خواهید دید . آنها که یک جفت کفش 15 هزار ی را 65 هزار تومان به مشتری میاندازند دزد نیستند؟؟ (3110811) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۴:۴۸:۲۵
فرق است بین کم فروشی ....و گران فروشی .... (3111380) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۰۹:۴۳
فرقی نداره هر دو باعث ضرره به مشتری (3111652) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۵:۵۴:۰۰
در يك فيلم مستند ديدم كه شهردار يكي از شهرهاي امريكا (شايد شيكاگو) وقتي خواست با جرم و دزدي مقابله كند دستور داد تا از ورود افراد بدون بليط به مترو جلوگيري كنند و ضمنا در متروها هر چيزي توسط افراد تخريب مبشود فورا جايگزين نمايند. خيلي ها از ابتدا مخالفت كردند و گفتند كه شهردار بهتر است بجاي اين كارها بايد دزدان واقعي و كله گنده ها رو بگيرد تا مشكل حل شود اما زمان نشان داد كه كار شهردار درست بوده است. بزودي در اين شهر امريكا، حتي گانگسترهاي كله گنده هم فهميدند كه شهردار چقدر در مقابله با جرم هر چقدر هم كوچك باشد جدي است و همين باعث كاهش امار جرم و دزدي در اين شهر شد. (3111605) (alef-11)
 
شیردل
۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۲۰:۴۶:۰۰
اولا بنده منکر تخلف ازسوی عده ای نیستم،اماشما دارید به همه کسبه توهین میکنید؛ثانیا به نظر میرسه جنابعالی کارمند باشید؛ میخواستم بدونم آیا همه کارمندان به اندازه حقوقی که میگیرند کارمیکنند؟ قطعا خیر. بعضی از آنها حتی بیشتر از توان و مسئولیتشان کار میکنند اما بسیاری حتی نصف آنچه که باید هم کارنمیکنند. آیا اینها کم فروشی و گرانفروشی و ظلم به مردم و دزدی نیست؟؟
این خود ما هستیم که باید درست کارکنیم و از خدا بترسیم، وگرنه تخلف همیشه و درهمه جا و ازسوی هرکسی ممکن است. (3128604) (alef-11)
 
باقری
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۲:۳۲:۲۲
بنده اپراتور جایگاه سوخت هستم گفته شما درسته این تخلف از طرف پمپ چی صورت گرفته واین ربطی به کم فروشی از طریق تلمبه ندارد ماهیانه تلمبه های هر جایگاه توسط پرسنل شرکت نفت مورد آزمایش قرار میگیرند و اون هم از طریق ظرفهای استاندارد نه ظروفی که به اسم 4 لیتری ما میشناسیم در ضمن تلمبه های جایگاه پلمب بوده و هر گونه دستکاری از طرف پرسنل جایگاه منتفی می باشد.امیدواریم اگر هم اتفاقی میفتد با مدرک قابل قبول ارائه بدیم تا اینکه این همه بدبینی در سطح جامعه به وجود نیاد ممنونم. (3110913) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۵:۳۵:۱۵
خلاصه کدام قسمت درسته آقای باقری؟

من هم میتونم بگم در فلان سیستم امکان دخل و تصرف نیست ولی با گزارشهای مردم چه کنیم؟ (3111533) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۵:۵۲
یک اینکه سهمیه کارت سوخت را نابود می کند و دوم اینکه برای بنزینی که تحویل نگرفته اید پول میدهید. یعنی برای هر لیتر بنزین دزدی، مردم دوبار ضرر میکنند. (3110953) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۲:۴۸:۵۸
پس بگو چرا بعضی از جایگاهها به هیچ وجه قبول نمیکنند که بنزین را در ظرفهای شناخته شده مانند چهار لیتری بفروشند. اگر هم قبول کنند مردم را به یک پمپ مشخص هدایت میکنند. جالب اینکه یک جوری هم برخورد میکنند انگار شما مجرمید که میخواهید در چهار لیتری بنزین بخرید. (3110967) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۳:۲۴:۴۰
از همون پمپ مشخص همیشه بنزین بزنید (3111077) (alef-3)
 
باقری
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۱:۰۵
سلام من منظورم این نبود که ظرف 4 لیتری مخصوص منظور اینه که ظروفی که ما به اسم 4 لیتری میشناسیم وعیار مناسبی نیست. (3113232) (alef-13)
 
فرناز
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۳:۰۵:۰۲
چرا مسئولین پخش فرآورده های نفتی حاضر به کالیبره کردن سالیانه
پمپ بنزین ها نیستنذ؟ (3111008) (alef-3)
 
یک مسلمان
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۳:۱۰:۱۶
باید قبول کنیم که تمام مشکلات کشور ما از عدم بازرسی های درست نشئت گرفته وقتی که کسی نیست کار بازرس را ارزیابی کند وخودش میداند آخرین گره میباشد وهرچه اوبگوید درست است پس دروغ را به چند برابر راست قالب میکند بودجه از بالا می آید ولی بازرسی نمیشود که در کجا خرج شد بودجه خشکسالی از بالا برای کشاورز میاید ولی کشاورز بی خبر ووام بلا عوض به شرکت مسافربری داده میشود باید بازدیهای سرزده وتوسط بازرسان ویژه درتمام نقاط کشور صورت گیرد وبا خلافکاران قاطع برخورد شود تا کسی هوس خلاف نکند اگر میخواهیمدرست شود ومردم راضی باشند (3111033) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۳:۲۱:۰۷
آقا واقعیته من خودم ماشینم 50 لیتر بیشتر جا نمی گیره وقتی پر می کنم بازم 2 خط خالیه به مسئول پمپ بنزین می گم میگه خرابه
بردم نشون دادم می گه سالمه (3111061) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۳:۴۰:۵۱
وقتی خودرو داخلی میخریم دردفترچه راهنمای آن آمده که بنزین سوپر با اکتان ۹۵ مصرف شود و هر گونه صدمه بر اثر بنزین نامرغوب بعهده مشتری است. مسئولین محترم ت ضیح بفرمایند که بنزین سوپر کجاست? الان بک ماه و نیم است که در بندر ماهشهر قطب پتروشیمی ایران بنزین سوپر پیدا نمی شود. (3111126) (alef-3)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۰:۵۲:۲۶
من بنزین در جایگاه ممکو می زنم اما ماشینم (206 )به اندازه حدود صد کیلومتر زودتر از بقیه جایگاه های دیگر بنزین تمام میکنه.
بنزین سوپر هم برایشان سود نداره الان نزدیک به یک ساله ندارن (3116086) (alef-3)
 
ایده
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۰:۵۶:۵۶
مخترعین عزیز یک دستگاه ارزان قیمت وپرتابل بسازید تا روی نازل قرار بگیرد ومیزان بنزین را مشخص نماید (3116097) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۴:۰۰:۲۸
کدوم ادمی حاضره اینطور دزدی کنه؟ حتما حقوقش کمه که اینکارا رو میکنه حقوقش رو زیاد کنید مساله حل میشه
حقوق کارگر در خارج 3000 دلاره که میشه 10 میلیون تومن. (3111202) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۱:۱۷:۴۵
در آلمان 1000 یورو دستمزد ماهانه کارکر است (3113114) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۴:۰۲:۰۸
کم فروشی بنزین دارد فراگیر می شود . چون نظارت لازم نیست (3111210) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۴:۲۲:۵۰
واقعا که جایگاههای بنزین هیچ نظارتی ندارند (3111278) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۸:۰۰:۱۳
از کجا می دونی؟
از قضا مسوولین میگن خیلی نظارت می کنند
به نظر من مساله اینجاست که بر چی نظارت می کنند و چگونه؟ (3111880) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۱۷:۵۲
مگه کسی با باک خشک و کاملا خالی میره پمپ بنزین که با کامل پر کردن بتونه مقدار بنزین زده شده را دقیقا مشخص بکنه و فاکتور بگیره دکتتتتتر؟؟؟؟!!!! (3111670) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۵-۲۱ ۱۶:۲۱:۱۸
دزدی در ایران تبدیل به یک سونامی غیر قابل کنترل شده از بقال چقال و سبزی فروش خودرو فروش نانوا تا وزیر و وکیل و دکتر.... هرکس به یک شکلی میدزده آدم افسردگی میگیره (3111677) (alef-13)
 
رحمانی
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۱:۳۰:۳۶
بابا من به باک ریو که همه خلق عالم می دانند با 42 لیتر کاملا لبریز می شود 49 لیتر بنزین زدم. این معجزه پمپ بنزین ها نیست؟ (3112664) (alef-3)
 
علي علي
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۷:۰۲:۴۹
اين نوع كم فروشي حدود 20 سال است كه جريان داشته وهميشه مورد انتقاد است وبايد درك كنيم كه ما در يك مملكت بي صاحب زندگي ميكنيم. (3112732) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۷:۵۷:۲۶
من 3روز پیش 26لیتر بنزین زدم ولی بعد از 150 کیلومتر دوباره آمپر بنزین روشن شد ماشین من که پرایده مبایست حداقل 300کیلمتر کار کنه اونو به تعمیرگاه بردم وچک کردم ماشین سالم بود متوجه شدم پمپ بنزینی که بنزین زدم ایراد داره مراجعه کردم زیر بار نرفت گفت کیفیت بنزینها خوب نیست حالا این درسته یا نه خدا میداند (3112763) (alef-3)
 
صالح
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۸:۱۷:۲۲
صدور فاکتور که نویسنده مقاله پیشنهاد آن را داده است .یک اشکال بزرگ دارد و آن اینکه ،مصرف کاغذفاکتورفروش بنزین در سال ، نابودی جنگلی را بهمراه خواهدداشت . (3112774) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۸:۳۱:۱۳
در بسیاری از جایگاه ها هنگام استفاده از ظرفیت 60 لیتری روزانه بنزین ، نازل به نحوی تنظیم شده است که فقط تا 59.90 لیتر اجازه سوخت رسانی میدهند. یعنی به ازای هر ماشینی که بخواهد 60 لیتر روزانه را استفاده کند به میزان 0.1 لیتر کمتر بنزین می فروشند و پول 60 لیتر را می گیرند. (3112790) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۰۹:۳۷:۱۹
اگر مسئولان واقعا" بخواهند صداقت فروش جايگاهها را بررسي کنند راههاي مختلفي است مانند اينکه باتوجه به عرضه سوخت به خودروها باکارت سوخت وثبت رايانه اي آن پس ميزان فروش بنزين توسط جايگاه براي مسئولان مشخص است وميزان خريد بنزين توسط جايگاه نيز مشخص است لذا درصورت مغايرت لزوم بررسي دقيق توسط کارشناس خبره وصد البته درصورت کم فروشي تنبيه شديد بايد اجرا شود اما اينها وراههاي ديگر تنها وقتي کاربرد دارد که مسئولان بخواهند جلوي کم فروشي رابگيرند! (3112879) (alef-13)
 
سعید قاسمی زاده
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۸:۱۱:۳۸
خوب گفتی احسنت

فقط تبخیر بنزین انگار واقعیت است و اختلاف را به آن منتسب خواهند کرد (3113885) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۰۱:۰۹:۱۲
عزیز من تبخیر که موجب زیاد شدن بنزین نمیشه
الان مشکل اینجاست که جایگاه دار بنزین اضافه میاره (3115519) (alef-1)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۱:۲۵:۵۵
در چندین مورد و چندین جایگاه مختلف این مشکل برای بنده بوجود امده و همین موضوع باعث شده تا زمان بنزین زدن با هیچ کس صحبت نکنم و تا قطره آخر بنزین را خودم بزنم ولی در چند مورد که همسرم بنزین زده به همین ترتیب متصدی جایگاه دزدی کرده است اگر لازم باشد نام جایگاهها را هم عنوان می کنم (3113133) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۴:۰۸:۳۷
من دو هفته است از پمپ های بنزین تهران قم بنزین میزنم . باک ماشین چهل لیتر هست ولی هر دفعه حدود پنجاه لیتر بنزین باید بزنم تا پر شود . (3113453) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۵:۰۷:۱۵
مخصوصا در پمپ بنزین های بین راههای خارج از شهرها پمپ ها دستکاری شده اند و به صورت خودکار دزدی می شود. یک روز که در پمپ بنزین مارال ستاره به مسئولش اعتراض کردیم همزمان چند صاحب خودرو نیز اعتراض کردند مسئول جایگاه یک ظرف 20 لیتری استاندارد برداشت تا به ما ثابت کند که دستگاه ها درست است که ناگهان برق جایگاه قطع شد و مسئول با لبخند معنی داری گفت معلوم نیست برق کی وصل شود. این در حالی بود که ما به رستوران کنار پمپ بنزین رفتیم و آنجا برق داشتند. (3113552) (alef-13)
 
مقداد
۱۳۹۴-۰۵-۲۲ ۱۶:۰۲:۱۱
نرم افزار سامانه هوشمند سوخت در جایگاه دارای امکاناتی است که کافی است شماره کارت سوخت را وارد سامانه کنید مقدار سوخت زده شده را به شما نشان میدهد (3113648) (alef-13)
 
حسینی
۱۳۹۴-۰۵-۲۳ ۰۶:۱۴:۵۱
پمپ بنزین ولیعصر زرتشت نیزمثلا ۶۰لیترزدم ولی یک چهارم باک خالی بوده (3114504) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۳ ۱۱:۵۶:۰۲
دو شب پیش در پمپ بنزین کلاردشت بنزین زدم. با این که خودم کارت داشتم ولی متصدی خودش را به نشنیدن زد و کارت آزاد زد. من هم 20 لیتر بنزین زدم. بیرون که آمدم دیدم به آندازه یک خط هم پر نشده و حداکثر ده دوازده لیتر بنزین به باک من وارد شده بود. (3114729) (alef-3)
 
یاسر
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۲:۰۵:۵۸
جهت اطلاع همه عزیزان.
قطعا نمایشگر آنالوگ بنزین خودرو دقت لازم برای نمایش دقیق بنزین رو نداره.
در یک جایگاه عرضه بنزین در هر 24 ساعت تسویه حساب انجام میشه و میزان سرک و کسری در دفاتر پلمپ شده (رسمی) و سیستم سامانه هوشمند ثبت میشه.
در صورتی که یک جایگاه طبق تهمت های شما عزیزان اقدام به کم فروشی کرده باشه حتما در مخزن سرک ثبت میشه که خودش مقدار غیر مجاز شامل جریمه و برخورد خواهد شد.
دستکاری تلمبه ها با توجه به پلمپ از طرف شرکت نفت تقریبا برای مسول جایگاه غیر ممکنه و با توجه به عواقب دستکاری تلمبه و پلمپ حتی در صورت خرابی مسول جایگاه نمیتونه شخصا اقدام کنه.

عزیزی که میگه بجای 60 لیتر بنزین به من 50 لیتر بنزین داده شده...
فرض اینکه حرف شما درست باشه.
میانگین فروش بنزین یک جایگاه رو اگر 30000 لیتر در روز بگیریم این یعنی 5000 لیتر دزدی در روز و 150000 در ماه و یعنی 150 میلیون تومان ارزش نقدی بنزین.
در سال میشه چیزی حدود 54 میلیارد تومن. این عدد رو به عنوان درآمد سالانه یه جایگاه به جایگاه دار بگین و فقط نظرشون رو بپرسین. (3116292) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۵ ۰۹:۲۰:۲۱
باز هم جوابهای از بالا به پایین محکم و انکار مشاهدات مردمی!

همه حرفهای شما درست، ما نه با سیستم ثبت شما و نه با پلمپ های دستگاه مشکل داریم. مشکل اینجاست که چرا خروجی یک هم چنین سیستمی، همان است که مردم می بینند.
چرا فکر می کنیم مردم الکی متوهم شده اند؟
شما برو از یک مکانیک بپرس! راه های درست بنزین زدن را هم بهت توصیه می کنه

چرا؟ (3117958) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۴:۲۳:۵۸
این یک واقعیت است که پمپ بنزینها مدتهاست دزدی می کنند ولی اینکه چرا کسی پاسخگو نیست جای سوال است؟ (3116667) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۱۷:۴۳:۲۷
اکثرپمپ بنزین هاکم فروشی میکنند مقصر کم کاری بازرسی شرکت نفت میباشد (3117048) (alef-11)
 
قویدل
۱۳۹۴-۰۵-۲۴ ۲۱:۲۴:۲۳
با سلام برای من بارها این اتفاق افتاده که خودم به خودروم بنزین زدم و با این که مثلا 30 لیتر زدم اما بیشتر از 20 لیتر کار نکرده و برای اطمینان از عدم تقلب به جایگاههای خاصی میرم . بارهها هم به 110 و سازمان سوخت تلفنی شکایت کردم و گزارش دادم اما هیچ کاری نکردن و آن جایگاهها همچنان تقلب و کم فروشی می کنن (3117355) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۰۸:۰۱:۰۳
خیلی از پمپها دستکاری شدن و هوا قاطی می کنن. قدیمها یک گوی شیشه ای کوچک کنار پمپها برای کنترل خلوص بنزین و اطمینان از عدم اختلاط هوا نصب می شد که توی پمپهای جدید حذف شده، کمترین هوایی اگر همرا بنزین وجودداشت توی اون گوی شیشه ای مشاهده میشد و به مسئول مپ اعتراض می کردیم. باید همون راهکار قدیمی کارامد دوباره احیا بشه. (3120260) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.