نظر منتشر شده
۱۵۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 297181
درباره صنعت خودروسازی و مشکلات پیرامون آن؛
جامعه مسوولیت پذیر،بحران مشروعیت و کمپین خودرو
بخش تعاملی الف - سعید قاسمی زاده تمر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۳
صنعت کشور و بخصوص خودروسازی از مشکلاتی در رنج بود. مدیریت ها بیشتر بر تطبیق دادن کسب و کار با شرایط اقتصادی موجود کشور، بخصوص تورم تمرکز داشت. یعنی به جای اصلاح فضای کسب وکار و تحول آن، بیشتر با شرایط اقتصادی نامطلوب هماهنگ می شدند. خصوصی سازی، پدیده خصولتی (شبهه خصوصیها) و سلطه هیات مدیره ها بر زنجیره تامین اختصاصی و از میدان بدر کردن قطعه سازهای قدیمی و محروم از رانت، نوآوری را در صنعت خودرو پدیده زاید و هزینه زا ساخته بود. تحریمها و صعود قیمت خودرو چنان برای مشتریان خودرو گران آمد که در اولین فرصت خشم خود را در یک کمپین <خرید خودرو صفر> نشان داد.

واکنشها به <کمپین خودرو صفر نخرید> مهمتر از خود کمپین بود. تحولات را مرور کنیم:

۱- حضور مجدد شرکتهای خودروساز فرانسوی بلافاصله بعد از اعلام کلیات توافق هسته ای برای بسیاری از مردم نگران کننده بود! آنها تنوع دیگری میخواستند و انفعال در مقابل فرانسوی ها را ادامه مدیریت ناکارآمد بر صنعت خودرو می پنداشتند!

۲- خودروسازان به میزان فروش واقعی خود استناد می کردند و علی الظاهر خطری احساس نمی کردند! بنا به ادعای خودروسازان رکود بازار چندان معنی دار نبود.

۳- سخنان آقای وزیر مبنی بر خیانت در تحریم تولید ملی خودرو که به نظر نگارنده از روی دلسوزی و نگرانی بود با واکنش های شدید همراه شد. نباید از این هشدار به سادگی بگذریم.

۴- برخی از فرصت طلبی نمایندگان خودروسازی های چینی صحبت می کردند.

۵- برخی خبرگزاری ها (تسنیم نیوز) خبر از خروج سرمایه ها از صنعت خودرو دادند.

قیمت سهام ایرانخودرو بعد از مدتها به زیر ۲۲۰ تومان سقوط کرد.

۶- یک روزنامه (دنیای اقتصادی) اتاق فکر کمپین <خودرو صفر ممنوع> را محفل مخالفان دولت می دانست.

۷- در برخی محافل اجتماعی مجازی که از گسترش کمپین گلایه می کردم پرداختن صدا و سیما به مقوله کمپین را توطئه علیه دولت می دانستند. مرا نیز به داشتن سهام گروه خودرویی متهم کردند که نمیخواهم بیش از این متضرر شوم!

با برخی دیگر هم که صحبت کردم با بی تفاوتی منتظر اتفاقات بد برای خودروسازی بودند. به نظر من باید از این جا به بعد دو دسته شویم: دسته اول کسانی که نظاره می کنند که چه پیش می آید و دسته دوم کسانی که باید مسوولیت پذیرانه فکر کنند و منفعت عمومی را طلب کنند.

اما ماجرا و مساله چیست؟ چه باید کرد؟

به نظر من هموطن، کمپین خودرو صفر ممنوع توطئه نیست و پشت پرده مخوف و جدی ندارد. یک خواست جمعی بود و هست. اما مساله این است که خواست طرفداران این کمپین چیست و چه چیزی نمیتواند خواسته ایشان باشد! اینجاست که بحران مشروعیت داریم، چه کسی با چه کسی باید به مذاکره بنشیند؟ جایگاه سازمان دفاع از حقوق مصرف کنندگان که به صورت طنز آلودی همزمان باید مدافع حقوق تولید کنندگان هم باشد چیست؟ سازمان های مردم نهاد که دارای مشروعیت حل بحران باشند کجایند؟

باوجود چنین بحرانی اما میتوان نکاتی را افزود امید که خیر مردم روی دهد.

۱- مردم و موافقان کمپین می خواهند که پیامشان به مدیران و هیات مدیره یعنی صاحبان خودروساز کشور برسد!!

این پیام ممکن است هنوز از سوی خودروسازان لمس و معنی دار نشده باشد. یا خیلی زود -اگر به مرز ورشکستگی و تحریم بلند مدت مردم دچار نشوند- به فراموشی سپرده شود. دولت که نصف سهام ایرانخودرو را دارد باید این اطمینان را به مردم بدهد که پیام انتقام مشتریان خودروسازان داخلی باید بخوبی شنیده و فهم شود و سرلوحه برنامه های آتی خودروسازان قرار گیرد!

رفع سلطه فساد و رانت بر زنجیره تامین خودروسازی ها که به زعم این نگارنده بیشترین هزینه را بر قیمت تمام شده خودرو، کیفیت و نوآوری دارد باید از سوی سهامداران عمده به نحوی تضمین شود. چگونه؟ چاره ای نیست جز سپردن این بخش به یک انجمن حرفه ای مستقل! در اینجا نیز بحران مشروعیت داریم، چه گروه یا انجمنی توانسته اخلاق حرفه ای خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهد؟ چاره ای نیست فعلا راه کارش بر عهده وزارت صنعت و معدن تجارت باید باشد.

۲- مردم و موافقان کمپین باید بپذیرند که در کوتاه مدت هیچ کاری نمی شود انجام داد که هزینه آن برای منافع ملی قابل تحمل باشد. شرایط تامین مالی، زنجیره تامین و فضای انحصاری محصولی جز این نمی تواند داشته باشد.

نمی توان شرکت داخلی را برای قرارداد بستن با شرکتهای خارجی تحت فشار قرار داد. باید این ماشین عظیم خودروسازی کشور را در حین حرکت تعمیر کنیم. در حال حاضر منبعی در دست نیست که بتوان برای خودروسازان زمان خرید تا طرح های آتی را به سرعت به بازار برسانند. به نظر اینجانب، انباشت سرمایه در شرکتهای خصولتی که بر صندلی های هیات مدیره خودروسازی کشور تکیه زده اند تناسبی با مسوولیت های اجتماعی و تعهد به مایملک خود ندارد. آنها می توانند ضرر را بپذیرند!! این ذات پدیده خصولتی است.

می توان گلایه کرد میتوان بهانه کرد و میتوان منابع را هدر داد! میتوان پاسخگوی مردم و مشتریان نبود! میتوان قراردادهای بد با شرکت های خارجی بست و هزینه را بر فاکتور مردم گذاشت. این بی مسوولیتی برای آینده کشور خطرساز است. به نظر می رسد پدیده شبه دولتی و هیات مدیره های انتصابی گسست وحشتناکی با اهداف مدیران اجرایی شرکتها و منافع بلند مدت شرکتها ایجاد کرده است. مشابه پدیده مدیریت سهام عدالت استانها، که نمی دانیم آن را چه بنامیم، چیزی جز بحران مشروعیت نیست! تعاون و رای را جدی نگرفته ایم. پدیده ای که باید از سوی دانشکده های مدیریت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

پس در مقابل چنین پدیده ای نباید طرفداران کمپین یا کسانی که در وضعیت کنونی باید دلسوز منافع ملی بنامیم بی تفاوت باشند. باید امیدوار بود پیام کمپین شنیده شده است. بهتر است عرصه را برای اقدامات مسوولیت پذیرانه تر آماده کرد.

۳- متولیان زمینه رفع انحصار در تولید و زنجیره تامین را با حمایت از قطبهای سنتی تولید قطعه کشور و مستقل کردن واحدهای تولید استانی خودروسازان فراهم آورند. خودروسازی که تامین مالی ندارد بهتر است واحدها و خط تولیدهایش را حراج کند به این امید که این واحدها بتوانند تنوع و رقابت را باز گردانند! باید قوانین بسیار مستحکمی برای رفع انحصار تدوین شود! این امر بدون مشارکت جدی ذی نفعان غیرممکن است.

۴- دوست کارشناسی در زمینه مدلهای تولید خودرو به نتایج تحقیقی در دانشگاه کاردیف در زمینه رسیدن به تولید ناب (مدل تولید شرکت تویوتا) اشاره داشت. اگر فشار -در حد چالش در مرزهای ورشکستگی - بر خودروسازی ها کم شود امکان ندارد مدل تولید خودروسازان به مدل تولید ناب تبدیل شود! پس بهتر است مدیران میانی خودروساز کشور از این فرصت بهترین استفاده را ببرند آنها نیز مسوولند که مدل ذهنی هیات مدیره و صاحبان سهام را تغییر دهند. ما صنعت و شرکتهایی می خواهیم که بیش از یک قرن دوام آورند. شرایط برایش (ظهور یا emergence) یک صنعت پویا جز تقلا زدن در مرز ورشکستی نیست! بهتر است با شرایط تولید همه شرکتهای جهانی وفق پیدا کنیم! کمپین خودرو صفر نخرید یک نعمت برای صنعت خودرو و جوانان برومند آن است!

۵- با بی مسوولیتی، دیگران و رقیبان را پشت پرده کمپین ندانیم.مساله را لوث نکنیم. این یک خواست مردمی است که باید هم مردم، هم صاحبان صنعت خودرو کشور و هم رسانه ها با مسوولیت پذیری حداکثری در صدد هدایت موضوع به هدف های امیدبخش باشیم.
در پایان شایسته است پیشنهاد کنیم در دولت ساختاری تدبیر شود که هر گاه خواسته ای از مردم مثلا بیش از دویست هزار حامی پیدا کرد دولت موظف به پاسخگویی شود. الان این کمپین بیش از این تعدادها طرفدار دارد. به امید ایرانی پویا که مشکلات را حل می کند
 
کلمات کلیدی : سعید قاسمی زاده تمر
 
مشکین نقاب
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۸:۴۴:۱۲
من از بین جنس آلمانی و ایرانی، آلمانی رو انتخاب می کنم ولی از بین دو محصول چینی و ایرانی، ایرانی رو. من دنبال کیفیت هستم. چطوره که خودرو سازه ایرانی حق داره به هموطن ش ...کنه ولی ما حق نداریم تولید اونو نخریم؟؟؟
بنظر من بجای اینهمه مقاله نوشتن ها و قلم فرسایی ها به اونا بگین با کیفیت بهتری محصولشون رو تولید کنن. اونوقت می بینید که دوباره اجناسشون به فروش میره... (3208974) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۰۳:۴۵
همون حرف های قبلی رو بزک کردین دوباره مطرح کردین... وعده های الکی اثر نداره و مردم در نخریدن این محصولات غیر انسانی جدی هستند (3209233) (alef-3)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۹:۴۱
هر اتفاقی بیفته خودرو صفر نمیخریم .نمیخریم . (3209741) (alef-11)
 
بردیا
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۸:۳۶:۴۰
اگر وعده وعید بدهند
اگر فروش قسطی بدهند
اگر نرخ سود مشارکت را بیشتر بکنند سود انصراف را هم بیشتر
اگر عذر خواهی بکنند
خودرو نمیخریم
نمیخریم
نمیخریم
چون نمیتوان کشته های 30 سال گذشته را زنده کرد
باید واردات آزاد بدون گمرکی شود
و
سپی خودرو ساز داخلی وارد رقابت با مدل خارجی شود
باید انتخاب را برای ایرانی آزاد گذاشت نه مجبور به انتخاب چند مدل خاص باشیم
مجبور به خرید نیستیم
و نمیخریم (3213249) (alef-11)
 
قدمی
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۱:۵۹:۱۵
درسته باید واردات بدون گمرکی آزد شود
وگرنه
نمیخریم
تا انبارهایشان پر شود
کارخانه ها تعطیل شوند
آنها نابود میشوند
نه مردم ایران
واردات آزاد بدون گمرکی و مالیات (3222443) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۶:۰۷:۴۹
به نظر نه فقط خودروی صفر بلکه باید خودروهای مدل 94 دست دوم هم نخریم تا . . . (3217265) (alef-11)
 
اسماعیل
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۷:۱۸:۰۶
"مردم و موافقان کمپین باید بپذیرند که در کوتاه مدت هیچ کاری نمی شود انجام داد که هزینه آن برای منافع ملی قابل تحمل باشد..."
شرکت های خودروساز ، با توجه به اعمال تعرفه بسیار بالای خودروهای خارجی، سال‌ها برای ارتقای کیفیت و بهره‌وری محصولات وقت داشتند اما هیچ کاری نکردند، تا اینکه اکنون صبر مردم به سر آمده است...
الان هم اگر مردم چشم‌شون رو روی این مسئله ببندند ، باز هم هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد و پس از اینکه مسئولان وعده و وعید دادند...دوباره به مرور زمان شاهد طی شدن همان رویه‌ی گذشته خواهیم بود...
بنابراین ما خودروی صفرررررررر نمی خریم... (3210181) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۳۷:۰۳
بهترین کار اینه که کارخانه های ایرانخودرو و سایپا را به خودرو سازان اروپایی

بفروشند و واردات خودروهای آشغال چینی را هم ممنوع کنند . (3210416) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۹:۰۱:۱۷
کاس کمپین دو ماه زودتر شروع شده بود و من پارس صفر نمیخریدم
از روزی که خریدم هر روز مشکل جدیدی پیدا میکنه و بیشتر وقت من در تماس با امداد خودرو برای گرفتن نوبت تعمیرگاه ، یا در داخل تعمیرگاه میگذره
خدا ازشون نگذره که یک ماشین پر از عیب و ایراد رو به چند برابر قیمت به من و بقیه مردم فروختن و هیچ جوری هم پاسخگو نیستن (3210489) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۴۴:۴۹
بیچاره کسی که بخواد حرف حساب بزنه به امثال شما (3211024) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۲۶:۵۳
نویسنده به موضوع جالب اشاره کردند.
آن اینکه در دوره ای مثل جنگ تحمیلی یا تحریم، کشور مجبور بود که برای خروج از تنگنای اقتصادی تحمیل شده، افرادی را وارد چرخه مدیریت اقتصادی کند که واقعا غالبا شایستگی لازم را نداشتند و به همین علت امروز کشور ما دچار فساد سیستماتیک در دستگاههای اقتصادی است.

اما باید از نویسنده پرسید «امروز چه؟» !!!

آیا باید همچنان شاهد نامهای تکراری در مدیریت بانک و شرکت بورس و شرکتهای بیمه و صنعت باشیم؟

کافی نیست اینهمه سال ضرر و زیان به بیت المال و عقب افتادگی کشور از اهداف توسعه یافتگی فقط به خاطر اینکه عده ای خاص حاضر نیستند مسند مدیریت اقتصادی را رها کنند؟!!!

حتی جالبتر اینکه گاه در صنعت خودرو یا بخش مالی شهرداری یا مراکز اقتصادی دیگر به حضور یک افراد خانواده برمیخورید که واقعا جای تاسف و سوال هست.

بعنوان پیشنهاد عرض میکنم، برای خروج از رکود در اقتصاد و بطور خاص موضوع خودرو، باندهایی را که سالهاست در این عرصه ها مانده اند و جز عقب افتادگی اقتصادی ثمره ای نداشتند را با کادرهایی جدید، خلاق، پرانرژی ، با انگیزه تعویض نمایید.

تمام مشکلات برطرف خواهد شد.

انشاالله.

الف گرامی از انتشار این نظر تشکر میکنم. (3209290) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۰:۴۲
شما مثلا خودرو جک S5 چینی رو از کدام ماشین ایرانی پایینتر میدونید؟ نه تنها خیلی بهتر از همه ماشین های ایرانی هست بلکه با قیمت 75 تومن با همتایان کره ای با دو برابر قیمت رقابت میکنه (3209477) (alef-3)
 
پیمان
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۱:۳۰:۰۷
شما چگونه پی به کیفیت بالای خودروی چینی رسیدن . آیا در خودروی چینی چیزی بنام استاندارد وجود دارد ؟
کالاهای چینی یکبار مصرف هستند (3211207) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۰:۲۳:۴۷
پیمان جان کمی بیشتر تحقیق کن (3222023) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۰:۳۷
اگرخودروی ایرانی باشه که باجک رقابت کنه وهم قیمت باشه من ایرانی راانتخاب میکنم اما مسله اینه که جک چینی درجه یکه اما خودروی داخلی چینی درجه سه (3211419) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۷ ۱۰:۲۴:۱۰
اگر مگر واسه منو تو ماشین نمیشه (3222025) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۰:۲۱
خطاب به نویسنده
هدف اصلی این کمپین همان اسم آن است، یعنی نخریدن خودروی ایرانی
تاکی؟
تا زمانی که برشکست شوند و شرکتهایی با هدف خدمت رسانی به جامعه جای آن را بگیرد.

چرا؟
چون روند سی ساله این شرکتها نشان داده که هدف اول و اخر و اصلی این شرکت ها سود خودشان به هر قیمت حتی جان مردم بوده است. به نظر کمپین سی سال این صنعت نه تنها جیب مردم را زده است بلکه جان مردم عزیز ایران را نیز بازیچه ...مال اندوزی خود کرده است.


چاره چیست؟
بالا رفتن کیفیت و کاهش قیمت به گونه‌ای که قیمت با قیمت و کیفیت محصولات مشابه خارجی برابر باشد. آن موقع می‌توان انتظار داشت که مردم از تولید ملی حمایت کنند. (3209712) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۴۶:۰۷
قاطعیت شماخوبه
چون معلوم نیست طرف مقابل مسوولیت پذیر باشه (3211028) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۴۵:۱۳
ماباکسی دعوا نداریم توخونه نشستیم چای میخوریم وخودرو یابهتربگم لگن نمی خریم .همین . (3209981) (alef-11)
 
ساکورا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۴۸:۲۶
مشکین خان , فقط کیفیت نیست که جان من , علنا" دارند گرونفروشی و کم فروشی میکنند! صرف کیفیت بهتر دلیلی گرانفروشی نمیشه. (3210459) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۲:۳۶:۲۱
سلام من تهرانم امروز یه پراید سفر خریدم (البته دور از جون شما غلط کردم) مخزن شیشه شورش سوراخه . فنش وقتی روشن شه دیگه خاموش نمیشه تا ماشینو خاموش کن و کل ماشین تا مرز یخ زدن خنک شه. آمپر بنزینش ایراد داره . البته این ایرادارو تو یه روز کشف کردم خدا رحم کنه. S (3210805) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۴:۲۶:۳۸
بعدش اومدی اینجا کامنت گذاشتی؟!؟؟!
درست به همین دلیل این کمپین موفق نمیشه!!! (3212037) (alef-11)
 
هادي
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۵:۲۶:۴۹
,متاسفم برات همه خريد رو تحريم كردن ولي تورفتي خريدي ظاهرا بعضيا حق دارن با تمسخر به اين كمپين نگاه كنن تا وقتي كه افرادي چون تو وجود دارن(الف جان هدف توهين نبود پس خسيس نياش) (3212139) (alef-11)
 
نصیری
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۶:۳۴:۲۹
فقط دوست عزیز اگه ماشینت رو بردی نمایندگی سایپا وقتی ماشین رو بیرون آوردی شهادتینت رو بخون
این ماجرای منه که 1مهر 94 اتفاق افتاد
پراید131 بردم نمایندگی شماره 1 سایپا در تهرانپارس تا لرزش موتور را هنگام حرکت برطرف کنند فرمودند صفحه کلاج و بلبرینگ و . . . باید تعویض بشه و شد بماند که چون سرویس 30 هزار انجام نداده بودم ماشین از گارانتی خارج شده خلاصه اینکه با یک صورت حساب 270 هزاری ما رو راهی کردند
نیم ساعت بعد از خروج از تعمیرگاه جلوی پلیس راه دماوند با سرعت 30 km چرخ جلو چسبید به گلگیر فقط خدا به زن و دو تا بچه من رحم کرد که شب عید قربان من هم مثل هزاران ایرانی بیگناه زحمت کش کم درآمد قربانی زیاده خواهی این خودرو ساز نشدم (تازه دو روز بعد اولین روز مدرسه رفتن پسرم بود) مطمئن هستم که اگه تو یکی از تونلهای اتوبان پردیس این اتفاق رخ داده بود لااقل باعث تصادف 4-5 خودروی دیگه هم میشدم و معلوم نبود الان و تو چه حال و روزی بودم.
من وظیفم رو انجام دادم به مسئولین نمایندگی اعلام کردم (3217331) (alef-11)
 
irani
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۱:۱۴:۲۰
خبر فوری)👍👍👎👎 نظر دکتر عامری از دانشگاه تهران درمورد تحریم خودرو : تحریم خودرو تنها مقاومت مردم در اعتراض به گرانی است که باعث شده این مسئله به صورت دو گزینه ای بررسی شود . با توجه به اینکه روسای خودروسازان به دنبال ترفندهایی هستند که در مهر ماه و آبان ماه این تحریم را از بین ببرند پس به دو گزینه کلی میتوان رسید اگر مردم در مقابل این گرانی خوردو مقاومت کنند میتوانند به آینده امیدوار باشند که هر اقلامی بدون حساب وکتاب گران نشود ولی اگر به هر دلیلی این تحریم خودرو شکست بخورد پس باید منتظر گران شدن هر نوع اقلامی باشید و ارزان شدن یک جنس به یک رویا تبدیل میشود. پس انتخاب با مردم است : یا مقاومت کنید و پیروز شوید و یا خوردو بخرید و منتظر پراید 30 میلیونی باشید، لطفاً پخش كنيد...
آخرین و جدیدترین خبر از کمپین خودرو.... (3211188) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۱:۲۵:۵۴
تا رفع کامل انحصار و حذف تعرفه گمرک ادامه خواهیم تا انحصار باشه کوچکترین پیشرفتی رویاست (3211201) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۱:۲۹:۲۴
بخدا سوگند دیگر هیچ وقت ماشین ایرانی نخواهم خرید بخاطر ایندگان بخاطر کشورم (3211206) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۹:۴۳:۵۲
کدام خودرو ایرانی؟ مگر نه اینکه وقتی خودرو سازان فرانسوی و کره ای بر اثر تحریم دیگر قطعه به سایپا و ایران خودرو ندادند آنها مجبود شدند همان قطعات را به چین سفارش ساخت بدهند . و تولیداتشان شد در صدی چینی و در صدی ایرانی وکیفیتش ...............شد که همه میدانند. (3211520) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۰:۴۴
همچنان خودروی صفر نمیخریمممممممممممممم (3208999) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۲:۵۰:۴۳
مردم به حد کافی از خودروسازا حمایت کردن اما متاسفانه خودروسازا قدر ندونستن و جواب اعتماد و حمایت مردم رو با گرون فروشی و کم فروشی دادن!!
پس خودروسازان عزیز خواهشا انتظارات بیهوده از مردم نداشته باشید. (3209460) (alef-11)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۴۳:۱۷
و گاهاً پاسخ مشتریان را با گردن کلفتی و بی ادبی دادند. به عنوان نمونه مصاحبه های آقای نعمت بخش را ملاحظه کنید. (3210440) (alef-11)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۰:۴۸
اصلا دیگه فریب وعده های دروغین خودروسازها رو نمیخوریم.
باید با چشم خودمون ببینیم که ارزان و با کیفیت شده بعد اقدام به خرید میکنیم.
در غیر اینصورت کمپین ادامه داره.این یه خواست مشروع و منطقیه. (3209000) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۱۵:۲۵
دولت بهتره بجای حمایت از این خودروسازهای در حال غرق شدن، با خودروسازهای خارجی مذاکره کنه تا بیان و در ایران خودروسازی راه بندازن تا بتونن کارگران این شرکتها رو جذب کنن تا بحران بزرگتری بوجود نیاد. (3209895) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۵:۱۲
سنگ اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج.تا خودروسازی از حالت ... در نیاید و خصوصی(به معنای واقعی نه مثل واگذاری سال های گذشته که از چاله به چاه افتادن بود)نشود همین اش و همین کاسه. (3209008) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۷:۱۸
مردم خودشون بلدن با این خودروسازهای بی وجدان چطور رفتار کنند ، نیازی به نسخه کسی هم ندارند! (3209012) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۱:۱۴
دوستان میان مقاله بنویسن ولی روشون نمیشه واقعیت رو بگن مجبورن یه چیزی بنویسن که کسی متوجه اش نشه و کسی رو هم ناراحت نکنه بیان بگن حق با مردمه هم براشون تبعات داره و به مردم هم حمله کنن مردم واب میدن اینه که ادم گاهی بین صداقت و مخفی کاری گیر میکنه و کلا هدف خودش از زندگی رو هم یادش میره و... (3209297) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۶:۰۴
مردم هم در شرابط مشابه خودشون یک پا خودروساز هستن در جامعه هستیم میبینیم (3209494) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۸:۱۷
خريد خودروي صفر و بي كيفيت ايراني و چيني ممنوع (3209017) (alef-3)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۳:۰۰:۲۷
خیییییییییلیییییی بببببببخخخخخخخشیداااا الان جک s5 ماشین چینی ولی خیلی با کیفیته و واقعا پسند و با امنیت بالا هست.. هی نگید چینی بده چینی بده ببیند چچی داره تولید میکنه ادم هز میکنه من فقط یک بار نشستم توش در حالی ک اسپرتیج دارم جک s5 خیلی از نظر قشنگی پشت و جلو بهتره همچنین توش .پس نگید چینی بده ببیند چی هست کجا هست بعدش بگید (3219285) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۰۸:۴۲
من که واقعا نفهمیدم شما چی گفتی ؟؟ اگه برای مردم صحبت می کنی باید شمرده تر صحبت کنی (3209023) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۳۵:۳۰
آره مردوم دقتشون و تمرکزشون تعریفی نداره
اما اگر در یک نوشته میخواهی همه جوانب را جا بدی مجبوری معجز بگویی و در بری (3212233) (alef-11)
 
سعید تمر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۶:۵۲:۳۶
بعنوان نویسنده مطلب فوق و در احترام به نظر دهندگان فوق می نویسم.

دوستان هموطنم
اول
از نظرات شما خوشحال شدم.
همانطور که در متن فوق و قسمت چه باید کرد نوشته شده است من هم نگرانم که پیام مردم به گوش بعضی ها نرسیده باشد
نظرات شما تاکید دوباره ای بر همان پیام تحول در صنعت است. انشالله تصمیم گیرندگان به جای اخذ سیاستها تهاجمی مثل افزایش تعرفه واردات خودرو بر پیام شما تکیه کنند
دوم
مدیران خودروسازی ها همه ماجرا نیستند. مدیران را هیات مدیره و با کمی اغماض دولت منصوب میکند
هیات مدیره ها هم دغدغه هایی دارند که الزاما بازار پر رونق خودرو نیست
سوم
خودرو فقط یک نماد است ما الان در همه بخشها ناکارآمدی فاجعه باری داریم. فولادسازی ما بهتر از خودرو ما نیست. نفت و انرژی هم همینطور
فقط خودرو را همه می چشیم ولی بقیه..
چهارم
کمی هم بر راه حل ها تمرکز کنیم. باور کنید شما راه حلهای خوبی جلو پای برخی مدعیان مدیریت جامعه خواهید گذاشت
پس طبق توصیه متن فوق بیایید مسوولانه تر در مورد کشورمان، وضعیت صنعتمان و آینده مطلوبی که میخواهید صحبت کنیم
باور کنید فقط با آرزو کردن خودرو خوب دستمان نخواهد رسید
اگر فکر مبکنید با حذف تعرفه به ماشین خارجی خوب میرسیم مطمءنا در جایی دیگر کم خواهیم آورد
ما دبی با وسعت و جمعیت کم نیستیم ما باید بسازیم برای همه ایرانی ها

مخلص همه شما دوستان
سعید قاسمی زاده تمر (3212258) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۱۰:۴۶
من به روحانی رای دادم اما باید انتقاد کرد و ایشان را با افراط بالا نبرد .
آقای روحانی اگر ما هم سوار ماشین های مشکی و ضد گلوله شما می شدیم ،
ممکن بود اهمیتی برایمان نداشت که دیگران سوار خودروهای غیر ایمن و ضعیف شوند ،

انتظار نداریم ، انتظار نداریم ، چرا که شما پشت ایمن ترین ماشین نشسته اید و مردم هستند که جانشان را پشت ماشین های غیر ایمن از دست می دهند ، و اگر مردم ایمنی خودرو را بخواهند برای وزیر شما خیانت کار حساب می شوند ...........
ای دوستان رای دادیم اما باید صدای اعتراض خود را به گوش روحانی برسانیم چون هنوز صدای ما را نشنیده .......... (3209027) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۶:۰۲:۴۲
توی مقامات فقط روحانی پشت اون ماشینا میشینه؟ (3210014) (alef-11)
 
شهرام
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۱۳:۳۱
اقای قاسمی حتما بهتر از من می دانید که در قاموس ...پاسخگو بودن مسئول در ردیف گناهان کبیره قرار گرفته و تا زمانی که این قانون نا نوشته ملغی نشود هیچ اصلاحی در امور کشور رخ نخواهد داد . (3209032) (alef-11)
 
همایون
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۱۴:۵۱
آقای نویسنده!
اکنون در منزل یک نمونه قطع نخاعی دختر ۲۳ ساله که در اثر عملکرد ترمز ۲۰۶ رخ داده ، پیش چشم خانواده ماست!
تصادف سال گذشته خودرو راننده مست عربستانی با پراید مسافرکش و فوت اورا یادتونه؟
جزغاله شدن سرنشینان سمند و پژو ...
میدانی سال گذشته پاداش اعضای هیات مدیره ایران خودرو وسایپا، رقمی بین ۸۰۰ میلیون تا یک و نیم میلیارد بوده؟
میدانی رییس سلبق سایپا و رییس ایدرو، خودش و دامادش در ...چه کارخانه های قطعه سازی با قراردادهای هنگفت دارند؟
میدانی مدیران سابق پیکان سازی، از همین پاداشها و رفقای بانکی دوران اصلاحات موفق به ایجاد خط مونتاژ چینی خودرو در کرمان شدند؟
برای چی باید پراید و پژو مونتاژ شود؟ این تحولات داخلی خودرو در چین و کره، نشان نمیدهد لایق ها باید سرکار باشند نه سیاسیون؟
آقا ما به عنوان ملت، میگوییم هرکس خودرو ایرانی خواست بخرد و هرکس نوع خارجی خواست با پرداخت ارزش افزوده و بدون عوارض مضحک و گران وارد کند!
ببینیم مردم پژو پارس سوار میشوند یا تویوتا کرولا ؟!؟!
بالاخره باید جایی با واقیت توهم تولید انحصاری مواجه شد!
پیدا میشوند کسانی که عرضه ی ارتقای تولید را خواهند داشت، اگر سیاسیون دو حزب بگذارند!
مملکت گلستون میشه اگر بگذارند!!!! (3209036) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۲:۵۶:۵۰
متاصفانه تعداد این قطع نخاعی ها خیلی زیاد هستند دو تا خانواده را می شناسم درگیر همین مساله هستند کلا 3 نفر دیگه باید کمک کنن به اون ادم قطع نخاعی (3209474) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۰۳:۰۹
ببخشید کلمه متاسفانه اشتباه تایپ شده بود. (3209663) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۴۲:۳۲
من با نوشته های شما موافق هستم .به خدا قسم این آقایون دنبال پیشرفت و راحتی و ایمنی مردم نیستند.اصلا براشون مهم نیست چون خودشون که سوار این لگن ها نمیشن.اینها فقط و فقط و فقط و....دنبال سود خودشون هستند.ولی بلاخره خدا ظلم اینهارو بی پاسخ نمیذاره اگه مردم با هم متحد باشن!!!!!!!!!! (3209611) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۱۵:۵۷
بگذارید بناهای پوشالی از پایه فرو بریزد و از نو بسازیم کشورمان را و صنعتمان را. امروز روز تغییر است. می گویید 60 هزار نفر بیکار می شوند. باشه. یک سال این اتفاق می افتد و بعد به امید ایرانی بهتر و پاینده تر. گفته بودند که این کمپین خیانت است. اما من فکر می کنم که مخالفت با این کمپین خیانت است به ملت. (3209897) (alef-11)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۴:۰۴
اقا همایون متن خوبی بود (3211424) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۲۴:۳۳
بانظر شما موافقم (3211427) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۲۹:۳۲
حالا عکس العملها و موضع گیریها را ببینید (3209059) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۴۰:۰۷
اینقدر آسمان به ریسمان نبافید. سزای گرانفروشی نخریدن است و سزای توهین به شعور مردم ، ورشکستگی دو لگن ساز است. خودروی صفر داخلی گران و بی کیفیت نمی خریم. (3209083) (alef-3)
 
شجاع جیب
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۰۹:۵۴:۲۴
2- مردم و موافقان کمپین باید بپذیرند که در کوتاه مدت هیچ کاری نمی شود انجام داد که هزینه آن برای منافع ملی قابل تحمل باشد...

چرا باید همچین چیزی بپذیریم؟ ماشین در حال حرکت خودروسازی اول قیمت رو کم کنه، بعد کیفیت رو بهتر کنه، بعد هر کاری خواست بکنه. به همین سادگی! (3209110) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۱۹:۲۴
کوتاه مدت؟!! 37 سال میشه کوتاه مدت؟ واقعا برای نگارنده مقاله متاسفم (3209264) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۶:۳۸:۱۵
چرا متاسفی
منظور را بد گرفتی
الان خودروسازها بعد از تحریم مردم باید چکار کنند؟ میگی ارزان کنند. الان خودروسازی که پول نداره قطعه بخره چه جوری قطعه بخره ت لید بکنه و ارزانتر از قبل هم بفروشه؟ مگه میشه؟
حالتون خوشه شما ؟ (3211342) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۲۵:۱۶
«مردم و موافقان کمپین باید بپذیرند که در کوتاه مدت هیچ کاری نمی شود انجام داد که هزینه آن برای منافع ملی قابل تحمل باشد»
تحقیق کنید لطفا. در تمام دنیا حمایت دولتها از صنعت خودروسازی اشان حداکثر 5 سال است. یعنی 5 سال مانع واردات آزاد خودرو می شوند تا شرکتهای متنوع خودروسازی بتوانند با سود حاصل از فروش محصولات شروع کنند. بعد از 5 سال این شرکتها به مرحله ای می رسند که به اوج کیفیت رسیده اند به طوری که شروع به ساختن خودروهای فانتزی و بسیار خاص می کنند. ضمن این که تعرفه واردات خودرو هم به حالت عادی بر میگردد تا زمینه رقابت از سطح کشور به سطح جهانی برسد. متاسفم برای خودمان که این 5 سال شد 20 سال و سود حاصل هم به جای این که صرف تحقیق و پژوهش بشه رفت تو جیب بعضی ها. همون هایی که خودشان عمرا سوار این لگنها بشن. اما بشنوید از گاندی. گاندی می گوید:
«هر وقت که ناامیدی می رفت به سراغم بیاید می دیدم که در تمام طول تاریخ این ستمگران همواره به خاک سیاه نشسته اند. فکرش را بکنید؛ همیشه!» (3209927) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۶:۳۶:۰۶
بابا
شما جز گروه دوم باشید خب.
نشنیدید اینها با لجبازی میخوان گرانتر هم بکنند ؟

این نوشته خطابش به همانهاست (3211340) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۱۰:۲۰
باید؟ کوتاه مدت؟ منافع ملی؟ (3211407) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۴:۵۷
تا کاهش قیمت و بالارفتن کیفیت و ایمنی خودرو ،به هیچ وجه حاضر به خرید خودرو نیستم،تا شرکت های خودروسازی با روشکتی کامل روبرو شوند! (3209132) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۵:۲۴
ببینید یکی از عیبهایی که ما ایرانی ها داریم(مشاهداتی که بنده داشتم) اینه که وقتی بین دو نفر دعوا میشه میخواهیم جانب هر دو نفر روو بگیریم یه فردی یه کاری کرده یه نفر دیگه رنجیده و عکس العملی نشون داده به جای اینکه فرد اول رو زیر سوال بببریم میریم سراغ نفر دوم و میگیم: البته کار تو هم خوب نبود و بعد یه مدت کلا از فرد دوم یک بدهکار می سازیم و بار کل مساله رو میندازیم گردنش !!این روش به نظر من عادلانه نیست هر فردی در دفاع از خودش یه کاری بالاخره میکنه، کسی که شروع کننده کار بوده باید پاسخگو باشه باید در برابر او قاطع بود و بهش گفت کارت درست نبوده خودت رو اصلاح کن
اینجا هم باز دوستان میان سراغ مردم که البته کار شما هم درست نیست اینا گناه دارن و...چند نکته رو متذکر میشم:
1-اونایی که اقتصاد خرد خوندن سرانجام شرکتی که نتونه هزینه هاش رو پایین و کیفیت رو بالا و قیمت رو پایین نگه داره رو میدونن این طبیعت بازار و اقتصاده کسی که کالای خوب تولید نمیکنه باید ورشکست بشه تا منابعش ازاد بشن و صرف کار بهتری بشن و منابع تلف نشه
2-در زمینه تکنولوژی و فناوری ما در ایران مزیت رقابتی نداریم جنس دارای فناوری بالا نمیتونیم بسازیم. در سال 78 دانشگاه چند هزار ماشین حساب رو بین داشنجو ها توزیع کرد. بنده خودم هم یه دونه گرفتم این ماشین حساب های ایرانی همه از دم بعد چند ماه سگمنت هاشون خراب شد و از کار افتادن، خب اینجا اگر یک یا ده مورد مشکل پیش می امد حرفی نبود اما همه ماشین حسابا دچار مشکل شدن وقتی یک ماشین حساب ساده رو نمیتونیم بسازیم چطور میخایم خودرو بسازیم؟ ما این کاره نیستیم ولی در سایر صنایع ممکنه مزیت رقابتی داشته باشیم. شرکته های خودروسازی 50 ساله دارن مورد حمایت واقعا بی دریغ قرار میگیرن هر شرکت دیگه ای در دنیا بود الان جزو 5 برند برتر دنیا شده بود، این تجرب نشون داد که ما این کاره نیستیم در واقع یک ازمایش پرهزینه کردیم و به این نتیجه رسیدیم و بهتره تا هزینه مالی و جانی بیشتری مردم ندادن این شرکتها تعیین تکلیف بشن
3-این شرکتا یا باید مونتاژ خارجی انجام بدن یا کاملا تعطیل بشن و کارمندا و کارگراشون هم توسط شرکتهای خارجی که میان جذب بشن
4-تبعات بی کاری و سایر پیامدهای تعطیلی این دو شرکت با مدیرانی است که جنس با کیفیت نساختند و قطعات بی کیفیت و تقلبی را از چین وارد سیستم کردند و به دنبال نواوری هم نبودند بدیهی است در هیچ کجای دنیا تبعات ورشکستگی یک شرکت با مشتری نیست.
5-"بار کج به منزل نمیرسه" (3209133) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۲۸:۲۵
خب
الان توصیه شما اینه که جمعش کنیم بابا! نه؟
اینجوری می خواهید ایران را تحویل نسل بعد بدهید!!

ببخشید که کشور و تمدن درخشانی نداریم الان، ولی نمی تونیم جمعش کنیم!!

از قضا اگر ایرانی ها به هر دو جنبه دعواها توجه دارند منفی نیست! کاملا هم میتونه عادلانه باشه!! (3216402) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۱:۰۴
جامعه مسولیت ندارد بلکه مسئولآنی که برای دست یافتن به حقوق های چند میلیون تومانی خود دلار را 360 درصد. گران کرده اند تا به این بوسیله بجز رانت و پاداش ناپدید کردن میلیاردها دلار در ناز و نعمت باشند و باعث فقیر شدن مردم شده اند مقصر اصلی هستند
دلار را به قیمت واقعی زیر1000 تومان برگردانید دست از گران فروشی تزریق فقر مصنوعی در جامعه بردارید تا خودرو هم کاهش قیمت 300 درصدی یابد و مردم توان خرید پیدا کنند (3209140) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۱:۵۸
آقااینهامی تونندازمدیران کارخانه های معتبردنیا مثل بنزوپژو وتویوتابه جای مدیران نالایق صنعت خودرواستفاده کنندتاکارگرهاهم بیکارنشونداگه واقعا"راست می گندهمان کاری که درفوتبال انجام می دهندکه مربی می آرند. (3209142) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۸:۱۸
دو روز پیش مدیر عامل شرکت فولکس واگن بدلیل تغییراتی که این شرکت در سیستم خروجی اگزوز خودروها داده بود تا میزان آلایندگی هوا را کمتر از حد استاندارد نشان دهد، ضمن پذیرش مسئولیت این کار، بلا فاصله از مقام خود استعفا داد. حالا این را بگذارید در مقابل خوروهای بی کیفیت، آلاینده و مرگبار ایران خودرو و سایپا و اعتراضات گسترده مردمی و طلبکاری مدبران خودروسازی، متوجه خواهیم شده که چرا آلمان به این سطح از پیشرفت در صنعت خودرو رسیده است. (3209149) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۴۷:۳۵
کلا همه مدیرای ما زیر بار اشتباه نمیروند و این مختص خودروسازی نیست. جامعه شناسان باید بررسی کنن ببینن این پدیده از اموزش و پرورش ناشی میشه از تربیت خاوادگی ناشی میشه چه چیزی باعث بروز این مسئولیت گریزی و عدم پذیرش اشتباه میشه کلا عامه مردم ما هم اشتباه خودشون رو نمی پذیرن من تا حالا ندیدم کسی در یک اختلاف بگه تقصیر من بود یا اقا مشکل از ما است ببخشید و...اگر هم بپذیره رک نمیگه و عوامل دیگه ای رو دخیل میدونه و فرهنگ پذیرش اشتباه رشد نمیکنه و کلا چنین فرهنگی در کشور نداریم بجاش فرهنگ طلبکاری داریم که فکر کنم در دنیا بی نظیره (3209203) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۲۴:۱۴
پس بهتر هست مقامات به تولید داخل احترام بگذارند قیمت آنرا. به قیمت واقعی یک سوم فعلی آن برگردانند تا مردم توان خرید یابند و خودرو داخلی بخرند (3209157) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۲۶:۲۳
یا قیمت ها را می اورند پایین و با قیمت عادلانه می فروشند و یا اینکه منتظر می شویم ورشکست شوند (3209160) (alef-3)
 
داود
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۲۶:۳۹
یه سوال دارم

آیا قرارداد بستن ایرانخودرو با پژو ، برای تولید پژو 301 که برای 2001 هست ، یعنی ماشین 15 سال پیش تولید بشه ، درسته ؟
...
این هم کار دشمنان قسم خورده ملت برای زمین زدن دولت هست ؟ (3209162) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۳۲:۰۲
...عزیزم نمیخریم.
دیگه هیچ وقت خودروی صفر سایپا و ایرانخودرو را نمیخریم. (3209169) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۳۴:۳۶
مثل اینکه از جیب ملت خبر ندارید! گفتند مردم پول ندارند نان بخرند یک مقام فرانسوی غرق در رفاه گفت خب شیرینی بخرند بخورند!
ماجرای خودرو در ایران هم اینگونه شده. مقامات غرق در رفاه. از ...مردم نمی دانند که مردم پول خرید. خودرو داخلی را ندارند و آنها را متهم برای خرید خودرو خارجی می کنند! اگر قرار باشد قیمتها بر اساس دلار با قیمت غیر واقعی بالای 1000تومان محاسبه شود خودرو های خارجی هم توان فروش نخواهند داشت و بعد از مدتی با ید جمع کنند و بروند

...

بهترین کار ب...کنار گذاشتن تجمعلات هست بفهمند مردم چه می گویند یادش بخیر امام را که ... درد مردم را می فهمید (3209177) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۶:۰۵
دلار بالا هم رکود میاره به نظر من دلار بالا بره دیگه کلا رکود کامل میشه این گرانی ها واقعا با جیب مردم تناسب نداره (3209309) (alef-3)
 
حسن شيباني
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۳۵:۱۱
تنها در شرايطي كه قيمت يك سوم بشود كيفيت استاندارد جهاني بشود و مديران قطعه سازي و لگن سازي از كار بيكار شوند من خودروي صفر ايراني ميخرم (3209178) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۳۷:۴۷
براي گفتگو (گفت و گو) بايد دوطرف آماده گفتگو باشند مردم گفتند كه چه مي خواهند (خودروي با كيفيت روز جهاني و با قيمت روز جهاني) و اين حق مسلم ماست.
ولي ظاهراً طرف مقابل از موضع قدرت به مردم نگاه مي كند و اصلاً‌ قصد گفت و گو ندارد البته پشتوانه هاي ....دولتي بسيار باعث اين نوع نگرش مي شود و الا با حذف يا به حداقل رساندن تعرفه واردات خودروهاي با كيفيت و استاندارد خارجي مي توان اين دو ....را وادار به احترام گذاشتن به مشتري كرد. (3209180) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۸:۰۷
حالا وقتی ورشکست شد اونوقت دیگه از موضع قدرت نگاه نمیکنه (3209733) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۴۲:۴۳
برای چی این همه آسمون به ریسمون میبافید؟
اگر کمپین کوتاه بیاد اوضاع بدتر نشه همون میمونه
مشکل مشخصه، حلش کنند (3209194) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۳۰:۲۶
ما هم موافقیم ولی مساله اینه که به طرف دوم ماجرا (خودروسازها و طرفداران اهل قدرتش) هم باید یاد بدهید که الان چی کار باید بکنند!!
دارند مسیر را اشتباهی می روند برادر
نکته اینه
و این نوشته اگر دقت کنی داره میگه که حرف مردم را گوش کنید قبل از آنکه دیرتان شود!! (3216407) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۴۴:۳۶
ما خواستار ماشینهای روز دنیا با کیفیت بالا و مصرف و آلایندگی پایین هستیم و البته با قیمتهای روز دنیا نه با قیمت های دو با سه برابری اگر می توانید بسم ا ... در غیر این صورت کاسه کوزه تون رو جم کنید بروید (3209200) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۴۲:۱۸
مطمئن باش سایپا تا4سال دیگه محصول عمدش پراید وتیباست وبس.ایران خودرو هم پژو405 و پارس و206.نبود نیروهای مهندسی کارامد تو هردوشرکت مشهود هست .خود من دوره ای تو شرکت ساپکو کار میکردم اکثر مهندسین اونجا دنبال منافع خودشون و از زیر کار در رفتن بودند منتظر بودند وقت ناهار برسه و بعداز ظهر هم برن استخر...نتیجه میشه همینکه داریم 22ساله پراید وپژو تولید میکنیم.ملت هم پول اضافی برای رفاه اقایون شاغل تو خودروسازی بدن. (3209609) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۳۴:۲۰
اکثر شرکتها همینطور هستند یکی دو نفر کار می کنند و بقیه استراحت می کنند بعد میان کارای اون دو نفر رو به اسم خودشون ثبت می کنن. توی این خودروسازی هم مطمئن باش چند تا مهندس هستند که کار میکنند و همین دو سه تا ماشین رو هم اونا به این مرحله رسوندن بقه هم در حال تفریح و از زیر کار در رفتن هستن. مدیرا هم پاداشش رو میگیرن (3209954) (alef-11)
 
reza
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۲۷:۴۸
يعني ميفرماييد اين ماشينا ساخت واختراع خودتونه؟!!!!
عجب!!!!
من ماشينم سمنده هي ميگردم توش يه چيزه ايراني كه اختراع شما باشه نميبينم!!!!! (3210383) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۳۲:۳۳
خودروسازها ی داخلی بیشتر از دوماه دیگر دوام نمیارن توی این مدت هم به تاکسی دارها وادارات میفروشن البته اگر بخرن بعد تسلیم میشن وقیمتها راپایین میارن وکیفیت رابالا میبرن .وقتی مشتری نباشه راهی جز این ندارن (3211443) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۴۹:۵۸
این آقایون که عرضه تولید ماشین با کیفیت و مدل های مناسب و متنوع را که ندارند و از روش ف...عوام همچون طرح های من در آوردی برای فروش عمل می کنند جالبه این روزها در هر شبکه یک نفر را گذاشته اند و داره می ناله که پراید به قیمت 19 میلیون تولید میشه و 20 میلیون فروش می شود دیگر توهین به شعور مردم کافیست مردم دست شماها را خوانده اند تولید کنید و صادرات کنید اگه کسی ازتون خرید..... (3209208) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۰:۵۵:۱۷
بحث اینه: ایران دستمزد بسیار پایینه
چطوریه که مثلآ خودرو جدید رنو ساندرو که 5000 تا 6000 دلار قیمتشه الان که قراره بیاد شده 47 میلیون؟! 100 درصد یه عالمه از اپشناشم حذف شده و با کیفیت کمتر (3209217) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۱:۵۲
مشکل ما این خودروسازهای داخلی هستند که مثل یک مافیا نمیذارن شرکتهای خارجی بیان خط تولید در ایران راه بندازن مگه اینکه یک پول قلمبه ای هم به اونها برسه! (3209298) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۴۳:۱۳
الان عصر تکنولوژی و ارتباطات است. فریب مردم سخت شده! مسئولینی سعی در فریب مجدد مردم دارند راه کارهایشان را تغییر دهند. (3209330) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۵۱:۰۶
دوستان گرامی تا تفکر کنونی در وزارت صنایع دولت تدبیر و امید است که خود را ارباب و مردم را رعیت فرض می کنند که هرچه آنها می گویند باید بپذیریم وضعیت همینه که است. بی ادبی مدیران ارشد صنعت خودرو را نسبت به مردم ببینید.
نویسنده مردم مقاله اگه می خوای نصحیتی هم بکنی به صاحبان و مدیران ارشد صنعت خودرو بکپ که اولین اصل بازار که حاکمیت مشتری را بپذیرند وگرنه هزار سال دیگر هم به این منوال بگذره همینه که هست. (3209345) (alef-11)
 
بیزار از خودروی داخل
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۱:۵۹:۴۰
تحت هیچ شرایطی نمیخریم (3209358) (alef-3)
 
وحید
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۲:۰۵:۱۵
با درود ، شرکت های سایپا و ایران خودرو ، خودرو های چندین دهه پیش رو تولید و مونتاژ میکنند ، این شرکت ها طی این 35 سال ، نه هزینه طراحی دادند و نه هزینه ماشین آلات جدید برای تولیداتشون ، قیمت هم در عوض کاهش ، همه ساله بالاتر میره !

حالا این شرکت های در پیت خارجی مثل فورد و تویوتا و ... که هر سال انواع گاری جدید تولید میکنند ، با اینکه هر ساله برای چندین مدل خودرو جدید هزینه طراحی میدن و ماشین آلات جدید اضافه میکنند و گارانتی قوی و خدمات پس از فروش عالی دارند در مقایسه با انواع پراید من درآودی و انواع پژو قیمت بهتری دارند و مدیران کارخانه هاشون هم متاسفانه به مردم توهین نمیکنند که این جای بسی تعجب دارد !!

وقتی مدیران این دو شرکت ، حقوق های چند 10 میلیونی و پاداش های صدها میلیونی برای خودشون در نظر میگیرند باید هم قیمت پراید 6 میلیونی بشه 20 میلیون تا براشون صرف داشته باشه . آنوقت به جای عذرخواهی از مردم و کاهش قیمت انتظار دارند که مردم با 3 برابر قیمت خودروهایی که از کارخونه در نیومده ایرادات فنی اساسی دارند رو بخرند تا مبادا آسیبی به صندلی قدرتشون وارد بشه و از چندرغاز حقوق شون محروم بشن .

توهین به مردم و سوء استفاده از کارگران خودشون و کشوندن اونا جلوی مجلس ، برای اینکه احساسات مردم جریحه دار بشه رو هم اضافه کنید .

کشته شدن 20.000 نفر در سال هم هیچ کدام از مدیران رو ناراحت نمیکنه و انتظار دارند مردم با پولی که چند سال به زحمت جمع کردند بیان و ارابه مرگ خریداری کنند تا خریدار و خونوادش همیشه خطر مرگ داشته باشند .

یکی از دوستان بنده یک خودروی صفر پژو پارس از نمایندگی تحویل گرفت و بعد از 6 ماه سوار شدن خواست بفروشه . طرف خودرو رو برد نمایشگاه تا قیمت کنه و همه نمایشگاه ها گفتند که خودرو سرتاسر رنگ هست !!! نگو که هنگامی که خودرو ها رو از کارخونه به نمایندگی میومده تو راه تصادف میکنه و همه خودروهایی که حمل میکردن رو صافکاری و نقاشی میکنن و یکی از همین ماشینا رو به دوستمون میفروشند . هیچ کس هم مسولیتی قبول نکرد و ایشون متضرر شدند

این نوع خدمات رو میشه قبل از فروش نامگذاری کرد که ماشین معیوب رو به مصرف کننده بفروشند و خدمات پس از فروش هم این هست که خودرو هر ایرادی داشته باشه کلا به نمایندگی ربطی نداره و جواب سربالا خواهید شنید . (3209369) (alef-11)
 
ازمابهتران
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۲:۱۵:۵۷
انتخاب مدیران به خواست مردم باشه و نه سیاسی! کار درست میشه! (3209396) (alef-3)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۲:۴۳:۰۴
تا کیفیت در حد جهانی بالانره وقیمت هم به 20 در صد قیمت فعلی ( یعنی کمتر از یک سوم) نرسه خریدی توسط مردم عزیز درکار نیست بروید فکر اساسی بکنید سیاسی کاری ممنوع (3209444) (alef-11)
 
سید
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۳۱:۲۷
واقعا چه ملت مظلومی هستیم با اینکه درآمدمان کمتر از یک پنجم مردم اروپا و ژاپن و کره است حاضریم ماشین را به قیمت آنها به ما بدهند باز هم ناز میکنند :( (3209580) (alef-11)
 
نیما
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۳۲:۰۳
ما الان داریم گفتگو میکنیم:
یا ارزون کنین یا ورشکست شین همونطور که ما رو ورشکست کردین.
تا ارزونیه ماشین از پا نمینشینیـــــــــــــــــــــم. (3209582) (alef-11)
 
par
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۳۴:۰۳
نماینده خودرو سازها میگه اگه خودرو ایرانی نخرند صد هزار خانواده گرسنه خواهد ماند /////باید بهش بگم شما با فروختن این خودروها سالی صد هزار خانواده را به کشتن میدید اقا........... (3209588) (alef-11)
 
علیرضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۴۲:۲۱
روزی نیست که تحلیل های حضرات رو راجع به خودروسازها و کمپین ایجاد شده نخونم ولی به جرات میگم به تنها چیزی که اصلا اشاره نمیشه و تحلیلی راجع بهش ارائه نمیشه خواست مردم ًو حقوق مصرف کننده است،فاجعه از این بالاتر که مردم و خواستشون در معادلات حضرات هیچ جایی نداره.به همین دلیل واضح و مبرهن محصولات الکی گرون و بی کیفیت نمیخریم،چه ایرانی و چه خارجی(چینی) (3209610) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۶:۴۴:۴۵
شما کنایه از این بالاتر به سازمان دفاع از حقوق مصرف کنندگان دیدی که در این نوشته ارایه شده بود؟
جون هر کی دوست دارید حوصله خوندن متن کامل را داشته باشید... (3211344) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۳:۴۵:۴۲
خودتان که هیچی
اجازه ندهید که دور وبریهاتون هم خودرو بخرن به هیچ عنوان
فقط باید ورشکست بشن
اینها اگر کیفیت و قیمت رو به فرض محال کم کنن که نمیکنن دوباره بعد از چند ماه خودرو رو بالا میبرن و ضرر این چند ماه رو جبران میکنن
یک چیز دیگه مطمئن باشید عمرا قیمت پایین بیاد
چون اگر این کمپین موفق بشه مردم سر ...کالاهای دیگه کمپین میکنن و میشه روال مردم و دولت نمیخواد ... (3209622) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۲۵:۵۲
اتفاقا بنظر من هر كي ميخواد بخره فقط بهش هشدار بدين كه داره تو چاه ميفته , ولي جلوشو نگيريد , بذارين خوردو صفر بخره و از همون در كارخونه يه راست بره نمايندگي مجاز , اينقدر بره و بياد تا هروقت شما رو ميبينه كه بهش هشدار دادين , اول يه صلوات نثار اموات شما بكنه و بعد لعن و نفرين نثار خودش كه چرا حرف گوش نكرد و بعد هم مرده و زنده هاي دست اندركاران به اصطلاح صنعت خودروسازي از صدر تا ذيل رو مورد عنايت قرار بده . (3210373) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۴:۵۳
قیمت باید یک سوم شده و کیفیت قابل قبول باشد وگرنه کسی این آشغال های بنجل را نخواهد خرید. (3209721) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۲۵:۲۰
ادامه تحریم تا ورشکستگی کامل فرغون سازان. (3209723) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۳۴:۰۷
اصن من نمیدونم چطور میگن باید بخرین
اقا نمیخوایم بخریم،زور که نیست
درامد خودمونه،پول خودمونه،هم مالیاتشو میدیم هم عوارض و همه چیشو،دوس نداریم بخریم
شما تولیدتو کن اونی که باید بخره باید بپسنده
هروقت کیفیت و قیمت چیزی بود که ما میخواستیم اون وقت میخریم (3209756) (alef-11)
 
سعید اون بالا
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۳۷:۴۴
کی گفت بخر بابا

من تاحالا کسی را که واقعا نیاز به خودرو داشته باشد و قصد خرید داشته باشه را ندیدم که خودرو صفر را تحریم کند!
آخرینش خودم بودم که داخلی(پ) صفر گرفته بودم با 600 تا کارکرد فروختم
الان چی دارم؟ یک ریو مدل 84 که واقعا بهم حال میده در مسافرتها.

اما در مورد تحریم کنندگان واقعی
ما تولید و وارداتمان اگر یک میلیون خودرو در سال باشد و جمعا اگر 20 ملیون خودرو داشته باشیم یعنی فقط 5 درصد جامعه خریداران در حال خرید خودرو صفر هستند بقیه یا دارند یا دست دو میخرند

حالا، این تحریم کنندگان واقعی یعنی کسی که بالقوه میتونه خودرو بخره کجاست که الان نمیخره؟ اگر نخره چی میخره؟

از قضا، من از تحریم کنندگان خاموش و واقعی هستم که نتونستم خودرو صفر با قطعات چینی را تحمل کنم!!

باز هم میگم. خودرو نخرید. ولی دو دسته ایم کسانی که مسولیت خودشان در قبال صنعت و بازار کار کشور و سرمایه های آن را مد نظر دارند و کسانی که دوست دارد از بنیان صنعت جدیدی ببینند!
خب ببینند!

با حلوا حلوا کردن دهنمون شیرین نخواهد شد! (3216429) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۳۷:۳۲
از همه چیز گذشته هر انسانی عقل دارد .میداند چه چیز بد است یا خوب بد را بخرد نادنی است خوب را بخرد دانایی . ولی اگر کسانی برا بفروش رساندن اقلامشان از هر ترفند عقلانی یا غیر عقلانی استفاده کنند و شخص خریدار دانسته جنسی را بخرد بون کیفیت و استاندارد کافی این خرید نه از روی نادانی بلکه خود ... (3209771) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۵۱:۵۷
این کمپین برای سه گروه هشدار قطعی است
گروه اول مردم هستند که با ادامه نخریدن خودرو تا به کرسی نشاندن حرفشان باید ادامه دهند در غیر این صورت هیچ وقت نمیتوانند به هدفشان برسند
گروه دوم دولت تدبیر و امید است به جای اینکه طرفدار مصرف کننده و خواسته مردم باشد متاسفانه طرفدار خودرو سازان با تولیدات بی کیفیت آنها هستند
گروه سوم هشدار به خود خودرو سازان و تمامی تولید کنندگان کشور هست که باید مواظب تولیدات نامرغوب خود بوده تا مورد غضب اینگونه کمپین ها قرار نگیرند (3209829) (alef-11)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۴:۵۶:۳۷
اينكه فكركنيم بااعتراض مردم خودرو سازها كيفيت رابالا ومناسب حقوق شهروندى ايرانيان عزيز اقدام نمايند فكر واهى است بدليل اينكه اولا انبار قطعات بى كيفيت رادور كه نمى ريزند ضمن اينكه قالب هاى خودروسازى جهت تعويض بسيار پر هزينه است ثانيا حقوق مردم براى افراد سودجو وانحصار طلب اگر اهميت داشت خودروياهمان ارابه هاى مرگ رااز رده خارج مى كردند عشقم مردم ايرانهههههه (3209841) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۲۴:۱۰
بابا کمپین کدومه پول نداریم که نمیخریم. مگر خونه خرید و فروش میشه؟ مگر سرانه خورد و خوراک پایین نیومده ؟ مردم فقیر تر شدند. (3209921) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۳۳:۱۶
من موندم آخه آدم چقد باید رو داشته باشه!! یه مشت لگن و ماشین های زشت و قدیمی 30 -40 سال قبل کشور های دیگه رو مونتاژ میکنن بعدشم اسمشو میزارن تولید داخل!!!! بعدشم فقط یا چراغارو عوضش میکنن یا میشن وانت!!! بخدا تا ورشکستشون نکنیم پا پس نمیکشیم! یا ماشین خوب و استندارد و مطابق سلیقه مردم تولید کنن یا تعطیلش کنن 4 تا آدم و شرکت درست و حسابی داخلی یا خارجی بیان وسط...خسته شدیم بخدا (3209947) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۵:۳۷:۴۴
من مطمئنم کمپین رو ول خواهید کرد و قطعات داغون این خودروسازی ها هم برای ساخت خودرو برای شما عزیزان به کار خواهد رفت. من حداقل 10 سال توی محیط دانشگاهی بودم و زیاد اعتصاب و..دیدم که اخر سر هم ول شده و به جایی نرسیده
یه ذره قیمت بیاد پایین همه چیز رو ول می کنید.میشناسمتون. دیگه از اون بچه های دانشجو که مصمم تر نیستید. (3209965) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۲:۵۷:۰۶
نخیر تا کیفیت بالا نره قیمت در حد مورد قبول مردم پایین نیاد خریدی در کار نیست (3210870) (alef-11)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۵۲:۵۰
نه دیگه آقای دانشجو این تو بمیری از اون تو بمیری ها نیست دیگه اگه قیمت هم یک سوم بشه ما دیگه سر جون خانوادمون ریسک نمیکنیم وسوار این ارابه های مرگ بشیم به شخصه دیگه حالم از محصولات تکراری ویران خودرو به هم میخوره مگه مثل مردم عراق که قیمت پراید با توجه به درامدشون یه کم از قیمت موتور سیکلت بالاتره بخریم برای خرید سبزی سر کوچه وخرید بقالی (3211043) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۸:۳۶:۰۷
حواست باشه که باچهارتا دانشجو که ازدست استاد بیسواد خسته شدن صحبت نمیکنی باجمعیت چند میلیونی طرفی (3211445) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۶:۵۰:۱۴
جمعیت کم است (3210113) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۷:۵۶:۳۳
از همه افتضاح تر این آیسان جدید ایران خودروست که از جلو شبیه پرشیاست موتورش هم که موتور پیکان وانته که با 1700 سی سی فقط 80 اسب قدرت داره نکردن حداقل موتور 1800 سی سی 100 اسبی پژو رو روش بزارن . منتهی پیکان وانت 14 ملیون بود این یکی 24 ملیون تومن اسم این سر هم بندی ناشیانه رو هم گذاشتن خودرو سازی . (3210279) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۲۵:۳۴
اصلا این دو خودرو ساز مال کین؟ به کی حساب پس می دن؟ دخل و خرجشون چه جوری بوده؟ (3210372) (alef-11)
 
ناشناس
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۸:۳۶:۴۷
من الان 20 میلیون دارم و هیچ خودرو مناسبی نمیتوانم بخرم. این 20 میلیون نزدیک 6 هزار دلار میشود وقتی در سایتهایی مانند yahoo auto میروم و میبینم که با این شش هزار دلار چه ماشینهای شیک 2 یا 4 سال کار کرده ای میتوانم بخرم که اینجا 100 میلیون قیمتشه آتیش میگیرم.این اگه ظلم مدرن نیست پس چیست؟ (3210415) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۹:۰۲:۴۲
برای کوتاه ندت اول قیمتهارو کاهش بدهند تا ببینیم که اقایون قابل اعتماد هستن یا نه؟ (3210495) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۹:۱۲:۰۰
فقط راه حل این قطعه چسبونها ورشکستگی و جمع شدن بساطشونه. گوش این دو قطعه چسبونها یکی دره ویکی دروازه: 48 سال حمایت بی حد وحصر و انحصار بی جا به کجا رسید؟ این همه کشته تصادفات که حتی بعضی ها از کشته های جنگ تحمیلی بیشتر میدونند این قطعه چسبان ککشون گزید؟؟ این همه شعار دادند موتور ملی، خودرو ملی فقط دروغ وشعار نبود؟ این همه صنایع دیگه در این کشور(نساجی و معادن و کاشی سازی ها )تعطیل شدند مگه کسی واکنش نشون داد؟ نه چون منافع ی عده اقا زاده بخطر نیفتاد و واتفاقا سود هم کردند. پس بذارین با جمع شدن این دو مردم ی نفسی بکشن مگر چی از بقیه مردم جهان کمتر دارن؟؟؟ (3210513) (alef-11)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۱۹:۳۴:۰۵
مسوولان سایپا با واگذاری سهام مگاموتور و پارس خودرو به شرکت رنو نیسان مخالفت کرده اند. چرا؟! (3210559) (alef-11)
 
احمو
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۲:۱۱:۴۳
اگر همچنان ملت عزیز از خرید خودرو صفر خوداری کنن برای جاوگیری از ورشکستگی قیمت خودرو حتما بنحنو چشمگیری پایین
خواهد اومدو شاهد پایین امدن قیمت اجناس دیگری که بدون
هیچ گونه دلیلی بالا رفتن وپول ان به جیب یک سری دلال میروند خواهیم بود (3210746) (alef-11)
 
قمر
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۳:۲۴:۵۶
کمپین ادامه دارد
یعنی تنها راه حل باقیمانده همین است.
اگر امروز کمپین را رها کنیم باید دویاره فردا به سوی ان برگردیم
پس به کمپین وفادار باشین (3210967) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۵:۳۶:۵۶
رقابت در بین خودرو سازان اینقدر زیاد شده که شرکتها سعی دارند ازطریق کاهش هزینه ها ، خدمات پس ازفروش مناسب ،افزودن آپش های جدید به تولیدات جدید و... بتوانند دربازار باقی بمانند .انوقت در مناظره درمورد صنعت خودرو سازی ما یکی ازمدیران قبلی ایران خودرو صحبت ازتحمیل چند هزار نفر نیروی کار در دوران مدیریت ایشون به ایران خودرو کردند !!!!!! چطوری باید این هزینه های اضافی جبران بشه تاوقتی رقایت به وجودنیاد این آشفته بازار خودرو ادامه خواهد داشت . (3211304) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۷:۲۲:۰۳
سلام من یک کارگاه تزریق پلاستیک با 15کارگر دارم که قسمت اعظم فعالیت کارگاه، تولید قطعات خودرو بود الان تقریبا بیکار شدیم با تمام تمهیداتی که انجام دادم مجبور شدم فعلا دو نفر را اخراج کنم اگر وضع به همین منوال جلو بره اجبارا نفرات را کمتر می کنم از طرفی هنوز فاکتورهای اسفند ماه را دریافت نکردیم در واقع نه پول داریم نه کار بیش از 4 قسط بانک نزدیک به 100میلیون اقساط معوق دارم در هر صورت بیشترین نگرانی من اینه که فردا وارد کننده های خودرو خارجی به مردم القا کنند که ((ما میتونیم بنز سوار بشیم چرا باید این اهن پاره هارو سوار شویم ))و انوقته که خودرو سازی یعنی تجربه 50سال زحمت صنعتگر و تولید کننده ایرانی از بین بره واقعا نمی دونم چرا غیرت مصرف کالای ایرانی این همه بی رنگه من 5 سال در ژاپن کار کردم و با پول ژاپن این کارگاه را راه اندازی کردم تو ژاپن مردم علی رغم ارزان بودن اجناس چینی ولی با افتخار و اعتماد به نفس و غرور از کالای ژاپنی یاد می کنند باور کنید چنان به محصول تولید خودشون باور دارند که به محصول المان و امریکا هم ندارند کلا قصه کار و کارگر و کارفرما و فضای کسب و کار انجا فرق داره من هم متاسفانه کمی خلق و خوی انها درمن اثر کرد که اومدم سرمایه و جوانیم را گذاشتم توی تولید و کارخانه ، از یه طرف با بیمه و مالیات سر و کله بزن از یه طرف دنبال کار باشه از یه طرف کارگر ایرانی عموما دل به کار نمی بنده ،برای کنترل کمی و کیفی محصول تو ایران باید خیلی هزینه کرد ماشین الات ،ابزار تولید مستهلکه پول برای بهسازی خط تولید نیست ،بهره بانک کمر تولید کننده را خم کرده ،نیروی انسانی کم مهارت و بی تفاوته نسبت به محصول ، متاسفانه اداره کار فقط شده دادگاه در حای که اصلا به مشکلات درون کارگاه و مشکلات فی مابین کارگر و کارفرما فکر نمی کنه در مجموع انقدر خسته شدم که ازیک طرف خانواده و اطرافیان و جامعه می گویند تو کارخانه داری از طرفی زیر بار هزینه ها زمین گیر شدم ولی هنوز عاشق تولید و کار هستم تا وقتی نفس دارم خدا کنه وضع بهتره بشه خودرو سازی خصوصی بشه تا این همه خرج های غیر ضروری و مدیرهای تحمیلی نداشته باشه که اختلاص کنند و......... (3211370) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۲:۵۳:۱۷
خب عزیز من مشکل ما همینه گارگاه تزریق پلاستیک در حد خودرو نیست....


بعد بازار هست پخش کنید....هیچ کارگاهی یک ماه ورشکسته نمیشه....


شما که خودرو سازها چکهای مدت دار بهتون میده ...


عزیز دل برادر صادق باش (3214162) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۹:۲۸:۱۱
پيام مردم روشن و ساده است: ما مردم بزرگ ايران خودروي با كيفيت و قيمت مناسب مي خواهيم. آيا اين خواسته بزرگيه؟ آيا اين خواسته اسمش خيانته؟ آيا اين خواسته ضربه به منافع مليه؟ خودروسازان در يك شرايط انحصاري تبديل به يك بچه نازنازي شدن كه هيچ خلاقيتي نداره و تمام كارهايش رو ديگران برايش انجام ميدن. دولت بعنوان سهامدار بايستي به مردم كه بهش راي دادن پاسخ بده. وزير صنعت ناكارمد بايستي عوض بشه و كردش مالي خودروسازان كه حاوي رانت و فساده بايستي شفاف بشه. (3211497) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۰۹:۴۱:۴۹
نگارنده عزیز!!!! حواس جنابعالی به آمار تلفات جاده ای تو این مملکت هست؟؟
یه مطالعه بکن عزیزم بد نیست (3211515) (alef-11)
 
ناصر
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۰:۲۵:۵۴
اگه تعرفه و مالیات واردات خودرو رو 1000 برابر هم بکنید پس انداز می کنم و بالاخره یک خودرو باکیفیت می خرم. (3211583) (alef-11)
 
احمد سلامی
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۱:۵۲:۰۶
با ادب واحترام
چرا اینقدر مصاحبه و خط ونشان کشیدن
دبیر خودروسازان گفت ما صادرات داریم و خارج صف کشیندن وتو نوبت هستن برای تولیدات ما
جلو ضرر بگیر وارزان فروشی نکن صادر کنن
الان المان - امریکا - زاپن - کره جنوبی واقعا تشنه صادرات شما هستن (3211748) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۲:۲۱:۵۶
نخرید محض رضای خدا نخرید (3211797) (alef-11)
 
ترنج
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۳:۳۰:۲۷
شاید من بیسواد باشم..شاید در یک شهر مرزی نزدیک افغانستان زندگی میکنم...ولی خوب میدانم که خودروسازهای ایرانی چگونه به شعورم توهین میکنند...همچنان نمیخرم تا برای تفکر و اندیشه من ارزش قاعل شوند.
جاءالحق و ذهق الباطل ان الباطل کان ذهوقا (3211930) (alef-11)
 
داود ن
۱۳۹۴-۰۷-۰۳ ۱۷:۱۳:۵۱
آقايون داداشام
نمـــــــيــــــــــــــــــــــــــــــــــخـــــــــــــــــــــــــــــــــــريـــــــــــــــم
افتاد!؟ (3212295) (alef-11)
 
ایران
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۱:۳۸:۴۸
نمـــــــــــــــیـــــخــــرم و هــــــمـــــوطـــــــنانــــــم نـــــــمــــــی خـــــــــــرنــــد (3212964) (alef-11)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۰۹:۵۰:۵۰
من قصد خرید داشتم ولی به اکثریت نظر مردم احترام گذاشتم ومنصرف شدم وبه کمپین ملحق شدم (3213499) (alef-11)
 
راستگو
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۱:۱۵:۱۷
کل گفتها درست ولیکن بارها گفته شده مدیران خودروئی در هرزمان (تحریم) خودشان را بی ربط به مشکلات اقتصادی ارتباط دادند چیزی که اصلا به انها ارتباطی ندارد .
این آقایان بایستی فکر حوزه خودشان را میکردند که بتوانند بنگاه خود را حفظ کنند .خودرو سازان ایران همچون بچه لوسی میمانند که دائما نق میزند بجان والدین . هر وقت خواستند قیمت را بالا بردند با حمایت دولت .وامهای کلان گرفتند با بهره های بالا هیچ کس هم نیامد بررسی بکند وام که گرفتید چی کردید به عنوان مثال قرارداد ساخت ال 90 چکار کردید ؟ که امروز مدیرعامل رنو پارس مدعی پارس خودرو و مگاموتور شده ؟ اگر از محل عدم تحقق قرارداد مطالبه خسارت بکند شما آقایان چی میگوئید وهزاران مشکل دیگر؟؟؟ (3213788) (alef-11)
 
منصورجوادی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۰۲:۵۹
چند سوال
1-استاندارد کجاست ؟
2-حمایت از مصرف کننده یعنی چه ؟
3-گرانفروشی چه مجاراتی دارد ؟
4ـمسوول این اوضاع کیست وچه مقامی برخورد میکند؟
5ـایا بقیه کالاهای ساخت ایران وضعیت بهتری دارند؟ (3214424) (alef-3)
 
ابوالفضل
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۴:۱۱:۵۲
من متعجبم چرا بهترین ماشین های خارجی در مناطق آزاد به قیمت های معادل خودرو پارس تولید ایران خودرو به فروش می رسند و کارخانه های سازنده منافع سرشاری می برند ولی محصولات آشغال تولید خودروسازان ایرانی به قیمت گزاف به مردم فروخته می شود و ادعای عدم سودآوری دارند. بمنطقی به نظر می رسد که دو کارخانه خودروساز داخلی به دلیل عدم فضای رقابتی، از فرصت استفاده کرده و اشتهای سیری ناپذیر خود را از طریق سرکیسه کردن مردم مظلوم جبران می کنند. (3214453) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۳:۴۲
یادم روزی همین مسولان خودرو سازی میگفتند که هزینه ساخت یک پراید 2200 دلار است. با اینکه تورم درخارج نزدیک بصفر است چرا پراید شده 20 میلیون . خوب مردم دور از جون احمق نیستند . شما ها اینقدر از گرانفروشی خورده اید که ورشکست نمیشوید. اینقدر مظلوم نمایی نکنید و اینقدر به این مردم اجحاف نکنید. (3214632) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۵:۱۹:۱۶
جامعه مسئوليت پذير؟

مسئوليت حاکمان و مسئولين در قبال اين مردم چيست؟
در قبال 70 80 ميليون نفر و نه فقط آقازاده ههايشان که مثل بذرپاش يک شبه می شوند مدير عامل و روز بعد نماينده مجلس (نه ملت) و .....

مردم کشته شوند که فلان آقا و فاميل فلان مسئول که کارمند اين لگن سازهاست حقوق بگيره؟

به وا... اگر عوارض گمرکی را کم کنيد و همان عوارض را بابت حقوق بيکاری به کارگران اين شرکت ها بدهيد خسارت های مادی و معنوی که به جامعه ايران وارد می شود به شدت کاهش می يابد

چرا اين همه لجبازی با ملت؟ اخه شما از سايه سر کی مسئول شديد؟ نکنه همه ادعا می کنيد از توانمندی تان هست؟ يک کم فکر کنيد می بينيد اکثرا از رانت استفاده کرديد. (3214645) (alef-13)
 
م ج
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۲۳:۱۸:۰۸
اروپاهیا رفته رفته بهتر میسازند و ما بر عکس رفته رفته بدتر میسازیم (3215618) (alef-11)
 
مجيد
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۱:۵۰:۴۶
به نظر من بايد در راه نخريدن خودرو استوار بود
من ديروز رفتم خودرو ثبت نامي خودم را پس دادم (3216466) (alef-3)
 
سادات
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۴:۰۸:۲۸
وضعیت ایران خودرو وسایبا انقدر در حق مردم تخته گاز رفت وبی انصافی به خرج داد که حالا باید شاهد باشد مردم ایران نه چینی نه خودرو ایرانی (3216920) (alef-11)
 
مهیار
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۴:۲۶:۳۶
این کمپینی که الان راه انداختین رو بنده 14 سال پیش شروع کردم! یعنی بعد از سالها که به ایران برگشتم و دیدیم چه اوضاعیه و مردم سوار چه گاری هایی میشن، خیلی برام عجیب بود که چطور این همه آدم سر کیسه رو شل میکنن و پول مفت میدن بابت ماشینایی که اولین شرط لازم رو نداره: امنیت! برام سوال بود که مگه اینا جون خودشون و زن و بچشون رو از سر راه آوردن؟
همون موقع یک بنز 230 دانشجویی خریدم 7 میلیون، یعنی کمی گرانتر از پیت حلبی مسخره ای با موتور چمن زن که بنام پراید به مردم میفروختن. آقا حالی کردم با این ماشین. سالی 100 تومن هم کل هزینه تعمیر و نگهداریش نمیشد، بعد از 25 سال که کار کرده بود سواریش به مراتب خیییییلی بهتر از پرشیا و این آشغالا بود.
چهار سال قبل هم به قیمت حدود یک پرشیای صفر، یه بنز 230 کپل مدل 92 خریدم که عروسکیه... هنوز هر دفعه که نگاهش میکنم حذ میکنم. از لحاظ کلاس، امکانات، لذت رانندگی، هزینه نگهداری، و امنیت و اطمینان هنوز هم هیچ ماشینی تو این کشور ساخته نشده که نزدیکش بشه. خرابی و وسط راه گذاشتن، اصلا تو ذاتش نیست. حتی بعد از 22 سال دویدن. ماشین یعنی این.
تو این مدت به خیلیا هم گفتم که "خریدار، با کیف پولش رای میده. این یعنی دموکراسی". جنس بنجل نخرین. یا درش رو تخته میکنن، یا مجبور میشن جنس مطابق میلتون بسازن و عرضه کنن. به همین راحتی.
خیلی خوشحالم که بلاخره شاهد وجود اراده جمعی در مقابله با یک همچین خیانت و جنایت فراگیری در حق یک ملت شدم. فقط امیدوارم الان که دیدین چقدر راحت میشه چنین کاری انجام داد، به پارازیت های متفرقه گوش نکنین و ثبات رای داشته باشید. اصلا به ما مربوط نیست که مدیر فلان کارخونه پسرخاله کدوم وزیره یا برای بهتر کردن تولیدات چه موانعی دارن یا مشکلات مالیشون چیه. ما مسئول هیچکدوم از اینا نیستیم. مسئولیتهای ما مردم، در وحله اول حفاظت از امنیت جانی خودمون و خانوادهامونه، در وحله بعد هم حفاظت از منافع اقتصادی (یعنی نگذاریم چهارلاپهنا تو پاچمون کنن). البته اولویت بعدی من، اینه که چون از جوانی از رانندگی لذت می بردم، ماشینی سوار بشم که برای راننده ساخته شده باشه و باهام صحبت کنه. یاحق. (3216966) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۰۵ ۱۹:۲۶:۵۹
منم مزدا 323 را ترجیح میدهم
این بنز 230 را هنوز تایید می کنید امتحانش کنیم؟ ما که پولمون نمی رسه
میدونیدکه! (3217746) (alef-3)
 
مهیار
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۰:۱۲:۱۱
دوست عزیز حقیقتش این ماشین مورد بحث که بنز بازا اونو به اطاق W124 خطاب می کنند یکی از شاهکارهای بنز محسوب میشه و هنوز در اروپا و امریکا طرفدار های پر و پا قرصی داره. صد در صد تائیدش می کنم. این ماشین سر تا پاش، از صندلی تا فرمون و دید اطراف و چراقها و ارگونومی پدالها و کنترلها و دقت و کارآیی ترمز و فرمان، برای راننده حرفه ای ساخته شده. یعنی علاوه بر کمترین احساس خستگی در رانندگی طولانی مدت، به علت هماهنگی همه چیز و احساس اطمینانی که در راننده ایجاد میشه، نقش خیلی مهمی در ایمنی ایفا میکنه.
قیمت تمیزش با یکی دو لکه رنگ قبل از این دلال بازیا و دلار بازیا 20 و خورده ای بود، الان از 50 به بالاست. مدلهای زیر 92 هم میشه تمیزش رو 40 و خورده ای پیدا کرد. (3218818) (alef-11)
 
اسماعیل
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۱۲:۲۸:۵۵
کجای دنیا انحصار خودرو در دست دو تا شرکت دولتیه و واسه اینکه آشغالهای خودشونو به مردم تحمیل کنن تعرفه بسیار بالا برای رواردات خودروهای خارجی با کیفیت اعمال میکنن خواهشا ی جای دنیا مثال بزید اینجور چیزی وحود داره. (3226105) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۷:۵۳:۵۹
ما خودرو تولید داخل را نمیخریم تا ورشکستگی این خودرو سازا (3238323) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۰ ۱۲:۴۵:۳۵
اخه کدوم یک از همین اقایان سوار پراید میشند (3254578) (alef-3)
 
عبادیز
۱۳۹۴-۰۷-۲۱ ۱۲:۴۳:۴۸
خودروهای مونتاژ(تولید)کارخانه های ایران ازجمله سایپا استانداردلازم را ندارندلطفا"توجه فرمائید:اینجانب اگرخودروی ایرانی آنهم ازطریق لیزینک رایان سایپا نمیخریدم به بی کیفیتی و.... آن پی نمی بردم این دومین خودروی تیبا هست که خریداردومین تیبا شرکت سایپامورخ93/7/7هستم بگذریم که خودروی قبلی هیچ وفانکردبعدازتحویل خودروی دوم به اینجانب ، متوجه شدم ترمزدستی کلا"خراب است که مورخ93/7/8درنمایندگی2سایپاپذیرش وکلا"قطعات ترمزدستی عوض نمودندونامه شکایت واعتراض ودرخواست تعویض خودروی به سایپایدک تحویل دادم ولی هیچ ترتیب اثری ندادندگفتندتولیدشان همین است و....بااین وضعیت این خودرو بی کیفیت ترین وناامن ترین وازنظرفنی بیشترین ایرادات رادارد وهیچ رضایتی ازآن ندارم وهمیشه درگیررفع ایرادات آن ومراجعه درهردفعه کمترازیک ماه به نمایندگی می باشم چون درطول یک سال ازتحویل خورو(93/7/7)بیش از18باربرای رفع ایرادات خودروبه نمایندگی ها مراجعه وهردفعه بیش از2روزخودرودرنمایندگی درتعمیرگاه مانده است بازهم هرروزبدترازروزقبل می باشد ودرهرمراجعه هزینه های زیادی رودستم می گذاردوروزبه روزبدترمی شودوایرادات جدیدی بوجودمی آیدازجمله نشانگرساعت یک خطش حذف شده وموکت کف خودروقلمبه شده ورنگ خودروکیفیت مناسب نداردوکنده می شودوترک ایجادنموده است لنت ها درعرض چندماه خراب شدندوباتقبل هزینه درست نمودندوصفحه کلاچ بزودی خراب شدوخرج دست ماگذاشت واکثرقطعات خودروگارانتی نداردوپولش راازمشتری می گیرندوسنسورترمزچرخهابااینکه گارانتی داشت به حساب مشتری محاسبه نمودندخودروبعدازمدتی جوش می آوردودرجه آمیربالامی رودودرجه گازخودروخودبخوددرموقعئ توقف بالامی رودوروی درجه 3و4حرکت می کندودهها مورددیگر که مجاال ذکرآنهانیست درمرحل نهائی خودروبدلیل ایرادات مذکوردرنمایندگی2سایپامیدان آذری مورخ30/6/94پذیرش نمودندایرادت قبلی رفع نشدکه هیچ، بدلیل عدم کارکردتعویض دنده هاگفتندصفحه گلاچ بایدتعویض شودآنهم به حساب مشتری که بیش از300هزارتومان خرج داردلازم به ذکراست درنوبت های گذشته نیزمبالغ زیادی پرداخت شده است درحالیکه خودروبیش از32هزارکیلومتر کارنکرده است علاوه براینها بدلیل عدم وجود فندک که خراب شده بودتعویض نکردندومیل تعادل چپ وراست چرخها جلودوماه قول تعویض داده اندبخاطرعدم وجودقطعه (بقول خودشان)ازانجام آن خودداری می نمایندتازمان گارنتی خودروتمام شوداین است مسئولیت پذیری شرکت خودروسازی سایپاو....وبااین وضعیت فقطبانوبت اینترنتی پذیرش می کنندوهیچ ترتیب اثر به خودروهای گارانتی بااشکالات فنی زیادنمی دهندونوبت اینترنتی هم بعداز20تا30روزمی باشد ومسئولین هم پاسخگونیستندورفع مسئولیت می کنندوگرفتاری های دیگری برای خریداران بوجودمی آورندوکنترل حین تحویل توسط مشتری یعنی چی؟ از کجا طرف مدت 5 دقیقه باید فهمید که خودرو سالمه یا نه . برای تست رنگ باید هر نفر یک الکومتر با خودش بیاره. برای تست گیربکس و صفحه کلاج و مشکلات مکانیکی باید دستگاه دیاگ همراش باشه. وعلهذا.خودرو معیوب ، ضرر و زیان وصرف وقت و هزینه و انرژی و استهلاک سرمایه و اعصاب خوردی مردم رو کی جبران میکنه ؟ ؟
میدونید چقدر باید تو این نمایندگی و اون شرکت وادارات تابعه خودروسازان بری و بیای آخرشم خسته بشی ونفرین پشت سرشان نثارکنی وبعدازاتمام گارانتی خودروکه24ماه ویا40هزارکیلومترکارکردمی باشدخودروسازان نفس تازه می کشندولی خریداران را بیشتردرعذاب ورنجش فرومی برند وخودروهای بی کیفیت با مصرف سوخت بالای صدی ده - صدای زیاد موتور- کیفیت بسیارپایین تزینات داخلی و درهاي ماشين به خوبي بسته نميشه و....دست مردم می ماند ولاغیرو.... خدا يي اگه ميدونستم همچين گرفتاريي براي خودم پيش می آورم هيچ موقع خودروی ایرانی نمی خریدم .
به نظر من علت نخریدن خودرو بی کیفیتی قطعات خودرووعدم رعایت استاندادهای لازم درمونتاژ قطعات خودرومی باشدکه هزینه زیادی بعدازخریدخودرودست مردم می گذاردو....نه نداشتن پول ،پس چراخودروی خارجی می خرندو....... (3257995) (alef-13)
 
محمدي
۱۳۹۴-۰۸-۰۴ ۲۲:۰۷:۱۱
به نظرمن خريدن خودرو خيانت به نسلهاي آينده هم هست

بايدبفهمند كه اين حق مسلم ماست كه خودرو ايمن وراحت داشته باشيم
انها هرگز دلشان به حال مانسوخته وفقط به فكرمنافع خودشون هستند
مادوبرابر كارگران شاغل تلفات داشتيم بياييد با اتحاد به سوي خودرو خوب وباكيفيت برويم
خودروهاشون روهم باقيمت پايين بفروشند به عراق وافغانستان (3281735) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۸-۰۶ ۱۸:۲۳:۲۰
این کمپین باعث شد مردم به قیمت واقعی خودروها چه داخلی وچه وارداتی اگاه شوند.دیگر نمیتوان خودردروها را به 3برابرقیمت جهانی به این مردم فروخت.به جای وام ازجیب ملت خودرو ها را به قیمت واقعی جهانی به مردم عرضه کنید. نیاز نیست اقساط وام 25 میلیونی را با منت بر دوش خریدار مغبون شده بگذارید.خودروی 30سال پیش پژو را که 10میلیون ارزش داردبقیمت 30 میلیون به ملت بفروشیم و اورا 20 میلیون مقروض وام کنیم.مردم اگاه شده اند. (3285620) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۸-۲۱ ۱۴:۱۲:۴۵
خدا وکیلی اینا به فکر مردم نیستن ماشین 10 ملیونی را میدن 30 ملیون اون وقت میکن ما به فکر مردم هستیم ای مردم خدا وکیلی نخرید من خودم سمند صفر خریدم بلا نسبت اقایون مثل خر پشیمانم شیشه بالا برها دوبار عوض کردم واز داخل ماشین هم صدا میده مکر خودروی صفر هم صدا میده (3318967) (alef-13)
 
سالار
۱۳۹۴-۰۸-۲۴ ۲۳:۲۷:۵۴
گفتگوی خبر شبکه یک یکشنبه 24 ابان خیلی چیز ها رو گفت ممنون از بیان شیوا و دلسوزانه آقای خاکساری +مردم از وام 25 تومانی بدون ضامن 16 درصد تو این شرایط اقتصادی که تاریخ ندیده استقبال کردند نه خودروهای بیکیفیت خاک و بارون خورده ، به اسم مردم به سود خودرو سازها پیشنهاد میکنم همه فایلش رو پیدا کنن و ببینن +یه مرگ سیاسی برای دولت تدبیر و امید +بدهکارید به مردم به شهدا (3327246) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.