نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393133
سوالی در باب ارزانی بلیط مترو در ساعات غیرپیک
بخش تعاملی الف - سعید قاسمی زاده تمر*
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۷


معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران درمورد پیشنهاد کاهش قیمت بلیت در ساعات غیر پیک مترو در این پیوند گفت:

اجرای این موضوع نیاز به کار کارشناسی دقیق و کسب مجوز های لازم از شورا را دارد. قصد داریم در این نوشته کوتاه کمکی به این کار کارشناسی نماییم. مستحضر هستید که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶، نوآوری در کشور زیاد می شود و باید به کار کارشناسی کمک ویژه نمود تا منافع عمومی حفظ شود.

ایشان افزوده بودند که تنها برای بازه زمانی نزدیک به پیک یعنی حدود نیم تا یک ساعت قبل و بعد پیک در نظر گرفته می شود که این نشان می دهد متوجه اثرگذاری سیاست هستند.

در اقتصاد مفهومی داریم بنام کشش قیمتی، سوالی که در برابر این پیشنهاد باید پرسید این است که کشش قیمتی بلیط مترو چقدر است که با کاهش آن می توان بار ترافیک ساعات پیک را توزیع کرد؟ از قضا، کاربران مترو اگر از قشری باشند که مجبورند در ساعات خاصی به مقاصد برسند نیازمند ترند به تخفیف ها و دقت داشته باشیم فقط شهروندانی که حق انتخاب دارند می توانند زمان سفر خود را به دلخواه و با ترافیک مترو تنظیم کنند.

یعنی عملا با این سیاست ما به کسانی تخفیف و یارانه می دهیم که دقیقا نیاز چندان مالی به این تخفیف ندارند. لذا در اثر بخشی این سیاست یا خط مشی، باید به شدت تردید کرد. بهتر است با افتتاح و تکمیل خطوط موازی، بار ترافیک مترو را توزیع کنیم نه با تخفیف ۲۰۰ تومانی.

مترو الحمدلله هنوز هم به صرفه ترین راه حمل نقل عمومی هست و کاهش آن کمکی نمی کند. شاید بهتر بود در ساعات اوج مراجعه به مترو قیمت را دوبرابر می کردیم تا سیستم حمل نقل رقیب با مترو یعنی اتوبوس و تاکسی هم بی نصیب نباشند. امیدواریم کار کارشناسی باز و مشارکتی در این زمینه بکار گرفته شود.

* عضو مرکز خط مشی پژوهی دانشگاه تهران
* اشاره: دانشگاهیان علوم خط مشی، عبارت خط مشی را به عبارت سیاست ترجیح می دهند. در این نوشته هر دو استفاده شد امیدواریم در ادامه رسانه ها و مردم نیز با معادل خط مشی بیشتر همراهی کنند.
 
کلمات کلیدی : سعید قاسمی زاده تمر
 
محسن
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۱۱:۵۲:۰۳
والا این سیستم بلیط قطار مشکل دارد
حاضر به پرینت گردش بلیط ها هم نیستند
من هر روز از ایستگاه شهدا سوار مترو میشوم تا ایستگاه تئاتر شهر
یک روز دقیقا 2000 ریال از بلیط من کر میکند یکروز 3100 ریال و یکروز 5600 ریال
جالب اینکه در موقع خروج حتما بلیط را ارائه میدهم...
اینکه پرینت ریز گردش بلیط را نمیدهند نشان از برنامه ریزی دقیق برای این اختلاف قیمتهای کسرشده از بلیطها دارد... (3939344) (alef-13)
 
برزو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۰۸:۱۸:۳۷
بهتر بود در ساعات اوج مراجعه به مترو قیمت را دوبرابر می کردیم تا سیستم حمل نقل رقیب با مترو یعنی اتوبوس و تاکسی هم بی نصیب نباشند...
_________
اگه بلیط مترو دوبرابر شد مثلا شد هزار تومان اون شخص با تاکسی میره تا حداقل 6-7 هزار تومان بده!؟
در تهران به اندازه ی کافی تاکسی و اتوبوس ها مسافر دارند همه جای دنیا مردم رو تشویق به استفاده از مترو میکنند ولی اینجا نگارنده میخواد اونا رو به سمت تاکسی و خیابون هدایت کنه!
خوبه شما مسئول متروی تهران نیستی! (3941936) (alef-11)
 
پاسخ به برزوی عزیز
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۹:۳۲:۲۲
برزوجان
معلومه هیچ وقت ساعت پیک سوار مترو نبودی
اگر هم بودی ایستگاه های اول که خلوته سوار شدی
وگرنه
مشکل مترو را مثل نویسنده درست تشخیص می دادی!!
عزیزم
مشکل مترو نه قیمت پایین و نه قیمت دوبرابر شدن آن است
مشکل مترو ازدحام غیرقابل تحمل آن است و اگر سیاستی بتواند مقداری از بار این ترافیک را کم کند هدف درست است نه تشویق مردم به مترو

مثل مرفحینی مساله سازی می کنید که دوست دارند مردم را تشویق کنند به استفاده از مترو که خودشان با ماشینهای تک سرنشینشان یا با راننده محترمشان کمتر از ترافیک روی زمین اذیت شوند!!
مشکل از نویسنده نیست هدف را باید نقد کنیم!! (3945914) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۰۷:۵۳:۳۱
آقاجان
کجای دنیا مردم را تشویق می کنند از امکانات محدود مترو استفاده کنند؟
اول امکانات را می سازند بعد تشویق می کنند.
سیستم متروی تهران که هنوز تکمیل نیست؟ (3946444) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۲:۲۶:۲۰
ببینید الان خیلی ها دارن از مترو استفاده می کنن و در ساعات پیک هم واقعا شلوغه و همه اذیت میشن بهتره که ساعات غیر پیک ارزان بشه تا فشار از روی اون ساعات شلوع برداشته بشه اینطوری مردمی که نیاز ضروری به سفر در اون ساعات ندارن در ساعات دیگری سفر میکنن و ازدحام کمتر میشه
موقع کامنت گذاشتن یه کم تفکر کنیم (3973345) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۰۷:۵۴:۲۲
مرفه درست است! (3946445) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.