نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482585
نامه احمد توکلی به جهانگیری درباره امضای قرارداد جدید نفتی با توتال
امضای هر قرارداد نفتی بدون رعایت مصوبات دولت در رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی هیچ اعتباری ندارد/ اقای جهانگیری جلوی امضای این قرارداد را بگیرید
بخش اقتصادی الف، ۲۳ خرداد ۹۶
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نسبت به روند امضای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال بدون رعایت مصوبات دولت درباره لزوم رعایت ملاحضات امنیتی و حفاظتی با شرکت های خارجی انتقاد کرد و خواستار ورود وی در سرعت دادن به مراحل تصویب آن شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۵
به
بند 13 تصویب نامه هیات وزیران پیرامون شرایط عمومی قراردادهای نفتی: "پیش از تحویل اطلاعات مخازن نفت و گاز به شرکت های طرف مذاکره با شرکت ملی نفت ایران و یا شرکت هایی که مایل به حضور در مناقصه های مربوط به اجرای طرح های موضوع این تصویب نامه می باشند، این شرکت ها باید، سند رازداری و حفظ محرمانگی این اطلاعات را به امضا برسانند.
گزارش الف، متن نامه به شرح زیر است؛

به نام خدا
برادر ارجمند جناب آقای جهانگیری
معاون اول محترم رئیس جمهور
سلام علیکم

جنابعالی که در مسیر اصلاح الگوی قراردادهای نفتی موسوم با IPC در همکاری با منتقدان دلسوز، با دو بار اعمال اصلاحات در هیئت محترم دولت اشکالات زیادی از آن ها را رفع کردید و طبعا از پشتیبانی رئیس جمهور محترم نیز برخوردار بوده اید به خوبی آگاهی دارید که  بند 8 ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص ملاحظات قراردادهای جدید نفتی تصریح دارد که "ساز و کار اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی در همکاری با شرکت های بین المللی و دسترسی آن ها به اطلاعات محرمانه میادین نفتی در این قرارداد ها در شورای امنیت ملی مورد رسیدگی و جمع بندی قرار گیرد."

همچنین بند 13 تصویب نامه هیات وزیران پیرامون شرایط عمومی قراردادهای نفتی به شماره ه53367ت/57222 مورخ 16/5/1395 تصریح دارد که "پیش از تحویل اطلاعات مخازن نفت و گاز به شرکت های طرف مذاکره با شرکت ملی نفت ایران و یا شرکت هایی که مایل به حضور در مناقصه های مربوط به اجرای طرح های موضوع این تصویب نامه می باشند، این شرکت ها باید، سند رازداری و حفظ محرمانگی(Confidentiality Agreement) این اطلاعات را به امضا برسانند..."

و در بند 8 تصویب نامه هیات وزیران پیرامون نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی به شماره ه53421ت/69975 مورخ 10/6/1395 به صراحت آمده است که "متن سند رازداری و محرمانگی موضوع ماده 13 مصوبه دولت در خصوص شرایط عمومی، ساختار و الگوی
طبق انبار موثقی که به دیده بان رسیده است، با چندین ماه زحمت همراه با دقت گروهی مبرز از کارشناسان وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط سند رازداری و محرمانگی و همچنین ساز و کار اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی را تهیه کرده اند ولی هنوز به تصویب نرسیده است.
قراردادهای بالادستی نفت و گاز به تصویب شورای عالی امنیت ملی خواهد رسید.
"

بر این اساس قبل از انعقاد هر گونه قرارداد و یا تبادل اطلاعات، وزارت نفت مکلف است سه اقدام را به عنوان مقدمه ضروری به انجام رسانده باشد:
تصویب سند رازداری و حفظ محرمانگی را از شورای عالی امنیت ملی به دست آورد.( موضوع حکم قانونی بند 8 مصوبه اخیرالذکر هیئت وزیران)
جمع بندی شورای عالی امنیت ملی را در باره ساز و کار اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی کسب کند(موضوع بند 8 ابلاغیه فوق الذکر رهبری).

 پیش از تحویل اطلاعات مخازن نفت و گاز به شرکت های طرف مذاکره، امضای آن شرکت ها را باید، پای سند رازداری و حفظ محرمانگی داشته باشد(موضوع بند 13 مصوبه سابق الذکر دولت).

طبق انبار موثقی که به دیده بان رسیده است، با چندین ماه زحمت همراه با دقت گروهی مبرز از کارشناسان وزارتخانه ها و نهادهای ذیربط سند رازداری و محرمانگی و همچنین ساز و کار اعمال و رعایت ملاحظات امنیتی و حفاظتی را تهیه کرده اند ولی هنوز به تصویب نرسیده است. خاطر نشان می شود در پیوست امنیتی-حفاظتی تهیه شده تمامی مسائل فنی، اقتصادی، حفاظتی، اطلاعاتی و حقوقی که
با توجه به سوابق تاریخی خیانت های نفتی و حساسیت کار با شرکت توتال که پیمانکار طرف قطری در همین میدان گازی است، امضاء گرفتن پیش از قرارداد اهمیت صد چندان می یابد. به ویژه اگر پرداخت رشوه توتال در قرار داد پیشین برای ورود به عرصه گاز ایران را در نظر داشته باشیم.
عواقب امنیتی برای کشور دارد، دیده شده است.

از طرف دیگر اخبار موثق حاکی است که به احتمال زیاد در هفته جاری وزارت نفت در صدد امضای قرارداد با شرکت توتال برای توسعه فاز 11 میدان مشترک پارس جنوبی است. با توجه به سوابق تاریخی خیانت های نفتی و حساسیت کار با شرکت توتال که پیمانکار طرف قطری در همین میدان گازی است، امضاء گرفتن پیش از قرارداد اهمیت صد چندان می یابد. به ویژه اگر پرداخت رشوه توتال در قرار داد  پیشین برای ورود به عرصه گاز ایران را در نظر داشته باشیم.

شما به عنوان رئیس ستاد مبارزه با فساد همیشه بر ترجیح پیشگیری بر درمان در مبارزه با فساد تأکید کرده اید و بخوبی میدانید که نفس بی اعتنایی به مصوبات و ابلاغیه های قانونی خود علامت بدی است و میتواند نتیجه یا مقدمه فساد باشد.

دیده بان شفافیت و عدالت بنا بر وظیفه قانونی ودینی و ملی خود از جنابعالی مؤکدا میخواهد روند امضای غیرقانونی را متوقف فرمایید و مراحل تصویب را سرعت ببخشید تا اقدامات وزارت نقت وفق قانون و مصالح بلندمدت میهن عزیزمان انجام گیرد.

این مطلب نیز تصریح شود هر قراردادی که با شرکتهای نفت و گاز خارجی منعقد شود بدون آن که سه پیش شرط  مذکور انجام شده
طرفهای خارجی نیز مطلع باشند که بدون این مقدمات امضای طرف ایرانی بی اعتبار است و قرارداد نامعتبر به قدرت قانون متوقف میشود و او چون مطلع شده است ادعایی نخواهد توانست بکند
باشد، کار اقدام کنندگان غیر قانونی، و اگر خدای ناخواسته انگیزه یا مناسبات فساد آمیز هم در کار باشد خیانت به ملت ایران خواهد بود. طرفهای خارجی نیز مطلع باشند که بدون این مقدمات امضای طرف ایرانی بی اعتبار است و قرارداد نامعتبر به قدرت قانون متوقف میشود و او چون مطلع شده است ادعایی نخواهد توانست بکند
.

احمد توکلی
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد
دیده بان شفافیت و عدالت
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۹:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۸:۳۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۲:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ۱۲:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۶:۴۷
 
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+رشوه توتال+شرکت ملی نفت+نامه توکلی به جهانگیری+توکلی+جهانگیری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۸:۳۵:۵۷
امیدوارم نامه تان اشتباه باشد
وگرنه اتفاق هولناکی در منابع گازی کشور است
کما اینکه دفعه قبل هم دوستان رشوه گرفته بودند و صدایش درنیامد
از همین کوتاه نامرد
با اینکه از شما و مواضع شما به عنوان رئیس یو دیدبان شفافیت در انتخابات اخیر دلخورم اما درود به انصاف و تیزبینی شما برای منافع ملت
تویی آخرتون درباره حوادث تهران هم خوب نببود، علتش سیاسی دیدن شما به این اتفاق بود
امیدوارم الان آقای جهانگیری که در انتخابات و مناظره انا الحق ضد فساد میزنند اقدام مناسبی دراینصورت انجام بدهند (4424972) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۸:۵۶:۰۷
از دولت محرمانه ها چه انتظاراتی داریدها آقای دکتر !!!!
از دولت تخلفات چه توقعاتی دارید !!! آقای توکلی !!!

جور شریک الدوله های مجلس را هم شما و امثال شما میکشید !!!!!!!! (4424998) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۹:۰۳:۳۰
این دولت همه چیش مخفیانه است .خدا کند اخرش مثل خاوری نشه............... (4425005) (alef-13)
 
مدیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۹:۲۱:۳۸
گاز رو مجانی میدن ، نفت را جدا (4425019) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۲۳:۳۳:۳۳
تکذیب کرده وزیر نفت
احترام بذار به اظهارات وزرا (4425245) (alef-13)
 
مهران
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۸:۲۰:۰۴
برو تکذیبیه خود وزیر رو بخون میگه چون ما در دادگاه محکوم شدیم بایستی 13.5 درصد ارزان تر بدیم این بهش نمیگن مجانی به این 13.5 درصد میگن چی؟ (4425500) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۹:۴۹:۱۱
شماهم احترام بذار به نظر منتقدان (4425593) (alef-13)
 
اسدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۹:۲۶:۳۵
سلام جناب توكلي از اول انقلاب تا امروز هم وزير بوديد هم وكيل و هم صاحب نفوذ سياسي و رسانه اي چرا نظرات خود را اعمال نكرديد؟ چرا در رفع مشكلات و معضلات قرارا دهاي نفتي قانون تصويب نكرديد؟! (4425025) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۰:۵۲:۴۳
همیشه گفت کو گوش شنوا کو دیده عبرت بین اتفاقا تنها کسی که همیشه زبان گویا در برابر فساد بوده دکتر توکلی است کمی مطالعه کمی انصاف هموطن (4425311) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۹:۳۲:۲۱
با حیف و میل سرمایه های خدادادی تا 1400 ! (4425036) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۲۰:۰۳:۱۲
🔹بر اساس ماده 13 مصوبه "شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز" (مصوب 13/5/1395) شرکت های طرف مذاکره با شرکت ملی نفت ایران و یا شرکت­هایی که تمایل به حضور در مناقصه های مربوط به اجرای طرح های موضوع مصوبه مذکور دارند، پیش از تحویل گرفتن اطلاعات مخازن نفت و گاز باید سند رازداری و حفظ محرمانگی (Confidentiality Agreement) این اطلاعات را به امضا برسانند. بر پایه ماده 8 اصلاح مصوبه "نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی" مصوب 7/6/1395 لازم است متن این سند رازداری و محرمانگی به تصویب شورای عالی امنیت ملی برسد.

🔹حال با وجود قریب الوقوع بودن امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری شرکت بدسابقه توتال فرانسه که خود در آن سوی مرز در قطر نیز ذی نفع و مشغول تولید است، هنوز سند رازداری و حفظ محرمانگی این قرارداد که لازم است مصوب شورای عالی امنیت ملی باشد، به امضا نرسیده و در نتیجه اقدام وزارت نفت در امضای این قرارداد غیرقانونی است.

🔹در این شرایط ضروری است شورای عالی امنیت ملی به‌عنوان بالاترین نهاد امنیتی کشور هر چه زودتر نسبت به تصویب سند رازداری و محرمانگی قراردادهای جدید نفتی اقدام کند و تا آن زمان قاطعانه جلوی امضای هرگونه قرارداد جدید نفتی را بگیرد تا در عمل از منافع بلندمدت کشور در این زمینه حفاظت کرده باشد. قطعا در صورت ادامه این رویه غیرقانونی، مسئولیت خسارات و تبعات امنیتی انعقاد این قرارداد بر عهده دولت و نیز شورای عالی امنیت ملی است. (4425081) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۲۲:۱۲:۳۸
احمد توکلی گمان میکند که شرکت های نفتی پشت درب زنگنه برای عقد قرار داد صف بسته اند . از دولت روحانی انتظار میرود سد تحریم بزرگان نفتی را بشکند و به این اعتراضات غیر کارشناسی توجه نکند . (4425192) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۲۳:۳۴:۵۶
لطفا اطلاع نداری نظر نده
همین چندوقت پیش خبرش اومد به برخی مدیران مرتبط رشوه تپل داده توتال
حالا نظرات که به نفعشان نیست شد غیرکارشناسی؟
اما قرارداد به چه قمیتی؟
نکنه خودت از امضا کنندگانی (4425249) (alef-13)
 
Georgia
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۳:۳۹:۳۴
نكنه شما از كس هايي هستيد كه چون در بازي نيستيد ضرر كرديد؟ (4425392) (alef-3)
 
سیدمحمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۹:۵۲
۱. مگه حرف بدی زده توکلی؟
۲. رعایت قانون چیز بدیه؟
۳. دفاع از نتیجه تلاش کارشناسان نفتی کار غیر کارشناسه؟

۴. مگه رئیس جمهور نمی‌گفت شرکت‌های خارجی الان صف کشیدن برای امضای قرارداد؟ (4425696) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۰:۳۹:۴۶
جناب آقای دکتر توکلی عزیز باید بدانید که همه قراردادهای نفتی بصورت ذاتی حفظ محرمانگی برای دو طرف را دارا هستند حتی مدارک و برگه های فنی در مورد یک تجهیز که به مراتب از لحاظ اهمیت پایینتر از توسعه یک میدان و یک پروژه هستند نیز این حفظ محرمانگی را دار هستند. بنابراین بهتر است اگر واقعا نیت تان خیر است با مطالعه بیشتر و بدون تاثیر پذیریحرف حق رو بزنین. (4425297) (alef-13)
 
ناشناس
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۱:۲۲:۲۱
اقار توکلی شما امانت دار ملت هستی وباید افشاگری کنی تا دستان پشت پرده قطع گردد موفق باشی قربانت یک ایرانی از هشتاد میلیون ایرانی (4425331) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۴:۱۱:۴۵
انشاالله بعد از پرونده 2030 که با ورود مستقیم و پیگری رییس جمهور از دستور کار خارج شد این قراردادها نیز توسط آقای روحانی بررسی و جلو تاراج رفتن منابع ملی توسط دولت تدبیر گرفته بشه (4425406) (alef-13)
 
کارشناس نفتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۶:۱۳:۵۸
نظرتون چیه کلا دور کشور یه دیوار بکشیم نفت رو هم بین خودمون تقسیم کنیم. دوستانی که مخالف قراردادهای IPC هستن در جریان پروزه های نیمه تعطیل نیستن نظر کارشناسی؟؟؟ بعید میدونم (4426233) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۸:۰۴:۵۳
نقد سازنده در جهت حفظ منافع ملی بسیار بجا است وجای سپاس وتشکر دارد. همه کارها از مجرای قانون پیش برود. (4425480) (alef-13)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۹:۰۸:۱۳
آقای دکتر توکلی، چرا نسبت به همه چیز مطالعه میکنید و به ریشه فسادش پی میبرید و یکی و دوبار تذکر میدهید و بعدش هیچ و هیچ و هیچ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
آیا میدانید شما با این کارتان مشغول عادی سازی مسائل فساد در ذهن مردم هستید؟!!!آیا میدانید وقتی کار و حرف ناپسندی مثل اختلاس مثل رانت و مثل وجود مافیا در صنعت خودرو و مدیریت انحصاری در صنعت دولتی چند بار تکرار بشود و عکس العملی بازدارنده ای اتفاق نیفتد فقط قبح مسائل را از بین برده اید؟!!! زمانی در شرکتها یکنفر جدید سفارشی میومد برای ارتقایش چند ماه تبلیغات و بزرگ نمائی انجام میشد و خلاصه پست میدادند الان طرف میاد فقط میگن این فامیل یا برادر فلان مدیر و یا فامیل فلان نفر از گارگزارن هست سریع ارتقا پیدا میکند و افراد عادی ذره ذره آب میشوند و بی هویت و ناامید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کاش نوشته مرا بخوانید و روشتان را عوض کنید اگر منظورتان عادی سازی ناهنجاره نیست- من مطمئنم نیست (4425541) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۰۹:۴۶:۰۰
برای اطلاع علاقمندان یه دریافت رشوه البته رشوه کلان
در دو سه سال گذشته مقررات نقل و انتقالات بانکی در اروپا برای مقابله با پولشوئی تمام راهها را برای اینگونه پرداخت ها بسته بطوریکه منشا و مقصد انتقال پول باید برای حکومت مشخص باشد یعنی حواله پول به حساب کسی در
کشور هائیکه بهشت مالیاتی گفته میشوند مثل سوئیس و لوگزامبورک و....
ممکن نیست میماند دعوت و پذیرائی و هدیه گرانقیمت ساعت رولکس تمام طلا
که کماکان بر قرار است که فاصله اش با ملیون ها ی قبلی زیاد است . (4425587) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۰:۳۸:۱۷
کرسنت جدید در راه است (4425689) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۰:۴۹:۵۴
آقای احمد توکلی
لزومی نیست که یاد آوری کنیم کمپانی های نفتی فقط بفکر سود آوری در هر پروژه که وارد میشوند هستند چون در آنسوی مخزن پارس جنوبی مشغول هستند پس در این سوی مخزن منافع را قربانی کنند . در ضمن تعلل این کمپانی ها در کار با ایران در کنار خطر تحریم امریکا خود بازار نفت استکه با رکود ناشی از افزایش عرضه مواجه است و آینده امید بخشی ندارد این ما هستیم که باید بفکر حضور قدرتمند در بازار باشیم . (4425718) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۴:۴۶:۵۰
مطمئنا با این سوتی ها کل اطلاعات محرمان به فنا رفته است. (4426085) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۸:۳۰:۴۹
امیدوارم به دغدغه های دلسوزانه ی اقای توکلی توجه شود.امیدوارم کرسنت تکرارنشود.همه چیزپیش خارجیهاعیان است امانوبت ملت ایران که می رسدمحرمانه می شود.کوحقوق شهروندی؟ (4426389) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۱:۳۶
از نظر دولت روحانی، کلا ملت نامحرمند

همانطور که در برجام ملت را نامحرم دانستند خبرنگاران امریکایی از مفاد برجامی که برای کشور ما بود خبر داشتن اما ما مردم نامحرم بودیم

همانطور که در قردادهای خودروسازی نامحرم دانستند و خودورهای به اصطلاح ملی ( شما بخوانید خودروهای میلی ) را نمی دانیم که فقط ایران حق بستن پیچ و مهره هایش را دارد یا انتقال تکنولوزی شده و می توانیم موتورش را بسازیم که با توجه به محرمانه بودن احتمال پیچ مهره زیاد است

در قراردادهای نفتی هم ملت نامحرم هستند مثل قرارداد کرسنت که بعد از اینکه دسته گل به اب دادن و گندش در اومد باید مردم مطلع می شدن
بله از نظر سبز و بنفش ها فقط شرکت های خارجی محرمن شرکتهایی که مثل سال قبل اطلاعات مهم مخازن نفتی و گازی ایران را گرفتن و بعد زدن زیر قولشون و قرداد امضا نکردن

بله از نظر دولت روحانی خارجی ها محرمن. (4427285) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۰:۳۹:۰۲
میگید قردادها نباید محرمانه بسته باشند باید مجلس آنها را تایید کرده باشد خوب دولت هم میگه ما کردیم وشد وتازه دوباره رای هم آوردیم . مطالبات مردم را در سمت و سوی بی حجابی بیشتر آزادی بزن و برقص تو خیابونا آزادی حضور زنان در ورزشگاه ها برای دیدن بازیها، رفع حصر از سران فتنه گر کشوندیم حالا شما اقلیت هر چی می خوای راجع به قراردادهای پنهانی مختلف بگو (4428729) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۷:۰۸:۴۷
قرادادهای محرمانه از کجا مردم ایران نامحرم شده اند تا کی مخوای گاز رایگان به ترک ها پرداخت کنید/ اقای جهانگیری به خود بیایید . (4429161) (alef-13)
 
سید محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۳:۴۹:۵۸
متاسفانه با همین تردیدها و مخالفت ها است که سالها است قطر در استخراج گاز میادین مشترک از ما پیشی گرفته است.
قطر می گفت من پنجاه درصد سهم خود را می برم و 50 درصد سهم ایران را هم به شرکت های خارجی میدم
و این چنین بود که قطر به کشوری ثروتمند با سرمایه های مشترک ایران رسید
اگر قطر سرمایه های مشترک را ببرند، سرمایه ملی ما بر باد نمی رود، اما اگر درصدی اضافه بدیم به شرکت های خارجی که حداقل بتونیم بخشی از سرمایه های مشترک را به جیب کشور بیاریم، بر باد دادن سرمایه های ملی است
یا للعجب!!! (4459724) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.