توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507172
اختلاف نظرهای آشکار مشاوران ارشد با رئیس جمهور آمریکا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۴
یک خبرگزاری غربی به بررسی اختلاف نظرهای آشکار بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مشاوران ارشد وی پرداخته است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا آشکارا دیدگاه مختلف خود را بر سر مساله کره شمالی با دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور مطرح کرده است. این تازه ترین نشانه از اختلاف نظر آشکار مشاوران و دستیاران ارشد دولت آمریکا با شخص دونالد ترامپ است.

ماتیس روز چهارشنبه در جمع حبرنگاران تاکید کرد: ما هرگز از راهکارهای دیپلماتیک در قبال کره شمالی خارج نشده ایم.

اظهارات ماتیس تنها چند ساعت پس از آن بیان شده است که ترامپ با انتشار توئیتی اعلام کرد: مذاکره پاسخ مناسبی برای برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی نیست.

اختلاف نظر علنی ماتیس و ترامپ یک روز پس از آن است که رئیس پنتاگون، اجرای تصمیم ترامپ برای ممنوعیت خدمت تراجنس ها در ارتش را به تاخیر انداخته است.

ماتیس از جمله دستیاران ارشد ترامپ است که به همراه رکس تیلرسون وزیر خارجه و گری کوهن مشاور ارشد اقتصادی کاخ سفید، به صراحت از اظهارات ترامپ درباره خشونت های اخیر در شهر شارلوتزویل انتقاد کرده اند.

مقام های سابق آمریکایی بر این باورند که روسای جمهور غالبا با مشاوران ارشد بر سر سیاست ها یا سایر مسائل دچار اختلاف نظر می شوند ولی این اختلافات معمولا محدود به مذاکرات و مباحث داخلی و محرمانه می شود و تنها از طریق درز پیدا کردن یا بعدا در خاطراتی که اعلام می شود، این اختلافات فاش می گردد.

تیلرسون پیش از این در واکنش به اظهارات ترامپ که هر دو طرف اتفاقات شارلوتزویل را مقصر دانسته و سرزنش کرده بود، گفت: رئیس جمهور برای خودش صحبت می کند.

البته سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید سعی کرد تا در اظهاراتی اهمیت سخنان تیلرسون را کم و ناچیز جلوه دهد. وی گفت: تصور نمی کنم کسی سعی کرده باشد تا فاصله خودش را از رئیس جمهور اعلام کند. تصور می کنم در چنین شرایطی شاید شما افرادی را داشته باشید که مخالف باشند. فکر می کنم این یک چیز خوب برای شماست که قادر هستید مذاکره و گفتگوی سازنده ای داشته باشید.

ماتیس بارها تاکید کرده است که دیپلماسی با حمایت یک گزینه نظامی معتبر تنها راه برای جلوگیری از تبدیل شدن بحران کره شمالی به یک درگیری نظامی مخرب و نابودگر است.

دانا وایت سخنگوی پنتاگون روز چهارشنبه در پاسخ به سئوالی درباره اظهارات ماتیس تاکید کرد: ماتیس وزیر دفاع بهترین مشاوره را در اختیار ترامپ قرار داده است. این رئیس جمهور است که تصمیمات نهایی را می گیرد.

لئون پانه تا وزیر دفاع و مدیر سیا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز گفت: افشای اختلافات داخلی در دولت ترامپ، ریشه در عادت رئیس جمهور در اشتراک گذاشتن دیدگاه هایش در توئیتر دارد.

وی افزود: تصور می کنم مشکل این است که مشاوران ترامپ اکنون با رئیس جمهوری روبرو هستند که تفکرات خود را در توئیتر مطرح می کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.