نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 321357
محیط زیست: هوای امسال با سال‌های ۹۱ و ۹۲ قابل مقایسه نیست
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۱
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اجرای مصوبه راهکارهای کاهش آلودگی هوای کشور، از ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها در زمینه کاهش آلودگی هوا به دولت خبر داد و افزود: بر اساس قانون کشور، کاهش هر نوع آلودگی اعم از پسماند، هوا و فاضلاب بر عهده تولیدکنندگان آن است.

سعید متصدی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد راهکارهای ارائه شده برای کاهش آلودگی هوا گفت: یک برنامه‌ریزی فعال آتی‌نگر در سازمان حفاظت محیط زیست داشته و داریم که فارغ از وقوع پدیده‌ها یا شرایط هشدار و اضطرار است. این برنامه‌ریزی بر مبنای آتی‌نگری است و هدف آن رسیدن به حدی از استانداردها است که خوشبختانه این راهکارها در دولت مصوبه‌ای تحت عنوان "راهکارهای کاهش آلودگی هوای کشور" دارد که سازمان هم آنها را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به این مصوبه انجام می‌شود، افزود: همه دستگاه‌های دولتی درگیر این مصوبه و بحث آلودگی هوا هستند و در این زمینه کمک بسیاری کرده‌اند و اقدامات مختلفی شامل تغییر کیفیت سوخت،‌ استاندارد‌سازی خودروها، نوسازی صنایع، اصلاح نیروگاه‌ها، توسعه حمل و نقل عمومی و آموزش و مشارکت‌های مردمی داشتند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مصوبه راهکارهای کاهش آلودگی هوای کشور ۹ محور دارد، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان ناظر و دستگاه حاکمیتی تمامی این محورها، راهکارهای بلندمدت و برنامه‌ریزی شده را دنبال می‌کند که موفقیت‌های خوبی هم شامل توزیع بنزین یورو ۴ در هشت کلانشهر، ارتقای استاندارد خودروهای سواری تولیدی کشور به یورو ۴، تغییر سوخت نیروگاه‌ها و... دارد؛ به طوری که در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، مصرف گاز در نیروگاه‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته است.

متصدی با بیان اینکه برخی مواقع به دلیل شرایط جوی که خیلی منتظره هم نیست و بسیاری از کشورهای دنیا دچار آن شده‌اند، شاخص آلودگی بالا می‌رود، افزود: این روزها پکن نیز در شرایط هشدار به سر می‌برد و در سال گذشته پاریس دو روز به خاطر ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون تعطیل شد که اینها به طور موقت ایجاد می‌شود؛ اما برنامه‌های سازمان دائمی و مستمر دنبال می‌شود.

هوای امسال با سال‌های ۹۱ و ۹۲ قابل مقایسه نیست
وی با تاکید بر اینکه وضیت کیفی هوای امسال حتی با شرایط ایجاد شده آلودگی، نسبت به سال گذشته بهتر است و با سال‌های ۹۱ و ۹۲ قابل مقایسه نیست، گفت: اعداد و ارقام اندازه‌گیری شده حاکی از آنست که غلظت آلاینده‌ها به سمت کاهش پیش‌می‌رود. در برخی مواقع نیز که هوا سرد است و وارونگی دما رخ می‌دهد، بالا بودن شاخص آلودگی هوا، طبیعی است و اقدامات کوتاه‌مدت از جمله تعطیلی مدارس و صنعت، طرح زوج و فرد و... را اجرا می‌کنیم.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سازمان یک وظیفه نظارتی بر سیاست‌ها و برنامه‌ها دارد، تاکید کرد: مسئولیت کاهش آلودگی بر عهده تولیدکنندگان آلودگی است و اگر صنعتی آلودگی تولید می‌کند، بر اساس قانون موظف به کاهش آلودگی است، یا اگر خودرویی تولید آلودگی دارد، صاحب و استفاده‌کننده آن مسئول کاهش آلودگی است که باید معاینه فنی و تعمیرات دوره‌ای را انجام دهد.

وزارت صنعت موظف به تولید خودوری استاندارد است

به گفته متصدی، بر اساس قانون کشور، کاهش هر نوع آلودگی اعم از پسماند، هوا و فاضلاب بر عهده تولیدکنندگان آن است که این تولید کننده آلودگی در مقیاس خرد یک فرد است که خودوریی را استفاده می‌کند و در مقیاس کلان وزارت صنعت است که موظف به تحویل خودروی استاندارد به شهروندان شده است.

گزارش عملکرد دستگاه‌ها در کاهش آلودگی هوا برای دولت ارسال شد

وی با بیان اینکه در یکی دو سال اخیر با توجه به برنامه‌های موجود سازمان محیط زیست، ساختاری با عنوان "کمیته ملی کاهش آلودگی هوا" با عضویت دستگاه‌های مختلف شکل گرفته است، اظهار کرد: طبق این ساختار همه دستگاه‌ها باید گزارش عملکردی خود را در زمینه کاهش آلودگی ارائه دهند، علاوه بر این قانون جلوگیری از تولید آلودگی هوا را هم داریم که برای اجرایی شدن برنامه‌ها، مصوبه‌ای است که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت سال ۹۳ در دولت تصویب شد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه افزود: بر اساس این مصوبه دستگاه‌ها علاوه بر وظایف اساسی و قانونی خود مجموعه وظایف اجرایی برعهده دارند و سازمان حفاظت محیط زیست در کمیته ملی کاهش آلودگی هوا به این وظایف نظارت می‌کند. در یکی، دو ماه اخیرعملکرد سالیانه دستگاه‌ها نسبت به اجرای مصوبه دولت برای دولت ارسال شده است.
 
کلمات کلیدی : آلودگی‌ هوا
 
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۲:۵۷:۳۸
همانطور که در این مطلب بیان شده یک عامل آلودگی هوا همین موضوع کیفیت و میزان بالای الایندگی خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای پیشرفته خارجی است. حال اگر ارتباط تسهیلات پرداختی دولت برای خرید خودرو را با الایندگی هوا بررسی کنیم متوجه میشویم که دولت تسهیلاتی را اعطا کرده که موجب الایندگی بیشتر هوا میشود. حال آنکه در بسیاری از کشورهای پیشرفت جهت حفظ و.ارتقاء محیط زیست بخصوص در کلان شهر ها تسهیلاتی را میدهند به افرادی که خودروهای با درجه پایین الایندگی خریداری کنند و مالیات و عوارض خودروهای آلاینده را افزایش میدهند. (3429696) (alef-13)
 
محمودي
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۳:۴۵:۵۹
ميزان بارشها ووزش باد هم با سال ٩١ و٩٢ قابل قياس نيست چرا سازمان محيط زيست قبول ندارد كه رياست اصلي سازمان را باد وباران برعهده داشته است؟؟؟ در دنيايي كه باروركردن ابرها وكنترل ترافيك وتوليد اتوموبيل هايبريد امري عادي است دولت ما چه كاري كرده ؟! شهرداري ما به ياري شوراي شهر كشتي گير ووزنه بردار وورزشكار زورخانه اي چه كرده اند؟؟ چرا وقتي تهران به مترو نياز دارد اقاي قاليباف براي خودنمايي تبليغات رياست جمهوري بودجه يك خط كامل مترو را صرف دوطبقه كردن صدر ودوبرابر كردن الودگي كرد؟ چرا دولت به جاي وام براي خريد موتور برقي وخودرو هيبريد وام ٢٥ ميليوني به خودروهاي غير استاندارد داد وچرا با اين الودگي حتي طرح زوج وفرد را اجرا نكرد؟!!!!!!!! مديريت يكپارچه هم كه در اين مملكت خواب وخيال است... (3429759) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۳:۵۴:۴۳
"کاهش هر نوع آلودگی اعم از پسماند، هوا و فاضلاب بر عهده تولیدکنندگان آن است."
پس شما چکاره هستید؟
همش به عهده این و آن است ، شما دست درجیب فقط پز میدهید؟!!!
جلوی صدور ساخت و سازهای بی رویه شهرداری را بگیرید
برای ادارات سرویس بگذارید
موتورسیکاتها را متوقف کنید
هوا درست میشود (3429769) (alef-13)
 
خسرو سلجوقی
۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۴:۳۷:۳۴
این قیاس اصلا صحیح نیست و چون قبلی ها خوب کار نکردند به معنای خوب کار کردن ما نیست!
باید از امکانات و بسیج عمومی و ظرفیت بسیجی مردم و روحانیت برای حفظ محیط زیست تلاش ملی کرد
WWW.HECC.IR
خوشه زمین سالم (3429820) (alef-13)
 
سیدعلیرضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۲ ۰۹:۵۳:۱۱
منظور معاون محیط زیست البته هوای تهران نیست !!! که اگر بود معلوم می شود به شعور مردم توهین نموده (3431047) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.