نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 320147
تکذیب افزایش مرگ و میر به دلیل آلودگی‌ هوا
تاریخ انتشار : شنبه ۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۸
وزیر بهداشت با بیان اینکه آمار مرگ و میرهای امسال نسبت به سال گذشته تغییری نکرده، افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مراجعات به اورژانس‌ها به دلیل آلودگی هوا را رد کرد.

به گزارش یسناا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم کمپین شهروند سالم، در پاسخ به خبرنگار درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر افزایش مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا گفت: اخبار مربوط به افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را دیدم. گزارشاتی که در این زمینه ارائه شده و ادعاهایی که می‌شود زیاد قابل استناد نیستند. من از مسئول سازمان بهداشت زهرا در این زمینه سوال کردم و پرسیدم آیا تعداد مرگ‌ها افزایش داشته است که گفتند تعداد مرگ‌ها در طول سال ثابت است و از دی ماه به بعد افزایش می‌یابد.

هاشمی ادامه داد: مسئول سازمان بهشت زهرا می‌گفتند مثلا ما روزانه بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ فوتی داریم که در این فصل به ۲۰۰ نفر افزایش می‌یابد، اما آمارها نسبت به سال گذشته تفاوتی نکرده‌اند. بنابراین این یعنی ما باید نگران آلودگی هوا باشیم و برای بهبود آن تلاش کنیم. اما با این موضوع به صورت ابزاری برخورد نکنید.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره افزایش مراجعات به اورژانس به دلیل آلودگی هوا گفت: این طور نیست که مراجعه به اورژانس ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته باشد. در این موضوع که هوای آلوده منجر به بیماری می‌شود، تردیدی وجود ندارد. باز هم در این موضوع که آلودگی هوا بیماری‌های تنفسی به ویژه آسم را تشدید می‌کند، تردیدی نیست اما از طرف دیگر باید در ذکر آمار دقت کنیم؛ چرا که مردم به مرور زمان بی‌اعتماد می‌شوند. بنابراین نباید ذهنیات و حدسیات خود را به عنوان آمار قطعی اعلام کنیم. من آنچه را که اطلاع دارم از سوی سازمان بهشت زهرا و اورژانس ها و آمار مرگ و میرهای بهشت زهرا نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است که ممکن است دلیل آن مراقبت مردم باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما می‌خواهیم هوای شهرمان پاک باشد، گفت: باور داریم که انجام این کار شدنی است، اما یک وزارتخانه یک سازمان و حتی دولت به تنهایی از پس آن بر نمی‌آید و همه باید کمک کنند و بدانند این کار شدنی است. همانطور که روزی هوای لندن و استانبول بسیار آلوده تر از تهران بود اما طی برنامه‌ای ۱۰ ساله اکنون جزو پاکترین شهرهای دنیا محسوب می‌شوند؛ چرا که هیچ کس مسئولیتش را گردن دیگری نیانداخته است.

وی افزود: در این خرابکاری همه مسئولند و نقش دارند و باید متناسب با نقشی که بر عهده دارند، راه آمده را بازگردند و نقش خود را ایفا کنند.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره لزوم تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا گفت: مهم این است که همیشه سلامت مردم در سرلوحه برنامه‌ها باشد. با دستوری که رئیس جمهور دادند هر زمانی که نیاز باشد هم سازمان محیط زیست و در راس آنها استانداری تهران و وزارت بهداشت با همین دستور تصمیم گیری می‌کنند تا از سلامتی مردم مراقبت شود، اما باید به جهات دیگر موضوع نیز توجه شود؛ چرا که زمانی که یک روز را تعطیل می‌کنیم این طور نیست که مردم از قبل پیش بینی‌هایی کرده باشند. بنابراین باید همه جهات را در نظر بگیریم تا مردم آسیب روحی، روانی، جسمی و غیره نبینند و در مجموع به گونه‌ای تدبیر شود که آسیبی به مردم وارد نشود.

هاشمی همچنین در ادامه درباره کمپین شهروند سالم که بر اساس آن قرار است با کمک سازمان زیباسازی شهرداری تهران، طرح‌های گرافیکی با موضوع سلامت در سطح شهر قرار گیرد، گفت: ما با شهرداری تهران و شهرداری‌های کل کشور اقدامات مشترک زیادی داریم و شهرداری‌ها می‌توانند کمک زیادی به وزارت بهداشت در زمینه مراقبت از سلامت مردم انجام دهند که در این زمینه از همه شهرداران به ویژه شهردار و شهرداری تهران تشکر می‌کنیم.

وی با بیان اینکه البته معتقدم شهرداری بیش از این می‌تواند با وزارت بهداشت همراهی داشته باشد، افزود: به ویژه اینکه شهرها و کلان شهرها توسعه پیدا می‌کنند و ما برای ایجاد زمین و فضا که خود شهرداری باید ایجاد می‌کرد و با وجود تراکم فروشی از شوراهای شهر انتظار داریم که حتما به این موضوع توجه کنند و در زمینه ساخت بیمارستان‌هایی که نیاز داریم حداقل در جهت تامین زمین و تراکم مورد نیازشان به ما کمک کنند. طبیعی است که اعتبار لازم برای بهداشت را خودمان تقبل می‌کنیم. درباره مشارکت خیرین در حوزه سلامت نیز همواره استقبال کرده‌ایم و در زمینه بیمارستان سازی هم فکر می‌کنم سرمایه‌گذارانی از بخش خصوصی وارد شوند و بتوانیم از آنها خرید خدمت کنیم.
 
کلمات کلیدی : آلودگی‌ هوا
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۳۳:۳۱
لطفا آلودگی رو هم تکذیب کنید. مرسی (3417195) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۲۲:۱۳:۴۳
محاله کسی بتونه تکذیب کنه.
من شهرستانیم و میام تهران میرم هتل و همیشه بالاترین طبقات را دوست دارم و باورتون نمیشه که چیزی که دیدم وحشتناک بود .
یه لایه اسفنج خاکستری رو کل تهران دیدم!
من آلودگیِ تهران را زیاد دیدم اما این یکی فرق داره . (3418070) (alef-11)
 
شهرسکوت
۱۳۹۴-۱۰-۰۵ ۱۵:۳۴:۲۴
همش تکذیب کنید خوب !!!!!!!! (3417199) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۵:۵۸:۰۷
خوب غیر از تکذیب کار دیگه ای نمی تونن بکنن من خودم الان به علت آلودگی دچار گلو درد و خارش گلو شدم (3419848) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.