نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494813
رسمیت قطعی صدور سند مالکیت خودرو به دست پلیس
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۷
رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا صدور سند رسمی مالکیت خودرو به دست پلیس را بر اساس ماده قانون های 1287، 29و 22 اعلام کرد.

سرهنگ محمد ترحمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: در حال حاضر با وجود سه قانون یعنی ماده 1287 قانون مدنی ایران، ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران؛ سند مالکیت نیروی انتظامی، سند رسمی خودرو محسوب می شود.

وی افزود: سند ناجا به اعتبار قانون رسمی است و نمی توان با اعلام اینکه سند مالکیت پلیس رسمی نیست مردم را ترساند.
رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا گفت: اگر قرار است سند پلیس، سند رسمی نباشد؛ باید ماده 1287 قانون مدنی ایران ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران؛ تغییر کند.

سرهنگ ترحمی افزود: سند پلیس به عنوان مامور رسمی در حدود صلاحیت ماده 22 قانون حمل و نقل، طبق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی بعد از تعیین اصالت وسیله نقلیه، هویت متعاملین و در نهایت دریافت دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید صادر و به شهروندان ارائه می شود که در واقع سندی معتبر و اعتبارش به استناد صلاحیت نیروی انتظامی است.

وی گفت: ماده 29 روشن و مترقی است و ابهام در آن وجود ندارد و فقط به اختیار مردم برای ثبت در دفترخانه ها احترام گذاشته است اما بر اساس بند دهم اصل سوم قانون اساسی، حاکمیت موظف است؛ تشریفات غیر ضروری را از مسیر شهروندان بر دارد.

سرهنگ ترحمی افزود: از آنجایی که خودرو یک مال منقول و یک کالای مصرفی با دوام است اینکه شهروندان بخواهند دو سند رسمی برای معامله یک مال منقول دریافت کنند به معنای تشریفات سخت گیرانه است که در سایر کشورهای دنیا وجود ندارد و هر کشور راحت ترین راه را برای مردم خود ایجاد کرده است.

وی گفت: دفترخانه ها سند مالکیت صادر نمی کنند بلکه سند ثبت معامله را انجام می دهند بنابراین برای خودرو برگه سبز یا همان سند مالکیت پلیس کفایت می کند.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا افزود: در هر مرجعی که بخواهند مالک وسیله نقلیه را مشخص کنند بهترین، راحت ترین و مطمئن ترین راه این است که از سامانه های بر خط و بروز پلیس در کمترین زمان با بیشترین دقت استعلام بگیرند.

سرهنگ ترحمی گفت: بر اساس ماده 47 قانون ثبت فقط ثبت اموال غیر منقول در دفاتر اسناد رسمی الزامی است و بقیه اموال منقول مانند اتومبیل، جواهرات، یخچال سای بای ساید یا حتی نمکدان منزل ثبتشان در دفترخانه ها الزامی نیست بلکه به اختیار است.

وی درباره سخن اخیر سخنگوی دستگاه قضا درباره اینکه به سند سبز پلیس در محاکم قضایی استناد نمی شود افزود: سند پلیس به اعتبار قانون که فصل الخطاب است سندی رسمی است و در مراجع قضایی هم به ادعای خواهان یا خوانده در مورد سند ناجا فقط جعل متصور است و حتما نمی توانند انکار و تردید را مدعی شوند.

سرهنگ ترحمی گفت: از آنجا که فقط جعل متصور است پس سند مالکیت پلیس به اعتبار ماده 1287 قانون مدنی ایران سندی رسمی است.

وی افزود: ماده 1287 قانون مدنی ایران می گوید اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی یا نزد ماموران صالح در حدود صلاحیت ها و طبق قانون صادر می شود؛ قانونی است و ماده 22 حمل و نقل و عبور کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران نیز حدود صلاحیت ها را مشخص کرده است.

سرهنگ ترحمی اضافه کرد: چگونه گواهینامه رانندگی یک سند رسمی است که ناجا صادر می کند اما سند مالکیت و پلاک خودرو که باز هم جزو حوزه مسئولیت پلیس است باید سند عادی تلقی شود؛ این اصلا امکان ندارد.

وی درباره نتیجه نهایی کمیسیون اصل 90 مجلس به خبرنگار ما گفت: پس از بررسی ها در نهایت کمیته سیاسی و نظامی کمیسیون اصل 90 گزارشی تهیه کرد که بر اساس آن ناجا تخلفی را مرتکب نشده بود و با تایید اقدامات نیروی انتظامی، گزارش در صحن کمیسیون قرائت شد و در اختیار نمایندگان ناجا نیز قرار گرفت.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا افزود: با توجه به تبصره ماده 5 قانون نحوه اجرای اصل نودم مجلس شورای اسلامی ، کمیسیون در صورتی که به تخلفی از سوی ناجا برسد باید برای دادسرا مراتب را به مراجع قضایی ارائه کند اما چون تخلفی دیده نشد و توضیحات نیروی انتظامی کامل و قانونی بود از نمایندگان خواستند صحن را ترک کنند و تصمیم گیری مقتضی انجام شد.

سرهنگ ترحمی اضافه کرد: این کمیسیون در تصمیم گیری خود اقدام به تفسیر کرد که آیا مردم لازم است به دفترخانه ها بروند یا خیر؟

وی گفت: برابر اصل 73 قانون اساسی، تفسیر در حدود نمایندگان مجلس در صحن علنی تعریف شده است و کمیسیون حق تفسیر ندارد؛ بنابراین فرمانده ناجا در نامه ای به رئیس مجلس خواستار تعیین تکلیف این موضوع شد.

سرهنگ ترحمی افزود: در نهایت رئیس مجلس وفق قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب 1389 نظر حقوقی و قانونی معاونت مجلس را خواستار شد که مفاد این نظریه در خرداد امسال به رئیس مجلس اعلام و در همین ماه نظر قانونی و حقوقی مجلس نیز به نیروی انتظامی اعلام و ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران وظیفه و مسئولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو در قلمرو جمهوری اسلامی ایران بر عهده نیروی انتظامی است و هیچ قانون یا مصوبه ای مبنی بر اجبار مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی یافت نشد.

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا گفت: در نهایت بر اساس ماده 1287 قانون مدنی ایران، اسناد صادره در صلاحیت نیروی انتظامی و به عنوان اسناد رسمی تلقی می شود و ناگزیر در محاکم قضایی کشور مورد قبول است.
 
کلمات کلیدی : سند خودرو+برگ سبز+نیروی انتظامی+نقل و انتقال سند خودرو+دفاتر ثبت اسناد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۳:۰۶:۱۶
مگر قانون برای مردم نیست؟ ما مردم که با قطعیت سند توسط پلیس موافقیم. پس چرا به مردم اجبار می نمائید که به دفترخانه ها پول بدهند؟! (4485720) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۳:۳۶:۰۵
ما مردم با رسمیت سند پلیس موافق هستیم. (4485745) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۰:۱۶:۲۲
فقط میخوان کاسبی درست کنن برا دفاتر ثبت. ما با نظر نیروی انتظامی موافقیم (4485790) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۰:۴۰:۲۷
حتی اگر در یک دعوای حقوقی بر سر مالکیت یک خودرو پرونده ای در دادگاه تشکیل شود
دادگاه برای اثبات مالک واقعی از مرجع رسمی که همان پلیس است استعلام میکند (4485810) (alef-11)
 
خ
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۱:۴۴:۰۹
تا کی ادعا ناجا و محضر در مورد سند خودرو ادامه دارد؟ (4485848) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۳:۰۷:۳۲
بك سوال ، آيا پرداخت ماليات اختياري است يا اجباري ؟ حال قانون كه براي نقل و انتقال اتومبيل ماليات وضع كرده و آن را در صلاحيت دفاتر اسناد رسمي قرار داده چگونه اين آقاي ترحمي آنرا اختياري ميداند ؟ همين دوسوال را جواب بدهند كافي است (4485879) (alef-11)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۵:۰۸:۰۲
درست ترین روش نقل و انتقال خودرو ، روش پلیس است که اصالت خودرو و مالک را بررسی کرده و انتقال سند خودرو و تعویض پلاک را انجام میدهد
این روش در بیشتر کشورها انجام می شود
ما مردم با این روش موافقیم ، اگر باید هزینه قانونی مربوط به دارایی و شهرداری نیز پرداخت شود بهتر است که راه کاری ارائه شود که توسط پلیس دریافت شود (4485894) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۵:۴۷:۲۱
اقايان نمايندگان مجلس بايد بر قانوني بودن ورسمي شدن سند خودرو از سوي پليس رسميت ببخشند ووقت هزينه براي مردم درست نكنند (4485899) (alef-3)
 
امیر
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۶:۱۱:۵۲
سند پلیس خوب هست اما اگر نخواهد بعد از قطعی شدن این موضوع توسط مجلس شورای اسلامی، با افزایش چندین برابری هزینه صدور، به محلی برای کسب درآمد و رفع کسری بودجه شود. (4485904) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۶:۳۵:۳۳
خدا پدرت را بیامرزد! (4485917) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۰۸:۳۳:۱۵
درود برشما و درود بر پليس دوست داشتني جمهوري اسلامي ايران.كاملا درست و قانوني.ما همهرمردم ايران از شما حمايت ميكنيم و از تمام زحمات شما تشكر ميكنيم. (4486028) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۲:۰۲:۳۰
خواهشا يه بار براى هميشه تكليف اين مسئله رو رسما وقطعا براى مردم به صورت رسمى از رسانه ملى روشن كنيد ، كه ديگه بعد از اون هيچ كسى قانون رو به نفع خودش تفسير نكنه ! و مردم هم از اين بلاتكليفى در بيان !!! (4486408) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.