نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492468
دردسرهای ثبت نکردن سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
بسیاری از معاملات خودرو به صورت واسطه‌ای و توسط دلالان خودرو صورت می‌پذیرد. دلالان، بدون ثبت سند رسمی و مراجعه به دفترخانه و فقط با تعویض پلاک، خودرو‌ها را خرید و فروش می‌کنند تا سود بیشتری عادیدشان شود و تاسف برانگیزتر اینکه در برخی موارد طرفین حتی اقدامی در راستای تعویض پلاک صورت نمی‌دهند.

یاسر میرزاجعفری کارشناس ارشد حقوق، در خصوص اختلاف نیروی انتظامی با کانون سردفتران در خصوص ثبت سند خودرو، اظهار کرد: بسیاری از معاملات خودرو به صورت واسطه‌ای و توسط دلالان خودرو صورت می‌پذیرد. دلالان، بدون ثبت سند رسمی و مراجعه به دفترخانه و فقط با تعویض پلاک، خودرو‌ها را خرید و فروش می‌کنند تا سود بیشتری عادیدشان شود و تاسف برانگیزتر اینکه در برخی موارد طرفین حتی اقدامی در راستای تعویض پلاک صورت نمی‌دهند.

وی افزود: بر همین اساس گاهی یک خودرو فقط با تعویض پلاک و بدون ثبت سند رسمی چند دست منتقل می‌شود و به تعداد تک‌تک خریداران و فروشندگان تعویض پلاک صورت می‌گیرد و در نهایت خودرو بدست فردی می‌رسد که برای خرید آن، درخواست سند رسمی می‌کند در صورتی که باید همین تعداد خریدار و فروشنده به دفترخانه مراجعه و سند رسمی تنظیم می‌کردند.

این حقوقدان با بیان اینکه تعویض پلاک به تنهایی به معنای انتقال مالکیت نیست، تاکید کرد: به موجب ماده ۲ آئین‌نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند؛ بنابراین حضور به تنهایی در این مراکز کفایت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه مهمترین هدف قانونگذار از تصویب این ماده قانونی آسودگی و آرامش مردم است، گفت: همانگونه که در قانون تصویب شده نیروی انتظامی باید در امور مربوط به نقل و انتقال خودرو، بر تخلفات و جرایم نظارت داشته باشد و امور قانونی نقل و انتقال و تنظیم سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

میرزا جعفری با بیان اینکه قانون در این مورد از قناعت وافی و کافی برخوردار است، تاکید کرد: اجرای ناقص قانون که غالبا از عدم آگاهی عموم مردم نشات می‌گیرد، موجب ایجاد مشکلاتی در این زمینه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی مرجع قانونگذاری نیست، ادامه داد: مرجع قانونگذاری اعلام کرده که برگ سبز صادر شده توسط نیروی انتظامی سند رسمی محسوب نمی‌شود و مردم همچنان باید برای ثبت نقل و انتقال خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

به اعتقاد این کارشناس حقوقی، همگان باید تابع قانون باشند و آنچه را که قانون تصویب کرده اجرا کنند، اما متاسفانه دیده می‌شود که مردم برای پرداخت هزینه کمتر برای ثبت نقل و انتقال خودرو از رفتن به دفاتر اسناد رسمی خودداری می‌کنند.

وی ادامه داد: تنظیم سند خودرو یک مقوله قانونی است و کاری حقوقی به‌شمار می‌رود و اگر فردی از قانون سرپیچی کند، نظم حقوقی جامعه به هم می‌خورد. طبق قانون وظیفه نیروی انتظامی مشخص است و موظف به انجام کار اجرایی است و امور حقوقی و قانونی در حیطه وظایفش نیست. بر اساس قانون دفاتر اسناد رسمی تنها مراکز تنظیم سند رسمی هستند و آنچه که به عنوان برگ سبز خودرو صادر می‌شود مشخصات پلاک و شناسنامه خودرو است.

این حقوقدان تاکید کرد: تنظیم و ثبت سند خودرو فقط در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است که به عنوان زیرمجموعه قوه قضائیه فعالیت می‌کنند.

کارشناس ارشد حقوق تجارت بین‌الملل با بیان اینکه بعد از فروش خودرو بدون رعایت شرایط قانونی و مراجعه به دفترخانه، مسئولیت‌ها به عهده دو طرف معامله است، ادامه داد: بعد از انجام قرارداد در صورتی که خودرو با مشکلی مواجه شود تمام مسئولیت آن با توقیف شدن پلاک خودرو بر عهده دو طرف معامله می‌باشد و فروشنده هم به نسبت خریدار می‌تواند مسئول شناخته شود؛ بنابراین در صورت ممکن وکالت‌نامه تنظیم نشود و شخصا در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشند، چراکه بسیاری به پشتوانه وکالت اخذ شده از مراجعه به تعویض پلاک خودداری می‌نمایند و امکان بروز مشکلاتی برای هر کدام از طرفین معامله وجود خواهد داشت.
 
کلمات کلیدی : سند خودرو+برگ سبز+نیروی انتظامی+نقل و انتقال سند خودرو+دفات ثبت اسناد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۲:۲۸:۴۵
شما قانوني بگذارين تا هزينه نقل و انتقال خودرو به سطح معقول و در حد جيب مردم باشد،انوقت سنگ دفاتر رسمي و قوه قضاييه را به سينه بزنيد.در اكثر كشورهاي دنيا به راحتي و با هزينه اندك نقل و انتقال خودرو انجام ميگيرد اما اينجا براي اين نقل و انتقال هم جيب مردم را نشانه ميروند. (4475582) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۲:۴۲:۳۳
سند خودرو همان برگ سبز نيروي انتظامي است كه بلافاصله بعد از آن تعويض پلاك انجام شده و پس از مدتي كارت ماشين به نام خريدار صادر ميگردد.
حضور در دفترخانه فقط منجر به صدور سند فروش ميگردد كه بجز اتلاف وقت و هزينه هيچ ارزشي ندارد. (4475588) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۳:۰۹:۴۶
با كمال احترام عرض ميكنم هيچ نيازي به ثبت انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمي نيست.تاكيد ميكنم اصلا نيازي نيست.الف لطفا اطلاع رساني انجام دهيد همه مسوليم (4475606) (alef-11)
 
نيما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۲۳:۳۲:۲۸
فقط هزينه إضافي دفتر خونه هاست (4475623) (alef-11)
 
پویان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۲:۰۱:۵۲
تنظیم سند در دفتر خانه فقط ظلم به مردم و پر کردن کیسه سر دفتران می باشند که به در آمد های میلیاردی ادت کرده اند و با نغوذ در مراکز قدرت نمی خواهند از این لقمه چرب و نرم دست بر دارند واقعا تعوبض شماره و برگ سبز ماشین که از دید نیروی انتظامی سند وسیله نقلیه محسوب میشود کافی است
همانطور که شرکت سازنده سند می دهد و این سند توسط دفتر خانه صادر نمیشود ملت را در یابید و از زیر فشار مخارج تنظیم سند و همچنین اتلاف بی مورد وقت و ترافیک های بیجا نجات دهید اجرکم عند اله (4475708) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۶:۲۳:۵۵
سلام
سند رسمی دفترخانه بنظر چندان اعتبار نداره.
ما خانه ای با سند شش دانگ خریدیم. بعد از چندسال متوجه شدیم شهرسازی هم سند دارد و طی یک اختلاف بین ثبت اسناد و شهرسازی این اتفاق ناگوار افتاده. حالا باید دوباره بریم پول روز زمین را بدیم که این پول را نداریم. چرا اینطور باید باشه؟
چرا نباید بشه به سند شش دانگ اعتماد کرد؟
اینطور که متوجه شدم خیلی ها اینطور هست منزلشون. شاید چند صد خانه در منطقه ما و همجوار.
موفق باشید. (4475724) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۷:۵۱:۱۵
شما فکر درامد دفترخانه ها نباشید که پول بی زحمت مزه کرده بهشون... (4475776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۱۰:۰۸
این آقای حقوق دان و سردفترداران اصرار به رعایت قانون فعلی دارند ، اما حرف مردم این است که این قانون اشتباه است و باید تصحیح شود. وقتی سازنده خودرو سند صادر میکند و نیروی انتظامی پلاک و ... دیگر مراجعه به دفترخانه ها بی مورد است.
متاسفانه قانونگذاران در مجلس زیر نفوذ هستند و کار درست را انجام نمیدهند. (4475787) (alef-11)
 
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۰۸:۴۵:۳۴
طبق ابلاغیه ریاست مجلس تعویض پلاک و گرفتن برگ سبز کافی است تا مالک معلوم شود وقتی پلاک ماشین تعویض می شود خود به خود مسئولیت به صاحب جدید منتقل می شود
این آقای کارشناس ارشد حقوق گویا از بخشنامه رئیس مجلس که مرجع و مفسر قوانین عادی است اطلاعی ندارد!!! (4475832) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۳:۰۲
واقعا جالبه چطور یک حقوقدان نمی دونه که قوانین قابل تغییر و اصلاح هستند چون الان با تصویب مجلس و وضع قانون گرفتن برگ سبر و تعویض پلاک جهت انتقال خودرو کفایت میکند و نیازی به دفترخانه نمی باشه (4476102) (alef-11)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۲:۳۰
وقتی برای تعویض پلاک مراجعه می‌کنید اصالت ماشینمثل شماره شاسی و شماره بدنه توسط کارشناس مرکز تعویض پلاک چک میشه بعد سند مالکیت صادر میشه یکی از الزامات دفترخانه هم برای صدور سند مالکیت تعویض پلاک و داشتن سند مالکیت سبز نیروی انتظامی است از هر طرف که به قضیه نگاه کنیم می‌بینیم سندسبز نیروی انتظامی هم قابل اطمینان هم کافی (4476158) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.