نظر منتشر شده
۴۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389360
بازار شام یا متروی تهران؟
علی نبوی، ۱۶شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵
اینجا بازار شام نیست، متروی تهران است. این قطارِ بمبئی یا دهلی نیست، واگن‌های متروی تهران است.

هر روز عصر مانند روباتی برنامه ریزی شده، بدون توجه به مسیر به سمت ایستگاه متروی مورد نظر حرکت می‌کنم. این روال هر روزه‌ی من و بیشتر افرادی است که پای ثابتِ استفاده از مترو هستند. وقتی ایستگاه مترو مورد نظر مرکز شهر باشد که دیگر نور علی نور است؛ مانند آن است که از همان اول، داخل سیل جمعیت شیرجه بزنی و با آن جریان حرکت کنی.

از همان ابتدا که در ایستگاه منتظر قطار هستی چهره‌های متفاوتی می‌بینی. مسافران از همه طیفی هستند؛ دانشجو، کارمند، کارگر، کاسب، زنان خانه دار، کادر و وظیفه‌های ارگان‌های نظامی، افرادی که از شهرستان‌ها برای خرید و یا کاری اداری آمده‌اند، بیمارانی که برای یافتن آدرس مطب یا بیمارستان از ایستگاه نزدیک به محل مراجعه خود می‌پرسند و ... بخش کوچکی از افراد متفاوتی هستند که در مترو می‌توان دید؛ اما اینجا به دنبال طیف‌های گوناگون مسافران نیستم؛ چرا که همه‌ی آنها را کمابیش دیده‌ایم.
 

از زمان آغاز به کارمتروی تهران، با افتتاح ایستگاه‌های جدید به تدریج افراد مختلفی به جرگه‌ی استفاده کنندگان این سامانه‌ی حمل و نقل عمومی پیوستند. علاوه برصرفه ی اقتصادی، پوشش نسبتاً گسترده‌ی مترو در مناطق گوناگون شهر تهران یکی دیگر از دلایل اقبال مردم به استفاده از این سامانه بوده است.

افزایش تعداد مسافران و به تبع آن حضور اقشار مختلف در قطارهای مترو، باعث گردید تا این فضای گسترده و پر جمعیت مورد استفاده‌ی دستفروشانی قرار گیرد که امروزه به نوعی نبض واگن‌های مترو را دردست دارند. با توجه به متنوع و متفاوت بودن مسافران مترو؛ سلیقه‌های متفاوتی نیز در دسترس این فروشندگان قرار گرفته تا برای جلب نظر هرکدام از آنها، کالایی را برای فروش درنظر داشته باشند.

برخوردهایی جسته گریخته با این مسئله صورت گرفت، اما به دلیل نقص قانونی برای برخورد جدی با آنها، این امر مقطعی انجام شد و در حال حاضر هیچ گونه مقابله‌ای با این پدیده مشاهده نمی‌شود. در همین رابطه یکی از مدیران مترو گفته بود:«دستفروشی در مترو جرم نیست و یک رفتار مجرمانه به شمار نمی‌آید، از همین رو در قانون هم برای آن چیزی ذکر نشده و گویی از دید مجریان قانون هم جرم تلقی نمی‌شود».

با وجود این مسائل موج جدید حضور دستفروشان در مترو امری بدیهی به شمار می‌آید. وقتی صحبت از موج جدید می‌شود منظور من فقط از لحاظ تعداد افراد و از بعد کمی نیست. در این موج جدید شاهد ارائه‌ی انواع واقسام کالاها با روشی متفاوت هستیم.

در چند سال اخیر فضای کسب و کار همچون گذشته شرایط نابسامان و بیمار دارد و این امر موجب شده تا افراد بیشتری به امرار معاش از طریق دست فروشی روی بیاورند. در این شرایط فضای واگن‌ها به دلیل نبود نظارت و یا منعی از سوی شرکت مترو، تبدیل به بازاری برای عرضه کالاهای مختلف شده است؛ بازاری که از هر طیف و قشری در آن حضور دارند.
 

دستفروشان همیشه شهرهای بزرگ و محل تجمع مردم را رصد می‌کنند و به دنبال بازار مصرفی پر جمعیت‌تر و شلوغ‌تر هستند. مترو هم از این ماجرا مستثنی نبود و بساط دستفروشی آنهم به سبک جدید به بازار متحرک داخل واگن‌ها وارد شد. این حرکت آهسته اما پیوسته صورت گرفت. ابتدا دستفروشان در حال محک زدن برخورد شرکت مترو و شهرداری تهران با این پدیده بودند. چنانکه افراد ابتدا مستقلاً وارد عمل شدند و کالاها شامل موارد محدودی نظیر تنقلات و فال حافظ و این موارد بود؛ اما در سالهای اخیر، در واگن‌های مترو شاهد حضور منظم و متعدد دستفروشانی هستیم که اجناس متفاوت خود را به صورت عمده تأمین می‌کنند و با قیمتی نازل در مترو به فروش می‌رسانند. بعضاً گفته می‌شود که یک یا چند شخص بطور خاص مسئول تأمین اجناس این افرادند و به نوعی گرداننده‌ی دستفروشیِ منظم و سازمان یافته متروی تهران هستند.

دست فروشانی که این ایام به فعالیت می‌پردازند، همانند بازاریاب شرکتها رفتار می‌کنند و برای جلب مشتری به ظاهر سعی دارند چهره‌ی متفاوتی از خود ارائه بدهند؛ اگرچه این از ایجاد مزاحمت آنان نمی‌کاهد. وقتی در واگن قطار بین شهری تهران-کرج حضور داشته باشید لحظه‌ای از حضور این دست فروشان در امان نخواهید بود و آنها یکی پس از دیگری از راه می‌رسند.

دست فروشان عمدتاً به حالت تیمی عمل کرده و به نوعی زمان کار منحصر به خود و یا محدوده‌ی استحفاظی خود را دارند. آن‌ها به نوبت وارد واگن‌ها می‌شوند و جالب اینجا است که سعی می‌کنند از موازی کاری و بر هم زدن کسب یکدیگر پرهیز کنند! این رفتارهای تیمی بیشتر از آنکه نشان دهنده‌ی نظم کاری در میان آنها باشد، موجب نگرانی در موضوع دیگری می‌شود.

واگن‌های مترو فاقد نیروی نظامی و مسئولی برای برقراری نظم و امنیت بوده و تنها دوربین‌هایی در آن نصب شده‌اند که در عمل کارکردی ندارند. چرا که خود من هم شاهد آن بوده‌ام که حتی در صحنه‌هایی که درگیری میان مسافران و دستفروشان رخ می‌دهد، از رسیدگی کسی خبری نیست.
 

دستفروشانی که در حال حاضر در مترو حضور دارند به نوعی واگن‌ها را محدوده‌ی قلمرو خود می‌دانند و بدون توجه به نظر و رفاه حال مسافرین به فعالیت خود می‌پردازند. حال اگر این برخوردها به درجات بالاتری برسد چه کسی توانایی تأمین امنیت مسافران را در مواجهه با یک گروه از این افراد، در قطاری در حال حرکت خواهد داشت؟ آیا بی تفاوتی به حضور این افراد در داخل مترو رفتاری منطقی و بدون ریسک است؟

متاسفانه استقبال نسبی مسافران از دستفروشان و خرید اجناس آنها، نکته‌ی مهمی است که موجب فعالیت مضاعف این افراد شده است. از زمانی که برخورد با دستفروشان و جمع آوری آنها متوقف شد، طرحی به جریان افتاد که با استفاده از پوستر و اعلان از طریق بلندگوها سعی می‌نمود تا در راستای آگاهی شهروندان و عدم خرید از دست فروشان فرهنگ سازی نماید؛ اما متاسفانه مانند مواردی از این دست این راه حلی کافی و راهگشا برای مقابله با این پدیده نبود و بسیاری از مردم به دلیل قیمت پایین اجناس اقدام به خرید از دستفروشان می‌نمایند.

دستفروشی در مترو مانند دیگر معضلات اجتماعی، ثمره‌ی نابسامانی و ناهنجاری‌های دیگری است که به صورت مستقیم و غیر مستقم موجب بروز آن می‌شوند. وضعیت بد معیشت درصد قابل توجهی از جامعه، فضای کسب و کارِ بیمار و نبود امنیت اقتصادی در مشاغل و مواردی دیگر، موجب روی آوردن اشخاص مختلف از طیف‌های مختلف اجتماعی به پدیده‌ی دستفروشی شود که در کنار نابودی اصناف و مشاغل قانونی، موجب تغییر فرهنگ و عادت و روش زندگی در بسیاری از خانواده‌ها می‌گردد.

از سال ۸۹ طرح‌هایی در راستای ساماندهی دستفروشان مترو، نظیر در اختیار قرار دادن غرفه‌های فروش کالا در شورای فرهنگی شرکت بهره‌برداری مترو تهران مطرح شده بود؛ اما این طرح‌ها تا این لحظه اجرایی نشده و حال و روز فضای واگن‌ها بسیار وخیم‌تر از ۶ سال پیش شده است. لذا ورود جدی و اجرای ضربتی طرح‌هایی نظیر در اختیار قرار دادن غرفه و ساماندهی این افراد امری ضروری است که توقع اجرای آن از سوی مسئولین ذیربط می‌رود.
 
کلمات کلیدی : دستفروشی در مترو+دستفروشی+علی نبوی
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۰۳:۱۶
باز تهران سروصداش گم میشه
متروی تهران کرج فاجعست ۴۵ دقیقه نعره های دستفروشها در مسیر فقط باعث سرسام میشه (3922958) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۵:۵۷
دستفروش ها مزاحم آسایش مسافران مترو هستند و من به عنوان یک شهروند حق دارم از آسایش خودم در مترو به عنوان یک وسیله نقلیه ی عمومی دفاع کنم. (3923433) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۲:۴۴:۵۱
مگه توو آلمان و انگلیس هم دستفروش داریم؟ (3923713) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۲:۳۲:۱۳
در هیچ کجای دنیا یک همچین وضعیتی دیده نمیشه.مردم خودشون هم کمک کنن و با خرید نکردن از دستفروشها، بستر مناسب برخورد با خاطیان رو فراهم کنن. (3928908) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۳:۴۷:۲۱
اشتغال کاذب در دوره تدبیر !! افزایش یافته و اینها را جزء آمار اشتغال زایی به حساب میآورند !!!!!! (3923772) (alef-6)
 
l
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۵:۰۱:۱۵
آسایش اون دست فروش چی ؟میدونی نونش از همین راهه (3924461) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۱۲:۴۰:۲۴
اینطوری حساب کنید هر کسی نونش از یک راهی بدست میاد.این نشد استدلال که نظم و انظباط و چهره شهر رو بخاطر درآمد زایی یک عده خراب کنیم.مگه تو کشورهای دیگه آدم زندگی نمیکنه که هر چیزی رو ربط میدین به نون درآوردن.نصف اینا تو شهر و آبادیشون کار و زندگی رو ول کردن اومدن تو پایتخت که به اصطلاح نون در بیارن...اگر هم میخوان تو پایتخت و شهرهای بزرگ کار کنن باید مطابق با اصول و مقررات شهرهای بزرگ کار کنن نه با ایجاد مزاحمت. (3928921) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۲۰:۲۷
هر بار برای کارهای اداری میام تهران و صبح تا شب از این طرف به اون طرف دنبال کارهام هستم این دستفروش ها رو اعصاب ترین آدمهای کره زمین میشن... میدونم که این افراد از روی ناچاری به اینجا رسیدن اما باید دستگاههای مختلف به اونها کمک کنن و شهر تهران را از این وضعیت نجات بدن. (3922989) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۲۱:۰۱
حالا همه مشکلات حل شده فقط این یک مسیله باقی مانده است ؟!! (3922991) (alef-11)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۵:۴۹:۴۹
نخیر دیگر مشگلات حل نشده اند زیرا که این هم یکی از آنهاست. (3923233) (alef-6)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۳:۵۳
دولت تدبیر!! اینها را جزء آمار اشتغال قرار داده !!!!!
با همین ها میگویند : بیکاری را کم کرده ایم !!!!!!!!!!
آمار تورم تک رقمی هم به همین شکل است !!!!!!! (3923630) (alef-6)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۰:۱۶:۳۲
این که مال دوره احمدی نژاد بود که روزی یک ساعت از خانه بیرون رفتن را هم اشتغال می دانست !! (3924083) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۰:۲۵:۲۷
متروی تهران را ندیدم اما در ژاپن در طول ایستگاههای مترو دکه های کوچک ومرتبی برای فروش اجناس هست . (3924099) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۷:۵۷:۳۵
این چه نظر تکراریه که توی همه مسائل ی عده میادن میدن؟؟؟ در مورد کنسرت!!1 همه مشکلات حل شده فقط کنسرت مونده؟ در مورد هر چیزی همین رو می گید. یه سوالی مگه حل مشکلات ترتیب خاصی داره؟ مگر نه اینکه هر مدیری تو هر بخشی باید مشکلات بخش خودش رو حل کنه؟


کلا تفکر مدیران ما با تفکرات شمای نوعی ترکیب شده و شده یه مملکت سراسر بهم ریختگی. شما تو هیچ کشور اروپایی یه همچین مسائلی رو نمی بینی. اون از وضع مترو. اون از وضع فساد های اقتصادی کلان. اون از وضع تصادفات جاده ای و تلفاتش اون از وضع محیط زیست. اون از وضع یوزپلنگ ایرانی. اون از وضع بیکاری مون

همه اش همه مون تقصیر رو می ندازیم گردن هم. دولت تقصیر حکومت. حکومت تقصیر مردم. مردم گردن دولت و حکومت.

درست شدن این مشکلات یه اراده ملی می خواد مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی. این اراده باید ملی باشه نه نفردی نه دولتی و نه حکومتی و تا این اراده نباشه وضعیت درست نمیشه. این مشکل و اون مشکل هم حل نمیشه. (3923387) (alef-13)
 
د
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۵۶:۰۳
هزارتا لايك به اين نويسنده متفكر (3923465) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۳۷:۱۸
واقعا دست فروش ها شورش رو در اوردند و باعث اختلال در جریان حمل و نقل و سلب آساش 100% مسافران شدند! مسئولین هم که طبق معمول خواب تشریف دارند و تنها کاری که ازشون بر میاد گویا توصیه به عدم خریده! خسته نباشید واقعا (3923033) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۸:۵۵
چکار کنن کجا برن. حالا که باری بر دوش کسی نیست بگذارید لقمه نانی بدست بیارن. شما معترضان لابد شکمتان سیره واز مشکلات مردم خبر ندارید یا نه میخواهید باخبر بشید . حتما اینطوری وجدانتان راحت تره (3923439) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۵:۲۰:۳۴
کار کنند و درآمد کسب کنند و خیلی هم خوب است اما نه با سلب آسایش مسافران. مسافرانی که در تهران با نبود وسایل حمل و نقل مناسب، با رسیدن به مترو می خواهند کمی خستگی درکنند تا دوباره وارد ترافیک و خیابانهای شلوغ شوند. (3924494) (alef-13)
 
بازنشسته فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۴۲:۳۱
بعضی هاشون ماهی 6میلیون تومان درآمددارند بعضی هاشون دستگاه پُزدارندوباکارت بانکی جنس می فروشند و90%عامل فروش تولیدکننده گان وبازاریها هستند که به صورت درصدی جنس می فروشند.فقیرترازکارمند وکارگروبازنشسته نیستند.بایدجمعشان کنند مزاحم مردم اند درهندهم اینطورنیست فکرنکنم هیچ کجامترو هایشان این وضع راداشته باشد.به شان واعتبارکشورمان احترام بگذاریم قرارنیست برای بیشترداشتن مال همه قانون های اجتماعی رازیرپابگذاریم.قرارنیست با30سال مهاجرت هوس کنیم باساکنینی که 60سال سابقه سکونت دارندمسابقه بدهیم که درهرخانه ای 2تاماشین باشد همه ساید ومبل چندین میلیونی داشته باشند اینها همه خوب است اگربا کاری به دست بیایدکه مخل نظم جامعه و دردسربرای مردم نباشد.
آینده کودکان دست فروش جای نگرانی دارد. (3923052) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۴:۴۳:۲۹
واقعا همه چیز مترو به یک طرف اینکه تو اون جمعیت خسته یک عده ای دارن با صدای بلند اجناسشون رو معرفی می کنن و کیسه های بزرگ اونها رو از بین مردم رد می کنن هم به یک طرف. واقعاً نمی شه فکری واسه این موضوع کرد عایا؟؟ (3923062) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۵:۰۰:۲۶
تکنولوژی رو با این همه تاخیر از اون ور آوردیم.
دانش مدیریتش را نیاوردیم. (3923172) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۶:۰۵
تجارت سیار شغل بسیار شرافتمندانه ایست. و برای همه ی کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند آرزوی سلامتی و خوشبختی و موفقیت می کنم. شاید از نظرخیلی ها این کار کلاسش پایین باشه اما آن کسانی باید خجالت بکشند و شان و شخصیتشان زیر سوال بره که از راه نامشروع هزینه زندگی شون را تامین می کنند و برای رسیدن به آرزوهاشون دست به کارهای خلاف می زنند. من خودم مدتهاست در این فکرم و می خواهم با درآمد این کار، خانه ای برای خودم بخرم. انتظار درآمد ماهانه 4 تا 5 میلیون تومان را دارم. لطفا برای من و برای همه تاجران سیار دعا کنید. (3923434) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۵:۲۰
هر کاری جای گاه و محل خودش رو داره واگن قطار جای فروشندگی نیست (3923588) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۵:۲۲:۰۵
تجارت سیار در صورتی شغل "بسیار شرافتنمندانه" ای است ک مخل آسایش مردم نباشد. (3924500) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۶:۱۳
من کارمندم و در شرف ازدواج و خرید جهیزیه
نه میتونم از جایی وام بگیرم نه پشتوانه ی مالی دارم

تصمیم گرفتم بعضی وقتا برم دستفروشی (3923435) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۶:۲۵
خیلی دلم میخواد برم مترو دست فروشی کنم.
من برای کمک خرج خونه بودن احتیاج به اینکار دارم
همینکه خرج خودمو درارم باری از رو دوش خونوادم برداشته میشه
امیدوارم اعتماد به نفسش رو پیدا کنم. خیلی وقته به این موضوع فکر میکنم
راستی من بدلیجات میسازم (3923436) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۵:۲۶:۴۰
یه زمانی به دوستم میگفتم باید این دستفروشها رو کنترل کنن وگرنه مترو کارکرد خودش رو از دست میده مصر بود که داری اشتباه میکنی و...اقا هر چیزی جایگاه خودش رو داره مترو جای خرید و فروش نیست نهایتا میخاد خرید فروش کنه توی هر ایستگاه این کارو بکنه نه در داخل قطار (3923206) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۵:۴۴:۴۰
حساب کنید اگر اینه همه دست فروش با اون وسایل همراهشون که در تمامی حرکتهای قطار ها درون قطار هستند ، از قطارها خارج می شدند چقدر قطارها خلوت تر می شد. (3923228) (alef-6)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۶:۰۷:۰۶
هیچکدام درد بی کاری وتلاش برای یه لقمه نون!! (3923261) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۵:۵۶
اصلا فقط پولدارها مي تونن زندگي كنند وحق حيات دارن وبقيه بايد برن بميرن (3923485) (alef-6)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۹:۲۷:۲۲
اگر شهرداری به همه مردم شهر زمین با تخفیف 50% بدهد هیچ فروشنده ای در متروها دیده نمی شود . (3923498) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۰۲:۲۱
جدیدأ هم داخل ایستگاه ها را قرق کرده اند.
یک سری به متروی هفت تیر بزنید. دیگه جا برای نشستن روی صندلی های ایستکاه نیست.
(3923531) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۳:۳۳
داداش بی زحمت یه مقاله ای هم درباره فروشندگان دوره گرد که با بلندگوهای گوش خراش از صبح علی الطلوع تا ۱۲ شب تو کوچه ها میچرخند و هر چی جنس دارن به ملت غالب میکنند یک مقاله ای بنویسید شاید کسی دلش به حال ما و روان ما سوخت و کاری کرد.
به شهر داری و هر کجا زنگ زدیم و اطلاع دادیم و گفتیم اتفاقی نیافتاد و هر روز زیادتر شدند (3923585) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۸:۱۷
خوب از بیکاری هست
والا بی پولی اگر کشیده باشید . می فهمید مجبورند (3923589) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۲:۱۲
باعث گسترش هجوم جوانان شهرستانی به پایتخت و کسب درآمد به راحت ترین وجه ممکن. جایی خنک ،با امکان استراحت و مشتریان دم دست. چی از این بهتر؟ (3923628) (alef-6)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۳:۰۹:۰۹
ایران را خراب کردند تا تهران را آباد کنند. آنهم در مشکلات خود دست و پا میزند. (3923742) (alef-6)
 
Rahbar
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۳:۲۱:۱۵
بنده يكي از كارمندان مترو در ايستگاه ميباشم
برخلاف تفكرخيليها اين دستفروشان از وضعيت مالي بسيار خوب و درآمد عالي در مترو برخوردار هستن،ازطرفي برخورد با اين قشرنيازمند يك ساماندهي بسيار قوي بين نيروي انتظامي وحراست مترو ميباشد.هرچند بنده بارها وبارها اهمال كاري در پرسنل مترو و نيروانتظامي در برخورد بادستفروشان ديده ام،ازطرفي نداشتن پشتوانه قانوني برخورد با دستفروشان و ترس ازآبروي همكاران بنده مجبور به رها كردن آنها ميكنيم. (3923755) (alef-6)
 
داود
Canada
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۳:۵۲:۰۹
بنام خداوند بخشنده مهربان
دوستان عزیز درد همه مشترک است شاید دوران خودمان یادیمان رفته است در تمام سنین عمر باید برای تامین زندگی کار بکنیم من چون از قشره متوسط یک خانواده ایرانی بود باور کنید پدرم کشاورز بود در طول تابستان باید با ایشان همکاری میکردیم وشب وروز در مزرعه مشغول کار بودیم تازه امکانات بهداشتی هم نبود خودمان باید هفته ای یک مرتبه لباسهایمان را با آب چاه میشستیم تازه پدر راضی نمی شد که اول مهر که باید برویم مدرسه در هفته اول سر کلاس حاضر شویم بله قشره جامعه ایران که در آمد ومشگلات تامین مجارج زندگی را دارد باید بیک طریق این منابع مالی را تامین کند از طرفی در این نوع مکانها مانند مترو وکنار خیابان مشگلات عدیده ای بوجود خواهد آمد بنظر من بهترین روش بوجود بازار چه هایی در اطراف ایستگاها ی متروی با مجوز قانونی می تواند این مشگل تا اندازی حل شود (3923780) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۶:۳۴:۱۰
بیشترین مشکل شلوغی واگنهای مترو است که بارها به دلیل جمعیت زیاد عده ای نزدیک بوده خفه شوند نه وجوددستفروشها . (3924585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۸ ۱۴:۱۵:۰۲
عامه مردم تصور میکنند که دستفروشها از نا توانی به این کار روی می آورند و چاره دیگری ندارند. مردم نمی خواهند بدانند که اینها گروهی با برنامه اند و بیشتر اجناسشان بی کیفیت است و با باند و گروه عمل میکنند. اگر نیروی انتظامی یا حراست مترو بخواهد در برابر دستفروشان مقاومت کند، با بی مهری افکار عمومی روبرو خواهد شد. این مشکل در تمام ارکان جامعه دیده میشود: پلیسی که با موتور سوار متخلف برخورد میکند، از نظر مردم آن «بیچاره» را اذیت کرده است. ممکن است کتک هم بخورد. مامور ایستگاه بی آر تی که میگوید پول بلیط را بپرداز، با این جواب روبرو میشود که «مگه مال باباته؟» . جامعه تمایلی به احقاق حق ندارد. حق مسافر مترو که به آرامش نیاز دارد، حق راننده و عابری که از تخلف موتور سوار متضرر میشوند، و موارد بسیار دیگر. متکدیان هم همینطور. در واقع ریشه مشکل در تصورات کودکانه ملتی است که نه میداند، نه میخواند که بداند. (3926144) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.