نظر منتشر شده
۷۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370649
خسته نباشید مسافران صبور! از طبیعت شمال چه خبر؟
علی نبوی، 20 تیر 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
ظاهراً بیست ویک ساعت معطلی در جاده‌ها ارزش آن را دارد تا باز هم شاهد هجوم مردم به شمال کشور باشیم.

در ایام تعطیل انواع و اقسام خبررسانی‌ها در مورد ترافیک سنگینِ مسیرهای دسترسی به شمال کشور انجام می‌شود، اما واکنش مردم ما در برابر این موضوع برخلاف پیش بینی‌ها منطقی از آب در می‌آید. استقبال دوچندان مردم از سفر به شمال کشور در حالی انجام می‌شود که چند سالی است که خواجه حافظ شیرازی هم از مصائب این طی طریق با خبر است. این ممارست مردم باعث می‌شود که آدم احساس کند این سفر تبدیل به یک موضوع حیثیتی برای خانواده‌ها شده است!

مردم بااینگونه سفر رفتن‌ها ضرب المثل «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی» را به نوعی عملی ساخته‌اند. کسی که با خیالِ خام تصمیم گرفته باشد تا پای در این جهنم ترافیک بگذارد هم پس از گذشتن یک چهارم از زمان بیست و یک ساعته (رکورد زمان سفر امسال) به چنان پختگیِ تن و روح و روان می‌رسد که می‌توان با ثبت خاطراتش هفت خوان رستم را به نگارش درآورد.

بیست سال پیش کلنگِ زنگ زده‌ی آزادراه تهران-شمال به تن خاک نشست. آزادراهی که در آن زمان احداثش را همگان امری بایسته از بابت امنیت راه می‌دانستند اما برخی آن را غیر ضروری از بابت حل تراکم ترافیک می‌پنداشتند. آن روزها سفر شمال در ذهن جامعه مساوی با تفریحی اعیانی، ویلاهای آنچنانی و ریخت و پاش‌هایی پر خرج بود. لزوم احداث آزاد راه نیز به دلیل وجود جاده‌های منتهی به شهرهای شمالی مانند هراز، فیروز کوه، چالوس و اتوبان قزوین رشت کافی به نظر می‌رسید. شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که رفتن به سفر شمال تا جایی دغدغه‌ی مردم گردد که حاضر باشند یک چنین سختی را برای آن به جان بخرند.

چهار فصل بودن طبیعت ایران و وجود شهرهایی در مناطق شمال غرب و غرب کشور با آب و هوایی خنک شاید می‌توانست راه حل این مشکل باشد؛ اما دلیل عمده سفرنکردن مردم به مناطق غربی کشور کمبود محل اسکان مسافرین به نسبت شهرهای شمالی است.
امروز به برکت! پیشرفت‌های روز افزون در قلع و قمع کردنِ درختان در جنگل‌ها و خشکاندن شالیزارها، ویلا سازی برای اقشار مختلف جامعه انجام شده تا عدالت در استفاده از مواهب طبیعی برقرار شود! شاید در زمانی داشتن ویلای شمال یکی از نشانه‌های ثروتمندی افراد برشمرده می‌شد اما با تجاوز به حریم جنگل‌ها و زمینهای کشاورزی، زمین‌های ارزان قیمتی بدست آمده‌اند که قیمت تمام شده‌ی یک ویلا در آن‌ها در مواردی برابر با هزینه‌ی خرید یک پراید است!

برخلاف فشل بودن و به درازا کشیدن پروژه آزادراه تهران-شمال، روند نابودی جنگل‌ها و تغییر کاربریِ زمین‌های کشاورزی در زمینهای شمال کشور با انسجامی مثال زدنی و کوشش شبانه روزی تمام دستگاه‌ها و دست اندرکاران اعم از مسئول و غیر مسئول در حال انجام است. با گسترش وزارت بی رویه در حوزه محصولات کشاورزی در دولت‌های مختلف زحمت نابودی صنعت چای و برنج کشور کشیده شده تا دیگر کشاورز زحمت کشت وشالی کاری را مقرون به صرفه نداند و برای امرار معاش و یا از سر منفعت رو به ویلا سازی در شالی زارش بیاورد!

رفتارهای ذکر شده تنها بخشی از همیتی است که برای مهیا ساختن شرایط برای مسافران انجام شده و الباقی زحمت به گردن مسافران است. مسافرانی که عده ای از آنان از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند. این زحمات از ابتدای سفر با انتخاب پر ترددترین مسیر کشور آغاز شده و با پای نهادن در دریایی از ترافیک ماشین‌ها ادامه می‌یابد. در این مسیر شلوغ، شاهد بروز مجموعه ای از رفتارهای مخرب هستیم که با سکنی گزیدن در سکونت گاهی که زمانی جنگل بوده، به اوج خود می‌رسد. البته این مراحل به همین سرعت هم رخ نمی‌دهند. در طول این سفرها نظاره گر انواع و اقسام تخریب و نابودی محیط پیرامون توسط مسافران هستیم.

بحث ریختن زباله‌ها دیگر به امری عادی بدل شده است. جالب آنجاست که بعضی، جا گذاشتن دورریز مواد غذایی و تنقلاتشان را هم نوعی باکلاسی می‌دانند! این تخریب و تاراج محیط زیست توسط جماعت عصبی و کلافه از شلوغی راه‌ها، به گونه ای دیگر ادامه می‌یابد. برخی از این شناگرانِ امواجِ ترافیک، وقتی در فضای سبزی (که طبیعت شمال را مژده می‌دهد) اتراق می‌کنند، با نابودی پیرامون خود به تمرین تکنیک‌های ریلکسیشن می‌پردازند! بیرون انداختن زباله از شیشه‌ی ماشین هم قسمتی دیگر از جلوه‌های غیر قابل تأمل روایت این بخش از سفر است که از آن نباید غافل شد. اینگونه به رخ کشیدن شخصیت (بی شخصیتی) توسط افراد، محدود به هیچ طبقه‌ی اجتماعی هم نمی‌شود. متاسفانه آنکه این رفتارِ قبیح، هم از سرنشینان یک پراید سر می زند و هم از یک ماشین چند صد میلیونی!
مشکلات و مصائب مسافران به پایان می‌رسد و حالا زمان استفاده (سوء استفاده) از مواهب طبیعی است. آپشن ها فراوان است. از شکستن شاخه‌ی درختان و به آتش کشیدن جنگل گرفته تا رها کردن پوشک بچه در کنار رودخانه‌ها! هر تخریب و آلودگی هم ببارآید جای نگرانی نیست. جنگل و محیط زیست ظرفیتش بیش از این‌هاست! چمن‌ها را با بطری نوشابه مزین کرده و ماهیان رودخانه را با کیسه‌های پلاستیکی خفه می‌کنند. تلافی علّاف شدن در ترافیکی که خود خواسته‌اند را سر محیط زیست درمی آوردند. انتقاداتشان را نثار طبیعت می‌کنند. هر ریخت و پاشی که در خانه‌هایشان ممنوع است به دامان طبیعت می‌ریزند.

پس از آنکه ضرب و شتم چند روزه‌ی طبیعت پایان یافت، تغییراتی می‌بینیم که گمان می‌کنیم یک تغییر فصل زودهنگام را پشت سر گذاشته‌ایم. سرسبزی زمین‌ها حالا به مانند موی سرِ بیمارِ تیفوس گرفته ای می‌ماند که به جای گل و گیاه باید نظاره گر انواع زباله باشیم. درختانِ شاخ و برگ ریخته هم مانند اشباحی هستند که این ویرانی را نظاره می‌کنند.

حالا در زمان بازگشت شاهد مسابقه‌ی ماراتنی هستیم که هرچه به انتهای مسیر می‌رسیم، سرعت گرفته و از استقامتی به سرعتی بدل می‌گردد. ماشین‌ها در بازگشت با چنان شتابی از مقصد مسیر رفتشان می‌آیند که انگار نه انگار که چند روز یا حتی چند ساعت پیش! برای رسیدن به آن سر و دست می‌شکستند.

سرانجام پس از چند ساعت تحمل شلوغی راه و خط خطی شدن اعصاب و جوارح به تیغ گرمای خورشید، سرانجام یک بار دیگر پروژه عظیم عزیمت میلیونی هموطنان به سواحل شمال کشور به پایان رسید و نفسی تازه می‌گردد برای قرار بعدی آماده می‌شوند که به احتمال فراوان باز هم شمال خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : تعطیلات عیدفطر+عید فطر+علی نبوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۸:۱۹:۰۹
تهران نابود کننده ی ایران (3814458) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۴۴:۵۴
گردشگري براي مناطق گردشگر پذير يك فرصت است نه نابود كننده . شما نروند ، تركيه بروند . بسياري از آنهايي كه شمال آمده بودند از ساير شهرستانها بودند شماره خودروها اين را نشان ميداد . اين حرف هاي امثال شما نابود كننده كشور است . (3814799) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۵۹:۱۱
تهران خودش ایران کوچک است چون از هر قوم و قبیله ای در آن یافت میشود و اتفاقا تهرانیهای اصیل شاید 5 درصد جمعیت تهران هم نشوند. (3815022) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۴:۱۶:۵۸
اصفهان هم توریست می ره، تبریز هم توریست می ره اما دریغ از برخورد بد و آلودگی محیط زیست ، مدیران مناطق شمالی از فرصت توریسم استفاده نمی کنن، خود این آلودگی هم امکان ایجاد اشتغال برای این مناطق داره ولی... (3815228) (alef-6)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۸:۳۱:۰۸
واقعاً اگر مردم ایران به شمال نروند در گرمای تیر به کجا بروند...مثلا روسها که درآمد آنها از ایران زیاد بیشتر هم نیست ۱۰ میلیون ، ۱۰ میلیون برای تعطیلات به ترکیه ، مصر، تایلند ، فرانسه ، اتریش میروند، ولی‌ واقعاً مردم ایران به غیر از آنها که می‌توانند برای بچه‌هایشان هزینه اوقات فراغت بگیرند، کجا بروند؟! (3814477) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۳۳:۳۰
در شمال دیگر خبری نیست. مزارع و شالیزارها تبدیل به ویلا و برج شده است. در سرتاسر ساحل دیوار کشیده شده و و مردم دسترسی به دریا را ندارند. آب دریای مازندران بشدت آلوده شده است و شنا در آن منجر به بیماریهای پوستی می شود. مسافرت مردم به شمال از روی عادت است و نه از روی علاقه. (3814557) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۵:۴۱
بحث سر این نیست که مردم مسافرت نروند بحث سر انتخاب زمان مناسب برای آن است ! تا تعطیلات لذت بخش شود . قرار است 3 روز سر کار نرویم؟ چه خوب ! می توانیم به چند حالت از آن لذت ببریم مثلا رفتن به مناطق خوش آب وهواتر اطراف شهرمان یا نه رفتن به مناطق تفریحی داخل شهر مثل پارکها سینما، رستوران ها خرید در فروشگاههای بزرگ یا نه در خانه بمانیم و تنمان را استراحت دهیم وبا خرید چند سی دی فیلمهایی که موفق به دیدنشان نشده ایم ببینیم یابا ترتیب دادن یک مهمانی دور همی ساده اوقات رابا دوستانی که مدتهاست برای دیدنشان وقت نداشته ایم سپری کنیم ! (3814631) (alef-11)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۹:۴۲
ازادراه تهران شمال را چرا کامل نمی کنن ؟؟؟ چند سال گذشت ؟چند سال دیگه باید بگذره ؟ مردم که نمیشه مسافرت نروند ....‌‌ (3815148) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۶:۳۸
عدم برنامه ریزی برای کارها از خصوصیات بارز ما ایرانی هاست ! (3814634) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۴۱:۱۵
يعني شما ميفرمائيد مردم با هم هماهنگ و برنامه ريزي كنند !!! (3814792) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۵۴:۲۰
بله چرا که نه مردم تعطیلات کوتاه مدت را برای سفرهای طولانی انتخاب نکنند واین فرصت را به افرادی که مجبورند در این ایام سفر کنند اختصاص دهند این یک عظم عمومیست وبرای آن هم لازم نیست پیمان نامه ای امضا شود کافیست کمی به آن فکر کنیم وتصمیم درست بگیریم ! (3815011) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۸:۳۴
این روزها مسافرت رفتن هم چشم وهم چشمی ورو کم کنی شده !! مدتهاست فرزندم برای سفر به ترکیه مرا تحت فشار گذاشته ودلیلش هم این است که همه فامیل رفته اند چرا ما نرویم !! حتی بمب گذاری های اخیر هم نظرش را عوض نکرده ! (3814637) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۰۲:۴۱
دقیقا همینطوره و مواردی از چشم و همچشمی ، جو-گیری ، نداشت برنامه های دراز مدت و اقدام به انتخابهای لحظه ای و باری به هر جهت ، فشار زندگی شهری و البته بفراموشی سپردن خود-خواسته و خوش-باورانۀ آخرین خاطرات سخت ترافیکی قبلی و و و و ، همسو با گرفتاریها و دردسر های کشت و تولید در مزارع ، همه با هم باعث شده که شمارش معکوس برای بصدا درآمدن ناقوس مرگ دردناک طبیعت بکر شمال سرسبز پیشین و محقق شدن کابوس عفریت تباهی و نابودی آن خظۀ حاصلخیز و پر بار کشور ، آغاز شود ؛ (3815030) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۸:۳۷:۳۹
دولت بايد تمهيداتي در نظر ميگرفت از جمله اجازه مرخصي يك روز بعد و يك روز قبل تعطيلات كارمندان . به جهت توزيع امار سفرها و كاهش حجم ترافيك .
پيش بيني گلوگاهها در جاده ها و حضور در صحنه (3814484) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۵۲:۵۳
عزيزم علت ترافيك هجوم پيش از حد مسافرين و عدم رعايت مقررات از سوى بعضى از رانندگان نادان دولت نمى توانند جاده بيست باند بسازه تا رانندگان خلاف كار كه از خط سفيد عبور ميكنند و دو باند مسير ميبستن جريمه نشن فايده نداره مقصر نه پليس نه دولت در اين ترافيك و خلاف كاريها وحشتناك ببخشيد پليس چكار ميتوان بكنند آنان شبانه روزى در جاده هستند در گرما و سرما روز و نصف شما در خدمت مردم چرا ما رعايت و همكارى نمى كنيم با تشكر (3814597) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۸:۵۳:۲۱
حرف دلمو زدید ... لذت بردم ... (3814501) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۲:۴۳
همیشه به مسائل پیش روی مردم با تمسخر نگاه می کنید .
آیا به این فکر کرده اید که همه تفریح های مردم رو ازشون گرفتید و حالا این یک تفریحی که باید با مصیبت بهش دست پیدا کنند موضوعی برای تمسخر شماست .
تلویزیون که هیچ ندارد . کنسرت ها که در بعضی از شهر ها جایی ندارد ..... (3814510) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۶ ۱۵:۴۸:۴۸
مثه اینکه اوضاعت خیلی خوبه. کنسرت؟؟؟کی پول کنسرت داره؟ (3826351) (alef-3)
 
مقداد
United States
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۰۷:۵۷
و بعد از حقوق های نجومی مدیران، جیب پر پزشکان، عملکرد ضعیف دولت ها، لگن سازی بجای خودرو سازی و.... مینالیم، و خودمون رو با اروپایی ها مقایسه میکنیم، در حالی که خودمون در اولین و پایه ای ترین رفتارامون مثل اونا رفتار نمیکنیم.
کم تامل ... از ماست که بر ماست دوستان. تمام نا برابری ها و نا ملایماتی که در جامعه میبینیم، بازتاب عملکرد و لیاقت ماست.
واقعا همراه داشتن یه کیسه زباله و جمع کردن زباله ها در اون کاری داره ؟؟؟ ای کسانی که دموکراسی غربی رو به سینه میکوبید ؟ (3814516) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۳:۱۸
طبیعت گیلان و مازندران و گرگان در کشور منحصر به فرد است و داستانش فرق می کند و ما جای مشابه دیگری نداریم. از مسولین درخواست می کنم جلوی تخریب جنگلها و طبیعت را در این سه استان و همچنین کل کشور بگیرند. (3814578) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۰۳:۳۷
چی میشه دولت در تعطیلات کوتاه مدت برای تردد در جادههای شمال وهرکجای کشور که حکم سرمایه های گردشگری ما هستند ویا آسیب به آنها باعث صدمات جبران ناپذیر طبیعی میشود عوارض سنگین تردد ویا محدودیت های عبور و ورود بگذارد تا مردم برای 2 یا 3 روز تعطیلات هوس سفر به این نقاط را نکنند ! اما در تابستان وایام نوروز این محدودیتها را بردارد ! (3815036) (alef-3)
 
فرشید
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۵:۴۸:۵۳
معلومه شما ایران رو نگشتی.در ایران نقاطی داریم بسیار زیباتر از طبیعت شمال. (3815500) (alef-6)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۹:۳۶:۵۰
من تنها طرف ایران رو که نرفتم شرق و جنوب شرق و منتها علیه شمال غربشه. همه جاش هم زیبایی های خیره کننده و منحصر به فرد خودش رو داره. ولی نمیتونید منکر بشید زیبایی شمال ایران (البته مناطق کمتر دست خورده و کمتر تخریب شده ش) کلاً تافته جدا بافته است و شکوه بی مانندی داره. شما شمال ایران رو نگشتی که میگی جای دیگش زیباتر از شمال رو دیدی (3815900) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۸:۲۵
تا رانندگان متخلف كه از روي باند مخالف و خاكى جاده را مسدود كردن جريمه نشود مشكل حل نخواهد شد پليس با اين همه راننده متخلف بايد با شديدترين وجه برخورد كند چون آنان مسؤول ترافيك وحشتناك هستند خيلى راحت با عكس گرفتن شماره ماشين بعدا جريمه ها صادر كنند چون در اين ترافيك نوشتن جريمه و دادان ان دست راننده خلافكار و نا دان امكان پذير نمى باشد با تشكر (3814588) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۰۹:۵۸:۴۸
گناه ما شمالیها چیه؟! هر وقت یه تعطیلی میشه میخوایم بریم به خانواده و اقوام سر بزنیم همش باید استرس جاده و ترافیک رو داشته باشیم و اذیت بشیم. (3814606) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۰۲:۲۶
ملت با فرهنگ ایران هستند دیگه از کی یاد بگیرند از سران کشور از دکترها که زیر میزی می گیرند از روسا و مدیران رده بالا که دزدی میکنند از کی یاد بگیرند ؟ (3814611) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۰۲:۴۷
تغییر سبک زندگی مردم و مصرف گرایی و تقلید از نوع زندگی کشورهای پیشرفته و برخوردار وقتی با شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور همخوانی نداشته باشه بالاخره بوی گندش از یکجا میزنه بیرون. حالا شما همش صغری کبری بچین (3814613) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۰۹:۵۹
هرسال تعطیلات عید فظر همین اتفاق میافته اما مردم بازم سا بعد هجوم میارن شمال و همون اش وهمون کاسه (3814624) (alef-11)
 
00000
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۵:۴۲
والا ما اهالی شمال دیگه خسته شدیم. بیایید و از طبیعت لذت ببرید و کلی صفا کنید. ولی مردم آزاری و بریز و بپاش نکنید. ببینید مردم شرق مازندران چقد اذیت شدن که جاده رو بستن روی مسافرا. غرب مازندرانیها هم باید اینکارو انجام بدن. (3814633) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۴۹:۳۲
شمال از موهبت وجودی این مسافران شده شمال . وگرنه هنوز تو همون خونه های چوبی و کاهگلی زندگی میکردین و سوار احشام میشدین .
حلا که وضعتون خوب شده و به نون و نوایی رسیدین مسافرا شدن آدم بده ماجرا ؟؟؟ (3814995) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۲۳:۰۲:۲۱
شمال از موهبت خدادادیش، از باران کافی و خاک حاصلخیزش شده شمال. تا یک تعطیلات دو سه روزه میشه می ریزن شمال، پولش میره به جیب یک عده هتل دار و سوییت دار، اما ترافیک و آسیب به محیط زیست و انباشت زباله هاش مال همه شمالی ها میشه. زیرساختها و جاده ها و بیمارستان و مراکز بهداشتی شمال برای خود شمالی ها به زور کفاف میده چه برسه برای ورود میلیونی گردشگرهای محترم. خودت رو بگذار جای شمالی ها، فکر کن درست در ایامی که برای رفاه حال شما تهرانی های محترم جاده های منتهی به شمال به سمت شمال یکطرفه میشه یکی از اعضای خانوادت برای یک مورد اورژانسی باید به یکی از مراکز درمانی خارج از استان منتقل بشه. در کنار همه موارد فوق اضافه بکنید معضلات فرهنگی رو، بعضی از حضرات مسافر حاضر نیستن حداقلهای ارزشهای فرهنگی جامعه رو رعایت کنن، با شلوارک و رکابی میگردن پیش خودشون میگن اومدیم تفریح دیگه هرجور دلمون بخواد میتونیم بگردیم، نمیکن اینجا برای شما شاید تفریحگاه باشه برای مردم بومی محل زندکی خانواده است. (3816254) (alef-6)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۲۳:۱۳:۰۴
والا الان که اکثر مسافران محترم حتی چیپس و پفک و تنقلات توی راهشون رو هم از همون شهر خودشون میخرن، برای اقامت هم که توی چادر مسافرتی میخوابن، اخرش هم فقط زباله هاشون رو برای شمالی ها جا میگذارن و میرن، کدوم وضع خوب؟! (3816271) (alef-6)
 
سعيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۶:۰۵
واقعا اين طرز برخورد خجالت آوره! بسياري از شمالي ها همان خانه هاي گلي و زندگي ساده روستايي را به اين وضعيت ناهنجار ترافيك، آلودگي، تهاجم فرهنگي و رفتار متفرعنانه تهراني ها ترجيح ميدهند. (3819103) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۵:۰۶:۳۲
دوست عزیز وقتی که ویلاها و زمین و باغ هاتو به تهرانی ها میفروشید , تهرانی ها خوبن وقتی میان تفریح شهرتون , بد میشن , خوبه تو این تعطیلات قیمت همه چی دو برابر میشه و سودشو همین شما مردم مازندران می برید.
خیلی کار زشتی کردن راه رو به روی مسافرا بستن (3815387) (alef-6)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۴:۲۸:۰۵
ای کاش فقط همون ویلا دار ها و زمین دارها و باغ دارها میومدن شمال.نه کسایی که حتی یه ویلا و باغ و زمین آنچنانی ندیدن. نمیدونم شما جز کدوم دسته اید. (3817044) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۱۷:۴۲
با این روند تا بیست سال دیگر 70 درصد جمعیت ایران ساکن دامنه جنوبی البرز بوده و این جمعیت میخواهند هر سه شنبه عصر به شمال بروند . (3814635) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۲۰:۰۳
ما محکوم هستیم به مدارا....این گزارشات و این صحبتهای تکراری بارها و بارها و به اشکال مختلف به صمع و نظر مردم رسیده ولی کو راه چاره ایی؟ مسئولین باید فکری بکنند.البته اگر مقایسه فیش های حقوقی این اجازه رو بهشون بده.بیست سال کم نیست برای احداث یک بزرگراه... (3814639) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۵:۵۴:۳۴
این حجم ترافیک و مشکل با 3 4 تا اتوبان هم حل نمیشه.
فرض کنید این آزاد راه هم با کلی تخریب جنگل و قطع درختان چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم - بر اثر تاسیس رستوران های بین راهی و ... - افتتاح شد.
باز هم مشکل این قضیه حل نخواهد شد (3815511) (alef-6)
 
خشایار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۲۰:۵۷
دومین دلیل سفرهای مردم تهران به شمال کشور - بعد از خوش آب و هوا بودن آن جا - نزدیکی راه است. در شرایط عادی شما می توانید صبح زود به سواحل خزر بروید و شب به خانه بازگردید. این فاصله کوتاه به ویژه زمانی که تعطیلات بیش از دو تا سه روز نیست بیشتر اهمیت پیدا می کند مگر اینکه مردم بتوانند از وسایل حمل و نقل عمومی پرسرعت و ارزان استفاده نمایند. گرانی بلیط هواپیما در کنار نگرانی مردم از فرسودگی هواپیماها باعث شده تا قشر متوسط و کم درآمد جامعه نتوانند برای مسافرت های خانوادگی از این وسیله استفاده نمایند. مسافرت با قطار هم مشکلات خاص خود را دارد. سرعت کم و کیفیت نامطلوب خدمات در کنار دشواری تهیه بلیت، مردم را در استفاده از قطار دچار تردید می کند. ضمن اینکه راه آهن به بخش قابل ملاحظه ای از شهرهای ایران کشیده نشده است. با چنین وضعیتی طبیعی است که بخش بزرگی از مردم ایران برای مسافرت، از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند.
حال تصور کنید که این جمعیتی که می خواهند تعطیلات عید فطر را به شمال کشور سفر کنند تصمیم بگیرند که از هواپیما، قطار و اتوبوس استفاده نمایند. آیا امکانات کشور جوابگوی این تعداد از مردم است؟ مسلما خیر. آیا مسئولانی که سالهاست شاهد این راه بندان ها هستند تمهیداتی اندیشیده اند تا مردم تشویق شوند در چنین مناسبت هایی بجای استفاده از خودرو شخصی از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایند؟ باز هم پاسخ منفی است.
یک دلیل دیگر برای راه بندان و ترافیک جاده ای، این است که خیابان ها و بزرگراه های شهرهای شمالی کشور کشش این همه خودرو را دارند. حتی در صورت راه اندازی بزرگراه تهران شمال، سیل خودروهای مسافران تهرانی وقتی به مبادی ورودی شهرهای شمالی مانند چالوس برسند متوقف خواهند شد چرا که خیابان های چالوس کشش این همه خودرو را ندارد. متاسفانه علی رغم اینکه مردم ایران و به ویژه تهران سالهاست که به شهرهای شمال کشور سفر می کنند و پول به نسبت خوبی هم در آنجا خرج می کنند اما زیرساخت های شهری شمال کشور بهبود قابل ملاحظه ای نداشته است به طوری که بسیاری از مناطق مسکونی شمال کشور حتی پیاده رو هم ندارند چه رسد به بزرگراه و جاده کمربندی! (3814641) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۳۷:۵۶
تا به حال شنیده اید که شهرهای استانبول و دبی یا پاریس و نیویورک از ورود میلیون ها توریست به شهرشان گله کنند و به مسافران آن کنایه بزنند ؟
آنهم شهرهایی که تنها گزینه اقامت در انها هتل است و کسی هم اتومبیل شخصی نمی آورد و همگی محتاج تور و حمل و نقل عمومی هستند ؟

آیا تابه حال سعی کرده اید در یک شهرستان سوار اتوبوس شرکت واحد شوید ؟
شمال تها گزینه مردم است ، چون جاهای دیگر هم از نظر ظرفیت محدود هستند هم هیچ مکانی برای اقامت ندارند و اینجا هم به لطف مردم محلی که خانه های خود را به مردم کرایه می دهند می توان از بابت سرپناه خیالی آسوده داشت ، (3814663) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۲۲:۰۷
نمیدونم شما کجا هستین که اینطوری داری نظر میدی ! مردم استانبول ، دبی ، پاریس بخاطر این به حضور توریست ها اعتراض نمیکنن که حضور اونها خللی در روند عادی زندگیشون ایجاد نمیکنه . شما فقط یک لحظه تصور کن تو این سه روز که جاده کندوان و هراز یک طرفه بود یکی از مردم شمال نیاز اورژانسی به خدمات پزشکی تو تهران داشته باشه (دقت کنید که امکانات پزشکی در شهرهای شمالی بیداد میکنه،برای مثال در شهر چالوس که اولین شهر بزرگ تو مسیر جاده کندوان هست متخصص مغز و اعصاب وجود نداره و پدربزرگ اینجانب پس از سکته خفیف مغزی بصورت اورژانسی با خودروی شخصی!!!!!!!!! به تهران منتقل شد)چه فاجعه ای به بار میاد . تازه این یکی از معضلات تعطیلات آخر هفته برای شمالیهاست ، باقی بماند . خوبه که آدم زمانی که در مورد چیزی نظر میده تمام جوانب امر رو بسنجه (3815073) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۹:۵۹:۱۰
دقیقا" حرف شما درست است ، آیا تابحالشنیده اید ، مردم شهرهای توریستی دنیا معترض این باشند که حضور میلیون ها توریست خللی در زنگی آنها ایجاد کرده ؟
یک طرفه کردن جاده هم کار اشتباهی است ، زیرا هم دردی را دوا نمی کند ، هم اینکه دوطرفه کردن دوباره آن در ابتدای صبح ، خود باعث ایجاد یک ترافیک دیگر می شود ،
اینکه مسئولان ما توانایی مدیریت حجم سفر را ندارند تقصیر مردم نیست ،
حتی اینکه خلاف قانون رانندگی کرده و وارد شانه خاکی می شوند و در نهایت در ورودی تونل گرفتار می شوند تقصیر مردم نیست ،
زیرا اگر یکبار پلیس ، اتومبیل این افراد را یک ماه توقیف کند و گواهینامه آنها را باطل کند و افراد خاطی را به دادگاه معرفی کند و دادگاه هم به اندازه نصف قیمت اتومبیل برای فرد جریمه تعیین کند دیگر شاهد نمایش مهارتهای رانندگی این افراد زرنگ نخواهیم بود (3815973) (alef-6)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۰:۰۹
یادمان نرود که با ساخت شاهراه تهران شمال عملا ما مشگل را از جاده چالوس به ورودی چالوس و جاده کناره دریای خزر منتقل میکنیم و جهنمی به مراتب بد تر هم برای شمالی ها و هم برای مسافرین درست میکنیم. باور ندارید منتظر باشید تا اتفاق بیفتد و شاهکار مدیریت کشور را در ارتباطات جاده ای ببینید. (3814667) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۵۷:۳۸
بقول مهران مدیری: شلوارک میپوشن میرن لب ساحل جوج بزنن... (3814704) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۰:۵۹:۴۸
در ورودی به جنگل گیسوم مبلغ 5 هزار تومان از هم‌وطنان اخذ می‌شود مگر جنگل از انفال نیست؟ ساحل دریا را که خصوصی کرده‌اند کافی نبود؟ (3814708) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۱۵:۳۶
اجتماعی سوم ابتدایی : ( جنگل سرمایه ملیست ) پس جواب شما منفیست ! (3815060) (alef-6)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۵:۵۸:۴۱
بله انفال هست
اما با توجه به فرهنگ بالای مردم باید اداره جنگل به دست شرکت یا ارگانی سپرده شود که اون هم خرج داره و بهترین حالتش همین هست که خرجش از طریق دریافت عوارض از استفاده کنندگان باید تامین بشه.
شما فکر میکنی اگر کسی مسئول حفظ و نظافت این جنگل ها نباشه بعد از یک سفر اینجوری به شمال دیگه چیزی از اون جنگل باقی میمونه؟؟
یا شاید شما توقع داری هزینه این نگهداری رو از مردم اون شهر یا از بیت المال بگیرن؟؟ (3815518) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۱۵:۳۴
متاسفانه نه مردم برنامه ریزی خوبی برای تعطیلات دارند و نه درجاهای دیگر امکانات مسافرتی مثل شمال در جاهای دیگر هست وگرنه با زمانی کمتر از سفر از تهران به شمال می شود جاهای بسیار زیبای دیگری را هم دید و لذت برد: شاهرود، سمنان، قزوین و زنجان، همدان ، بروجرد کاشان .... هر کدام از اینها خودشان طبیعت زیبایی دارند و علاوه بر آن شهرهایی جذاب و پر از جاهای دیدنی دارند. (3814733) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۲۹:۱۲
ترجیع بندی داریم به نام "مسئولین باید فکری بکنند"!!!!
مطلب خطاب به مردم بود.
یعنی اگه اتوبان 10 بانده بسازند مردم آشغال نمیریزن؟ یا رانندگی بهتری میکنند؟
این طرز تفکر که مردم خوبن حکومت ها مشکل دارن بهانه ای شده برای گریز مردم از مسئولیت های اجتماعی شان. (3814758) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۲۶:۳۷
با نظر شما موافقم ولی آیا به نظر شما به غیر از مسئولین و دولت مرجع دیگری برای رسیدگی به مشکلات و ایجاد سازوکار مناسب برای تعطیلات و برقراری نظم و قانون و حراست از منابع طبیعی و پاکیزه نگه داشتن معابر جاده ای و غیر جاده ایی وجود دارد؟صد البته که مردم هم به طبع احساس وظیفه نمودن تمام ارگان های ذیربط می بایست نسبت به احترام گذاشتن قوانین اقدام نمایند.به نظر شما این حس بی انگیزه گی مردم در عدم پاکیزه نگه داشتن محیط مورد استفاده خودشان و نادیده گرفتن قانون، ریشه در چه عواملی دارد؟ (3814919) (alef-6)
 
ماز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۵۹:۵۳
برادر من ،دولت وظیفه جاده سازی و ماشین خوب ساختن را انجام بده با همین کار ۷۰درصد مشکلات حل میشه وقتی مردم از دولت کار اصولی درجه یک ببینن خیلی از اونا هم رفتارشون درست میشه من مطمین هستم (3815177) (alef-6)
 
سعيد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۳:۲۱:۲۴
ولي من مطمئن نيستم (3819120) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۱:۵۴:۰۸
پيشنهاد ميشود در مبادي ورودي شهرها ،سازمان محيط زيست با همكاري نهادهاي مرتبط به كليه خودروها چند كيسه پلاستيك زباله بصورت اجباري تحويل دهد .توزيع نوشته هاي خلاصه و كوتاه "حفظ محيط زيست،حفظ زندگي" ،برگزاري و ايجاد ايستگاههاي شادي كودكان و مسابقه حفظ محيط زيست،نقاشي و....
خلاقيتهاي اينچنيني مي تواند از نابود كردن طبيعت جلوگيري كند.پريروز سي سخت ياسوج بوديم.متاسف شدم وقتي آدمهايي با آنهم فيس و افاده و هفت قلم آرايش ديدم كه آشغالهاشون رو توي طبيعت ميريختن.يه ماشين هم جلو ما بود كه در فاصله كمتر از 5 دقيقه ،3 بار آشغال توي جاده ريخت. (3814819) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۰۰:۱۱
بنده روز سه شنبه بعداز نماز ظهر به گونه ایکه روزه ام خراب نشود از سمت شمشک -دیزین رفتم وبعداز کندوان جاده ی طرفه شد وخیلی راحت 5ساعت تاتنکابن رفتم.وروز برگشت جمعه ساعت15راه افتادم وساعت 20.30تهران بودم .فقط مرزن آباد ی ساعت معطلی داشتم که اونم ی طرفه شد.لذت بردم هوا بسیار خنک خوب وبدون گردوغبار بود وبعداز ی ماه روزه این تعطیلات بسیار خوش گذشت. (3814835) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۱۰:۱۸
در جواب عزیزی که فرموده اند کناه ماشمالی ها چیست گناه شما شمالیها انست که پول پرست بودید وزمینهایتان را فروختید وتبدیل به ویلا شد (3814861) (alef-3)
 
سام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۲۳:۰۸:۲۱
یعنی الان این میلیونها مسافری که در هر تعطیلاتی میریزن شمال همشون ویلا دارن و به خاطر اینکه شمالیها ویلا بهشون فروختن میان شمال؟ اگر شمالیها ویلا نمیفروختن الان در هر تعطیلاتی اینهمه مسافر به شمال هجوم نمیکردن؟ ضمنا مگه مناطق دیگر گردشگر پذیر مثل مشهد، شیراز، اصفهان و... از پول بدشون میاد و برای مسافران بصورت صلواتی خدمات میدن؟ (3816262) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۱:۳۷:۳۸
حالا این همه شمالی اومدند تهران ی سال تمام داخل تهران هستند به ی اقامت چند روزه تهرانی ها که نصفشان همان شمالی های مقیم تهرانندگیرمی دهید. (3816756) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۱۶:۲۵
فکر کنید تمام مسافرین و زایرین و ... که عازم شهر مشهد جهت تفریح یا زیارت یا دیدو بازدید یا مسافرتهای شخصی و کاری دوطرفه هستند بخواهند با اتومبیل شخصی این کاررا بکنند پس باید تمام جاده مشهد پر از ماشین میبود !!!!

پس مشکل در محل یا زمان و... نیست مشکل در عدم وجود وسایل حمل و نقل عمومی مناسب مثل اتوبوس ، بخصوص قطار و هواپیما و جاده به شمال کشور است .
بسیاری از افراد ترجیح میدهند با قطار یا هواپیما یا اتوبوس مناسب به مسافرت بروند و در هتل یا... اقامت کنند .
خودمان مردم را در ماشین ها میکنیم و در جاده های نامناسب قرار میدهیم و گله میکنیم .
متاسفانه عدم برنامه ریزی دولت برای سفر مردم و ... موجب سرگردانی است .
درست مثل شهر تهران که عدم برنامه ریزی به موقع در خطوط حمل و نقل عمومی مثل مترو یا اتوبوس شهر را با این همه اتوبان و جاده و ... تبدیل به یک پارکینگ بزرگ کرده است .
البته قیمت مجانی بنزین ( به نسبت ) موجب استفاده بی رویه از خودرو شخصی نیز میشود.
همیشه همه تقصیرها به گردن مردم بیچاره میافتد .مردمی که دولتها را انتخاب میکنند تا بجای انها فکر و برنامه ریزی کلان بکنند ولی ........... (3814885) (alef-6)
 
حميد فرجى
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۱۶:۵۹
با سلام .براى بررسى اين مشكل كه اكنون نمايان شده مي بايست به گذشته رجوع كنيم بايد قبول كرد سرمايه هاى هنگفتى از اموال كشور در بعد فرهنگي از سالهاى گذشته هزينه در جاهاى ديگر صرف شده وبر روى فرهنگ سازي مردم انجام نشده و مردم را بحال خود رها نمودند و مديرانى هم متولى آن شدند كه خود انها فاقد دانش روز و فرهنگ بودند واكنون ميوه اى كه در گذشته كاشته شده بر داشت مى شود وارگانهاى هم مستقيما به اين معضل دامن زدند با اين روش كه جوانان روستاها را بدون اموزش و فرهنگ سازي وارد سيستم شهرى نمودند و در انضباط شهرى هم كاملا مى توان مشاهده نمود. (3814886) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۱۸:۰۷
هر چقدر خانه بد باشد ایا از خوابیدن مچاله در چادر وکنار خیلبانها ودر خاک وخاشاک بهتر نیست چگونه این مردم سرما وگرما را در چادر ها تحمل می کنند که فقط بگویند سفر رفته ایم چه کسی مجوز داده که مردم در در وخیابان چادر بزنند وبخورند وبریزند بروید به روستاهای اطراف شهرهایتان وبه پارک نزدیک خانه تان (3814895) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۳۱:۰۵
عالی بود، به قول معروف : همه چیزمان به همه چیزمان میاید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3814931) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۳۱:۴۶
از فرهنگ فقط ادعای فرهنگ 2500 ساله را دارند ولی در عمل و رفتارشان، فرهنگشان زیر عصر حجر است. (3814933) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۲:۴۱:۴۴
تو نخور من بخورم تو نرو من بروم و... هنوزم ادامه داره نه؟ (3814966) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۱۱:۲۲
راه حل گرفتن عوارض سنگین در ورودی سه استان شمالی مثلا به ازای هر نفر بیست تا صد هزارتومان در اعیاد و ایام پرسفر و مبلغ کمتری در مابقی سال به استثنای کسانی کا جهت انجام کار مجبور به مسافرت هستند

و البته خرج کردن آن برای شمال و حمل و نقل و اسکان و پاکسازی محیط زیست نه جیب مسئولان (3815048) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۷:۴۳:۵۱
بعد که این کار رو بکنن، بعضیا میان میگن "دولت همین یک خوشی رو هم از ما گرفت!" (3815718) (alef-6)
 
شمالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۱۶:۰۸
با سلام به نظر من که دارم بطور متوسط سالی 8 بار در مسیر جاده چالوس تردد می کنم 70 درصد ترافیک بدلیل عدم رعایت قوانین و مقررات و عدم رعایت حریم خصوصی و بدتر از آن زرنگ فرض کردن بعضی از رانندگان نا محترم در دورزن مردم می باشد:
1- عدم رعایت سرعت مجاز
2- عدم شناسایی جاده
3- بی خیالی در رانندگی برخی از مسافران که دلیل آن را لذت بردن از مسافرت می دانند که این درصورتی لذت بردن است که مابع تردد سایر خودروها نشود.
4- عدم رعایت حق تقدم خودروها توسط برخی از رانندگان عبور از مسیر خاکی، چند لاینه کردن مسیر یک لاینه، توقف در کنار جاده( لازم نیست بگویم که در مسیر جاده کندوان محلی برای توقف وجود ندارد و رانندگان محترم در جاده اصلی توقف می نمایند و جالب هم اینکه حق را نیز به خود می دهند).
در ضمن من فعلاً نظری بابت میزان دخالت دولتها در این مرحله را محفوظ می دارم زیرا از حدود اظهار نظر من خارج است. فقط به مواردی اشاره کردم که طی 20 سال تردد در این مسیر مشاهده کردم را بیان نمودم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3815061) (alef-6)
 
feri
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۲۴:۳۳
خدا را شکر که مردم وضعشان خوب شده و میتوانند به سفربروند و به حرکت در آمده اند یادمان هست که قبل از انقلاب نه تنها جاده شمال بلکه اغلب جاده ها تردد به قصد تفریح به ندرت انجام میشد و رفت وآمدها بیشتر مربوط به کامیونها و اتوبوسها بود جاده ها نا امن و خطرناک و امکانات جاده ای مثل تعمیرگاه و رستوران و پمپ بنزین بسیار محدود بود به ندرت از جاده چالوس به شمال تردد میشد چون بسیار خطرناکر بود تونل کندوان یک طرفه بود و تنها یک ماشین میتوانست عبورکند و چراغ قرمز داشت و نوبتی رفت و آمد میشد و درهیچ نقطه از جاده چالوس گارد وی نداشت و سقوط به دره بسیارمحتمل بود . جاده ها پرازدست انداز و باریک و دو ماشین از دوطرف هم به سختی از کنار هم عبور می کردند امکانات ارتباطی مثل تلفن وجود نداشت چه برسد به موبایل و غیره ..... از همه مهمتراینکه مردم پول نداشتند که بخواهند سفرتفریحی بروند قدرت مالی است که انسان را به حرکت در می آورد گرچه امروزه نیز با حداقل هزینه سفر میکنند و درکنار خیابانها و در پارکها چادر میزنند درآن زمان همه در محل زندگی خود ساکن بودند و فقر همه گیر و تعدد فرزندان توانایی سفررا گرفته بود و به ندرت به سفر میرفتند بخصوص به شمال .سفرها اکثرا بهقصد درمان یا زیارت یا کسب اشتغال انجام میشد. وضعیت رانندگی و تخریب جنگل های شمال و تبدیل آنها به زباله دانی گواه بی فرهنگی و عدم آشنایی به گردشگری و زندگی درطبیعت و حفظ محیط زیست است.جوانانی را می بینی که درپراید به هنگام رانندگی قلیان میکشند و در کنار جنگلها به رقص محلی می پردازند و آشغال خود را در طبیعت پخش میکنند سود جویان را می بینی که در هر نقطه که دلشان میخواهد آزادانه وبا دادن رشون ویلا می سازند و خلاصه هرج و مرج برهمه جا حاکم است. (3815082) (alef-6)
 
حسین
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۳:۴۸:۵۰
من اصلا کاری با شمال ندارم ولی نویسنده این مطلب باید اول از خودش سوال کنه که ما در ایران چقدر امکانت تفریحی داریم؟ دلیل مسافرتهای ترکیه چه هست؟ و وقتی جواب این سوال را با منطق و نه با احساس داد آن وقت شاید قبل از نوشتن این مطلب که تا قسمتی از آن هم حقیقت هست تامل بیشتری می کرد. (3815144) (alef-6)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۰ ۱۴:۴۳:۲۹
دو راهکار بیشتر نداره... یکی افزایش تفریحات گسترده و خانوادگی در خود تهران و بر قراری منع عبور و مرور در چنین روزهای تعطیلی! (3815315) (alef-6)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۰۷:۳۸:۱۱
سلام شمال یه موقعی حال میداددیگه همه جای ایران بندازبندازی شده اول که بایدجندعوارضی روردکنی بعدشم که میرسی به مقصدقیمتاروچندبرابرمیکشندبالابنظرمن همون پولی که میخای اونجاخرج کنی برئبادوستات توشهرخودت عشقوحال کن (3816486) (alef-6)
 
هما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۱:۴۷:۴۷
باید مسولین یک فکری بکنن.نه اینکه با یه طرفه کردن صورت مسئله رو پاک کنند...
واقعا ما شمالی ها خصوصا چالوسی ها چه گناهی کردیم...
تعطیلات برای ما یعنی در خانه ماندن!!! (3816767) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۳:۰۲
لطفا در رابطه با پرواز روز جمعه 18-تیر-95 شرکت ایران ایر از شیراز به بندرعباس گزارشی تهیه و چاپ کنید.
(همین یک پرواز در اون روز به بندرعباس انجام می شده پس پیدا کردن هواپیما و شرکت هوایی ساده است)
نقص فنی- برگشت هواپیما به شیراز پس از 15 دقیقه پرواز- پرواز برگشت در ارتفاع بسیار کم نزدیک به دریاچه نمک- کنده شدن چرخ های هواپیما و برخورد آن به بدنه هواپیما- حال بسیار بد مسافران- مواجه شدن با کلماتی مانند " اینجا ایرانه؟ مگه نمی فهمید؟" و " برید خدا رو شکر کنید که زنده اید" و "دهاتی ها" از سوی افراد مثلا جوابگو در فرودگاه شیراز (3816978) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۱۵:۴۸:۱۳
در جواب عزیزی که فرموده اند که کناه ماشمالی ها چیست که نمی توانیم به خانواده واقواممان سر بزنیم کناه شما اینست که خانوادهات وفامیلت در همان شمال نمانده اند وبه تهران یا جای دیگر مهاجرت کرده اند تحمل دوروز سفری راکه همهاش برایتان سود است ندارید پس چگونه برای همیشه خانوادهات وفامیلت جا در جایی دیگر خوش کرده اند ضمنا همه ایران سرای من است (3817249) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۲۱ ۲۲:۱۶:۰۹
کدام سود؟ پولش برای یک عده است اما ترافیک و آلودگی و مختل شدن زندگی عادی برای همه مردم شمال است، به علاوه شمال در مجموع حدود هفت میلیون نفر جمعیت ساکن دارد که در مقابل آن چندهزار نفر شمالی ساکن تهران به چشم هم نمی آید. (3817764) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۴-۲۳ ۰۸:۵۰:۰۶
خدا نکنه چیزی در ایران مد شود. (3820845) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
خسته نباشید مسافران صبور! از طبیعت شمال چه خبر؟