نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324078
درباره یکی از موضوعات اجتماعی حال حاضر تهران؛
دستفروشی یا توزیع مواد مخدر در متروی تهران
بخش اجتماعی الف، 2 دی 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۶
دستفروشي در متروی تهران به یکی از مشکلات اصلی پایتخت تبدیل شده و روي آوردن روز افزون به اين شغل كاذب معضلي است با لايه هاي پنهان كه بايد به دقت مورد بررسي و مطالعه قرار گيرد چراکه بارها طرح‌هایی برای ساماندهی این موضوع ارائه شده است اما همچنان تعداد روز افزون این دستفروشان در واگن های مترو بیشتر به چشم میخورد که موجب آزردگی بسیاری از شهروندان تهرانی شده است.

به طور یقین مسئله اقتصادی، مهم‌ترین دلیل حضور مردان و زنان دستفروش در مترو است که در زندگی روزمره بامشکلات عدیده‌ای مالی مواجه‌اند. دستفروشی در مترو از زمره مشاغل کاذبی است که مردان و زنان در هنگام بحران هایی از قبیل فوت شوهر و همسر ، جدایی از همسر و یا آسیب های ناشی از مسائل اقتصادي ، بيكاري و ... به دلیل برخوردار نبودن از سواد و مهارت های لازم نمی توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند و دست آخر به مشاغل کاذب تن می دهند.

اما نکته قابل تاملی که وجود دارد این است که برخی سود‌‌‌‌جویان نیز با راه اند‌‌‌‌اختن شبکه‌های د‌‌‌‌ستفروشی د‌‌‌‌ر مترو و با توجه به د‌‌‌‌رآمد‌‌‌‌های زیاد‌‌‌‌، افراد‌‌‌‌ی را استخد‌‌‌‌ام کرد‌‌‌‌ه تا د‌‌‌‌ستفروشی کنند‌‌‌ و یا باندهای توزیع مواد مخدر تشکیل دهند.

طی چند ماه گذشته حجت‌الاسلام امرودی معاون اجتماعی شهرداری تهران در جلسه شورای اجتماعی کشور با بیان اینکه ناجا گفته است؛ کسی حق ندارد با متکدیان و دستفروشان در مترو برخورد کند، گفت: در حال حاضر برای ۱۵ نفر از کارکنان مترو به دلیل برخورد با دستفروشان قرار صادر شده‌ است.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود که در این جلسه مصوب شود که هرگونه خرید و فروش و عرضه محصول بدون مجوز در مترو، تصرف محسوب شده و برخورد قضایی و انتظامی با آن صورت گیرد.

معاون اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷۰۰ دستفروش در متروی تهران وجود دارد، از فروش مواد مخدر در حاشیه این دستفروشی‌ها و کشف ۱۰ کیلوگرم مواد مخدر از یکی از دستفروشان در مترو خبر داد.

خبرنگار الف، مصاحبه ای با حجت الاسلام امرودی انجام داده بود که وی به دلایلی نامشخص مانع از انتشار این گفتگو شد.

همچنین اخیرا سردار محمدرضا علیپور، فرمانده یگان حافظت شهرداری تهران از اجرای طرح ممنوعیت تردد دست فروشان در مترو خبر داد و گفت: اقدامات اولیه در راستای اجرای این طرح، طی چند هفته گذشته آغاز و از نیمه دوم آذر ماه عملیاتی شد؛ به گونه‌ای که هیچ دست فروشی اجازه فعالیت در متروی تهران را ندارد.

وی با اشاره به فعالیت روزانه بالغ بر ۴۰۰۰ دست فروش در متروی تهران، افزود: مترو محل خرید و فروش و فعالیت دستفروشان نیست، ایستگاه‌های مترو دارای غرفه های غذایی، پوشاک و خدمات مطلوبی است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با اشاره به تردد روزانه بیش از ۳ میلیون مسافر از طریق مترو، بیان کرد: ممانعت از فعالیت دست فروشان در مترو در راستای ایجاد امنیت و آسایش برای مسافران مترو صورت می گیرد.برخورد با دست فروشان مترو سلبی نیست، بلکه ایجابی و این طرح در راستای ارتقای انضباط شهری اجرا می‌شود.

از سوی دیگر چند ماه گذشته هادی زند، قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شركت بهره برداري مترو تهران با تأکید بر کنترل رشد قارچ گونه معضل دستفروشی در مترو هشدار داده و طی اظهار نظری گفته بود که در فضایی مانند مترو با روزانه بیش از دو و نيم میلیون سفر به عنوان بزرگترین سازه اجتماعی شهر تهران که جمعیت قابل ملاحظه‌ای هم در آن رفت و آمد دارد برخی به دنبال کسب منافع شخصی و دستفروشی بوده و معضلی به این نام را در مترو ایجاد کرده اند.اقداماتی در مواجهه با این امر صورت گرفته بود ولی با توجه به مشکلاتی که این افراد ایجاد می‌کنند ضرورت دارد معضل حضور دستفروشان بطور کامل حل شود.

غربالگری و شناسایی دستفروشان مترو باید هرچه سریع تر انجام شود
مجتبی شاکری، عضو شورای اسلامی تهران در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد ساماندهی دستفروشان مترو تهران اظهار داشت: بخش ساماندهی دستفروشان مترو تهران ابعاد مختلف دارد، دستفروشی شغلی پردرآمد محسوب میشود که برخی برای امرار معاش و کمک به زندگی به این کار روی آورده اند، اما برخی از طریق دستفروشی اقدام به توزیع مواد مخدر میکنند که این موضوع باید هرچه سریع تر پیگیری شود. از سوی دیگر متاسفانه وضعیت پوشش و حجاب دستفروش‌های خانم نامناسب بوده که همین موضوع منجر به اشاعه فحشاء می‌شود. در حال حاضر در شورای شهر تهران در حال ساماندهی به این موضوع است.

وی تصریح کرد: شورای شهر تهران به مجموعه شهرداری، دستگاه قضایی و انتظامی دستور داده تا لایحه ای را در این خصوص ارائه کنند تا در این مورد تکلیف و تعیین جدی صورت گیرد. ما اعتقاد داریم غربالگری و شناسایی دستفروشان مترو باید هرچه سریع تر انجام شود.

این عضو شورای شهر تهران افزود: بنده بارها در این خصوص به شورای شهر تذکر دادم و همچنان قرار است ساماندهی در این خصوص انجام شود تا زمانیکه شهرداری لایحه ای را در این خصوص به شورای شهر ارائه نکند، نیروی انتظامی وظیفه قانونی ندارد تا این دستفروشان را بازداشت کند.

شاکری خاطرنشان کرد: موضوع دستفروشان متروی تهران، منجر به نارضایتی بسیار از مردم شده است چراکه همانطور که گفتیم متاسفانه اصل کار برخی از این دستفروشان توزیع مواد مخدر ماست که باید حتما رسیدگی و پیگیری شود.
۱۳۹۵/۰۶/۱۶ ۱۳:۵۵
 
 
کلمات کلیدی : دستفروشی در مترو
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۳۲:۴۴
با سلام در سعادت آباد خیابان 18 متری مطهری هم تعداد زیادی دستفروش هستند که بنده که ساکن محل هستم بارها شاهد رد وبدل کردن مواد مخدر توسط همین دستفروشها بوده ام و چند بار هم به 110 زنگ زدم که ترتیب اثر ندادند. به امید اینکه مسئولین برای حفظ سرمایه های مملکت که جوانان هستند اقدامی بعمل آورند. (3462631) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۴:۴۸
چرا مسئولین فقط زورشان به دستفروشان مترو می رسد؟ (3463520) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۹:۳۳:۰۰
من فکر میکنم یه شیر تا زمانی شیره که رویای سلطان جنگل بودن رو تو ذهنش داشته باشه و برای این رویا تلاش کنه ولو اینکه به این رویا هرگز نرسه که اگه یه روز قرار باشه از آرزوهاش جدا بشه با یه موش تو دامن طبیعت چه فرقی داره؟! (3463580) (alef-11)
 
حمید دولتی
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۳۷:۵۶
تو هنوز کوچکی
و دست های کوچک تو
زیبنده دفتر و مداد و کتاب است
نه دستفروشی
در این شلوغی و غوغای شهر
هر روز
در ایستگاه مترو
صدای التماس تو را که می شنوم
به رهگذران فرو رفته در خلسه بی خیالی
برای فروش چند بسته ای آدامس
هیا هوی تالار بورس در گوشم می پیچد
که به خاطر خرید و فروش سهام چه غوغایی و شوری بر پاست
ولی سهم تو چیست از این زندگی
ای دستفروش کوچک؟!
چه بگویم
مرا ببخشید سهراب
تا سکه هست، دلار هست، پول هست
زندگی باید کرد...!... (3463685) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۳۶:۵۶
واقعا این دستفروشا اعصاب ادم رو خوردمیکنند، همینطوری در مترو ارامش نیست، این دستفروشا هم بدترش کردن (3462644) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۴۹:۳۰
برای بدست اوردن ارامش دیگر باید چه کار کرد؟ مشکل مترو کم بودن خطوط و بر این اساس شلوغی بسیار زیاد آن است. حذف دستفروشان کمکی نمی کند. برای رفاه خود نان دیگران را آجر نکنیم. (3463888) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۳۸:۵۰
واقعا بیشتر این خانم هایی که در مترو دستفروشی میکنند از نظر پوشش و حجاب بسیار زننده و بد هستند. خودش رواج بی حجابیه (3462655) (alef-11)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۴۰:۰۹
این پدیده شوم اجتماعی مختص متروی تهران نیست . در اقصی نقاط کشور این مساله به صورت آشکاری علنی شده است و مواد فروشان در سطح شهر جولان می دهند و دسترسی به این افراد نیز کار شاقی نیست منتها برای مقابله اراده انتظامی می خواهد که در حال حاضر عمدا یا سهوا جلوی آن گرفته نمیشود . چرا ؟ الله اعلم . (3462660) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۱:۴۴:۲۲
حالا چندتایی مواد مخدر فروختند دلیل بر نادرست بودن کار بقیه نیست
این بندگان خدا نان زحمتشان را میخورند و نان حلال سر سفره میبرند (3462671) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۰۶:۲۰
"به دلیل برخوردار نبودن از سواد و مهارت های لازم نمی توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند و دست آخر به مشاغل کاذب تن می دهند. "
بنده فوق لیسانس یک رشته مهندسی از دانشگاه مطرح بودم در تهران دوران دانشجویی سه ماه تراکت پخش می کردم چون کار دیگری نبود نه این که مهارتش را نداشتم

به نظر من دست فروشی در مترو باید جمع شود چون

1.مایه آزار و اذیت شدید روانی مردم است مترو حقیقتا ظرفیت ندارد بسیاری از موارد این افراد مزاحمت های غیر صوتی هم به مسافران وارد می کنند مثلا هل دادن یا .. همه هم که قدرت رویارویی با این افراد را ندارند مثلا کودکان یا فردی که خسته و کوبیده ساعت 6 عصر از سر کار بر می گردد به خصوص در ساعات اوج ترافیک

2.اگر قرار است همچین دست فروشانی ادامه فعالیت دهند مطمئن باشید روز به روز به تعدادشان به صورت تصاعدی افزوده خواهد شد چرا که بقیه افراد دارای مشاغل کاذب هم دوست دارند ازین فرصت با درآمد خوب و کار در محیط دارای تجهیزات سرمایش و گرمایش و سایه استفاده کنند

3.می تواند یک نوع فعالیت پوششی برای کار های دیگر مثل توزیع ماریجوانا یا سایر مواد مخدر باشد و یا حتی عملیات تروریستی باشد چرا که براحتی به میانه جمعیت بسیار زیاد با حجم زیاد بار های همراهشان می روند (نخندید جدی می گم داعش فقط 700-800 کیلومتر با ما فاصله دارد)

منم دوست ندارم نان کسی را آجر کنم ولی درک کنید این افراد از آرامش روانی و ذهنی ما برای پول دراوردن مایه می گذارند (3462696) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۱۷:۲۵
هیچ جای دنیا دستفروشی در مترو یااتوبوس سابقه نداشته و دیده نشده است
دل سوزاندن برای این قشر ظلم به افرادجامعه وحقوق شهروندی است.جمع شان کنیدباقدرت .کسانی که دستفروشی در وسیله های حمل ونقل عمومی راه انداختند خودشان هم قدرت دارندکه جمع شان کنند درکجای دنیا چنین چیزی دیده اید ماملت عجیب وغریبی هستیم. (3462719) (alef-11)
 
محمد
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۲۸:۳۰
دستفروشی «یا» توزیع مواد مخدر در متروی تهران!!!
استفاده از کلمله «یا» میان «دست فروشی» و «مواد مخدر فروشی» این مفهوم را دارد که دست فروشی همان مواد مخدر فروشی است! که این صحیح نیست. بلکه عده ای از دست فروشان فقط برای اینکه از گرسنگی نمیرند، دست فروشی می کنند. بهتر بنویسید: توزیع مواد مخدر «در غالب» دست فروشی در متروی تهران.... تشکر (3462741) (alef-11)
 
شهروند
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۰:۲۳
امیدوارم مسئولین سایت الف به دلایل نامشخص اقدام به عدم انتشار عرض بنده ننمایند.

همانگونه که همگان شاهد بودند شهردار محترم تهران و وزیر محترم بهداشت چندی پیش که از مترو بازدید می کردند (به مناسبتی که یادم نیست-- شاید بخاطر آغاز سالتحصیلی جدید) از دستفروشان مترو خریداری کردند و دوربین تلویزیون نیز آن را نشان داد!!!

اکنون انتشار این مطالب تناقض آشکار با عملکرد مسئولین یادشده دارد. این یعنی یک بام و دو هوا و اینگونه رفتارها موجب بی تفاوتی مردم در قبال این صحبت ها و رفتارها می شود. (3462769) (alef-11)
 
کاوه
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۴۱:۵۸
فقر باعث همه این بد بختی هاست- (3462775) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۲:۵۰:۴۵
در اکثر کشورهای دنیا بخصوص جوامع پیشرفته دستفروشی و تکدی گری جرم است و با انها برخورد میشود
البته مکانهای مشخص و روز بازهایی برای این امر در نظر گرفته میشود (3462807) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۳:۱۲:۱۶
یکطرفه نرین
وقتی کشور دارای دولت هست در برابر تگ تک موالید مسیوله
شما یک شغل درست با حقوق وزارت کار و بیمه به هر مولودی بدهکارید
اگر نمیتونید شغل بدین و میرن دستفروشی دست دستفروشها را ببوسین نه تهمت مواد مخدر بزنین

کسی زن و وخترش را از روی زیاده خواهی نمیفرسته دستعروشی که حالا تهمت مخدرات هم میزنین.
بیدار بشین مسیولین
برین اون مخدرفروشها را بگیرین
کسی تا حالا دیده وجدانن دستفروش بهتون تو مترو بگه مخدر میفروشم

من نمیفهمم اصلا انقلاب شد که دیگه دستعروش نداشته باشیم نه اینکه با تهمت مواد مخدر صورت مسیله را پاک کنین (3462865) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۷:۳۵:۲۱
همه اش تقصیر مسیولینه! (3464236) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۳:۲۵:۵۳
شما ببین اگه تونستی برو خودت دستفروشی کن ،سر یه ساعت تو خیابون چاقو میخوری
دستفروشی توی مترو تحت کنترل باندهای بزرگ هستش و باید فقط اجناس اونها و باجازه اونه بفروشی (3462895) (alef-11)
 
کاوه
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۴:۳۹:۰۵
اگر این خبر درست باشه می فهمیم که برادران گمنام و پرسنل خدوم ناجا اصلا مترو سوار نمی شوند و نمیدانند در این وسیله نقلیه عمومی چه خبر است!!! (3463038) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۵:۲۷:۴۵
چرا باید جلوی نان حلال بعضی را گرفت؟ قریب به اتفاق مردم از دست فروشان راضی هستند. تعداد کالاهای اینان محدود است و مشکلی برای اصناف ایجاد نمی کند. وقتی کار نیست چه باید کرد؟ آیا باید دزدی کنند؟ چرا فقط گوشه ای از ماجرا را می بینید و کلان نگاه نمی کنید؟ (3463154) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۹:۲۰:۱۶
من از دستفروشان مترو ناراضی هستم. سر و صدا تولید میکنند و تنه میزنند و جای مسافران را هم تنگ میکنند. ولی با این شرایط اقتصادی افتضاح راضی به بریدن نان کسی نمیشوم. (3463547) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۱۸:۰۲:۱۹
شما اشتغال ایجاد کن بعد بیا از مبارزه با دستفروشان حرف بزن کار نیست مردم گشنه ان و تبرو دارن زن و بچه نان میخواهد (3463448) (alef-11)
 
کارشناس
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۰۸:۱۲
نمیشود از یک طرف با دستفروشی برخورد شود از آن طرف انتظار امنیت در شهر را داشت.
شما وقتی جلوی شغل و درآمد یک مرد نان آور خانواده را گرفتید باید منتظر افزایش سرقت و خودکشی و اعتیاد و طلاق هم در سطح شهر باشید.

استخدام دولتی نیست شغل آزاد نیست کار کارگری نیست درآمد نیست بنظر شما از چه راهی میشود برای خانواده و زن و بچه نان درآورد؟؟؟
دو راه بیشتر نمی ماند یا دستفروشی یا دزدی!!!! منظور از دستفروشی فروش اجناس مجاز است که بیشتر دستفروشان جزو این صنف هستند و معدودی دنبال کار خلاف و فروش مواد مخدر هستند.
دستفروشی را اجازه دهند مطمئن باشید کسی دنبال دزدی و سرقت نمی رود.
اگر هم جلوی دستفروشی را گرفتید باید منتظر عواقب اجتماعی و ناامنی آن در سطح جامعه باشید.
همه اینها یک معادله ساده اجتماعی است که هر بیسوادی هم این را میداند.همین الان در حمایت از قشر زحمتکش دستفروش چاره نکنید در آینده مشکلات بیشتر میشود. (3463641) (alef-11)
 
انتقاد از مسئولان
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۱۱:۴۳
وقتی اجازه دستفروشی به یک بیکار ندهید به نظر شما از کجا اون بیکار برود برای زن و بچه اش نون درآورد؟؟؟؟

بعضی چون خودشون ماهیانه 3 میلیون تا 7 میلیون حقوق و درآمد دریافت میکنند درد یک فقیر درمانده که برای نان شب دست به هر کاری ممکنه بزند را متوجه نمیشوند!!!!

کمی واقع بین باشیم و فقر مردم جامعه را درک کنیم.

در این سرمای سرد زمستان خودمان با درآمد خوب یا متوسط داریم زندگی میکنیم اما خبر از فقر و بیچارگی طبقه کارگر و مستضعفان جامعه نداریم.
بعضی از کارگران 3 ماه تا 9 ماه حقوق نگرفته اند!!!
خیلی از کارگران بیکار شده اند و شغلی ندارند و بازار بشدت کساد است.

کمی با دستفروشان این قشر زحمتکش که تعدادشان خیلی زیاد شده و از صبح تا شب در سرما و گرما برای نان خانواده زحمت میکشند تا شرمنده زن و بچه خودشان نباشند مهربان تر باشیم تا خدا هم با ما مهربان تر باشد.

امنیت کار برای دستفروشان را برقرار کنیم تا خدا هم امنیت برای زندگی ما برقرار کند.

یادمان نرود پیامبر (ص) درباره کسی که برای رزق خانواده اش از خانه بیرون میزند چه احادیثی فرموده اند و چگونه بر دستان قشر کارگر و مستضعف بوسه میزد. (3463651) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۱۷:۲۹
تقریبا90 درصد دستفروشان مترو از یک قومیت خاص اهل غرب کشورهستند.تقریبا همشون همدیگر را میشناسن .تقریبا همشون خط مشخص ورییس گروه دارن. تقریبا هیچ کدومشون موادفروش نیستن. تقریبا هیچ کس تا حالا خریدوفروش موادتوی مترو ندیده. تقریبا همشون آموزش فروش دیدن. اما اگراجناسشان را قاچاق واردمیکنند وحق گمرک ومالیات نمیدهنددربازار ما جدید نیست. مردم هم به این موضوع دادن یا ندادن مالیات تجارت متاسفانه اهمیت نمی دهند وخریدمی کنند چون سیستم بازار ما کلا ازریشه خراب است! و تا جایی که خرید هست فروش وعرضه هم هست. حالا اگر بین بعضی ها روی این بازار بی نظیر رقابت هست که هست! بماند (3463662) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۰:۲۸:۲۷
خبر نداری که هجوم اوردن به اتوبوس ها. (3463676) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۱:۴۱:۰۹
خود من شاید صدها بار به روزنامه اطلاعات درقسمت پیام های مردمی و دهها بار به خود شهردای از طریق تلفن 1888 زنگ زده ام و نفس دست فروشی رو در مترو بر خلاف موازین عرفی شرعی شهروندی اخلاقی اجتماعی اقتصادی مورد نکوهش و انتقاد قرار داده ام ولی کو گوش شنوا. وقتی مسئولین مملکت نه بر اساس لیاقت، بلکه بر اساس معیارهای سیاسی انتخاب می شوند و به هیچ کس هم پاسخگو نیستند، انتظار مرتفع شدن مشکلات اجتماعی را نمی توان داشت. دست فروشی و بی نظمی ترافیکی و آلودگی هوائی و صوتی و دیداری و دهها مشکلی که در پایتخت مملکت پیدا شده، فقط و فقط از ضعف و بی لیاقتی و فساد دستگاه های مدیریتی است که مسئولین آنها هم برای مادام العمر انتخاب شده اند. (3463785) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۱:۵۰:۱۹
خبر خیلی مهم و فوری بود!!!! حتی مهم تر از دزدی میلیاردی!!!!!! (3463800) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۳:۴۲:۲۷
بعضی از هم شهریان مساله را خیلی شخصی می کنند . گویا در جزیره خودشان زندگی کرده و کاری با بقیه جامعه ندارند. می گویند دستفروش ها را جمع کنید مزاحم رفت و آمد ما هستند و اعصابمان را خرد می کنند و بعضی از آن ها هم کار خلاف می کنند , می گویند وانتی ها را جمع کنید بلندگویشان ما را اذیت می کند, می گویند گداها راجمع کنید قیافه شهرمان را خراب می کنند, می گویند کارتن خواب ها را جمع کنید آلودگی می آورند, می گویند جوان های علاف را از کوچه ها جمع کنید زنان و دختران ما راحت در کوچه و خیابان راه بروند, می گویند پارک ها را از افراد ناجور پا کسازی کنید تا ما در پارک ها به راحتی قدم بزنیم , می گویند یارانه ها را حذف کنید مردم را تنبل کرده است و دنبال کار نمی روند و ما مجبوریم پول بیشتری برای خدمتکار بدهیم , می گویند بلیط هواپیما ها راگران نکنید, می گویند مالیات از ما نگیرید جان کنده ایم پول درآورده ایم می گویند بهره بانکی راکم کنیم تا ما بتوانیم وام کم بهره بگیریم و بعد هم پس ندهیم , می گویند انحصار شغل ها و کارهای پولساز در اختیار ماباشد چون زحمت می کشیم , می گویند پلیس همیشه بایستی مراقبت از اموال ما بکند , حقوقش را هم از مالیاتی که از کارگران و کارمندان می گیرید و در آمد نفتی کشور بدهید, می گویند ......... (3464152) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.