نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314208
در حاشیه امام زاده خواندن ائمه جمعه توسط امام جمعه مشهد
بخش تعاملی الف - امین میرزائی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰


امام جمعه محترم مشهد ، امام جمعه هر شهری را امام زاده زنده آن شهر خوانده اند، و بُقعه و بارگاه امام زاده را با ستاد نماز جمعه برابر گرفته اند ! و این که " مردم نباید بی در و دروازه امام جمعه را نقد کنند" و " اگر امام جمعه توسط مردم تعدیل یا ارزیابی شود، روحیه‌اش را از دست می‌دهد"!

این یعنی حضرتشان امام زاده شهری در شرقند، و شرق و غربِ عالَم را از نقد ائمه جمعه مُعاف کرده اند!

امّا برای منِ فیلسوفِ دین پژوه، یک شبهه فلسفی و دینی باقی می ماند. برخی امام زادگانِ بلافصل، مغضوبِ بستگان معصومشان بوده اند. از نمونه منحصر به فردِ جعفرِ کذّاب ( فرزند امام هادی، برادر امام عسگری و عموی امام زمان ) که بگذریم، عموی امام رضا علیه السلام را داریم که حضرت دعا می کردند با او زیر یک سقف حضور نیابند.

یا داستانِ پیروانِ عبدالله بن حسن مُثنّی (عبدالله محض) که نواده امامین معصومین حسن مجتبی و حسین سید الشهداء بودند و با امام صادق علیه السلام درافتادند و عموزاده معصومشان را -العیاذ بالله- به ترسویی و سیاست گریزی و عدم بصیرت متّهم کردند! یا اسماعیل (فرزند امام صادق علیه السلام) که پیروانش فرقه اسماعیلیه را بنیان گذاشتند و فتنه حسن صباح و قلعه اَلَموت را آفریدند.

پس هر "امام زاده" ای لزوماً "غیر قابل نقد" نیست. مخصوصاً اگر سیّدِ بزرگوارِ اولادِ پیامبر هم نباشد، و از باب توسیعِ در تعبیر و توسط امام جمعه محترم مشهد، "امام زاده" لقب بگیرد.
 
کلمات کلیدی : امین میرزائی
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۰:۱۴:۱۵
با سلام وتشکر از متن مستند وهوشمندانه شما
متاسفانه ...چرا از طرف بزرگان بایشان تذکر داده نمیشود ؟
.... (3358929) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۱۴:۴۶
اگه قبلا به این آقا تذکر داده بودن الان این حرفا رو نمیزد (3360008) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۰:۲۷:۰۴
زنده باد آزادگي نويسنده (3358957) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۰:۳۷:۲۴
لایک (3358980) (alef-11)
 
محسن
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۱:۳۹:۱۲
اسلام دین تفکر است
هر امام جمعه ای بدون .... هر چه گفت نباید مورد نقد قرار گیرد؟؟؟؟؟
امام جمعه ای ......که با نقد روحیه اش را از دست دهد ایا صلاحیت ....دارند؟؟؟؟؟... (3359095) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۲:۰۳:۲۹
کاش ....نظارتی وجود داشت
این گونه سخن گفتن ائمه جمعه نتیجه منفی در جامعه دارد (3359196) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۴:۴۷:۴۸
البته این نکته از دید نویسنده فیلسوف دین پژوه مغفول مانده که حضرت اسماعیل بن جعفر الصاادق از امامزادگان والا مقام اهل بیت علیهم السلام است و پیدایش فرقه ای بنام اسماعیلیه که بعد از ارتحال آن بزرگ صورت گرفته است ربطی به ایشان ندارد. قبر حضرت اسماعیل در بقیع مورد زیارت شیعیان است. (3359629) (alef-11)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۶:۲۵:۵۹
اتفاقا نویسنده محترم درست گفته اند . نگاهی به زندگی ابوالخطاب (بنیانگذار فرقه غالیه خطابیه) و همراهی او با اسماعیل در زمان حیات او بیندازید. (3359839) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۱۶:۵۰
كاش امام جمعه محترم مشهد بيشتر دقت كنند از نظر قانون هيچ كس از نظارت ونقد مردم مصون نيست (3360012) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۸:۵۸:۲۴
امام جمعه مسهد گفتند این حرفارو؟عیب نداره عادی هست. فقط من نمیدونم چه کسانی پای منبر ابن آقا می شینند؟ (3360071) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۰:۳۸:۳۲
کاش میشد امام جمعه هر شهر با انتخاب مردم همان شهر برگزیده میشد. (3360206) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۱۱:۳۶:۵۷
اين ديگه خيلي چرند بود. مگه مجلسه كه مردم انتخابش كنن؟! (3362487) (alef-13)
 
دین پژوه
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۳:۴۷
جناب دین پژوه، اسماعیل خود فرقه اسماعیلیه را بنیان ننهاد و دیگران کردند، آن شخص نیز که به "جعفر کذاب" از او یاد شده در روایت است که توبه کرده و روایات از او به "جعفر تواب" یاد می کنند و نهی شده که به او جعفر کذاب بگوییم. (3364693) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۹ ۰۶:۴۲:۲۲
دوست عزیز مطابق روایات یکی از دلایلی که به حضرت امام جعفر صادق لقب صادق داده شده این است که ان امام معصوم از جعفر کذاب فرق داده شوند و کسی ان دو را باهم اشتباه نگیرد ثانیا کارهای عموی امام زمان ارواحنا فدا در تاریخ ثبت شده اما توبه اش مشهور نیست (3378984) (alef-11)
 
دکتر مشهدی
۱۳۹۴-۰۹-۱۳ ۱۸:۲۶:۵۸
ما مردم مشهد از مقام معظم رهبری خواهشمندیم که شخص مناسب تری را به عنوان امام جمعه نصب کنند. البته می دانیم با وجود اقلیتهای فکری-فلسفی مشهد ملاحظات خاصی شاید در این مورد باشد و رابطه آن شخص با این افراد مد نظر باشد ولی بضاعت مشهد و ایران خیلی بیش از این به نظر می رسد که نیاز باشد برای امامت جمعه مزاحم جناب علم الهدی بشویم. خدا به نیتهای خیر ایشان نیز جزای خیر بدهد. (3364702) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۲۰ ۰۵:۰۷:۳۴
آنرا كه حساب پاك است از محاسبه چه باك است چرا از انتقاد ميترسيد اما از همه انتقاد ميكنيد؟ (3380857) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.