نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493264
توبه تتلو و تاج ملکه
بخش تعاملی الف - امین میرزائی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶


حجة الاسلام خسروپناه منتخب دکتر کامران دانشجو و رئیس شش سال اخیر مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اند. پیش از ایشان دکتر غلامرضا اعوانی بر این کرسی تکیه زده بودند.

جناب خسروپناه در پناه فلسفه سنگر گرفته اند و در وادی پوپولیسم ره می پویند. از آنجا که بنده حقیر هم فیلسوفم، از خواندن نوشته مختصر ایشان در خبرگزاری فارس (اینجا) از بیخ و بن دچار تحوّل شدم! یعنی تا پیش از خواندن سخن ایشان در وادی توبه نصوح بودم، امّا پس از دفاع جانانه ایشان از استاد "تتلو"، به فکر توبه از توبه نصوح افتادم. یعنی از فلسفه ورزی سی ساله و عرفان پژوهی چهل ساله توبه کردم و به دام و دامان پوپولیسم فروافتادم. این است که در آستانه پنجاه سالگی در حال فرودم.

تا قبل از این فکر می کردم، توبه فقط "استغفرالله ربّی و أتوب الیه" گفتن نیست و الزاماتی هم دارد. مثلا باید گوشتی که از حرام روئیده بر بدنم خشک شود. یا حق الناسی که بر عهده ام مانده به عالِم و عامی بپردازم. یا این که خلوت کنم و جند صباحی از شهرت و چهره بودن گریزان باشم. و یا از آخر که به اوّل برمی گردم، دوباره متولّد شوم.

 حضرت ایشان و همراهان محترمشان، نشان دادند که توبه آنقدرها هم که در نهج البلاغه آمده سخت نیست. کلاه منقوش به تاج ملکه انگلیس را سر می کنی، نیشت را تا بناگوش می گشایی، و با "دو تا بشکن و سه تا بالا بنداز" ، روانه جشن سالانه خبرگزاری محترم فارس می شوی. این همان مراسم "تولّد دوباره یک پروانه" است، که متعاقب بیعت یک و ماه و نیم پیشت، نردبان ترقی تو تا أعلی علیین می شود. یاد "داود سریال پاورچین" بخیر که ادای این قبیل تحولات را در نمایشی در می آورد و با تکانی ناگهانی از گناهان گذشته توبه می کرد. به همین آسانی و به سبک رادیکالیسم اصولگرایی.

  فقط یک اشکال وجود دارد. به قول عرفا حال با ملکه فرق دارد. نمی شود یک شبه از همه آنچه به آن عادت کرده ایم توبه کرد. پس شاید دو سه روز بعد از پوپولیسم خسته شوم، و مجددآ به دامان عقلانیت ناقص خود بازگردم. خدا نکند که استاد تتلو هم از حال خوشی که دارند دست بکشند و دوباره به دامان "بالانس دو وارو جمعِ ویدئو موزیک هایشان" برگردند. حال است دیگر، با ملکه فرق دارد. همچنانکه بین اصطلاح فلسفی/عرفانی "ملکه" با تاج ملکه انگلیس فرق است، بین "حال کردن" ایشان و حال عرفانی هم تفاوت وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : امین میرزائی
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۰:۵۷:۴۲
نوشته جالبی بود. (4479306) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۶:۰۱
انشا الله که ایشان توبه کرده اند. آیا آن افرادی که به خاط رفتار های حضرت تتلو از راه به در شدند هم توبه کرده اند. (4479533) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۷:۲۱
خیلی حالب بود احسنت (4479537) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۲:۲۹:۵۹
افراد در جریان اجتماعی شدن در طول زندگی رفتارها را درونی می کنند تغییر رفتار ژان والژانی مال فیلم و داستان است در درازمدت با فروکش احساسات رفتار واقعی دوباره بروز می کند چون فیلشان دوباره یاد هندوستان خ اهد کرد (4479541) (alef-11)
 
سلیمی
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۱۹:۳۲:۳۴
اگر اصولگرایان در وادی های دیکر هم این گونه تصمیم بگیرند واقعا آینده درخشانی خواهند داشت!!! (4480085) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۳۳:۳۶
من برای کسایی که به خودشون اجازه می دن خودشون رو جای خدا بذارن و در مورد خوب و بد بودن انسان ها قضاوت کنن واقعا متاسفم. شاید کسی که از نظر بقیه فاسد و ... است دلش اونقدر صاف باشه یا اونقدر آدم باوجدانی باشه یا تو زندگیش کاری کرده باشه که خیلی برای خدا خوشایند بوده باشه و از همه زاهدها هم پیش خدا مقامش بالاتر باشه. فکر نمی کنم خدا کار کسایی رو که بدون اینکه از حال و احوال درونی آدم ها باخبر باشن در موردشون قضاوت های نابجا می کنن تائید کنه. حالا بماند که با تغییر موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در یک فرهنگ دیگه معنا و مفهوم خوب و بد و فاسد و غیرفاسد کلا عوض می شه. (4480203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۸:۱۲:۱۲
بسیار عالی بود (4481290) (alef-11)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۱:۵۷:۴۷
متخصص در دفع حداکثری انسانها!آقای میرزایی خود را از دیگران بهتر ندان شاید تتلو نزد خدا توبه اش قبول شده و برتر از تو باشد ما چه میدانیم؟شاید او نداند این نقاشی تاج ملکه انگلیس باشد و سهوا" آنرا به سر کرده باشد؟آغوشتان برای همه باز باشد ان شاء الله آدم ها رفته رفته اصلاح می شوند. (4481686) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۸:۳۶:۲۵
احسنت (4481788) (alef-11)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۶:۴۳:۱۵
اتفاقاً بسیار درست میفرمایید.ولی در همین جغرافیای ایران ایراد گیرندگان مشکلی با تتلو نداشته ونداریم.عیسی به دین خود موسی هم به دین خود البته تا وقتی که حداقل های اخلاق وانسانیت مراعات شود.سوال اینجاست که چرا اصولگرایان تغییر اصولشان را اینگونه نشان میدهند! اصلاً قبول دارند اصولشان تغییر کرده؟اصلاً خود این آقایان.. (4482285) (alef-11)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۹:۱۳:۲۷
تا دیروز نباید دیگران را قضاوت میکردیم
از امروز قضاوت آزاد است جناب استاد؟
آیا روا است از روی نوشته ی جنابتان شما را قضاوت کنیم؟ (4482405) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۰ ۱۲:۰۵:۴۳
درباره توبه دیگران ما حق چون وچرا نداریم ودر این موارد ما مکلف به ظاهریم! بعید می دانم جناب نویسنده به درک این نکته نائل نشده بود! (4482935) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۵ ۰۸:۰۸:۰۳
خب ظاهر که توبه را نشان نمی دهد. حداقل آستین ها را پایین می داد . آثار آنچه از آن توبه کرده نمایان نباشد. (4505637) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.