توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446275
اعزام هیات ایرانی به عربستان در رابطه با حجاج
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۶
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیئت پنج نفره‌ای پنجم اسفندماه به عربستان اعزام شده و ما در نامه‌ای که این هیئت به همراه خواهد داشت شروط خود را به وزیر حج عربستان نوشتیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیئت پنج نفره‌ای پنجم اسفندماه به عربستان اعزام شده و ما در نامه‌ای که این هیئت به همراه خواهد داشت شروط خود را به وزیر حج عربستان نوشتیم.

به گزارش تسنیم، سید رضا صالحی امیری عصر امروز در نشست با اصحاب رسانه استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ضعف اطلاع‌رسانی در دولت یازدهم، اظهار داشت: سیاست ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر اصل ایجاد ثبات و آرامش در همه حوزه‌ها و پرهیز از هرگونه تنش بوده و این سیاست به این معنا است که در فضای پرمناقشه امکان کار فرهنگی نیست.

وی افزود: ثبات و آرامش فرهنگی و دارا بودن گفتمان فرهنگی، اعتدال فرهنگی مبتنی بر عقلانیت فرهنگی، انسجام، تنوع و دیانت فرهنگی لازمه توسعه فرهنگی است که از این منظر تمام تلاش ما برای طراحی یک الگوی مدیریت استراتژیک در نظام فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دستگاه بزرگ فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند یک الگوی استراتژیک، جامع، همه جانبه و آینده نگر است و با داشتن ده‌ها ماموریت اصلی نمی‌تواند به صورت بخشی، روزمره و سلیقه‌ای اداره شود.

صالحی امیری عنوان کرد: رویکرد ما در حوزه معاونت مطبوعاتی و رسانه‌ای شفاف‌سازی، عدالت‌محوری و توزیع منابع و امکانات در اقصی نقاط کشور و پرهیز از تمرکز امکانات و منابع در تهران بوده و به عبارت دیگر شعار ما در حوزه عدالت‌محوری این است که «تهران ایران نیست».

وی ابراز کرد: جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها باید به استان‌ها و در سطح بعد به شهرستان‌ها منتقل شوند، باید به کشف استعدادهای استانی کمک کنیم، زیرا ما می‌توانیم با توجه به سرمایه‌های استانی تحول بزرگی در حوزه فرهنگ ایجاد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتماد به استان‌ها و حمایت از آنها را سرلوحه کار خود عنوان کرد و ادامه داد: در این دوره واگذاری مسئولیت‌ها به خانه‌ها، انجمن‌ها و نهادهای صنفی فرهنگ سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

صالحی امیری گفت: آسیب‌شناسی نسبت به عملکرد 3.5 سال گذشته نیاز کنونی ما است، در حوزه مطبوعات کارهای بزرگی انجام شد که قانونمند شدن و نفی تبعیض یکی از این اقدامات محسوب می‌شود و امروز در توزیع یارانه‌ها نشریات بومی از امتیاز بیشتری برخوردار هستند.

وی افزود: در یک سال گذشته بیش از دو هزار و 500 مجوز نشریه صادر کردیم و امروز ما مفتخریم که بیش از نیمی از رسانه‌های ما در استان‌ها به فعلایت مشغول هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال 64 میلیارد تومان یارانه مطبوعات در بخش‌های مختلف پرداخت کردیم، گفت: نظام یارانه‌ها در همه حوزه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بازنگری شود.

صالحی امیری با اشاره به اینکه در حوزه معاونت مطبوعاتی، شفاف‌سازی مهم‌ترین اولویت است، در رابطه با بیمه مطبوعات نیز گفت: در مجموع در بانک اطلاعات صندوق هنر هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‎نگاران کشور، 47 هزار نفر عضو بوده که از این تعداد تا قبل از دهه فجر 18 هزار و 700 نفر بیمه تأمین اجتماعی بودند و این تعداد تا پایان سال به 30 هزار نفر افزایش می‌یابد که از این 30 هزار نفر، هشت هزار نفر اصحاب رسانه هستند.

وی ادامه داد: نظارت بر چاپ و نشر کتاب به دلیل ارتقای سطح آگاهی و دانش اصحاب قلم و آشنایی آنها به مبانی نظام امروز در بهترین وضعیت خود قرار داشته و در سه سال گذشته 220 هزار مجوز نشر صادر شد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در 9 ماه سال 95،  67 هزار مجوز در حوزه نشر صادر شده که از این تعداد 14 هزار ترجمه، 45 هزار چاپ اول و بقیه چاپ دوم به بالا هستند، گفت: آمار میزان اعمال نظارت در این حجم بزرگ بسیار محدود بوده و دلیل آن آشنایی اصحاب قلم به خطوط قرمز نظام است.

صالحی امیری در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به خطوط قرمز نظام، گفت: خطوط قرمز نظام شامل دین اسلام، انقلاب اسلامی، وحدت نظام و رهبری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این خطوط اعتقاد دارد.

وی افزود: خوشبختانه اکثریت قاطع مولفین و ناشرین ما همه خطوط قرمز نظام را رعایت می‌کنند و هر کتاب، نشریه‌، روزنامه، سایت یا خبرگزاری‌ که بخواهد وحدت ملی را مخدوش کرده یا خشونت را ترویج دهد یا به مبانی اصلی نظام خدشه‌ای وارد کند اعلام نظارت قانونی خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر علت فروش کتاب ترامپ به عنوان ظالم‌ترین دشمن مردم ایران در نمایشگاه کتاب یاسوج، گفت: وقتی هیئت نظارت چاپ این کتاب را تشخیص داده، حتما از یک منطق برخودار است.

صالحی امیری در رابطه با اعزام حجاج ایرانی به عربستان نیز گفت: هیئت پنج نفره‌ای پنجم اسفندماه به عربستان اعزام شده و ما در نامه‌ای که این هیئت به همراه خواهد داشت شروط خود را به وزیر حج عربستان نوشتیم که تأمین کرامت حجاج و پرداخت دیه حجاج شهید از مهم‌ترین این شروط است، ما معتقد به اعزام حجاج هستیم، اما به این هم اعتقاد داریم که این کار باید عزتمندانه باشد و اگر وزیر حج عربستان شروط ما را بپذیرد به طور قطع نسبت به اعزام حجاج اقدام می‌شود.
 
 
کلمات کلیدی : حج+ایران+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.