نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434614
جزییاتی تازه از مذاکرات حج و هیات اعزامی ایران
بخش خبری الف، ۲۴ دی ۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۳
سرپرست سازمان حج و زیارت با اعلام آغاز برنامه‌ریزی‌ها برای سفر حج تمتع طبق روال هر سال، گفت:‌ بعید می‌دانم ایران و عربستان درباره ویزای حج چالشی داشته باشند، چون قبلا توافق کرده‌اند.

حمید محمدی در گفت‌وگو با ایسنا جزییاتی از دعوتنامه‌ی حج عربستان و هیات مذاکره‌کننده‌ی ایرانی را تشریح کرد و افزود: عربستان هر سال طبق روال معمول، در ماه‌های ربیع‌الاول و ثانی دعوتنامه‌هایی به کشورهای اسلامی می‌فرستد و برای مذاکره با هیات‌های اعزامی این کشورها، زمانی را تعیین می‌کند که نوبت ایران، "پنجم اسفندماه برابر با ۲۵ جمادی‌الاول" تعیین شده است.

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به زمان تعیین شده برای مذاکره با هیات ایرانی، درصورت به نتیجه رسیدن و توافق میان دو کشور، فرصت برای هماهنگی‌ها و اجرای عملیات حج وجود دارد؟ اظهار کرد: طبیعتا اگر در زمان تعیین شده، مذاکرات به نتیجه برسد می‌توان برنامه‌ریزی و هماهنگی‌ها را انجام داد.

وی افزود: سازمان حج و زیارت طبق وظیفه‌ی ذاتی خود از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی مربوط به حج تمتع را شروع کرده است و اگر شرایط فراهم شود و مذاکرات به نتیجه برسد و مطالبات ایران در راستای حفظ عزت، شأن و امنیت زائران کشورمان تامین شود، مشکلی برای عملیات حج نخواهیم داشت، چون برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است.

او درباره‌ی راهکارهای پیشنهادی و جدید ایران برای حل چالش‌هایی که از مذاکرات سال گذشته باقی مانده است، اظهار کرد: ما از وضعیت حال حاضر عربستان و وزارت حج این کشور اطلاعی نداریم، این مسائل در مذاکره مشخص خواهد شد. ضمن این‌که مطالبات و راهکارهای ایران کاملا شفاف است.

محمدی همچنین درباره‌ی ویزای حج که در مذاکرات سال گذشته به دلیل تعطیلی سفارتخانه این کشور در ایران به عنوان یکی از چالش‌ها مطرح بود، گفت: در مذاکرات سال گذشته راهکارهای مورد توافق در این‌باره، تعیین شد. بعید می‌دانیم در این دور از مذاکرات درباره‌ی آن صحبت شود، چون به نتیجه رسیدیم. پیشنهاد نخست صدور ویزا در کشور ثالث بود که با مقاومت ایران راهکار صدور ویزای الکترونیکی مطرح شد. بنابراین به احتمال زیاد در مذاکرات امسال چالشی درباره‌ی ویزا نداشته باشیم.

سرپرست سازمان حج و زیارت سپس درباره هیات مذاکره‌کننده‌ی ایران که قرار است پنجم اسفندماه در وزارت حج عربستان دیدار داشته باشد، توضیح داد: ترکیب هیات‌ها همواره مشخص است، معمولا مسؤولان اجرایی حج که بعثه مقام معظم رهبری را شامل می‌شود به همراه نمایندگانی از بخش IT  برای رسیدگی به موضوع ویزا و همینطور نماینده‌ای از شرکت هواپیمایی در این هیأت حضور خواهند داشت.

محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان مانند سال گذشته محدودیتی در ترکیب هیأت قائل نشده یا مثلا مشخص نکرده که نماینده‌ی بعثه نباید حضور داشته باشد، اظهارکرد: ترکیب هیأت‌هایی که برای مذاکره به عربستان می‌روند کاملا مشخص، آن‌ها معمولا پنج نفر هستند. عربستان هیچ مورد خاصی را در این‌باره مطرح نکرده، ضمن آن‌که وقتی گفته می‌شود نمایندگانی از سازمان حج، همه‌ی این خانواده را در برمی‌گیرد که شامل بعثه مقام معظم رهبری نیز می‌شود.

مذاکرات حج ایران و عربستان سال گذشته تحت تاثیر روابط سیاسی دو کشور قرار گرفت. در شرایطی که سازمان حج و زیارت ایران به مدت پنج ماه در تلاش برای تامین ضروری‌ترین خواسته‌های زائران کشورمان و برقراری حج تمتع در زمان تعطیلی عمره بود، اما عربستان با سنگ‌اندازی در روند مذاکرات، آن را بدون نتیجه گذاشت و دست آخر اعلام کرد؛ دولت ایران زائران کشورش را از حج محروم کرده است، درحالی که سعید اوحدی ـ رییس پیشین سازمان حج و زیارت ـ با استناد به شرایط آن دوره و رفتار برخی مقامات سعودی، گفت که «عربستان به دنبال سناریویی بسیار غیرمنطقی و غیراخلاقی بود و اراده‌ای برای پذیرش زائران ما نداشت. »

در چنین شرایطی وزارت حج عربستان حدود یک هفته پیش درحالی که اعلام کرد برای ۸۰ کشور اسلامی دعوتنامه حج را فرستاده، دعوتنامه ایران را به دست نماینده کشورمان در آمریکا رساند. ایران نیز با تاکید بر مطالبات گذشته، برای حضور در این مذاکره اعلام آمادگی کرد. نماینده فقیه در امور حج و زیارت نیز چندی پیش از اعزام هیات مذاکره‌کننده ایرانی به عربستان در پنجم اسفندماه سخن گفت.
 
کلمات کلیدی : حج+ایران+عربستان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۱:۰۷:۱۰
تاتکلیف صدها شهید منا و هتک حرمت زائران ایرانی مشخص نشده، چه اصراریست به این همه تلاش برای اعزام به حج. (4114210) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۳:۰۹:۰۹
بسه دیگه. ما با دشمنی چیزی بدست نمیاریم. از این دشمنیها فقط آمریکا و اسراییل سود میکنن. بعدش هم درسته عربستان در جریان منا خیلی بی لیاقتی نشون داد ولی هنوز مدرکی بر عمدی بودنش من ندیدیم. (4114408) (alef-13)
 
قرتاسی
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۱:۰۸:۰۴
رفتن به حج توهین به شهدای منا است. (4114213) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۳:۱۰:۴۷
آیا شما مدرکی داری که عربستان عمدا این کار رو کرده باشه؟ البته بی تدبیری عربستان در این جریان آشکاره. (4114409) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۱:۱۴:۵۰
لطفا یک تیم قوی مذاکراتی بفرستید که باز مثل برجام نشه که هیچ دستاوردی نداشت. (4114237) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۳:۴۳:۱۶
چقدر شما کم ظرفیت هستید و نمک نشناس .برجام باعث شد که الان تو خونه راحت و امن بشینی (4114453) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۰:۴۵:۳۰
چیزی که مایه امنیته هزار شهید مدافع حرم هستش (4115068) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۴:۲۵:۳۷
چشماتونو باز کنید دستاورد هاشو میبینید اگه بخواهید! (4114510) (alef-13)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۱:۴۳:۱۱
حضور ایران در مراسم حج تا تامین امنیت کامل و 100 درصدی مردم اشتباه است
قطعنا خداوند متعال راضی تر خواهد بود که هزینه حجمان را به جای وارد کردن به جیب سعودی ها صرف اسکان امثال گورخوابها کنیم (4114291) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۲:۱۰:۳۹
اما برادر راه حج بسته نشده ، كي ميگه زيارت خانه خدا متوقف شده ؟ اصلاً قربونتم مگر رفتن به خانه خدا تعطيل شدني است ؟! ... باور نمي كني ؟ خودم ديدم كه هفته پيش ميرزا حبيب از زيارت
خانه خدا آمد !! البته به هيچ كس نگفت و هيچ كس نفهميد ، اما من فهميدم !!، ميرزا حبيب به بيوه
احمد آقا كه شوهرش پارسال براثر بيماري عروقي عمرش را به شما داد ، گفته است كه : زن جواني هستي ، نمي خواد براي گذران زندگي در خانه هاي مردم كار كني ، خودم هر ماه مبلغي
كمكت مي كنم ، تو فقط به بچه ١٠ ساله ات برس ، تو مثل دختر خودم ميموني !! ... باز هم به گوشم رسيد كه شش هفت ماه گذشته ، آقا نصير هم خانه خدا را زيارت كرد ، قضيه از اين قراره كه به جليل آقا گفته بود : براي گرفتن وام ضامنت نمي شوم ! لازم نيست زير بار وام و سود كمر شكنشبروي ، خودم ١٠ ميليون بهت ميدم ، خونه ات را تعمير كن ، هر وقت دست و بالت باز شد ، كم كم بپرداز ، تو مثل برادر خودم ميموني !! البته آقا نصير تاكيد كرده بود از اين قضيه نبايد كسي بو ببره تا اجرش ضايع نشود ، والا بدون برو برگرد مبلغ پول فوري و آني بايد عودت دهد !!
البته حاج محسن هم دو شب پيش از زيارت بيت الله الحرام آمد ، قضيه از اين قراره كه يواشكي
ساعت حدود ١١ و يا ١٢ شب ،مقداري برنج و روغن و بنشن و مبالغي پول نقد گذاشته بود پشت
در كوچه آقارحمت ، و زنگ در كوچه را كشيده بود و در رفته بود !! البته واضح و مسلم است كه آقا رحمت ، و عهد و عيالش تا چند روز در خانه جشن و سرور ... !! سرتان به درد نيارم برادر ! خيلي
هستند كه به زيارت حج مي روند ، اما كسي متوجه نمي شود !! ... نه قربونتم ! راه حج هيچگاه
هيچگاه بسته نمي شود !! هميشه باز است !! شك نكن برادر !! (4114334) (alef-13)
 
ستار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۹:۰۷:۳۴
هر دلیل و بهانه ای بیاورید باز حج یکی از ارکان اسلام است و به کوری چشم دسمنان اسلام این فریضه الهی رو به جا میاریم. ..منتقدان حج بهتره اول از تایلند و سواحل آنتالیا برگردن! بعد در این مورد اظهار نظر کنند. ... (4114775) (alef-13)
 
کاربر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۲۰:۰۱:۰۵
اونایی که سفر حج می رن اولا بهشون واجبه دوما مطمئن باش که خمس و زکات و صدقه دادن و انفاق کردن که لیاقت سفر زیارتی پیدا کردن
بهتره به اونایی که سفر سالیانه آنتالیا و پاتایا و تایلند و ... رو ترک نمی کنن و نگهداری از سگ و هزینه دوا درمون و لباس و ... سگشون واجبه! یا حداقل هفته ای یه بار میرن ویلای شمال، بگیم که راههای بهتری برای خرج پول وجود داره. (4114829) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۲۲:۵۲:۱۵
احسنت. احسنت که چه زیبا گفتی. حرف دل من و خیلی از ما ها رو زدی. دمت گرم. (4114993) (alef-3)
 
رضا قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۲:۱۲:۱۱
مایه تاسف است حداقل برای چند سال هم که شده نباید مردم به حج بروند نا زشتی فجایع ال سود برای همگان روشن شود مسولان کمی غیرت مسله ماموران فرودگاه چه شد حتی یک عذر خواهی ساده از ملت ایران شد (4114336) (alef-13)
 
old city
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۸:۴۲:۱۵
حج یک فریضه واجب هست باید بجا اورده بشه (4114738) (alef-13)
 
الف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۲۰:۰۸:۳۱
امیدواریم رییس محمدی جدیدحج وزیارت مشکل اعزام حجاج حج تمعتع باوزیرحج وزیارت سعودی حل نمایند؟گویامحرومیت پارسال حجاج ایرانی اززیارت خانه خداعملکردبسیارضعیف اقای اوحدی رییس حج وزیارت قبلی بود!؟ (4114836) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.