توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447864
سعودی‌ها شروط منطقی ایران را بپذیرند، اعزام حجاج را از سر می‌گیریم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۷
سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: اگر عربستان شروط منطقی ایران را در مذاکرات بپذیرد اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی از سر گرفته خواهد شد.

حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت و سرپرست گروه اعزامی ایران به عربستان سعودی برای مذاکرات حجّ پیش از عزیمت به عربستان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار  خبرگزاری صدا و سیما با تاکید بر اینکه اگر عربستان شروط منطقی ایران را در مذاکرات بپذیرد اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی از سر گرفته خواهد شد، گفت: اعزام هیئت ایرانی به عربستان نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری حج عزّت مندانه است.

محمدی افزود: اگر این اراده از طرف سعودی نیز وجود داشته باشد، خواسته‌ها، زمینه‌ها و بسترهای لازم را فراهم خواهند کرد.

وی گفت: در پاسخ به دعوت مسئولان حج عربستان از ایران، طی نامه‌ای که به آن‌ها ارسال شد موضوعاتی را متذّکر شدیم، بر همین مبنا هیات ایرانی که امشب عازم عربستان است در مذاکراتی که خواهند داشت بر اساس همان موضوعات، مذاکرات را پیش می برد. 
سرپرست سازمان حج و زیارت با اشاره به قطع روابط دو جانبه بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، گفت: به علت قطع روابط دو جانبه، حجاج ما باید از حمایت‌های حقوقی و کنسولی برخوردار باشند و این یکی از موضوعات مهمی است که باید ساز و کار آن در این مذاکرات تعریف شود تا ما دغدغه‌ای درباره این حمایت‌ها که بر اساس قوانین بین‌الملل تعیین شده است، نداشته باشیم.

سرپرست گروه اعزامی ایران به عربستان سعودی با بیان اینکه مصداق‌های رعایت عزّت و کرامت زائران ایرانی را به صورت شفاف بیان خواهیم کرد، گفت: گاهی اوقات در مبادی ورودی و فرودگاه‌های عربستان برخوردهای ناصحیح با حجاج ایرانی انجام می‌شد که قطعا در این خصوص با طرف سعودی صحبت خواهیم کرد، چرا که برخوردهای مناسب براساس مبانی اسلامی و در شان حجاج ایرانی؛ مورد انتظار جمهوری اسلامی ایران است. 
آقای محمّدی با اشاره به امنیت زائران که از دیگر موضوعات مذاکره پیش روست، افزود: با توجه به فضای تبلیغی نامناسبی که علیه شیعیان در عربستان وجود دارد قطعا باید اطمینان داشته باشیم که مشکلی برای حجاج ما پیش نخواهد آمد و آن‌ها در کمال سلامت و آرامش مناسک را به جا بیاورند.
سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به مسائلی که احتمال دارد برای حجاج ایرانی پیش بیاید خدمات پزشکی مناسب دغدغه دیگر ماست چرا که با وجود تسلط نداشتن حجاج ایرانی به زبان عربی آن‌ها نمی‌توانند به درمانگاه‌های سعودی مراجعه کنند و همیشه این ساز و کار وجود داشته که زائران از خدمات پزشکی خودمان بهره‌مند می‌شدند و سعودی‌ها هم همیشه خدمات پزشکی سازمان حج را خدمات برجسته‌ای عنوان کرده‌اند و امیدواریم که امسال هم بتوانیم از این خدمات به خوبی استفاده کنیم. 
محمدی با تاکید بر  پیگیری فاجعه منا در این دوره از مذاکرات، گفت: قطعا یکی از موضوعات مذاکره بحث شهدای منا، فاجعه منا و حادثه مسجدالحرام است و خسارتی که دولت عربستان باید به ایران بپردازد از دیگر موضوعاتی است که مورد بحث خواهد بود.
سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: طبیعی است که محروم شدن جمهوری اسلامی ایران از حضور در حج سال گذشته فضای اجرایی را برای ما سخت تر کرده است به همین علت یکی از موضوع های مورد نظر هیئت ایرانی فراهم شدن بسترهای اجرایی است که مسائل بانکی، تعاملات مالی، وضعیت پروازها، وضعیت ویزا از جمله این موضوعات است که برغم پیچیدگی هایی که دارد ما به طور جدی آن را در مذاکرات دنبال خواهیم کرد.
محمدی تاکید کرد: اگر این موارد که همه آن ها موضوعات منطقی و به حقّ است تامین شد قطعا حجاج ما می توانند با عزّت و سربلندی به حج مشرف شوند اما اگر طرف سعودی اراده ای برای این کار نداشته باشد طبیعتا این شروط محقق نخواهد شد و طبیعی است که امکان حضور حجاج فراهم نمی شود.
وی با توجه به اینکه گروه مذاکره کننده ایران از جمله آخرین کشورهای دیدار کننده با مسئولین حج عربستان است درباره نتایج این مذاکرات، گفت: آنچه که از قبل طرف ایران به طور کتبی به وزارت حج عربستان ارائه شده مسائلی نیست که جای بحث داشته باشد موضوعات منطقی است که خواستار اجرای برنامه‌ای روشن است که در چارچوب آن به زائران ایرانی بی احترامی نشود.
سرپرست سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: طبیعی است که خواسته های به حق ایران موضوعاتی نیست که در آن انعطاف داشته باشیم و بدون این‌ها طبیعی است که عزّت و کرامت حجاج ایرانی حفظ نخواهد شد و حج عزّت‌مندانه‌ای که مد نظر ماست محقق نمی‌شود بنابراین اگر طرف مقابل اراده داشته باشد تمام این موارد را خواهد پذیرفت.
 
 
کلمات کلیدی : حج+ایران+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.