توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443980
رایزنی‌ تهران-مسکو درباره چالش‌های برجام
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۲
شرق نوشت؛ 

رایزنی روز گذشته عباس عراقچی در مسکو، نشان داد که حتی اگر شرکای ١+٥ زیر میز توافق هسته‌ای بزنند، روسیه تنها رفیق و همکار هسته‌ای جمهوری اسلامی باقی خواهد ماند، همان‌طور که سال‌ها بوده. عباس عراقچی روز گذشته در مسکو سه ساعت با سرگئی ریابکوف همتای روس خود مذاکره داشت. آن ‌دو در جریان مذاکرات هسته‌ای بارها در اتاق مذاکرات در سطح معاونان وزیر،‌ با هم مذاکره کرده‌اند و آجر به آجر برجام را خوب می‌شناسند.

ایرنا گزارش داده که دو معاون وزیر بر ادامه هم‌گرایی دو کشور در اجرای برجام تا نقطه نهایی تأکید کردند.

همچنین مذاکره‌کنندگان ارشد هسته‌ای اهمیت ادامه اجرای برجام و لزوم عملی‌شدن تعهدهای طرف‌های امضاکننده را مهم و الزامی خواندند. این دیدار در حالی انجام می‌شود که تهران و مسکو در راستای همکاری هسته‌ای بعد از برجام در حال معامله هستند. روز گذشته آخرین محموله از کیک زرد خریداری‌شده از روسیه وارد اصفهان شد. همچنین قرار ساخت نیروگاه بوشهر دو و سه نیز با روس‌ها گذاشته شده و اولین قسط آن نیز از سوی ایران پرداخت شده است. اما برجام و همکاری‌های هسته‌ای تنها نقطه مشترک دو کشور نیست. بحران سوریه موجب شده این دو رفیق قدیمی که گاه با هم رقیب بوده‌اند، به همکاری استراتژيک پیچیده‌ای دست بزنند که عملا رقبای دیگر را از قافله بازداشته‌اند. در این بین تنها آنکاراست که تلاش می‌کند همپای تهران و مسکو در جریانات سوریه نقش ایفا کند.

این سه کشور بانی آتش‌بس نصفه‌نیمه‌‌ای در سوریه شده‌اند و دو دور مذاکره در آستانه قزاقستان را پیش برده‌اند. قرار است نتایج مذاکرات آستانه در ژنو دنبال شود. ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه به همین نقاط مشترک پرداخته و در مورد ملاقاتش با عباس عراقچی گفته: برجام موضوع اصلی دیدار ما به عنوان عنصر ثبات‌بخش روابط بین‌الملل بود. همچنین این دیدارها و مذاکرات راهی برای افزایش و تقویت همکاری‌های دوجانبه است.

عراقچی نیز در مورد این مذاکرات گفته: زمینه‌های مختلف همکاری برای ادامه اجرای برجام مورد مذاکره قرار گرفت و ما طرفدار تحقق آن هستیم. تبادل نظر، تعامل و هم‌گرایی در برابر چالش‌ها، مسائل منطقه‌ای و گسترش روابط در روند رایزنی‌های ایران و روسیه وجود دارد که از آن استقبال می‌کنیم. این دور از مذاکره این دو معاون وزیر در حالی انجام شده که یک‌ سال از اجراشدن برجام می‌گذرد و اعضای ١+٥ بر اجرای آن تأکید دارند اما این تنها آمریکاست که هنوز مشخص نیست رئیس‌جمهور تازه‌اش می‌خواهد در مورد برجام چه کند. اما در این بین آنچه تاکنون روشن به نظر می‌رسد، این است که روسیه نمی‌خواهد برجام را پاره کند علاوه بر این در صورتی که ترامپ بخواهد برجام را نقض کند، پشت تهران را خالی نخواهد کرد.

روزهای گذشته که اولین موضع‌گیری بعد از ریاست‌جمهوری ترامپ درباره برجام منتشر شد، وزیر خارجه روسیه به آن پاسخ داد و از تخریب برجام انتقاد کرد. اگرچه از تحولات پرسرعت دنیای دیپلماسی نباید غافل ماند، باید گفت اینها نشانه‌های موجود فعلی است. چه آنکه رایزنی عباس عراقچی در مسکو نیز به نوعی یارکشی و صف‌آرایی در مقابل هر نوع خطری بوده که برجام را تهدید می‌کند.  

ایسنا در گزارش خود از این دیدار به نقل از عباس عراقچی نوشته «تهران به دنبال این است که دیدگاه‌ها درباره چالش‌های پیش‌روی کنونی در اجرای این توافق را تبادل و درباره آنها با روسیه رایزنی کند. ما قرار است درباره جنبه‌های مختلف اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کنیم. ما به اجرای این توافق متعهدیم و برای ما بسیار مهم است که دیدگاه‌هایمان را تبادل کنیم و تمام چالش‌هایی که درحال‌حاضر با آن روبه‌رو هستیم، مورد بررسی قرار گیرد».

معاون وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: «تهران برای روابط دوجانبه با روسیه اهمیت بسیاری قائل است. ما همچنین درباره مسائل جهانی و روابط دوجانبه‌مان گفت‌وگو خواهیم کرد. رایزنی‌های ما در حال پیشرفت است و ما با خرسندی آن را در آینده توسعه خواهیم داد».

در این دیدار دو طرف ضمن بررسی مسائل دوجانبه بر تداوم همکاری‌ها در امور بین‌المللی خصوصا اجرای برجام و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، موضوع منطقه عاری از  سلاح هسته‌ای و شیمیایی و همچنین همکاری درخصوص سوریه در محافل بین‌المللی تأکید کردند. عراقچی از همکاری‌های روسیه در اجرای برجام قدردانی کرد. 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۴:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۰ ۰۷:۴۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۱۴:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۷:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۶ ۱۹:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ۰۸:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۸ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۷ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۵/۰۱/۲۹ ۱۱:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۱/۲۷ ۱۴:۰۸
 
 
کلمات کلیدی : عراقچی، برجام، بدعهدی، آمریکا، تحریم، پسابرجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.