نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366686
توجیه آمریکا برای حفظ تحریم های ایران در دوران پسابرجام
بخش بین الملل الف،6 تیر 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۲
برجام و مذاکرات هسته ای به مثابه آزمایشی برای سنجش صداقت آمریکایی ها در عمل به تعهدات خود می باشد و اگر در این زمینه تحول مثبتی رخ داد می توان در موضوعات دیگر نیز به مذاکره پرداخت.

به گزارش الف، بعد از انجام تعهدات توسط ايران در موضوع هسته اي و اجرايي شدن برجام، آمريكايي ها با ايران هراسي، شركت ها و كشورهاي خارجي را از نزديك شدن به بازارهای ايران باز مي دارند. بر این اساس تحريم ها اگر چه ظاهراً برداشته شده اما بدليل فضايي كه آمريكايي ها بوجود آورده اند در عمل تحول چندان مثبت و چشمگيري در عرصه تجارت خارجي ايران صورت نگرفته است.

در اين راستا در دوران پسابرجام، هنوز استرات‍ژي آمريكايي ها كه در طول حدود چهار دهه گذشته بر روابط دو كشور حاكم بوده و مبتني بر اعمال فشار مداوم براي عقب نشيني در حوزه هاي سياسي- اقتصادي و كسب امتياز تا تهي شدن از ظرفيت هاي راهبردي و تغيير كامل رفتار ایران است ادامه دارد. به عبارتي، فارغ از انجام تعهدات ايران طبق برجام، آمريكا در تلاش براي مسلط كردن و قبولاندن اين رويه است تا زماني كه تهران در ديگر حوزه ها(مانند سياست منطقه اي، موشكي، حمايت از جنبش هاي اسلامي و ...) عقب نشيني نكند انتظار رفع تحريم ها حتي در زمينه هسته اي را نيز نبايد داشته باشد.

دقت در اظهار نظرهای مقامات آمریکایی نیز نشان دهنده صحت این موضوع می باشد. به عنوان مثال آدام زوبين، معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۲۴ ژوئن درباره رفع تحریم‌های ضد ایرانی به عنوان یکی از تعهدات واشنگتن در برجام گفت: اگر ایران می‌خواهد که این تحریم‌ها رفع بشود، بایستی رفتارهایی که به آن تحریم‌ها منجر شده است را عوض کند. وی مدعی شد آمریکا به تک تک تعهداتش در برجام پایبند مانده است.

اين مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه صحبت های خود ضمن اشاره به اعتراضات قانونگذاران آمریکایی منتقد برجام گفت: این ایده که ایران برنامه هسته‌ای خود را به عقب نمی‌راند و یا به ۱۰۰ میلیون دلار پول دست پیدا کرده و آنها را برای گروه‌های تروریستی می‌فرستد، نادرست از آب درآمده است.

زوبين تاکید مي كند: دیگر محرمانه نیست و همه می دانند که تعامل اقتصادی با ایران همچنان مشكل دارد. شرکتهای خارجی و بانکهای بزرگ خارجی به دلیل ریسک بالا حاضر به همکاری با ایران نیستند و نگرانی ها از فعالیت های غیر هسته ای و تحریم های غیر هسته ای ایران پابرجاست.

معاون موقت وزارت خزانه داري در ادامه مي گويد: همانطور که اوباما گفته است اگر ایران می خواهد که تجارت بیشتری با دنیا داشته باشد باید این نگرانی ها را برطرف کند. ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و تامین مالی و سلاح انصار الله یمن، حزب الله لبنان و سوریه را ادامه می دهد. ایران همچنین برنامه موشکی بالستیک خود را ادامه می دهد که تهدیدی برای اسرائیل است. نقض حقوق بشر در ایران نيز ادامه دارد!

زوبين عنوان مي كند: از آنجا که ما مي دانستیم ایران بزودی این رفتارهای خود را تغییر نمی دهد از همان روز اجرای برجام، فشارهای سیاسی و تحریم ها را حفظ کردیم و ادامه می دهیم و خواهیم داد. می خواهم شفاف بگویم همانند تحریم های هسته ای، سایر تحریم ها هم تنها برای تغییر رفتار ایران است و اگر محاسبات ایران تغییر کند و رفتارهای خود در موضوع منطقه، موشکی و حقوق بشر را تغییر دهد، این تحریمها هم رفع می شود!.

گفتني است زوبین این اظهارات را در حالی مطرح مي كند که در ماه‌های گذشته بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی بارها از مانع‌تراشی واشنگتن در عادی‌سازی تجارت با ایران که جزء تعهدات این کشور در اجرای برجام است، شکایت کرده‌اند.

جریمه‌های سنگینی که آمریکا در سال‌های گذشته به بهانه نقض تحریم‌های ایران علیه بانک‌های بین‌المللی وضع کرده، موجب شده که این بانک‌ها از انجام هر تراکنش مربوط به ایران هراس داشته باشند که به نوبه خود موجب محدود شدن گزینه‌های مالی برای شرکت‌های اروپایی خواستار تجارت با ایران می‌شود.

خلف وعده و وضعيتي كه در دوران پسابرجام بوجود آمده موضوعي بوده كه از آغاز مذاكرات هسته ای، رهبري بر آن تاكيد داشتند كه آمريكايي ها با ماهيت و ذات انقلاب اسلامي مشكل دارند و تا تغيير كامل رفتار جمهوري اسلامي نمي گذارند گشايش جدي در زمينه تجارت خارجي ايران بوجود آيد. در این بین موضع هسته ای بهانه ای بیش نیست و آمریکایی ها تلاش دارند تا با حفظ فضا و احياناً رفع ناچيز تحريم ها، اين تلقي را ايجاد كنند تا زماني كه سياست هاي جمهوري اسلامي در زمينه هاي مختلف به طور اساسی و بنیادین تغيير نكند خبري از وضعيت جديد نيست.

به عنوان نمونه رهبري در دیدار با دانش‌آموزان و دانشجویان در تاريخ ۱۲/۸/۱۳۹۲ عنوان مي كنند:
« اگر یک روزی هم مسئله‌ی هسته‌ای حل شد - فرض کنید جمهوری اسلامی عقب‌نشینی کرد؛ همان‌که آنها می خواهند - خیال نکنید مسئله تمام خواهد شد؛ نه، ده بهانه‌ی دیگر را به‌تدریج پیش میکشند: چرا شما موشک دارید؟ چرا هواپیمای بدون سرنشین دارید؟ چرا با رژیم صهیونیستی بدید؟ چرا رژیم صهیونیستی را به رسمیّت نمیشناسید؟ چرا از مقاومت در منطقه‌ی به قول خودشان خاورمیانه حمایت میکنید؟ و چرا؟ و چرا؟ و چرا؟ ... اینها با موجودیّت جمهوری اسلامی مخالفند، با نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی مخالفند».

ایشان در ديدار با مردم آذربایجان در تاريخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۲ عنوان مي كنند:
« اگر روزی بر فرض محال هم، موضوع هسته ای مطابق خواسته امریکا، حل شود، آمریکاییها مسائل دیگر را پیش خواهند کشید، و اکنون نیز همه شاهد هستند که سخنگویان دولت امریکا از موضوعات حقوق بشر و توانایی موشکی و دفاعی ایران، سخن به میان می آورند».

در ۲۰ فرردین ۱۳۹۳، رهبر معظم انقلاب در دیدار با مدیران و متخصصان سازمان انرژی اتمی می فرمایند:
«اینکه گفته شود، تحریم ها و فشارها هزینه دستاوردهای هسته ای است، موضوع صحیحی نیست زیرا اگر موضوع هسته ای هم نبود، آنها بهانه دیگری می گرفتند، همانطور که اکنون و در حین مذاکرات، امریکاییها بهانه حقوق بشر را مطرح می کنند. ایشان گفتند: اگر موضوع حقوق بشر هم حل شود آنها دنبال بهانه دیگری خواهند رفت».

البته رهبری در همین سخنرانی تاکید می کنند که موضوع هسته ای به مثابه آزمایشی برای سنجش صداقت آمریکایی ها در عمل به تعهدات خود می باشد و اگر در این موضوع اتفاقی مثبت رخ داد می توان در موضوعات دیگر نیز به مذاکره پرداخت:
« البته مذاکرات درخصوص موضوع هسته‌ای یک تجربه است. اگر طرف مقابل از کج‌تابی‌های خود دست بردارد، این تجربه را می‌توان در مسائل دیگر ادامه داد اما اگر طرف مقابل به کج‌تابی‌های خود ادامه دهد، تجربه‌ی قبلی ما در بی‌اعتمادی به آمریکا تقویت خواهد شد».

اما بعد از گذشت حدود شش ماه از اجرایی شدن برجام، تلاش مقامات آمریکایی برای حفظ فضای تحریم ها برخلاف تعهدات آنها در مذاکرات هسته ای، بار دیگر اثبات کننده این حرف است که نمی توان به قول و گفته دشمن اعتماد کرد و به دلیل همین بدعهدی، معقول و معقول نیست که به فکر آغاز برجام های دیگر نیز بود.
 
کلمات کلیدی : تحریم دلار+تحریم+اجرای برجام+بدعهدی آمریکا
 
Canada
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۹:۳۷:۱۵
چاره بیشتر این مشکلات، توقف نگاه ایدیولوژیک در سیاست خارجی و جایگزینی نگاه مبتنی بر منافع ملی است (3785669) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۹:۴۸:۳۶
با سلام ، باید دولت مردان ما از تجربیات رهبر معظم انقلاب استفاده کنند وگرنه در گردابی وارد خواهیم شد که جز خدا نمی توند آن را چاره کند . چرا دولت مردان ما پیام های شفاف دشمنان ما را که تغییر نظام جمهوری اسلامی است را نمی فهمند . (3785680) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۹:۴۸:۵۱
دم آقا هزاران بار گرم . تا آقا هست اینها جرات پهن کردن جل و پلاسه شیطانیشونو تو این مملکت ندارند
جمله تاریخی حضرت آقا : اگر اینها برجام را پاره کنند ما آتش میزنیم . ( ما همچین مسوولینی میخواهیم آی دولتمردان .....) (3785683) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۱۹:۵۰:۵۶
من هیچ مشکل ندارم و برجام دیگر اصلا نباید شکل بگیره اگر ایران واقعا می تونه هزینه ی نقض حقوق بشر و حمایت از ترروریسم رو تحمل کنه و این قدر قدرتمند هست من خودم نمی خوام از ایران برم (3785688) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۱:۱۵:۱۶
خسارت محض (3785740) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۳:۲۶:۵۰
همون خط اول مشکل داره
برجام بر اساس صداقت و اعتماد نیست
برنامه جامع اقدام مشترک
یعنی هر یک از طرفین در صورت رضایت از اقدامات طرف مقابل قدم جدیدتری بر میداره!! (3785870) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۱:۵۳:۰۷
توجيه آمريكا دربرداشتن تحريم و از حرفها فقط توجيهي بر ضعفهاي خودمان است
همه ما كه مي دانستيم آمريكائي ها پاي بند هيچ تعهد انساني نيستند ولي شما اصرار اصرار كرديد كه به زور اين امضاء را به آنها بدهيد و براي ملت و كشور جز خفت و خواري و ناكامي چيزي به ارمغان نياوريد
يادتان مياد كه مردم مومن را مسخره مي كرديد كه دلواپسان هستند بعد كركر مي خنيديد
شما كه فقط به صندلي خود فكر مي كنيد بگوئيد چه نصيب ما شد جز يك وعده تو خالي كه از ترسش نمي توانيد حتي آن را ملغي شده اعلام كنيد؟
چه وقت كي و كجا اين وعده رفع تحريم و روابط اقتصادي نيمه نصفه (حالا نه كامل) با جهان غرب كه همه عشقتان هست اجرا خواهد شد ؟
ما كه مي دانيم هيچ وقت مگر اينكه همه ارزشها و ناموس و غيرت و عشق و علويت ما را از ما نگيريد شما حتي دست بردار نيستيد چه رسد به آنها
كلاه گشادي برسر اين ملت گذاشتيد هركدام تان از كوچك و بزرگ هم بگوئيد نه اين كار لازم بوده براي بقابر صندلي خود اين را مي گوئيد و جستن از خطرات احتمالي و گذراندن دوران خوش بازنشستگي تان در اروپا و آمريكا
خواهيم ديد (3785773) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۲:۰۳:۱۲
اتفاق جالب آنست که ما خود هراسی می کنیم. با کمترین هزینه برای آنها و با بیشترین هزینه برای خودمان! (3785783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۲:۰۳:۵۴
امريكا به دنبال،مقصر تراشيدن براي بي دستاوردي برجام است و سعي ميكند ان را به عملكرد نيروهاي نظامي مانند سپاه گره بزند, تا حال که در منطقه از سپاه شکست خوردند, فشار را از درون بر این نهاد انقلابی مضاعف کند (3785785) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۲۲:۴۴:۲۰
اگر یه ذره وجدان وجود داشت باید دولت برجام رو نقض شده اعلام میکرد.
روحانی به هرقیمتی حتی تحریم بیشتر حاضر به کنار گذاشتن برجام نیست چون سرنوشت او ودولت او به برجام گره خورده است (3785833) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۰۶:۰۲:۲۳
دلايل را در تنش هاى ايجاد شده توسط خودمان و صحبت هاى دوستمان در لبنان جستجو كنيد. (3786091) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۳:۱۹:۰۵
هیئت نظارت بر اجرای برجام که علی رغم اجرای تعهدات ایران و با گذشت چند ماه از اجرایی شدن یک بار به ملت گزارش نداده چه خاصیتی دارد؟
مجلس که نمایندگان آن بر جایگاه شهید مدرس تکیه زده اند چرا به وظایف خود در مورد نظارت بر برجام عمل نمی کند؟
چرا امریکای بدعهد برای بهره مندی ایران از برجام شرایطی مانند شفافیت در امور بانکی را مطرح میکند و چرا وزارت خارجه اعلام موضع نکرده است.مجریان ایرانی برجام تا کجا عقب خواهند نشست و به چه قیمتی با ادعای گشایش در امور اقتصادی و لطف غرب به دشمن باج می دهند؟ (3787389) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.