نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347779
نیاز واقعی کارگران، تعریف و تمجید نیست
بخش تعاملی الف - اصغر مناف زاده، 5 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۸


طبق روال سال های گذشته با نزدیک شدن به یازدهم اردیبهشت ماه، مجدداً اسم و یاد کار و کارگر بر سر زبان ها جاری و ساری می گردد. در طول هفته مزبور خواص جامعه از سطوح و طبقات مختلف از شان و جایگاه والا و پر اهمیت جامعه کارگری سخن می گویند.

هرکدام از آن ها متناسب با مقام و جایگاه اداری و غیر اداری خود تلاش می کنند نقش کارگران را در ابعاد و حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پر اهمیت نشان دهند، بدون توجه به مطالب تمجیدی گفته شده در این ارتباط، در شأن و منزلت کارگر همین بس که برطرف کردن تمام نیازهای اولیه و اساسی افراد جامعه بخصوص در زمینه مواد غذایی (سه وعده غذایی) مرهون زحمات و تلاش بخش عظیمی از کارگران تلاشگر می باشد. به عبارت دیگر اگر زحمات آن ها (کارگران) نباشد به واقع سفره های تک تک ما خالی از برکت خواهد بود.

حال این سؤال مطرح می گردد که آیا همین کارگران متناسب با همان شأن و جایگاهی که ما در سخنرانی ها، مقالات و یادداشت ها به آن ها منتسب می کنیم، به همان اندازه قادر به تأمین نیازهای اولیه خود هستند و یا از امنیت شغلی و مالی کافی برخوردار می باشند یا خیر؟ متاسفانه با توجه به نوع ساختار قانونی که اکثریت کارگران عزیز و زحمتکش از آن تبعیت می کنند، همواره از نحوه پرداخت حقوق و سایر مزایای رفاهی گله مند هستند و از نداشتن امنیت شغلی ناله می کنند. چرا که پرداخت حقوق و مزایای کاری کارگران بر عهده فرد حقیقی و حقوقی بنام کارفرما می باشد و دولت بطور مستقیم همانند پرداخت حقوق به کارمندان خود در این موضوع دخالت ندارد.

به نظر میرسد هرچه کارفرمایان بخش خصوصی بویژه آنهایی که در واحدهای تولیدی، نقش مدیریت واحدها را ایفا می کنند از دانش کافی و لازم در ارتباط با نوع تولید ومدیریت منابع انسانی برخوردار باشند، صرف نظر از تلاطم اقتصادی که خارج از مدیریت آنها می باشد، قطعاً تنش ها و اختلافات کارگری و کارفرمائی که منشأ اکثریت آن ها عدم پرداخت بموقع حقوق و دستمزد می باشد، کاهش یافته و کارگران حقوق و مزایای قانونی خود را دریافت و به تناسب آن از مزایای رفاهی نیز برخوردار خواهند بود.

متاسفانه در شرایط فعلی اقتصاد و بازار کار کشور متاسفانه با هردو وجه منفی فوق (عدم اهلیت برخی از کارفرمایان و تلاطم اقتصادی) مواجه هستیم. یعنی از یک طرف اکثریت کارفرمایان نه همه آنها از اهلیت و توانمندی و تخصص مورد نیاز برای مدیریت یک واحد تولیدی برخوردار نیستند و همچنین اقتصاد کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته است که اثرات منفی آنها نهایتاً دامن گیر کارگران شاغل در واحدهای تولیدی می گردد. بنابرین به منظور رفع تنش ها و اختلافات کارگری و کارفرمایی و بهبود شرایط موجود دراین عرصه ضروریست دولت مردان و برنامه ریزان عرصه کارگری اقدامات ذیل را دراولویت کاری خود قرار داده و بطور جدی آنها را پیگیری و محقق سازند:

۱- تسهیل فضای کسب وکار در کشور و استان ها بطور عملی
۲- پرداخت سهم تولید از هدفمندی یارانه در راستای کاهش قیمت تمام شده محصول از طریق کاهش هزینه حاملهای انرژی و مواد اولیه، نه دستمزد نیروی کار
۳- بستر سازی برای تحقق کار شایسته در واحدهای تولیدی در جهت افزایش امنیت شغلی، رفاهی و معیشتی کارگران
۴- روان سازی جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی
۵- مکلف نمودن سازمان تامین اجتماعی به استمرار حمایتهای قانونی خود در صورت عدم پرداخت حق بیمه کارگران بخصوص در واحدهای تولید راکد و نیمه فعال
۶- ارائه تسهیلات با یارانه سود کارمزد برای واحدهای نیمه فعال ، مشکلدار و در آستانه تعطیل جهت رونق تولید با شرایط متفاوت از شرایط گذشته از سوی بانکهای عامل
۷- تسهیل در فرایندپرداخت بیمه بیکاری با تغییرات در برخی از مواد فعلی قانون کار
۸- ارائه آموزش های مدیریتی و بهبود فرایند تولید با رویکرد جدید با هدف خروج از تک محصولی شدن تولید برای کارفرمایان
۹- توجه به صدور مجوز تولید با رویکرد دانش بنیان جهت افزایش ماندگاری تولید

در پایان زمانی می توان به نقش کارگران در سالی که از سوی مقام معظم رهبری مزین به نام (( اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل )) گردیده، امیدوار بود که بخش قابل توجهی از بندهای مورد اشاره فوق بویژه آن هائی که بطور مستقیم با امنیت شغلی و رفاهی کارگران دخیل هستند عملیاتی و اجرائی گردد. در غیر اینصورت نخواهیم توانست در حوزه تولید و به تبع آن در حوزه نیروی انسانی (کارگران) تغییرات اساسی و مثبت در راستای بهره وری خلاقیت ایجاد کرد.
 
کلمات کلیدی : اصغر مناف زاده
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۰:۲۳:۴۷
در اداره کار شمال شرق تهران رفتار بسیار زشتی با بیکارهای واحدهای تولیدی و یا بازرگانی میشه که دور از شان انسانیته. وزیر کار بهتره به جای تمجید خشک و خالی از کارگرا ، یه تذکر جدی به کارمندای اونجا بده (3664227) (alef-13)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۱:۳۷:۱۸
چرا همیشه یک سویه می نگرید باید چشمها را شست جور دیگر باید دید
ان وقت شاید بتوان آفتاب تابان را دید عینک دودی را باید برداشت
ولی هر چه فکر میکنم می بینم آفتاب تابان را ادم نابینا هم می فهمد ولی من نفهمیدم (3664398) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۶:۴۳:۴۲
نیاز واقعی کارگران و کارمندان چیست؟؟؟!!!
---
نیاز واقعی کارگران و کارمندان رسیدگی دولت به مظلومیتهای آنان در محیط کار و در زمینه های ی دستمزد و حقوق و تامین و تضمین نیازها ضروری زندگی در حال دست و پنجه نرم کردن آنان با گرانی روزمره ی پیوسته ی دین و ایمان سوز است. (3665167) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۷ ۰۲:۴۷:۲۱
کارمندای یخش خصوصی البته (3668156) (alef-3)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۵ ۱۸:۴۷:۰۴
نمک رو زخم کارگرهای زحمتکش این مملکت میپاشی که چه بشه آقای الف. (3665434) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۰۷:۵۹:۳۰
شعار دیگه بسه ، هر سال سر افزایش حقوقها میبینیم دولت چی کار میکنه !!!! (3666279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۲:۰۰:۱۱
نیاز واقعی کارگران و کارمندان چیست؟؟؟!!!
---
نیاز واقعی کارگران و کارمندان در حالی که سه دهه است با گرانی روزمره ی پیوسته ی دین و ایمان سوز دست و پنجه نرم می کنند رسیدگی دولت به مظلومیتهای آنان در محیط کار و در زمینه های ی دستمزد و حقوق و تامین و تضمین نیازها ضروری زندگی آنان است. (3666683) (alef-13)
 
کارمند دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۰:۴۷:۲۲
تنها کار دولت در این سه سال افزایش درآمد پزشکان و پرستاران از محل بودجه بیت المال بوده. حالا پرستاران به کنار، که سه برابر سایر کارمندان حقوق و کارانه می گیرند. پزشکان حقوق و کارانه شان سر به فلک می زند و از 70 میلیون تومان در ماه بالاتر است. اگر باور نمی کنید خبرنگاران به ستاد دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران یا شهید بهشتی تشریف ببرند و گزارش تهیه کنند.

از حقوق و مزایای سایر کارمندان وزارت بهداشت بریدند و دادند به یک عده که درآمدهای میلیاردی دارند!!! (3670144) (alef-11)
 
املی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۰۱:۱۷:۱۹
دررژیم گذشته هم تبعیض بود الانم هست منتهی درگذشته کارگران روزکارگر نداشتن ولی امنیت شغلی داشتند وتاحدودی هم درامدشان به تورم نزدیک بود والان کارگران 8ماه حقوق نمیگیرند ومبادا اخراج شوند لب به اعتراض نمگشایند ومیسوزاند ومسیازند دریغ ازحمایت البته حمایت میشوند درسخنرانیها وبازدیدها همین قشر کارگر میشوند کارگر شریف و زحمت کش ولی فقط حرف تحویل میدهند عمل صفر (3685520) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.