توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 336486
7 شرط مسئله دار دکتر نوبخت
بخش تعاملی الف - اصغر مناف زاده
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۹


برابر گزارش منتشره درسایت الف به تاریخ ۴/۱۲/۱۳۹۴ ،جناب دکتر نوبخت رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور، ۷شرط ضروری واساسی را برای موفقیت آمیز اجراء شدن لایحه برنامه ششم توسعه عنوان و خاطر نشان کرده اند بدون وجود این ۷شرط لازم، تحقق برنامه ششم توسعه کشور با چالش جدی مواجه خواهد شد. ۷شرط مورد نظر ایشان عبارتند از:

۱-اجرای موفق برنامه.
۲-بهبود فضای کسب و کار با راهکارهای اجرایی.
۳-ارتباط هماهنگ وعملیاتی برنامه با برش های بخشی و منطقه ای.
۴-استفاده از عوامل تولید و منابع خارجی با یک نظام درست وسنجیده.
۵-توجه ویژه به سرمایه های اجتماعی.
۶-رشد توام با عدالت.
۷-نظارت.

دراین خصوص ذکرچند نکته خدمت جناب دکتر نوبخت الزامی بنظر میآید:

الف) ضمن احترام به جایگاه سیاسی و اداری جنابعالی، آقای دکتر به خوبی می دانید که درحال حاضر کشور در تمامی ۷شرط اعلامی از سوی شما برای تحقق کامل برنامه ششم توسعه با چالش های فراوان و اساسی روبرو است. از طرفی این مشکلات بدلیل عدم توجه کارشناسی درطول سالیان گذشته همانند تومور سرطانی در اقتصاد کشور ریشه دوانیده است. فلذا رفع واصلاح آن ها خود نیازمند چندین برنامه بلند مدت و کوتاه مدت می باشد و با توجه به نبود انگیزه در متولیان حوزه های مرتبط با شروط مورد اشاره، اين مشكلات به این زودی ها از نظام اداری واقتصادی کشور، رخت بر نخواهد بست.

ب)جناب دکتر، ۷ شرطی که مطرح کرده اید درتمامی موارد جزء لاینفک وظایف وماموریت های دولت ها ي قبل و این دولت محسوب می شود و اگر تاکنون مشکلات مرتفع واصلاح نشده است، دلالت بر ضعف و نبود برنامه مدون از سوی همه ی دولت ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دارد. حال سئوال اینجاست که چگونه در این مدت ۲ سال باقی از عمر دولت تدبیر و امید، این شروط با توجه به عمق بوجود آورنده آن ها مرتفع خواهد شد که بعید بنظر می آید.

ج) یکی از شروط تحقق برنامه توسعه ازجمله برنامه ششم را بعد نظارت معرفی کرده اید که بواقع نیز همینطور است. اگر این شرط رعایت و اعمال نگردد، قطعا هیچ برنامه ای محقق نخواهد شد. جناب دکتر عزیز به خوبی می دانید آن چیزی که در کشور به نوعی فراموش شده و یا به قول اساتید توسعه، حلقه ی مفقوده اقتصاد است، همین موضوع نظارت می باشد. در کشور تصور بر این است که با ساختار و نهاد سازی در حوزه های نظارتی می توان جلوی هرگونه بداخلاقی، فساد و رانت اداری را گرفت. ولی در عمل این طور نیست. چرا که اگر این فرضیه درست بود ديگر علیرغم وجود انواع و اقسام نهاد های نظارتی در کشور، شاهد این همه فساد ریز و درشت که گاها حساب آن ها از دست انسان خارج می شود نبودیم. فساد اداری و مالی یکی از دلایل خروج برنامه های توسعه از ریل اصلی خود می باشد. بنابراین بهتر است دلایل بوجود آورنده آن ها را شناخت و برای رفع آن ها برنامه ریزی و اقدام کرد. درحال حاضر درکشور در ارتباط با موضوع فساد با هر نوع و شکل آن، برنامه جامع و مدونی برای آسیب شناسی و رفع دلایل ایجاد کننده آن ها وجود ندارد و صرفا بر مبارزه و برخورد امنیتی تاکید می گردد که با این طریق ره به جایی نخواهیم برد.

د)جناب دکتر اجرای موفق برنامه های توسعه همانگونه که شما نیز اشاره کرده اید به نیروهای متخصص و علاقه مند به توسعه که براساس شایسته سالاری وشایستگی در پست های کلیدی وتاثیر گذار،انتخاب وگزینش شده نياز دارد. برنامه هرچقدر هم خوب وکامل نوشته شده باشد،حتی با آب طلا، اگر توسط افراد غیر متخصص و غیر علاقه مند اجرا شود قطعا با شکست مواجه خواهد شد.متاسفانه در کشور انتخاب و گزینش نیرو های کلیدی براساس شایسته سالاری وشایستگی نمی باشد.بلکه براساس گرایش های حزبی و جناحی و بویژه در استان ها براساس تعداد دفعات حضور در جلسات ستاد های تبلیغاتی ریاست جمهوری ومجلس شورای اسلامی می باشد. بنابر این چگونه میتوان انتظار داشت این نیرو ها توسعه وار فکر وعمل کنند.با عرض معذرت میشود همین آش وکاسه.

با این اوصاف اگر برنامه ششم طوری تدوین شده که تحقق و عملیاتی شدن مواد آن مستلزم رفع ۷چالش مورد اشاره می باشد. بنظر می رسد مثل برنامه های قبلی توسعه در این برنامه نیز نخواهیم توانست به اهداف وبرنامه های پیش بینی شده نایل گردیم.چرا که امکان اصلاح ۷ شرط مورد نظر دکتر به این زودی ها با توجه به نوع ساختار نظام اداری وسياسي برطرف نخواهد شد. امیدوارم که تحلیل بنده نسبت به سخنان جناب دکتر نوبخت اشتباه باشد.
 
کلمات کلیدی : اصغر مناف زاده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.