توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 302029
هشدار ترکیه به روسیه و آمریکا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۵
نخست‌وزیر ترکیه نسبت به حمایت‌های سیاسی و نظامی غیرقابل قبول از نیروهای کرد سوریه به روسیه و آمریکا هشدار داد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پیش از این ترکیه نمایندگان روسیه و آمریکا را برای ابراز نارضایتی خود نسبت به حمایت تسلیحاتی از نیروهای کرد سوریه که در مبارزه با گروه داعش هستند، فرا خوانده بود.

در همین حال احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه طی اظهاراتی تلویزیونی گفت: ما مواضع مشخص داریم. این مواضع به نمایندگان آمریکا و روسیه ابلاغ شده است. داوود اوغلو ادامه داد: ترکیه نمی‌تواند هیچ‌گونه همکاری با گروه‌های تروریستی که جنگ علیه آنها را آغاز کرده است، بپذیرد.

پیش از این یکی از مقامات وزارت خارجه ترکیه در اظهاراتی گفته بود: روز سه‌شنبه سفرای روسیه و آمریکا برای ابلاغ رویکرد ترکیه درباره حزب اتحاد دموکراتیک، مهم‌ترین گروه کرد در سوریه فرا خوانده شدند. این مقام در این باره گفت: هشدارهای لازم ابلاغ شد.

ترکیه حزب اتحاد دموکراتیک را به عنوان شاخه حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) می‌داند. در حالی که ائتلاف بین‌المللی ضدداعش حملات هوایی خود در سوریه را ادامه می‌دهد روسیه نیز در حمایت از بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه با حملات هوایی وارد جنگ سوریه شده است. گفته می‌شود هفته گذشته یکی از مقامات ارشد روسی با صالح مسلم، رهبر حزب دموکراتیک به منظور تبادل‌نظر برای مبارزه با داعش دیدار کرده است.

مبارزان کرد حزب اتحاد دموکراتیک بخش گسترده‌ای در شمال سوریه در مرکز ترکیه را تحت کنترل دارند.

همزمان ترکیه موج حملات خود علیه داعش و پ‌ک‌ک را آغاز کرده است در حالی که گزارش‌ها حاکی از آن است نیروهای ترک پیش از داعش مواضع نیروهای کرد در شمال عراق را مورد حمله قرار می‌دهند. داوود اوغلو در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد: پیوندی درونی بین پ‌ک‌ک و حزب اتحاد دموکراتیک وجود دارد: ما می‌دانیم برخی از کسانی که طی عملیات نیروهای ترکیه علیه پ‌ک‌ک گریخته‌اند به نیروهای اتحادیه دموکراتیک در سوریه پیوسته‌اند.

نخست‌وزیر ترکیه ادامه داد: ما موضعی روشن علیه سازمان‌های تروریستی داریم. ما همچنین رویکردی مشابه در قابل انشعابات چنین سازمان‌هایی داریم.

وی سپس نسبت به همکاری آمریکا و سایر متحدانش با اتحاد دموکراتیک هشدار داد: همانطور که آمریکا و متحدانش علیه القاعده و متحدان آن می‌جنگند ترکیه نیز با پ‌ک‌ک و متحدان آن در مبارزه است. همانطور که آمریکا و دوستانش نمی‌توانند حمایت تسلیحاتی از القاعده را بپذیرند ترکیه نیز نمی‌تواند حمایت تسلیحاتی از پ‌ک‌ک را تحمل کند.

داوود اوغلو خاطرنشان کرد: هیچ کسی نمی‌تواند تضمین کند که این کمک‌های تسلیحاتی مسیرشان به ترکیه ختم نشود.
 
کلمات کلیدی : اوغلو، پوتین، روسیه، ترکیه، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.