نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404861
سوختن سهم پیمانکاران داخلی از قراردادهای پرسود نفتی/ ورود ایرانیان ممنوع
بخش اقتصادی الف،‌ ۳۰ مهر ۹۵
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۹
با وجود تاکید همه مسئولان برای استفاده از توان تولید داخل، پیمانکاران ایرانی از یکی از قراردادهای کم ریسک اما پر سود نفتی کنار گذاشته شده‌اند، سه شنبه هفته اخیر خبرهایی از فراخوان نفت براي ميادين مختلف منتشر شد که در آن شرکت هاي ايراني نمي توانند حضور داشته باشند.

به گزارش الف، پس از اینکه بالاخره شرکت ملی نفت آگهی مناقصه میادین نفت و گازی کشور را منتشر کرد، باز هم حرف و حدیث‌ها از حضور و سهم شرکت‌های داخلی بالا گرفت، چرا که در این آگهی فقط از شرکت های خارجی برای شرکت در مناقصات میادین نفتی و گازی ایران دعوت به عمل آمده؛ موضوعی که نشان از عدم تمایل شرکت ملی نفت به واگذاری توسعه میادین نفتی و گازی به داخلی ها دارد.

در همین راستا، همانطور که علی کاردر گفته است نخستین مناقصه بین المللی ipc در خصوص میدان آزادگان جنوبی با حضور چهار شرکت خارجی اوایل آذر قرار است، برگزار شود.

میدانی که مشتری های داخلی کم ندارد و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یکی از آنهاست.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در همین زمینه گفته است: برای کشوری که صدسال است نفت دارد، درست نیست که از شرکتهای خارجی استفاده کند و نباید نگران آمدن خارجی ها باشیم بلکه انها باید نگران رفتن ما به آنجا باشند. امیدواریم بتوانیم بر روی امثال میدان آزادگان در دنیا حرف بزنیم.
 
به گزارش الف،‌در واقع، میدان آزادگان در غرب اهواز در خشکی و در نزدیکی سوسنگرد و در مجاور مرز ایران و عراق قرار دارد که یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان است و چشم بسیاری به دنبال آن است. میدانی که با بد عهدی خارجی‌ها تا به حال به نوعی دست نخورده باقی مانده است.

آقای تبیانیان یک کارشناس ارشد انرژی در این خصوص می گوید: برخی شرکت های داخلی هم به لحاظ تکنولوژی، سرمایه گذاری و تحویل به موقع، توان حضور در این میدان را دارند.

او می گوید: ما برای توسعه میدان آزادگان ابتدا با ژاپنی ها مذاکره کردیم و آنها ما را حدود پنج سال عقب انداختند و ما در سال 85 انها را  قطع همکاری کردیم و داخلی ها ظرف مدت 15 ماه بیش از 50 هزار بشکه را محقق کردند که بعد درخواست دادند برای 100 هزار بشکه و بعد 170 هزار بشکه که موافقت نشد.
 
وی ادامه داد: همچنین قراردادی با شرکت چینی بسته شد که در آن تعلل کردند و در سال 93 نیز این موضوع کنسل شد، با یک پیمانکار ایرانی در سال 90 قراردادی بستیم که این یاران شمالی را توسعه دادند که اولین قرارداد با آیپک نفتی است که با پیمانکار ایرانی باید به موقع تحویل و با بودجه ای کمتر از مصوب است.این شرکت همچنین درخواست دادد که برای آزادگان جنوبی هم ادامه کار بدهد که همه جزئیات آن مشخص است، اما متاسفانه صحبت از این است که دوباره میادین آزادگان را به شرکت های خارجی واگذار کنند.
 
در همین راستا، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت در واکنش به حضور شرکت های داخلی در توسعه میدان آزادگان گفته است: این موضوع نیاز به فناوری های بسیار پیشرفته دارد که شرکت های ایرانی این فناوری ها را نداشته و از طرفی هم حرف و حدیث ها از حضور توتال پرحاشیه در این میدان به گوش میرسد.
 
همچنین عزت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه جای ipc در میادین خشکی نیست، اظهار داشته است: مشکل در مدیریت بوده و در توان فنی نیست. یحثی که اقایان می کنند که ما هیچی نیستیم و باید خارجی ها به کشور بیایند چراکه تکنولوژی نداریم، این قابل قبول نیست و از طرفی هم بگوییم که هر شرکت داخلی می تواند با کیفیت و طبق استاندارد کار کند. این مسئله هم درست نیست چراکه ما شرکت های قابل و متخصصین را در این زمینه داریم. این شرکت های نفتی که بیش از پنجاه تا شصت سال دارند کار می کنند و آزادگان میدان بزرگ جهانی و نیز میدان راحتی است چراکه متخصصان در آن کار می کنند و اگر مدیریت درستی بود ما باید در خارج از کشور نیز شرکت هایی داشته باشیم که خدمات ارائه بدهند و اینکه ظرف سه سال گذشته هیچ کاری نشده است این است که آقایان نمیخواهند کار کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر قرار بود ما زیر مخازنی برویم که بازیافت آنها زیر بیست درصد است و مقام معظم رهبری هم همواره به این موضوع تاکید کردند.
 
از سوی دیگر، زنگنه وزیر نفت در این خصوص اظهار داشت: جای کار در صنعت نفت است و همه می توانند در چرخش چرخ های این صنعت سهیم باشند. جای کسی را هیچ کس تنگ نکرده است و همه می دانند که جا باز است. برای سرمایه گذاری های داخلی اگر توانمند باشند و هم برای سرمایه گذاری های خارجی جا وجود دارد و هم تکنولوژی که بتواند برداشت حداکثری کند. فقط این نیست که چاه بزنیم، الان در ازادگان هم چاه میزنیم ولی ضریب بازبافت ما 5 درصد است یعنی 95 درصد نفتی که بقیه جاها است غیر قابل استفاده است.

اما نکته قابل توجه این است که توسعه و پیشرفت در اقتصاد حتی اگر در بخش نفتی هم باشد بدون توجه به توان داخلی به توسعه پایدار نمی انجامد، اصلی که هم از اصول اقتصاد مقاومتی است و هم در قانون حمایت از تولید به آن اشاره شده و مسئولان همواره بر روی آن تاکید می کنند اما مهم تر از حرف اقدام و عمل در راستای اقتصاد مقاومتی است.
۱۳۹۶/۰۴/۲۳ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۶:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۸:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۹ ۱۵:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۳ ۱۵:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ۱۴:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۸ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۱۷:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+رشوه توتال
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۷:۱۷:۵۷
تا آنجايي كه من اطلاع دارم در دولت گذشه ميدان آزادگان دست چيني ها بود كه بدون اناجام دادن تعهدشان از اين ميدان خارج شده اند ، و گمان نمي كنم در آن موقع هم شركت هاي مهندسي داخلي اجازه ورود داشتند (3981781) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۸:۱۴:۵۳
http://alef.ir/vdchwxnk623nv-d.tft2.html?403698
این گزارشو بخونید تا متوجه بشید چرا ایرانیان ورودشون ممنوعه
چون می خوان برخی دوستان رشوه ۶۰ میلیون دلاری بگیرن آقازاده هاشونو بفرستند با پورشه توو خیابون (3981818) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۸:۲۰:۰۵
نمیدونم حالا اون آدمایی که حرصشون میگیره که اینایی که سوار پورشه و مازراتی هستند و می پرسیدند اینا با پول چه کسایی سوار این ماشینا می شوند، کجان
پولش از همین ۶۰ میلیون دلار رشوه ای به دست میاد که آقایون لح لح قراردادهای خارجی رو می زنند.
ژنرال زنگنه خدا قوت (3981824) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۳:۲۷:۱۹
چرا فکر نمی کنی این قدر وضع صنعت این مملکت اسف باره که باید به سرعت وبا بهترین شکل ترمیم بشه وفرصتی برای آزمون وخطا نیست ! خودمان را گول نزنیم هنوز در وجودمان آنقدر تعهد نداریم که کارهایمان را از سر دلسوزی وبا دقت انجام دهیم که اگر اینگونه بود وضع خودروهای وطنی محصولان خانگی وبسیاری دیگر حتی کشاورزی وبهداشتمان این نبود که هست !37 سال است شعار استقلال وخود باوری می دهیم اما ظاهرا این مدت برای به باور رسیدنمان کافی نبوده پس بهانه نگیرید بگذارید حداقل خارجی ها به خاطر پول هم که شده یک سری کارهای زیر بنایی را صحیح انجام دهند ! (3982042) (alef-11)
 
امير
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۷:۱۸:۵۳
چراغ سبز نمايندگان به زنگنه
كرسنت ٢ عملي شد (3981782) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۷:۲۷:۵۱
چراغی که به خونه رواست به مسجد حرامه
خوبه توو گزارش هم اومده که خارجی ها ۱۰ سال دستمونو توو پوست گردو گذاشتن

حالا بازم ی سری غرب زده میان میگن شرکت های ایرانی تاخیر دارن یا نمی تونن

اف به این همه خود کم بینی ملی (3981788) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۷:۳۰:۲۱
بابا بذارید این خارجی ها بیان ،چهارتا نیروی بدبخت بومی برن سرکار.داخلی ها که نگهبان و رانندشون هم را هم از تهران و اصفهان میارن. (3981790) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۷:۳۷:۵۶
استدلالهای زنگنه عقلانیست (3981793) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۳۲:۲۱
برای غرب پرستان مزدور الان وضع مملکت عالیه
انشالله با رای ملت حسابشون رو میذاریم کف دستشون (3981879) (alef-11)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۹:۱۲:۲۱
ماشاله به تو شرق پرست !!! مرد حسابي پيمانكاران داخلي فاقد حداقل امكانات از نظر مالي و تكنولوژي هستند از طرف ديگه اينقد كارشون بي كيفيت است همين الانه تو منطقه ما شاهد تعريض جاده مسير سوادكوه كه بيش از 8 سال از يك قطعه ميگذره خيلي از سدها در حال تخريبند اسفالتها حتي بدون اغراق 2 ماهه هم سالم نيستند آنوقت ميگي كار را بدهند به پيمانكاران داخل (3982179) (alef-11)
 
سید حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۲۱:۵۶:۰۳
مثل استدلالی که برای نمایندگان هنگام رای اعتماد گرفت!!
گفت قول میده دو ماهه کرسنت را حل کند اما وقتی وزیر شد، رفتند هیئت دولت و تصویب کردند هرگونه صحبت درباره کرسنت ممنوع و براحتی 40 میلیارد به مملکت ضرر زدند و هزاران برابر اتهامان مالی به دولت قبل را به گردن گرفتند. (3983155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۰۸:۴۹
یه نمونه ملموس بهتون بگم.پل جدید(البته جدید قبلیه)بندر انزلی رو یک شرکت خارجی با 30 میلیون دلار و مدت تحویل 18 ماهه پیشنهاد داد اما عده ای گفتن ما خودمون میتونیم که البته واقعا میتونن اما همین پل حدود 5 سال طول کشید و با 3 برابر قیمت خارجی ها به اتمام رسید و از این دست کارها بسیار زیاد انجام میشه که باعث میشه پروژه ها تو ایران بسیار گرون تموم بشه و چوب این گرونی رو مردم میخورن. (3981856) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۰:۱۵:۱۹
قبول ،این عدم مدیریت رو می رسونه ،قرار بود ژنرال های عرصه مدیریت توی صحنه باشن و سرهنگ های لایق و کاردان رو در عرصه مدیریت انواع پروژه ها وارد کنن ،یادتون باشه این جوری که بدیم به خارجی ها پوب بیکاری اش رو هم باز مردم میخورن ،اگر مدیریت درستی در کشور بود ظرفیت های هم انسانی و هم هوشی و هم تکنینکی کم نیست توی کشور ، اگر مدیریت ژنرال ها بر دانشگاه ها درست بود مهندس بیکار معنی نداشت و آموزش رو طوری پیش می بردن که شخص توان نظری و عملی قابل قبول در عرصه های مختلف داشته باشه.

الف جان چاپ کن لطفاً. (3982058) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۱۶:۴۴
من خودم درگیر یکی از همین میدان های نفتی مشترک با عراق هستم و از نزدیک مشکلات و بی پولی پیمانکاران داخلی دارم میبینم و اینکه چقدر راحت از برنامه عقب می افتند. دوستان خواهشا درباره چیزی که اطلاع ندارند اظهار نظر نکنند. عاقلانه ترین راه استفاده از پیمانکار خارجیه که پول با خودش بیاره و مطمئن باشید بزودی پیمانکاران داخلی هم درگیر این پروژه خواهند شد. (3981861) (alef-11)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۸:۳۸:۲۲
مشكل از سرمايه اوليه نيست. مخزن را پلكاني توسعه بدن، سرمايه توليد خواهد شد. (3982132) (alef-3)
 
فرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۲۰:۳۶
قصد توهین به شرکت های داخلی را ندارم اما باید بپذیریم نه پول سرمایه گذاری تو نفت و گاز را داریم نه علم و تکنولوژی کافی . اگه یه میدان بزرگ بدند به شرکت داخلی به ظاهر خوبه اما آیا میتونه در زمان محدود و سرمایه گذاری کافی بسازه؟ برا مثال ما میتونیم پتروشیمی بسازیم ولی جا بنزین فقط قیر تولید میکنیم .باید شرکت های بزرگ بیاند سرمایه گذاری کنند البته با همکاری شرکت های ایرانی و تا بتونیم تجربه خودمونا بالا ببریم و به تکنولوژی صنعت نفت دست پیدا کنیم همچنین میشه میدان های کوچیک تر را به شرکت های ایرانی سپرد . (3981864) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۳۱:۵۲
الف جان ۱۲سال میشه که تو صنعت نفت وگاز مشغول کارم وتجربه کار هم با پیمان کار خارجی وهم داخلی رو دارم پیمان کارهای داخلی فقط به فکر منافع خودشون هستند ونیروی کار واتلاف وقت هیچ اهمیتی واسشون ندارد ودر اجرای پروژها کارو با کمترین کیفیت وطی مدت زمان طولانی اجرا میکنند،کیفیت قطعات ودستگاهای استفاده شده داخل صنعت نفت وگاز در زمان بعد از راه اندازی که اصطلاحأ مرحله تعمیر ونگه داری نام داره خیلی مهمه نمونه بارز این مسئله فاز ۱۵-۱۶پارس جنوبیه که بسیاری از اوقات پالایشگاه به دلایل ذکر شده نمیتونه کار کنه وسرمایه مملکت رو میسوزونه ودود میکنه ،موضوع بعد عدم اهمیت به نیروی کار توسط پیمانکاران داخلی که همیشه باچند ماه تاخیر حقوق نفرات پرداخت میکنند وشرایط ایمنی کار وواسه نفرات اصلا رعایت نمیکنند ودرطی اجرای یک پروژه یا چندین نفر کشته میشوند یا دچار مصدویت های شدید میشوند،در عوض پیمانکار خارجی موضوع اهمیت به نیروی کار از خود کار واسشون مهمتره وهمیشه هم در پرداخت به موقع وعادلانه حقوق ورعایت مسائل ایمنی واسه کارگران حداكثر تلاششون ومیکنند. (3981877) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۳۲:۳۱
اميدوارم روزي درباره كارگران چيني كه پله برقي مترو تهران را نصب مي كنند هم بشنويم .
باورتان مي شود كارگر چيني براي نصب پله برقي چيني از ان سر دنيا به تهران بيايد ؟ (3981880) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۱۹:۳۳:۳۸
شرکتهای خصولتی پدر مملکت را در آورده اند. با سرمایه ملی،‌ مثل دارایی خصوصی برخورد میکنند. ستاد اجرایی امام (ره) چرا خصوصی نمی شود؟ (3981881) (alef-11)
 
حقیقت دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۰:۲۸:۰۶
شرکت ایرانی سه و نیم برابر شرکت خارجی پول گرفته هنوز هم کار رو تحویل نداده! (مصاحبه تلویزونی زنگنه). آیا می توان به هر قیمتی کار را به شرکت داخلی داد؟ (3981905) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۰:۴۱:۰۷
عزیزان دلواپس نیروهای ایرانی
شرکت ایرانی بفرض که نیروی متخصص هم داشته باشد و تجهیزات حفاری هم داشته باشد در قدم اول پیش پرداخت میخواهد که کار را شروع کند با کدام پول ؟ (3981923) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۱:۰۲:۰۰
این میدانها دست خارجیها بیفته یک چیزی هم به ما بدن بهتره یا مفت بره توی جیب قطر؟ (3981943) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۲:۰۲:۰۴
پیمانکاران ایرانی اگر انقدر توانایی دارن چرا نمی رن تو خارج کار کنند برند خودشونو فعال کنند همه دنیا بیفته دنبالشون (3981990) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۲:۴۸:۰۰
چون ژنرال داریم از کرسنت بگیر تا همه چی داریم (3982019) (alef-11)
 
علی
Norway
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۳:۱۳:۴۸
آقای توکلی تو رو خدا یه کاری کنید.....کشور از دست رفت..... (3982038) (alef-11)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۰:۵۰:۱۳
بنده از دو قرارداد مساوی در وزارت نفت خبر دارم که یکی به مبلغ یک میلیارد دلار به شرکت خارجی واگذار شد که تمام شده و از آن بهره برداری میشود ولی پروژه دوم به قرارگاه داده شده که تا به امروز بیش از سه میلیارد دلار از وزارت نفت دریافت کرده و حتی خودشان هم نمیدانند که چه زمانی و با چه مقدار هزینه دیگر کار تمام خواهد شد. اگر این پروژه به بخش خصوصی ایرانی سپرده شده بود، حتماً با همان بودجه برابر با قرارداد خارجی نهایتاً با زمان 10% بیشتر تمام میشد. (3982080) (alef-11)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۸:۳۴:۵۵
بنده كارشناس ازشد مهندسي نفت گرايش مخازن هيدرو كربني دارم. مخازني كه داراي ضريب بازيافت 5 درصد اند به دليلي برخي مشكلات ذاتي (مانند سنگين بودن نفت با اي پي آي زير 20 يا تراوايي كم سنگ مخزن زير 5 ميلي دارسي) مواجه اند. از اين دست مخازن در تمام دنيا از جمله آمريكا نيز وجود دارد. روش هاي ازدياد برداشت و به قول آقاي زنگنه تكنولوژي هاي روز هم در اين مخازن حداكثر 2 تا 5 درصد به ضريب برداشت نهايي كمك مي كنند (حتي در مهد تكنولوژي). لذا اين استدلال كه چون ضريب برداشت اوليه يك مخزن كم است پس بايد از خارجي جماعت براي افزايش برداشت كمك گرفت تنها از يك مهندس عمران نا آشنا به مهندسي نفت اظهار مي شود. (3982128) (alef-11)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۱۲:۵۲:۰۷
جناب مهندس شما و یا اساتید محترم کدومتون حتی یه کار عملی تو حوزه استخراج و اکتشاف کرده اید!
نهایتا رفتین اپراتور 1 ویا 2 نرم افراز مدلسازی مثل ثEclips یا PETREL که خارجی هستند ...بوده اید
کدوم کتابتان بدست یه نویسنده داخلی نوشته شده کل 170-180 واحدی که تا حالا پاس کردی!
کشور ما تو حوزه بالادستی تجربه مهندسی و سواد نداره!
چرا حقیقت نمی خوای قبول کنی برادر!

بزارین 4 تا شرکت خارجی بیاد چند سال کار کنه، شما و مهندسین دیگر تجربه و دانش افزایش پیدا کنه ! در آینده شما و دیگران 100 سال استخراج و اکتشاف کنید! (3982437) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۰۹:۴۴:۱۵
پیمانکار داخلی کاملا برضد منافع داخلی عمل میکنه (3982210) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۱۱:۵۳:۴۸
ستاد اجرایی اما چه تخصص و سابقه ای دارد؟! (3982342) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۱۲:۴۴:۰۷
تو 8 سال دولت قبلی در همان منطقه آزادگان و.... شرکت های داخلی( خصولتی ) و چینی ها بودند
لطف کنید برید یه آمار ساده بگیرید ببینید چه بر سرچاه های و مخازن نفتی آورده اند!
حداقل 5 سال 10 سال این شرکت های خارجی بیارید، دانش و تجربشون استفاده کنید و یاد بگیرید بعد هر چی پروژه مال شما خصولتی یا!! (3982427) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۱۴:۵۵:۱۳
به گزارش ایلنا، مهران اعتمادی با اشاره پروژه آزاد راه تهران-شمال درباره وضعیت قرارداد با پیمانکار چینی در قطعه یک آزادراه تهران-شمال گفت: چینی‌ها تا به امروز نزدیک به 90 درصد قرارداد را اجرایی کرده‌اند و تا پایان سال قرارداد با چینی‌ها به اتمام می‌رسد و همزمان با افتتاح قطعه یک، چینی‌ها هم از این پروژه خارج می‌شوند
جواب شما در اين خبر بخوانيد نياز به تحليل و قسم خوردن و شعار دادن نيست (3982611) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۱ ۲۱:۲۶:۳۹
شاخصه اصلاح طلبان ذلت طلبی است (3983106) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.