نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 425777
آخرین سکانس از سناریوی حذف شرکتهای ایرانی
رضا نجفی، ۲۹ آذر ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۸
طی چهل ماه گذشته مقامات وزارت نفت شعار به کارگیری شرکتهای داخلی در کنار شرکتهای خارجی را در صدر برنامه های خود قرار دادند تا از حساسیت حضور گسترده ی خارجیها بکاهند و مرتبا عنوان می شد که شرکتهای ایرانی را در کنار شرکتهای خارجی قرار می دهند تا توسعه و مطالعات مخزن را یاد بگیرند.
 
جامعه ی نفتی ایران به خوبی می دانند که فاصله ی واقعی شرکتهای ایرانی و خارجی در دانش مطالعه و توسعه ی مخزن (در ابعاد سخت افزار و نرم افزاری) چنان نبوده که ایران را به واگذاری میادین به خارجیها (آنهم در قالب  IPC) ترغیب کند لذا کارشناسان این جامعه همواره اعلام کرده اند که فاصله ها، کمبودها و نواقص معدود با برخی شرکتهای خارجی، با قراردادهای خرید خدمت قابل تامین بوده است و نیازی به تن دادن به چنین امتیاراتی نیست. با اینهمه مسوولین نفت با تکرار عبارات جذاب و دلنشینی همچون انتقال دانش، ورود تکنولوژی و حمایت از شرکتهای داخلی، حسن نیت جامعه ی متخصصین نفتی  را نسبت به عملکردشان افزایش دادند هرچند تحلیلگران نظرات متفاوتی داشته و دارند.
 
تحلیل گران نفت به خاطر طبیعت فعالیتشان، سایر تحرکات و اتفاقات صحنه را در کنار اظهار نظرهای مسوولین رصد می کنند لذا از قبل موضع گیری های صریحی در این خصوص داشتند. آنها برخلاف برخی که صرفا چشم به فرمایشات تریبونی مسوولین نفت دوخته بودند مکررا عواقب خطرناک رفتن در این مسیر را هشدار دادند.
 
 تحلیگران، عدم انعقاد قراردادهای توسعه ی میادین نفتی با شرکتهای ایرانی، طی سه سال اول وزارت آقای زنگنه از سال 1393 را یکی از شواهدی عنوان می کنند که تیم دست اندرکار نفت، واقعا قصد کارسپاری به ایرانیان را ندارد که اگر داشت چرا طی سه سال گذشته، هیچ قراردادی با شرکتهای ایرانی منعقد نکرد؟

 اکنون با بررسی عملکرد یازده ماهه ی شرکت ملی نفت ایران پس از برجام، هر چه زمان به جلوتر می رود مشاهده می شود که پیش بینی تحلیلگران تحقق یافته و شرکتهای ایرانی به طور کامل از فرآیند توسعه ی میادین حذف می شوند گویی آنها برای اقناع دولت، مجلس و منتقدین برای موافقت با الگوی قراردادی جدید، آن وعده های خوش آب و رنگ را تکرار می کردند.
 
مرور آنچه پس از برجام در عمل اتفاق افتاد تعجب آور، حیرت انگیز و در خلاف جهت شعارهای داده شده به صورت زیر متجلی شده است:
 
*اولین تفاهم نامه با شرکت ایرانی پرشیا با سهم 100 درصد 

*دومین تفاهم نامه با شرکت توتال،CNPC چین (با سهم 80درصد) و پتروپارس ایران با سهم 20 درصد 

 *سومین، چهارمین و .... پانزدهمین تفاهم نامه بدون حضور هیچ شرکت ایرانی 

همانگونه که دیده می شود طی یک تفاهم نامه سهم شرکت ایرانی از 100 به بیست و در 13 تفاهم نامه ی بعدی سهم شرکت ایرانی به صفر تنزل یافت حالا شرکتهای ایرانی باید مسابقه بگذارند تا از این شرکتها (و یا شرکتهای کاغذی که به نام عزیزانی خاص ثبت خواهد شد) کار را به صورت دست دوم، دست سوم و ... ریزه خواری کنند.
 
واقعیت این است که در مراحل قبل از انعقاد قرارداد، مطالعه ی مخازن و شیوه های مختلف ازدیاد برداشت و سناریوهای مختلف توسعه ی مخزن بررسی می شود اگر به زعم مسوولین محترم که مکررا عنوان می دارند شرکتهای ایرانی، توان طراحی و مطالعه ی مخازن را ندارند ( نگارنده قائل به این ناتوانی نیست) جای تعجب است که شرکتهای ایرانی از این مرحله ی کار به طور کامل حذف شده اند؟
 
چرا با وجود شعارهای بی پایان برای انتقال دانش فنی، طلایی ترین فرصت انتقال دانش فنی مطالعه و توسعه ی مخزن از آنها سلب شده و می شود؟ در این مرحله است که ریسکهای مختلف سرمایه گذاری برای توسعه ی میادین مطالعه می شود و تجربیات نانوشته ی هر شرکت توسعه دهنده (و به اصطلاح فوت های کوزه گری آنان) به منصه ی ظهور می رسد. این مرحله طلایی ترین و ناب ترین فرصت علم آموزی و یادگیری در بخش تصمیمات توسعه ی مخازن است که فرصت سوزی شده و از دست رفته است. یعنی باز هم در آینده باید بنشینیم تا خارجیها میادین ما را مطالعه کنند و به ما بگویند با چه سناریویی میادین خود را توسعه دهید .
 
انعقاد 15 توافقنامه ی فوق می توانست تجربیات مطالعه ی مخزن در مجموعه ی کارشناسان توتال، شل، لوک اویل، روس نفت و ... را با متخصصین و کارشناسان ایرانی به اشتراک بگذارد که متاسفانه این فرصت ناب از دست رفت و مهمترین زمینه ی رشد و رویش از نسل جدید سلب شد. در واقع برای کارشناسان کم سابقه، فرصت تجربه آموزی و استفاده از کارشناسان قبلی و با تجربه تر، در فعالیتهای مطالعه و توصیف مخزن از آنان گرفته شد.
 
نگارنده ی این سطور پیش بینی می نماید که برای آرام کردن فضا، مسوولین نفت بگویند هنوز قراردادی امضا نشده است و آنچه مبادله شده، تفاهم نامه است که باید در جواب گفت شما ایرانیان را از مهمترین مرحله ی مطالعه و توسعه حذف نموده اید و بهترین شاهد مثال این بدبینی به ادعاهای شما این است که به جای فشار بر خارجیها برای مشارکت دادن شرکتهای ایرانی در فعالیتهای پانزده گانه ی فوق، به شرکتهای ایرانی اعلام کرده اید که به دلیل نداشتن شریک خارجی، هیچ میدانی را به آنها واگذار نمی کنید(*) ملاحظه می شود که هیچ نشانه ای از خوشبین بودن به مشارکت ایرانیان نیست. چرا همیشه باید "گذشت زمان" به جای "اقدام مسوولین نفت"، صحت گفته ی کارشناسان را اثبات می نماید؟
 
 آنچه مشاهده می شود این است که مسوولین نفت، دانسته یا ندانسته حساسیت جامعه را به حضور خارجیها در صنعت نفت به صورت گام به گام کاهش دادند تا اینکه بالاخره مدیران عامل شرکتهای نفتی متن، فلات قاره، نفت مرکزی و ... را آشکارا و با افتخار، جلوی چشم دوربینهای خبرگزاریهای مختلف حاضر کرده و فاتحه ی واگذاری کار به شرکتهای ایرانی را با صدای بلند در گوش ملت ایران بخوانند واگذاری مطالعه به خارجیان بدون حضور شرکتهای ایرانی، بخشی از سکانسهای آخر سناریوی حذف شرکتهای ایرانی است که حتی شرکت مناطق نفت خیز جنوب نیز با اختلاف کمی، اجرای آن را خارج از مدل IPC کلید زده است.
 
 در انتها لازم است تاکید شود که روال اینگونه سامان نخواهد یافت چرا که با این سبک، تاریخ ما را بسیار بد قضاوت کرده و عاقبت خیری در انتظارمان نیست. البته گاهی اوقات در مرحله ی تدوین و صداگذاری، کل سناریو تغییر خواهد کرد لذا آقایان زیاد هم خوشبین نباشند که سناریوشان کاملا به نمایش درآید.
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۰۸:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۰:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۳ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۹:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۸:۳۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۶:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۳ ۱۸:۲۵
 
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+رشوه توتال+شرکت ملی نفت
 
من اینم دیگه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۵:۴۶:۱۵
بنده با حذف شرکت های داخلی در صنایع نفتی و سپردن آن به دست پیمانکاران مقتدر خارجی 100 % موافق ام (4073138) (alef-3)
 
از پرسنل سکوی آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۶:۲۵:۴۹
دقیقا" حق با شماست .
کشور قطر در میدان مشترک با ما با کشورهای مقتدر جهان در زمینه نفت و گاز و میعانات گازی قرار داد امضاء کرده و تجهیزات را به روز کرده و توسعه داده و توانسته برداشت اش از میدان مشترک با ما را شونصد برابر ما کند .
حالا ما تازه داریم فکر میکنیم از توان داخلی استفاده کنیم برای بهره برداری از منابع مشترک !!! (4073203) (alef-2)
 
من یکی دیگه ام از عسلویه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۷:۰۸:۰۴
تازه قرار هم نیست اون مدیرای خارجی پروژه های نفتی ، حقوق های ده ها میلیونی نجومی یواشکی + وام 400 میلیونی با سود 2 % + حق اوقات فراغت فرزندان هم بگیرن . (4073258) (alef-2)
 
ع ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۱۸:۱۳
کاش به جای اظهار نظر صرف دلایلتون را هم می گفتید و می فرمودید اگرهمیشه کار را به خارجیها بدیم کی خودمون یاد بگیریم؟
عزیزان وزارت نفت مطابق نظر شما کل کار را دادند به خارجیها اندونزی و مالزی و تایلند هم هستند خوش باد به کام شما موفق باشید (4073350) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۹:۵۲:۲۵
خیلی از شرکت های داخلی تکنولوژی لارم را برای صنایع نفتی ندارند وبیشتر به عنوان واسطه عمل می کنند. دردولت قبل کار را از دولت می گرفتتد وبه شرکت های خارجی درجه سوم وچهارم واگذار می کردند (4073460) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۵:۴۸:۱۸
من عسلویه کار کرده ام فازهای 2 تا 5 رو توتال و انی ایتالیا کارفرما بودن و هیوندا ساخت فازهای 9 و 10 به ایرانی ها داده شد که گرفتاری های زیادی ایجاد شد واقعیت اینه که شرکتهای داخلی هنوز اون توامندی های لازم رو ندارن یا پروژه ها رو طول میدن و از ارزش ساقط میکنن فازهای 9 تا 18 پارس جنوبی حرف بنده رو تایید میکنن لذا عملکرد شرکت نفت رو تایید می کنم (4073142) (alef-3)
 
ب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۲۳:۰۶
میشه بفرمایید شما که توی عسلویه بودید فازهای اولیه هم خارجیها راه انداختن چرا یاد نگرفتید که حالا باید باز هم کاسه ی چه کنم جلوی اونها بگیریم وزیر محترم که فلسفه ی حضور خارجیها را، یادگیری ما از اونها اعلام می کرد چراتوی این 20 سال یاد نگرفتید آقا.
ضمنا لطفا بفرمایید اینها چه تکنولوژی استفاده کردند که قبل از اون توی کشور ما نبوده است یا بعد از اون ما خودمون توی فازهای دیگه استفاده نکردیم (4073353) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۵:۴۹:۰۹
با شرکت های ایرانی اگه میخواستیم کاری بکنیم توی این 40 سال کرده بودیم . بیائید واقع بین باشیم (4073143) (alef-3)
 
ع ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۱۵:۱۹
شما نمیدونی توی چهل سال گذشته ایرانیها چه کار کردن از اپرانوری صرف به کجاها رسیدند لطفا توسعه ی میادین توسط داخلیها را کم نبینید خواهش می کنم مطالعاتتون را در مورد وضعیت صنعت نفت پیش و پس از انقلاب مقایسه بفرمایید (4073346) (alef-2)
 
بهداد
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۵:۵۹:۵۲
سرمایه گذاری کشورهای خارجی حکم بازدارنده در مقابل تحدیدهای آینده آمریکا دارد و برای دفاع از منافع خودشان در ایران مانع از کارشکنیهای آمریکا میشوند.از طرف دیگر شرکتهای داخلی در اتمام پروژه ها در زمان معین سابقه چندان درخشانی ندارند.واگزاری جاده تهران شمال٬مخابرات٬پارس جنوبی و غیره... (4073160) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۷:۱۳:۴۰
من هم در سکوهای نفتی خلیج فا س کار میکنم، متاسفانه شرکتهای داخلی با هزینه های بسیار بیشتر و با تاخیر و بدقولی ، بی کیفیت ترین کار ممکن را تحویل میدهند که باعث زحمت و اتلاف پول و وقت میشود.
معمولا شرکتهای خارجی علاوه بر ارزان تر بودن با کیفیت بسیار خوب و خدمات کامل همزمان با اجرای پروژه ها و بعد از تحویل پروژه رضایت بیشتری را بهمراه دارند. (4073269) (alef-2)
 
Sweden
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۰۱:۲۰
در شرایط فعلی دولت داره بهترین کار رو میکنه ، من سالها در جنوب تفاوت کار کردن شرکتهای ایرانی و اروپایی رو دیدم ... (4073320) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۱۶:۳۶
اگر مصدق امروز بود دق می کرد (4073349) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۱۸:۳۵
خارجی ها اینهمه وقت پای برجام نگذاشته اند که اخرش شرکتهای ایرانی نفع ببرند . شما فکر کردید بیهوده اروپا اینقدر از برجام دفاع میکند . (4073351) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۱۸:۳۴:۲۹
شرکتهایی که فقط حقوقهای بیلیاردی گرفتند و بردند وهیچ کاری نکردند..چه بهتر اینها حدف شوند.. (4073371) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.