توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 292136
افزایش قیمت لبنیات صحت دارد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۶
رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ضمن تاکید براینکه هیچ‌گونه افزایش قیمتی در شیر و لبنیات نداشتیم، گفت: ناظران سازمان حمایت برای اجرای ابلاغیه معاون اجرایی رییس جمهور در کارخانه‌های لبنی مستقر شده‌اند اما کارخانه‌ها به دلیل مشکلاتی که دارند هنوز شیر خام را کیلویی ۱۴۴۰ تومان نخریده‌اند.

به گزارش ایسنا، سید محمود نوابی - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که آیا ناظران سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای نظارت بر اجرای قیمت مصوب شیر خام در کارخانه‌های لبنی مستقر شده‌اند؟ اظهار کرد: بله، ناظران این سازمان در واحدهای لبنی مستقر هستند و کار را به گونه‌ای پیش می‌بریم که هم دامداران و هم واحدهای لبنی که هر دو لازم و ملزوم هم هستند، ضرر نکنند و در شرایط تعاملی مشکل حل شود.

وی افزود: فقط سازمان مرکزی تعاون روستایی از برخی دامداری‌ها شیر خام را کیلویی ۱۴۴۰ تومان خریده و تبدیل به شیرخشک کرده‌اند.

امتناع کارخانه‌های لبنی از خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان

نوابی با اشاره به امتناع کارخانه‌های لبنی از خرید شیر خام با۳.۲ درصد چربی و کمتر از ۱۰۰ هزار واحد بار میکروبی به قیمت کیلویی ۱۴۴۰ تومان، گفت: متعاقبا این کارخانه‌ها مجاز نیستند هیچ گونه افزایش قیمتی نسبت به اسفند سال گذشته در محصول تولیدی اعمال کنند و هر گونه افزایش قیمت قابل طرح شکایت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش قیمت شیر در سال گذشته به دلیل تصویب قیمت ۱۴۴۰ تومانی برای هرکیلوگرم شیر خام، آیا در سال جاری افزایش قیمت لبنیات برای بار دیگر به همین بهانه صورت می‌گیرد و صحیح است؟ گفت: بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، در اسفند پارسال ۱۵ درصد افزایش قیمت لبنیات اعمال شد.

وی افزود: در حال حاضر واحدهای لبنی متقاضی افزایش قیمت نیستند اما در صورتی که خواهان تعدیل قیمت باشند موضوع را در نظر می‌گیریم و به نسبت سهم شیر در تولید فرآورده‌های لبنی، افزایش قیمت‌ را بررسی می‌کنیم. شیر با چربی ۳.۲ درصد و بار میکروبی کمتر از ۱۰۰ هزار واحد تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد در لبنیات سهم دارد و ممکن است رشد قیمت در سایر موارد خرید شیر خام به ۱۳۲۰ تومان برسد.

بر گرانی هیچ کالایی صحه نمی‌گذاریم
رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر این که برای افزایش قیمت‌ها تا کنون از طریق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موردی ابلاغ نشده است و هیچ گونه تعدیل قیمتی رسمیت ندارد، گفت: بر گرانی هیچ کالایی صحه نمی‌گذاریم.

نوابی در پاسخ به این پرسش که چرا شاهد افزایش قیمت شیر در برخی برندها طی روزهای اخیر بوده‌ایم؟ گفت: بر اساس گزارشی که به دست من رسیده است و آماری که بازرسانی که از سراسر کشور داده‌اند، افزایش قیمت نداشتیم و برداشت من این است که در برخی موارد ممکن است بر اساس مصوبه‌ای که مربوط به قیمت ۵۸ قلم کالا در سال گذشته می‌شود، موارد ویژه و استفاده از طعم دهنده‌ها در کالاها تاثیر داشته باشد.

وی با اشاره به این که قیمت لبنیات نباید افزایش پیدا کرده باشد، گفت:‌ در صورت مشاهده در خدمت مصرف کنندگان هستیم و می‌توانند با سامانه ۱۲۴ تماس گرفته و طرح شکایت کنند.
 
کلمات کلیدی : افزایش قیمت، لبنیات، شیر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.