توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487706
سی ان اس نیوز: ترامپ از ورود به یک باتلاق دیگر در خاورمیانه خودداری کند
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۴
«در صورت تبدیل واشنگتن به یک طرف فعال در این جنگ، آمریکا خود را در مقابل غول شیعی ایران، روسیه مسلح به بمب هسته ای و ترکیه که از شرکای ناتو است خواهد یافت؛ باید گفت این اقدامی دیوانه وار است.»

به گزارش جام نیـوز، پایگاه آمریکایی "سی ان اس نیوز" (CNS News)، با انتشار گزارشی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواسته است تا از اشتباهات گذشته آمریکا در خاورمیانه درس گرفته و از ورود به جنگی دیگر در سوریه خودداری کند.

در این گزارش که تحت عنوان "پرزیدنت ترامپ باید به اظهارات خودش در زمان نامزدی برای انتخابات گوش فرا دهد و از ورود به یک باتلاق دیگر در خاورمیانه خودداری کند" منتشر شده است، می خوانیم:

«متاسفانه به روشنی پیداست که پرزیدنت دونالد ترامپ چیز زیادی درباره دیگر کشورها و امور بین المللی نمی داند. البته ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود موضعی کاملا معقول در رابطه با سیاست خارجی آمریکا داشت: ایالات متحده باید از ورود به جنگ های بی هدف و بی نتیجه در خاورمیانه خودداری کند.

اما اکنون مقامات دولتی دست نشانده ترامپ، در حال کشیدن آمریکا به درگیری سوریه هستند. ورود به یک جنگ چند جانبه در سوریه حتی اگر آمریکا منافع قابل توجهی در آن داشته باشد، اقدامی مشکوک است؛ اما چنین منافعی وجود ندارد.

بدتر از همه اینکه در صورت تبدیل واشنگتن به یک طرف فعال در این جنگ، آمریکا خود را در مقابل غول شیعی ایران، روسیه مسلح به بمب هسته ای و ترکیه که از شرکای ناتو است خواهد یافت؛ باید گفت سیاست دولت آمریکا در قبال سوریه و حرکت به سوی تقابل و رویارویی در این کشور، اقدامی دیوانه وار است.

پیش از این نیز حمله نابه جا و اشتباه دولت بوش به عراق، توازن قدرت در منطقه را به صورت قابل توجهی به نفع ایران تغییر داد.

در واقع با توجه به شرایط نابسمان زشت و زننده ای که آمریکا تا کنون به صورت مداوم در رابطه با خاورمیانه به وجود آورده است، شاید بهتر باشد یک ابرقدرت دیگر مانند روسیه نیز پا به امور خاورمیانه بگذارد تا در سرزنش های آینده شریک واشنگتن شود[!]

 حرکت آرام دولت ترامپ به سوی جنگ در سوریه، بسیار خطرناک است. سرنگون کردن یک جنگنده سوری توسط آمریکا نمونه ای از این اقدامات است که به درستی توسط دولت سوریه، یک "تجاوز آشکار" [به حاکمیت سوریه] خوانده شده است.

 چنین اقداماتی در نهایت منجر به کشاندن بزرگترین قدرت های هسته ای جهان به آستانه جنگ خواهد شد. در صورتی که آمریکا و روسیه شروع به شلیک به یکدیگر کنند، وضعیت بسیار خطرناک تر از بحران موشکی کوبا خواهد بود که مسکو و واشنگتن تنها تهدید به هدف گرفتن یکدیگر کرده بودند. به علاوه، در آن بحران، آمریکا منافع امنیتی قابل توجه خود را در خطر می دید و آن موضوع اصلا با سوریه قابل مقایسه نیست.

 شاید شرایط در واشنگتن موجب دیوانه شدن سیاست گذاران شده است. آمریکا همیشه سیاست های خود در رابطه با خاورمیانه را با شیوه ای بد به اجرا درآورده است: مداخله در ایران، حمایت از عراق در جنگ علیه ایران، پرداخت چک سفید به اسرائیل، مداخله در لبنان، در آغوش کشیدن حکام کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس]، حمایت از حکومت استبدادی مصر، به هم ریختن عراق، ایجاد هرج و مرج در لیبی، حمایت از تجاوز سعودی به یمن و پشتیبانی از ریاض در حمله به قطر؛ هیچ یک از این اقدامات نتیجه مطلوبی نداشته و نخواد داشت.

اما تبدیل شدن آمریکا به یک طرف فعال در جنگ سوریه، می تواند حتی ایده ای بدتر از اقدامات گذشته باشد.

پرزیدنت ترامپ باید همان اظهارات منطقی خود در مبارزات انتخاباتی در رابطه با خاورمیانه را در پیش گیرد. آمریکا پس از ده ها سال جنگ در خاورمیانه باید به این رویکرد پایان دهد و سوریه مورد مناسبی برای شروع این سیاست جدید است.»
 
کلمات کلیدی : آمریکا + حمله نظامی + جنوب سوریه + روسیه + ایران+ حمله شیمیایی، پایگاه الشعیرات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.