توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488793
دلیل تغییر رویکرد آمریکا در سوریه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۱
کارشناسان و رسانه های جهان تغییر رویکرد نظامی ایالات متحده آمریکا در سوریه را به طور عمده مقابله با نفوذ ایران در سوریه و حفاظت از رژیم صهیونیستی ارزیابی می کنند.

به گزارش ایرنا، آمریکا رویکرد نظامی خود را در منطقه تغییر داده است و بر حضور پررنگ تهاجمی به ویژه در سوریه تاکید دارد. کاخ سفید اکنون به دنبال آن است تا در مناطق مرکزی و جنوبی سوریه حضور داشته باشد و سیطره خود را بر این مناطق به ویژه در دیرالزور، تنف و رقه کامل کند.

تحلیل های گوناگونی از رفتارهای سیاسی و نظامی آمریکا در سوریه ابراز شده است. بسیاری از تحلیلگران تاکید دارند کاخ سفید به دنبال آن است تا با تحکیم موقعیت خود در جنوب و مرکز سوریه نخست با نفوذ بیش از پیش ایران در این کشور مقابله کند و در مرحله بعد از دسترسی ایران به جنوب لبنان از طریق خاک کشورهای عراق و سوریه به ویژه از طریق بزرگراه قدیمی بغداد به دمشق جلوگیری به عمل آورد.

**تغییر فضا در سوریه
فضای سوریه بسیار شلوغ شده است. آمریکا هواپیمای جنگی سوریه را سرنگون و هواپیماهای بدون سرنشین ایران را در نزدیکی «تنف» به وسیله هواپیماهای آمریکایی ساقط کرد. همچنین کاخ سفید دولت سوریه را به حملات پیشدستانه بیشتر تهدید کرده است. روسیه هم تهدید کرد حمله بعدی هوایی آمریکا را تلافی می کند؛ پوتین به طور رسمی اعلام کرد در منطقه پرواز ممنوع خود در غرب رودخانه فرات، هواپیماهای آمریکایی را هدف قرار می دهد.

به باور تحلیلگران، ترامپ با چالش های گوناگونی در سوریه روبرو است از یک سو تلاش می کند تا با منسجم کردن نیروهای سنی مانع بازگشت دوباره داعش و تروریست ها به آن مناطق شود و از طرف دیگر می خواهد مانع افزایش نفوذ ایران در سوریه شود.

تارنمای روزنامه «هافینگتون پست» ورود ایالات متحده در جنگی عمیق تر در سوریه را آغازی بر فروپاشی و مرگ آمریکا تفسیر کرد و نوشت تهدید کاخ سفید علیه دولت بشار اسد در مورد برخورد با حمله شیمیایی احتمالی هشداری پیشگیرانه است. در ماسه های داغ و خونین سوریه، ایالات متحده در حال مبارزه با نفوذ روسیه است حال آنکه ایران در حال انجام اقدامات خود است. درگیری جدی میان روسیه و آمریکا آینده سوریه را دگرگون خواهد کرد.

هافینگتون پست در مورد اهمیت حضور ایران در جنوب سوریه آورده است: این منطقه در مسیر بزرگراه قدیمی بغداد- دمشق قرار دارد و می تواند کریدوری را برای شیعیان جهت پیوستن به یکدیگر از ایران تا دریای مدیترانه ایجادکند؛ به همین دلیل دارای اهمیت استراتژیک است. از طرف دیگر ایران و سوریه به دنبال کنترل این منطقه برای تسلط بر رقه هم هستند. از اینرو نیروهای نزدیک به ایران از سمت مرزهای شرقی سوریه در حال حرکت به داخل این کشور هستند.
براساس ارزیابی ها، موفقیت در این محدوده باعث می شود که نخست بیشترین منافع نصیب دولت اسد شود زیرا دیرالزور که مهمترین منابع نفتی سوریه در آن قرار دارند در کنترل نیروهای نزدیک به بشار اسد و ایران باقی می ماند و در مرحله بعد مسیر دسترسی ایران تا مرزهای لبنان هم تسهیل می شود.
برای این روزنامه تندروی آمریکا اهداف بلندمدت روسیه چندان اهمیتی ندارد بلکه تاکید دارد ایران در خط مشی خود اهداف راهبرد ضد آمریکایی پیچیده ای را در سوریه دنبال می کند. شکست آمریکا در مقابل اهداف استراتژیک تهران در شرق و مرکز سوریه و حتی در جولان، چیزی است که دولت ترامپ باید در راهبرد خود در سوریه به آن توجه داشته باشد. به همین دلیل سیاست های ایران تهدیدی بزرگ برای اسراییل است.

خبرگزاری آمریکایی سی.ان.ان نیز از درگیری نظامی آمریکا در سوریه و تقابل با ایران گزارشی را تهیه کرد و نوشت: از زمان نخستین حمله موشکی آمریکا به داعش در سال 2014، دولت «باراک اوباما» آشکار ساخت که وارد یک جنگ تمام عیار و گسترده در سوریه نمی شود. اما اکنون این نگرانی به وجود آمده است که پنتاگون، ایالات متحده را به یک درگیری منطقه ای وارد می سازد. ممکن است این جنگ در مقابل تنها دولت سوریه نباشد و دیگر کشورها هم در مقابل آمریکا قرار بگیرند. مقام های آمریکایی اکنون ابراز کرده اند که نگرانی آن ها تلاش ایران برای افزایش نفوذ و کنترل بر بخش هایی است که می تواند دسترسی ایران را به بیروت تسهیل کند.

در هفته های اخیر حضور نیروهای آمریکایی در منطقه با افزایش مناطق عملیاتی همراه بود. مقام های نظامی ایالات متحده اعتقاد دارند نیروهای ایرانی حامی بشار اسد تلاش می کنند تا به عمق بخش های شرقی سوریه وارد شوند. علاوه بر این نیروهای دولت اسد هم تلاش دارند تا خود را به دیرالزور برسانند. بنابراین آمریکا می خواهد با این دو هدف مقابله کند.

به نوشته سی.ان.ان، نیروهای نزدیک به ایران در حال حرکت به سمت جنوب سوریه هستند. پنتاگون تاکید دارد ایران با اینکار به دنبال ایجاد محور هلال شیعی جدیدی برای تسهیل دسترسی تهران به دریای مدیترانه است. اگر این تلاش ایران موفقیت آمیز باشد تهدیدی جدی برای اردن و اسرئیل ایجاد خواهد شد.

**شکست رویکرد تهاجمی ترامپ
تارنمای شورای اروپایی در زمینه روابط خارجی (www.ecfr.eu) در گزارشی تصریح کرد: گرچه برخی مقام ها در ایالات متحده اعتقاد دارند کاخ سفید باید مانع نفوذ ایران در خاورمیانه شود اما واقعیت این است که ایالات متحده نباید در سوریه به تقابل با ایران بپردازند.

تارنمای موسسه خبری تحلیلی Middle East Eye می نویسد اگر ایالات متحده می خواهد سرمایه گذاری سازنده تری در امور سوریه داشته باشد باید جنگ با تروریست ها را به مناطقی در شمال و جنوب این کشور اختصاص دهد که در کنترل دولت بشار اسد نیستند؛ نه اینکه خواسته های ژئوپلتیکی خود را به مناطقی در شرق این کشور توسعه بدهد زیرا در شرایط کنونی دولت اسد توانسته است کنترل خود را بر مناطق گسترده ای از سوریه تحکیم کند.

به نوشته تارنمای شورای اروپایی تلاش آمریکا برای توسعه رقابت ژئوپلیتیک در منطقه به ویژه با هدف مقابله برای افزایش نفوذ در مقابل ایران صورت می گیرد. این امر تنها باعث پیچده تر شدن جنگ با داعش می شود. این شرایط مسیر را برای بهره برداری و تقویت تروریست ها فراهم می سازد.

تارنمای خبری «سی.‌ان.‌اس نیوز» نیز در این مورد نوشت ایالات متحده آمریکا اگر بخواهد در سوریه جنگی را به راه بیندازد با اقدام روسیه و ایران روبرو خواهد شد. نکته اینجاست که روسیه دارای تسلیحات هسته ای است و ممکن است تنشی همچون بحران موشکی کوبا این بار در خاورمیانه و سوریه رخ دهد.
این گزارش آورده است تا پیش از این(در دوره اوباما و قبل از آن) کاخ سفید نیازی به دخالت مستقیم در سوریه نمی دید زیرا در دوره های گذشته سوریه از متحدان روسیه (شوروی) به شمار می رفت. اکنون مداخله و حرکت آهسته ترامپ به سمت جنگ با سوریه و متحدان آن فرایندی خطرناک است. این تحولات ممکن است دو قدرت اتمی بزرگ جهان را در آستانه یک رودرویی و جنگ قرار دهد.

این گزارش در پایان تاکید دارد آمریکا منافع بنیادینی را در سوریه ندارد تا از آن محافظت کند بلکه قادر است ثبات را در منطقه ایجاد کند. دولت ترامپ نباید خطر غیرضرور مواجهه نظامی با سه کشور (به ویژه مهمترین رقیب هسته ای خود )را مورد آزمون قرار دهد. بهتر است ترامپ بعد از ده ها سال جنگ در خاورمیانه، به دنبال آغاز جنگی دیگر در سوریه نباشد.

اندیشکده اروپایی روابط خارجی نیز تاکید دارد باید به دولت ترامپ فشار آورده شود تا در مسائل منطقه ای بیشتر از گذشته به سرچشمه تنش ها تمرکز کند. درگیر شدن با دیگر کشورها در سوریه موفقیتی به همراه ندارد و توجه را از مسائل مهم منطقه منحرف می سازد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + حمله نظامی + جنوب سوریه + روسیه + ایران+ حمله شیمیایی، پایگاه الشعیرات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.