نظر منتشر شده
۶۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 335218
خاطره ای درباره شخصیت علمی آیت الله مصباح یزدی
بخش تعاملی الف - محمد روزبهانی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۳


حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی آقا تهرانی که سال ها در آمریکا به تحصیل و فعالیت مذهبی مشغول بوده است، یکی از خاطرات دوران تحصیل خود را چنین بیان می کند:

«دانشگاه بینگهمتون که در ایالت نیویورک قرار دارد،سالانه یک سمینار فلسفی برگزار می کند و از فیلسوفان بزرگ دنیا دعوت می شود تا با شرکت در این مراسم، به ارائه ی مقاله و کنفرانس علمی بپردازند. ارائه ی مقاله و کنفرانس در این سمینار، دارای ارزش علمی برای اساتید خواهد بود. چه اینکه در مجلات علمی دانشگاه به چاپ می رسد و جزو فعالیت های علمی به حساب می آید.

حدود ۱۴ یا ۱۵ سال پیش-تاریخ مربوط به نقل خاطره است- از حضرت آیت الله مصباح یزدی -دامت برکاته- دعوت شد تا در این سمینار حضور یافته و کنفرانس علمی داشته باشند. این سمینار توسط چیرمن دپارتمان فلسفه ی دانشگاه، جناب آقای پرفسور آنتونی پرویس و پرفسور پرویز مروج اداره می شد.

آیت الله مصباح نیز دعوت این دانشگاه را پذیرفته و در روز مقرر حدود ۲۰ دقیقه به ارائه ی کنفرانسی راجع به فلسفه ی ملاصدرا پرداخت. این کنفرانس بلافاصله توسط پروفسور مروج به زبان انگلیسی ترجمه می شد. کنفرانس آیت الله مصباح آن قدر برای شرکت کنندگان جالب و اثرگذار بود که به طور ممّتد و مفصل برای ایشان دست می زدند.

پروفسور آنتونی پرویس (چیرمن دانشگاه و رئیس سمینار) که به شدت تحت تأثیر کنفرانس آیت الله مصباح قرار گرفته بودند، از شرکت کنندگان تقاضا کرد که در صورت امکان یکی از آنها وقت خود را به آیت الله مصباح بدهد تا بحث دیگری از فلسفه ی اسلامی را ارائه دهند. یکی از حاضران در جلسه نیز با وجود ارزش علمی کنفرانس در این سمینار، بلافاصله وقت خود را به آیت الله مصباح داد و ایشان نیز بحث خود را ادامه دادند. بحث استاد مجدداً بسیار مورد توجه شرکت کنندگان واقع شد.

سال ها بعد از این ماجرا و در اوج حملات و توهین های روزنامه های اصلاح طلب به شخصی که رهبر انقلاب او را مطهری زمان نامید، پروفسور پرویس با تاسف از این مسئله یاد میکند: "مگر در کشور شما چند نفر مثل آیت الله مصباح وجود دارد که مطبوعات داخلی خودتان این همه به ایشان حمله و اهانت می کنند؟"

او حتی به مرتضی آقا تهرانی می گوید که باید از این افراد و روزنامه ها، حق توحش گرفت.

این روزها چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن بی بی سی، رسانه ی کودتاگران انگلیسی با تخریب نسبت به آیت الله مصباح و آیت الله جنتی و آیت الله یزدی عمل می کند. البته این اولین بار نیست که این رسانه سلطنتی، ایشان را مورد هجوم قرار می دهد و به دنبال مهندسی کردن انتخابات و ایجاد فتنه و آشوب در کشور است.

پیشنهاد نویسنده این سطور همانند پیشنهاد پروفسور آنتونی پرویس، چیرمن دانشگاه بینگهمتون نیویورک، این است که به دلیل موضع گیری های قرون بربری بی بی سی، باید از این رسانه حق توحش گرفت. در واقع بی بی سی باید به دلیل حضور در خانه های مخاطبانش به آنان مقداری از درآمدهای خود را به عنوان حق توحش بپردازد.

مردم عزیز ایران کاملا مختار اند که اشخاص را به مجلس خبرگان بفرستند یا خیر، و حتما هم آیت الله مصباح خودشان را به رای مردم واگذار کرده اند و در ادامه نتیجه انتخابات هرچه باشد خود ایشان درباره آن سخن خواهند گفت.
 
کلمات کلیدی : محمد روزبهانی
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۲۳:۰۲
در مثالهای ایرانی موارد خوبی پیدا می شود مانند این مثل که می گوید" هنر مرد نهفته باشد تا سخن نگفته باشد" خود آقا طهرانی که در آمریکا تحصیل کرده در سخنرانی هایش هیچ نشانی از انسان تحصیلکرده و باسواد دیده نمی شود و حالا ایشان خاطره هم تعریف می کنند..... (3571415) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۳:۴۶:۱۳
شما آقایان اصلاح طلب دست طویلی در توهین و تخریب دارید. (3572597) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۹:۴۲:۵۸
وقتی رئیس جمهور عزیزمان به راحتی به دیگران انگ بی سوادی می زنند نتیجه اش در عامه مردم این می شود. جنابعالی در چند تا المپیاد اول شده ای که حالا مقام علمی دیگران را زیر سوال می بری؟؟؟ (3573674) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۲:۵۶:۴۷
عزیز من سواد در امور میتواند نسبی باشد. کسی ممکن در یک زمینه سواد بالایی داشته باشد ولی در زمینه دیگر بیسواد باشد. البته بی سواد به معنای نداشتن قدرت تحلیل در زمینه مورد نظر. بنابراین بی سواد خطاب کردن کسی در یک زمینه، هرچند شاید ناپسند باشد، ولی به معنا بیسوادی مطلق نمیباشد. (3574160) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۴:۳۲:۲۲
والا تا جایی که من سرچ کردم Anthony Preus زمینه ی تحقیقاتیش فلسفه ی یونان باستانه و اتفاقا به بحث حقوق بشر هم اهمیت میده، بعد اونوقت ایشون چطور میان بگن حق توحش بگیرن از رسانه ها ؟؟؟ (3605306) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۴:۱۹
شما باز که داری توهین می کنی...
قرار نیست به خودت بیایی؟ (3605318) (alef-11)
 
سيد مهدي
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۲۵:۲۱
حالا در اين شرايط كه ايشون راي نياوردن خيلي بامزه بود اين خاطره،به فرض محال صحت اين خاطره نتيجه ميگيريم كه شخصيت انساني ايشون بسيارررررررر با شخصيت علميشون متفتوت هست (3571417) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۵:۳۰
ای کاش حرمت سیادت ... یا حداقل حرمت انچه رهبر حکیم انقلاب در مورد ایشان گفته اند یا حداقل به وجدان خودتان احترام بگذارید حداقل ... (3605320) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۲۷:۳۷
اینکه انگلیسی ها به دنبال مهندسی کردن انتخابات ما هستند یک بحث است و آنکه گوینده خاطره، نسبت به شعور ملت ایران چه نظری دارد، بحث دیگریست. ملت ایران نشان داده خود عاقل است و رأی دادن به اشخاص یا رأی ندادن به آنها را بر اساس ملاکهای خود انتخاب می کند نه اینکه چشم به دهان خارجیها دارد. لابد اگر از این بزرگوارانی که فرموده ائید مورد انتخاب ملت نباشند، نتیجه میگیرید که مردم تحت تأثیر توصیه بی بی سی رأی تداده اند؟ (3571419) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۶:۱۸
این ملاک ها چیست؟
یکی به خاطر خدا رای می دهد
یکی به خاطر کد خدا ...
الحمد لله اکثر ملت ایران بیدارند ... (3605322) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۲۷:۴۶
آیا آقای احمدی نژاد از مریدان ایشان بود؟ (3571421) (alef-4)
 
سینا
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۰:۴۰
چه شخصیت جالب و منحصر بفردی، من معتقدم ایشان بهتر است در همان زمینه ای که نبوغ دارند فعالیت کنند و امور سیاسی را به اهلش واگذار کنند، حیف نیست در موضوعی که تخصص ندارند خود را در محک انتخاب و اقبال مردم قرار دهند. فلسفه ایشان اول است قبول، ریاضی پدر من هم خیلی خوبست، من به هردو توصیه میکنم به کاری که در آن تبحر دارند بپردازند. (3571424) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۷:۳۹
من برعکس شما ایشان را در امور سیاسی بسیار متخصص می دانم
علت آن هم روشن است
چون سیاست ایشان عین دیانت ایشان است و دیانت ایشان عین سیاست ایشان است
پس چون در والایی دیانت ایشان شکی نیست در والایی سیاست ایشان هم شکی نیست. (3605323) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۰:۴۷
این توصیفها دیگر فایده ندارد. حاج اقا رای نیاوردن...! (3571425) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۸:۲۴
این توضیه برای رای نبود برای بعضی بود که خود را به خواب زده اند (3605324) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۲:۵۰
بنده شخصا از زمانی که فیلم مربوط به آیت الله مصباح رو دیدم که گفتند مردم کاره ای نیستند کاملا نظر متفاوت نسبت به ایشان پیدا کردم. بیشتر تعجب کردم که عالمی چون ایشان که بسیار بهتر از من میدانند که خداوند کریم در قرآن میفرمایند ما تغییری در قومی ایجاد نمیکنیم تا زمانیکه مردم بخواهند، که نشان میدهد خود خداوند هم نظر مردم را محترم میشمارند، چطور ایشان با این همه علم و دانش قرآنی چنین مطالبی را عنوان مینمایند. من که موندم..... (3571429) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۵:۳۲
اي كاش ايه الله مصباح در حوزه مي ماند و به مباحث علمي ادامه مي داد. مانند علامه جعفري رحمة الله عليه. (3571438) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۳۹:۰۲
کسی که برای رای مردم ارزشی قائل نباشد جایش در مجلس خبرگان نیست (3571444) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۰۹:۵۶
منظورتان آقای هاشمی رفسنجانی است که هر وقت حزبش رای می آورد انتخابات را درست می داند و الا فلا... (3605326) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۰:۱۷
1-در حسرت رأی نیاوردن نوشته شده.
2- چرا آقایان از کنفرانسی درآمریکا نمونه میارن. همین نکته دلیل بر بی تدبیری شان است.برای چی اصل همیشگی شان را برای خود استثناء می سازن." هر جا که دشمن تعریف کرد، بدانید اشتباه هست."
3- آیت اله اساسا و شاگردان شان، انتخابات را یک پدیده غیر متعارف اسلامی می دانند و معتقدند که مردم عوام چگونه می توانند افراد خبره(عالم را انتخاب کنند) تا در نهایت آن ها هم رهبری را؟
4- فردی به قول شما علامه و فیلسوف ولی وقتی که هدفش بازتولید فرهنگ سیاسی- اجتماعی عرب صدر اسلام با آن همه جفاها در مقام اهل بیت علیهم السلام است، چه جای علم، حکمت و دانایی.
5- اسلام ناب مردم را ولی نعمت می داند، نه چهارپایان مستحق هدایت. تفکیک علماء و عوام هم یک پدیده ی استعماری در منطق مثل ایشان است. (3571445) (alef-4)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۷:۲۳
درود
بسیار عالی بود . (3572574) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۰:۵۹
این اظهار نظرها حاکی از نداشتن اطلاعات کافی یا عدم تامل کافی در اظهارات علامه است ... ببخشید از بی سوادی است. (3605327) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۴:۰۹
بودن در امریکا برای دکتر ظریف میشود یک نقطه ضعف و برای هم فکر شما میشود تحصیل علم و سختی و کوشش در آغوش استکبار جهانی ?
یه مقداری این خاطره رو دیر تعریف کردین . دیدین که تخریب هاتون چقد نتیجه داد (3571453) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۱:۲۸
تا برای چی رفته باشی آمریکا
ضمن اینکه میزان حال فعلی افراد است. (3605328) (alef-11)
 
بازنشسته
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۴:۳۷
تا زمانی که رای مردم را داشتند مردم را با بصیرت ، آگاه،همیشه در صحنه و... میگفتند ..
وقتی مردم ردشان کردند مردم را وحشی گفتند.
اینست منطق تمامیت خواهان.. (3571456) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۷:۵۷
آقای مصباح باید از این دانشگاه آمریکایی تبری بجوید.
وقتی دشمن از کسی تعریف کرد، باید ببیند که کجای کارش اشتباه است.
هر کسی را دشمن تعریف کرد باید ملت از او تبری بجوید.
و .....


این منطق خود شماست. پس به منطق خود عمل کنید !!!!!!!!!!!!!! لطفا (3571460) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۰:۲۳:۵۰
آفرین (3572027) (alef-3)
 
محمد روزبهانی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۱:۰۷:۵۲
با عرض معذرت و تاسف باید گفت غالب نظرات و اظهارات دوستان نظر علمی و برخاسته از مطالعه آثار آیت الله مصباح و یا شخصیت مبارزاتی و فرهنگی ایشان نیست.
برای آشنایی مقدماتی با نظرات ایشان میتوانید به کتاب مصباح دوستان مراجعه کنید تا باسخ شبهات را با دقت نظر بیشتر و تامل اگر اهل آن هستید بیابید. اما اگر دنبال حرف علمی نیستید و فکر میکنید با اظهار نظرات احساسی و خدای نکرده القاپات رسانه ها می شود حرف حق را بوشاند سخت در اشتباهید. چرا که به فرمایش قرآن جریان اصیل تاریخ حق و باطل کف روی آب است که زودگذر و نابود شدنیست.
تو فضای سیاسی اوایل انقلاب ظاهرا اولین شخصی که بیشنهاد داد انتخابات را حذف کنیم و نخبگان سیاسی برای مردم تصمیم بگیرند آقای هاشمی رفسنجانی بودند. ولی خب امام مخالف این نظرات بودند.
اینکه افراد عالم باشند و در سیاست دخالت نکنند می شود سکولاریسم. سوال این است که چرا شما وارد سیاست شوید و دیگران که مخالف دیدگاه شما هستند وارد سیاست نشوند؟! این که می شود همان تمامیت خواهی و دیکتاتوری که شما سال هاست دیگران را متهم می کنید به آن.
در مورد اینکه دشمن ما یه استاد دانشگاه آمریکایی هست یا لابی های کودک کش در آمریکا و اسراییل هم چیز چندانی نمی شود در جواب گفت و معمولا این اظهارات رو ساده لوحانه تلقی می کنند.
در نهایت باید گفت که هر سال که انقلاب جلو می رود قدرت سیاسی و اجتماعی خود را دارد بسط می دهد ..... این بسط قدرت در منطقه هم افزایش می باید ان شاالله. در سوریه در یمن در عراق نیجریه و خیلی جاهایی که آمریکا و غرب منافعی دارند. (3572185) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۱:۰۵:۳۵
یه سوال:

چیرمن میشه همون مدیر گروه یا رئیس دانشکده خودمون؟ حالا درسته بجای پرفسور از کلمه استاد استفاده میکردی بهتر بود، اما به جای چیرمن حتما باید از کلمه مدیر گروه یا رئیس دانشکده استفاده میکردی.... اگر یک بار بود باز میشد قبول کرد، اما آخه سه بار؟ (3578900) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۴:۴۴:۴۷
بی بی سی که نمیدونه از خوشحالی چه کار کنه که رای ایشون کمتر از حد انتظارش شده
شما که دشمن شناس نیستی نظر نده لطفا (3572813) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۱۷:۳۸
برادر عزیز لطفا تفسیر به رأی نکنید. من هم بی.بی.سی را نگاه می کنم. کی گفته بی.بی.سی خوشحالی میکنه؟؟؟ اون داره اخبارش رو پخش می کنه. (3574224) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۷:۵۸
حالا چرا شما جدیدا" سنگ ایشان را به سینه می زنید ؟ مردم خودشان می دانند نظرات واقعی ایشان چیست . (3571461) (alef-4)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۴۸:۲۱
دکتر احمدی نژاد: "لطفاً آب را به همانجایی بریزید که سوخته است" (3571462) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۵:۲۶
حداقل وقتی می خواهی حرفهای ناپسند بنویسی اسم زیبایت "علی" را ننویس ... (3605332) (alef-11)
 
مهدی
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۵۲:۲۱
چطور به اینجا که میرسه دست و کف زدن کفار میشه ارزش؟ لابد چون علمیه!!
یک بام و دو هواااااااااااااا (3571471) (alef-4)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۴:۴۶:۰۰
کف و دست رو که بی بی سی داره میزنه
دقت کن شما
با رای تون کف و دست کی رو باعث شدید و احساس شعف هم میکنید (3572821) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۶:۰۷
کیلویی حرف زدن یعنی این ...
شما حتی متن را هم نخواندی .. و اگر خوانده باشی که دیگر فاجعست. (3605333) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۵۴:۵۶
آیت الله یه چیزی گفته بود.. راجع به رای گیری و حق انتخاب مردم ..
چی بود؟ اگه یادتون در ادامه مطلب فوق بیارینش.! (3571476) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۶:۴۱
من آن مطلب را خوانده ام و هیچ اشکال عقلی در آن ندیده ام اما شک ندارم که شما یا نخوانده ای یا متوجه نشدی ... (3605334) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۷:۵۵:۴۶
آخه آقای پرویس ار دیدگاه‌های سیاسی آقای مصیاح خبر ندارند. (3571478) (alef-4)
 
امین
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۸:۰۴:۲۵
به گفته استاد طباطبایی در شخصیت علمی ایشان شکی نیست اما مواضع سیاسی ایشان مانند تزیینی دانستن رای مردم در نظام اسلامی و ... همین نتیجه را در بر دارد. چه بهتر که ایشان به فعالیت علمی بپردازد و سیاست را به اهل فن و کسانی که برای رای مردم ارزش قائلند واگذار نماید. (3571501) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۷:۵۰
شما به من بگو آیا وقتی مردم کوفه امام حسین را نخواستند دیگر امام حسین امام نیست؟

لطفا بروید و درست متوجه منظور ایشان بشوید ... البته اگر بخواهید (3605336) (alef-11)
 
حسین س
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۰۱:۲۰:۱۹
مومن اولا این قیاس شما درست نیست ثانیا عدم دخالت دراموری که تخصص وخبرگی می خواهد چیزی از ازرش وبارعلمی حیطه تخصص یک شخص کم نمی کند (3612635) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۰۸:۵۶:۳۰
آقای مصباح افتخار علمی این کشور است و نظریات اعتقادی - سیاسی ایشون هم از درجه ممتازی برخورداره، درخواست من از همه دوستان و هموطنان اینه که به جای دیدن کلیپ برای شناخت ایشون به مطالعه کامل برخی کتابهای ایشون بپردازند و بعدش قضاوت کننند. (3571662) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۱۸:۵۷
وقتی کلیپ کامل صحبت ایشون هست، چه ضرورتی داره که کتاب خوانده بشه؟؟!!!! (3574229) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۸:۴۲
پس همان کلیپ را این دفعه بدون تعصب، با فکر و دقت دوباره نگاه کن. (3605337) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۰:۱۰:۲۷
یعنی فقط علامه شما افتخار علمی این کشور است؟ (3574358) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۱۹:۲۶
علامه یکی از پر افتخارترین از ایشان است. (3605338) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۳:۱۵:۱۶
استناد ایشان به این که فلانی خواب دیده که امام زمان دارند برای امام زمان دعا می کنند تو هم بلند شو دعا کن را چگونه توجیه می کنید ایا یک عالم نمی داند که خواب حجت نیست (3572502) (alef-11)
 
هـ .ت
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۵۸:۲۷
چطور خواب حجت نیست وقتی که خداوند در سوره یوسف میفرماید: إِذْ قَالَ يُوسُفُ لِأَبِيهِ يَا أَبتِ إِنِّي رَأَيْتُ أَحَدَ عَشَرَ كَوْكَبًا وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ رَأَيْتُهُمْ لِي سَاجِدِينَ ﴿۴﴾
فولادوند: [ياد كن] زمانى را كه يوسف به پدرش گفت اى پدر من [در خواب] يازده ستاره را با خورشيد و ماه ديدم ديدم [آنها] براى من سجده میكنند

و نتیجه این خواب در همان سوره میشود: وَرَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّواْ لَهُ سُجَّدًا وَقَالَ يَا أَبَتِ هَذَا تَأْوِيلُ رُؤْيَايَ مِن قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّي حَقًّا وَقَدْ أَحْسَنَ بَي إِذْ أَخْرَجَنِي مِنَ السِّجْنِ وَجَاء بِكُم مِّنَ الْبَدْوِ مِن بَعْدِ أَن نَّزغَ الشَّيْطَانُ بَيْنِي وَبَيْنَ إِخْوَتِي إِنَّ رَبِّي لَطِيفٌ لِّمَا يَشَاءُ إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿۱۰۰﴾
فولادوند: و پدر و مادرش را به تخت برنشانيد و [همه آنان] پيش او به سجده درافتادند و [يوسف] گفت اى پدر اين است تعبير خواب پيشين من به يقين پروردگارم آن را راست گردانيد و به من احسان كرد آنگاه كه مرا از زندان خارج ساخت و شما را از بيابان [كنعان به مصر] باز آورد پس از آنكه شيطان ميان من و برادرانم را به هم زد بى گمان پروردگار من نسبت به آنچه بخواهد صاحب لطف است زيرا كه او داناى حكيم است
نمونه دیگر حجت بودن خواب از کلام الهی در سوره فتح :
لَقَدْ صَدَقَ اللَّهُ رَسُولَهُ الرُّؤْيَا بِالْحَقِّ لَتَدْخُلُنَّ الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ إِن شَاء اللَّهُ آمِنِينَ مُحَلِّقِينَ رُؤُوسَكُمْ وَمُقَصِّرِينَ لَا تَخَافُونَ فَعَلِمَ مَا لَمْ تَعْلَمُوا فَجَعَلَ مِن دُونِ ذَلِكَ فَتْحًا قَرِيبًا ﴿۲۷﴾
حقا خدا رؤياى پيامبر خود را تحقق بخشيد [كه ديده بود] شما بدون شك به خواست‏خدا در حالى كه سر تراشيده و موى [و ناخن] كوتاه كرده‏ايد با خاطرى آسوده در مسجد الحرام درخواهيد آمد خدا آنچه را كه نمى‏دانستيد دانست و غير از اين پيروزى نزديكى [براى شما] قرار داد (۲۷)
آیا مستندی بالاتر از قران کریم برای اثبات این مهم داریم من درپی اثبات و یا انکار شحصیت آقای مصباح نیستم ولی اینکه یک عالم این را به گفته شما نمیداند برایم سئوال است اتفافا یک عالم این را می داند و کامل و درست می داند این ماییم که نمی دانیم منظور من هم هر خوابی نیست ولی قضیه را از ریشه انکار نکنید که خواب قابل اعتنا نیست برعکس برخی خوابها به استناد موارد قرآنی فوق کاملا معتبر هستند (3574335) (alef-11)
 
علي
۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۲:۲۶:۲۰
بايستي خدمتتان يادآوري كنم كه فقط برخي خوابهاي معصومين حقيقت دارد. لذا خواب افراد عادي و حتي علما بهيچ وجه حجت نخواهد بود. (3579211) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۳:۱۳:۳۸
مکاشفه حجت نیست تو خوابو میگی؟ (3600410) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۵:۵۵:۵۸
استاد ما در زمان دانشجويي به كل كتب مهندسي تسلط داشته در رياضيات مهندسي مقاومت مصالح اقتصاد مهندسي تسلط زياد و در اموزش بسيار موفق بودند اما دريغ توانايي اجراي يك پروژه كوچك هم را نداشتند (3573054) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۲ ۱۳:۱۵:۳۵
و انگاه که از امانت سوال خواهد شد !!!!!! (3600422) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۶:۲۶:۱۹
از اساتید داخلی فلسفه هم نظری بپرسید در مورد سوادشان (3573123) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۲۱:۴۱
شما بپرس تا از خواب غفلت بیدار شوی
تا بفهمی که چطور به ایشان احترام می گذارند ... (3605340) (alef-11)
 
عباس
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۶:۴۸:۵۶
خاطره‌ای که بیان کردید از شخصیت علمی ایشون تمجید شده و کامنت‌ها شخصیت سیاسی ایشون رو نقد می‌کنند. سوال اینجاست که آیا باید شخصیت علمی و سیاسی از همدیگه قابل تفکیک هستند؟ بنده به شخصه مثل دوستان نمیتونم به راحتی به چنین سوالی پاسخ بدم. پس تنها به این بسنده می‌کنم: تا اونجایی که با نظرات علمی ایشون آشنایی دارم، احتیاجی به تعریف و تمجید آمریکایی‌ها از ایشون نیست. دوستان به جای تعصب، آثار علمی ایشون رو تورق کنند شاید قضاوت منصفانه‌تری نسبت به ایشون داشته باشند.
دوستانی هم که به لیست رای دادن، به جای اینکه به افراد رای بدن، ثابت کردند که استقلال فکری ندارند. پس کمی به این فکر کنید که چطور با این عدم استقلال فکری می‌خواهید به درک شخصیت علمی کسی برسید؟!
درواقع این رفتار شما نقطه نظرات سیاسی ایشون رو که عامه رو فاقد صلاحیت انتخاب عالم می‌دونه، تایید می‌کنه.
بهتون برنخوره! نتایج استان تهران که نشانه دو قطبی شدن انتخاب‌ها، براساس فهرست‌هاست، نشون میده که شما در دسته عوام محسوب می‌شید. (3573182) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۲۳:۰۸
عزیز دل، اینکه من به لیست رأی دادم، به این معنی نیست که "مردم چکاره هستند؟" یا "مردم چه حقی دارند؟"
اینکه من به لیست رأی دادم، یعنی من کارشناس همه مسائل نیستم و در زمینه سیاست، به کارشناسان خبره سیاست و بزرگان سیاست نگاه می کنم و از نظرات آنها استفاده و پیروی می کنم. البته نه آن کسانی که یک روز خواب می بینند که یک نفر مورد لطف امام زمان است و چند روز بعد حرفشان عوض می شود. ما تو فروع دین هم تقلید می کنیم. حالا تو انتخابات، به لیست رأی بدیم کار بدیه؟!!! (3574242) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۱:۰۰:۳۷
حضرت آقا رای دادن بر اساس لیست را قبول دارند. (3574471) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۱۷:۱۵:۳۰
همه چیز را باید به زمان واگذار نمود (3573218) (alef-11)
 
mmf
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۱:۵۰:۰۸
به خاطره و داستان کاری ندارم. به دیدگاههای ایشان هم کار ندارم یعنی شاید با آنها موافق نباشم ولی به یک چیز شک ندارم و آنهم معلومات فلسفی ایشان است. بیاییم مثل همان آمریکایها سابجکتیو باشیم واقعیتها را بپذیریم حتی اگر در کواضه دیگر کاملا با ایشان مخالف باشیم. (3573989) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۲۵:۳۹
خیلی حرف قشنگی زدید دوست عزیز.
البته لازم است اول خود ایشان، فعالیت خود را به حوزه فلسفه محدود کنند تا ما هم در رابطه با ایشان به ارزیابی معلومات فلسفی شان بپردازیم.
وقتی ایشان بخواهند در مقامهای سیاسی که روی همه ابعاد زندگی ما تأثیر دارد، وارد بشوند، خوب دیگر نباید انتظار داشته باشید که ما فقط به معلومات فلسفی ایشان بپردازیم. (3574249) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۱ ۱۲:۲۸:۵۵
حق را گفتيد. (3579219) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۲۵ ۰۶:۲۳:۲۷
به کوری چشم دشمنان اسلام و بعضی که از روی نادانی سخن می گویند علامه هرگز دین بدون سیاست که مورد علاقه دشمنان اسلام را بر نخواهد تابید و مانند مرادش رهبری عزیز خوار دشمنان خواهد بود ان شاء الله (3605341) (alef-11)
 
Ali
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۱:۵۵:۱۸
خدا حفظش کنه انشالله (3574002) (alef-11)
 
راه
۱۳۹۴-۱۲-۰۹ ۲۳:۱۰:۳۴
این اولین بار نیست که شخصیت های علمی و معنوی و عالمان متقی و متشخص و عامل به اخلاق و پرهیزکاری و شعور و شرف و آزادگی ، مورد تهاجم بی رحمانه و غیر عقلانی عده ای از بی خبران و تأثیر پذیران از ناجوانمردان و فتنه انگیزان داخلی و خارجی قرار میگیرند . اما ..... ولله عاقبت للمتقین . بهتر است قرآن و نهج البلاغه را بیشتر و عمیقتر و عاملانه مطالعه کنید . (3574201) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۰ ۰۰:۱۶:۵۶
والعاقبت للمتقین (3574369) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.