نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 310950
من آذربایجانی هستم و این کار را می کنم
بخش تعاملی الف - محمد روزبهانی، 27 آبان 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸


پروفسور سید حسین نصر استاد ایرانی برترین دانشگاه های آمریکا در قسمتی از کتاب "در جست و جوی امر قدسی"-ص ۱۲۹- که در مورد علامه طباطبایی(ره) و نبوغ و شخصیت عظیم عرفانی اوست، بعد از برشمردن ویژگی های منحصر به فرد این ابر مرد فلسفه و عرفان دنیای اسلام، در مورد شهامت و شجاعت مثال زدنی ایشان در برابر افکار مارکسیستی و التقاطی توده ای های آن زمان که از قضا بسیار فعال و تشکیلاتی بودند، می گوید:

"در آن روزگار حزب توده در ایران بسیار نیرومند بود. توده ای ها همه جا بودند و می توانستند ذهن جوانان باهوش ایرانی را به ویژه در حوزه ادبیات تسخیر کنند...من در آن زمان در ایران نبودم اما علامه طباطبایی کل داستان را برایم شرح دادند.ایشان گفتند که هیچ کدام از علما از ترس اینکه مبادا ترورشان کنند، جرأت رویارویی فکری با مارکسیست ها را ندارند. قضیه به همین سادگی بود. اما علامه طباطبایی بسیار شهامت داشتند و گفتند:

"من آذربایجانی هستم و این کار را میکنم"

علامه طباطبایی تنها گوشه ای از افتخارات خطه ی آذری زبان ما می باشد. این نمونه را برای این لازم دیدم مطرح کنم که چند روزی است که بدلیل یک حرکت زشت در برنامه ی تلویزیونی فیتیله، سر و صداهایی-هر چند کوچک- به گوش می رسد که وحدت و همدلی را نشانه گرفته است. قطعا اعتراض و انتقاد به این حرکت زشت برنامه فیتیله لازم است اما تجمع و تخریب اموال و فحاشی به مردم کوچه و خیابان و تهیه خوراک خبری برای رسانه های صهیونیستی و خوشحال کردن دشمنان این کشور هرگز عقلانی و جایز نمی باشد.
 
کلمات کلیدی : محمد روزبهانی
 
Saeid
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۱:۳۳:۳۵
علامه میگوید من آذربایجانی ام
نویسنده ما میگوید ایشان افتخار خطه آذری زبان است.
چرا سختش می آید بگوید خطه آذربایجان ؟

الان لجاجت ها در همین حد است. میگویید فرق ندارد؟ آفرین، پس لطفا آنچه که علامه می گوید را استفاده کنید.
ممنون (3332502) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۴:۵۵:۱۹
بس کنید دیگه شورش رو دراوردین. خجالت بکشید. (3333005) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۳۵:۳۹
چه جوری جسارت می کنی از چیزی که خبر نداری اینگونه خجالت خجالت بگویی
خودت خجالت بکش (3333091) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۸:۰۲:۵۰
الان خطابتون از خجالت بکشید با چه کسانی بود؟توهین کنندگان و حامیان بی منطقشون یا اونهایی که بهشون توهین شده؟ (3333368) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۰۰:۳۹
من آذربایجانیم , خطه من آذری است .

کاملا درست شعار داده اند و هر دو کلام عین حقیقت است

از جنابعالی درخواست می کنم برای درک این عبارت دفیق قدری به تاریخ رجوع نمانید

حوادث مرگباری که ترکان عثمانی بر هموطن آذری به جرم آذری بودنشان رواداشته اند را به دقت مطالغه کنیدو ایضا سایر رخدادهای تاریخ و ستمهای روا شده بر هموطنان آذری

آنوقت خودتان در صحت عبارت مقاله خواهید داد.
... (3333013) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۹:۱۱:۱۴
علامه افتخار تمام ایران و بلکه افتخار جهان اسلام است بر منکرش لعنت (3333488) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۹:۲۴:۲۷
انشالله به زودی سرزمین از دست رفتمان اذربایجان به کشور ایران باز خواهیم گرداند مطمئن باشید (3333511) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۸:۴۸:۲۳
احسنت...
ما ترک آذربایجانی هستیم وسلام ... (3334075) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۸-۳۰ ۰۱:۵۵:۳۲
شما چرا زورت میاد بگی من ایرانی ام؟ (3336486) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۲ ۰۱:۵۱:۱۴
این جماعت فارس زبان ( مردمی که زبانشان فارسی شده است) نمی دونن معنی آذربایجانی، عرب،بلوچ، کرد، لر ، گیل، مازن چیه همه را مثل خودشان می دونند. (3361819) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۱:۳۷:۵۶
اگه همه دست وردارن الف دست وردار نیست.باباجون تموم شد رفت.دیگه گیرندین (3332516) (alef-13)
 
ramin
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۱:۵۸:۵۶
در این فضای نا امنی که هر چهار سمت کشور را احاطه کرده است و از هر گوشه ای از دنیا خبر ترور و حشت بگوش میرسد ایران عزیز به همت سربازان و سرداران جان بر کف به یک جزیره امن تبدیل شده است. دوستان همزبان من٫ من هم از دیار آذربایجان هستم و به اندازه شما هم از این توهین ناراحت شدم اما مطمئن باشید که دشمنان این مرز و بوم منتظر فرصتی هستند که در کشور ایجاد ناامنی بکنند.پس بیایید امنیت کشور را قدر بدانیم و به دشمن اجازه فرصت نمایی ندهیم. یاشاسین آذربایجان یاشاسین ایران (3332560) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۱۳:۱۰
ما که توهینی ندیدیم.
بنده در اصفهان متولد شده ام اما اگر جهانی نباشم یک آسیایی ام. (3333042) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۶:۰۲:۱۶
شما اصفهانی ها مثل اینکه یادتون رفته سر سریال در مسیر زاینده رود چی کار کردید؟ (3333175) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۸:۰۴:۰۲
عجب! یعنی تشخیص بین توهین و شوخی اینقدر دشوار شده که اینگونه درمانده شده اید؟!!! (3333370) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۲۳:۴۳:۳۵
پیشرفت دراقتصاد روابط جدید بوجود میاورد روابط شامل فرهنگ وفولکولر واداب ورسوم وبیعتهای مختلف است ورشد دراقتصاد رشد سیاست واجتماع را هم دربرخواهد داشت انزمان استانه تحمل انقدر بالا خواهد رفت که طنز را بفهمیم من کردهستم وما نیز این اشکال را بشدت مانند عربها ولرها وترکمن ها ورشتی ها مازنی ها وسیستان وبلوچ داریم این نشانه رشد نامتعادل وتوسعه نامتناسب در کشوراست ،درست است که از مظاهر تمدن استفاده میبریم ولی از نظر رشد فرهنگی ایلیاتی وعشیره ای برخورد میکنیم ،باور کنید روزنامه ها خیلی وقتها بعضی خبر ها را ازبردن نام شهر ابا دارند ومینویسند غرب کشور ،غرب شامل ترک وکرد ولر میشود این نشانه پایین بودن استانه تحمل ما وعدم رشد اقتصادی وسیاسی وفرهنگی است واین درقلب تهران هم صدق میکند ولی به دلیل مقداری رشد اقتصادی کسی گوشش بدهکار این حرفها نیست ترک وکرد ولر وعرب درتهران هم داریم ،من نمیگویم که بله تهران خیلی رشد یافته است بحثم اینستکه توسعه در کشور یکدست نیست .... (3333859) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۲۱:۲۰
غربی ها هم اگر مملکتشون رو پلیسی اداره کنن و اخبار حوادث را در جا سانسور کنند به جزیره امن تبدیل میشن! البته اشکالی نداره چون شما زندگی رو مدل دیگه ای تجربه نکردی اصلا نمیدانی چه خبره. (3333062) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۰:۲۷:۴۹
شما که تو نافِ پاریس بزرگ شدی، از امنیتش برامون بگو!
مغزی که الجزیره و بی بی سی و تی آر تی شستشو بده، برف این مملکت رو هم سیاه می بینه! (3333903) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۰:۲۸:۴۳
شما تشریفت رو ببر ایستانبوول.
اونجا امنیتش خوبه!!!!!!!!!!!!!!!! (3333904) (alef-13)
 
Jahan
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۲:۱۹:۵۰
به نظرم شما در غرب زندگی‌ نمی‌کنید. اگر زندگی‌ کرده بودید می‌دونستید که اینجاها (غرب) پلیس خیلی‌ قدرتش و کنترلش بیشتره. (3333964) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۱:۰۸
کاملا منطقی ولی یک طرفه چرا به توهین کننده ها نگفتی این حرکتها زشت است .. (3333189) (alef-13)
 
آریابان
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۲:۰۱:۴۴
تک تک ما ایرانیها وظیفۀ سنگینی داریم برای پایدار-مانی و همیشه-زیستی ایران ؛
این بوم و بر ایرانی که رمز و راز پایداری اش در درازنای تاریخ پر فراز و نشیب اش، نبوده مگر پایمردی تک تک برادران و خواهران ایرانی اش، در پای بندی بهمراهی و همبستگی با یکدیگرش، صرفنضر از تیره و تبار و زبان و ..... خود و یا برادر و یا خواهرش؛
یادمون باشه درخت تناور و سترگی به نام " ایران " ، از شاخه های قومیتی پر باری به درازنای تاریخ ، از فارس و کرد و ترک گرفته تا عرب و بلوچ و حتی زرتشتی و ارمنی و یهودی ، شکل گرفته با آداب و آئین و زبان ویژۀ خود و حتی با دین !!! های خود ، ؛
درود بر همۀ این مردمانی که نامهای نژادۀ آنان از پیشوند همگانی " ایرانی " و پسوند نمایشگر " قوم " آنان شکل می یابد ، همچون ایرانی ترک ، ایرانی کرد ، ایرانی عرب و........؛
ناگفته پیداست که یکی را بدون دیگری ، نتوان باز شناخت و این هردو ، در کنارهم و با هم اند که شناسه و آبروی تاریخی آن فرد و قوم را بیانگر و شناساننده است ؛
پدیده ای یگانه که در دیگر جای جای دنیا ، از یوگسلاوی و شوروی سابق گرفته تا مالزی و عراق امروز ، بی مانند و مثال زدنیست ؛
باشد که همواره چنین باد و نه جز این (3332568) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۴:۲۸:۴۶
بس کنید ترو خدا! هموطنان اذری زبان به اندازه هیچکدام از اقوام دیگر ظرفیت شوخی ندارند! این مساله را انقدر کش ندهید لطفا. (3332950) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۴۱:۴۵
باشه خب ! اقا جان ما که حرفی نداریم شما هم غذات رو از فاضلاب میخوری ؟ نکنه با فرچه توالت داری مسواک میزنی ؟ هههههه شوخی کردممممم (3333110) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۰:۰۷:۵۹
من یک ایرانی هستم انهم دواتیشه و از قوم لر! که بیشترین جکها را برای قوم من می سازند!اما واقعا اگر این نوشته که با فرچه و .......صحیح باشد نمی توان ادعای سهوی بودن و بی غرض بودن به این اهانت داد! و شک ندارم که تا این حد توهین چیزی نیست جز نقشه ای شوم توسط عده ای نفوذی برای بر هم زدن اتحاد ملی و ارامش نسبی کشور و مردم! اگر نفوذی هست این نفوذ در صدا و سیما است! (3333885) (alef-13)
 
ارسلان
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۷:۱۵:۱۴
این همه جوک برای ترکا درست شده و سالها تحمل کردند... لطقا شما بس کنید (3333286) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۸:۰۵:۵۹
شوخی؟!!! واقعا تمایز بین شوخی و توهین اینقدر دشواره که از از تشخیص اون عاجز شده اید یا اینکه قلبا به اینگونه توهینهای زشت راضی هستید؟جوابش رو به وجدان خفته تون واگذار میکنم. (3333378) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۲۱:۱۶:۳۴
پسرخوب من شما سالهاي ٦٠ تا ٦٨كجابودي ،اصلا بدنيا اومده بودي يا نه ؟همين جوانهاي اذربايجان همينهايي كه توالان كم جنبه خطاب ميكني در جبهه هاي جنوب براي دفاع از ايران چه ها ميكردن ؟ همون زمانهايي كه خيلي از شماها وبزرگان شمااز ترس حتي تو كوچه تون نميومديد ولي دلاوران خطه اذربايجان لشكر به لشكر گردان به گردان خودشون رو به خطوط مقدم ميرسوندد وبه نداي امامشون لبيك ميگفتن ودر خون پاكشون ميغلتيدند تا الان تو و امثال تو جك بسازي وبگي بي جنبه ؟؟؟ كار گروه فتيله اشتباه بوده وزشت وبايد تنبيه ميشدن پس جانبداري بيخود وبي جهت نكنيم وهميشه واقعيت ومنافع ملي رو در نظر بگيريم به تمامي قومها ونژادها احترام بگذاريم وبا اتحادخويش كشورمون رو بسازيم وسعي كنيم با هم بخنديم نه اينكه به هم بخنديم ... يادمون نره رهبر عزيزمون اذربايجان را سر ايران اعلام فرمودند ، درود بر كسايي ها درود برباكري ها درود بر همه شهيدان ايران (3333648) (alef-11)
 
رسول
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۴:۵۲:۴۳
من هم آذربایجانی هستم (3332998) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۵:۳۵:۰۸
این عکس چه ربطی‌ به مطلب داشت؟ (3333089) (alef-3)
 
هادی
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۷:۲۲:۳۶
بهتر است کمی ظرفیت خودمان را بالا ببریم تا با هر نسیمی که بوی تفرقه می دهد نجنبیم و نلرزیم من خود اصفهانی هستم مگر کم جوک در باره اصفهانی ها می سازند اما ناراحت نمی شوم اما یک وقت است از شوخی و جوک می گذرد و رنگ توهین و تحقیر می گیرد باید از این ها اجتناب کرد ما همه در یک کشتی هستیم و باید با هم همدل و مهربان باشیم به خصوص در این آب و هوای طوفانی که اطرافمان را گرفته امیدوارم برادران ترک و آذری غیورمان این اشتباه را به دید یک شوخی زشت و بی ادبانه بنگرند و با بزرگمنشی خود این بار هم از آن بگذرند
ارادتمند همه ی مردم ایران
یک اصفهانی خسیسسسس ... ههه (3333302) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۱۷:۵۴:۵۳
كش دادن يك امر سهوي بيشتر احكي از شيطنت است تا خير خواهي در ضمن خطه آذربايجان نه آذري زبان خطه خوزستان نه عرب زبان خطه كردستان نه كردي زبان .......... (3333347) (alef-13)
 
بهروز
۱۳۹۴-۰۸-۲۷ ۲۲:۳۸:۴۲
توهین به هر شخص و قومی در اسلام حرام است و کار فیتیله ای ها بد بود گرچه منظورشان اهانت نبود و عذرخواهی هم کردند . از اهالی ترک زبان ایران خواهش میکنم با توجه به عذرخواهی افراد فوق موضوع را خاتمه یافته تلقی کنند و آب به آسیاب دشمن نریزند. (3333768) (alef-11)
 
ا.ر
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۳:۲۹:۲۹
توهين بوده ، اما سهوي بوده. وگرنه اينقدر عذرخواهي نميكردند.
در ضمن كسي كه از فرچه استفاده كرده بود(بچه) اصلا لهجه آذري نداشت. (3333974) (alef-11)
 
یک مازندرانی
۱۳۹۴-۰۸-۲۸ ۰۸:۰۳:۱۲
ملت باشعور ایران، هیچ وقت بزرگانی از آذربایجان عزیز ایران،که خدمات زیادی چه در حوزه تربیت و فرهنگ، و چه در حوزه دفاع از کشور به خاک پاک خود کرده اند را فراموش نمی کند. بزرگانی مانند شهریار، علامه طباطبایی، معلم عرفا ،عارف کبیر آیت الله قاضی طباطبایی، برادران باکری، و ....... و به آنها می بالد. (3334033) (alef-11)
 
آیدین
۱۳۹۴-۰۹-۰۳ ۱۲:۰۳:۲۸
من آذربایجانیم و زبانم هم ترکی است. (3343144) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.