توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 221172
چند نكته در مورد اردوهاي راهيان نور
بخش تعاملی الف - محمد روزبهانی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۶
افرادي كه تعطيلات عيد نوروز بالاخص لحظه ي تحويل سال را در فضای جبهه های جنوب بوده اند، هميشه از اين حضور به عنوان بهترين سال هاي عيد نوروزشان ياد مي كنند. امسال هم خدا توفيق داد به همراه سه نفر از اقوام راهي جبهه هاي جنوب شديم.

در مورد با بركت بودن اين اردوها حرف هاي زيادي زده شده كه تا انسان، خودش در این فضا حضور نداشته باشد، شايد به طور كامل آن را درك نكند. بنده اين قضيه را به عينه امسال مشاهده کردم. كساني كه شايد رغبت آنچنان بالايي نداشتند، بعد از حضور در اردو، از آن به عنوان يكي از بهترين تعطيلات نوروزي شان ياد مي كنند. اما در همين رابطه چند نكته به نظرم رسيد كه شايد براي همه عزيزاني كه به نوعي خادمان شهدا محسوب مي شوند مفيد باشه انشاالله:

-بهترين و موثرين مولفه، كه جذابيت زيادي براي زائران با نگاه های مختلف فكري و تيپ هاي متفاوت ظاهري دارد، اخلاق و رفتار مسئولين اردو و فضاي حاكم بر اردو است. ايثار، از خودگذشتگي، بخشش، مدارا در سفر و ... در قالب رفتارهاي ساده اي مثل سلام كردن و مصاحفه با اعضاي كاروان، مقدم دانستن و شريك كردن ديگران در صرف غذا و خوردني ها و نوشيدني ها، برخوردی صبورانه و منطقی در غر زدن های احتمالی، بخشش و طلب حلاليت براي قصورهاي صورت گرفته در طول اردو و موارد اينچنينی، فضای متفاوتی را برای زائران مختلف ایجاد می کند که تاثیراتش تا مدت ها در ذهن آنها می ماند.

-استفاده از رزمنده ها (راوي هايي كه در عمليات ها حضور داشتند) و بازگويي خاطرات و روایت شجاعت ها و سختی ها و احیانا اتفاقات جالب و بامزه اين عزيزان در طول مسير، باعث ايجاد فضاي زنده تري از مناطق عملیاتی و در نتیجه تاثيرگذاري بيشتري روي مخاطب مي شود. بهتر این است که هر اتوبوسی یک راوی مستقل داشته باشد تا در مناطق مختلف و از روی نقشه، توضیحات لازم را برای زائرین بدهد. در اردویی که امسال مشرف شدیم راوی اتوبوس مثل کلاس درس و به صورت جدی، هم نقشه خوانی را به زائرین یاد داد و هم با ادبیاتی که نقشه خوانی را آموزش داده بود، مسیرها و عملیات های مختلف را توضیح میداد که خیلی قابل استفاده بود.

-براي هر چه پربارتر شدن اردو مي توان از فيلم ها، مستندها و انيميشن هاي جذاب جبهه فرهنگي انقلاب كه در جشنواره مردمی فیلم عمار به نمايش در آمده به جاي فيلم هاي صرفا سرگرم كننده و تكراري در مسير استفاده کرد. بدیهی است که گزینش این محصولات برای هر کاروان با توجه به افراد و طیف های شرکت کننده در هر کاروان متفاوت می باشد.

- با توجه به اينكه الحمدالله از استان هاي مختلف كشور، كاروان های راهیان نور اعزام مي شوند، آشنایی گروه ها و قومیت های مختلف کشور با یکدیگر، ابراز محبت و تبادل تجربیات و نظرات، هر چند برای لحظاتی کوتاه، می تواند در همگرایی و اتحاد درونی کشور برای رسیدن به قله های پیشرفت تاثیر خوبی داشته باشد.

-تهیه ی جزوات جذاب با توجه به نقشه ی راه برنامه ریزی شده برای اردو، میتواند در بالا بردن سطح آگاهی زائرین از عملیات های مختلف، موثر باشد.

-پرهیز از گعده های گروهی: در برخی موارد مشاهده میشود افرادی که مسئولیت اتوبوس را بر عهده دارند، در ردیف های ابتدایی اتوبوس به بحث درونی و مشورت برای توقف ها و شوخی بین خودشان می پردازند که این امر به دلیل اینکه ممکن است زائرین دیگر به صورت انفرادی در اردو شرکت کرده باشند، صورت خوبی ندارد و هم دلی لازم را در سراسر اردو در افراد تضعیف می کند.

-برنامه ريزي دقيق متوليان هر كاروان براي استفاده ي حداكثري از فضاي معنوي جبهه هاي جنوب.

برای هر چه بهتر شدن اردوهای راهیان نور لازم است افراد و گروه ها، تجربیات و ابتکارات خود را با دیگران به تبادل بگذارند. ان شاالله.
والعاقبة للمتقین
 
کلمات کلیدی : محمد روزبهانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.