توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502889
غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به ۴.۵ برابر حدِ مجاز رسید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱
وزش طوفان‌های ۱۲۰ روزه سیستان از صبح امروز بار دیگر تشدید شده به نحوی که حداکثر سرعت باد زابل ۸۶ کیلومتر بر ساعت و غلظت ذرات معلق در هوای سیستان بیش ۴.۵ برابر حدِمجاز به ثبت رسیده است.

به گزارش تسنیم، وزش بادهای 120 روزه در سیستان در ایام تابستان به دلیل پراکنده کردن ریزگردهای بستر تالاب بین‌المللی و البته "خشکیده" هامون در هوا، برای مردم این منطقه هواره دشواری‌هایی را به همراه داشته اما با توجه به اینکه شدت گرمای هوا در تابستان امسال بیش از گذشته است، تحمل این شرایط برای مردم سیستان به یک بحران جدی تبدیل شده است.

امسال طوفان و ریزگردها بیش از همیشه میهمان مردم سیستان هستند به نحوی که در ماه‌های اخیر طوفان شدید به طور مداوم در منطقه سیستان حاکم بوده و تنها در برخی از روزها از شدت آن کاسته شده و یا به طور موقت قطع شده و این موج سینوسی به طور مستمر در منطقه حاکم است.

این شرایط به نحوی بوده که هزاران نفر از مردم سیستان به‌دلیل مشکلات چشمی و تنفسی ایجاد شده برای آن‌ها در پی کاهش کیفیت هوا، راهی مراکز درمانی شده‌اند که البته در برخی از موارد به بستری شدن آن‌ها نیز منجر شده است.

غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به "4.5 برابر" حدِمجاز رسید
علی ملاشاهی اظهار داشت: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی، در ادامه وزش بادهای 120 روزه سیستان از صبح امروز وزش باد در شمال استان تشدید شده به نحوی که حداکثر سرعت باد در ایستگاه هواشناسی فرودگاه زابل 86 کیلومتر بر ساعت و حداقل شعاع دید افقی 2500 متر به ثبت رسیده است.

رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: همچنین در همین زمان سرعت باد در شهرستان زهک 72 کیلومتر بر ساعت و حداقل شعاع دید افقی 1500 متر به ثبت رسیده و پیش‌بینی می‌شود وزش باد شدید و گرد و خاک و در نقاط مستعد، طوفان و گرد و خاک به تا اواخر هفته آینده  ادامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: همچنین صبح امروز حداکثر غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان زابل 683 میکروگرم بر مترمکعب گزارش شد که با توجه به اینکه حدِمجاز و استاندارد 150 میکروگرم بر مترمکعب است، این میزان غلظت بیش از 4.5 برابر حدِمجاز بوده است.

وی با اشاره به اینکه براساس پیش‌بینی‌ها در این مدت گرد و خاک در شهرستان‌های هیرمند و زهک به ویژه در صبح‌ها بیشتر خواهد بود، ادامه داد: در این مدت برای سایر نقاط استان نیز غبار محلی و در برخی ساعات باد و گرد و خاک با شدت کمتر انتظار می‌رود.

ملاشاهی خاطرنشان کرد: به مردم منطقه سیستان به ویژه افراد آسیب‌پذیر از جمله کودکان، سالمندان و افراد بیمار توصیه می‌شود در زمان وقوع طوفان و گرد و خاک از تردد در فضای باز اجتناب کرده و در صورت ضرورت برای بیرون رفتن از منزل حتماً از ماسک استفاده کنند.

توزیع ماسک و سبد غذایی حتی به عنوان مسکن هم عمل نمی‌کند/ مردم سیستان امیدی به آینده ندارند
رضا شیبک از شهروندان ساکن در منطقه سیستان اظهار داشت: مردم سیستان در ماه‌های اخیر به دلیل شدت وزش طوفان و کاهش شدید کیفیت هوا بارها در خانه‌های خود حبس شده‌اند و مسئولان همچنان در مصاحبه‌های خود از توزیع ماسک و سبد غذایی میان مردم طوفان‌زده سخن می‌گویند.

وی ادامه داد: توزیع ماسک و سبد غذایی میان مردمی که دیگر امیدی به آینده ندارند حتی به عنوان یک مسکن هم عمل نمی‌کند و این ماسک‌ها به ابزار بازی و یک دلخوشی برای کودکان تبدیل شده است.

شیبک تصریح کرد: پس از گذشت نزدیک به 40 سال از انقلاب شایسته نیست که مردم محروم منطقه سیستان  که مرزبانان حقیقی منطقه محسوب می‌شوند در چنین شرایط غیرقابل تحملی به سر ببرند و مسئولان ما حتی در مورد بحران ریزگردها در سیستان ابراز نگرانی هم نداشته باشند.

این شهروند سیستانی گفت: موج بادهای 120 روزه چند ماه است که به طور مداوم منطقه سیستان را فرا گرفته و بارها از طریق اخبار اعلام شده که غلظت ذرات معلق در هوای سیستان به چندین برابر "حدِبحران" رسیده اما رئیس جمهور، وزرا و دیگر مسئولان ارشد کشور موضع‌گیری خاصی در قبال این شرایط فراتر از بحران نداشته‌اند.

وی تاکید کرد: مسئولان در قبال درخواست‌های مردم تنها از اجرای طرح آبرسانی با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان سخن می‌گویند و سوال اینجاست که آیا این طرح بحران ریزگردها را در منطقه سیستان حل می‌کند. شرایط مردم ما روز به روز دشوارتر می‌شود و مردم سیستان هر روز در حال فرو رفتن در فقر و بیماری بیشتر هستند.

شیبک گفت: خانم ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در سال‌های اخیر چند مرحله به سیستان سفر کرد و وعده احیای تالاب را در ابعاد کوچک به صورت پایلوت به مردم داد؛ وعده‌هایی که هرگز محقق نشد.

هامون با کمک کشور همسایه و مدیریت جامع منابع آب قابل احیا است
خشکی تالاب بین‌المللی هامون که شن‌های بستر آن منشأ اصلی ریزگردهای منطقه سیستان محسوب می‌شود به گفته بسیاری از کارشناسان قابل حل است و این کارشناسان اعتقاد دارند این تالاب در صورت مدیریت صحیح منابع آب قابل احیا است.

در روزهای اخیر درخواست تشکیل کارگروه ساماندهی تالاب بین‌المللی هامون در دیدار قائم مقام وزیر نیرو با هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد عنوان شد تا پروژه جدیدی برای ساماندهی هامون با جزئیات بیشتری در این کارگروه مطرح شود و بتوان به جمع‌بندی نهایی دست یافت.

گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران در این کارگروه تاکید کرده که با تجربه 20 ساله از ایران قادر به درک وخامت هامون و مشکلات ناشی از آن است و باید تلاش کرد در نتیجه کم‌آبی هامون و ایجاد ریزگردها، معیشت و سلامت مردم منطقه سیستان به خطر نیفتد.

وی با اشاره به اینکه باید مطالعاتی برای زنده نگه داشتن هامون انجام شود، تاکید کرده که "هامون را می‌توان با کمک کشور همسایه و مدیریت جامع منابع آب دوباره احیا کرد".

"آلوده‌ترین شهر جهان" نیازمند نگاه ویژه مسئولان
اختصاص لقب "آلوده‌ترین شهر جهان" به زابل در پی تداوم وقوع ریزگردها در این منطقه در چندین ماه از سال، بی‌شک به درستی صورت گرفته و این امر نیازمند این است که مسئولان ملی نگاه خود را به طور ویژه به سیستان معطوف کنند و با اجرای طرح‌های کلان به احیای هامون و کاهش ریزگردهای سیستان بیندیشند.

مردم سیستان از سازمان حفاظت از محیط زیست که از متولی‌های اصلی رسیدگی به بحران ریزگردها در این منطقه است، به دلیل عملکرد نامطلوب معصومه ابتکار در زمینه احیای تالاب هامون و وعده‌های بر زمین مانده او در این مورد، ابراز گلایه دارند.

مدیریت معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیستی با کارنامه ای نه چندان درخشان، با پایان دولت یازدهم خاتمه یافت تا فردی تازه نفس سکان کشتی محیط زیست را در دولت دوازدهم به دست بگیرد و کلید این سازمان مهم به عیسی کلانتری که سابقه 9 سال وزارت کشاورزی را در کارنامه دارد سپرده شده. کلانتری در 4 سال گذشته یکی از چهره‌های زیست محیطی دولت یازدهم بوده؛ او پس از نخستین مصوبه دولت در مرداد 92 که به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داشت، دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه شد.

روند احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال آبی 94-95 آنقدر چشمگیر بود که زمزمه‌هایی برای همین برنامه‌ریزی جهت احیای دیگر تالاب‌های رو به مرگ ایران شنیده می‌شود. هر چند برخی مشکلات مالی موجب شده برنامه احیا در سال آبی جدید(95-96) عقب بیفتاد، اما ستاد احیای دریاچه ارومیه توانست در سال‌های گذشته روند تخریب دریاچه را متوقف کند و با اقدامات مختلف، تراز آبی دریاچه را بالا بیاورد.

در هر حال حضور منجی دریاچه ارومیه در راس سازمان محیط زیست باعث امیدواری مردم سیستان شده ولی باید چند ماهی منتظر ماند تا روشن شود کلانتری برخلاف ابتکار عزمی جزم برای نجات تالاب هامون دارد و می‌تواند این کشتی پرتلاطم را به سوی ساحل امن ثبات و توسعه پایدار هدایت کند؟
 
کلمات کلیدی : سیستان و بلوچستان، کم آبی ، خشکسالی، گرد و غبار
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.