توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 439178
توضیح درباره ادعای بلوکه‌شدن فرش ایرانی در آمریکا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۹
یک مقام آگاه در ستاد اجرای برجام وزارت امور خارجه اظهارات "رضی میری" درباره مشکلات و موانع بر سر راه صادرات فرش ایرانی به آمریکا را رد کرد.

به گزارش ایسنا، این مقام آگاه درباره این ادعا که آمریکا هم واردات و هم صادرات فرش دستباف در این کشور را ممنوع کرده تاکید کرد: صادرات فرش به آمریکا آزاد است و در هشت ماهه ابتدای سال جاری 51 میلیون دلار فرش به آمریکا صادر شده است.

‎وی همچنین درباره وجود موانعی بر سر راه فروش فرش ایران در آمریکا به کشورهای ثالث گفت: هیچ مانعی در این‌باره وجود ندارد و صادرات مجدد از آمریکا به کشور ثالث آزاد است.

این مقام آگاه در ستاد اجرای برجام وزارت امور خارجه در مورد امکان برگرداندن فرش‌ها از آمریکا به ایران در صورت تمایل تاجران فرش اظهار کرد: بازگرداندن فرش به مقصد ایران از آنجا که صادرات از آمریکا به ایران محسوب می‌شود، نیاز به کسب اجازه از اوفک دارد، اما در 20 سال گذشته هیچ تاجری چنین درخواستی به اوفک نداده است.

ادعاها درباره مشکلات و موانع بر سر راه صادرات فرش ایرانی به آمریکا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس چهارمین گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه، صادرات فرش دستباف به کشورهای مختلف به میزان ۲۰۵ میلیون دلار در هشت ماهه سال جاری رشد داشته است که به عبارتی شاهد رشد ۲۴ درصدی در این حوزه در مقایسه با سال گذشته هستیم. صادرات فرش دستباف ایرانی از سال ۲۰۱۰ تا ابتدای ۲۰۱۶ به آمریکا متوقف شده بود.

بر اساس بند ۲۲ برجام ایالات متحده، به نحو مشخص شده در پیوست ۲ و منطبق با پیوست ۵، اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران، مجوز اینکه اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند و مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا را صادر می‌کند.

خرید و فروش هواپیما و فرش از جمله کالاهایی هستند که با توجه به نبود روابط دیپلماتیک و سیاسی میان دو کشور و بر اساس تحریم‌های اولیه آمریکا ممنوع بود، اما در برجام این دو کالا مستثنی شده‌اند.
۱۳۹۶/۰۴/۰۸ ۰۱:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۷ ۱۱:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۳/۳۱ ۰۸:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۱ ۲۳:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۰:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۲/۱۴ ۲۲:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۱/۰۵ ۱۹:۴۰
 
۱۳۹۴/۱۲/۲۳ ۰۹:۱۲
 
۱۳۹۴/۱۱/۲۱ ۱۱:۲۵
 
۱۳۹۴/۱۱/۱۹ ۱۲:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : فرش ایرانی ، ایران و آمریکا ، اجرای برجام ، صادرات فرش ایرانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.