نظر منتشر شده
۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361089
گلایه‌های بعیدی‌نژاد از فراموش کردن روزهای سخت تحریم و نادیده گرفتن گشایش‌های اقتصادی
بخش خبری الف، 21 خرداد 95
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۵
مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه گفت: تا اجرای کامل اهداف برجام و حذف تمامی موانع بانکی و مالی از پای نخواهیم نشست.

حمید بعیدی نژاد روز جمعه در کانال تلگرام خود نوشت:

١- انسان بطور كلي فراموش كار است و لذا يادآوري همواره مفيد است، چنانكه آمده است: "انّ الذّكري تنفع المومنين" . ان‌شاءالله كه يادمان نرفته است كه هدف و مبناي اصلي مقاومت و تلاش ملت و دولت ما در دوازده سال گذشته در خصوص بحث هسته اي اجراي حق مسلم كشورمان در انجام غني سازي با هدف توليد سوخت هسته اي رآكتور بوشهر بوده است. آن زمان حتي آمريكا هم عليرغم موضع هميشگي خود اعلام كرده بود كه با ساخت و راه اندازي رآكتور هسته اي توسط ايران كنار مي آيد.


٢- در سال ۱۳۸۴ يعني سالي كه از قطعنامه هاي شوراي امنيت و تحريم هاي بين المللي خبري نبود سه كشور اروپايي با ارائه پيش نويس توافقي حاضر بودند به ايران در قبال دست كشيدن از انجام غني سازي امتيازات مهم سياسي، اقتصادي، تجاري و فن آوري بدهند. در همان سال آقاي دكتر روحاني در دوران پاياني مسئوليت شان بعنوان دبير شوراي عالي امنيت ملي اين موضع سه كشور را مردود و آن را اهانت به ملت ايران اعلام كردند. دولت وقت حتي قبل از انتقال قدرت به دولت جديد آقاي احمدي نژاد تعليق را شكست و انجام غني سازي را از سر گرفت.


٣- ملت ايران سال هاي سال در تظاهرات و راهپيمايي هاي ۲۲ بهمن و مناسبت هاي مختلف بر حق مسلم هسته اي خود تاكيد نمود و بر پايه همين اصل، ايران قطعنامه هاي صادره از سوي شوراي امنيت را كه درخواست تعليق و يا توقف مجموعه برنامه هاي غني سازي ايران را داشتند مردود دانست و بر ادامه مقاومت تا احقاق حقوق مسلم خود تاكيد نمود. اگر تفاهم ژنو و برجام هر دو به نتيجه رسيدند به اين علت بود كه كشورهاي عضو دائم شوراي امنيت پذيرفتند كه بر خلاف خواسته مندرج در قطعنامه هاي شوراي امنيت انجام غني سازي توسط ايران را بپذيرند و قطعنامه ها و تحريم هاي تنبيهي را هم لغو كنند. تقليل مبناي مقاومت ملت ايران بر خواسته هاي اقتصادي در شرايطي كه سياست ايران به وضع شديدترين تحريم هاي مالي و اقتصادي عليه كشورمان انجاميد اصلا پاسخگوي علت ايستادگي ملت ما نيست.


٤- ايران تا اجراي كامل اهداف برجام و حذف تمامي موانع بانكي و مالي از پاي نخواهد نشست و ابزارهاي كافي براي اعمال فشار بر طرف مقابل را هم داراست اما اين نبايد باعث شود كه اولاً دستاورد بسيار مهم تداوم غني سازي و ديگر برنامه هاي مهم هسته اي را ناديده بگيريم، ثانياً اهداف برجام را به منافع اقتصادي تقليل دهيم و ثالثاً با كم ارزش كردن حركت‌هاي مهم اقتصادي و تجاري پسابرجام كه هم به گشايش‌هاي مهمي براي كشورمان و هم به لغو ده‌ها تحريم در حوزه هاي حمل و نقل، كشتيراني، بيمه، هواپيمايي، صادرات نفت و محصولات پتروشيمي، توليد قطعات خودرو و غيره انجاميده است، اعلام كنيم كه دستاوردهاي برجام "هيچ" بوده است. كافيست شرايط گذشته كشور را از ياد نبريم. يقين بدانيم كه نفي دستاوردها را هيچ‌كس باور نمي‌كند.
 
کلمات کلیدی : حمید بعیدی‌نژاد+برجام+اجرای برجام+لغو تحریم
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۲۱ ۲۳:۴۶:۴۴
اخه شما جوری صحبت میکنید انگار هر یک از رقبای شما انتخاب میشد بغیر از جلیلی نمیتونست تحریم را سریع مثل شما برداره؟!
کار شاقی نکردین واسه برجام که شب و روز منت میزارین
شما فقط جیب پزشکان و مدیران دولتی را پر کردید (3751808) (alef-13)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۴۰:۴۷
به جناب بعیدینژاد بگید استاد گشایش از جیب مردم معلوم میشه.ما ک چیزی ندیدم کسی دیده خبر بده (3751941) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۲:۵۲:۴۷
اقای بعدی نژاد ما حافظه تاریخی نداریم!
وضعیت بعد از برجام اینطوریه فکرشو بکنین اگر تحریما برداشته نمی شد حال و روزمون چطور بود.
بیشتر جاها خودمون بلا سر خودمون میاریم نه تحریم ها
مگه انرژی هسته ای چه سودی برای ما داشت؟
الف چون هوادار دولت روحانی هستم میخوای نشر ندی؟ (3752002) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۱ ۲۳:۴۹:۳۵
آقای بعیدی نژاد! لیست گشایش های بعد از برجام را منتشر کنید.شما همه تعهدات ایران را سریعا اجرا کردید الآن چطور از پای نمی شینید؟منتظریم با شهامت از ابزارهایی که از آن حرف می زنید استفاده کنید ،چون کدخدا فقط با ابزار کار می کند (3751812) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۱ ۲۳:۵۳:۱۳
این اقایان یا خواب اند یا این که خودشان را به خواب زده اند!!!! (3751818) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۱ ۲۳:۵۵:۰۸
اقاي روحاني خبر از گشایش داد, بلافاصله ارج بعد از 80 سال تعطیل شد, مسولان خواهشاً از گشایش خبر ندهند,!" (3751819) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۲:۵۵:۰۱
تعطیلی ارج شایعه بود.
درضمن یه خانه وقتی ویران میشه ساختنش از نو خیلی خیلی بیشتر از مدتی که خراب شده لازمه تا درست بشه (3752004) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۱ ۲۳:۵۷:۰۵
اگر مدعی هستید که با برجام گشایش اقتصادی اورده اید,مردم خود حس میکنند,نیاز نیست که مدام اقای روحانی, رپرتاز اگهی برود! (3751822) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۰۵:۵۰
آقای بعیدی نژاد فرار رو به جلو بس است
مهمترین دستاورد برجام هم از قول خود آقای روحانی و هم در تاکیدات رهبری برداشتن تحریم ها و حل مشکل اقتصادی که به تعبیر رهبری مهمترین اولویت است باید می بود که خودتان هم خوب می دانید محقق نشد که اگر شده بود باید دلار به راحتی به سه هزار تومان حداقل می رسید (دیگه چقدر تخفیف بدیم !!!) (3751836) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۰۵:۵۴
فراموش نشده است, اما این دولت هم. همه چیز را به برجام گره زده است
میگوییم چرا رکود است, دولت میگویید دوره قبل یادتون رفته
میپرسیم چرا مدیران 90 میلیون حقوق میگیرند, دولت جواب میدهد از دولت قبل مانده است (3751837) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۷:۱۲:۴۸
رئيس جمهور حل مشكل آب را هم به برجام گره زده بود حالا چه شد كه نبايد اقتصاد را به آن ارتباط داد . اين آقاي بعيدي نژاد خيلي هم عصبي تشريف دارند . (3752110) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۱۷:۵۱
فکر کنم یکی از گشایشها, تهدید هر روزه مردم به قطع یارانه هاست (3751848) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۲۱:۲۸
گشایشها:
تعطیلی کارخانه ها
دریافتی 90 میلیونی مدیران
بیکاری هر روزه کارگران
ندادن وام ازدواج

اعطای 2500 میلیارد تومان وام به خودروسازها (3751855) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۷:۴۳:۲۸
عمو جون اگر تحریم ها ادامه داشت که الان دلار به ده هزار تومن رسیده بود ! (3753578) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۲۷:۰۴
کلا مردم ما همین هستن فراموش میکنن و..من یادمه پارسال چقدر با هیجان ناراحتی دنبال این بودیم که توافق بشه و.. (3751866) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۳۲:۱۴
گشایش اقتصادی ؟؟!!!!!!! (3751869) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۳۵:۱۲
به دنبال تشدید مشکلات تولید در اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور، ارج رسماً از هفته گذشته تعطیل و ماشین آلات کهنه این کارخانه هم به فروش گذاشته شد تا پایان عمر برند ۸۰ ساله ایرانی اینگونه رقم بخورد. (3751874) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۸:۵۹:۲۵
بفرمایید زمان در امد ۷۰۰ میلیاردی چقدر به این کارخانه بابات نو سازی تجهیزات ۸۰ ساله و فرسوده اش کمک شد ؟ چقدر در ان ۸ سال لوازم خانگی چینی درزان وارد شد که ارج بازار خود را از دست بدهد ؟! یک شرکت طی یکی دو سال رو به نابودی نمی رود بروید ده سال ایپخیر شرکت را بررسی کنید ببینید اشکال از کجاست. (3752248) (alef-3)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۳۹:۲۵
فقط کسانی که منافع شان در فراموش شدن روزهای سخت است ، فراموش می کنند. (3751877) (alef-13)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۴۸:۴۴
خدمت سایت عارضم که، علی رغم برخی کامنت امثال ما را منتشر نمکینید، باز سایت شما تشکر میکنم. من شهروند عادی ولی علاقه مند مطالعه، سعی میکنم در چاچوب هنجار اعلام نشده رسانه ای ایران نظراتم در نقد و اراده پیشنهاد بگویم. بدیهی است ادعای عالم دهر بودن ندارم و با نزدیک چهار دهه از عمر و 15 سابقه کار ای.تی و مطالعه تقریبا روزانه چند ساغت و دنبال کردن اخبار و وقایع، نظراتی دارم. اگر چنین سایت و رسانه هایی باشد که یک صافی دموکرات کنشانه با حفظ امنیت منتقدین و نظردهندگان همراه باشد، کمکی بزرگی برای حل مشکلات خواهد بود.
اما گاهی دچار سرخودگی یمشوی که دقایقی از وقتت را صرف نوشتن افکار و عقایدت در نقد مسائل میکنی و میبینی خیلی راحت یک سایت و رسانه آنها منتشر نمیکند!
قطعا اگر مسئله غنی سازی، از روز اول اجازه نقد میافت و مسئولان نظام به نقد توجه میکردند، کشور به این وضع دچار نمیشد. متاسفانه باز کم کم شاهد این هستیم فضای نقد به سمت محدودیت میرود! همچنین قوانینی که دسترسی آزاد همگانی به اطلاعات هست نایده گرفته میشود، سوال اینجاست چرا روزنامه کیهان میتواند به اطلاعات فیشهای حقوقی دسترسی داشته بشد ولی مردم عادی نه؟! در حالی عملکرد مقامات بلند پایه و مدیران بایست در معرض نظارت عمومی باشد و به اصطلاح مقامات بلندپایه مدیران کشورها باید در محیط اتاق شیشه ای فعالیت داشته باشند.
رسانه رکن پهارم دموکراسی است. ولی ایکن وقتی کارایی دارد نظارت عمومی در رسانه ها منعکس و جاری باشد وگرنه آن رسانه ها تشریفاتی و فرمایشی خواهند بود. (3751887) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۳۹:۰۵
شما کامنت مینویسی یا مقاله بنده خدا منتشر کننده کامنت که روی تک تک کلمات نظر دهنده ها سایت مسیوله نمیتونه بشینه اینهمه متنو بخونه
متنهای طولانیت را در بخش یادداشتها بفرست
مردم هم حوصله خوندن کامنت طکلانی ندادن (3751939) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۵۳:۱۵
دکتر جان بعضی از دوستان بعضی وقت ها اگر شرایط سیاسی ایجاب کند روز را هم شب می بینند و ماست را هم سیاه . زیاد سخت نگیر مردم در انتخابهایشان مخصوصا همین انتخابات اخیر مجلس نشان دادند که برخیاازاین آقایان را خوب شناخته اند (3751892) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۰:۵۹:۳۷
ما هنوز تورم 40% 3 برابر شدن قیمت ماشین ، 10 برابر شدن مسکن و 4000 تومن شدن دلار و ... در دولت قبل فراموش نکردیم ! (3751901) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۵:۵۴:۲۹
قول 100 روزه بهبود معیشت و اقتصاد را چطور؟
تبدیل شدن به بزرگترین واردکننده ماشین از چین را چطور؟
واردات از چین ظرف این سه سال به اندازه اون 8 سال چطور ؟
..... را چطور؟ (3753312) (alef-13)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۰۴:۲۷
من شهروند معمولی هستم و اطلاعات در حد همین اخبار و گزراش ها در رسانه و کتاب و مقالات است و در نتیجه تحلیلهایم بر این اساس است.
با این وجود اشکالات زیادی چه در گذشته وچه حال است.
من نمخواهم راجع به گذشته و اشتباهاتی که د رمورد مسئله غنی سازی و تحریم پیش امد سخن سرایی کنم. فقط اشاره میکنم الان فضایی آزاد رسانه ای در داخل بخصوص جناح مقابل دولت آقای حسن روحانی موجود است در زمان اقای احمدی نژاد بود، به احتمال زیاد، معضلات ناشی تحریمها پیش نمیامد. مثلا موقعی که گفته شد تحریم ها کاغذپاره است، این سخن نادرست را بایست نقد جدی میشد. این سخن نشان عدم آگاهی و مصداق بارز عدم کفایت سیسای یک رئیس جمهور میتواند باشد، واقعا چطور رئیس سک دولت درک و شناختی از ماهیت شورای امنیت و تعاملات و معاملات پشت پرده ابرقدرتها ندارد؟! چطور ماهیت ابرقدرتی آن 5 عضو شورای امنیت ندارد، ماهیت چین و روسیه که در بنیادهای ابرقدرتی شان تفاوتی با 3 عضو غربی ندارند و هر جا منافعشان اقتضاء کند مثل آن 3 عضو عمل خواهند کرد، همچنانکه دیدیم.
آیا وقتش نرسیده مقامات نظام جهان واقعی را با چشم واقعیت گرایی ببینند؟ این دنیای واقعی است که سازمان ملل و نهادبین المللی برای عدالت یا دموکراسی بوجود نیامدند!
سازمان ملل از همان روز اول، بنایش غیردموکرالتیک و ناعادلانه ایجاد شد، قوانین متضمن حفظ منافع ابرقدرتهای عضو دائمی و متحدانش بوده است، هدف از ایجاد سازمان ملل، از روز اول برقراری چیزی شبیه قانون جنگل بود، وقتی کشوری عضو سازمان ملل میشود یعنی قوانین این جنگل پذیرفته است، پس باید این قوانین جنگلی رعایت کند. تظام جمهوری اسلامی حق دارد این قوانین جنگلی نهادبین المللی مثل سازمان ملل یا ان.پی.تی و امثالهم نپذیرد و مانند برخی کشورها از جمله سوئیس، هند، پاکستان... عضو این نهادها نشودف ولی وقتی شد بایست قوانین جنگلی اجرا کند و نخواهد اجرا کند ناچار عواقبتش متحمل میشود.
آقای احمدی نژاد - به درست یا غلط- نماینده نظام بود و میرفت تو این نهاد سخنان بیهوده و هزینه دار برای کشور میزد. معلوم نیست او نظرات خودش میگفت یا نظرات نظام را، ولی عواقبش در نهایت با سوختن چند نسل یک کشور پرداختند! (3751903) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۰۶:۰۰
رونقی که بخواهد با 10 برابر شدن قیمت مسکن و 3 برابر شدن قیمت خودرو صورت بگیرد ما نخواستیم !!! رکود باشه بهتر ! (3751906) (alef-13)
 
راه
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۰۶:۳۵
بله آقای بعیدی نژاد !!! از شما هم بعید بود که عزت و اقتدار هسته ای که در سایه ی خون دل خوردن دانشمندان و مدیران عاقل و فداکار و باشرف انرژی اتمی را به فراموشی بسپارید و تمام دستاوردهای افتخارآمیز و عزتمندانه ی این بزرگواران را به کدخدای خود ساخته تان تقدیم کنید و توهمات خود را بر این ملت تحمیل کنید و در عوض (3751907) (alef-13)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۳۴:۱۱
جناب کاربر گرامی "راه"، با عرض معذرت شما وامثال شما دراید اشتباه میکنید که چنین عقیده ای دارید، اصل داستان مشکل هسته ای، ب رمیگردد به موضع غنی سازی و نه کل دانش هسته ای. کشور از قبل از انقلاب تاکون دانش هسته ای دنبال کرده، درست است غربیها بعد از انقلاب و به بهانه هایی مثلا ساخت نیروگاه بوشهر انجام ندادند ولی در مقابل کشورهایی مانند چین و هند و روسیه با ایارن همکاری میکردند، و بخاطر ساخت نیروگاه اتمی یا تولید مواد پزشکی هسته ای و دانشگاه و تحقیقات ایران را شورای امنیت نتوانست تحریم کند، داستان از غنی سازی شد، اینکه عنی سازی بر طبق وقانین ان.پی.تی حق ما و همه کشورهای عضو هست بحثی نیست. ولی مسئله سر همان چیزی که گفتم هست، هدف از ایجاد سازمان های بین الکلی این نبوده عدالت و دموکراسی جهانی باشد و بلکه حفظ نظم و منافع ابرقدرت پس از جنگ جهانی دوم بود تا دیگر چنین چنگ جهانی پیش نیاید.
چون ایران رسما خواستار نابودی اسارئیل بود و خیلی بدیهی است ابرقدرتها حتی چین و روسیه اجازه این کار به یهچ کشوری نخواهند داد که کشوری عضو سازمان ملل آنها و اتفاق بسیار پرنفوذ و متحدشان است. من تعجبب چگونه مقامات کشور فکر کردند ایران میتواند همزمان عنی سازی کند و در عین با امریکا و غرب و اسرائیل ستیز کند؟! واقعا فکر کردید آنها دست روی دست میگذارند؟!
غنی سازی جدا از بعد سیاسی و امنیتی اش که حساسیت ابرقدرتها را برانگیخت، بعد اقتصادی و مقرون به صرفگی دارد، خیلی از صاحب نظران با دلایلی اعلام کردند غنی سازی توجیه اقتصادی ندارد. حتی ساخت نیروگاه هسته ای هم مورد تردید است وقتی ایارن منابع عظیم گاز و استعداد عظیم تولید برق و انرژی پاک از باد و خوشید دارد! (3751931) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۸:۴۹:۴۱
مطعنم باز هم‌منتشر نمی شه اما همانطور که تا حالا بارها گفتم سانسور شده اگر بر روی انرژی خورشیدی این سرمایه گذاری شده بود باسیستم افتابی که ما در کشور داریم که گمتر کشوری افتاب ما را دارد به خود امریکا داشتیم برق صلدر می کردیم! المان یک دهم ایران افتاب ندارد ولی هزاران برابر ما دارد از ان برق می گیرد و قصد خاموشی نیروگاه های اتمی را دارد (3752224) (alef-3)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۱:۱۳:۳۴
داستان برجام هم، متاسفانه در امتداد همان اشتباهات گذشته نظام دارد پیش میرود، برجام خواست مشترک نظام و مردم بود و بعید بود از این بهتر بشود و کشور از یک بحران جدی خروج کند، ولی ما مشاهده میکینم برجام ملعبه سیاست بازی و تبلیغات شده است!
از یک دولت حسن روحانی استفاده تبلیغاتی میکند و جناح مقابل برجام میکوبد. در حالیکه تمام این سالها نظام تاکید به صلح آمیز بودن برنامه های غنی سازی داشته، برخی از مقامات کشور اظهاراتی میکنند این این صداقت را زیر سوال میبرند! اگر خواستید بگویید تا من برخی از اظهارت را که درسانه ها منتشر بگویم. این ناهماهنگی ها به چه دلیل است؟ چرا در کشوری که هیچ رسانه ای جرات نمیکند کامنت ها مردم خارج چارچوب های نظام منتشر کند، برخی مقامات اظهاراتی بر خلاف سیاست های نظام میکنند که هزینه بردار است؟!
وقتی برجام امضاء شد و مورد تایید رهبری و مجلس و دولت قرار گرفت، حداقل انتظار این بود جناح ها و مقامات رسمی نظام تمام قد از اجرای برجام حمایت کنند، تا طرفهای مقابل مشاهده کنند تمام نظام صادقانه و مجدانه دنبال اجرای برجام است، همچنیین بنا بر ماهیت برجام که توافق سیاسی-حقوقی بود، اجرای سریع و کاملش نیازمند تغییر سیاستها و تاکتیکهای تبلغاتی در جهت پایان به تنش بود، اقداماتی موثری صورت میگرفت.
چرا از اشتباهات گذشته کسئولان نظام درس عبرت نمیگرند؟!
ادامه رویکرد تنش زا و جنگ تبلیغاتی، با روح و فلسفه وجودی برجام مغایرت دارد. باز اشتباهات گذشته ادامه یافت و کشور از منافع احتمالی برجام دارد محروم میکند! (3751911) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۲۰:۴۲:۰۰
مرحبا بر شما...
ای کاش برخی از آن جناح ها حمایت که پیشکش، حداقل برجام را نمی کوبیدند... در همین سایت الف هر روز چند خبر و مطلب درباره بی نتیجه بودن اجرای برجام منتشر می شود... به گفته دکتر ظریف، سیاست خارجی جایی برای دعواهای جناحی نیست اما برخی از جناح ها در قضیه برجام ثابت کردند که حاضرند کشور و ملت ضربه بخورند، اما آن چه آنها می خواهند محقق شود... (3753780) (alef-13)
 
م...ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۲:۳۱:۳۴
واقعا من شخصا حتی تصورش هم نمیکردم برجام و حل غیرنظامی مسئله غنی سازی بشود! وقتی توافق برجام مطلع شدم تعجب کردم، زیرا به قدری مسئله بغرنج شده و موضع شبه ایدئلوژیک و حیثتی برای طرفین شده بود تصورش سخت بود که چیزی مثل برجام حاصل شود! خود اینها نشان یک درایت و انعطاف در نظام بود، واقعا ای کاش این انعطاف و درایت در زمان دولت اول آقای احمی نژاد بود و کار دولت قبلی را تکمیل و اصلاح میکرد، کار درست همین است.
کشورمان تا قبل مسئله غنی سازی و تحریم اتفاقا از عزت و اقتدار نسبی برخودار بود، فرصت بسیار خوبی فراهم شده بود در دوره بازسازی چشم انداز بیست ساله ابلاغی رهبری، (1384-1404) در فضای آرامش داخلی و خارجی، به حدی اقتدار و عزت و پایداری برسد که ادعای نقش و بازگری جهانی کند، با دست خالی نمیشود ادعای جهانی کرد. مثلا ژاپن و آلمان اگر چند سالی است ادعای نقش جهانی مکیند و حتی درخواست عضو دائم و حق وتو! بخاطر اینست نیم قرن کشورشان از ویرانه هیا جنگ جهانی بیرون کشیده و ساختند. ولی ایران بعد از انقلاب و چنگ، هنوز بازسازی و توان نشد مدعی نقس جهانی شد!
مثلا هرچند رژیم نابهنجار و منفور سعودی ادعاهایی میکند، ولی همین رژیم اول زمینه سازی کرده، اول برای رباب امرکایی خوش خدمتی کرده و از طرفی صدها میلیارد دلار ذخیره ارزی و صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در رغب کرده، که الان احمقانه ادعاها میکند! ایران میبایست اول قدرمند شود از لحاظ اقتصادی و وزنه ای در تعهاملات اقتصاد جهان، تا بتواند بر اساس قدرت اقتصادی اش نقش آفرینی کند. (3751983) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۴:۰۱:۵۵
به نظر من آنچه در فضای سیاسی جامعه ما وجود دارد افراط و تفریط طرفین قضیه و بی انصافی است که از هر دوطرف ماجرا به وفور به متن جامعه صادر میشود.

واقعیت آنستکه برجام نه کلید بهشتی است که یکطرف مدعی است و نه جهنمی که برخی کامنت گذاران حرفه ای و افراد منتسب به دلواپس تلاش دارند جلوه دهند.

اگر افرادی تصور میکنند قرار بوده بعد برجام بدون تلاش و اتفاقات دیگر ارزونی بیاید و همه مشکلات انبار شده 8 سال دولت قبل به فوریت حل شود حتما در خطا به سر برده اند.

یادمان باشد ما تعهدات خود را انجام داده ایم و باید محکم و بدون اظهار پشیمانی مطالبه خواسته هایمان را داشته باشیم. (3752025) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۴:۲۵:۴۳
این دولت فقط موجب جلوگیری از سقوط بیشتر ملت وکشورشد. اونهایی باید پاسخ بدهند که بر طبل تحریم بیشتر وتحریم را موجب پیشرفت میدانستند . (3752037) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۰۸:۳۶:۳۳
جناب بعیدی نژاد مردم در انتخابات نشان دادن که قدر زحمات شبانه روزی شما رو میدونند. (3752205) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۰:۳۸:۳۵
در همون دوران تحریم این دولت تورم رو از 40 درصد به 10 درصد رسوند و قیمت دلار رو ثابت کرد. همون تحریم هایی که از کاغذپاره به علت اصلی تورم و سقوط ارزش ریال تبدیل شده بودن. هر چند به این دولت هم انتقاد در زمینه های مختلف وارده. ولی مردم هم شبایی که برای خرید سکه جلوی بانک ها تو صف خوابیدند و روزهایی که خرید و فروش دلار جرم بود و در عرض 2 سال ارزش درآمد و داشته هامون یک سوم شد و هر روز منتظر خبرای بدتر بودیم رو فراموش نکنن (3752424) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۰:۴۰:۳۶
اصلا مگه دولت قبل با اون همه توانایی در ازبین بردن همه چیز و ایجاد مشکلات تونسته بود تو چهار سال اول خودش همه چیز رو از بین ببره؟ که حالا از این دولت میخواید تو چهار سال اول همه چی رو درست کنه؟ (3752428) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۲ ۱۲:۰۰:۲۸
به نظر من بزرگترین اشتباه دولت آقای روحانی فداکاری برای به سرانجام رساندن مذاکرات بود .
اگر ایشان این کار را نمیکردند و میگفتند همان کسانی که 6 قطعنامه برای ملت دشت کردند و تحریم ها را نعمت میدانستند و مملکت را به لبه پرتگاه نابودی بردند بیایند و کار را به سرانجام برسانند حالا این جماعت اینچنین بلبل زبان نبودند و مشکلات را به دولت ایشان وصله نمیزدند .
یکی نیست بگوید شما که اینچنین استاد دهرید چه شد که مملکت را آنچنان از دولت اصلاحات تحویل گرفتید اینچنین تحویل دادید .

پس لطفاً بس کنید این اشک تمساح را که آنانکه میفهمند میدانند شما برای چه شیون و زاری میکنید . (3752641) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.