نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452037
سعید جلیلی به نفع کدام کاندیدا کنار می‌رود؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۳
سعید جلیلی درحالی این روزها ساز مخالف را کوک کرده است که به نظر می رسد او حاضر است تنها به نفع یک کاندیدا کنار برود؛ابراهیم رئیسی.

به گزارش نامه نیوز، عقربه ها به نفع نامزدی سید ابراهیم رییسی حرکت می کنند. این یک خبر نامناسب است برای محمد باقر قالیباف، سعید جلیلی و هر آنکس که می خواسته با تابلوی اصولگرایی در انتخابات اردیبهشت ماه شرکت کند. اتاق های فکر به او رسیده‌اند؛ همین هم هست که که نشانه های ظهور او در این انتخابات هر روز پررنگ تر می شود .حالا چند روز است که کمپین حمایت از او در تلگرام هم راه اندازی شده است. هم شهری های حامی او هم هر جا می نشینند رسمی و غیر رسمی می گویند شرایط برای حضور او مهیاست. آنها که در این مورد بررسی های لازم را انجام می دهند؛ نظرسنجی های میدانی را سفارش داده اند و وضعیت سرمایه اجتماعی رییسی را می سنجند. فاکتورهای زیادی مد نظرند؛ شاید او همان نامزد نهایی اصولگرایان باشد.

شوک به محمد باقر قالیباف
اما حالا سوال این است که واکنش چهره هایی که ازمیان اصولگرایان قصد نامزدی دارند به این اعلام کاندیداتوری چه خواهد بود؟ در سطح نخست این نامزدها می توان به محمد باقر قالیباف اشاره کرد. او برای بار سوم قصد کرده تا در انتخابات ریاست جمهوری حاضر شود. هر دو باری که قالیباف نامزد انتخابات شده بود درست در شرایطی که تصور می شده او شانس خوبی برای پیروزی دارد پدیده های پیش بینی نشده ای رخ داده که راه رفتن به پاستور برای او هموار نمانده است. این بار هم که او عزم پاستور کرده باز یک اتفاق غیر منتظره رخ داده است. چیزی که باعث شده او گلایه اش را از طریق اعلام عدم تمایل برای نامزدی در انتخابات توسط افراد نزدیک به خودش رسانه ای کند . اهل سیاست و آنها که با قالیباف آَشنا هستند می دانند که او در انتظار روشن شدن فضای انتخاباتی برای انجام یک ریسک بزرگ است. او می داند که شکست برای بار سوم چه تبعاتی برای او می تواند داشته باشد.

اکنون اما جدای از برخی اتفاقات پیش بینی شده از جمله مخالفت طیف هایی از اصولگرایان یک اتفاق غیر منتظره ای در حال وقوع است. باز گویا قرار است شرایط نامزدی محمد باقر قالیباف درست در فاز جدی فعالیت ها از میان برود. ماجرا گویا از این قرار است که همان ها که می خواستند با او به میدان رقابت وارد شوند حالا نگاهشان به جای دیگری از جناح اصولگرایان دوخته شده؛ جایی که سید ابراهیم رییسی ایستاده است؛ آنها او را ترجیح داده اند. قالیباف این را فهمیده است. می گویند او می تواند معاون اول رییسی باشد. یک پله تنزل ؛ آیا او می پذیرد ؟

کناره گیری بدون شرط
از همه جالب تر موضع سعید جلیلی است. او کاملا محافظه کارانه در این مورد عمل کرده یک سکوت مبهم. رسانه هایش البته اندکی جلو تر رفته اند . یک کانال حامی او نوشته است :«امرور تاریخ همانقدر که ممکن است شیرین باشد،تلخم میتواند باشد لذا تاریخ جناح مومن و حزب اللهی تلخ است از این جهت که هیچ وقت حول یک عَلم جمع نشدیم نه اینکه نخواهیم چون بلد نبودیم نه اینکه نخواهیم بلد باشیم چون فکر میکردیم بلدیم! بله هنوز در نقطه صفر مرزیِ یک وحدت درست حسابی هستیم و تقریبا هیچ صراطی نمیتوان متصور شد که این ره به سر منزل مقصود برسد. مع الوصف باید گفت #انتخابات ۹۶ تنها امیدمان به یک شخص هست بله #شخص...مدعی گفتمان و تشکیلات هستیم اما سرانجام یک شخص میتواند تمام معادلات را بهم بزند و همه را با تمام دلخوری ها جمع کند زیر یک بیرق. شاید تنها مثالش احمدی نژاد ۸۸ بود که بالاجبار یا به اختیار،با عشق یا با اکراه هر چه بود همه جمع شدند و تفرقه ایی نبود.حال باید منتظر آن شخص ماند که می آید یا نه؟امیدواریم که بیاید...» ذیل این مطلب عکسی از سید ابراهیم رییسی درج شده بود.

با این تفاسیر به نظر می رسد که سعید جلیلی یک استراتژی ویژه برای مواجهه با چنین وضعیتی دارد. او که برای هیچ نامزدی حاضر به کناره گیری در این مورد به خصوص جدا گانه عمل خواهد کرد. رضایت او به کناره گیری برای ابراهیم رییسی چندان سخت و وقت گیر نخواهد بود.

شاید ابراهیم رییسی نامزد انتخابات شود اما برای وقوع چنین پدیده ای باید منتظر اتفاقات تازه تر هم باشیم. نگاه کنیم به حمایت این روزهای جمنا از فعالیت های ابراهیم رییسی. همین است که تاکید می کنیم. این رویداد نیاز به مولفه های دیگری هم دارد. زمان همه چیز را معلوم می کند.
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۱۵:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۱۱:۲۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۹:۳۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۱۱:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۰۷:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۱۱:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۱۰:۰۸
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۵ ۰۷:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۳ ۰۷:۱۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۳ ۰۶:۵۶
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ روحانی+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان+سعید جلیلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۲:۵۹:۴۴
آقاي جليلي به نفع خودش بايد كنار برود و يا اصلاً نيايد چون بيشترين نفع را خودش خواهد برد (4190913) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته