نظر منتشر شده
۳۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466912
فیش حقوقی یکی از نامزدهای ریاست جمهوری/ تحلیل رسانه های خارجی از مناظره دیروز/ آیا وضعیت روحانی بدتر از قبل می‌شود/ سر دادن شعار در حمایت از جهانگیری حین سخنرانی رئیس جمهور/ احتمالا مواضع کاندیداها تهاجمی تر می شود
بخش سیاسی الف، 9 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۲
دیروز اولین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری با محوریت موضوعات اجتماعی- فرهنگی برگزار شد.

بعد از مناظره، اظهار نظر و موضع گیری هایی متفاوتی از سوی شخصیت ها، جریانات سیاسی و رسانه های غربی ارائه شد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره شده است.

چرخش از روحانی به جهانگیری؟
نایب رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان به صورت اجماع تصمیم گرفته آقای روحانی کاندیدای اصلاح طلبان است و دو نفر تا آخر نخواهند ایستاد.

 حجت‌الاسلام عبدالواحد موسوی لاری نایب رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، تشریح کرد: آقای جهانگیری با اصرار خود آقای روحانی حضور در انتخابات را پذیرفته است و قرار این بود که هر کسی قرار است در کنار آقای روحانی حضور یابد، آقای روحانی واکنش منفی به همراه نداشته باشد، بنابراین ما دو کاندیدا در انتها نخواهیم داشت، اما اطمینان داریم که به یک جمع‌بندی خواهیم رسید. موسوی لاری در مورد اینکه صراحت کلام آقای جهانگیری از آقای روحانی بیشتر بوده و در نظرسنجی‌ها وضعیت آقای جهانگیری بهتر از آقای روحانی است و آیا احتمال جایگزینی آقای جهانگیری به جای آقای روحانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعاً همان جریانی که حامی آقایان جهانگیری و روحانی هستند، مسائل را مدیریت خواهند کرد که هر نتیجه‌ای حاصل شود با هماهنگی خود آقایان روحانی و جهانگیری باشد و آقای جهانگیری نیز هیچ ستادی تشکیل نداده و همان ستاد آقای روحانی کارها را انجام می‌دهد(لینک)

در این باره دبیر کمیته سیاسی و امور داخلی فراکسیون امید نیز گفت: بنابر مباحث صورت گرفته تا این لحظه کاندیدای مورد نظر فراکسیون حسن روحانی خواهد بود. جلال میرزایی نماینده مردم ایلام و دبیر کمیته سیاسی و امور داخلی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره کاندیدای حمایتی فراکسیون متبوع خود اظهار داشت: فراکسیون امید درباره حمایت از کاندیدای انتخاباتی ریاست‌جمهوری در چارچوب نظرات اعلام شده از سوی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان عمل خواهد کرد.

آیا وضعیت روحانی بدتر از قبل می‌شود؟
تقریباً قاطبه نظرسنجی‌هایی که تا پیش از مناظره روز گذشته(جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶) نتایج آنها استخراج شده حاکی از آن است که حداقل تا پنج‌شنبه هیچ کاندیدایی حائز رای بالای ۵۰ درصد نیست. از سوی دیگر گذشته از آرای مثبت، نظرسنجی‌ها می‌گویند آرای منفی حجت‌الاسلام روحانی در  حال حاضر بیش از سایرین است. آرای منفی معمولاً نقش تعیین‌ کننده‌ای در انتخابات دارد و حتی برخی کارشناسان معتقدند در بازه چند هفته مانده به روز رای‌گیری اهمیت رای منفی از رای مثبت بالاتر نباشد، پایین‌تر نیست.
 
با توجه به فضای حاکم بر مناظره روز گذشته که تقریباً بخش اعظمی از طرفداران دو جناح مهم سیاسی در کشور بر روی ضعیف بودن روحانی اتفاق نظر و «اجماع» داشتند، احتمالاً در نظرسنجی‌های جدید وضعیت حجت‌الاسلام روحانی رو به افول خواهد نهاد. همچنین با توجه به چرخش محسوس برخی از بدنه جناح اصلاح‌طلب از روحانی به سمت جهانگیری، احتمالاً در این مرحله حداقل تشتت آرا در جبهه اصلاح‌طلبان بالاتر خواهد رفت. این امر موجب کنده شدن آرای روحانی توسط جهانگیری خواهد شد. مسئله‌ای که احتمالاً مدافعان کاندیدای پوششی در جریان موسوم به اعتدال چندان به آن فکر نکرده‌ بودند.  با این حال گفته می‌شود که برخی شخصیت‌های محوری جریان اصلاحات از قضا پیش‌بینی چنین مسائلی را داده‌اند و احتمال دارد طی روزهای آینده در صورت ادامه این روند به ضرر روحانی،  خواستار کناره‌گیری نهایی او به نفع جهانگیری شوند.

حمایت اکثریت جامعه‌مدرسین حوزه‌ قم از رئیسی
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتخابات ریاست جمهوری از حجت‌الاسلام رئیسی حمایت خواهند کرد.

نظر یک اقتصاددان در خصوص برنامه کاندیدها
یک کارشناس اقتصادی می گوید:«جو حاکم بر جامعه سبب شده که این روزها شاهد ارائه برنامه هایی فاقد مبانی عقلانی و اجرایی از سوی کاندیداها باشیم؛ روزگاری می‌گفتند دروغ هر چه بزرگتر، قابل باورتر،اما امروز این مثل به وعده هر چه بزرگتر، رای آورتر تغییر شکل داده است.»

حسین راغفر اظهارداشت:« سرمایه گذاری بر نقاط آسیب پذیر جامعه و فقر مردم برای کسب رای نشان دهنده از میان رفتن مرزهای اخلاق در رقابت های انتخاباتی است.»
راغفر با اشاره به اینکه لازم است رای دهندگان مساله توازن سیاسی را در این دوره از انتخابات مد نظر قرار دهند، گفت:«با روند کنونی حاکم بر فضای انتخابات، پیش بینی می کنم برخورد جناح های سیاسی در روزهای آتی شدت گیرد و مواضع کاندیداها نسبت به یکدیگر تخریبی تر و تهاجمی تر شود.»

میرسلیم: انکار وعده‌ها و عملکردها رسوایی می‌آورد
سید مصطفی میرسلیم کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در نامه‌ای به رقبای خود درباره مناظره روز گذشته تأکید کرد که نباید سخنان ما به گونه‌ای باشد که برای منکوب کردن رقیب یک موضوع استثنائی را به اندازه ای بزرگ نماییم که خود خوراکى براى دشمن فراهم آوریم.

سر دادن شعار «اسحاق دوستت داریم»
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات در حالی برای سخنرانی به کرمان رفت که مردم در حمایت از اسحاق جهانگیری شعار دادند. حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (شنبه 9 اردیبهشت) برای سخنرانی به شهر کرمان رفت. در این سخنرانی مردم با سر دادن شعار «اسحاق، دوستت داریم» و حمایت از معاون اول او اسحاق جهانگیری از روحانی استقبال کردند.
 
نظر شریعتمداری درباره احتمال باقی‌ماندن جهانگیری به جای روحانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: در مناظره دیروز دستان خالی آقای روحانی و دولتش بر همگان برملا شد. حسین شریعتمداری گفت: این مناظره اولین حضور روحانی با منتقدان دولتش بود. وی درباره حضور ضعیف روحانی در مناظره و احتمال باقی‌ماندن جهانگیری به جای او تا مرحله آخر انتخابات، تصریح کرد: باید صبر کرد؛ چون خود آقای جهانگیری گفته بود که برای کمک به روحانی آمده البته این امر با یکی از اصول قانون اساسی مغایرت دارد. به نظرم باید در این باره گفت «شد غلامی که آب جوی آرد, آب جـوی آمـد و غـلـام بــبــرد»(لینک).
 
تحلیل رسانه های خارجی از مناظره
رویترز به ناکامی روحانی در بهبود وضعیت اقتصادی علیرغم امضای برجام و به تعطیلی کشاندن برنامه هسته ای ایران اشاره کرده؛ امری که نوک پیکان حملات علیه وی در مناظره روز گذشته بود. در این گزارش آمده است: در خلال مناظرات سه ساعته که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد، مخالفان عملگرای روحانی به دنبال انتقاد از وضعیت اقتصادی در دولت وی بودند و  گفتند اگر وی بار دیگر در انتخابت 19 می انتخاب شود، جمهوری اسلامی ضربه خواهد خورد. در ادامه این گزارش آمده است: روحانی از وضعیت اقتصادی در دولت خود دفاع کرده و گفته که وی مورد هجوم دروغ و افتراء قرار گفته است.

روزنامه العین امارات نیز با تاکید بر شکست روحانی در نخستین مناظره نوشته: اولین مناظره انتخاباتی در حالی برگزار شد که رقیبان روحانی با پرونده اقتصادی جلو آمدند و  به او تاختند.
 
 گاردین از اشتیاق مردم ایران نسبت به انتخابات خبر داده است. در بخشی از این گزارش می خوانیم: به هر حال مردم ایران هنوز به طور کلی به دنبال تغییرات تدریجی هستند هرچند اصلاحات با سرعت کمی صورت پذیرد. مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات های مختلف به معنای رد پیشنهاداتی است که از سوی افرادی مانند رضا پهلوی و مریم رجوی مطرح می شود.

اسوشیتدپرس نیز در گزارشی از مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: «شهردار تهران، محمدباقر قالیباف، در مناظره روز جمعه، رئیس جمهور ایران را به بی‌صداقتی، ناکارآمدی و حمایت از طبقات مرفه متهم کرد.» وی همچنین با استناد به آمار بالای بیکاری به روحانی حمله کرد. روحانی و معاون اولش اسحاق جهانگیری نیز در مقابل، سخنان قالیباف را نادرست خواندند.اما دیگر نامزدها وارد مباحث جنجالی نشده و تنها بر حمایت از فقرا و طبقات پایین درآمدی تأکید کردند.

فاکس نیوز نیز در روایت خود از مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری ایران نوشت: در مناظره سه ساعته قالیباف از دولت روحانی انتقاد کرد و گفت مشکلات اجتماعی و زیست محیطی به خاطر مدیریت ضعیت او حل نشده است.

میدل ایست مانیتور نیز در این خصوص آورد: در مناظره تلویزیونی، همه نامزدها، عملکرد دولت روحانی در زمینه اقتصاد را به چالش کشیدند، غیر از جهانگیری که از عملکرد دولت دفاع کرده و پیش بینی می شود به نفع روحانی کنار برود(لینک)

فیش حقوقی میرسلیم
مصطفی میرسلیم به عنوان کاندیدای حزب موتلفه اسلامی با انتشار فیش حقوقی خود به شفاف‌سازی در خصوص میزان حقوق دریافتی‌اش دست زد.
 
 
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۷:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۱۹:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۱۹:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۷:۲۶
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ روحانی+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۲۷:۰۰
اخلاق گرایی رئیسی تحسین برانگیز بود... (4297440) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۸:۲۸:۱۲
املاي نانوشته غلطي ندارد رييسي عملا حرفي براي گفتن نداشت (4298766) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۲:۲۲:۰۲
خیلی جالبه حقوق ثابت 300دهزارتومان فوق العاده های ویژه 5 میلیون تومان من کارمند بانک هستم پس از 30 سال کار 2600 هزار تومان (4299509) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۴:۴۴:۱۲
پس اکثر این رسانه ها نگفتن روحانی چی گفته؟؟ فقط به سخنان قالیباف اشاره کردن و اون رو پوشش دادن؟ این جا کیهانه یا الف؟ (4303140) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۲۷:۳۸
آقای قالیباف یه توضیحاتی در مورد واگذاری املاک نجومی بدهکار هستند. (4297442) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۲۹:۲۳
دولتی ها از فساد 3 میلیارد دلاری بابک زنجانی گفتند اما از فساد 12000 میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان حرفی نزدند. (4297446) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۳۲:۱۲
فقط قالیباف (4297453) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۳۷:۲۸
فقط جهانگیری، روحانی باید به نفع اسحاق جهانگیری کنار رود. (4297470) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۵۱:۲۴
ازجناب آقای میرسلیم بخاطر انتشار فیش حقوقی که گامی است در شفاف سازی تشکر می کنم و چون ایشان را انسان صادقی می دانم خواهشا از ایشان سوال کنید آیا از هیچ جای دیگر جز مجمع تشخیص ، حق تدریس ،حق الزحمه و حق جلسات و یا حق مشاوره و مشابه آن نمی گیرند؟ خیلی ممنون چون اینجوری ممکن است افراد بگویند این فقط مربوط به عضویت ایشان در مجمع است. آیا منبع درآمد دیگری ندارند؟ از انتشار پاسخ ایشان سپاسگزارم (4297509) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۸:۰۳:۵۴
عزیزم من یک مهندس ساده و دون پایه هستم. فیش حقوقی من با دریافتیم تفاوت داره و کمتره. درآمد با فیش حقوقی یکی نیست. (4298704) (alef-13)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۸:۵۸:۳۶
بازنده اصلی روحانی بود چه من دوست داشته باشم چه نداشته باشم (4297526) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۹:۰۵:۱۲
حق ویژه دیگر چیست؟ (4297546) (alef-13)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۹:۱۸:۳۳
به نظر من این مناظره نشان داد که اقای روحانی فرد اصلح میباشد. (4297584) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۹:۲۲:۳۵
شما از کجا این مناظره این نتیجه رو گرفتی (4298936) (alef-13)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۹:۲۰:۲۷
تحلیل بی معرفتانه ای بود چون همه دیدند که رییسی دیروز کلا توی باغ نبود و قالیباف بود که رای منفی اش زیاد شد. (4297589) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۳۵:۱۴
الان ٩٦ پس چرا فيش ٩٥ و گذاشتيد شايد در بين فيشهاش اين از همشون كمتر بوده و مزاياي جانبي نداشته! (4297746) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۹:۲۴:۳۸
یعنی فکر میکنی بین فیش 95 و 96 چقدر تفاوت هست (4298946) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۰:۴۳:۳۴
یعنی ایشون کارمند رسمی مجمع تشخیص اند؟ از جای دیگری حقوق نمی گیرند؟ (4297763) (alef-3)
 
نوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۲:۲۷:۲۱
پس دریافتی دانشگاه امیرکبیر که استاد تمام وقت آنجا هستند. دریافتی از مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو که چند دهه است رییس هیات مدیره انجا هستند و بسیاری جاهای دیگر چی؟ اصلا منزل ایشون کجاست با این دریافتی ناچیز. (4298000) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۲:۱۲:۴۶
انتظار دارید برای استادی دانشگاه حقوق نگیرن ؟!
اگه فردی تواناییش رو داره دلیل نداره ازش پول در نیاره
مشکل اینه که فردی برای یک کار مشخص بیش از حقش دریافت کنه (4299483) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۴:۵۵:۵۷
خب درس خونده زحمت کشیده باید پولشو بگیره .میگی مجانی تدریس کنه تو دانشگاه؟ (4303208) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۱:۱۳:۴۱
آقایان رئیسی و قالیباف، تمرکز دارند روی مشکلات کنونی مردم و میخوان اونها رو به هر قیمتی حل کنند، در حالی که توجه ندارند شاید هزینه حل آنی و فوری مشکلات، ایجاد مشکلات بیشتر و عمیق تر در آینده باشه. (4297804) (alef-13)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۲۲:۵۸:۵۵
یه گلایه از سایت الف :
من یک اصلاح طلب هستم و علی رغم اینکه سایت شما از ترکه اصولگرایان است اما همیشه اخبار رو از سایت شما می خوانم،
اما
در بعضی مواقع سایت شما که بایستی رویکردی بی طرفانه حداقل در ایام انتخابات داشته باشد، به ناگاه همانند نشریات زرد عمل کرده و حرفهایی از جنس تخریب دولت و اصلاحات اونم بدون استدلال میزنه (4298122) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۰:۰۱:۳۱
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات در حالی برای سخنرانی به کرمان رفت که مردم در حمایت از اسحاق جهانگیری شعار دادند. حسن روحانی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز (شنبه 9 اردیبهشت) برای سخنرانی به شهر کرمان رفت. در این سخنرانی مردم با سر دادن شعار «اسحاق، دوستت داریم» و حمایت از معاون اول او اسحاق جهانگیری از روحانی استقبال کردند. (4298267) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۱:۰۴:۲۸
تا روحانی 1400 (4298399) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۱:۰۵:۱۱
حقوق یک مساله ی شخصی است به حق افراد احترام بگذاریم (4298401) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۳:۱۵:۱۲
احسنت به ایشون، کاش مابقی کاندیداها هم همینکار رو بکنند. (4298519) (alef-13)
 
مهدی
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۴:۵۹:۰۳
جمع کل درآمد و حقوق های دریافتی رو چرا نشون نمیده؟؟
گشته گشته پایین ترین فیش حقوقیش رو منتشر کرده چرا؟؟
این کار یه جور اهانت به شعور مردمه.
کی باور میکنه شخصی مثل ایشان داره با ماهی 5 میلیون تومان زندگی میکنه؟؟ واقعاً کی باور میکنه؟؟ (4298548) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۹:۲۹:۲۱
شما از کجا فهمیدی این فیش پایین ترین فیش حقوقیشه ؟ چرا از روی توهم و بدون سند به دیگران اتهام میزنی (4298957) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۵:۵۳:۱۰
بي تعارف كسي كه ساكن شمال تهران باشه ماهيانه بين شش تا بيست مسليون هزينه هاي جاريشه. (4300294) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۶:۵۱:۱۱
فیش حقوقی همه درست است. اصل مزایا است که هیچ وقت در فیش نمی آید . (4298588) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۸:۳۴:۳۸
احسنت برشما حرف حساب همینه (4298792) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۰۹:۳۰:۴۶
اگه یکم دقت کنی پایین فیش نوشته "جمع حقوق و مزایا" (4298961) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۱:۵۵:۳۳
بزرگترين مشكل روحاني اينه كه كارش خيلي درسته
منطقي، قاطع، دست پر
به خاطر همين كه هر كاري مي كنن تا تخريبش كنند (4299428) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۱:۱۷:۰۹
چی میشد اگه نتیجه انتخابات اینجوری میشد:۱-سیدابراهیم رئیسی(برنده)۲-محمدباقر قالیباف۳-سیدمصطفی میرسلیم۴-سیدمصطفی هاشمی طبا۵-حسن روحانی۶-اسحاق جهانگیری (4301742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۱۱:۴۶
همسایه ما آبدارچی یک اداره است و فیش حقوقی ایشون یک میلیون و صد هزار تومانه. فکر کنم چون فیش حقوقی مبلغ کمتری است برای ریاست جمهوری اولویت داره,... اخه این هم شد منطق که هر کی حقوق بیشتر میگیره پس فاسده. پس اون همه تلاش درس خواندن فکر کردن و مفید بودن برای کشور چی میشه (4302236) (alef-13)
 
علی اکبر یز دانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۱۶:۱۲:۴۴
من تا بحال نمی دانستم کسانی کی عضو مصلحت نظام می با شند حقوق دریافت می کنند ،،،آقای میر سلیم شفاف سازی کنند این مبلغ را برای چند ساعت کا ر در ماه دریا فت می کند (4306818) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.