نظر منتشر شده
۱۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 467267
موضع گیری جهانگیری درباره ماندن یا انصراف از رقابت ها/ نتایج نخستین نظرسنجی‌ها/آیا مجری مناظرات تغییر می کند/ تحلیل حسین شریعتمداری از وضعیت روحانی/ استراتژی جمنا برای پیروزی در انتخابات
بخش سیاسی الف، 10 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
هنوز پس لرزه های اولین مناظره انتخاباتی بین نامزدهای ریاست جمهوری ادامه دارد. امروز چهار نامزد موارد اعتراضی خود را به کمیسیون تبلیغات دادند و از سوی دیگر نخستین نظرسنجی ها نیز درباره برندگان و بازندگان منتشر شد. در ادامه به مهمترین اخبار مرتبط با انتخابات اشاره شده است.

 شکایت به کمیسیون تبلیغات
سه نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از روند برگزاری اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری شکایت داشته و یک نامزد هم اعتراض خود را اعلام کرده است(لینک).

ستادهای حسن روحانی، ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف با ارسال نامه‌ای به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات، از روند مناظره روز جمعه شکایت کرده‌اند. ستاد مصطفی میرسلیم هم نامه‌ای به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ارسال کرده هر چند تاکید دارد که این نامه به معنای شکایت نیست و جنبه اعتراضی دارد. این در حالی است که حسین قربان زاده، مشاور سیاسی محمدباقرقالیباف گفت: مطابق با قانون انتخابات باید تضمین بی طرفی مجری برنامه وجود داشته باشد در حالی که آقای حیدری در پایان زمان قانونی هر کاندیدا به فرد تذکر می داد و صحبت او را قطع می کرد، در حالیکه درباره آقای روحانی منتظر ماند تا صحبت ایشان تمام شود و این تذکر با ملایمت داده شد. در عین حال شائبه هایی درباره  حضور آقای حیدری در برخی مراسم های آقای روحانی وجود دارد بنابراین ما معتقدیم مجری مناظره باید تغییر کند(لینک).

هفته آینده در جناح اصلاح‌طلب اتفاقات جالبی خواهد افتاد
سید شهاب‌الدین طباطبایی نماینده ستاد جوانان حسن روحانی در پاسخ به این سوال که اگر قرار به کنار رفتن باشد آیا روحانی همان عارف است که ظرفیت کنار رفتن آن هم به نفع جهانگیری را دارد، عنوان کرد: تا هفته آینده اتفاقات جالبی می‌افتد. اجازه بدهید انتخابات هیجان بیشتری پیدا کند، اما قطعاً اصلاح‌طلبان (مجموعه اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان) بدون بلاتکلیفی با یک کاندیدا وارد عرصه انتخابات خواهند شد. لذا هفته آینده همه چیز در این رابطه مشخص خواهد شد.
 
احتمال عبور اصلاح طلبان از «روحانی» به «جهانگیری» جدی است

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: شواهد فراوانی حکایت از آن دارند که احتمال عبور مدعیان اصلاحات و کارگزاران از روحانی به سوی جهانگیری جدی است(لینک).

سوال از کناره گیری خوب نیست/شاید همه به نفع من کنار رفتند
اسحاق جهانگیری کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص کناره گیری احتمالی اش از رقابت های انتخاباتی، مطرح کردن این سوال را خوب ندانست و گفت: انتخابات سازوکار خودش را دارد و کسی که وارد این عرصه می‌شود به این فکر نمی کند که به دیوار بخورد و سرش بشکند.

وی افزود: در انتخابات، ائتلاف شکل می گیرد و افرادی که هم جهت هستند با هم مذاکره می کنند. ما در ابتدای کار هستیم، شاید همه به نفع من کنار رفتند.

ویژگیهای نامزد مطلوب حمید رسایی
حجت الاسلام حمید رسایی شنبه شب در گردهمایی ستادهای مرکزی و شهرستانی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی یکی از ویژگی رئیس جمهوری اصلح را استکبار ستیزی عنوان کرد و گفت: یکی از ویژگی اصلی رئیس جمهوری انقلابی بودن است ومبارزه با اشرافی گری و رفاه طلبی است و رئیس جمهوری نمی تواند در برابر فساد نزدیکان خود سکوت کند. وی با بیان اینکه مردم روحانیت اشرافی و رفاه طلب را دوست ندارند، گفت: ما رئیس جمهوری می خواهیم که جیب اش بسته ولی دهانش باز باشد و در برابر فساد سکوت نکند و آن را توجیه نکند. رسایی افزود: رئیس جمهوری باید استکبار سیتز باشد و از تهدید و تحریم ها نهراسد و موضوع انقلابی بودن دغدغه رئیس جمهوری باشد. وی یادآورشد: عده ای نیروهای انقلابی را به بهانه تندروی و افراطی سرکوب می کنند و اگر انقلابی بودن افراطی گری و تندروی است پس من به افراطی گری افتخار می کنم.
 
اولین نظرسنجی‌های بعد از مناظره

نخستین نظرسنجی‌های مراکز معتبر افکارسنجی پس از اولین مناظره(جمعه 8 اردیبهشت) نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد که آرای حجت‌الاسلام روحانی به میزان قابل توجهی کاهش و آرای محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری افزایش یافته است. این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آرای روحانی پس از این مناظره کاهش داشته و به آرای محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری افزوده شده است. تعیین تکلیف‌شدن بخشی از آرای بلاتکلیف در نظرسنجی‌های پیشین از ویژگی‌های نظرسنجی‌های جدید بعد از مناظره است. بخشی از مردم در نظرسنجی‌های قبل، رای خود را به بعد از مشاهده مناظره‌های انتخاباتی موکول کرده بودند.

با این حال همچنان حجت‌الاسلام روحانی در صدر قرار دارد اما اختلاف او با حد نصاب 50 درصد لازم برای پیروزی در دور اول بسیار بیشتر از قبل شده است.محمدباقر قالیباف نیز با افزایش آرای منتج از مناظره روز جمعه، تاحد قابل توجهی به حجت‌الاسلام روحانی نزدیک شده است.

بنابراین بر اساس نظرسنجی مراکز معتبر، هم‌اینک حجت‌الاسلام روحانی و محمدباقر قالیباف دارای بیشترین آرا بوده و در صدر هستند؛ پس از آنها حجت‌الاسلام رئیسی با فاصله  حدوداً 10 درصد نسبت به آنها قرار دارد و اسحاق جهانگیری با فاصله حدود 20 درصدی نسبت به صدر، در رتبه بعدی است.

حضور قالیباف و رئیسی با هم انتخابات را به مرحله دوم می‌کشاند
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: حضور رئیسی و قالیباف با هم، انتخابات را قطعا به مرحله دوم می‌کشاند چون آقایان رئیسی و قالیباف رأی 1+50 را با هم خواهند آورد. حجت الاسلام غلامرضا مصباحی‎مقدم درباره چرایی اعلام حمایت جمنا از رئیسی و قالیباف برخلاف هدف نخستش که معرفی یک نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری بود، گفت: این حاصل یک تحلیل است، این تحلیل بر این مبنا شکل گرفت که اگر هر یک از دو کاندیدای جمنا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در صحنه بماند و دیگری انصراف دهد، پیروز نخواهد شد. این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: معتقدیم با حضور هر دو نامزد، انتخابات قطعا به مرحله دوم می رود؛ چون آقایان رئیسی و قالیباف رأی 1+50 را با هم خواهند آورد(لینک).

نظرسنجی‌ها نشان از «نه» به روحانی است
سخنگوی شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: تمام نظرسنجی‌ها نشان از این است که دو کاندید موردنظر ما رأی بسیار خوبی دارند و از سوی دیگر همین امر نشان از آن است که «نه» به روحانی تعدادی بیشتری را به خود جلب کرده است.

مرضیه وحید دستجردی عصر امروز در حسینیه ثارالله و در جمع اعضای جمنای ورامین گفت: وضعیت فعلی برای ما بسیار خوب است و از سوی دیگر این را نیز باید در نظر داشته باشیم که رقابت باید وجود داشته باشد و تمام تلاش بر رقابت دوستانه و برادرانه است. وی ادامه داد: اختلاف بین دفترهای ستادها آب به آسیاب دشمن ریختن است و به همین دلیل فعالیت‌ها و حرکات ستادها زیر نظر است تا این اختلاف‌ها به وجود نیاید. وی افزود: امید آن داریم که مردم متوجه وضعیت شده و اختیار کشور را به‌ دست افرادی ندهند که نگاهشان به غرب است.
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۷:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۹:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ ۱۹:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۸:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۷:۲۶
 
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96+ روحانی+ انتخابات ریاست جمهوری+ اصولگرایان+ اصلاح طلبان
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۶:۳۱
بهتر است روحانی به نفع جهانگیری کنار بکشد (4300934) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۶:۳۱
رئیس جمهور 1 کلام
قالیباف والسلام (4300935) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۶:۵۰
هردوباهم ۲۰ درصد آرا راهم ندارند.
هردو نزد مردم محبوبیتی ندارند. (4300936) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۷:۲۰
مناظره 2 به 1 بود
پشت قالیباف رو خالی کرد این ..... (4300939) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۹:۲۱
خداحافظ دولت حقوق های نجومی
خداحافظ دولت پیر و خسته
خداحافظ دولت خزانه خالی
خداحافظ دولت وعده های پوشالی
خداحافظ همین حالا (4300942) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۹:۲۶
قالیباف نفر اول در نظر سنجی های سطح جامعه (4300943) (alef-13)
 
علی نامجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۲۹:۴۷
خداحافظ روحانی (4300947) (alef-13)
 
کماسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۰:۴۵
خداحافظ نجومی بگیران مفت خور (4300952) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۱:۳۸
اکثریت مردم هم به این نتیحه رسیده اند که استکبار ستیزی از درون قدرت اقتصادی بدست میاید . یعنی بهبود اقتصاد برایشان مقدم است و نگران از تند روی در سخن مسئولان . نتیجه انتخابات بازهم نشان خواهد داد که میانه روی و تعقل پیروز میدان خواهد بود . (4300957) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۱:۴۶
من خودم دوره قبل به آقای روحانی رای دادم و اعتقاد دارم دوره قبل خوب کار کرد.
اما اعتقاد دارم ریاست جمهوری در ایران فقط 4 سال اول خوبه در 4 سال دوم دیگه کار نمیکنه و هرچی داشته توی این 4 سال رو کرده پس بهتره یه نفر جدید بیاد. مثل جهانگیری یا قالیباف. (4300959) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۵:۱۸
زنده باد روحاني درود بر جهانگيري (4300971) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۵:۲۶
رییسی وقالیباف شکست خواهند خورد شک نکنید (4300974) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۳۶:۵۴
روحانی بره کنار ؛ نره کنار
جهانگیری بره یا بمونه
قالیباف رئیس جمهور بعدی است (4300982) (alef-13)
 
سینا
Spain
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۴۲:۱۷
از مسئولین خواهش میکنم که مجری را تغییر ندهند

این مجری بهترین است و در حال حاضر مناظرات ما از مال آمرریکا هم بهتر میباشد

اگر چیزی تغییر کند همه چیز بهم میریزد (4300995) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۴۹:۰۹
جوجه را آخر پاییز می شمرند (4301010) (alef-13)
 
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۵۰:۳۹
حیدری باید عوض شود
البته این به عدالت نزدیکتر است (4301016) (alef-13)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۵۱:۵۱
فرقی نمی کند
اقای روحانی یا جهانگیری
هر کدام تصمیم به ماندن در انتخابات بگیرند مردم به ایشان رای میدهند (4301019) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۱۹:۵۷:۲۳
فقط روحانی (4301034) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۰۱:۴۸
ایران یک کلام رییسی والسلام (4301043) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۰۵:۲۳
روحانی ؛ نَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه (4301050) (alef-13)
 
موافق برجام
Sweden
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۱۰:۵۰
به صورت مشخص، برجام چه دستاوردهایی برای کشور در حوزه های مختلف داشت؟
گاهی کلی گویی می شود. من می خواهم به شما آمارهایی ارائه دهم. با حضور مدیر باکفایتی مثل آقای زنگنه، نفت به شرایط سال 1384 نزدیک شد. آقای تخت روانچی، معاون وزیر خارجه در 26 اسفند ماه 1395 با روزنامه «وقایع اتفاقیه» مصاحبه کرده و می گوید: «روند تحریم ها و ساختار آن ها طوری بود که صادرات ما در زمانی که مذاکرات شروع شده بود، به یک میلیون بشکه رسیده بود و اگر این روند ادامه پیدا می کرد، دو سال بعد به 200 هزار بشکه می رسید.» برداشت من از این صحبت ها آن است که ما سرنوشت عراق یا لیبی را پیدا می کردیم که غذا و دارو را در برابر نفت می گرفتند. در بخش دیگری از این مصاحبه، آقای تخت روانچی می گوید که ما به پول نفت دسترسی پیدا کرده ایم و درست هم می گوید. پول ما به بانک مرکزی می رود. اما پیش از برجام، نفت ما در دریای آزاد و در نفتکش ها بود. واسطه ها می فروختند و پول در بانک های خارجی ذخیره می شد. اما پولی به دست ما نمی رسید. بیمه برای نفتکش ها تحریم بود اما بعد از برجام، برطرف شد. مدیرعامل شرکت ملی نفت در پنجم فروردین 1396 در مصاحبه ای می گوید: «تا قبل از برجام، حجم میعانات گازی که روی آب داشتیم، 75 میلیون بشکه بود. اگر روند قبلی ادامه پیدا می کرد، با حجم عظیم کشتی هایی که باید اجاره می کردیم، حجم این میعانات از مرز 200 گذر می کرد.» شما بهتر می دانید وقتی مدت زمانی از تولید میعانات گازی می گذرد، چه ارزشی را در بازار جهانی از دست می دهد. قبل از برجام، تولید نفت ما 2.6 میلیون بشکه بود که این رقم در زمستان 95 به 3.9 میلیون بشکه رسید. صادرات نفت ما از یک میلیون و صد هزار بشکه به یک میلیون و سیصد هزار بشکه افزایش پیدا کرد. این ها ارقامی است که در اقتصاد تک محصولی ما قابل توجه است. سرمایه گذاران خارجی وارد ایران شدند. بخشی از مشکلات بانکی در حد بانک های میانی و کوچک حل شد. بعد از اشغال سفارت آمریکا، ایران در صنعت هوایی به طور کامل تحریم بود. اما امروز می بینیم که ایرباس های نو در آسمان ایران پرواز می کنند. قرارداد با ایرباس و بویینگ از تبعات و ثمرات برجام است. با این حال، جامعه ما نتوانست این دستاورد بزرگ را هضم کند. آن هم به این دلیل که دولت، به میزانی که رسانه های قدرتمند مخالف خودش علیه برجام کار کردند، به علت عدم برخورداری از یک تیم منسجم رسانه ای، نتوانست کار خود را به خوبی انجام دهد و افکار عمومی را قانع کند که برجام چه بود. برجام یک معاهده است و آقای ظریف به عنوان یک استاد تمام عیار فن مذاکره، در مقابل کسانی که آن ها هم از خبرگان در فن مذاکره بودند، رایزنی کرده است. در این مسیر، تیم ما تلاش کرد تا حداکثر مطالبات را به امضا برسانند اما این حداکثر مطالبات برآورده نشد و به شکل کنونی دست یافتند. از سوی دیگر، با تمام گردن کلفتی هایی که رییس جمهور جدید آمریکا علیه برجام انجام داد، برای همه دنیا معلوم شد که برجام نه پاره کردنی است و نه کسی می تواند آن را نادیده بگیرد. اما دو واقعیت را باید در نظر بگیریم. اول اینکه برجام رمز هویت و ماندگاری ایران در صحنه جهانی است. اصلا نباید با آن شوخی کرد و احساسی شد. ثانیا، در روند مذاکرات، به علت اعتمادی که حاکمیت به تیم مذاکره کننده داشت، بعد از چند دهه به صورت مستقیم با آمریکا مذاکره کرد. خوشبختانه برجام هم در دوره حاکمیت یکی از طلایی ترین دولت های آمریکا که هم رییس جمهور و هم وزیر خارجه اش می خواستند که به توافق برسند، بدست آمد. بنابراین، علاوه بر تمام دستاوردهای برجام، ما در جامعه جهانی توهمات و خیال های واهی را از خود دور کردیم و نشان دادیم که در هر سطحی که با دنیا وارد مذاکره شویم، می توانیم برای جامعه خود دستاوردی داشته باشیم. مضاف بر این، جامعه امروز ما، بیش از آنکه برجام را بشناسد، پدیده ای به نام بابک زنجانی را می شناسد. بابک زنجانی مولود تحریم ها بود. از آسمان که نیامده بود. ده ها بابک زنجانی هویت پیدا کردند، آن هم به خاطر تحریم ها. امروز برجام جلوی شکل گیری چنین پدیده هایی را گرفته است. دیگر نمی توان بابک زنجانی تولید کرد. چون نیازی به آن نیست. امثال بابک زنجانی برای دور زدن تحریم ها به جایگاهی رسیدند و پول مملکت را خرج کردند و از سوی دیگر، بخشی از نفت ما را در بازار بین الملل فروختند. اما بیش از آنکه به مملکت خدمت کنند، به خود خدمت کردند. این ها واقعیت هایی است که تیم رسانه ای دولت باید به خوبی تبیین می کرد. بنابراین من می خواهم جمله قبلی خود را تکرار کنم که اگر برجام نبود، به جرات می توان گفت که امروز ایران نبود. امروز ماندگاری و بقای ایران در دنیای بین الملل و تاثیرگذاری آن به برجام گره خورده است. ایران اگر می خواهد که نقش منطقه ای و بین المللی خود را در هر سطحی بازی کند و برای مردم خود، معیشت و معاش تامین کند، باید به برجام تن می داد. به مخالفین مغرضی که به تعبیر رسانه ها و نخبگان، از طریق تحریم ها دلالی های خود را انجام می دادند، کاری ندارم. مخالفینی که صادقانه تلقی می کردند که برجام معاهده ای ذلت بار است، مثل آن هایی که در مجلس نهم گریه می کردند و فریاد می کشیدند، آن ها هم وقتی دستاوردهای برجام را دیدند، به این نتیجه رسیدند که برجام جامعه ایرانی را در جایگاه منطقی خود قرار داد. به یک نکته باید توجه کنیم. اگر فکر کنیم که با برجام به جامعه آرمانی از نظر معیشت و اقتصادی می رسیم، دست کم در کوتاه مدت و میان مدت باید گفت هرگز! این یکی از نقیصه های دولت بود که همه چیز را به برجام مرتبط کرد. برجام هم مثل تحریم ها، پیچیدگی هایی دارد که باید اجازه داد زمان خود را طی کند. نکته مهم این است که مسئولان قوه مجریه باید در هماهنگی با سایر قوا، روند برنامه ریزی هایی که در برجام صورت گرفته را به خوبی پیش ببرند. اگر کشور بخواهد سامانه توسعه یافتگی را برای خود تعریف کند، بعد از برجام هیچ راهی جز سرمایه گذاری خارجی ندارد. گرچه به شکل محدودی این سرمایه گذاری صورت گرفته، اما این میزان جوابگوی نیاز اقتصادی کشور نیست. این سرمایه گذاری، پشتوانه ای به نام امنیت نیاز دارد که در دست دولت نیست. به این جهت است که تاکید می کنم همان طور که حل مساله هسته ای و امضای برجام، با توافق تمام ارکان حاکمیت بود، استمرار و تداوم آن هم نیازمند هماهنگی و همراهی تمام ارکان حاکمیت است. یعنی قوه مقننه، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و هر رکنی از حاکمیت که خارج از اراده دولت قرار دارند، همان طور که از برجام حمایت کردند، باید استمرار آن را نیز تضمین کنند. اگر یک سرمایه گذار خارجی وارد ایران شود، باید امنیت پولی آن فراهم شود. شرایط اقتصادی ما هم به گونه ای است که به قول معروف، کفگیر به ته دیگ خورده است! دولتی که سر ماه عزا می گیرد که چطور یارانه و حقوق کارمندان و بازنشستگان را پرداخت کند، راهی جز جذب سرمایه گذار خارجی برای توسعه اقتصادی کشور ندارد. بنابراین استمرار برجام هم همان وفاق عمومی را در تمام ارکان حاکمیت می طلبد. اگر برجام نباشد، هویت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و به یک معنا، ایران به خطر می افتاد. بر همین اساس، برجام یکی از معاهدات تاریخی این سرزمین است که باید به آن افتخار کرد. جمهوری اسلامی با تمام قوت خود این عهدنامه را امضا کرده و باید تا پایان بر مواضع خود باقی بماند. چرا که اگر غیر از این باشد، شرایط بسیار سختی پیش روی ما خواهد بود. در مقابل، برخی از مخالفان دولت ادعا می کنند که دولت یازدهم نفت 108 دلاری را تحویل گرفت اما امروز قیمت نفت، بیش از پنجاه درصد کاهش یافته است. این چه ارتباطی به دولت دارد؟! عربستان بعد از هزینه هایی که انجام داد و نهایتا موفق نشد تا از امضای برجام جلوگیری کند، در اوپک سرمایه گذاری کرد. تولید و صادرات نفت خود را افزایش داد و بر قیمت نفت تاثیر گذاشت. سعودی ها به اندازه کافی انگیزه دارند تا با تولید بالایی که انجام می دهند، این روند کاهش قیمت را ادامه دهند تا اقتصاد ما را زمینگیر کنند. حال سوال این است که چرا سعودی هایی که در دولت های سازندگی و اصلاحات، رفیق استراتژیک ایران بودند، امروز به اینجا رسیدند؟ جمهوری اسلامی متهم است که قصد داشته سفیر وقت عربستان را در آمریکا ترور کند. از سوی دیگر، یک سری آدم های بی نام و نشانی که عقبه آن ها کاملا روشن است، به سفارت عربستان حمله می کنند و آن را به آتش می کشند. همین عوامل موجب شد که روابط سیاسی دو کشور قطع شود. آن هم رابطه با کشوری که در جهان اسلام به عنوان خادم الحرمین شناخته می شود و بدون تردید، قطب جهان اسلام است. اگر چهار دهه پیش، مصر قطب جهان اسلام و اهل سنت بود، امروز عربستان سعودی این نقش را ایفا می کند. با همه این تفاسیر، من معتقدم که ایجاد رابطه استراتژیک با عربستان سعودی به جهت ویژگی ها و تاثیر و نفوذی که دارد، از رابطه با ترک ها برای ما مهم تر است. نسل جدید عربستان، نسلی مدرن است که تا حدی از بادیه نشینی فاصله گرفته و امروز، از پشتوانه ای به نام ترامپ برخوردار است که به راحتی می توانند با هم کار کنند و حتی زمزمه رابطه با اسرائیل را به گوش جهانیان نیز رسانده اند. بنابراین سعودی ها انگیزه ای قوی دارند که آثار و تبعات مثبت برجام برای ایران را از بین ببرند. (4301070) (alef-13)
 
جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۲۴:۴۹
روحانی و مشی اعتدالی و ی همان دور اول برنده انتخابات خواهد بود (4301111) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۰:۲۲
رای من قالیباف (4301122) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۰:۴۱
"نخستین نظرسنجی‌های مراکز معتبر افکارسنجی"!!!

حتی اسم مراکز رو هم نمیگین! چه برسه به اینکه روش نظر سنجی چجوری بوده! از چند نفر نظر سنجی شده! چجوری نمونه ها انتخاب شدن! حتی درصد رای هرکدوم رو هم نمیگین! (4301123) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۱:۲۴
اشتباه استراتژيك اصولگراها ماندن همزمان رئيسي و قاليباف است حتما بايد با يك كانديدا بمانند
اين دامي است كه اصلاح طلبان براي پيروزي روحاني برنامه ريزي و جنگ رواني مي كنند كه رئيسي و قاليباف با هم بمانند و متاسفانه برخي از اين تاكتيك بي خبر و اصرار بر ماندن اين دو نامزد مي كنند (4301125) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۳:۵۱
اصلاح طلبان مثل اصولگرایان نیستند! نمیگم هیچکدوم فکر قدرت نیستند ولی خیلی بیشتر به پیشرفت کشور و اصلاح طلبی فکر میکنند. بنابراین آقای جهانگیری به نفع آقای روحانی کنار میره. اصلا آقای روحانی به خاطر اینکه رییس جمهوره خیلی نمیخواد وارد بحث و جدل شدید بشه نه اینکه نمیتونه چون توی دفعه قبل نشون داد چقدر ماهره در مناظره و بحث کردن! (4301130) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۷:۱۶
نظرسنجى را كردميهن انجام داده؟ (4301137) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۳۹:۰۱
رئيسى هميشه در نهادهاى غيرپاسخگو فعاليت كرده. عملكردش را از كجا ميشود سنجيد؟ (4301141) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۵۳:۴۹
از بين ٦ نفر بيشترين راي به اصلاحات داده خواهد شد، (4301160) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۰:۵۵:۴۸
تا کی نظر سازی؟
روحانی پیروز است (4301165) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۰۷:۱۶
مردم در هر شرایطی حامی تندروها نیستند وبه آنها رای نخواهند داد. (4301193) (alef-13)
 
شریفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۱۰:۱۹
نه به روحانی ؛ جدی است .
بنده دارم در کف خیابون میشنوم و مشاهده میکنم (4301202) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۳۳:۴۶
الف خودت از آمار نظر سنجي كه ارايه كردي چيزي فهميدي؟
خوب درست و حسابي انتيجه نظر سنجي رو اعلام كن ما خودمون بلديم جمع و تفريق كنيم (4301250) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۳۸:۴۸
من جای جناب رییسی بودم نمی ذاشتم عده ای مانند رسایی به نفع من تبلیغ کنند.
آقای رییسی خودشان شخصیت بسیار محترمی دارند در مناظره ها هم نشان دادند که حاضر نیستند به هر غیمتی به حریفان حمله کنند. ولی گره خوردن امثال رسایی و کوچکزاده و مرتضی با نام ایشان به هیچ وجه به نفع جناب رییسی نیست. (4301262) (alef-13)
 
محمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۳۹:۲۶
وعده پول به مردم دادن به نوعی خریدن رای است که خلاف قانون میباشد هر چند که سالهاست جا افتاده ولی باید جلوی این روش جمع آوری رای را گرفت.
کیست که از عواقب خطرناک تقسیم پول بین مردم برای اقتصاد کشور آگاه نباشد؟؟؟؟!!! (4301266) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۱:۵۰:۰۶
با همه اين تحليل ها رأي اكثريت مردم روحاني است !!!!!!!!!! (4301281) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۰۵:۳۴
رای ما روحانی (4301313) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۰۶:۳۴
نظر من در مورد کاندید مناسب دقیقا بر عکس رسایی است (4301319) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۰۸:۲۱
آقای قالیباف که هنوز نتونسته مشکل زباله تهران رو حل کنه اونوقت ادعای معجزه در کشور داره؟ حتی نتونسته یک تفکیک زباله مناسب انجام بده؟ کل منطقه حرم و فرودگاه بین اللملی امام رو بوی زباله برداشته طبق گفته آقای تاجران پدر بازیافت ایران. (4301322) (alef-13)
 
فرامرز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۱۱:۵۸
به نظر من هردو گروه یا حزب یا جناح یا انجمن تنها خود را بیشتر رسوا میکنند چون تاکنون امتحان خود را پس داده اند و متاسفانه این انتخابات هم مانند انتخاب خود رو است که چند مدل بیشتر ندارد (4301333) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۱۳:۳۰
نه بزرگ به قالیباف بخاطر دروغایی که گفت (4301337) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۱۴:۱۷
آقای تاجران پدر بازیافت ایران: در 12 سال گذشته 8 یا 9 تا مدیر سازمان بازیافت عوض شده! (4301340) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۲۲:۱۴
اینکه میگن اطرافیان احمدینژاد رئیسی رو دوره کردن حقیقت داره نمونه اش همین خانم دستجردی.
تا همین دیروز اصولگرایان قالیباف رو فن سالار و تکنوکرات میدونستن و قبولش نداشتن حالا شدن طرفدار قالی باف؟! (4301358) (alef-13)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۲۸:۴۶
- آقای قالیباف دم از 4 درصدی ها میزنه درحالیکه خودش املاک میلیاردی رو باتخفیف 50 درصدی و تازه قسطی داد به مدیرانش و پرونده این کار داره توی قوه قضاییه رسیدگی میشه!
- آقای قالیباف دم از ایجاد اشتغال میزنه درحالیکه داره با حرف 4 درصدی زدن سرمایه ها رو فراری میده!
- آقای قالیباف دم از کار جهادی میزنه درحالیکه حتی نتونسته با اینهمه پول تهران، زباله ها رو جداسازی کنه و بازیافت مناسب داشته باشه!
- آقای قالیباف جوری صحبت از مدیریت میکنه که ظرف 12 سال سازمان بازیافت 8 یا 9 مدیر مختلف داشته! (4301380) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۳۰:۱۱
وقتي مردم روزنامه كيهان رو نميخونن و اكثرا هم همون تيراژ بسيار محدودش برگشت ميخوره و معنيش اينه كه به شريعتمداري اعتماد ندارند،چرا سايت الف اصرار به خوراندن نظريات ايشون به مردم دارن!!!! (4301383) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۳۲:۲۶
اقاي شريعتمداري تاكنون پيش بيني هاي شما برعكس بود حالا قاطعانه اميدوارم آقاي روحاني ماندگارند (4301389) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۴۲:۴۵
اصلا اینطور نیست.نظر مردم چیز دیگریست! (4301412) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۴۴:۲۰
میشه بگیید کدوم نظر سنجی؟؟؟؟ این تخیلات و توهمات شما است نه نظر مردم
شما دست به دامن جنگ روانی شده اید اما غافل از این که مردم هوشیار تر از این حرف ها هستند
ما اجازه بازگشت تندرو ها را نمی دهیم (4301420) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۰۱:۴۵
دکتر روحانی عزیز دوست داریم. (4301467) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۰۴:۱۰
اين نظر سنجي ها درست است ؟
كجا انجام شده است ؟
چه كسي و در كجا ان را اعلام نموده است ؟
سايت الف از شما انتظار ميرود خودتان يك نظر سنجي انجام دهيد ، خودتان متحير خواهيد
شد وقتي ببينيد اقاي روحاني بيش از ٥٠ درصد و بعد از ايشان اقاي جهانگيري با حدود ٢٥درصد راي و بعد از ايشان قاليباف با ٢٠ درصد و نفر بعدي هم بقيه ارا را خواهد داشت
خودتان امتحان كنيد . (4301473) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۱۷:۰۷
این نظر سنجی ها را بیخودی معتبر نشان ندهید رای ملت روحانیست ! (4301501) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۱۷:۴۸
جناب الف مبخوای اگه دوست داری و خوشت میاد بگیم اقایان قالیباف و ربیسی با کسب صد درصد ارا هردو به عنوان رییس جمهور منتخب ملت ایران برگزیده شدند؟! (4301503) (alef-13)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۴۲:۴۷
سایت الف به واسطه اصلوگرا بودن فقط و فقط اخبار مثبت از جناح خودش و اخبار منفی از جناح رقیب منتشر می کند! (4301578) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۵۷:۲۸
توهم و شهوت قدرت را در اين انتخابات به وضوح در بعضى از كانديداها و اطرافيان و حاميان دلخوش به وعده هاى پوچشان ميتوان مشاهده كرد. تشنگان خدمت!!! (4301602) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۰:۲۷:۲۱
خوب هست چند دوره پیش روزنامه ها در استانه انتخابات تیتر اول زدند و نوشتند:
مردم: ر
(رای ما ناطق است) اما خاتمی رای بالایی اورد (4301650) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۰:۳۳:۰۴
سنم اونقدر قد میده که آمارهای جناح اصول گرا را در انتحابات قبلی یادم باشه. در کل گول نمی خوریم. (4301661) (alef-13)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۰:۳۵:۰۸
اصلاحطلب ها خام نمیشن. رای ما دکخر روحانی هست. (4301667) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۱:۰۷:۱۸
به احتمال زیاد ؛ چهانگیری مثل عارف ، قربانی خواهد شد .
اما به هر حال ، هیچ اقبالی به ایشان و رئیسش نیست .

اگر به درون جامعه مراجعه کنید و به نظر سنجیهای حقیقی و مستقل توجه کنید ، متوجه افول اعتماد به روحانی و یار پوششی ایشان خواهید شد . (4301723) (alef-13)
 
........
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۱:۴۴:۲۱
حتی اگر اینطور باشد گرایشی به رئیسی و مدعیان اصول گرایی نخواهد بود چون اونها که قبلا امتحانشون رو پس دادند با درخشش جناب احمدی نژاد (4302514) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۲۳:۲۴
از کی تا حالا احمدی نژاد شده نماینده ی اصول گراها؟
همه دست به دست دادین که کم کاری هاتون را به گردن احمدی نژاد بندازین.
احمدی نژاد نه اصولگرا بود و نه اصلاح طلب.
احمدی نژاد فقط و فقط احمدی نژاد بود. (4302641) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۷:۴۳:۳۱
اگه به امتحان پس دادن باشه
تورم50 درصدی دوره هاشمی، توهین بی سابقه به هاشمی در مجلس ششم، نامه و تحصن ننگین مجلس ششم، فساد ای دوره خاتمی، فتنه 88، رکود و تکذیب های الکی دولت روحانی
اصلاح طلبها اصلا نباید سر بلند کنند نه اینکه نامزد معرفی کنند (4303866) (alef-13)
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۱:۲۴:۵۶
اين نظر سنجي ها احتمالا در جمنا گرفته شده.در نظر سنجيهاي بي طرف روحاني با فاصله زياد نيثسبت به قاليباف جلوست.رئيسي هم بسيار عقب مانده.از نظرات مثبت به نظرات ميشه برداشت نظر سنجي كرد.جناب توكلي از شما بعيده (4301746) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۸:۰۴:۳۵
اگه روحانی به نفع جهانگیری کنار بره احتمالا جهانگیری رای اول رو میاره
بنظر من جهانگیری در مناظرات خیلی از روحانی سرتر بود (4305224) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۱:۳۸:۲۲
درود بر قالیباف. خواهشمندیم در کابینه خود از نیروهای بسیجی و ارزشی استفاده حداکثری شود. (4301762) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۸:۵۹:۲۳
حتما می کنه شک نکن . همون افراد ستادش در کابینه اش هم هستند و من هم پیشنهاد می دم یک سفارت مجازی در پاستور برای این افراد کابینه اش بسازن که راحتر سفارتنوردی کنن و هم بکارشون برسن و خسته نشن دنبال سفارت خاصی بگردن. (4304104) (alef-13)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۲:۵۰:۵۴
به دولت صراف ها پایان دهیم! (رفقای فریدون) (4301801) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۳:۱۱:۱۶
جناب رسايي فراموشتون كه نشده صحبت هاي مشابه الان كه در مورد رييسي بيان كرديد در مورد احمدي نژاد شد؟؟ (4301809) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۳:۱۲:۳۰
ينفر ميشه بگه كدوم نظرسنجي معتبر اين نتايج رو داده كه ارا قاليباف در حد روحانيه و الي اخر..؟؟ (4301810) (alef-13)
 
Hungary
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۶:۰۶:۰۴
میرسلیم (و البته حرف های درست هاشمی در تاکید بر اشتغال) اتفاقا منطقی بود، مشکل اقتصادی و مسکن و اشتغال و ازدواج // پیشنهاد زمین رایگان دولتی به جوانان فقیر، از مباحث مهم توزیع عدالت اقتصادی است// برای خانه یک طبقه در حاشیه شهر کوچک، گاه نیمی از قیمت باید به زمین داد! چرا یک هم وطن و شهروند تا آخر عمرش صد متر زمین از کشورش نداشته باشد تا خانه ای در آن بسازد؟!
آیا بخش بزرگی از جمعیت، حقشان از زمین کشور، دو متر قبر فقط باید باشد؟ (4301851) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۷:۴۵:۰۷
اولین نفری که وعده یارانه رو داد هاشمی و کروبی سال 84 بود (4303870) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۶:۱۶:۳۸
اقاي رييسي مرتب اعلام مي كند مستقل هستم وبه هيچ گروه ودسته اي وابسته نيستم ولي جمنا كه درمانده شده مرتب اعلام ميكني رييسي نامزد جمنا است (4301855) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۷:۴۶:۰۰
احمدی نژاد مرتب اعلام میکند مستقل هستم این اصلاح طلبها درمانده شده اند مرتب میگویند او اصول گرا است (4303871) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۶:۳۸:۰۲
یک نکته در مورد اهمیت دیپلماسی سازنده، به مدد دیپلماسی محکم دولت هایش نهم و دهم روابط دیپلماتیک با کانادا نداریم و ۴۰۰ هزار ایرانی مقیم این کشور نمی توانند در انتخابات شرکت کنند، جناب ظریف عزیز٬ امیدوارم که دولت شما ادامه یابد تا هر ایرانی در هر جای دنیا، سفارتش پناهگاهی امن برایش باشد (4301868) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۲۷:۳۶
دقیقا مثل زنان ایران در گرجستان یا دو نوجوان مورد تعرض قرار گرفته در فرودگاه جده و .....
احترام به پاسپورت کاملا مشخصه.
با همین هایی که رابطه داریم و داشتیم وضعیت اینه. وای به باقی جاها. (4302663) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۸:۰۷:۲۸
عزیز دل انگیز، اونیکه رفته اونور پناهنده شده یا داره کلا اونجا زندگی میکنه چرا باید رایش هم اندازه کسی باشه که همه زندگیش وسرنوشتش به عملکرد رییس جمهور وابسته ست نمیگم حق رای ندن ولی اصلا عادلانه نیست رای ش هم اندازه اونیکه داخله تاثیرگذار باشه (4305235) (alef-13)
 
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۰:۱۲
دوست من لطفا خودتون رو نکشید، با این شگرهای خیلی ابتدایی نه می تونین بین طرفدارای اصلاحات- اعتدال اختلاف بیاندازین نه می تونین ارای روحانی رو کم کنین اگر قالیباف و رییسی ساکت ساکت می موندن تا اخر انتخابات که مردم اینها رو نشناسن ممکن بود بتونن رای قابل توجهی بیارند ولی الان جفت این دو تا چه بمونن چه یکی بره کناره بین 6 تا 8 میلیون رای دارن. (4301977) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۲۹:۴۳
حاضری سر مجموع آرای این دو نفر شرط ببندی؟
حداقل آرای این دو نفر از نصف هم بیشتر خواهد شد.
29 اردیبهشت معلوم میشه. (4302672) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۴:۰۲
حرفهای آقای قالیباف نشون میده ایشون هیچ اطلاعی از مسائل اقتصادی کلان و مدیریت کشور نداره!

1- آقای قالیباف گفته با یک میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی میشه 600 هزار شغل ایجاد کرد در حالیکه ما الان 50 میلیون تن تولید پتروشیمی داریم و کمتر از 500 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم!

2- آقای قالیباف گفته درآمد کشور رو ظرف 4 سال 2.5 برابر میکنه! اول اینکه کلمه درآمد کشور از نظر اقتصادی مبهمه مثلا آیا منظور متوسط درآمد مردمه یا درآمد دولت یا تولید ناخالص داخلی یا چیز دیگه. اگه منظور درآمد دولت باشه که این میتونه با فشار بسیار شدید به وضع اقتصادی مردم به دست بیاد. اگر منظور تولید ناخالص داخلی باشه که این یعنی حدود 25 درصد رشد اقتصادی سالانه در حالیکه رشد چین و هند حدود 7 یا 8 درصده!

3- ایشون گفته برنامه 20 هزار صفحه ای داره برای اداره کشور! برفرض وجود چنین چیزی اول باید گفت این برنامه توسط چه کسانی تدوین شده. برای تدوین یک برنامه برای کشور با این جزییات نیاز به حداقل صدها کارشناس خبره است در زمینه های مختلف هست! ایشون چجوری اینهمه کارشناس رو جمع کرده و با چه بودجه ای؟ بعدش هم برنامه 20 هزار صفحه ای برای اداره کشور یعنی جزییات بسیار ریز رو مشخص کردن در حالیکه در سطح کلان فقط میشه کلیات رو مشخص کرد. مثل برنامه های 5 ساله کشور! بقیه اش باید به تدریج و با توجه به شرایط بسیار متغیر واقعی کشور مثل وضع سیاسی، امنیتی، رابطه با بقیه کشورها و غیره انجام بشه! مگه میشه ریز به ریز کارها رو برای 4 سال اینجوری تدوین کرد؟

4- ایشون گفته میخواد 5 میلیون شغل ایجاد کنه. نفری 250 هزار تومن یارانه بده. به افراد بیکار هم ماهانه 250 هزار تومن بده. این پولها رو قراره از کجا بیاره؟ از توهم رشد اقتصادی 25 درصد؟

5- ایشان اینهمه صحبت از ایجاد شغل میکنه ولی با تقسیم بندی جامعه به 4 درصد "افراد زالو صفت" و 96 درصد بقیه باعث شکاف در جامعه و همینطور بدبینی مردم به سرمایه داران شده و خود همین میتونه باعث فرار سرمایه ها به خارج از کشور و کاهش سرمایه گذاری بشه. جدا از اینکه خود این میتونه باعث بروز مشکلات امنیتی و دشمنی بین مردم بشه. بجای این حرفها حداقل ایشون میتونست بگه من با فساد و رانت مبارزه میکنم نه اینکه با تقسیم افراد به 4 درصد و 96 درصد که ناخودآگاه تقسیم بندی بر اساس ثروت رو به ذهن مردم میندازه باعث چنین مشکلاتی بشه. هرچند ایشون بعد از چندین روز اومده حرفش رو اصلاح کرده که منظور تولید کنندگان نیستند ولی بازهم حرف ایشان تاثیرش رو داره و منظور از 4 درصد بیشتر میتونه سرمایه داران باشه. مثل تقسیم بندی که در آمریکا رایج هست به 99 درصد و یک درصد. (4301986) (alef-13)
 
نوري
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۹:۰۲:۰۹
احسنت. كامنت شما واقعا عالي، منطقي و واقع بينانه بود. (4304112) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۴:۱۱
فقط روحانی لایک داره (4301987) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۴:۱۵
جناب اقای توکلی عزیز:قاي قاليباف اجمالا به جناح اصولگرا منتسب است لذا بايد شجاعت و صداقت تعيين موضع نسبت به او در اين جناح وجود داشته باشد. اگر روش‌ها و سخنان اورا مي‌پسندند صريحا از او حمايت كنند و اگر بيم افتادن به ورطه احمدي‌نژاد وجود دارد كه دارد از او يا لااقل برخي از سخنانش تبري بجويند.

اين روش درست و ريشه‌دار و بزرگوارانه‌اي نيست كه بگذارند تا سمت و سوي افكار عمومي روشن شود و بعد يكي به نعل و يكي به ميخ موفقيت‌هايش را از آن خود كنند و نامرادي‌هايش را به خودش واگذار كنند (نقل از محمد کاظمی) (4301988) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۵:۳۸
یادتون این جماعت سال92 خبر از پیروزی جلیلی می دادند (4301990) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۶:۰۵
دروغه مطمئن هستم روحانی بازم پیروز میدان است (4301991) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۶:۲۵
سخنگوی شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: تمام نظرسنجی‌ها نشان از این است که دو کاندید موردنظر ما رأی بسیار خوبی دارند و از سوی دیگر همین امر نشان از آن است که «نه» به روحانی تعدادی بیشتری را به خود جلب کرده است.
خود گویی و خود خندی، عجب هنرمندی! (4301994) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۱۷:۳۱
ملت ما هرگز به یه سرهنگ دروغ گو اعتماد نمی کنند (4301999) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۲۱:۵۸
چرا در مورد نظر سنجی درصدها رو اعلام نمی کنید؟ (4302008) (alef-13)
 
افشار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۲۷:۴۷
سلام. جالبه برخی خوب دارن از سیاست تفرقه اندازی انگلیسی بین دکتر روحانی و دکتر جهانگیری اختلاف می اندازند. دکتر جهانگیری می تواند با کمک به دکتر روحانی و دوره 4 ساله خوب آتی در گروه دکتر روحانی، گزینه مناسبی در دوره بعد ریاست جمهوری باشد (4302020) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۸:۱۱:۲۷
چرا همیشه باید عارف و جهانگیری کمک کنن ی بارم روحانی کمک کنه و بنفع جهانگیری بره کنار. بنظر من جهانگیری مقتدرتر از روحانی ظاهر شده (4305243) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۸:۳۲:۱۶
ما یک سایت اصولگرا سراغ نداریم که نظرسنجی گذاشته باشد. اگر هست معرفی بفرمایید. (4302029) (alef-13)
 
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۰۴:۴۹
به قول یک نفر .. نامزد های جمنا هیچکدام احراز صلاحیت نشدند .. قالیباف و رئیسی هم که عالی رقم اعلام تابعیت، عضویت را قبول نکردند .. بنابراین دیگر جمنا با چه اعتباری نظر می دهد!!! (4302094) (alef-13)
 
احمت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۰۹:۳۸
خود گویی وخودخندی الحق که هنرمندی!!!؟؟؟ (4302105) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۲۲:۱۷
رای مجموع قالیباف و رئیسی مثل مجموع قالیباف و جلیلی دوره قبل است (4302130) (alef-13)
 
کاکو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۲۲:۱۸
ما کسی را میخواهیم که درایت پیامبر و سیاست امام حسن (ع) را داشته باشد
) (4302131) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۳۹:۱۰
معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات گفت: در حال حاضر می‌بینیم تمام ابزارهای تبلیغاتی از رسانه‌های اصلاح‌طلب گرفته شده است

به گزارش ایسنا، مصطفی تاج زاده در عصر امروز در نشست کمیته اقشار و اصناف ستاد اتحاد که با حضور جمعی از فرهنگیان برگزار شد، با اشاره امکانات رسانه ای کاندیداها ابراز عقیده کرد: در حال حاضر می‌بینیم تمام ابزارهای تبلیغاتی از رسانه‌های اصلاح‌طلب گرفته شده و شاهد دستگیری ادمین‌های کانال‌های اصلاح‌طلب در آستانه انتخابات بودیم.

وی با اشاره به کاندیداتوری محمدباقر قالیباف اظهار کرد: آقای قالیباف از شفافیت می‌گویند در حالی که مانع از تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس شدند بعد می‌گویند چرا در اقتصاد شفافیت وجود ندارد. از سویی آقای رئیسی فرار مالیاتی را محکوم می‌کند، بهتر است حداقل بگویند که فرار مالیاتی همه جا هم بد نیست.

تاج‌زاده یادآور شد: هر تحولی بخواهد در این جامعه اتفاق بیفتد باید توسط همین ملت باشد. ما نگاه به خارج نداریم و اصل همان است که رهبر فقید انقلاب فرمودند، اصل تعیین سرنوشت که عقلی، اسلامی و دینی است و شعار ما هم تا آخر و برای فردای ایران، ایران برای همه ایرانیان است و هیچ تقسیم‌بندی‌ای را نمی‌پذیریم هرچند شرایط اکنون اینگونه نیست اما جهت‌گیری باید به این سمت باشد چراکه این کشور ملک مشاء همه ایرانیان است.

معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات در رابطه با بحث ۹۶ درصد و ۴ درصد که توسط قالیباف مطرح می‌شود نیز گفت: تصور می‌کنم چون امسال سال ۹۶ بوده این ۹۶ هم همینطوری مطرح شده است و من سوال نمی‌کنم که چرا این موضوع سال ۸۴ یا ۹۲ گفته نشده و نمی‌پرسم که از کدام پژوهش علمی چنین موضوعی برداشت شده است.

وی افزود: سوال اول من این است که خود آقای قالیباف در تمام این سال‌ها پست و مقام داشتند و علی‌القاعده کسی که خودش مقام عالی داشته حداقل از ۹۶ درصد نیست اما به جرأت می‌گویم گرانترین ستاد انتخاباتی در سال‌های حضور ایشان در انتخابات برای ستاد انتخاباتی آقای قالیباف بوده در حالی که حزبی ندارد و فعالیت اقتصادی هم نداشته است پس این میلیاردها از کجا می‌آید؟ واقعا این ۹۶ درصد این پول‌ها را داده‌ است؟ (4302164) (alef-13)
 
سرلك
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۰۹:۵۴:۱۱
«نه» به روحاني؟! اين بيشتر شبيه به جوك هستش! مردم هوشيارند و بارديگر فريب وعده هاي دروغين و عوام فريبانه و كلي گوييهاي پوپوليستي را نخواهند خورد.در هرصورت بنده به اعتدال و اميد راي خواهم داد. (4302195) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۲۰:۳۱
من سالها مشتری سایت شما بودم به خاطر این که ظاهرا بیطرف بودید اما در این انتخابات کاملا دارین یک سویه و به سمت اصولگراها مطلب درج میکنید
تیتر های جهت دار مطالب جهت دار واقعا متاسفم و خداحافظ سایت الف
کاش اینقدر صادق باشید و این پیام رو درج کنید (4302257) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۰:۴۷:۵۹
روحاني حتي راحتتر از قبل راي مياره (4302333) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۱۴:۳۲
تو کل صداوسیما یه مجری دیگه پیدا نمیشه که دو دوره اجرا رو به یک مجری خاص دادین (4302613) (alef-13)
 
نادری
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۲۱:۵۸
روحانی با کابینه نمیشودها نمیتواند مشکلات را حل کند وجهانگیری گزینه خوبی است بگذار روسای جمهور بدانند کم کاری وفساد اطرافیانشان کار دستشان میدهد وممکن است شانس انتخاب شدن در دوره بعدرا از آنها بگیرد و مردم هم نباید تعارف کنند. (4302635) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۲:۴۴:۰۰
در تمام مدت پس از انقلاب جناح چپ از جناح راست مردمی تر بوده اند. (4302726) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۳:۲۹:۵۷
آمدن جهانگیری تمام برنامه رقیب را به هم زد. اصولگراها بدانند سال 96 روحانی است سال 1400 و 1404 دکتر جهانگیری هستند یعنی 12 سال اصولگراها می تواند استراحت کنند. ولی از دوستان اصولگرا توقع داریم واقعاً استراتژی و افکار خودشان را اصلاح و مردمی کنند. به مدت طولانی نمی توانند پشت مقام معظم رهبری قائم شوند (4302873) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۳:۵۰:۱۷
آقای قالیباف اعلام کنند که خودشان جزو کدام گروه هستند. ۴ درصد و با ۹۶ درصد؟ (4302946) (alef-13)
 
ناشناس
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۴:۰۳:۵۵
در این مناظره نقش آقای روحانی و آقای جهانگیری همانند بازی مرشد و بچه‌مرشد بود که آقای جهانگیری خود را در نقش بچه مرشد فدای آقای روحانی کرد که دور از انتظار بود.

مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داد که آقای روحانی به دلیل استراحت و استخر رفتن و خوردن و خوابیدن وقت ندارد که اطلاعاتی از مسائل جاری کشور داشته باشد و به همین دلیل آقای جهانگیری را به کمک طلبید و این موضوع را خواص و عوام همگی به عینه در مناظره مشاهده کردند.
رأی‌های خاکستری در جامعه فرد پیروز در انتخابات را تعیین می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت که بازنده اصلی مناظره روز جمعه آقایان روحانی و جهانگیری بودند و این مسئله کاملاً مشهود بود.

مناظره تنها نباید در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری باشد، بلکه هر شش ماه یکبار باید موافقان و مخالفان سیاست‌های دولت در حوزه‌های مختلف همچون بهداشت و سلامت و یا هدفمند کردن یارانه‌ها و... مناظراتی را داشته باشند. (4302983) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۴:۳۲:۵۶
آقاي الف چند بار نوشتم دكتر قاليباف عملگرا ..ولي ننوشتي و ثبت نكردي ..عزيزم ماه پشت ابر نميمونه و ميبيني مردم به كي راي ميدن ..
اگه روحاني دور اول تونست راي بياره اسمم و عوض ميكنم....
زنده باد دكتر قاليباف (4303079) (alef-13)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۵:۳۸:۵۴
جناب آقای دکتر توکلی!
شما را انسان منصفی می شناختم. خبرهای سایتتان دربست با جهت گیری تخریب دولت و جانبداری از آقای قالیباف و رئیسی است. شما همیشه از مبارزه با مفاسد سخن می گفتید. آیا واقعا پروژه های شهرداری تهران را در انحصار همان 4 درصدی که قالی باف از آن دم می زند نمی بینید. میلیونها متر تراکم خلاف اصول شهرسازی در مناطق 1 و 3 و 4 تهران به مردم 96 درصدی داده شده یا 4 درصدیها. وضعیت عدالت در قوه قضائیه چگونه است؟ شعار دادن و وعده های کیلویی به خلق خدا دادن راهت است. یک میلیون و ده میلیون شغل! سه برابر کردن یارانه ها! ماهی 250 هزار تومان به 10 میلیون بیکار!! با کدام منابع اقتصادی و به چه بهایی؟! شما که خود اقتصاد خوانده اید آیا سپردن کشور به اینگونه وعده ها و خیالبافیها را که دو بار قبلا تجربه کرده ایم و کرده اید را کافی نمی دانید؟ اگر در تشخیص نامزدهای مناسبتر برای حل مشکلات امروز و فردای کشور در تردید هستید اقلا فضای رسانه اتان را آزادتر کنید و اخبار دیگر نامزها را برای قضاوت و انتخاب مردم درج فرمایید. با تشکر (4303396) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۷:۴۶:۳۳
اگر قالیباف همین روش را ادامه دهد رای میرسلیم از او بیشتر خواهد بود. راستی چرا سایتهای اصول گرا مثل تابناک نظر سنجی روی سایتشان نمی گذارند؟؟؟؟ (4303873) (alef-13)
 
سعیدطهمورثی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۷:۴۷:۵۵
محورآنچه که درمناظره اول بین کاندیداها رخ داداصطلاحا" محک زدن ووزن کشی بودآنهادرمناظرات بعدی قطعا" با پخنگی وآراستگی بیشتری حضورخواهندداشت مضافا" براینکه ارائه شکایت واعتراض 4 نفرازکاندیداها هم درراستای محک زدن سازوکارمناظره ورفع اشکالات احتمالی است که اصطلاحا" آزمون وخطای برنامه ریزان مناظره برای دوره های بعدی کسب تجربه خواهندنموددرارتباط با حدس وگمان برای کناره گیری ویا ائتلاف دویا چند نفرازکاندیداهابه نفع همدیگرویا کشیده شدن انتخابات به دور دوم به نظرمی رسدکمی بایدبا صبروحوصله وگذشت زمان تحلیل دقیق ترومنسجم تری ارائه نمودچراکه رقابت بین دوگروه اصلاح طلب واصوالگراومستقل ها، می توان چنین گفت که مستقل ها هیچ شانسی ندارندوفقط موجبات جلب آراء اقلیتی سنتی رادرحددرصدپائین بدست خواهندآورد(5%الی 10%) ولی آرایش وتصمیم گیری گروه های اصلاح طلب واصولگرابادرنظرگرفتن منویات مقام معظم رهبری وانتظارات واقبال مردمی ازبرنامه تدبیروامیدولزوم اجماع وحمایت ازبه بارنشستن فعالیت های دوره چهارساله دولت یازدهم با حضورحداکثری (85% الی 95%)رادرانتخابات دوره دوازدهم با یک مرحله ای شدن وجلب آراء(85%)رقم خواهدزدبه شرط آنکه دولت یازدهم نورم را تک نرخی نمود، رکودرا هم بایدمهارنمایدواشتغال وبیکاری را مدیریت نماید (4303877) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۸:۱۶:۱۲
فقط روحانی، از جنگ و جنگ طلب ها خسته شدیم.این دوره که هیچ، 100% روحانی رییس جمهوره دور بعد هم به اصلاح طلب ها رآی خواهیم داد (4303970) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۸:۴۵:۱۱
کسانی که میگن روحانی، معلومه از سرمایه داران مملکت هستن چون جناب شیخ و دولتش تا تونست به نفع سرمایه دارها کار کرد و فقط و فقط جیب سرمایه دار پرتر شد به فکر قشر ضعیف و مستضعف نبوده و نیست ولی به حول و قوه الهی دیگه عمر دولتش به پایان میرسه. (4304066) (alef-13)
 
اکرم
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۱۸:۵۸:۲۳
با توجه به اینکه ضعفهایی در دولت فعلی وجود دارد اما آقای روحانی لااقل قولهای نشدنی و عوام فریبانه نمیدهد و مثل دولت قبلی مردم و کشور را به تنش نمیکشد و نظر به اینکه کاندیداهای محترم از اول انقلاب در صدر دولتها بودند چرا این راهکار هارا ارائه ندادند مگر برای کشور و ملت مسلمان انچام وظیفه نمیکنند مگر برای خدا وبندگانش خدمت نمیکنند واقعا جای تاسف و تامل است . تو مملکت اسلامی بین مسئولین نباید من و تو وجود داشته باشد همه باید دست در دست هم بدن و مشکلات مملکت را از بین ببرند نه اینکه منتظر و نظاره گر فساد و خلافکاری های دولتها بوده باشند. و آنوقت سر کوفت بزنند. که دیگر فرصتها از دست رفته. (4304101) (alef-13)
 
هاشم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۲۲:۰۵:۳۱
رفقا چرا تعصبی بحث میکنید من میگم باید این وضعیت کشور عوض بشه .این دولت کارهاش رو انجام داده (4304474) (alef-13)
 
شکیبی
United States
۱۳۹۶-۰۲-۱۱ ۲۲:۵۰:۵۸
روحانی در گفتار و اظهار واقعیت ها با مردم خیلی صمیمی و صادقانه صحبت میکنند حتما رای بالایی میاورند انشاالله. (4304571) (alef-13)
 
عبدالله
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۰:۴۷:۱۹
یاد پارسال بخیر
روحانی علارغم تمام تخریب ها توانست حدود سه میلیون رای در استان تهران بیاورد . یادمان هست که چقدر نظرسنجی ها ، از کاهش محبوبیت ایشان سخن می گفتند . !!!!!!! (4304878) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۰۹:۱۹:۴۷
قالیباف یارانه رو 3 برابر میکنه؟! من 500 هزار یارانه میدم، 20 میلیون شغل ایجاد میکنم! ای مردم به من رای بدید! (4305496) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۲۰:۰۶:۵۳
مجری بهترین مجری است زنده باد (4307286) (alef-13)
 
حیدر
Norway
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۰۷:۱۰:۱۳
فقط اعتدال و امید (4307904) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۳ ۲۳:۰۳:۴۸
فقط سید ابراهیم رئيسی (4310547) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.