توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403833
سیف: تولید آمار را ادامه می‌دهیم/سیاست‌گذاران آمار قابل اتکا می‌خواهند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۷
در حالی که رئیس مرکز آمار ایران از تولید آمار شاخص‌های اصلی اقتصادی توسط بانک مرکزی انتقاد کرده بود،رئیس کل بانک مرکزی بار دیگر تاکید کرد که این بانک به تولید آمار قابل اتکا ادامه خواهد داد.

ولی‌اله سیف در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اظهارنظر رئیس مرکز آمار ایران مبنی بر اینکه انتشار آمار رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و درآمد و هزینه، آمار تخصصی بانک مرکزی به شمار نمی‌آید و این مرجع نباید آمار این حوزه را اعلام کند، گفت: مرکز آمار ایران از سال‌های گذشته میزان رشد اقتصادی، تورم و آمار حوزه اقتصادی را استخراج و تولید می‌کند و البته از نظر قانونی نیز، مرکز آمار ایران جایگاه قانونی لازم برای این کار را دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: در عین حال، بانک مرکزی نیز برای محققان و افرادی که روندهای اقتصادی کشور را مطالعه می‌کنند، آمار قابل اتکایی عرضه می‌کند و البته برای کار خود در حوزه سیاستگذاری پولی و اقتصاد کلان نیز، نیاز به ابزارهایی دارد که در این زمینه مورد نیاز است و یکی از آنها، تولید آمار است.

این در شرایطی است که امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران معتقد است که بانک مرکزی نباید ارقام رشد اقتصادی، تورم و بیکاری و حتی درآمد-هزینه را به عنوان آمار تخصصی خود منتشر کرده و باید بر روی انتشار آمار تخصصی حوزه خود همچون میزان نقدینگی، منابع و مصارف بانک‌ها و مواردی از این دست تمرکز کند.

بر این اساس، با این اظهارنظر رئیس‌کل بانک مرکزی به نظر نمی‌رسد که سیاستگذار پولی و ارزی کشور قصد داشته باشد از تهیه، تولید و انتشار آمارهایی همچون رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و درآمد و هزینه کوتاه بیاید.

این در حالی است که برخی آمار اعلامی از سوی بانک مرکزی با نرخ‌های اعلامی از سوی مرکز آمار ایران تفاوت فاحشی دارد؛ از جمله این موارد می‌توان به نرخ رشد اقتصادی  اشاره کرد. رئیس مرکز آمار ایران ۲۱شهریور ماه نرخ رشد اقتصادی در بهار امسال را ۴.۴ درصد اعلام کرده بود اما رئیس کل بانک مرکزی چند روز قبل نرخ رشد اقتصادی بهار ۹۵ را ۵.۴ درصد عنوان کرد.

این اختلاف فاحش در حالی است که مقام معظم رهبری چندی پیش در دیدار با مسئولان سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، اختلافات آماری را بلای بزرگ دانستند و فرمودند: گاهی مراکز مختلف در خصوص نرخ بیکاری یا نرخ تورم و رشد اقتصادی، آمارهای متفاوتی بیان می‌کنند که این مسأله موجب ایجاد بی‌اعتمادی در مردم می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: باید منشأ این دوگانگی‌ها مشخص شود، یعنی یا در آن دوره در بیان آمار اشکالی وجود داشته یا در دوره‌ی پس از آن؛ و در هر صورت، دستکاری در آمار که در معرض قضاوت مردم فهیم نیز قرار دارد، گناهی کبیره است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: از جمله کارهای اساسی، تمرکز آمار در یک مرکز و همچنین تمرکز بر یک شیوه علمی و مورد توافق است.
 
کلمات کلیدی : سیف، بانک مرکزی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.