نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277942
عربستان چگونه عليه ايران توطئه مي كند
بخش خارجی الف، 2 تیر 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۰
همزمان با سومین سال پناهنده شدن جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، پایگاه اینترنتی ویکی لیکس با انتشار۶۱ هزار و ۲۰۵ سند، شامل مکاتبات سفارت خانه‌های عربستان سعودی در سراسر دنیا و نامه‌های داخلی وزارت امور خارجه این کشور به زبان عربی، اعلام کرد در هفته‌های آینده نيز به مرور تا ۵۰۰ هزار سند از این مکاتبات را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاري ها، حجم این اسناد به قدری زیاد است که هنوز تیم های کاری خبرگزاری آسوشیتد پرس که ظاهرا تنها خبرگزاری است که به این اسناد دسترسی دارد، در حال مطالعه و ترجمه این اسناد دولتی عربستان هستند.

این اسناد؛ یادداشت های سری، تلگرام ها و دیگر سند هایی را شامل می شود که از سفارتخانه های عربستان در سراسر دنیا گردآوری شده است. گزارش های فوق سری وزارت کشور و سرویس اطلاعات عمومی عربستان نیز در میان اسناد منتشر شده به چشم می خورد.

گفتني است بسیاری از این مکاتبات ناقص است و تعیین تاریخ و شرایط ارسال آنها دشوار است و تعداد بسیار معدودی از آنها نشان می دهد کدام درخواستها به تایید پادشاه رسید و نهایتا مورد اجابت قرار گرفت.

دولت عربستان سعودی در واکنش به این اقدام پایگاه اینترنتی ویکی لیکس را فیلتر کرد. وزارت خارجه عربستان هم به اتباع این کشور درباره تلاش برای دسترسی به ویکی لیکس یا انتشار هر نوع سندی از این پایگاه هشدار داد.

با این حال، بیانیه وزارت خارجه عربستان مستقیما اعتبار این اسناد را رد نکرد و به احتمال جعل در این خصوص اشاره می کند. هنوز دقیقاً مشخص نیست ویکی‌لیکس چگونه به این اسناد و مدارک دست یافته اما این سایت در بیانیه‌اش به حمله الکترونیکی اخیر به وزارت امور خارجه عربستان از سوی گروهی موسوم به «ارتش سایبری یمن» اشاره کرده است. ماه گذشته دولت عربستان اعلام كرده بود كه شبكه داخلي وزارت امور خارجه اين كشور از سوي گروهي ناشناس مورد حمله سايبري قرار گرفته است. اندكي بعد ارتش سايبري يمن مسئوليت اين حمله را به‌عهده گرفت و تعدادي از اسناد طبقه بندي شده را به‌عنوان نمونه منتشر كرد.

به نوشته ويكي‌ليكس، اسناد افشا شده دربردارنده «اطلاعات كليدي در مورد اقدامات عربستان و نحوه استحكام موقعيت اين كشور در منطقه خاورميانه با هدف تبديل شدن به يك ابرقدرت منطقه‌اي است؛ اقداماتي كه شامل پرداخت رشوه و تطميع افراد و سازمان‌هاي مهم در منطقه است.»

آسانژ، پس از انتشار نخستين بسته از اسناد افشا شده عليه عربستان در بيانيه‌اي گفت: «اين اسناد از اقدامات يك رژيم ديكتاتوري غيرقابل پيش‌بيني و مرموز پرده برمي‌دارد؛ رژيمي كه به تهديدي عليه همسايگان و حتي خودش تبديل شده است.»

نگاهي به اسناد منتشر شده
اسناد تازه منتشر شده فاش می‌کند که عربستان برای مقابله با قدرت‌ ایران در منطقه و تضعیف منافع آن تلاش بسیاری می‌کند. آن‌ها علاوه بر این، متحدان ایران را به شدت زیر نظر دارند، از هيچ تلاشی جهت تضعیف و ضربه زدن به شيعيان منطقه دريغ نمي ورزند، به شدت درصد بازتوليد راهبرد ايران هراسي هستند و در پي راه اندازي جنگ مذهبي و قومي در ايران هستند و تلاش دارند اپوزيسيون را تحريك و تقويت نمايند.

اسنادی که تا کنون منتشر شده را می توان ذیل چند سرفصل بررسی کرد:

- ترغيب آمريكا براي حمله به ايران
در این اسناد به «توصیه‌های پیاپی» پادشاه عربستان به ایالات متحده برای حمله به ایران جهت پایان دادن به برنامه هسته اي‌ اشاره شده است. در یادداشت‌هایی که ویکی‌لیکس عنوان كرده متعلق به سفارتخانه‌های آمریکا در خاورمیانه است، پادشاه عربستان به آمریکا می‌گوید: «سر مار را قطع کنید.»
 
در این اسناد همچنین آمده که پادشاه عربستان سعودی گفته است که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کند تا جلوی نفوذ ایران در عراق را بگیرد؛ اقدامی که بنا بر این اسناد «یک اولویت استراتژیک برای پادشاه و دولتش» محسوب می‌شود.
 
پادشاه عربستان درخواست حمله به ایران را در جریان دیدار ماه آوریل سال ۲۰۰۸، با رایان کروکر، سفیر آمریکا در عراق و ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده وقت نیروهایی آمریکایی در عراق مطرح ساخته است.
 
ویکی‌لیکس عنوان کرده است دو روز پس از این دیدار، عادل الجبیر، سفیر سعودی در واشنگتن به سفارت آمریکا در عربستان گفت: «او (پادشاه) به شما (آمریکایی‌ها) گفت که سر این مار را قطع کنید.» با این حال برپایه این یادداشت‌، وزیر خارجه عربستان بیشتر به تحریم‌های بسیار سنگین نظر داشته است.
 
این یادداشت می‌افزاید: وزیر خارجه (عربستان)، در عوض خواستار تحریم‌های بسیار سنگین‌تر آمریکا و دیگر کشورها  علیه ایران شده، از جمله ممنوعیت رفت‌وآمد و محدودیت‌های بیشتر در وام‌های بانکی. شاهزاده مقرن، (رئیس سازمان اطلاعات عربستان)، این دیدگاه‌ها را انعکاس داده است و تاکید می‌کند که برخی از تحریم‌ها می‌تواند بدون تصویب سازمان ملل به اجرا درآید.»

در ادامه این سند منتسب به وزارت خارجه آمریکا آمده است: «وزیر خارجه (عربستان) همچنین گفته است که استفاده از فشار نظامی علیه ایران نباید کنار گذاشته شود.»
 
برپایه یکی دیگر از این یادداشت‌ها، زید الرفاعی، رئیس وقت سنای اردن نیز از یک مقام بلندپایه آمریکایی خواسته است که ایالات متحده ایران را بمباران کند.رئیس وقت سنای اردن مطابق با این سند گفته است: «ایران را بمباران کنید یا با بمب ایران به سر کنید. تحریم‌ها، هویج‌ها، مشوق‌ها اهمیتی ندارد.»

- تعطیل کردن رسانه برون مرزی ایران
در اين اسناد مشخص است كه رياض حساسيت ويژه اي بر رسانه هاي برون مرزي ايران دارد و در پي اين است تا حد امكان با ايجاد موانع، قدرت تاثيرگذاري اين رسانه ها را به حداقل برساند. در واقع مقامات عربستان کوشش بسیاری را برای ایجاد انحصار رسانه‌ای صورت داده‌اند و پخش گفتمان ناسازگار با سیاست‌های خود را برنمی‌تابند.

به عنوان مثال بر اساس يكي از اين اسناد، عربستان تلاش فراوانی برای توقف پخش برنامه‌های شبکه تلویزیونی العالم از ماهواره عرب ست انجام داده است. نامه شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه سابق عربستان، در مورد دستور پادشاه این کشور برای توقف پخش شبکه ماهواره‌ای العالم منتشر شده است. سعود الفیصل در این نامه تاکید می‌کند که شاه عربستان در نامه‌ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این کشور دستور داده تا تلاش خود را برای توقف پخش برنامه‌های العالم بکار ببندند.

بر اساس اين اسناد همچنين دستگاه دیپلماسی آل سعود هر مطلب و نوشته علیه رژیم سعودی را در دورترین نقطه دنیا و یا حتی در یک پایگاه کوچک اینترنتی پیگیری می کند تا کسی آنها را نخواند و یا نشنود و همزمان رسانه ها را با زور و یا پول مجبور به سکوت می کند.

- برنامه های هسته ای ایران
بخش ديگري از اسناد ويكي ليكس به مكاتبات وزارت امور خارجه عربستان با سفارتخانه‌اش در تهران مربوط است كه به مذاكرات هسته‌اي و روابط ميان ايران و آمريكا مي‌پردازد.

یکی از اسناد منتشر شده در ویکی لیکس شامل گزارش سفارت عربستان در تهران درباره تلاش های ترکیه در مذاکرات هسته ای و برگزاری دو دور مذاکره در استانبول است. این گزارش تاکید می کند مقامات ترکیه با هدف ایفای نقش در مذاکرات مهم هسته ای با ایران تلاش های زیادی را برای احیای این مذاکرات پس از یک سال و نیم توقف انجام دادند و سرانجام این تلاشها منجر به مذاکرات استانبول ۲ و سپس مذاکرات بغداد شد.

عربستان یکی از مخالفان جدي مذاکرات و امضای توافق خوب میان ایران و گروه ۱+۵ است و ديپلماسي سعودي ها از هيچ تلاشي براي ضربه زدن و به شكست كشانيدن مذاكرات كوتاهي نمي كند. همچنين در اين اسناد از تردید شدید عربستان درباره برنامه هسته‌ای ایران و پیغام سفیر عربستان در تهران به وزارت امورخارجه این کشور و این نکته که واسطه‌ای ناشناس و ترکیه‌ای پیغام‌ مقام‌های آمریکا را به مقام‌های ایران می‌رساند، صحبت شده است.

- تلاش برای کمک به مخالفان ایران
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک یادداشت بدون تاریخ که ویکی‌لیکس افشا كرده و ظاهرا از سوی سفارت ریاض در تهران برای مقامات عربستانی ارسال شده، ادعا شده دست که شهروندان ایرانی از شرایط موجود در کشور خسته شده‌اند و راه‌های مختلفی برای نمایش نارضایتی اجتماعی مردم از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شامل فیس‌بوک و توییتر پیشنهاد شده است. دعوت از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران،‌ هماهنگی با آن‌ها و تشویق این افراد برای استفاده از گالری‌های هنری برای به اجرا گذاشتن تصویرهای شکنجه در این یادداشت پیشنهاد شده است.

- تلاش براي راه اندازي جنگ قومي در ايران
همچنين سفیر با استناد به برخی از دلایل که در سند فوق، مدعی است که عربستان می تواند از شرایط موجود برای براندازی نظام ایران استفاده کند. برای این منظور راه کارهایی را پیشنهاد می دهد که از جمله آنها استفاده از شبکه های ماهواره ای عربی و انگلیسی زبان است که عرب های جنوب و غرب ایران را هدف قرار خواهد داد.

این سند که از حمایت مطلق سعود الفیصل، وزیر خارجه سابق عربستان سعودی از راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی با نام پیشنهادی «هندیجان» حکایت دارد، قرار بود از بحرین و به دو زبان فارسی و انگلیسی پخش شود.

در این سند به وجه تسمیه این شبکه ضد ایرانی نیز اشاره و گفته شده که «هندیجان» نام شهری در استان خوزستان ایران است. هندیجان (هندیگان، اندیگان) یکی از شهرهای تاریخی ایران با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال، در جنوب شرقی استان خوزستان و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر ماهشهر و در شمال خلیج فارس است.

بر اساس این گزارش، سعود الفیصل در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۱۲ در نامه‌ای به دیوان پادشاهی عطف به طرح پیشنهادی راه‌اندازی شبکه هندیجان، می‌نویسد: حمایت کامل از (طرح) وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی را اعلام می‌کنم و (معتقدم که) رویکردش باید شیعیان را در منطقه خلیج (فارس) مورد هدف قرار دهد. در این سند هدف از راه‌اندازی شبکه «هندیجان» را «رویارویی با سیاست‌های خصمانه رسانه‌ای و اخبار غلط شبکه‌های ایرانی علیه شورای همکاری خلیج فارس» اعلام شده است.

- تضعیف حزب الله
يكي از راهبردهاي عربستان در منطقه كه بر كسي پوشيده نيست تلاش براي دخالت در لبنان در راستاي تضعيف و از بين بردن قدرت و نفوذ حزب الله و تقويت رقباي آن است.
 
در یکی از اسناد سری وزارت خارجه عربستان سعودی، سمیر جعجع از سفیر عربستان برای اجرا کردن خواست این کشور در لبنان درخواست دریافت پول کرده است. بر اساس این سند، سفیر عربستان در بیروت بر لزوم دادن پول به سمیر جعجع با توجه به اینکه نقش بازدارندگی در برابر حزب الله در لبنان ایفا می کند، تاکید کرده است.
 
همچنين بر اساس سند ديگري، سعودی‌ها با درخواست‌های مالی هر طرفی که علیه حزب الله و ایران موضع‌گیری نداشته و یا در روزنامه‌هایی مانند الاخبار کار کرده باشد، موافقت نمی‌کنند و عبدالناصر شراره از جمله این روزنامه‌نگاران لبنانی است.

- زير نظر داشتن روابط ايران با حماس
شماری از اسناد سری وزارت امور خارجه عربستان سعودی که ویکی لیکس منتشر كرده نشان می دهد روابط ایران و جنبش حماس یکی از مسایل مهم برای ریاض است. بر اساس اسناد منتشر شده، وزارت امور خارجه عربستان و سفارتخانه های این کشور در پایتخت های مختلف از جمله تهران خبرهای مربوط به روابط ایران با جنبش حماس را به طور ویژه پیگیری می کنند.

در اسناد منتشر شده گزارش های متعددی درباره روابط ایران با جنبش حماس و دیدارهای مسئولان دو طرف وجود دارد. در یکی از این اسناد به تلاش کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای راضی کردن اسماعیل هنیه به خودداری از سفر به تهران اشاره می کند.

- تلاش براي جبران كسري نفت ايران
یکی از اسناد سری وزارت امور خارجه عربستان سعودی که در پایگاه اینترنتی ویکی لیکس منتشر شد، نشان می دهد عربستان از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواسته است تا در صورتی که اتحادیه اروپا واردات نفت خام از ایران را تحریم کند، این کشورها کاهش صادرات ایران را جبران کنند.

- ارتباطات برخی افراد سياسي با عربستان
یکی از سندهای منتشر شده ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که سفارت عربستان سعودی در لندن هزینه تحصیل پسر عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات را تامین کرده‌ است.

این سند به تاریخ۱۰اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی نشان می دهد که به درخواست عطاالله مهاجرانی این بورس تحصیلی در مقطع دکترا برای پسر وی توسط سفارت عربستان تامین شده است. بر اساس سند منتشر شده ویکی لیکس سفارت عربستان در لندن هزینه بیش از ۱۲ هزار پوندی برای هرسال تحصیلی(۴ سال_از ۲۰۱۱ تا۲۰۱۵) و مبلغی بالغ بر ۴۲۵۶ پوند برای هزینه‌های زندگی آقازاده مهاجرانی را تامین می‌کند.

در یکی ديگر از اسناد منتشر شده ویکی لیکس با عنوان «زیبای صورتی» به سفر فائزه هاشمی رفسنجانی برای شرکت در ضیافت شامی در ریاض پرداخته شده است. این سند در رده اسناد محرمانه ویکی لیکس قرار دارد و مربوط به سال ۱۹۹۹است.

در بخشی از این سند آمده است: فائزه رفسنجانی، دختر رئیس جمهور سابق ایران، به عنوان معاون رئیس کمیته ملی المپیک ایران ... در ضیافت خصوصی شام در ریاض در تاریخ ۱۳ ژوئن، که توسط همسر ولیعهد تدارک دیده شده بود، او به مدت ۳۰ دقیقه برای میزبانان سخنرانی کرد آن هم درحالی که تغییرات فائزه، او را غیرقابل شناسایی ساخته بود.

در نهايت مي توان گفت كه دیپلماسی باج دهی عربستان سعودی ها كه مبتني بر ثروت نفتی بوده در طول سال هاي اخير تلاش فراواني انجام داده تا با راه هاي مختلف عليه ايران و متحدان منطقه اي آن توطئه و دسيسه چینی كند. حتي فراتر از اين موضوع، این اسناد نشان می دهند كشوري كه خود دچار ديكتاتوري و خفقان شديد داخلي است و به دليل همگرايي با كشورهاي غربي، رفتارهاي ضد انساني و حقوق بشري آن ناديده گرفته مي شود چگونه در پي اين است تا با تحريك جوانان در شبكه‌ها و رسانه هاي اجتماعي، نظام سياسي ايران را سرنگون كند!
 
کلمات کلیدی : عربستان+ویکی لیکس
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۷:۵۳:۳۱
خوب تکلیف شیوخ روشن است که با ایران قوی در منطقه مخالف باشند به 1+5 فشاربیاورند که توافق انجام نشود ، شما بفرمایید دوستان داخلی چرا راه آنان رامیروند. (2988215) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۱:۲۹
در مورد این ویکی لیکس چند نکته:

این نیز ماند اسنودن‌ نتیجه نفوذ سازمان امنیت روسیه در منابع اطلاعاتی آمریکا است که پوتین به وسیله آن به دنبال بٔر گرداند موقعیّت ابر قدرتی‌ به روسیه بود که با عکس العمل غرب در وکرین‌ تحریم روسیه و ارزن کردن نفت‌ به پوتین یادآوری کردند که استفاده از این ابزار تکتیکیکی در بلند مدت نمیتواند ضعف استراتژیک روسیه را به پوشاند‌ بنابراین نباید زیاد بٔر محور آن که به وسیله روسیه جهت دهی‌ میشود‌ تصمیم گیری و تصمیم سازی کرد

دومین نکته این است که این اسناد و مکاتبات‌ وظیفه ذاتی سفارتها کشورهای خارجی‌ است و هر چند تا به حل خبری از افشای اسناد مربوط به روسیه‌ چین‌ سوریه‌ ایران و ... نیست‌ ولی‌ هیچ بعید نیست دیر یا زود‌ این اسناد هم منتشر شود... آیا برای آنزمان آمادگی دارید که چند‌ هزار سند مربوط به ایران یا روسیه یا روابط میان آنها انتشار یابد و آنزمان نیز ویکی لیکس منبع قابل وثوق برای محکوم کردن غرب و رقبای دخلی خواهد بود؟! (2988269) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۳:۰۷
یعنی می گویید ، بد کاری کردیم داشتیم به آنها آموزش تمدن و روابط اجتماعی می دادیم ؟ (2988273) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۳:۰۸
ببینید وقتی‌ نیروهای شیعی افغانی در سوریه سازمان می‌یابند و از سوریه دفاع میکنند و به نفع سوریه و علیه منافع اعراب مانند عربستان وارد عمل میشوند‌, باید انتظار داشته باشیم که دیر یا زود‌ آنها هم از همین افغانیهای سنّی علیه ما نیرو سازمان بدهند... این قانون طبیعت و سیاست است‌... همینجاست که باز باید یادآور کرد مانند ساخت سد گتوند باید در مورد حرکت ژئو پولتیک هم در کشور مطالعه بسیار شود‌ نه اینکه با یک تصمیم‌ چنین کشور از دو جهبه وارد خطر شود... چین متحد روسیه است‌ ولی‌ در مورد اوکراین با تمام اتحادی که با روسها دارد‌ هرگز حاضر نشد دخالت روسیه در اوکراین را تایید کند‌ چون اصل اول او این است که تحت هیچ شرایطی‌ هیچ کشوری یا سازمان ملل نباید برای کشور دیگر تعیین تکلیف کند...چون آنها می‌دانند که اگر یکبار این قانون خود را در نظر نگیرند‌ دیر یا زود قانون طبیعت سیاسی دنیا‌ آن را به چین بٔر میگردند... (2988274) (alef-13)
 
ساسان
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۵:۰۵
همه این پول ها یی که عربستان خرج می کند از نفت نیست , بلکه از در آمد زائران ایرانی که به مکه سفر می کنند می باشد که برعلیه ایران هزینه می کند .
در راه عبادت خیلی عالی است که انسان هزینه کند , ولی نه هزینه ایی که در آمدی شود برای کسانی که برعلیه کشور ما استفاده کنند. (2988278) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۵:۲۰
در حال حاضر دشمن اصلی ملت ایران به ترتیب عربستان، امارات، قطر ، بحرین و ترکیه می باشند. ما به اشتباه فکر می کنیم دشمن اصلی ما آمریکا است. ما باید این فکر را تغییر دهیم.البته در دو سه سال اخیر(از زمان دکتر صالحی) اصلاحاتی در سیاست خارخی کشور اتفاق افتاده و باید به سرعت ادامه پیدا کند. (2988279) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۲۵:۲۱
قضیه بورس برای پسر مهاجرانی پس از وزارت ایشان بوده و حق مردم پایمال نشده .آقای مهاجرانی به لحاظ رسانه ای وسیاسی یک شخصیت شناخته شده در جهان عرب می باشد. (2988280) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۸:۴۱:۵۱
سعودی هیچ غلطی نمی تواند بکند. مرگ بر عربستان (2988338) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۶:۴۵:۲۲
خوب بحمدالله عربستان هم اضافه شد (2990031) (alef-13)
 
Hamvatan
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۰۹:۰۳:۵۴
ویکی لیکس یک موسسه بی اصل و نصب هست که با انتشار این اسناد دروغین قصد ایجاد نفاق بین مسلمانان را دستور کار دارد ما با عربستان مشکل در سطح سیاسی داریم اما مسلمان و برادریم و با این اسناد دروغین چیزی عوض نخواهد شد (2988393) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۰:۴۴:۰۶
دو تا سوال :
بمباران تاسیسات هسته ای عراق (اوسیراک ) در زمان جنگ تحمیلی توسط اسرائیل به نفع ما بود یا خیر ؟
اگر همین حالا هم عربستان یا کویت مشغول خرید بمب اتمی شوند باید نگران باشیم یا خیر ؟
یک کم منطقی به مسایل نگاه کنیم
نه ما حق مطلقیم
نه دنیا مطلقا باطل ! (2988630) (alef-13)
 
ایمان
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۱:۳۶:۵۶
تنها راه نابود کردن گروهک های مثل داعش شناسایی و حمله به مراکز آموزشی آنهاست باید یکجا همشون نابود بشوند و تنها راهش اینکه از طریق مراکز آموزشی وارد عمل شد تا همه را به صورت دسته جمعی نابود کرد که هیچ اثری از داعش نماند (2988859) (alef-13)
 
مسلم
۱۳۹۴-۰۴-۰۲ ۱۴:۱۱:۰۶
(جلوگیری ازسفراسماعیل هنیه به ایران ) اگررابطه اسماعیل هنیه وحماس باایران بدشود برای مردم ایران مصیبت عظمی است . (2989555) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.