توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 281150
۷ راهکار عربستان برای ضربه به امنیت ملی ایران + سند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۱
طبق سندی از اسناد سعودی، سفارت عربستان در تهران، در نامه‌ای به وزیرخارجه وقت این کشور، ۷ گزینه ممکن را برای ضربه زدن به ایران برمی‌شمارد.

به گزارش فارس، اسنادی که ارتش سایبری یمن ۲۲ می (۱ خرداد) در اختیار خبرگزاری فارس و سپس بخشی از آن را در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

یکی از صدها هزار سند افشا شده از وزارت خارجه، کشور و دفاع عربستان توسط «ارتش سایبری یمن» که ماه «می» گذشته، یک نسخه از کل اسناد فاش شده را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، نشان می‌دهد که «سعودالفیصل» وزیرخارجه وقت عربستان، در نامه‌ای به «خالد التویجری» رئیس وقت دیوان پادشاهی، پیشنهاداتی جهت از بین بردن امنیت ملی ایران می‌دهد و از وی می‌خواهد تا با ابزارهای گوناگونی که نام می‌برد ضد انقلاب داخلی و خارجی را علیه حکومت ایران بشوراند.

طبق این سند، «سعود الفیصل» یک نسخه از روزنامه کیهان را که در آن مقاله‌ای علیه عربستان نوشته شده، به همراه این نامه به دیوان پادشاهی می‌فرستد و می‌نویسد: سفارت ما در تهران نسخه‌ای ار روزنامه کیهان را به همراه ترجمه آن ارسال کرده که در آن علیه مملکت سعودی و ایجاد فتنه در آن مطلبی نوشته شده است و تصاویری از شکنجه مخالفان منتشر شده و ادعا شده که این تصاویر مربوط به عربستان است.

در ادامه این نامه آمده است: سفارت ما در تهران پیشنهاد داده است تا مقابل تلاش‌های ایران برای ایجاد فتنه در داخل عربستان بایستیم و برای این کار نیز فرصت‌های خوبی در اختیار داریم که از جمله وجود اقلیت‌ها و مذاهب مختلف در ایران است.

سعودالفیصل در این نامه با متهم کردن ایران به در پیش گرفتن سیاست‌های سرکوبگرانه و با ادعای اینکه پس از حوادث سال ۸۸ چندگانگی بین مسئولان نظام ایران ایجاد شده است و سیاست‌های اقتصادی نیز باعث نارضایتی مردم شده، می‌نویسد: باید از این فرصت استفاده کرد؛ تا اقدام محکمی در برابر ایران انجام گیرد.

طبق این سند، سفارت عربستان در تهران به سعود الفیصل نوشته است: می‌شود اهداف خود را از طریق رسانه‌های فارسی‌زبان برای بیان مشکلات جامعه ایران و تبلیغ علیه نظام این کشور، استفاده کرد و علاوه بر این، شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌ها، مجلات و سایت‌های اینترنتی، نیز می‌تواند در این راستا کمک کند.

سفارت سعودی در تهران ادامه می‌دهد: باید با وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه به خصوص کشورهای شورای همکاری، از طریق ابزارهای زیر جلوی ایران را گرفت:

۱- تمرکز تبلیغاتی بر روی حوادثی که در ایران رخ می‌دهد [توضیح: در خصوص این بند، می‌توان این نمونه عینی را ذکر کرد که رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور رسما اعلام کرد: حادثه مهاباد حادثه ای است که عناصر امنیتی می گویند ۸۰ درصد فراخوان جمعیتی مردم از طریق پیامک های شبکه اجتماعی در مهاباد از مقصد عربستان ارائه شده است (جزئیات بیشتر)]

۲- شفاف‌سازی در برابر دخالت ایران در امور کشورهای عربی

۳- تلاش برای ایجاد شبکه‌های تلویزونی و دعوت از کارشناسان مربوط به مسائل ایران و عدم اکتفا به رسانه‌های سعودی

۴- ایجاد شبکه‌های تحلیلی و اخباری فارسی زبان

۵- استفاده از شبکه‌های سلفی و اعزام مبلغان مذهبی به ایران

۶- توجیه عمره‌گذاران و حجاج سعودی برای تأثیرگذاری بر روی ایرانی‌ها

۷- کمک‌ گرفتن از معارضان ایرانی جهت کسب اطلاعات از داخل ایران و علاوه بر این به کارگیری آن‌ها برای مقابله با تحرک سیاسی و تبلیغاتی ایران در منطقه

سعود الفیصل در انتهای این نامه می‌نویسد که گزینه پنجم به دلیل اشراف بالای ایران بر اوضاع داخلی خود امکان‌پذیر نیست و در مورد گزینه ششم نیز باید مراقب این موضوع بود که شبهه سیاسی کردن مراسم حج ایجاد نشود و در مورد به کارگیری مخالفان حکومت ایران نیز باید سازمان اطلاعات ورود پیدا کند.

 
کلمات کلیدی : عربستان، ویکی لیکس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.