توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 329384
سرنوشت بنیانگذار ویکی‌لیکس در دستان سازمان ملل
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۲
بنیانگذار ویکی‌لیکس در یک پیام توییتری نوشت که اگر کارگروه سازمان ملل که درباره پرونده او تحقیق می‌کنند در برابر آزادی او مقاومت کنند، حاضر است حکم بازداشت توسط پلیس انگلیس را بپذیرد.

به گزارش فارس، «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی‌لیکس می‌گوید که اگر کارگروه سازمان ملل در زمینه بازداشت‌های خودسرانه که در خصوص پرونده وی تحقیقات انجام می‌دهند، مخالف آزادی او رأی‌دهند، حاضر است به حکم دستگیری توسط پلیس بریتانیا تن دهد.

پایگاه اینترنتی «اسپوتنیک» گزارش کرد، آسانژ از سال ۲۰۱۲ تاکنون از ترس و نگرانی استرداد، در سفارت اکوادور در لندن زندگی می‌کند. بنیانگذار ویکی‌لیکس نگران است ابتدا به سوئد استرداد شود زیرا در این کشور اتهامات آزار جنسی به وی وارد شده است و همچنین نگران است در نهایت به آمریکا استرداد شود زیرا در آنجا به علت افشاگری اسناد از طریق وب‌سایت ویکی‌لیکس‌ با اتهامات جاسوسی روبرو است.

آسانژ روز پنجشنبه (امروز) در بیانیه‌ای که در حساب کاربری توییتر ویکی‌لیکس قرار داده شده بود، گفت: «اگر سازمان ملل فردا اعلام کند که پرونده من علیه انگلیس و سوئد با ناموفقیت همراه بوده است، من ظهر روز جمعه (فردا) سفارت را ترک می‌کنم تا دستگیری توسط پلیس بریتانیا را بپذیرم زیرا هیچ چشم‌انداز معناداری برای تجدیدنظر بیشتر وجود ندارد».

در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۴، آسانژ شکایتی را علیه لندن و استکهلم به کارگروه امور بازداشت خودسرانه سازمان ملل (WGAD) ارائه کرد. این کارگروه قرار است تحقیقات خود را به پایان برساند و تصمیم خود را روز جمعه درباره آزادی احتمالی آسانژ اعلام کند.

اگر این کارگروه سازمان ملل به نفع بنیانگذار ویکی‌لیکس رأی دهد، به مفهوم آن است که آسانژ به صورت خودسرانه بازداشت شده است. به همین منظور سوئد و انگلیس باید خیلی فوری آسانژ را آزاد کنند و به او غرامت پرداخت کنند.

آسانژ تصریح کرد: «اگر پیروز شوم و مشخص شود که انگلیس و سوئد اقدامی غیرقانونی انجام داده‌اند، انتظار دارم که گذرنامه من خیلی سریع بازگردانده شود و تلاش‌های بیشتر برای دستگیری من متوقف شود».
 
کلمات کلیدی : آسانژ، ویکی لیکس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.